Φοβίες και αγορά μεταχειρισμενης MTS1200

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
LAVEY
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: Δευ 12 Ιουν 2017, 10:34
Gender: Male
Bike: 749R
Τοποθεσία: Somewhere in Time

Φοβίες και αγορά μεταχειρισμενης MTS1200

Δημοσίευση από LAVEY »

Καλησπέρα ενδιαφέρομαι για αγορα μεταχειρισμένης μουλτι 1200 και κοιταω απο το 2010, αλλα γενικως με τα προβληματα που βλεπω οτι βγαινουν, κεφαλες, ενδειξη καυσιμου, keyless ignition, κλπ κλπ αρχιζω να αναρωτιεμαι... εαν ειναι μεγαλο το ρισκο. Μπορειτε να με κατατοπισετε λιγο. Απολυτως ειλικρινα χωρις "φανατισμο". Διαβαζα σε ενα ξενο φορουμ απο εναν ιδιοκτητη μιας 2011 οτι η λυση τελικα στα προβληματα του ηρθε μολις αγορασε αλλο μηχανακι και εδωσε το μουλτι. Αν ειναι να δινεις 10 11 12-14 χιλ για μεταχειρο και παλι νασαι συνεχεια στα συνεργεια , δεν θα μου αρεσε οπως νιωθω και οτι δεν αρεσει ειδικα σε αυτους που τα πηραν απο 17-23 χιλιαρικα καινουργεια. Ποια μοντελα να αποκλεισω? Ποια να κοιταξω? και τι να ζητησω να δω ?
ευχαριστω για τον χρονο σας
Every man dies.Not every man really lives
Life is short...Ride Hard
Άβαταρ μέλους
Raf
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 5679
Εγγραφή: Τετ 18 Ιαν 2012, 08:50
Gender: Male
Bike: Monster 900
Other: Ss1000ds
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Φοβίες και αγορά μεταχειρισμενης MTS1200

Δημοσίευση από Raf »

Σε γενικες γραμμες τα πρωτα 1200 και οχι μονο ειχανε παρουσιασει διαφορα θεματα οπως διαβασες.
Οπως υπαρχουν περιπτωσεις που τους εχουν πιει το αιμα και δεν εκαναν κιχ!!!
Σε οτι δεις η βρεις να ζητησεις ιστορικο σερβις οπωσδηποτε.
Κανε και μια αναγνωση εδω σε οτι αφορα τα 1200 http://www.ducatisti.gr/phpBB3/viewforum.php?f=40" onclick="window.open(this.href);return false;

Ξεπερασε τις φοβιες σου ψαξτο καλα πριν αγορασεις και ολα καλα.
Η μουλταρα ειναι διαστημοπλοιο :hibye:
Οι αντρες οδηγανε κατω απο την τιμονοπλακα !!!!!
Άβαταρ μέλους
markous
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3390
Εγγραφή: Σάβ 28 Ιουν 2008, 00:29
Gender: Male
Bike: 999
Other: το Τέρας

Re: Φοβίες και αγορά μεταχειρισμενης MTS1200

Δημοσίευση από markous »

τι κοιταςρε φιλε 7 χρονια....what the fuck που λενε και οι βραζιλιανοι.....ασε τις αναστολες και κανε αυτό που γουστάρεις αν και για να μην το χεις κανει δεν το γουστάρεις και πολύ.....
joe strummer- the future is unwritten

καλο ταξιδι φιλε.........

member of pastitsada racing team
Άβαταρ μέλους
LAVEY
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: Δευ 12 Ιουν 2017, 10:34
Gender: Male
Bike: 749R
Τοποθεσία: Somewhere in Time

Re: Φοβίες και αγορά μεταχειρισμενης MTS1200

Δημοσίευση από LAVEY »

κοιταω τα μοντελα απο το 2010 ρε φιλε γιατι το budget φτανει μεχρι εκει. :zep: αλλα ναι εν μερη το παρακολουθω απο τοτε. 25000 μηχανη ειναι πολλα οταν με 6000 με ενα μουλτι 1100 εισαι απροβληματιστα μπροστα και καταπινεις αρκετα μηχανακια ειδικα στην πιστα. :hi:
Every man dies.Not every man really lives
Life is short...Ride Hard
Άβαταρ μέλους
multi89
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 350
Εγγραφή: Κυρ 08 Σεπ 2013, 21:26
Gender: Male
Bike: 996SPS
Other: Sym gts 300
Τοποθεσία: Ηράκλειο/Αθήνα

Re: Φοβίες και αγορά μεταχειρισμενης MTS1200

Δημοσίευση από multi89 »

Ότι ήταν να βγάλουν το έβγαλαν τα περισσότερα! Αν έχει βιβλίο σέρβις μόνο σε εξουσιοδοτημένα σφραγισμένα και όλα προβλεπόμενα άμα κάτσει κάτι τρελό θα περάσει goodwill λογικά γιατί η εταιρεία δεν είναι απρόσωπη όπως πχ τα γιαπωνέζικα που μετά την αγορά σαν να μην σε ξέρουν! Το μεταχειρο έχει πάντα το ρίσκο του. Αλλά αν είναι προσεγμένο δεν έχεις να φοβάσαι τπτ στα πλαίσια του μεταχειρισμένου! Το after sale της ντουκατι δε συγκρίνεται με άλλο έχω την εντύπωση ! Δε σου λέω να έχεις μηχανάκι του <2007 με σερβισ Στο γκαράζ σου στο μητσο και στον μπαμπά και να ζητάς τα ρέστα μετά! Δες το μηχανάκι που κάνει σέρβις (πάντα σε ντουκατομαστορα).. ρωτά και τον μηχανικό φιλότιμα τη γνώμη του και το ποσό που σκοπεύεις να δώσεις και θα σου δώσει μια αντικειμενική γνώμη τις περισσότερες φορές αν πρέπει να φοβάσαι η όχι! Και σημαντική σημείωση... υπάρχουν μάστορες και μάστορες! Εγώ ένα μηχανάκι που κάνει τα σέρβις του στον Χ, Ψ μάστορα και δεν είναι σχεδόν κούτα, το βλέπω με άλλο μάτι πάντα!
Άβαταρ μέλους
drmdtsap
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 328
Εγγραφή: Τετ 03 Μαρ 2010, 10:26
Gender: Male
Bike: 851

Re: Φοβίες και αγορά μεταχειρισμενης MTS1200

Δημοσίευση από drmdtsap »

LAVEY έγραψε:κοιταω τα μοντελα απο το 2010 ρε φιλε γιατι το budget φτανει μεχρι εκει. :zep: αλλα ναι εν μερη το παρακολουθω απο τοτε. 25000 μηχανη ειναι πολλα οταν με 6000 με ενα μουλτι 1100 εισαι απροβληματιστα μπροστα και καταπινεις αρκετα μηχανακια ειδικα στην πιστα. :hi:
:thumbsup: συμφωνω ως κατοχος Multistrada 1100... Αλλα το 1200 ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟΥ... Εγω θα σου δωσω μια συμβουλη... το 2010 που εψαχνα να αγορασω Ducati Multistrada 620, ολοι με ειχαν αποτρεψει. το ιδιο και το ιντερνετ αφου διαβαζα για χαζοζημιες, ακριβη συντηρηση κτλ... μετα απο ψαξιμο και ενδελεχη ελεγχο δεν εκανα πισω. Οχι μονο δε μου εβγαλε προβλημα, αλλα μου αρεσε τοσο πολυ που την εδωσα πηρα το 1000 DS, και μετα το εδωσα και αυτο και πηρα το 1100 το οποιο εχω πια και δε το αλλαζω με τιποτα, παρα μονο με το 1200... Αν σου αρεσει τολμησε το και δε θα μετανοιωσεις. Αρκει να ψαξεις να βρεις καποιο που οπως σου ειπαν ΕΧΕΙ ιστορικο συντηρησης σε εξουσιοδοτημενο και οχι στον ΚΥΡ ΜΗΤΣΟ(ή κατεβασε το work manual μονος του ο ιδιοκτητης και εκανε σερβις μονος του-το χω δει και αυτο). Θα με θυμηθεις. Και στο λεω εγω-ο μονος ισως στον πλατητη γη που 3 φορες πηρε την ιδια μοτοσυκλετα σε ολες τις διαθεσιμες εκδοσεις του μοντελου... :zep: :mrgreen:
Υπαρχει παλι και η περιπτωση να πας σε 1100S και να σου μεινουν πολλα χρηματα στην παντα...(και σου μενουν και μερικα να την παραμετροποιησεις στα γουστα σου με πολλα καλουδια). Επαναλαμβανω ομως: ΤΟ 1200 ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟΥ ΣΤΑ ΠΑΝΤΑ ΤΟΥ! Μια βολτα αρκει και θα καταλαβεις πολλα...
Άβαταρ μέλους
rock n rolla_s4
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 4198
Εγγραφή: Τετ 26 Νοέμ 2008, 23:41
Gender: Male
Other: ΚαΤεΜούνα

Re: Φοβίες και αγορά μεταχειρισμενης MTS1200

Δημοσίευση από rock n rolla_s4 »

Παρε ενα ktm που ειναι απροβληματιστα :tooth2: :tooth2: :tooth2: :tooth2: :tooth2:
Όποια κι αν είναι η ερώτηση 990 Adventure είναι η απάντηση

Κάγκουρας
Απάντηση