Το πήραμε!

Άβαταρ μέλους
vagosm
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Τρί 19 Απρ 2016, 14:14
Gender: Male

Το πήραμε!

Δημοσίευση από vagosm »

Κάτοχος πλεόν ενός multi 950 και ήδη γράψαμε και 550 χλμ. Εντάξει το μηχανάκι είναι σκέτη απολαυση!! :wsmile:

τωρα δύο πραγματάκια που με απασχολούν. το πρωτο είναι φευγωντας απο αθηνα στα διόδια των μεγάρων, μέχρι να έρθει η σειρά μου ανέβαζε θερμοκρασία σαν διαολεμένο. απο 82 βαθμούς μεσα σε 2 λεπτά πήγε 105. φοβήθηκα μην δεν σταματήσει πουθενα! η ώρα ήταν 5:30 ξημερώματα και η εξωτερική θερμοκρασία καπου στους 30. στο ταξιδι επαιζε απο 65-75.
Το δευτερο είναι οτι μου μουδιαζαν τα δαχτυλα του δεξιού χεριού σε αρκετό βαθμο. Μολις αφηνα λιγο το χερι κρεμασμένο ή επιανα το γκαζι με αναποδη λαβή ηρεμούσε κατευθειαν. δεν ξερω αν εχει να κανει με την μηχανή η αν είναι τιποτα νευρολογικό (ελπιζω πως όχι). Έχει συμβεί σε κανεναν κατι παρομοιο;
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
cronos
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2383
Εγγραφή: Τετ 17 Σεπ 2008, 21:50
Gender: Male
Bike: Streetfighter 848
Τοποθεσία: Ρέθυμνο

Re: Το πήραμε!

Δημοσίευση από cronos »

Αδερφέ καλοτάξιδο και πάντα όρθιο το εργαλείο.Περί θερμοκρασίας που έγραψες μια χαρά μου φαίνεται.Και εμένα στο fighter έτσι μου το κάνει.Τα βεντιλατέρ δεν πήραν μπρος;Το δεύτερο που σε απασχολεί μου το κάνει και εμένα αλλά στο αριστερό χέρι.Απ ότι έχω ψάξει στο νετ σε συγκεκριμένες στροφές κάνει συντονισμό με αποτέλεσμα να μουδιάζεις.Ίσως να έχεις και συ αυτό το πρόβλημα.Κάνε βέβαια και ενα τσεκ στις βίδες που συγκρατούν το τιμόνι μπας και είναι καμιά χαλαρή αλλά δεν το πιστεύω.
Άβαταρ μέλους
argy
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6802
Εγγραφή: Κυρ 24 Ιούλ 2011, 08:18
Bike: 848

Re: Το πήραμε!

Δημοσίευση από argy »

Πανέμορφο φιλαράκι, σου εύχομαι να το χαρείς ! :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
Christos Chr
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 278
Εγγραφή: Πέμ 26 Δεκ 2013, 22:32
Gender: Male
Bike: 996
Other: Honda C50
Τοποθεσία: Lamia

Re: Το πήραμε!

Δημοσίευση από Christos Chr »

Καλορίζικο!
Άβαταρ μέλους
HackmaN
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4583
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ 2012, 17:21
Gender: Male
Other: 1098

Re: Το πήραμε!

Δημοσίευση από HackmaN »

Καλοτάξιδο!!!
Εικόνα
HackmaN 88
749s < HM Evo SP < Streetfighter S
Άβαταρ μέλους
vagosm
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Τρί 19 Απρ 2016, 14:14
Gender: Male

Re: Το πήραμε!

Δημοσίευση από vagosm »

Ευχαριστώ πολύ παιδιά! :))
Άβαταρ μέλους
stamatis
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 774
Εγγραφή: Πέμ 03 Απρ 2008, 10:30
Gender: Male
Bike: Monster 1000S
Τοποθεσία: Χαλκίδα

Re: Το πήραμε!

Δημοσίευση από stamatis »

Βαγγελη καλοταξιδο!
Για το ζεσταμα, θα ελεγα οτι ειναι γενικοτερο θεμα των μεγαλων υδροψυκτων. Το βεντιλατερ αναβει στους 105 ε; Οποτε απο εκει και περα πεφτει η θερμοκρασια.
Εγω μουδιαζω στο αριστερο μου χερι, μαλλον ειναι θεμα ...συνηθειας.
Κρατα τα παμπολλα θετικα, απολαυσε τη μοτοσυκλετα σου οπως της πρεπει, ταξιδευοντας δηλαδη. :thumbsup:
1992 Honda cub 70
1993 Honda cub 90
1998 Yamaha DT 200R
1998 Suzuki DR 650
1999 Honda CR 250
2000 Ducati 750 ss
2001 KTM 200EGS
2004 Ducati Multistrada 1000ds
2010 KTM 690 Enduro
2013 KTM DukeII
Άβαταρ μέλους
vagosm
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Τρί 19 Απρ 2016, 14:14
Gender: Male

Re: Το πήραμε!

Δημοσίευση από vagosm »

stamatis έγραψε:Βαγγελη καλοταξιδο!
Για το ζεσταμα, θα ελεγα οτι ειναι γενικοτερο θεμα των μεγαλων υδροψυκτων. Το βεντιλατερ αναβει στους 105 ε; Οποτε απο εκει και περα πεφτει η θερμοκρασια.
Εγω μουδιαζω στο αριστερο μου χερι, μαλλον ειναι θεμα ...συνηθειας.
Κρατα τα παμπολλα θετικα, απολαυσε τη μοτοσυκλετα σου οπως της πρεπει, ταξιδευοντας δηλαδη. :thumbsup:
Σε ευχαριστώ Σταμάτη!
Άσε έχω πάθει ζημιά. Θέλω ολη την ώρα να το καβαλάω και οταν δεν το καβαλάω βγαίνω και το χαζεύω! :mrgreen: anyway, θα δω πως θα παει τις επόμενες μέρες και θα ενημερώσω.
Άβαταρ μέλους
Raf
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 5679
Εγγραφή: Τετ 18 Ιαν 2012, 08:50
Gender: Male
Bike: Monster 900
Other: Ss1000ds
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Το πήραμε!

Δημοσίευση από Raf »

Σωστος ο Βαγγος!!!
Καλοταξιδο.
Το χερι θα συνηθισει φιλε πρεπει να σε μαθει και να την μαθεις.
Θα σε δουμε πανελληνια;;
Οι αντρες οδηγανε κατω απο την τιμονοπλακα !!!!!
Άβαταρ μέλους
hell in roads
Desmo Member
Desmo Member
Δημοσιεύσεις: 1054
Εγγραφή: Τρί 13 Οκτ 2009, 16:04
Gender: Male
Bike: 748R
Other: Ξυριστικη Phillips
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Το πήραμε!

Δημοσίευση από hell in roads »

Καλοταξιδο :thumbsup: :thumbsup:
]η ζωη ειναι τοσο μικρη και τοσο ωραια που αξιζει να ζουμε καθε στιγμη σαν να 'ναι η τελευταια!!!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
vagosm
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Τρί 19 Απρ 2016, 14:14
Gender: Male

Re: Το πήραμε!

Δημοσίευση από vagosm »

Raf έγραψε:Σωστος ο Βαγγος!!!
Καλοταξιδο.
Το χερι θα συνηθισει φιλε πρεπει να σε μαθει και να την μαθεις.
Θα σε δουμε πανελληνια;;
Ευχαριστώ Raf!

Δυστυχώς ρε γαμώτο αδυνατώ να έρθω λόγω δουλειάς. και η ειρωνία ειναι οτι παίρνω αδεια μεσα στον ιούλιο αλλα ξεκινάει 17/07. :angry2:
hell in roads έγραψε:Καλοταξιδο :thumbsup: :thumbsup:
Ευχαριστώ!
Άβαταρ μέλους
laziali21
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 7506
Εγγραφή: Πέμ 14 Μάιος 2009, 15:28
Gender: Male
Bike: 1098S
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Το πήραμε!

Δημοσίευση από laziali21 »

Καλοτάξιδος και αγρατζούνιστος! :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
vagosm
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Τρί 19 Απρ 2016, 14:14
Gender: Male

Re: Το πήραμε!

Δημοσίευση από vagosm »

laziali21 έγραψε:Καλοτάξιδος και αγρατζούνιστος! :thumbsup:
:thanks:
strada 7
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Κυρ 21 Απρ 2013, 21:32
Gender: Male
Bike: 748SP

Re: Το πήραμε!

Δημοσίευση από strada 7 »

Φιλαρακι καλοριζικο το μηχανακι ειναι σουπερ το μουδιασμα στο χερι ειναι απο τη συγκινησει το ιδιο παθαινω και εγω θερμοκρασια φυσιολογικη εχει και 40+ εξω ολα καλααααααα
Άβαταρ μέλους
marinos franki
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Πέμ 21 Ιούλ 2016, 08:56
Gender: Male
Bike: Multistrada 1100S
Other: 749s SS750 VFR800 VT
Τοποθεσία: Κρήτη

Re: Το πήραμε!

Δημοσίευση από marinos franki »

Kαλοτάξιδο !!πάντα όρθιοι !!! :thumbsup:
....όλα είναι δρόμος....
Άβαταρ μέλους
nzagp
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: Σάβ 25 Σεπ 2010, 22:01
Gender: Male

Re: Το πήραμε!

Δημοσίευση από nzagp »

ΚΑΛΟΤΑΞΙΔΟ !!!!!!!! :hibye:
Seize The Day
Άβαταρ μέλους
vagosm
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Τρί 19 Απρ 2016, 14:14
Gender: Male

Re: Το πήραμε!

Δημοσίευση από vagosm »

Ευχαριστώ πολύ παιδιά. Το μούδιασμα εξακολουθεί να υπάρχει ακόμα και σε άσχετες στιγμές όταν κάνω κάποια κίνηση του χεριού. Από τον καρπό μέχρι τα δάχτυλα στιγμιαία. ίσως να το πάθαινα και πριν αλλά να μην έδινα σημασία. Τι να πω. Θα δω τις επόμενες μέρες πως θα πάει.
Άβαταρ μέλους
God is An Astronaut
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 879
Εγγραφή: Παρ 27 Μάιος 2011, 14:25
Gender: Male
Other: Ξυριστική Braun

Re: Το πήραμε!

Δημοσίευση από God is An Astronaut »

Με γειές Βαγγέλη, καλοτάξιδο, καλόστριφτο και άπεφτο ;)

Σχετικά με το μούδιασμα : 950cc δικύλινδρο μηχανάκι, κραδασμοί θα υπάρχουν φίλε - αυτό που μπορείς να δοκιμάσεις είναι Α) Διαφορετικά grips (progrip π.χ) τα οποια ειναι μεγαλύτερα σε διάμετρο και πιο μαλακά, Β) αλλαγή αντίβαρων με πιο μεγάλα/βαριά και Γ) συνδυασμός του Α + Β

Ειναι περίεργο πάντως, στο 796 δεν είχα κανενα απολύτως πρόβλημα και μπορούσα να το οδηγώ 10 ώρες σερί χωρίς μουδιάσματα και πόνους - απο τοτε που πηρα το 1200 όμως, νιώθω διαρκώς εναν πόνο στο δεξί μου χερι (στο εσωτερικό της "πάπιας") που φέρνει σε τενοντίτιδα γμτ, φταίει η διαφορετική θέση οδήγησης ? Η διαφορετική κλίση του τιμονιού σε σχέση με το παλιό ? fuck if i know - κάτι διαφορετικό μάλλον απο αυτο που περιγράφεις εσύ και ο φίλος Cronos όμως.
Aν μιλάμε για απλό "μούδιασμα" του χεριού, ενδέχεται να οφείλεται και στο (υπερβολικό) χούφτωμα/σφίξιμο στο τιμονι, αν - έστω και ασυνείδητα - το κάνεις, δοκίμασε να έχεις τα χέρια σου πάντα χαλαρά στο τιμόνι και να κρατιέσαι με τον κορμό/ραχιαίους στη μηχανή σφίγγοντας τα γόνατά σου στο ντεπόζιτο χωρίς να στην ουσία να ρίχνεις ολο το βάρος στα χέρια σου και κατα συνέπεια στο τιμόνι, απλά αλλά πολύ βασικά πράματα φίλε :thumbsup:

Αντε και καλές μας βόλτες (Γξέρειζσ :wsmile: )
:hibye:
Άβαταρ μέλους
vagosm
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Τρί 19 Απρ 2016, 14:14
Gender: Male

Re: Το πήραμε!

Δημοσίευση από vagosm »

God is An Astronaut έγραψε:Με γειές Βαγγέλη, καλοτάξιδο, καλόστριφτο και άπεφτο ;)

Σχετικά με το μούδιασμα : 950cc δικύλινδρο μηχανάκι, κραδασμοί θα υπάρχουν φίλε - αυτό που μπορείς να δοκιμάσεις είναι Α) Διαφορετικά grips (progrip π.χ) τα οποια ειναι μεγαλύτερα σε διάμετρο και πιο μαλακά, Β) αλλαγή αντίβαρων με πιο μεγάλα/βαριά και Γ) συνδυασμός του Α + Β

Ειναι περίεργο πάντως, στο 796 δεν είχα κανενα απολύτως πρόβλημα και μπορούσα να το οδηγώ 10 ώρες σερί χωρίς μουδιάσματα και πόνους - απο τοτε που πηρα το 1200 όμως, νιώθω διαρκώς εναν πόνο στο δεξί μου χερι (στο εσωτερικό της "πάπιας") που φέρνει σε τενοντίτιδα γμτ, φταίει η διαφορετική θέση οδήγησης ? Η διαφορετική κλίση του τιμονιού σε σχέση με το παλιό ? fuck if i know - κάτι διαφορετικό μάλλον απο αυτο που περιγράφεις εσύ και ο φίλος Cronos όμως.
Aν μιλάμε για απλό "μούδιασμα" του χεριού, ενδέχεται να οφείλεται και στο (υπερβολικό) χούφτωμα/σφίξιμο στο τιμονι, αν - έστω και ασυνείδητα - το κάνεις, δοκίμασε να έχεις τα χέρια σου πάντα χαλαρά στο τιμόνι και να κρατιέσαι με τον κορμό/ραχιαίους στη μηχανή σφίγγοντας τα γόνατά σου στο ντεπόζιτο χωρίς να στην ουσία να ρίχνεις ολο το βάρος στα χέρια σου και κατα συνέπεια στο τιμόνι, απλά αλλά πολύ βασικά πράματα φίλε :thumbsup:

Αντε και καλές μας βόλτες (Γξέρειζσ :wsmile: )
:hibye:
Ευχαριστώ Στελάρα!
Δυστυχως οσο περνάνε οι μέρες βλέπω ότι μάλλον οφείλεται σε παθολογικούς παράγοντες. Ελπίζω τουλάχιστον να είναι κάτι παροδικό. Αν δεν περάσει σε λίγες μέρες θα πάω να το κοιτάξω.
Ναι φίλε! Καλές μας βόλτες! Τα λέμε σύντομα! :glimpse:
Άβαταρ μέλους
mighty_mike
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Κυρ 03 Ιαν 2010, 01:03
Gender: Male
Bike: Monster 620
Τοποθεσία: Heraklion Crete
Επικοινωνία:

Re: Το πήραμε!

Δημοσίευση από mighty_mike »

καλοτάξιδο!!! κουκλάρα λέμε!!!
αυτό με το μουδιασμα το έχω δει κι εγώ... την μία φορά είχα σφίξει πολύ χριτς-χρατς στο δεξί γάντι στο καρπό... την άλλη οδηγούσα με τα χέρια τεντωμένα, ώστε ο καρπός και τα δάχτυλα να είναι σε μεγάλη γωνία από τη μανέτα του φρένου... όποτε το θυμάμαι και τα έχω στην ίδια ευθεία, δεν έχω θέμα...
My Youtube Channel http://www.youtube.com/mightymike" onclick="window.open(this.href);return false;
Image
DoItYourself

Αλλαγή Φλάς σε Monster 620

Ο παλιός, καλός, sexpyr...
Άβαταρ μέλους
vagosm
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Τρί 19 Απρ 2016, 14:14
Gender: Male

Re: Το πήραμε!

Δημοσίευση από vagosm »

mighty_mike έγραψε:καλοτάξιδο!!! κουκλάρα λέμε!!!
αυτό με το μουδιασμα το έχω δει κι εγώ... την μία φορά είχα σφίξει πολύ χριτς-χρατς στο δεξί γάντι στο καρπό... την άλλη οδηγούσα με τα χέρια τεντωμένα, ώστε ο καρπός και τα δάχτυλα να είναι σε μεγάλη γωνία από τη μανέτα του φρένου... όποτε το θυμάμαι και τα έχω στην ίδια ευθεία, δεν έχω θέμα...
Σε ευχαριστώ Mike!
Θα το δοκιμάσω και αυτό! :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
LAVEY
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: Δευ 12 Ιουν 2017, 11:34
Gender: Male
Bike: 749R
Τοποθεσία: Somewhere in Time

Re: Το πήραμε!

Δημοσίευση από LAVEY »

καλοταξιδος φιλε και παντα ορθιος. σιγουρα το μουδιασμα ειναι η μεταδοση των κραδασμων στο τιμονι και κατεπεκταση στο χερι σου. ειδικα στο δεξι που ανοιγκλεινει το γκαζι. αν το παρουσιαζεις απο τωρα οταν θα ξεκινησεις και θα το στιβεις το μηχανακι θαναι χειροτερα. σε βλεπω για συνδρομο του καρπιαιου σωληνα. μη σφιγγεις τα χερια σου, προσπαθησε να σου γινει συνηθειο να εισαι χαλαρος. ο κορμος κανει ολη την δουλεια. γονατα στο ντεποζιτο και σταθερη μεση
Every man dies.Not every man really lives
Life is short...Ride Hard
Άβαταρ μέλους
God is An Astronaut
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 879
Εγγραφή: Παρ 27 Μάιος 2011, 14:25
Gender: Male
Other: Ξυριστική Braun

Re: Το πήραμε!

Δημοσίευση από God is An Astronaut »

LAVEY έγραψε:καλοταξιδος φιλε και παντα ορθιος. σιγουρα το μουδιασμα ειναι η μεταδοση των κραδασμων στο τιμονι και κατεπεκταση στο χερι σου. ειδικα στο δεξι που ανοιγκλεινει το γκαζι. αν το παρουσιαζεις απο τωρα οταν θα ξεκινησεις και θα το στιβεις το μηχανακι θαναι χειροτερα. σε βλεπω για συνδρομο του καρπιαιου σωληνα. μη σφιγγεις τα χερια σου, προσπαθησε να σου γινει συνηθειο να εισαι χαλαρος. ο κορμος κανει ολη την δουλεια. γονατα στο ντεποζιτο και σταθερη μεση
LAVEY, μη του λες τέτοια του ανθρώπου και τον στεναχωρείς (απο τώρα) :mrgreen:
Εγω πιστεύω πως ειναι απλά θέμα υπερβολικού σφιξίματος στο τιμόνι, βάλε και το οτι μιλάμε για V2 μοτέρ και...


Vaggos, ξέχασα, ρύθμιση των αναρτήσεων ASAP αδερφέ, θα αλλάξει ολη η συμπεριφορά του μηχανακίου, αμα ειχες παέι σε Μ821/796 οπως ελεγες στην αρχή να'λεγα ΟΚ, εχει όμως ρυθμιζόμενες το 950, αμαρτία είναι να μην παίξεις μαζί τους, στο manual πρέπει να έχει τις ρυθμίσεις/τιμές/clicks ανάλογα με τον τύπο οδήγησης που θα κάνεις (Off-road/comfort/sport κτλπ) :hibye:
Άβαταρ μέλους
vagosm
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Τρί 19 Απρ 2016, 14:14
Gender: Male

Re: Το πήραμε!

Δημοσίευση από vagosm »

LAVEY έγραψε:καλοταξιδος φιλε και παντα ορθιος. σιγουρα το μουδιασμα ειναι η μεταδοση των κραδασμων στο τιμονι και κατεπεκταση στο χερι σου. ειδικα στο δεξι που ανοιγκλεινει το γκαζι. αν το παρουσιαζεις απο τωρα οταν θα ξεκινησεις και θα το στιβεις το μηχανακι θαναι χειροτερα. σε βλεπω για συνδρομο του καρπιαιου σωληνα. μη σφιγγεις τα χερια σου, προσπαθησε να σου γινει συνηθειο να εισαι χαλαρος. ο κορμος κανει ολη την δουλεια. γονατα στο ντεποζιτο και σταθερη μεση
Σε ευχαριστώ Lavey! Αυτό βλέπω και εγώ τελικά. οσο το έχω σφιγμένο και με την γωνία που δημιουργεί ο καρπός δλδ. Απλά μου φαίνεται πιο εντονο οσο κρατάω σταθερό γκάζι. σε στροφές που ανοιγοκλείνω γκαζι και ανεβοκατεβαινει ο καρπός το νιωθω πιο νορμαλ.
Άβαταρ μέλους
LAVEY
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: Δευ 12 Ιουν 2017, 11:34
Gender: Male
Bike: 749R
Τοποθεσία: Somewhere in Time

Re: Το πήραμε!

Δημοσίευση από LAVEY »

Δεν καταστροφολογουμε αλλα ολοι κατι αποκταμε με τα χροννια. Απο δισκοκηλες σε μεση αυχενα μεχρι τενοντιτιδες... μες το παιχνιδι ειναι αυτα ειδικα στους χαλια δρομους που εχουμε μες τισ πολεις και κανουν μονο για εντουρο μηχανακια και παλι η καταπονηση επερχεται με την παροδο των ετων στη μοτοσυκλετα και ειναι κατι που αρκετοι μοτοσυκλετιστες που γνωριζω συχνα πυκνα το αντιμετοπιζουν. αρκει να σου πω πως οταν οδηγουσα ενα funduro bmw 650 μονοκυλινδρο μονομπουζο οταν το πηγαινα στα τερματα απο τους κραδασμους και την πιεση που του ασκουσα το δεξι μου χερι ψιλομουδιαζε μεχρι τον ωμο. μιλαμε για κραδασμους που κανουνε τα "τρυφερα¨σου να κροταλιζουν σαν καμπανες ... απλα το εν λογο μηχανακι ειχε μια σελα πολυθρονα που απλα σου γλιτωνε την μεση. ολα εχουν καποιο τιμημα στη ζωη...καποιο θα εχει και το 950. το θεμα ειναι να χαρει το μηχανακι ο φιλος να το στιψει απροβληματιστα αλλα οχι και να του φαει τους καρπους. κατσε να περασει λιγο ο καιρος να δουμε αν και σε ξενα φορουμ κατοχοι εχουν τετοιο θεμα.
πολυ ομορφο ρε φιλε τωρα ειδα τις φωτο... πως το βλεπεις ? εχει νευρο να σηκωθει στη μια ροδα?
Every man dies.Not every man really lives
Life is short...Ride Hard
Απάντηση