Θέμα με την απο..σύμλπεξη σε multi 1100...

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
marinos franki
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Πέμ 21 Ιούλ 2016, 08:56
Gender: Male
Bike: Multistrada 1100S
Other: 749s SS750 VFR800 VT
Τοποθεσία: Κρήτη

Θέμα με την απο..σύμλπεξη σε multi 1100...

Δημοσίευση από marinos franki »

(Ξανά!!) χαίρετε σύντροχοι !το νέο θεματάκι στο multi μου είναι....η μηχανή ξεκινάει κανονικά,μετά από καμιά 10αρια χλμ,σταματήσω και όταν πάω να ξεκινήσω(ενώ κουμπώνει κανονικά η ταχύτητα)δεν αποσυμπλέκει !!η μανέτα πιάνει στο τέλος της(στο άφειμα)απότομα και ντουκ και σβήνει!!!!το κανει κανα 2 φορές και μετά ξεκινάει κανονικά!!!δεν πατεινάρει για κανένα λόγω και όλες η ταχύτητες κουμπώνουν κανονικά!!πριν 1 μήνα έχω αλλάξει και τα υγρά αλλά μετά από 2 μέρες έγιναν πάλι μάυρα και μετά από 10 μέρες ανέβηκε και η στάθμη τους!!WTF?!Από που να ξεκινήσω ?φταίει το slave ,φταίει η τρόμπα (έχουν αλλαχτεί τα τσιμουχάκια της πρίν 2 χρόνια)θέλει δίσκους(αφού ανέβηκε η στάθμη των υγρών?)..... :dizzy:
....όλα είναι δρόμος....
Άβαταρ μέλους
markous
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3390
Εγγραφή: Σάβ 28 Ιουν 2008, 01:29
Gender: Male
Bike: 999
Other: το Τέρας

Re: Θέμα με την απο..σύμλπεξη σε multi 1100...

Δημοσίευση από markous »

σε κοβω για τρομπα αλλα δεν πας σε κανα μαστορα?
joe strummer- the future is unwritten

καλο ταξιδι φιλε.........

member of pastitsada racing team
Άβαταρ μέλους
Bart
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: Τρί 13 Σεπ 2011, 01:40
Gender: Male
Bike: Monster S4R
Other: 749s & m900
Τοποθεσία: Να εδώ

Re: Θέμα με την απο..σύμλπεξη σε multi 1100...

Δημοσίευση από Bart »

Αν δεν χάνεις υγρά από τρομπες η σωληνάκι μάλλον για δισκάκια σε κόβω. ..
I've heard it all,I've seen it all,I've done it all.I just don't remember any of it!
Dimitris+
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Δευ 21 Ιούλ 2014, 21:29
Gender: Male
Bike: SS750

Re: Θέμα με την απο..σύμλπεξη σε multi 1100...

Δημοσίευση από Dimitris+ »

Εγω στο hyper π εχω ειχα αλλάξει ελατήρια στους δίσκους κ μετα απο δυο εβδομάδες άρχισε να μ τ κανει ακριβώς τ ιδια κ μ έλεγαν τρόμπα στην αρχή κ μ ειπε ένας να βάλω παλι τα παλιά ελατήρια κ εδω κ ενα χρόνο ούτε γάτα ούτε ζημιά ...
Άβαταρ μέλους
marinos franki
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Πέμ 21 Ιούλ 2016, 08:56
Gender: Male
Bike: Multistrada 1100S
Other: 749s SS750 VFR800 VT
Τοποθεσία: Κρήτη

Re: Θέμα με την απο..σύμλπεξη σε multi 1100...

Δημοσίευση από marinos franki »

Έβγαλα το slave cylinder το καθάρισα και η τρυπούλα αναρροφήσεως-υπό πίεσης του slave ήταν βουλωμένη από τα γράσο της αλυσίδας (που -λέω έγω τώρα!- κολλούσε το έμβολο του slave στην επιστροφή του)και τα o'ring της βέργας ήταν οκ ,άλλαξα και τα υγρά,και μέχρι στιγμής (300χλμ έχω κάνει)δεν το ξανά έκανε :thumbsup:
....όλα είναι δρόμος....
Άβαταρ μέλους
marinos franki
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Πέμ 21 Ιούλ 2016, 08:56
Gender: Male
Bike: Multistrada 1100S
Other: 749s SS750 VFR800 VT
Τοποθεσία: Κρήτη

Re: Θέμα με την απο..σύμλπεξη σε multi 1100...

Δημοσίευση από marinos franki »

marinos franki έγραψε:Έβγαλα το slave cylinder το καθάρισα και η τρυπούλα αναρροφήσεως-υπό πίεσης του slave ήταν βουλωμένη από τα γράσο της αλυσίδας (που -λέω έγω τώρα!- κολλούσε το έμβολο του slave στην επιστροφή του)και τα o'ring της βέργας ήταν οκ ,άλλαξα και τα υγρά,και μέχρι στιγμής (300χλμ έχω κάνει)δεν το ξανά έκανε :thumbsup:


Μήπως και κάποιος άλλος έχει το ίδιο θέμα!!σε μια συζήτηση με γνώστες στης ιταλίδες κυρίες για το όλο θέμα με το slave cylinder ήταν όντως ότι την τρυπούλα του slave τα μαμά την έχουν σχεδόν κολλητά με το μπροστινό γρανάζι και η αλυσίδα με τον καιρό από τα γράσα της βουλώνει την τρυπούλα και μπλοκάρει την επιστροφή του εμβόλου της.Πρόσεξα 1-2 after market slave και την τρυπούλα την έχουν απέξω...τυχαίο??? :zep: Τέλος πάντων κάποιοι φίλοι(όπως και εγώ) θα την πέρναγαν για χαλασμένη και έφευγε το 150+ ψιλό άδικα....για μένα ,κάθε 5.000 χλμ βγάλσιμο και καθάρισμα στην τρυπούλα και στην γύρω περιοχή :thumbsup:
....όλα είναι δρόμος....
Απάντηση