κλειδαρια στο ντουλαπακι

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
drmdtsap
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 328
Εγγραφή: Τετ 03 Μαρ 2010, 10:26
Gender: Male
Bike: 851

κλειδαρια στο ντουλαπακι

Δημοσίευση από drmdtsap »

Καλησπερα και καλη επανοδο σε ολους. περυσι αντιμετωπισα προβλημα με την κλειδαρια στο ντουλαπακι. δεν ανοιξε με τιποτα. την πηγα στο συνεργειο και αλλαξαν κατι(η κλειδαρια παρεμεινε ιδια-ισως αλλαξαν το  latch). προχτες διαπιστωσα οτι η κλειδαρια θελει να στριψω το κλειδι τερμα και και λιγο ακομα για να απασφαλισουν οι πιροι. εριξα wd 40 μεσα στην κλειδαρια αλλα και πισω στο συστημα που εχει. δεν αλλαξε κατι. εχει κανεις καποια ιδεα? μεσα βαζω μικροαντικειμενα και το χρειαζομαι σαν αποθηκευτικο χωρο(οπως ολοι φανταζομαι). φοβαμαι μην κολλησει παλι και μετα αντε να την παω παλι στο σερβις και να μενω χωρις μοτοσυκλετα... Ο μηχανικος τοτε μου ειχε πει αν κανει την παραμικρη αντισταση να την παω πριν ερθει η ωρα και κολλησει παλι γιατι ισως-μου χε πει- να χαλασει η κλειδαρια και τοτε θελω αλλαγμα... Επειδη δεν μπορει να ειμαι ο μονος με τετοιο θεμα, εσας η κλειδαρια θελει ζορισμα για να απασφαλισουν οι πιροι?Ή ανοιγει πανευκολα οπως ανοιγε και σε μενα μεχρι προχτες? Μηπως με τη νπαροδο του χρονου σκληραινει ουτωσ η αλλως και να μην ανησυχω?(Ducati Multistrada 1100 MY2008)
Άβαταρ μέλους
Raf
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 5679
Εγγραφή: Τετ 18 Ιαν 2012, 08:50
Gender: Male
Bike: Monster 900
Other: Ss1000ds
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: κλειδαρια στο ντουλαπακι

Δημοσίευση από Raf »

Η κλειδαρια οταν ειναι ανοιχτο το ντουλαπακι δουλευει κανονικα;
Οι αντρες οδηγανε κατω απο την τιμονοπλακα !!!!!
Άβαταρ μέλους
drmdtsap
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 328
Εγγραφή: Τετ 03 Μαρ 2010, 10:26
Gender: Male
Bike: 851

Re: κλειδαρια στο ντουλαπακι

Δημοσίευση από drmdtsap »

Raf έγραψε:Η κλειδαρια οταν ειναι ανοιχτο το ντουλαπακι δουλευει κανονικα;
Μπλοκαρε σημερα... αλλα απ οτι θυμαμαι ναι γυριζε κανονικα αλλα κολλαγε οταν προσπαθουσα να την γυρισω αριστερα ωστε να ανοιξει το ντουλαπακι. Με προσοχι καταφερα τελικα να ανοιξω το ντουλαπακι αφου τα δακτυλα μου πονανε ακομη. Γυριζα το κλειδι με το δεξι και με το αριστερο εσπρωχνα απο την πισω μερια το σημειο που πιανει η ντιζα στην κλειδαρια. Αφου ανοιξα ελυσα το ντουλαπακι κ την κλειδαρια. Το προβλημα το κανει ενα ασπρο πλαστικο που εκει που θυληκωνει στην κλειδαρια κατι εχει παθει και κολλαει. Εφτιαξα με δεματικο μια λαβη κρυφη και το ανοιγω απο εκει. Την κλειδαρια την αφησα πανω. Σημειωτεον περυσι που ειχα το ιδιο προβλημα αλλαξαν στο σερβις αυτο το ασπρο πλαστικο(απο ενα μουλτι στουκαρισμενο) και ολα μια χαρα, μεχρι προχτες... ε αυτη τη δουλεια θα κανουμε; Τωρα πια ανοιγει πανευκολα και απροβληματιστα. Απο οτι ομως καταλαβαινω η πλειψηφια των μουλτι εχουν θεμα με την κλειδαρια στο ντουλαπακι... Αυτη την πατεντα μου ειχε προτεινει κ ο μηχανικος μου περυσι αν δεν εβρισκε λυση με το ανταλλακτικο που προειπα. Μετα η επομενη λυση ηταν αλλη κλειδαρια(ΠΟΛΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΑΡΗ!!!).
Απάντηση