Παιδιά και Μηχανές

Απάντηση
multistradas1000
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Τετ 13 Ιούλ 2016, 15:08
Gender: Male
Bike: Multistrada 1100S

Παιδιά και Μηχανές

Δημοσίευση από multistradas1000 »

Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους,
θα ήθελα να θίξω ένα θέμα που με απασχολεί εδώ και καιρό καθότι έχω ένα κοριτσάκι 7 ετών και σκέφτομαι να αγοράσω εξοπλισμό για να την μεταφέρω σε κάποιες απογευματινές της δραστηριότητες με τη μουλτι.

Έχω διαβάσει κάποιες γνώμες άρθρα ειδικών αλλά θέλω και τη δική σας άποψη. Η χρήση δικύκλου ειδικά σε περιοχές όπως Δάφνη Παγκράτι καθίσταται εντελώς αναγκαία, από φόβο όμως, τη μεταφέρω με αυτοκίνητο με πολλά αρνητικά (χρόνος, φθορές μικρο-τρακαρίσματα, κλίσεις για παράνομη στάθμευση) και σκέφτομαι σοβαρά να της πάρω κρανακι και μπουφάν για να την ανεβάζω στη μουλτι (το ξέρω είναι ψηλή μηχανή άλλα αυτή έχω..)

Είδα μια πολύ ενδιαφέρουσα εκπομπή από εκπρόσωπο σχολής εκπαίδευσης οδηγών δικύκλων που έλεγε ότι όσο πιο μικρά βάλουμε τα παιδιά μας στον κόσμο του δικύκλου, τα μάθουμε πως να προστατευτούν και να οδηγήσουν, θα περιορίσουμε αρκετά τους θανάτους 12 χρόνων με παπάκια που τα καβαλάνε χωρίς προφύλαξη και γνώσεις συμπεριφοράς.

Θέλω τη γνώμη σας, τις εμπειρίες σας αν έχετε και εσείς παιδιά μεταφερόμενα και αν μου προτείνετε κάποιο καλό κρανάκι για 7χρονο κοριτσάκι.

ευχαριστώ για το χρόνο σας
Άβαταρ μέλους
ASLAN
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3137
Εγγραφή: Πέμ 12 Ιουν 2008, 21:55
Gender: Male
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη .

Re: Παιδιά και Μηχανές

Δημοσίευση από ASLAN »

Κατα την ταπεινη μου γνωμη ,ξανασκεψου να ανεβασεις επταχρονο παιδι σε δικυκλο.
Νίκος.
multistradas1000
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Τετ 13 Ιούλ 2016, 15:08
Gender: Male
Bike: Multistrada 1100S

Re: Παιδιά και Μηχανές

Δημοσίευση από multistradas1000 »

Σε ευχαριστώ για την απάντηση Νίκο, παραθέτω και το παρακάτω link:

http://www.newsbeast.gr/moto/odiki-asfa ... eta-eton-5" onclick="window.open(this.href);return false;

αρκετά ενδιαφέρον
Άβαταρ μέλους
dimitris848
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3853
Εγγραφή: Τρί 03 Φεβ 2009, 23:32
Gender: Male
Τοποθεσία: Αθήνα-Βύρωνας

Re: Παιδιά και Μηχανές

Δημοσίευση από dimitris848 »

ASLAN έγραψε:Κατα την ταπεινη μου γνωμη ,ξανασκεψου να ανεβασεις επταχρονο παιδι σε δικυκλο.
Θα συμφωνήσω με τον φίλο ASLAN...
Kι εγώ κινούμαι Δάφνη και αρκετά Παγκράτι (Βύρωνα μένω) με αυτοκίνητο και ξέρω όλα τα προβλήματα που αναφέρεις φίλε Multistradas σύν που κάνεις 500 ώρες να βρείς να παρκάρεις και στου δι@όλου τη μάνα, αλλά ο σκοπός αγιάζει τα μέσα που λένε. Πρέπει να έχεις καλό αυτοκίνητο σχετικά και το σκέφτεσαι .. έτσι ??
Κι εγώ έχω βάψει δύο τρείς φορές προφυλακτήρες απο τα ακουμπήματα ...γιατί θέλω το όχημα να είναι και τζιτζί.
Αλλά νομίζω πως πρέπει να μεγαλώσει λίγο ακόμα φίλε Multistradas για να το ανεβάσεις πάνω στο μηχανάκι... νομίζω είναι επικίνδυνο τώρα.
http://www.youtube.com/watch?v=s9Pto1YAAoc" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
daculas367
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3513
Εγγραφή: Παρ 26 Σεπ 2008, 17:37
Gender: Male
Bike: Monster 900

Re: Παιδιά και Μηχανές

Δημοσίευση από daculas367 »

Ανεξάρτητα που ο νόμος το απαγορεύει, σκέψου τι θα γίνει αν τύχει καμιά "στραβή".
Άβαταρ μέλους
Raf
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 5679
Εγγραφή: Τετ 18 Ιαν 2012, 08:50
Gender: Male
Bike: Monster 900
Other: Ss1000ds
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Παιδιά και Μηχανές

Δημοσίευση από Raf »

Mονο που το σκεφτομαι αδελφε τρεμει η ψυχη μου.
Η μετακινηση μεσα στην πολη με δικυκλο ειναι λαχειο,χιλιες φορες αργοτερα και με ολα τα προβληματα που ανεφερες παραπανω.

Ερωτηση.Το εχεις συζητησει με την πιτσιρικα και αν ναι ποια η απαντηση της?
Οι αντρες οδηγανε κατω απο την τιμονοπλακα !!!!!
Άβαταρ μέλους
klitsas
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: Τρί 21 Ιούλ 2015, 19:45
Gender: Male

Re: Παιδιά και Μηχανές

Δημοσίευση από klitsas »

Καλησπερα φιλε μου ! Η κορη μου αυτη την στιγμη ειναι 9 χρονων ! Απο τα 5 της , δεν ξερω αν ειναι ή οχι προς τιμην μου , ολα αυτα για τον καθε ενα ειναι στην κριση του , ανεβαινει σαν συνεπιβατης στην μηχανη....παντα με κρανος !!!!! Για αρχικο κρανος της ειχα παρει ενα AGV replica του Rossi.....εδω και εναμιση χρονο φοραει Full Face ! Η ποιοτητα του ηταν παρα πολυ καλη και με ολες τις προδιαγραφες !
Η μονη συμβουλη που θα σου δωσω ειναι , να μην κυκλοφορεις με ενα παιδι στο μηχανακι επανω σε ωρες αιχμης , να αποφευγεις τους πολυσυχναστους δρομους και τα ορια ταχυτητας να ειναι πιο κατω απο τα προβλεπομενα !
Σου παραθετω link με το κρανος :

https://www.motardinn.com/f/2/25283/-ju ... donkey.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
" Ή ΤΑΝ Ή ΕΠΙ ΤΑΣ "
Άβαταρ μέλους
LAVEY
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: Δευ 12 Ιουν 2017, 10:34
Gender: Male
Bike: 749R
Τοποθεσία: Somewhere in Time

Re: Παιδιά και Μηχανές

Δημοσίευση από LAVEY »

απλα μαθηματικα φιλε, κι ο πιο τελειος οδηγος να εισαι και με οσα χλμ κ να πηγαινεις στην μοτα ο ασταθμητος παραγωντας μεγαλωνει. μια πτωση ή μια κρουση απο κατι που ηρθε απο το "πουθενα" θα επθφερει σωματικες βλαβες , στην καλυτερη ενα καταγμα. Τα δεδομενα εχουν ως εξης. Εσυ εχεις ενα μυαλο χειμωνα καλοκαιρι...γυρω σου κοιτα ποσα μυαλα οδηγανε! η αποφαση ειναι δικη σου
Every man dies.Not every man really lives
Life is short...Ride Hard
Άβαταρ μέλους
hyperbiou
Desmo Member
Desmo Member
Δημοσιεύσεις: 1184
Εγγραφή: Πέμ 28 Ιαν 2010, 00:46
Other: modenas 125
Τοποθεσία: Πατρα

Re: Παιδιά και Μηχανές

Δημοσίευση από hyperbiou »

Εγώ ένα ξέρω να πω ότι μια φορά έβαλα την κόρη μου πάνω στο παπί και μετανιώνω την ώρα και την στιγμή που το σκέφτηκα να το κάνω!!!!!
Άβαταρ μέλους
mycolnago
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2122
Εγγραφή: Πέμ 17 Σεπ 2009, 18:37
Gender: Male
Bike: SS750
Other: Kreidler florett TM
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Παιδιά και Μηχανές

Δημοσίευση από mycolnago »

φιλε εχω αγορι στην ιδια ηλικία...ανεβαινει στο μηχανάκι απο 2 ετών......
του κάνω συνέχεια συζητήσεις κλπ κλπ..
τωρα που ειναι 7 αφου έχουμε κανει εκπαίδευση στο ποδηλατο....(ασκησεις κλπ,κλπ να μην μακρυγορώ.... ),εννοώ καταλαβαίνει τι σημαινει οδήγηση δικύκλου(κανει ψιλοσουζες, φρενο με γλυστρημα,πλαγιάζει για να στριψει ,γνωριζει την διαφορά φρενου με το μπροστινό & με το πίσω κλπ)
παρολα αυτά
αποφευγω να το βάζω πάνω....


αν μιλάμε για αποστασεις 1-4 χλμ (ενδ/κη η αποσταση) εντάξει .....παντα κράνος και ακίνητος πισω και να πατά γερά στα μαρσπιέ....
εγω τον βαζω πάντα με την μαμά απο πισω για μεγαλύτερη ασφάλεια....
στο παπί τον έβαζα , τωρα στο σκουτερ δεν φτανει τα μασπιέ και ,το αποφευγω....

κρινεις μονος σου ,αναλογα και το μηχανακι,αν αισθανεσαι ασφάλεια και το κοριτσάκι "καθεται","κουμπώνει " που λέμε ...τοτε προχωρα......

γνωμη μου .....
Άβαταρ μέλους
Factory
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 207
Εγγραφή: Σάβ 02 Ιαν 2016, 17:21
Gender: Male
Bike: Multistrada 1100

Re: Παιδιά και Μηχανές

Δημοσίευση από Factory »

Οσο προσεκτικοι κ καλοι οδηγοι ειστε εσεις δεν εχετε καμια τυχη απεναντι στον μεθυσμενο, στον τρελο, στον πιτσιρικα που βαραει κοφτες στα στενα, στον κλεφτη που τον κυνηγανε κ περναει τα παντα απο παντου κτλ...
Μιλαω εκ του ασφαλους διοτι η κορη μ ειναι μολις 3 .. αλλα μαυτα που εχω δει, μαυτα που βλεπω και μαυτα που μου εχουν αυμβει..δεν ξερω τι θα αλλαξει τοσο ριζικα που θα με κανει να ανεβασω το παιδι σε δίκυκλο..
Αν μπορουσα να παρω τρακτορα να κυκλοφορω πιστεψε με θα το επαιρνα χτεσ..
Τελικα ποσο κοστολογουμαι εμεις οι ιδιοι την ζωη του παδιου μας?
Εχουμε πχ μερσεντεσ κ κυκλοφορουμε με σμαρτ στην καλυτερη με το παιδι μεσα για να μην καιμε βενζινη κ να παρκαρουμε πιο ευκολα.. :sad4:
Husqvarna 125 - Honda SF400 - Husqvarna 610 - Kawasaki ZX9r C2 -TDM 900 - Honda VFR 800 vtec - Vstrom 1000 K6 - Kawasaki ZX12r A1 - Hayabusa K8 - Suzuki Bandit 1250 - CBR XX - Yamaha R1 2003 - AT 750 RD07 - Tuono Factory 06...
Άβαταρ μέλους
drmdtsap
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 328
Εγγραφή: Τετ 03 Μαρ 2010, 10:26
Gender: Male
Bike: 851

Re: Παιδιά και Μηχανές

Δημοσίευση από drmdtsap »

Θα σας πω και εγω την αποψη μου. Ειμαι γιατρος και πιστεψτε με εχω νοιωσει τον πονο και την θλιψη της απωλειας στην 10ετη, ως ωρας, καριερα μου. Αποφευγω σαν το διαολο το λιβανη να ανεβασω την 9 χρονη κορη μου στη μοτοσυκλετα (Multistrada 1100). Δυστυχως ομως καποιες μεμονομενες φορες δεν μπορω να κανω διαφορετικα. Πλεον εχουμε ενα αυτοκινητο στην οικογενεια και το χρησιμοποιει η συζυγος. Καποιες φορες λοιπον η συζυγος δεν προλαβαινει να την παραλαβει και αναγκαστικα πρεπει να πεταχτω εγω. Η αποσταση δεν ειναι μεγαλη, κυμαινεται μεταξυ 1-3 χιλιομετρα. Φοραει κρανος, και εχω φτιαξει δρομολογιο και χρησιμοποιω δρομους ησυχους με ελαχιστη ροη και παλι προσεχω στην παραμικρη διασταυρωση. Βεβαια εχω ενα μονιμο αγχος και ενοχη μεχρι να φτασω σπιτι. Ευτυχως αυτο συμβαινει λιγες φορες... Ακομα και αυτες τις φορες ομως με τρομαζει. Σιγουρα αποκταει παιδεια σχετικα με κρανος ή εξοπλισμο. Ομως το ρισκο ειναι μεγαλο. Μου εχουν φερει στο νοσοκομειο τροχαιο με πατερα που εβαλε το παιδι του στο παπακι-χωρις εξοπλισμο και πηγαινε και αναποδα και τον χτυπησε αυτοκινητο. Εκεινος γλυτωσε με θλαστικα τραυματα αλλα το παιδακι (8ετων) εκανε καταγμα δε κνημης και λεκανης. Εχουν περασει 7 χρονια απο τοτε και αυτη η εικονα ακομη να μου φυγει.
Θελω να καταληξω οτι δυστυχως καποιες φορες ειναι αναγκαιο κακο. Οταν ανεβαινει πανω παιδι-ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΦΥΓΟΥΜΕ-οφειλουμε να του εχουμε εξοπλισμο, να φροντισουμε να επιλεξουμε μια διαδρομη που να εχει το μικροτερο ρισκο και οδηγουμε με προσοχη υπολογιζοντας τα ΠΑΝΤΑ... αυτο απλα μειωνει την επικινυνοτητα και τιποτε αλλο.
Τελος ευχομαι ολοι μας να ειμαστε γεροι και ορθιοι ΠΑΝΤΑ!!!!
Άβαταρ μέλους
jks
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6068
Εγγραφή: Δευ 24 Μαρ 2008, 01:26
Gender: Male
Bike: Monster 620
Other: SBK 848
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Παιδιά και Μηχανές

Δημοσίευση από jks »

drmdtsap έγραψε: δυστυχως καποιες φορες ειναι αναγκαιο κακο.
Οταν ανεβαινει πανω παιδι-ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΦΥΓΟΥΜΕ-οφειλουμε να του εχουμε εξοπλισμο, να φροντισουμε να επιλεξουμε μια διαδρομη που να εχει το μικροτερο ρισκο και οδηγουμε με προσοχη υπολογιζοντας τα ΠΑΝΤΑ...
αυτο απλα μειωνει την επικινυνοτητα και τιποτε αλλο.
:hi4: :hi4: :hi4: :hi4:

αυτο ακριβως....
Άβαταρ μέλους
dimitris848
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3853
Εγγραφή: Τρί 03 Φεβ 2009, 23:32
Gender: Male
Τοποθεσία: Αθήνα-Βύρωνας

Re: Παιδιά και Μηχανές

Δημοσίευση από dimitris848 »

drmdtsap έγραψε:.........αλλα το παιδακι (8ετων) εκανε καταγμα δε κνημης και λεκανης. Εχουν περασει 7 χρονια απο τοτε και αυτη η εικονα ακομη να μου φυγει.........
Φεύγει εύκολα άραγε κάτι τέτοιο ??...
http://www.youtube.com/watch?v=s9Pto1YAAoc" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
drmdtsap
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 328
Εγγραφή: Τετ 03 Μαρ 2010, 10:26
Gender: Male
Bike: 851

Re: Παιδιά και Μηχανές

Δημοσίευση από drmdtsap »

Φιλε μου, καθε φορα που χρειαζεται να μεταφερω το παιδι μου με τη μοτοσυκλετα μου ερχεται αυτη η εικονα...
Άβαταρ μέλους
argy
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6801
Εγγραφή: Κυρ 24 Ιούλ 2011, 07:18
Bike: 848

Re: Παιδιά και Μηχανές

Δημοσίευση από argy »

Να πω λοιπόν και εγώ την άποψη μου...
Γνώμη μου είναι,ότι σε καμία περίπτωση δεν θα αποθάρρυνα τον γιο μου ο οποίος είναι σχεδόν 9 χρονών
να ανέβει μαζί μου σε μηχανή. Εδώ και δύο χρόνια κάνουμε μαζί μικρές βόλτες ουτοσωστε να εξοικειωθεί
σε αυτό που ονομάζουμε κυκλοφοριακή αγωγή, αφού είναι σχεδόν βέβαιο ότι εγώ θα είμαι ο τελευταίος που
θα του απαγορεύσει την αγορά της!
Ως γνωστόν κάθε απαγόρευση είναι μαθηματικά σίγουρο ότι φέρνει τα αντίθετα αποτελέσματα...
Φυσικά πάντα με την απαιτούμενη προσοχή και εξοπλισμό!!!
Άλλωστε και εμένα κάπως έτσι με έμαθε ο πατέρας μου τα "μυστικά" της μηχανής εκεί στην δεκαετία του '80...
Και μάλιστα αφήνοντας με να οδηγώ από πολύ μικρός
δυσανάλογες μοτο για την ηλικία μου!
Η πρώτη που κράτησα και απλά κράταγα το τιμόνι και ανοιγοκλεινα το γκάζι ήταν μια kawa 550gpz...

Και επειδή οι γονείς μου ήταν ηθοποιοί, δείτε τους στον
παρακάτω σύνδεσμο με την μηχανή που αναφέρω από το 07:30 λεπτό!


http://www.dailymotion.com/video/xuwekl" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
LAVEY
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: Δευ 12 Ιουν 2017, 10:34
Gender: Male
Bike: 749R
Τοποθεσία: Somewhere in Time

Re: Παιδιά και Μηχανές

Δημοσίευση από LAVEY »

Every man dies.Not every man really lives
Life is short...Ride Hard
Άβαταρ μέλους
dimitris848
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3853
Εγγραφή: Τρί 03 Φεβ 2009, 23:32
Gender: Male
Τοποθεσία: Αθήνα-Βύρωνας

Re: Παιδιά και Μηχανές

Δημοσίευση από dimitris848 »

Καλά άν κουβαλάς παιδί κάτω των 10 και χωρίς κράνος ειδικά ...αυτόφωρο είναι το λιγότερο που πρέπει να πάθεις. Και λίγα βασανιστήρια δέν θα ήταν κακό... γνώμη μου :hibye:
http://www.youtube.com/watch?v=s9Pto1YAAoc" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Christos Chr
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 278
Εγγραφή: Πέμ 26 Δεκ 2013, 22:32
Gender: Male
Bike: 996
Other: Honda C50
Τοποθεσία: Lamia

Re: Παιδιά και Μηχανές

Δημοσίευση από Christos Chr »

Τι να πω...πριν δέκα χρονια οδηγούσα τον Πήγασο στην Αθηνα και μου φαίνονταν ολα νορμαλ ...τα τελευταια χρονια ζω σε μια πολη μικρη επαρχιακή πολη τη Λαμια και καθε μερα συμβαίνουν ατυχήματα , ειδικά σε μηχανάκια απο τρίτους ...εχει ξεφύγει ο κόσμος ? Οδηγούν αυτοκινητα και σκέφτονται αλλα ? Τι να πω ...η κυκλοφοριακή αγωγή ειναι οτι καλυτερο για τα παιδιά ...αλλα τι μπορείς να κανεις για όλους αυτούς που οδηγούν σας τρελοί γύρω μας ? ...σε περίπτωση πτώσης πως θα προστατευτεί ?

Η γυναίκα μου εχει ενα Clio IV καινούργιο 2 ετών και το εχουν ξεσκίσει στα μικρο χτυπήματα στο κέντρο (παρκαρισμένο ) ...Ε και τι εγινε ? ..."σιδερο" ειναι και ξαναγίνεται
multistradas1000
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Τετ 13 Ιούλ 2016, 15:08
Gender: Male
Bike: Multistrada 1100S

Re: Παιδιά και Μηχανές

Δημοσίευση από multistradas1000 »

Αγαπητοί φίλοι καλησπέρα.

Καταρχήν σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τις πληροφορίες, με βοηθήσατε πάρα πολύ στο να πάρω την απόφασή μου.

Θα απαντήσω αρχικά σε δύο φίλους που μου έθεσαν ερωτήματα:
στο ερώτημα αν ρώτησα την κόρη μου εάν θέλει να ανέβει στη μηχανή, απαντώ ότι ναι τη ρώτησα και ξετρελάθηκε με την ιδέα.
στο ερώτημα αν έχω ακριβό αμάξι:
η οικογένεια έχει μία άλφα ρομεο ΜιΤο μοντέλο 2011, δεν είναι ακριβό αλλά είναι το μοναδικό το οποίο προσέχω πάρα πολύ και συντηρώ επιμελώς γιατί προφανώς δεν έχουμε άλλο. Με έχουν κουράσει όμως οι επισκέψεις στο βαφέα, ευτυχώς όχι λόγω τρακαρίσματος αλλά λόγω γρατζουνιών από άτσαλα ξεπαρκαρίσματα γειτονικών αυτοκινήτων. Θέλω να είναι και να δείχνει πένα το αυτοκίνητο άρα κάθε χρόνο έχω ένα κόστος για επεμβάσεις βαφής.

Στο θέμα μας τώρα. Οι διαδρομές που αφορούν το παιδί είναι 3 φορές την εβδομάδα Ηλιούπολη Δάφνη. Μία απόσταση 4-5 λεπτά με τη μηχανή συχνά μου παίρνει 30-35 λεπτά μόνο να πάμε μαζί με το πάρκινγκ και το ψάξιμο στα στενά, με ότι σημαίνει αυτό.
Αφού συζήτησα με ειδικούς του χώρου, και την τροχαία ενημερώνω ότι ο Νόμος απαγορεύει την ανάβαση σε μηχανή σε παιδιά κάτω των 12 ετών και ύψους κάτω του 1.50.
Σε συνδυασμό με το ότι η διαδρομή κρύβει πολλούς κινδύνους λόγω στενών και έντονης κυκλοφορίας αποφάσισα να χάνω μία ώρα από τη ζωή μου στο πήγαινε - έλα στο αυτοκίνητο, να ξοδεύω χρήματα σε συντήρηση και φθορές αλλά να έχω τη συνείδησή μου ήσυχη. Θα το θεωρήσω και αυτό ως μία υποχρέωση γονέα προς παιδί. Όταν με το καλό πάει 11 12 ετών βλέπουμε.

Σας ευχαριστώ από καρδιάς όλους και εύχομαι ασφαλείς μεταφορές και πάντα όρθιοι φίλοι μου.
Άβαταρ μέλους
Factory
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 207
Εγγραφή: Σάβ 02 Ιαν 2016, 17:21
Gender: Male
Bike: Multistrada 1100

Re: Παιδιά και Μηχανές

Δημοσίευση από Factory »

Νομιζω πηρες μια πολυ σωστη αποφαση! :thumbsup:
Husqvarna 125 - Honda SF400 - Husqvarna 610 - Kawasaki ZX9r C2 -TDM 900 - Honda VFR 800 vtec - Vstrom 1000 K6 - Kawasaki ZX12r A1 - Hayabusa K8 - Suzuki Bandit 1250 - CBR XX - Yamaha R1 2003 - AT 750 RD07 - Tuono Factory 06...
Άβαταρ μέλους
dimitris848
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3853
Εγγραφή: Τρί 03 Φεβ 2009, 23:32
Gender: Male
Τοποθεσία: Αθήνα-Βύρωνας

Re: Παιδιά και Μηχανές

Δημοσίευση από dimitris848 »

Ωραίος ο Multistradas... :thumbsup:
Τις επισκέψεις στο φαναρτζίδικο δέν τις γλυτώνουμε με τους κάφρους (συνήθως ..άν όχι μεγαλύτερης ηλικίας..) που κυκλοφορούνε ελεύθεροι, όλοι μας ...και παίζουν μπιλιάρδο στα παρκαρίσματα-ξεπαρκαρίσματα, απλά εσύ τώρα πρέπει να βάλεις στον προυπολογισμό κανα εξτρά προφυλακτήρ... τί να κάνεις :whistling:
Ευχαριστούμε και για τις πληροφορίες περι νόμου και τάξης...
http://www.youtube.com/watch?v=s9Pto1YAAoc" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
argy
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6801
Εγγραφή: Κυρ 24 Ιούλ 2011, 07:18
Bike: 848

Re: Παιδιά και Μηχανές

Δημοσίευση από argy »

Κ.Ο.Κ. Άρθρο 33 :


Mεταφoρά επιβατών με oχήματα

1. Aπαγoρεύεται η μεταφoρά επιβατών με oδικά oχήματα κατά τρόπo
τέτoιo ώστε να δημιoυργείται κίνδυνoς.
2. Eιδικότερα απαγoρεύεται:
α) Η μεταφoρά επιβατών περισσοτέρων των αναγραφομένων στην άδεια
κυκλoφoρίας τoυ οχήματος.
β) H κατάληψη θέσης παραπλεύρως τoυ oδηγoύ, από παιδιά ηλικίας μι-
κρότερης των δώδεκα (12) ετών, εφόσον δεν συγκρατούνται με εγκεκριμένο
σύστημα συγκράτησης κατάλληλο για την ηλικία, το ύψος και το βάρος τους,
ως και από περισσότερα πρόσωπα από όσα επιτρέπεται στη θέση αυτή.
γ) Η μεταφορά ανηλίκων έως πέντε (5) ετών με μοτοσικλέτα ή μοτοποδή-
λατο, εφόσον δε συγκρατούνται με εγκεκριμένο σύστημα συγκράτησης κα-
τάλληλο για την ηλικία, το ύψος και το βάρος τους.
3. Ο οδηγός μηχανοκίνητου οχήματος και μοτοποδηλάτου επιβάλλεται να
μεριμνά για την ασφάλεια των συνεπιβατών του και ειδικότερα να ελέγχει αν
φορούν τις ζώνες ασφαλείας και το προστατευτικό κράνος κατά τη μεταφορά
τους.
4. Ο οδηγός που παραβαίνει τις διατάξεις του άρθρου αυτού τιμωρείται με
διοικητικό πρόστιμο ογδόντα (80,00) ευρώ.

http://www.yme.gr/imagebank/categories/KOK_pdf.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
ASLAN
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3137
Εγγραφή: Πέμ 12 Ιουν 2008, 21:55
Gender: Male
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη .

Re: Παιδιά και Μηχανές

Δημοσίευση από ASLAN »

Και κατι τελευταιο ,προσωπικα εχω παρει τις αποφασεις μου να οδηγω μοτο και εχω αναλαβει το ρισκο ,ειδικα ομως μεσα σε αστικο περιβαλλον δεν βαζω πανω ουτε την γυναικα μου ουτε φυσικα τα παιδια μου . Με ολους αυτους τους ψυχοπαθεις που μοιραζομαι τους δρομους δεν θα αναλαβω ενα ακομα ρισκο .Οσο αφορα την γυναικα μου καποιος πρεπει να μεινει ζωντανος να μεγαλωσει τα παιδια μας και οσο αφορα τα παιδια μου δεν θα αφησω την ζωη τους στα χερια του καθε ασχετου που πηρε τιμονι .
Μπορει να ακουγομαι υπερβολικος αλλα εκει εξω γινετε πολεμος και μπορει εμεις να εχουμε παρει τις αποφασεις και τα ρισκα μας αλλα δεν ειναι λιγο εγωιστικο να βαζουμε και αλλους μεσα σε αυτα ?
Ασφαλες και σωστα συντηρημενο αυτοκινητο ,καθισματακια ,ζωνες και λαμαρινες γυρω γυρω ,και φυσικα τα ματια μου δεκατεσσερα ,δεν μπορω να κανω κατι καλυτερο.
Νίκος.
Απάντηση