απορια

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ΣΩΤΟΣ
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2017, 16:36
Gender: Male
Other: multistrada 950

απορια

Δημοσίευση από ΣΩΤΟΣ »

Παιδιά,μια απορία.Τελικά σε πιο mode εχουμε 115 και 75 αλογα. Ανάλογα με το αν το εχεις στο sport,touring ,urban η΄ανάλογα το ''engine'' στο low,medium ,high ανεξαρτητος προγράμματος οδήγησης
Άβαταρ μέλους
HackmaN
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4583
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ 2012, 17:21
Gender: Male
Other: 1098

Re: απορια

Δημοσίευση από HackmaN »

Μήπως το αποσαφηνίζει το manual, το οποίο υπάρχει για αυτό το λόγο;
Εικόνα
HackmaN 88
749s < HM Evo SP < Streetfighter S
Άβαταρ μέλους
cronos
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2383
Εγγραφή: Τετ 17 Σεπ 2008, 21:50
Gender: Male
Bike: Streetfighter 848
Τοποθεσία: Ρέθυμνο

Re: απορια

Δημοσίευση από cronos »

HackmaN έγραψε:Μήπως το αποσαφηνίζει το manual, το οποίο υπάρχει για αυτό το λόγο;
:thumbsup:

Αδερφέ 40 άλογα διαφορά νομίζω ότι εύκολα τα αντιλαμβάνεσαι.Αλλάζει όλο το δούλεμα του μηχανάκιου.
Άβαταρ μέλους
vagosm
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Τρί 19 Απρ 2016, 14:14
Gender: Male

Re: απορια

Δημοσίευση από vagosm »

75 έχει το urban - enduro
112 έχει το sport - touring
Υπόψιν δεν αλλάζει μόνο η ιπποδύναμη του κινητήρα. Καλό είναι να διαβάσεις και το βιβλίο γιατί λέει πολλά πράγματα που πρέπει να ξέρεις. Επίσης τα προγράμματα μπορείς να τα πειράξεις είτε για την απόδοση του κινητήρα είτε για το safety pack.
Άβαταρ μέλους
ΣΩΤΟΣ
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2017, 16:36
Gender: Male
Other: multistrada 950

Re: απορια

Δημοσίευση από ΣΩΤΟΣ »

Διάβασα αρκετά πράγματα αλλά δεν είναι σαφές που ακριβώς υπάρχει η ανάλογη ιπποδύναμη.Από ότι κατάλαβα μιλαει για εναλλαγές ιπποδύναμης μέσω του LOW,MED,HIGH και όχι μεσώ των riding modes
Άβαταρ μέλους
vagosm
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Τρί 19 Απρ 2016, 14:14
Gender: Male

Re: απορια

Δημοσίευση από vagosm »

ΣΩΤΟΣ έγραψε:Διάβασα αρκετά πράγματα αλλά δεν είναι σαφές που ακριβώς υπάρχει η ανάλογη ιπποδύναμη.Από ότι κατάλαβα μιλαει για εναλλαγές ιπποδύναμης μέσω του LOW,MED,HIGH και όχι μεσώ των riding modes
Η εναλλαγή της ιπποδύναμης γινεται μεσω του engine performance (low - med - high). Τα riding modes είναι προκαθορισμένες ρυθμίσεις απο την εταιρία που σημαίνει οτι αν αλλαξεις riding mode αλλαζει και η ιπποδυναμη αναλογα με το πρόγραμμα. αν δεν σε καλυπτει ενα απο τα προγράμματα μπορεις να το επεξεργαστεις όπως θέλεις εσυ. αν θυμάμαι καλά το enduro και το urban ειναι στο low (75hp), το touring είναι στο med (112 hp με γραμμικό γκάζι), και το sport mode ειναι στο high (πάλι με 112 άλογα αλλά η απόκριση του γκαζιού γίνεται πιο άμεση).
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος vagosm την Σάβ 23 Σεπ 2017, 20:41, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Άβαταρ μέλους
ΣΩΤΟΣ
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2017, 16:36
Gender: Male
Other: multistrada 950

Re: απορια

Δημοσίευση από ΣΩΤΟΣ »

Τώρα μάλιστα!!! Κατάλαβα . Πάω τώρα γκαράζ για ξαναρυθμιση!!! Όλα HIGH παντού και είμαστε ψυχολογικά ακμαίοι!!αχαχ.

Ευχαριστώ :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
vagosm
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Τρί 19 Απρ 2016, 14:14
Gender: Male

Re: απορια

Δημοσίευση από vagosm »

Κατι τελευταίο.
Η γνώμη μου είναι μέχρι να το στρώσεις το sport mode μην το πολυ χρησιμοποιείς. επίσης το στρώσιμο τελειώνει στα 2.500 χλμ.
Στα 1.000 χλμ είναι το πρωτο σερβις και μετα άνοιγμα μεχρι 7000 σαλ.
(διάβασε το βιβλιαράκι για περισσότερες λεπτομέριες)
Άβαταρ μέλους
ΣΩΤΟΣ
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2017, 16:36
Gender: Male
Other: multistrada 950

Re: απορια

Δημοσίευση από ΣΩΤΟΣ »

Ναι το ξέρω.Έχω κατι περιπου 3200 αλλα και πάλι δεν το ανοίγω μετά τισ 7000.2-3 φορές μόνο και όχι κόφτες για να τημωρίσω ένα TDM ένα GS και ένα ΚΤΜ 990 :whistling: :whistling: :whistling: :whistling:
Άβαταρ μέλους
vagosm
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Τρί 19 Απρ 2016, 14:14
Gender: Male

Re: απορια

Δημοσίευση από vagosm »

ΣΩΤΟΣ έγραψε:Ναι το ξέρω.Έχω κατι περιπου 3200 αλλα και πάλι δεν το ανοίγω μετά τισ 7000.2-3 φορές μόνο και όχι κόφτες για να τημωρίσω ένα TDM ένα GS και ένα ΚΤΜ 990 :whistling: :whistling: :whistling: :whistling:
τετοια μηχανακια δεν χρειαζεται καν να τα συναγωνίζεσαι! :wsmile:
Άβαταρ μέλους
gonzo
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Κυρ 29 Σεπ 2013, 13:55
Gender: Male
Other: Tuono v4

Re: απορια

Δημοσίευση από gonzo »

vagosm έγραψε:
τετοια μηχανακια δεν χρειαζεται καν να τα συναγωνίζεσαι! :wsmile:
ktm990 δλδ τον περασες;
εγω προσωπικα τα εχω
sport abs1 tc0
touring abs 2 tc 4
urban abs 2 tc8
F@ck scooters
Άβαταρ μέλους
vagosm
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Τρί 19 Απρ 2016, 14:14
Gender: Male

Re: απορια

Δημοσίευση από vagosm »

gonzo έγραψε: ktm990 δλδ τον περασες;
δεν ειμαι της κοντρας αλλα απο οσο ξερω το 990 βγαζει 96 άλογα
Άβαταρ μέλους
gonzo
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Κυρ 29 Σεπ 2013, 13:55
Gender: Male
Other: Tuono v4

Re: απορια

Δημοσίευση από gonzo »

[/quote]

δεν ειμαι της κοντρας αλλα απο οσο ξερω το 990 βγαζει 96 άλογα[/quote]

και τα δικα μας μαμα αν κανεις δυναμομετρηση τοσο θα βγαλουν τροχο. επισης εισαι πιο βαρυς.. το εχω απορια παντως!
F@ck scooters
Άβαταρ μέλους
olospaei
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 569
Εγγραφή: Παρ 19 Ιουν 2009, 17:18
Gender: Male
Other: Ελένη
Τοποθεσία: ΚολωYES
Επικοινωνία:

Re: απορια

Δημοσίευση από olospaei »

gonzo έγραψε: ktm990 δλδ τον περασες;
Μιά αμφιβολία για το 990 να σου πώ την αλήθεια και εγώ την έχω.
vagosm έγραψε:
δεν ειμαι της κοντρας αλλα απο οσο ξερω το 990 βγαζει 96 άλογα
Το ότι έχει 96 άλογα δεν το κάνει λιγότερο ''δυνατό'' απο το Multi που έχει 115 άλογα.
Μήπως ο τύπος δεν άνοιξε, η μήπως θεωρείς οτι επειδή έχει 96 άλογα το έχεις?

Δεν πάω να πώ τίποτα σαρκαστικά η πονηρά αλλα γενικά το 990 είναι ψιλο-χοντρο μπιστόλι και έχει φάει πολλά πιο γρήγορα μηχανάκια κατα καιρούς.

Για τα TDM και GS δέν μπορώ να πώ, το ένα είναι παπί που κάνει και ταξίδι και το GS είναι 25000€ ντουλάπα με ρόδες.
Dis isn't ballroom dancing dis is racing no??? Si... Luca Cadalora Japan GP 1997

-Μασ πσαικάζουννε!!ενα1!!!1
-Τάλαιγαι ω γαίρωντασ111!!!11!!!ενα!!!
Άβαταρ μέλους
ΣΩΤΟΣ
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2017, 16:36
Gender: Male
Other: multistrada 950

Re: απορια

Δημοσίευση από ΣΩΤΟΣ »

Καλημέρα παιδιά.Καταρχήν να σας πω οτι δεν ειμαι της κοντρασ γενικα με τα μηχανακια που σημαινει οτι δεν ξερω και να το παω οπως πρεπει για να δωσω το 100% των δυνατοτητων τησ μηχανης .Δηλαδη,ενα ατομο το οποιο ειναι σαφωσ και πιο ελαφρυς και κανει και αλλαγες εννοειται πιο απολυτες σίγουρα θα ειναι τουλαχιστον 2-3 μηχανακια καλυτερος απο εμενα ,μην πω και παραπανω. Τo TDM έφαγε 3 μηχανακια με οδηγο τον κλασσικο καγκουρα με ξεταπωτες εξατμισεις ρεμους και σιγουρα κατι αλλο. Το KTM επειδη δεν ξερω τι αποδοσεις και κιλα εχουν γενικα αυτα τα μηχανακια διαπιστωσα οτι οταν ανοιξαμε μαζι και αυτος ηταν ηδη μπροστα μου στο φαναρι μετα τις 2ες-3ες αρχισα να τον μαζευω . Το GS ηταν του 15-16 νομιζω φουλ ομως.ηθελε 2 λωριδες για να χωρεσει αλλα το ειχα στα 75 αλογα και πηγαιναμε σχεδον μαζι .Σε αυτο ,ενταξει ,εχω μια ενσταση γιατι το αλλο ειναι 1200 και πανω απο 100 αλογα οποτε πιθανων να μην ηταν τερμα το γκαζι σε καποιεσ ταχυτητες. Αυτα.Όπως και να έχει ολα θα λυθουν με ενα ολοκληρωμενο συστημα εξατμισης χωρις καταλυτη ακραποβιτς η τερμινιονι ,φιλτρο και κομμαντερ και φυσικα διατροφη για χασικο 10 κιλων !!!!!!χαχαχαχαχα

:v: :v: :v: :v: :v: :v:
Άβαταρ μέλους
gonzo
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Κυρ 29 Σεπ 2013, 13:55
Gender: Male
Other: Tuono v4

Re: απορια

Δημοσίευση από gonzo »

ΣΩΤΟΣ έγραψε:Καλημέρα παιδιά.Καταρχήν να σας πω οτι δεν ειμαι της κοντρασ γενικα με τα μηχανακια που σημαινει οτι δεν ξερω και να το παω οπως πρεπει για να δωσω το 100% των δυνατοτητων τησ μηχανης .Δηλαδη,ενα ατομο το οποιο ειναι σαφωσ και πιο ελαφρυς και κανει και αλλαγες εννοειται πιο απολυτες σίγουρα θα ειναι τουλαχιστον 2-3 μηχανακια καλυτερος απο εμενα ,μην πω και παραπανω. Τo TDM έφαγε 3 μηχανακια με οδηγο τον κλασσικο καγκουρα με ξεταπωτες εξατμισεις ρεμους και σιγουρα κατι αλλο. Το KTM επειδη δεν ξερω τι αποδοσεις και κιλα εχουν γενικα αυτα τα μηχανακια διαπιστωσα οτι οταν ανοιξαμε μαζι και αυτος ηταν ηδη μπροστα μου στο φαναρι μετα τις 2ες-3ες αρχισα να τον μαζευω . Το GS ηταν του 15-16 νομιζω φουλ ομως.ηθελε 2 λωριδες για να χωρεσει αλλα το ειχα στα 75 αλογα και πηγαιναμε σχεδον μαζι .Σε αυτο ,ενταξει ,εχω μια ενσταση γιατι το αλλο ειναι 1200 και πανω απο 100 αλογα οποτε πιθανων να μην ηταν τερμα το γκαζι σε καποιεσ ταχυτητες. Αυτα.Όπως και να έχει ολα θα λυθουν με ενα ολοκληρωμενο συστημα εξατμισης χωρις καταλυτη ακραποβιτς η τερμινιονι ,φιλτρο και κομμαντερ και φυσικα διατροφη για χασικο 10 κιλων !!!!!!χαχαχαχαχα

:v: :v: :v: :v: :v: :v:
αχαχχααχ θεος. σε καμια βολτα θα ερθετε να ανοιξουμε αν ειναι. το 990 ειναι δυνατο παντως. με τερμι δε θες κομμαντερ εχει up map. ολα διπλα διπλα ειναι παντως να το ξερεις
F@ck scooters
Απάντηση