Multistrada 950

Απάντηση
Shyi
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ 28 Νοέμ 2019, 11:04
Gender: Male
Bike: 748SP

Multistrada 950

Δημοσίευση από Shyi »

Καλησπερα.εγινα προσφατα κατοχος ενος multistrada 950 του 18.εχω καποιες ερωτησεις.το πηρα μεταχειρισμενο με ελαχιστα χιλιομετρα μετα το στρωσιμο.αμα σταματησω με συμπλεκτη πατημενο και παω να κατεβασω ταχυτητες χωρις να ειναι σε κινηση το μηχανακι κολαει.δηλαδη αμα σταματησω στο φαναρι με πατημενο συμπλεκτη και 4η θα κολησει κατα 85% και δεν θα κατεβασει.στο συνεργειο μου ειπαν οτι ειναι λογικο επειδη ακομα ειναι αστρωτο το μηχανακι και να μην ειμαι ευγενικος με το μηχανακι στο πατημα του λεβιε ταχυτητων.
Άβαταρ μέλους
vagosm
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Τρί 19 Απρ 2016, 14:14
Gender: Male

Re: Multistrada 950

Δημοσίευση από vagosm »

Καλησπέρα και καλοτάξιδο!

Για εξήγησε λίγο τι εννοείς κολλάει το μηχανάκι; Μήπως εννοείς οτι ειναι σαν να σκληραίνει και να μην πατιέται ο λεβιές ταχυτήτων;; οταν στο ξανακάνει δοκίμασε να "σπρώξεις" λιγο μπροστά το μηχανάκι (5-10 εκατοστά) και καθώς το σπρώχνεις δοκίμασε να κατεβάσεις.

Επίσης για ποιον λόγο να σταματήσεις με 4η και συμπλέκτη. Εκτός του ότι είναι λάθος κάνεις κακό και στο μηχανάκι.
Shyi
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ 28 Νοέμ 2019, 11:04
Gender: Male
Bike: 748SP

Re: Multistrada 950

Δημοσίευση από Shyi »

Αυτο που ειχες πει και εσυ οτι σου ειχε κανει και εσενα και πηγες συνεργειο και σου ειπαν οτι ειναι κομπλε.οταν λεω κολαει εννοω οτι ειναι σαν να μενει αναμεσα στις ταχυτητες.δεν κατεβαζει.αμα το κουνησω ξεκολαει αλλαζει δηλαδη οπως ειπες.απλα αμα ειναι νορμαλ δεν ξερω η δειγμα οτι κατι δεν δουλευει σωστα.
Άβαταρ μέλους
cronos
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2383
Εγγραφή: Τετ 17 Σεπ 2008, 21:50
Gender: Male
Bike: Streetfighter 848
Τοποθεσία: Ρέθυμνο

Re: Multistrada 950

Δημοσίευση από cronos »

Οπως γράφτηκε και παραπάνω,ποιος ο λόγος να σταματάς με τετάρτη στο φανάρι?Μήπως είχες σκούτερ πριν? :)) :)) :)) .Το "προβλημα "που γράφεις πάντως δεν είναι κάτι.Οσα μηχανάκια έχω οδηγήσει κανένα δεν κατέβαζε ακίνητο τόσες ταχύτητες αν δεν κάνω λάθος.
Άβαταρ μέλους
Bart
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: Τρί 13 Σεπ 2011, 01:40
Gender: Male
Bike: Monster S4R
Other: 749s & m900
Τοποθεσία: Να εδώ

Re: Multistrada 950

Δημοσίευση από Bart »

cronos έγραψε:Οπως γράφτηκε και παραπάνω,ποιος ο λόγος να σταματάς με τετάρτη στο φανάρι?Μήπως είχες σκούτερ πριν? :)) :)) :)) .Το "προβλημα "που γράφεις πάντως δεν είναι κάτι.Οσα μηχανάκια έχω οδηγήσει κανένα δεν κατέβαζε ακίνητο τόσες ταχύτητες αν δεν κάνω λάθος.
Ισχύει
I've heard it all,I've seen it all,I've done it all.I just don't remember any of it!
Άβαταρ μέλους
vagosm
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Τρί 19 Απρ 2016, 14:14
Gender: Male

Re: Multistrada 950

Δημοσίευση από vagosm »

Shyi έγραψε:Αυτο που ειχες πει και εσυ οτι σου ειχε κανει και εσενα και πηγες συνεργειο και σου ειπαν οτι ειναι κομπλε.οταν λεω κολαει εννοω οτι ειναι σαν να μενει αναμεσα στις ταχυτητες.δεν κατεβαζει.αμα το κουνησω ξεκολαει αλλαζει δηλαδη οπως ειπες.απλα αμα ειναι νορμαλ δεν ξερω η δειγμα οτι κατι δεν δουλευει σωστα.
Σε άλλον αναφέρεσαι.
Πάντως μην σε αγχώνει, είναι απόλυτα φυσιολογικό και συμβαίνει σε όλα τα μηχανάκια. Αλλά καλό είναι να συνηθίσεις να σταματάς με φυσιολογικά κατεβάσματα (και λίγες στροφές κατα το κατέβασμα για συγχρονισμό των γραναζιών). Θα σε βοηθήσει και κατα την οδήγηση ωστε να σταματάς πιο αποτελσματικά σε περιτπωση που χρειαστει αμεση ακινητοποίηση.
Stelioskg
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 177
Εγγραφή: Σάβ 25 Νοέμ 2017, 20:30
Gender: Male
Bike: 748SP
Other: Multistrada 950

Re: Multistrada 950

Δημοσίευση από Stelioskg »

Ειναι φυσιολογικο,απλα σπροχτω λιγο μπροστα κσι θα ξεκολισει.μετα τις 15κ-20κ θα βρισκεις και την νεκρα αμεσως.
Απάντηση