@#$_(@#$ Termignioni

Απάντηση
Paladin
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Παρ 20 Σεπ 2013, 09:55
Gender: Male

@#$_(@#$ Termignioni

Δημοσίευση από Paladin »

χαιρεται ...ποιος χαιρεται?! ελα ντε...

1200 PP 2014, καινουργιο αγορασμενο από μενα κ χαρούμενος για το παιχνιδι μου πηγα κ προσθεσα κ μερικα καλούδια στο μηχανακι

- 2η σωληνα εισαγωγης αερα στο φιλτροκουτι από την αριστερη μερια να τραβαει περισσοτερο αερα
- μονομπλοκ δαγκανες
- ducati performance φλασακια led
- rizoma βαση πινακιδας
- φιλτρο βελτιωτικο (ουτε θυμαμαι τι είναι)
- προγραμματακι απο το στικακι της ducati & ολοσωμη τερμινιονι τιτανιου ..τα πληρωσαμε τα χιλιαρικα μας κ μετα απο 21.000 (Αρκετα γρηγορα χιλιόμετρα) εκανε μπαμ κ ανοιξε σαν γαρυφαλλο το τελικο. εκανε ένα τεραστιο κρακ από τα πριτσινια μεχρι τα μισα του τελικου

φυσικα ειναι εκτος εγγυησης η εξατμιση, μαθαμε οτι καταργηθηκε το συγκεκριμενο ολοσωμο μοντελο κ βριζω γενικως...ξενερωσα με τη ζωη μου, αφησα την μηχανη στην ακρη 1.5+ χρονο τωρα λογω γενικου ξενερωματος με τους 2 τροχους κ τελος παντων αποφασισα να την βγαλω απο το γκαραζ παλι

πηγα σημερα στην racetec να φτιαξω ενα τελικο γιατι ειχα προχειρα μια μαμα εξατμιση πανω, το οποιο ηταν πιο κοντο απο το τερμι (λογω στανταρ διαστασεων αλουμινιου που εχουν τα παιδια) αλλα και μεγαλυτερης διαμετρου απο το τερμι + πιο μεγαλες τρυπες στο διατρητο εσωτερικο κομματι της σωληνας. αποτελεσμα απειρη φασαρια και εχασε αυτό το τράβηγμα της μαμα (όπως ηταν αναμενομενο) στις χαμηλομεσαιες. Επειδή μαλλον μεγαλώσαμε, θα επιστρεψω αυριο στα παιδια να βαλω τον σιγαστηρα που ξεχασα να παρω μαζι μου σημερα για να μειωθεί η φασαρια κ να αυξηθεί λιγακι το backpressure για το οφελιμο φασμα των χαμηλομεσαιων.

παιζει στην αγορα τιποτα σε remapping του μαμα εγκεφαλου χωρις χρηση PC μπας κ στρωσει λιγο η μηχανη? όταν ειχαμε ολοκληρωσει το συνολο αν θυμαμαι καλα ειχε βγαλει το μηχανακι 152 τροχο

επισης ηρθε η ωρα για το μεγαλο σερβις των 24.000. Θα το κανω νωρίτερα μιας κ η μηχανή ειχε μεινει ακινητη αρκετο καιρο κ θελω να είναι καθ όλα ετοιμη για χρηση παλι. Αν εχετε εμπειρια από το συγκεκριμενο σερβις πειτε μου λιγο τις αποψεις σας καθως κ σε πιο συνεργειο πηγατε κ αν εισασταν ευχαριστημενοι
Άβαταρ μέλους
fuzion
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 331
Εγγραφή: Δευ 29 Οκτ 2012, 08:26
Gender: Male

Re: @#$_(@#$ Termignioni

Δημοσίευση από fuzion »

φιλε μου καλως η κακως ετσι ειναι. ζητας αλογα παραπανω απο το μηχανακι, ηδη 1200ων κυβικων, το πας και ταπα, καποια πραγματα θα σου συμβουν αναποφευκτα. αυτα για μενα επρεπε να τα εχεις στο πισω μερος του μυαλου απο πριν ξεκινησεις διαδικασιες αναβαθμισης για να μη ξενερωσεις τελειως οχι τιποτ αλλο.

γενικα τα μηχανοκινητα, ειδικα τα πιεσμενα απο μαμα, μη περιμενεις οτι επειδη βγηκαν απο εργοστασιο και μετα εβαλες οφφισιαλ πραματα οτι θα σου βγαζει 152 τροχο οτι και να γινει. ουτε ιαπωνικα δε στα κανουν αυτα τα χατηρια.

συνεργεια θα διαβασεις με λιγο ψαξιμο 2-3 ειναι τα γνωστα αξιοπιστα, εγω το παω στο νταη, αλλα πανω απ ολα πρεπει να σου ταιριαξει και σενα το συνεργειο σαν ατομο και νοοτροπια.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
cronos
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2381
Εγγραφή: Τετ 17 Σεπ 2008, 20:50
Gender: Male
Bike: Streetfighter 848
Τοποθεσία: Ρέθυμνο

Re: @#$_(@#$ Termignioni

Δημοσίευση από cronos »

Δεν φταίει το πρόγραμμα ούτε το μοτέρ που άνοιξε η εξάτμιση.Σιγά το πουσάρισμα που έκανες στο μοτέρ.Η termignoni είναι γνωστή για την ποιότητα της.Τα μέταλλα που χρησιμοποιεί είναι λίγο καλύτερα από κουτάκι αναψυκτικού.
Paladin
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Παρ 20 Σεπ 2013, 09:55
Gender: Male

Re: @#$_(@#$ Termignioni

Δημοσίευση από Paladin »

fuzion έγραψε:φιλε μου καλως η κακως ετσι ειναι. ζητας αλογα παραπανω απο το μηχανακι, ηδη 1200ων κυβικων, το πας και ταπα, καποια πραγματα θα σου συμβουν αναποφευκτα. αυτα για μενα επρεπε να τα εχεις στο πισω μερος του μυαλου απο πριν ξεκινησεις διαδικασιες αναβαθμισης για να μη ξενερωσεις τελειως οχι τιποτ αλλο.

γενικα τα μηχανοκινητα, ειδικα τα πιεσμενα απο μαμα, μη περιμενεις οτι επειδη βγηκαν απο εργοστασιο και μετα εβαλες οφφισιαλ πραματα οτι θα σου βγαζει 152 τροχο οτι και να γινει. ουτε ιαπωνικα δε στα κανουν αυτα τα χατηρια.

συνεργεια θα διαβασεις με λιγο ψαξιμο 2-3 ειναι τα γνωστα αξιοπιστα, εγω το παω στο νταη, αλλα πανω απ ολα πρεπει να σου ταιριαξει και σενα το συνεργειο σαν ατομο και νοοτροπια.
Καλημέρα φίλε μου. Όπως σωστά είπε Κ ο cronos το.προβλημα δεν είναι η αλλαγή μιας εξάτμισης...ένα φπε δεν είναι καν βελτίωση. Επειδή ημουν κ ειμαι σαν ιδιωτης χρόνια στη πιάτσα της βελτίωσης με οχήματα 4 Κ 2 τροχών με βελτιωσεις εως κ 100% της αρχικης ιπποδυναμης μπορώ με σιγουριά να σου πω ότι αυτό που έκανα στο μουλτι μονο βελτίωση δεν ειναι..

Απλά η ποιότητα της τερμι σε σχέση με μια ακραποβιτς η μια yoshimura είναι σαν τη ***** με τη βούρτσα κ επειδή δεν πληρώνεις βούρτσα...καταλαβαίνεις την σχετική αγανακτηση όπως όντων έλλειψη υποστήριξης στο προιον τους
Άβαταρ μέλους
cronos
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2381
Εγγραφή: Τετ 17 Σεπ 2008, 20:50
Gender: Male
Bike: Streetfighter 848
Τοποθεσία: Ρέθυμνο

Re: @#$_(@#$ Termignioni

Δημοσίευση από cronos »

Σε streetfighter η termi σε carbon κοστίζει 7-8 κατοστάρικα και σε acrapovic κοστίζει 1200-1300.Δεν είναι τυχαία η διαφορά στην τιμή.
Άβαταρ μέλους
fuzion
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 331
Εγγραφή: Δευ 29 Οκτ 2012, 08:26
Gender: Male

Re: @#$_(@#$ Termignioni

Δημοσίευση από fuzion »

ιταλικο το μηχανακι ιταλικη η εξατμιση ολα αυτα ειναι και πιο ευπαθη λογω καταγωγης δε θα διαφωνησω :D
Εικόνα
Paladin
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Παρ 20 Σεπ 2013, 09:55
Gender: Male

Re: @#$_(@#$ Termignioni

Δημοσίευση από Paladin »

Συμφωνώ για την καταγωγή!! Η αλήθεια είναι οτι είχα βρει 1 μεταχειρισμενο σετακι της συλλεκτικής ακραποβιτς τότε Αλλά επειδή είχα κάνει κ επέκταση εγγύησης στη μηχανή ήθελα να βάλω τα "προβλεπομενα".

Τέλος πάντων.. πέρασα από zen1 Αλλά λείπει ο Δημήτρης να δω τι γίνεται με τον remapping του εγκεφάλου
Άβαταρ μέλους
dimirex
Desmo Member
Desmo Member
Δημοσιεύσεις: 1079
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 18:46
Gender: Male
Other: esse due erre

Re: @#$_(@#$ Termignioni

Δημοσίευση από dimirex »

fuzion έγραψε:ιταλικο το μηχανακι ιταλικη η εξατμιση ολα αυτα ειναι και πιο ευπαθη λογω καταγωγης δε θα διαφωνησω :D
Ε, όχι και όλα ρε παιδιά...
Στο δικό μου φοράω τα τελευταία 8 χρόνια την ολοσωμη της Arrow την οποία μάλιστα την είχα πάρει μεταχειρισμένη και δεν με έχει προβληματίσει καθόλου!

Το πρόβλημα είναι καθαρά η ποιότητα της Termi.
Reduce to the Max
Άβαταρ μέλους
wheelsdeal
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: Τρί 31 Μάιος 2016, 23:12
Gender: Male
Bike: Monster S2R 800
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: @#$_(@#$ Termignioni

Δημοσίευση από wheelsdeal »

Αν κατεληξες σε τελικο με ενα remapping εισαι οκ.Απλα μην σκασεις 500 ευρω για custom χαρτη με το racetec πανω και μετα αποφασισεις οτι δεν το γουσταρεις το τελικο για τον α,β λογο.
Άβαταρ μέλους
vagosm
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Τρί 19 Απρ 2016, 13:14
Gender: Male

Re: @#$_(@#$ Termignioni

Δημοσίευση από vagosm »

Paladin έγραψε:
Απλά η ποιότητα της τερμι σε σχέση με μια ακραποβιτς η μια yoshimura είναι σαν τη ***** με τη βούρτσα κ επειδή δεν πληρώνεις βούρτσα...καταλαβαίνεις την σχετική αγανακτηση όπως όντων έλλειψη υποστήριξης στο προιον τους
Δεν είμαι σίγουρος κατα πόσο ισχύει γιατί το ίδιο πράγμα έπαθε και φίλος μου με τις akrapovic σε ktm 990.
Paladin
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Παρ 20 Σεπ 2013, 09:55
Gender: Male

Re: @#$_(@#$ Termignioni

Δημοσίευση από Paladin »

wheelsdeal έγραψε:Αν κατεληξες σε τελικο με ενα remapping εισαι οκ.Απλα μην σκασεις 500 ευρω για custom χαρτη με το racetec πανω και μετα αποφασισεις οτι δεν το γουσταρεις το τελικο για τον α,β λογο.
Σωστό σε βρίσκω. Σήμερα έβαλα τον σιγαστηρα στο racetec κ επιτέλους οδηγείς ανθρώπινα. Κακά τα ψέματα μπορεί το τελικό της τερμι να είχε πολύ κακή ποιότητα υλικών αλλα οι λαιμοι δείχνουν να κρατάνε καλά. Πάνω σε αυτούς έβαλα το faceted. Από εκεί κ πέρα όμως αντιστρέφονται τα πράγματα. Το τερμι σαν τελικό ήταν άψογα μελετημένο με.σωστο μήκος/διαμετρο/διάμετρο διατρητων οπων στο εσωτερικό. Φαλτσοκομμενο στο τέλος κ με μήκος τέτοιο ώστε να συνδιαζει ροή κ σωστά db ήχου....Αυτό τον πληρωνεις. Το racetec για την τιμή του ειναι τίμιο κ δείχνει ιδιαίτερα όμορφο Αλλά χάνει στο performance efficiency. Δεν έχω ψάξει κ δεν γνωρίζω αν βγάζει άλλη εταιρία τελικό για το μουλτι Αλλά ότι κ να'ναι θα πρέπει να παντρευτεί με τους τερμι λαιμούς. Δεν τονίζω ότι με ένα άλλο τελικό θα έχω κάτι περισσότερο από 1-2 αλογα που δεν έχουν σημασία

Δεν γνωρίζω κόστος για remmaping κ πιθανά οφέλη. Αυτό ήθελα να μάθω σήμερα Αλλά δεν τα κατάφερα . Το ζητούμενο δεν είναι τα αλογα σε αυτή τη μηχανή Αλλά το πως τα βγάζει στο φάσμα.
Άβαταρ μέλους
17inchwheeler
Desmo Member
Desmo Member
Δημοσιεύσεις: 1176
Εγγραφή: Τετ 14 Μάιος 2008, 10:21
Other: RSVmilleR,eXC520sm,
Τοποθεσία: θεσσαλονικη,Αθηνα,Ρεθυμνο/lejos estoy

Re: @#$_(@#$ Termignioni

Δημοσίευση από 17inchwheeler »

Paladin έγραψε:χαιρεται ...ποιος χαιρεται?! ελα ντε...

........ευχαριστημενοι
φιλε,τα καρμπον "μανικια" στα 2 κυλινδρα και μονοκυλινδρα σκανε οταν δε ειναι τα τελικα γεματα με ηχομονωτικο υλικο

και ως γνωστο,τα τελικα μετα απο καποια χλμ,καινε το υλικο αυτο και πρεπει να εχεις το νου σου να το αντικαταστησεις

στο προκειμενο τωρα,τα "μανικια"αντικαθισταντε με καινουργια αν βρεις ανταλλακτικο απο τον κατασκευαστη

αλλιως πας σε εξατμισα και σου φτιαχνει μανικι ινοχ και εχεις την τερμι με ινοχ μανικι και ησυχαζει η καφαλα σου
εξωκοινοβουλευτικος ντουκατιστας/αντικαθεστωτικος απριλιανος
Image
..............Эффект Бабочки ..............
Άβαταρ μέλους
cronos
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2381
Εγγραφή: Τετ 17 Σεπ 2008, 20:50
Gender: Male
Bike: Streetfighter 848
Τοποθεσία: Ρέθυμνο

Re: @#$_(@#$ Termignioni

Δημοσίευση από cronos »

17inchwheeler έγραψε:φιλε,τα καρμπον "μανικια" στα 2 κυλινδρα και μονοκυλινδρα σκανε οταν δε ειναι τα τελικα γεματα με ηχομονωτικο υλικο

και ως γνωστο,τα τελικα μετα απο καποια χλμ,καινε το υλικο αυτο και πρεπει να εχεις το νου σου να το αντικαταστησεις
Paladin έγραψε: - προγραμματακι απο το στικακι της ducati & ολοσωμη τερμινιονι τιτανιου ..τα πληρωσαμε τα χιλιαρικα μας κ μετα απο 21.000 (Αρκετα γρηγορα χιλιόμετρα) εκανε μπαμ κ ανοιξε σαν γαρυφαλλο το τελικο. εκανε ένα τεραστιο κρακ από τα πριτσινια μεχρι τα μισα του τελικου
Εσύ ο αποπάνου δεν βλέπεις ότι το κοπέλι φοράει τιτάνια? :mrgreen: :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
17inchwheeler
Desmo Member
Desmo Member
Δημοσιεύσεις: 1176
Εγγραφή: Τετ 14 Μάιος 2008, 10:21
Other: RSVmilleR,eXC520sm,
Τοποθεσία: θεσσαλονικη,Αθηνα,Ρεθυμνο/lejos estoy

Re: @#$_(@#$ Termignioni

Δημοσίευση από 17inchwheeler »

cronos έγραψε: Εσύ ο αποπάνου δεν βλέπεις ότι το κοπέλι φοράει τιτάνια? :mrgreen: :mrgreen:
οφου οφου ηντα'παθα ο κουζουλος :mrgreen:

γεγονος ειναι πως οταν καψει το ηχομονωτικο,καιει το καρμπον
το τιτανιο ομως,πριν σκιστει,λογικα απο την θερμοκρασια των καυσαεριων,μπλεδιζει εντονα στο σημειο που σκανε τα "θερμα"καυσαερια


Εικόνα
εξωκοινοβουλευτικος ντουκατιστας/αντικαθεστωτικος απριλιανος
Image
..............Эффект Бабочки ..............
Άβαταρ μέλους
fuzion
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 331
Εγγραφή: Δευ 29 Οκτ 2012, 08:26
Gender: Male

Re: @#$_(@#$ Termignioni

Δημοσίευση από fuzion »

σιγα σιγα θα ρθετε στα λεγομενα μου... περιμενω :D
Εικόνα
Paladin
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Παρ 20 Σεπ 2013, 09:55
Gender: Male

Re: @#$_(@#$ Termignioni

Δημοσίευση από Paladin »

το προβλημα ηταν οτι δεν μπλεδισε πουθενα...εσκασε στο πριτσινι στο τερμα (κοντα στην αποληξη) του τελικου και το πηρες κατα μηκος το σκησιμο ...τελος παντων..

ηθελα να πω τον πονο μου! ..εμαθα για το remapping απο κοντα απο τα παιδια που το κανουν. κονσερβα remapping και custom remapping...

λεω να προχωρισω με το custom remapping να δουμε τι γινεται
Απάντηση