Santa came (MTS1200S)

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ninja
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Πέμ 31 Αύγ 2017, 13:49
Gender: Male
Bike: 996SPS

Santa came (MTS1200S)

Δημοσίευση από ninja »

Ηρθε λιγο πιο νωρις ο Αγιος Βασιλης για την καλη μου και εφερε πολλα και ωραια πραγματακια. :wsmile:

Ένα χρόνο μετα απο την αποκτηση της καλης μου και του ερωτα μου (Multistrada 1200S - 1ης γενιάς) ηρθε ή ωρα καταρχάς να γίνει λιιιιιιιιιίγο πιο φασαριοζα και επισης μιας που θα φευγαν καταλύτες - λ - σερβομοτερ και τα συναφή είπα να το κανω σωστα το ολο εγχείρημα και παω για το γνωστο ΦΠΕ.

Αφου μετα απο πολυ ψαξιμο και πολυ Youtube κατελληξα στην αξιοτιμη SC-Project (Carbon) μιας που για την Termi εχω διαβασει μονο τα χειροτερα. Αφου λοιπον βρηκαμε το "Ε" (εξατμιση), επρεπε να βρω και το "Π" (προγραμμα) μιας που το "Φ" (φιλτρο)δεν ηταν και κατι δυσκολο.
Αφου εμαθα οτι ο μαμα εγκεφαλος μπορει να γινει Remap και δεν χρειαζεται 2ο παραλληλο τυπου PowerCommander, όλα γίναν πιο ευκολα μιας που υπηρχε ο καταλληλος ανθρωπος που κανει αυτη τη δουλεια απο εδω μεσα. Ο DimST λοιπον ή αλλιως Δημητρης απο την ZEN1ONE μου εξηγησε τα παντα και πως ετσι θα γινοταν η καλυτερη και πιο σωστη δουλεια με τον μαμα εγκεφαλο, μιας που κοιτουσα να βρω καποια φαση ακομα και μεταχειρισμενο ECU της Ducati Performance για την Termi που δινει πακετο.

Οποτε λοιπον αφου λυσαμε και αυτο εμενε μονο να προμηθευτω απο την ZEN1ONE και το φιλτρο της MWR και το ραντεβου κλείστηκε αφου εξατμιση και φιλτρο ηταν στο μαγαζι! :)

Εικόνα
Φίλτρο MWR

Εικόνα
Εικόνα
Ολόσωμη SC-Project (Carbon)

Την ημερα της παράδοσης της μηχανης στα πολυπειρα χερια του Δημητρη κάναμε μια δυναμομετρηση για να δουμε τα μαμα νουμερα απο ενα καραμαμα μηχανακι. Τα νουμερα απ'οτι ειδαμε και απ' ότι μου ειπε ο Δημητρης, ηταν πολυ καλυτερα (κατα 2 αλογα περιπου) απο τον μεσο ορο των Multi που είχαν δυναμομετρησει τα παιδια οποτε αυτό σημαινε οτι το μοτερακι ηταν σε καλη κατασταση (και ελπιζω για πολυ καιρο ακομα).

Εικόνα
1η μέρα

Την επομενη μερα λοιπον αφου αλλαχτηκαν και μπουζι προληπτικά, μπηκε εξατμιση και φιλτρο ηρθε η ωρα για τις δυναμομετρησεις.
Τα αποτελεσματα για ετοιμο χαρτι με κάποια fine tunning απο τον Δημητρη (μιας που δεν πηγα σε λυση tailor made χαρτη) ηταν φοβερα μιας που το μηχανακι πηρε 5 αλογα αλλα το σημαντικότερο ηταν που αλλαξε ολος ο χαρακτηρας της μηχανης. Δυστυχως την μερα που το πηρα εριχνε καρεκλες οποτε δεν μπορεσα να καταλαβω τιποτα στον δρομο παρα μονο τον ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ ηχο.

https://www.youtube.com/watch?v=G7UbVDgQO2o" onclick="window.open(this.href);return false;

Ευχαριστω πολυ τον Δημητρη για ολη την βοηθεια και την δουλεια που εκανε πανω στο Multi μου. Προτεινεται ανεπιφυλακτα μιας που εκτος και των προγραμματων και των υπολοιπων εχουν και φοβερη τεχνογνωσια τα παιδια επανω στα Ducia σαν συνεργειο.

Εικόνα

Σε επομενο ποστ θα δωσω feedback για το Project.
Άβαταρ μέλους
ninja
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Πέμ 31 Αύγ 2017, 13:49
Gender: Male
Bike: 996SPS

Re: Santa came (MTS1200S)

Δημοσίευση από ninja »

Feedback:

Εχοντας οδηγησει 2 μερες τη μηχανη μονο και αυτο μονο για σπιτι - δουλεια και τπτ αλλο φοβερο μπορω να πω προς το παρόν τα εξης:

ΤΙ ΗΧΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ! ! ! ! ! ! ! :wsmile: :baby:
Εννοειται πως ποτε δεν μπηκε ο σιγαστηρας και τα μπραπ μπραπ δινουν και παιρνουν. Το καλυτερο ειναι οταν μπαινει ομως το DCT λογο νερου ή ασφαλτου που κανει λες και ειναι launch control. ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΑ ΑΠΛΑ! :cool:

Και συνεχίζουμε λοιπον και λεμε... όπως και αναφερω στο αρχικο ποστ ειναι αλλο μηχανακι. Η γραμμικότητα δεν υπαρχει λεμε! Καταρχας εχει εξαφανιστει το αποτομο που ειχε απο τα χαμηλα προς τις μεσαιες και το πνιξιμο στις χαμηλες. Πλεον ανοιγει οπως θα επρεπε να ανοιγει ομορφα και ωραια.
Για την δυναμη το μονο που μπορω να πω μιας που σε 2 μερες δεν μπορω να εχω σωστο feedback αλλα καταλαβαινω (μιας που δεν ξερω απο σουζες) οτι σηκωνεται πολυ πιο ευκολα με power whelie απ 'οτι πριν. Πλεον και με 3η απο το πουθενα ξεκιναει και σηκωνεται (εννοειται χωρις συμπλεκτες μιας που δεν ξερω να κανω σουζες οπως προειπα). Βεβαια για αυτο μπορει να οφειλεται και ο χαρτης μιας που "ανοιγει" πιο καλα απο χαμηλα.

Ανυπομονω να το οδηγησω σε καμια στριφτερη διαδρομη για να εχω καλυτερη εικονα και 2ον να ζεσταθει η εξατμιση αρκετα μπας και ακουσω κανα σκασιδι. :scooter:

Φανταζομαι το καλοκαιρι στην κινηση θα υπαρχει μεγαλη βελτιωση στο σκορσταρισμα οταν ζεστενεται το μοτερ οπως επισης και οι θερμοκρασιες που αναπτύσσονται απο καταλυτες και την μαμα εξατμιση θα ειναι πολυ καλυτερες ειδικα για τον πισω επιβατη. Μεχρι το καλοκαιρι ομως εχουμε μεχρι τοτε.

Εικόνα
Before

Εικόνα
After
achilleas
Almost Ducatista
Almost Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: Πέμ 21 Ιαν 2010, 20:15
Gender: Male
Bike: Multistrada 1000S
Επικοινωνία:

Re: Santa came (MTS1200S)

Δημοσίευση από achilleas »

σωστες δουλειες,μπραβο! :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
HackmaN
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4581
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ 2012, 17:21
Gender: Male
Other: 1098

Re: Santa came (MTS1200S)

Δημοσίευση από HackmaN »

Καλορίζικη!
SC Project, από τις κορυφαίες εταιρείες εξατμίσεων.

Υ.Γ. Θα έλεγα η κορυφαία αν δεν συνεργαζόταν με τη reψώλ χόντα...
Εικόνα
HackmaN 88
749s < HM Evo SP < Streetfighter S
Άβαταρ μέλους
argy
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6800
Εγγραφή: Κυρ 24 Ιούλ 2011, 07:18
Bike: 848

Re: Santa came (MTS1200S)

Δημοσίευση από argy »

Τουμπανον !!! :thumbsup:
Χρήστοςg
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Κυρ 22 Απρ 2018, 23:31
Gender: Male
Bike: 748S
Other: Ducati 749

Re: Santa came (MTS1200S)

Δημοσίευση από Χρήστοςg »

Πηρκαυλος
Άβαταρ μέλους
hyperbiou
Desmo Member
Desmo Member
Δημοσιεύσεις: 1184
Εγγραφή: Πέμ 28 Ιαν 2010, 00:46
Other: modenas 125
Τοποθεσία: Πατρα

Re: Santa came (MTS1200S)

Δημοσίευση από hyperbiou »

:thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:
Viper1
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: Τρί 19 Απρ 2016, 11:21
Gender: Male

Re: Santa came (MTS1200S)

Δημοσίευση από Viper1 »

Αν έχει ρυθμιστεί σωστά σκασίματα δεν θα ακούσεις . Αν ακούσεις κάτι δεν πάει καλά στις αναλογίες .

Καλές βόλτες
steven_04
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Δευ 02 Ιούλ 2018, 23:40
Gender: Male
Τοποθεσία: AMS-SKG

Re: Santa came (MTS1200S)

Δημοσίευση από steven_04 »

Υπεροχο, μουρλια το εξατμισονι αλλα και η ολη συμπεριφορα οπως αναφερεις.

Επειδη σκεφτομαι να βαλω την ιδια ακριβως αλλα μονο το τελικο, μπορει να μπει plug-n-play οπως καθε εξατμιση η θα χρειαστει καποια ρυθμιση στον εγκεφαλο ?
Worldwide kilometers collector
Απάντηση