Πολλαπλασιαστης

sotogun
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Τετ 18 Αύγ 2010, 00:59
Gender: Male
Bike: 748R
Other: Δεν θελω αλλη

Πολλαπλασιαστης

Δημοσίευση από sotogun »

καλησπερα παιδια :hibye: μπαινω κατευθειαν στο θεμα ειμαι κατοχος ενος multi 1000 του 2006.Εδω και ενα μηνα βρισκεται στο γκαραζ και δεν θελει να παρει με τιποτα μπροστα εχω τσεκαρει τα παντα ecu, ασφαλειες,αντλια βενζινης, φιλτρο βενζινης, ολη την καλωδιωση, εχει αλλαχθει αισθητηρας στροφων,η μπαταρια ειναι φορτισμενη,καλωδιο immo.Αυτο που παρατηρησα ειναι οτι δεν εχει καλο σπινθιρα στον πισω-καθετο κυλινδρο εχω τσεκαρει τα μπουζοκαλωδια και κλινω οτι φταιει ο κυριος πολλαπλασιαστης.Γνωριζει καποιος αν υπαρχει κατι σε aftermarket γιατι ο εργοστασιακος ειναι λιγο τσιμπιμενος; Η αν υπαρχει αλλη λυση;π.χ αν ταιριαζει απο fiat η απο αλλη μαρκα μηχανων;

Ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας
Άβαταρ μέλους
touloumpas
IT Administrator
IT Administrator
Δημοσιεύσεις: 1557
Εγγραφή: Τετ 31 Δεκ 2008, 18:28
Gender: Male
Bike: Multistrada 1000
Τοποθεσία: Βεροια

Re: Πολλαπλασιαστης

Δημοσίευση από touloumpas »

sotogun έγραψε:καλησπερα παιδια :hibye: μπαινω κατευθειαν στο θεμα ειμαι κατοχος ενος multi 1000 του 2006.Εδω και ενα μηνα βρισκεται στο γκαραζ και δεν θελει να παρει με τιποτα μπροστα εχω τσεκαρει τα παντα ecu, ασφαλειες,αντλια βενζινης, φιλτρο βενζινης, ολη την καλωδιωση, εχει αλλαχθει αισθητηρας στροφων,η μπαταρια ειναι φορτισμενη,καλωδιο immo.Αυτο που παρατηρησα ειναι οτι δεν εχει καλο σπινθιρα στον πισω-καθετο κυλινδρο εχω τσεκαρει τα μπουζοκαλωδια και κλινω οτι φταιει ο κυριος πολλαπλασιαστης.Γνωριζει καποιος αν υπαρχει κατι σε aftermarket γιατι ο εργοστασιακος ειναι λιγο τσιμπιμενος; Η αν υπαρχει αλλη λυση;π.χ αν ταιριαζει απο fiat η απο αλλη μαρκα μηχανων;

Ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας
Καλησπέρα ... Σε διαγνωστικό κουμπωσε ο εγκέφαλος? Τι σφάλματα εγραψε?
Γιώργος.
Άβαταρ μέλους
kokkinos1
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2306
Εγγραφή: Σάβ 19 Απρ 2008, 00:43
Gender: Male
Other: Elephant 750
Τοποθεσία: Αργος

Re: Πολλαπλασιαστης

Δημοσίευση από kokkinos1 »

καλημέρα :hibye: ταιριάζει και απο αλλα μοντέλα που μένεις?
http://cagivista.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
sotogun
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Τετ 18 Αύγ 2010, 00:59
Gender: Male
Bike: 748R
Other: Δεν θελω αλλη

Re: Πολλαπλασιαστης

Δημοσίευση από sotogun »

Καλημερα κουμπωσε σε διαγνωστικα ducati diag και mx5 στην αρχη εδειχνε immo και αισθητρα στροφων ο οποιος αλλαχθηκε.Το μηχανακι πατας μιζια γυριζει το μοτερ θελει να παρει μπροστα αλλα δεν.Καποιες φορες μετα απο πολλες πολλες προσπαθειες περνει δουλευει κανονικα για λιγο και μετα σβηνει.Αλλαξα και ecu εβαλα τον μαμα τα ιδια.Τωρα η διαγνωση δεν βγαζει τις παραπανω βλαβες και βγαζει τον πολλαπλασιαστη.Τσεκαρα με πολυμετρο ολη την καλωδιωση αν εχω καπου κομμενο καλωδιο καθως και με το διαγραμμα αν πηγαινει σημα στον εγκεφαλο και καθαρισα ολες τις φυσες φορτισα την μπαταρια την δοκιμασα σε αλλο μηχανακι πηρε κανονικα το δικο μου δεν θελει.
Μενω Αθηνα.
Άβαταρ μέλους
Κωνσταντίνος Τύρλας
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: Δευ 26 Μάιος 2008, 12:59
Gender: Male
Bike: 999R
Other: 750SS
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Πολλαπλασιαστης

Δημοσίευση από Κωνσταντίνος Τύρλας »

Παίρνεις πολύμετρο...μετράς στον καλό πολλαπλασιαστη στις επαφες του τι Ωm δείχνει....
κάνεις το ίδιο στον υποτιθέμενο ελλατωματικό και βλέπεις διαφορα στα Ωμ
Αν τα Ωμ στον ελλατωματικό είναι περισσότερα ..ΤΟΤΕ τον αλλαζεις.
Η περιέλιξη εχει κάποια αντίσταση...
Kωνσταντίνος
" Κάλλιο ροκκάς και εντουράς παρά στρητάς και καρεκλάς "
info@sgstudio.gr
www.sgstudio.gr
achilleas
Almost Ducatista
Almost Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: Πέμ 21 Ιαν 2010, 20:15
Gender: Male
Bike: Multistrada 1000S
Επικοινωνία:

Re: Πολλαπλασιαστης

Δημοσίευση από achilleas »

οτι ειπαν οι απο πανω .διαγνωστικο και τσεκαρισμα τον πολλαπλασιαστη,μην αλλαζεις πραγματα αν δεν εισαι σιγουρος.Το σφαλμα που βγαζει για τον αισθητηρα συνηθως οφειλεται σε χαμηλη μπαταρια,οποτε αφου την φορτισες καλα εισαι οκ.Καθαρισε παρα πολυ καλα το σωμα της μπαταριας εκει που βιδωνει στον κορμο του μοτερ ,επισης και το καλωδιο του σωματος της εκου και τους πολους της μπαταριας.Κανε τραμπα το ρελε του ιτζεξιον με αυτο τον φωτων.Καθαρισε καλα τον kill switch.Δοκιμασε οταν πατας τη μιζα να εχεις πατημενο τον συμπλεκτη και ξεκουμπωτο τον διακοπτη της νεκρας ταχυτητητας.Με το διαγνωστικο οταν κανεις τσεκ τα κοιλ ,βγαζει σπιθα το μπουζι?Μην κανεις συνεχεια δοκιμες πατωντας μιζα ,θα φας αυτην και το κομπλερ.Βγαλε ενα μπουζι απο καθε κυλινδρο ,στερωσε τα καπου να κανει καλο σωμα και να δοκιμαζεις ετσι χωρις συμπιεση.
Άβαταρ μέλους
takis.last.year
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2753
Εγγραφή: Παρ 24 Ιουν 2011, 15:05
Gender: Male
Bike: 748R
Other: Punto Mk2, λαδιέρα!
Τοποθεσία: ΣΑΜΟΣ
Επικοινωνία:

Re: Πολλαπλασιαστης

Δημοσίευση από takis.last.year »

Και το δικό μου είχε βγάλει σφάλμα στον αισθητήρα στροφών, ο οποίος απλά καθαρίστηκε και όλα κομπλέ!!
Απλά δεν νομίζω ότι ο αισθητήρας αυτός επηρεάζει την εκκίνηση του μοτέρ, καθώς το δικό μου, δεν είχε προβλήματα με την εκκίνηση όταν υπήρχε το πρόβλημα. :glimpse: :glimpse:
1992 YAMAHA RD 125
1995 KAWASAKI GPZ400R
1996 HONDA CBR400RR
2005 DUCATI SS750Sport
2007 DUCATI 749DARK
2010 DUCATI MTS1000DS

..........η ζωή είναι πολύ μικρή για να είναι μίζερη.....
sotogun
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Τετ 18 Αύγ 2010, 00:59
Gender: Male
Bike: 748R
Other: Δεν θελω αλλη

Re: Πολλαπλασιαστης

Δημοσίευση από sotogun »

achilleas έγραψε:οτι ειπαν οι απο πανω .διαγνωστικο και τσεκαρισμα τον πολλαπλασιαστη,μην αλλαζεις πραγματα αν δεν εισαι σιγουρος.Το σφαλμα που βγαζει για τον αισθητηρα συνηθως οφειλεται σε χαμηλη μπαταρια,οποτε αφου την φορτισες καλα εισαι οκ.Καθαρισε παρα πολυ καλα το σωμα της μπαταριας εκει που βιδωνει στον κορμο του μοτερ ,επισης και το καλωδιο του σωματος της εκου και τους πολους της μπαταριας.Κανε τραμπα το ρελε του ιτζεξιον με αυτο τον φωτων.Καθαρισε καλα τον kill switch.Δοκιμασε οταν πατας τη μιζα να εχεις πατημενο τον συμπλεκτη και ξεκουμπωτο τον διακοπτη της νεκρας ταχυτητητας.Με το διαγνωστικο οταν κανεις τσεκ τα κοιλ ,βγαζει σπιθα το μπουζι?Μην κανεις συνεχεια δοκιμες πατωντας μιζα ,θα φας αυτην και το κομπλερ.Βγαλε ενα μπουζι απο καθε κυλινδρο ,στερωσε τα καπου να κανει καλο σωμα και να δοκιμαζεις ετσι χωρις συμπιεση.
Καταρχην σας ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον.
Γειωσεις και τα λοιπα εχουν καθαρστει πολλες φορες.θα δοκιμασω να κανω τραμπα τα ρελε και να καθαρισω το kill swith.Με το διαγνωστικο κουμπωμενο δεν εχω βγαλει μπουζι να δω αν εχει σπινθιρα απλα οταν κανω τεστ στους πολλαπλασιαστες δειχνει οτι δουλευουν.Θα κανω δοκιμη και επανερχομαι
sotogun
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Τετ 18 Αύγ 2010, 00:59
Gender: Male
Bike: 748R
Other: Δεν θελω αλλη

Re: Πολλαπλασιαστης

Δημοσίευση από sotogun »

Λοιπον επανερχομαι σημερα εκανα ελεγχο παλι στην καλωδιωση,επαφες,ασφαλειες,γειωσεις κτλ και δοκιμασα οτι μου γραψατε παραπανω αλλα δεν θελει να παρει.Στον καθετο κυλινδρο δεν εχει καθολου σπινθιρα.Μετρησα του πολλαπλασιαστες και βγαζουν ιδια ohm εισοδο-εξοδο..Εκανα τραμπα τους πολλαπλασιαστες μπροστα βγαζουν σπινθιρα πισω οχι.Στις φυσες τον πολλαπλασιαστων εχω ρευμα. Ελενξα ολο το καλωδιο απο την φυσα που συνδεει τον εγκεφαλο μεχρι τις φυσες των πολλαπλασιαστων και εναι οκ.Προσπαθησαμε βεβαια να βαλουμε την διαγνωση και ο εγκεφαλος δεν συνδεοταν ουτε με το μχ5 ουτε με το ντιαγκ( καλωδια και μπλεδοντι δοκιμαστικαν σε ιχε και δουλευουν).Μηπως φταει ο ecu;Εκαψε καμια εξοδο;Οποια ιδεα παιδια ευσπροδεκτη γιατι παω να σκασω.

Υ.Γ
Το μηχανακι εκανε γενικο servive (ιμαντες,βαλβιδες κτλ) σε συνεργειο την περασμενη ανοιξη και εχει κανει μεχρι τωρα 2500χλμ και φοραω ecu performance η μαλλον φορουσα γιατι σημερα ανακαλυψα οτι πανω δεν υπαρχει ο per καπου <<χαθηκε>>αλλα ενας μαμα(εχω το κουτι με τον κωδικο του perf και δεν εχει καμια σχεση με αυτον που φοραει πανω)
Άβαταρ μέλους
touloumpas
IT Administrator
IT Administrator
Δημοσιεύσεις: 1557
Εγγραφή: Τετ 31 Δεκ 2008, 18:28
Gender: Male
Bike: Multistrada 1000
Τοποθεσία: Βεροια

Re: Πολλαπλασιαστης

Δημοσίευση από touloumpas »

Καλησπερα.

Ο εγκεφαλός σου ειναι 5ΑΜ ΗW103 ή 5ΑΜ ΗW610?

το γράφει πάνω στο αυτοκόλλητό του.
Γιώργος.
sotogun
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Τετ 18 Αύγ 2010, 00:59
Gender: Male
Bike: 748R
Other: Δεν θελω αλλη

Re: Πολλαπλασιαστης

Δημοσίευση από sotogun »

touloumpas έγραψε:Καλησπερα.

Ο εγκεφαλός σου ειναι 5ΑΜ ΗW103 ή 5ΑΜ ΗW610?

το γράφει πάνω στο αυτοκόλλητό του.
Ειναι 5AM.BF/HW610
Άβαταρ μέλους
takis.last.year
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2753
Εγγραφή: Παρ 24 Ιουν 2011, 15:05
Gender: Male
Bike: 748R
Other: Punto Mk2, λαδιέρα!
Τοποθεσία: ΣΑΜΟΣ
Επικοινωνία:

Re: Πολλαπλασιαστης

Δημοσίευση από takis.last.year »

ι φοραω ecu performance η μαλλον φορουσα γιατι σημερα ανακαλυψα οτι πανω δεν υπαρχει ο per καπου <<χαθηκε>>αλλα ενας μαμα(εχω το κουτι με τον κωδικο του perf και δεν εχει καμια σχεση με αυτον που φοραει πανω)


Συγνώμη..... κατάλαβα σωστά???? Σου φάγαν το εγκέφαλο??? :zep: :zep: :zep:
1992 YAMAHA RD 125
1995 KAWASAKI GPZ400R
1996 HONDA CBR400RR
2005 DUCATI SS750Sport
2007 DUCATI 749DARK
2010 DUCATI MTS1000DS

..........η ζωή είναι πολύ μικρή για να είναι μίζερη.....
sotogun
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Τετ 18 Αύγ 2010, 00:59
Gender: Male
Bike: 748R
Other: Δεν θελω αλλη

Re: Πολλαπλασιαστης

Δημοσίευση από sotogun »

Σωστα καταλαβες.Ειδα τους κωδικους σημερα και μου πεσαν τα μαλλια.
achilleas
Almost Ducatista
Almost Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: Πέμ 21 Ιαν 2010, 20:15
Gender: Male
Bike: Multistrada 1000S
Επικοινωνία:

Re: Πολλαπλασιαστης

Δημοσίευση από achilleas »

προσπαθησε ξανα, να συνδεθεις με το διαγνωστικο για να κανεις τα τσεκ στα κοιλ.κανε και τραμπα τα μπουζι απ τον οριζιντιο για να σε σιγουρος οτι ειναι οκ.Οταν πατας μιζα βαλε πολυμετρο η δοκιμαστικο λαμπακι στο ρελε για να βεβαιωθεις οτι οντως παει ρευμα στα κοιλ μπεκ και τρομπα.ρευμα ο εγκεφαλος παιρνει απο τα πιν 17,4 και 27 οταν ο κιλλ ειναι στο ον.Αν στα πιν αυτα εχεις 12 βολτ και το ρελε κλεινει κατα το πατημα της μιζας τοτε δεν εχεις σπινθηρα γιατι η εκου δεν κλεινει ψηφιακα την γειωση με τα κοιλ 38 πιν για οριζοντιο 10 πιν για καθετο δεξια φυσσα της εκου οπως την βλεπεις.Τωρα γιατι δεν κλεινει γειωση μπορει να φταιει ο κιλλ ο διακοπτης της νεκρας και ο διακοπτης του συμπλεκτη η να μην εχει καλη γειωση η εκου.κανε μια προσπαθεια ξεμπριζωσε το διακοπτη της νεκρας,βαλε ενα κομματι καλωδιο σ αυτο που ερχεται απ τον εγκεφαλο και βιδωσε το στο μοτερ.πατα μιζα με μαζεμενο σταντ και πατημενο συμπλεκτη.Ενα αλλο σεναριο που εχω διαβασει, ειναι να τραβαει πολυ ρευμα η μιζα και τα καλωδια τροφοδοσιας της και να ξεμενει ο εγκεφαλος απο ρευμα.Εχω διαβασει οτι οι περισσοτεροθ που αλλαξαν τα καλωδια τροφοδοσιας μαζι με του σωματος ,ειδαν διαφορα.Εγωεχω βαλει εξτρα σωμα μπαταρια- μοτερ και ειδικα τα πρωινα εχει διαφορα στην σπιρταδα που γυρναει η μιζα.Τωρα το προβλημα που εχεις ειναι να σε στελνει στον ψυχιατρο,αλλοι τα πουλησανε οπως ητανε οταν τους συνεβει...γιατι θα αρχισεις να επισκευαζεις μιζα ,να αλλαζεις καλωδια ,μπαταρια ,κομπλερ μεχρι να παρει μπρος..τα μπουζι τα βραχυκλυκλωνει πολυ ευκολα οποτε να σε 100% σιγουρος οτι ειναι οκ
Άβαταρ μέλους
takis.last.year
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2753
Εγγραφή: Παρ 24 Ιουν 2011, 15:05
Gender: Male
Bike: 748R
Other: Punto Mk2, λαδιέρα!
Τοποθεσία: ΣΑΜΟΣ
Επικοινωνία:

Re: Πολλαπλασιαστης

Δημοσίευση από takis.last.year »

sotogun έγραψε:Σωστα καταλαβες.Ειδα τους κωδικους σημερα και μου πεσαν τα μαλλια.
Τι να πω ρε φίλε... :angry3: :angry3:

Πάντως κάνε ότι σου λένε τα παιδιά πιο πάνω και σου εύχομαι καλή επιτυχία!!! :thumbsup: :thumbsup:

Κράτα και ενήμερο το ποστ, κάποιος άλλος στο μέλλον μπορεί να βοηθηθεί .
1992 YAMAHA RD 125
1995 KAWASAKI GPZ400R
1996 HONDA CBR400RR
2005 DUCATI SS750Sport
2007 DUCATI 749DARK
2010 DUCATI MTS1000DS

..........η ζωή είναι πολύ μικρή για να είναι μίζερη.....
sotogun
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Τετ 18 Αύγ 2010, 00:59
Gender: Male
Bike: 748R
Other: Δεν θελω αλλη

Re: Πολλαπλασιαστης

Δημοσίευση από sotogun »

achilleas έγραψε:προσπαθησε ξανα, να συνδεθεις με το διαγνωστικο για να κανεις τα τσεκ στα κοιλ.κανε και τραμπα τα μπουζι απ τον οριζιντιο για να σε σιγουρος οτι ειναι οκ.Οταν πατας μιζα βαλε πολυμετρο η δοκιμαστικο λαμπακι στο ρελε για να βεβαιωθεις οτι οντως παει ρευμα στα κοιλ μπεκ και τρομπα.ρευμα ο εγκεφαλος παιρνει απο τα πιν 17,4 και 27 οταν ο κιλλ ειναι στο ον.Αν στα πιν αυτα εχεις 12 βολτ και το ρελε κλεινει κατα το πατημα της μιζας τοτε δεν εχεις σπινθηρα γιατι η εκου δεν κλεινει ψηφιακα την γειωση με τα κοιλ 38 πιν για οριζοντιο 10 πιν για καθετο δεξια φυσσα της εκου οπως την βλεπεις.Τωρα γιατι δεν κλεινει γειωση μπορει να φταιει ο κιλλ ο διακοπτης της νεκρας και ο διακοπτης του συμπλεκτη η να μην εχει καλη γειωση η εκου.κανε μια προσπαθεια ξεμπριζωσε το διακοπτη της νεκρας,βαλε ενα κομματι καλωδιο σ αυτο που ερχεται απ τον εγκεφαλο και βιδωσε το στο μοτερ.πατα μιζα με μαζεμενο σταντ και πατημενο συμπλεκτη.Ενα αλλο σεναριο που εχω διαβασει, ειναι να τραβαει πολυ ρευμα η μιζα και τα καλωδια τροφοδοσιας της και να ξεμενει ο εγκεφαλος απο ρευμα.Εχω διαβασει οτι οι περισσοτεροθ που αλλαξαν τα καλωδια τροφοδοσιας μαζι με του σωματος ,ειδαν διαφορα.Εγωεχω βαλει εξτρα σωμα μπαταρια- μοτερ και ειδικα τα πρωινα εχει διαφορα στην σπιρταδα που γυρναει η μιζα.Τωρα το προβλημα που εχεις ειναι να σε στελνει στον ψυχιατρο,αλλοι τα πουλησανε οπως ητανε οταν τους συνεβει...γιατι θα αρχισεις να επισκευαζεις μιζα ,να αλλαζεις καλωδια ,μπαταρια ,κομπλερ μεχρι να παρει μπρος..τα μπουζι τα βραχυκλυκλωνει πολυ ευκολα οποτε να σε 100% σιγουρος οτι ειναι οκ
Το θεμα ειναι οτι δεν θελω νατην πουλησω την εχω 8 χρονια και ειναι η πρωτη φορα που μου βγαζει προβλημα.Τα πιν 38 και 10 που καταληγουν στα κοιλ τα εχω ελενξει τωρα θα ξανα τσεκαρω αν πηγαινει ρευμα στον εγκεφαλο.Τον διακοπτη της νεκρας ξεμπριζωσα τις φυσες του και το δοκιμασα οπως το εγραψες πιο πανω αλλα δεν βιδωσα το καλωδιο στο μοτερ.Τα μπουζι τα εκανα τραμπα. Τα καλωδια τροφοδοσιας θα τα αλλαξω ετσι και αλλιως τωρα που το εχω λυμενο.Η αληθεια ειναι οτι θελει να με στειλει ψυχιατρο
sotogun
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Τετ 18 Αύγ 2010, 00:59
Gender: Male
Bike: 748R
Other: Δεν θελω αλλη

Re: Πολλαπλασιαστης

Δημοσίευση από sotogun »

:thumbsup: Αυτο θα κανω θα σας εχω ενημερους και ας ελπισουμε να βγαλουμε ακρη
achilleas
Almost Ducatista
Almost Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: Πέμ 21 Ιαν 2010, 20:15
Gender: Male
Bike: Multistrada 1000S
Επικοινωνία:

Re: Πολλαπλασιαστης

Δημοσίευση από achilleas »

μην αλλαζεις ακομα καλωδια κτλ οπωσδηποτε να συνδεθεις με το διαγνωστικο ισως να φταιει η θυρα port .Oταν συνδεθεις να τσεκαρεις οτι η θεσεις που εχουν νεκρα ,κιλλ,συμπλεκτης, σταντ ειναι οι ιδιες με αυτες που βλεπει ο εγκεφαλος.
Άβαταρ μέλους
touloumpas
IT Administrator
IT Administrator
Δημοσιεύσεις: 1557
Εγγραφή: Τετ 31 Δεκ 2008, 18:28
Gender: Male
Bike: Multistrada 1000
Τοποθεσία: Βεροια

Re: Πολλαπλασιαστης

Δημοσίευση από touloumpas »

Κανε μια δοκιμή αν θέλεις.

Στον αισθητήρα στροφών υπάρχει ένα λαμακι που καθορίζει την απόσταση του αισθητήρα από το γρανάζι.

Αφαίρεσε το, ξαναβαλε τον αισθητήρα πάνω και δοκίμασε να το βάλεις μπρος.
Γιώργος.
sotogun
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Τετ 18 Αύγ 2010, 00:59
Gender: Male
Bike: 748R
Other: Δεν θελω αλλη

Re: Πολλαπλασιαστης

Δημοσίευση από sotogun »

achilleas έγραψε:μην αλλαζεις ακομα καλωδια κτλ οπωσδηποτε να συνδεθεις με το διαγνωστικο ισως να φταιει η θυρα port .Oταν συνδεθεις να τσεκαρεις οτι η θεσεις που εχουν νεκρα ,κιλλ,συμπλεκτης, σταντ ειναι οι ιδιες με αυτες που βλεπει ο εγκεφαλος.
Tα καλωδια θα τα αλλαζα ετσι και αλλιως με πιο χοντρα (2gauge) για καλητερη αποδοση ρευματος τα μαμα ειναι πολυ λεπτα.Το θεμα ειναι οτι δεν συνδεεται ο εγκεφαλος με το διαγνωστικο και μου το κανει πρωτη φορα σημερα.Την προηγουμενη φορα που κουμπωσα το διαγνωστικο συνδεθηκε κανονικα.
sotogun
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Τετ 18 Αύγ 2010, 00:59
Gender: Male
Bike: 748R
Other: Δεν θελω αλλη

Re: Πολλαπλασιαστης

Δημοσίευση από sotogun »

touloumpas έγραψε:Κανε μια δοκιμή αν θέλεις.

Στον αισθητήρα στροφών υπάρχει ένα λαμακι που καθορίζει την απόσταση του αισθητήρα από το γρανάζι.

Αφαίρεσε το, ξαναβαλε τον αισθητήρα πάνω και δοκίμασε να το βάλεις μπρος.
Αλλαξα τον μαμα αισθηρα με magneti manelli απο fiat τον βρηκα με τον αντισοιχο κωδικο απο τον μαμα λες να μου την κανει αυτος την ζημια;Παντως θα το δοκιμασω με το λαμακι
Άβαταρ μέλους
touloumpas
IT Administrator
IT Administrator
Δημοσιεύσεις: 1557
Εγγραφή: Τετ 31 Δεκ 2008, 18:28
Gender: Male
Bike: Multistrada 1000
Τοποθεσία: Βεροια

Re: Πολλαπλασιαστης

Δημοσίευση από touloumpas »

Έχω δοκιμάσει και Marelli από Fiat στο δικό μου άλλα τελικά τη ζημία την έκανε το λαμακι ....

Το άλλαξα με λεπτότερο και από τότε δουλεύει μια χαρά.

Και όταν συνδέσεις τον εγκέφαλο με το διαγνωστικό σου φρόντισε να είναι η μπαταρία και αυτή συνδεδεμένη με φορτιστή.
Γιώργος.
sotogun
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Τετ 18 Αύγ 2010, 00:59
Gender: Male
Bike: 748R
Other: Δεν θελω αλλη

Re: Πολλαπλασιαστης

Δημοσίευση από sotogun »

touloumpas έγραψε:Έχω δοκιμάσει και Marelli από Fiat στο δικό μου άλλα τελικά τη ζημία την έκανε το λαμακι ....

Το άλλαξα με λεπτότερο και από τότε δουλεύει μια χαρά.

Και όταν συνδέσεις τον εγκέφαλο με το διαγνωστικό σου φρόντισε να είναι η μπαταρία και αυτή συνδεδεμένη με φορτιστή.
Καλημερα λογω οικογενειακων και επαγγελματικων υποχρεωσεων αργησα να ασχοληθω με την καλη μου.Λοιπον κατα αρχην σε ευχαριστω για την βοηθεια αν κατεβεις αθηνα χρωσταω προβατινα με τα παρελκομενα εχεις δικιο για το λαμακι,αγορασα λεπτοτερο λαμακι 0,6 χιλιοστα (το δικο μου ειναι 1 χιλ.) το δοκιμασα αλλα δεν περνει, χωρις λαμακι δουλευουν και οι δυο αισθητηρες και η μηχανη περνει μπρος η μιζα σε αυτο παιζει ρολο;Το λεω γιατι αλλαξα καρβουνακια μονος μου βγαζοντας την μιζα απο την πισω μερια(χωρις να λυσω το πλαινο καπακι του μοτερ-πηνια).Επισης με τον εγκεφαλο που μου βαλανε γινετε χαμος απο καυσαερια και πυρωνει ο καταλυτης σε σημειο που κοκκινιζει(δειγμα πολλων μειγματων;).Με τον μαμα ecu δουλευει κανονικα.Θα αλλαξω καλωδια ρευματων και θα βαλω και εξτρα γειωση τραβαμε καλωδιο απο το (-) της μπαταριας και το βιδωνουμε στο μοτερ η πανω στην μιζα;Καλημερα παιδες.
Άβαταρ μέλους
touloumpas
IT Administrator
IT Administrator
Δημοσιεύσεις: 1557
Εγγραφή: Τετ 31 Δεκ 2008, 18:28
Gender: Male
Bike: Multistrada 1000
Τοποθεσία: Βεροια

Re: Πολλαπλασιαστης

Δημοσίευση από touloumpas »

Σχετικά με τον εγκέφαλο, ο Performance σου παρουσιάζει πρόβλημα ? Υψηλες θερμοκρασίες δημιουργουνται απο φτωχο μειγμα αλλά να πυρακτώνει ο καταλύτης πρωτη φορα ακούω.
Γιώργος.
achilleas
Almost Ducatista
Almost Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: Πέμ 21 Ιαν 2010, 20:15
Gender: Male
Bike: Multistrada 1000S
Επικοινωνία:

Re: Πολλαπλασιαστης

Δημοσίευση από achilleas »

Μπραβο ρε Γιωργο! :thumbsup:
Απάντηση