Multistrada 950s vs tiger 900 gt pro

Απάντηση
Stelioskg
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 177
Εγγραφή: Σάβ 25 Νοέμ 2017, 20:30
Gender: Male
Bike: 748SP
Other: Multistrada 950

Multistrada 950s vs tiger 900 gt pro

Δημοσίευση από Stelioskg »

Ειμαι κατοχος ενος μουλτι 950.
Ηρθε η ωρα για αλλαγη μετα απο 50.000.
Ειμαι μεταξυ του 950s και του tiger 900 gt pro.
Αλλα ειμαι αρκετα μπερδεμενος,εκανα test drive το tiger και το συμπερασμα μου ειναι οτι εχει καλυτερα φρενα απο το μουλτι,απο αναρτησεις ειναι περιπου ιδιο(παιζει να φορανε ακριβως της ιδιες).τωρα το μοτερ του tiger ειναι πιο ελαστικο με 40χλμ και 6 και τραβαει πολυ καλα.
Μολις ομως πηρα το μουλτι μου να φυγω καταλαβα οτι κατι με χαλαγε στο tiger. Μαλλον ειναι το πολυ αθορυβο μοτερ που εχει,δεν ξερω ακριβως.το μουλτι εχει λιγο παραπανω συναισθημα.
Γερνω προς το tiger αλλα φοβαμε οτι θα το βαρεθω σε 2 μηνες.απο την αλλη το μουλτι το εχω 3 χρονια και με κανει να χαμογελαω καθε φορα.
Τωρα για την τιμη 15.500 το tiger,17.500 το μουλτι.
Άβαταρ μέλους
KRS
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2587
Εγγραφή: Κυρ 05 Απρ 2009, 21:17
Gender: Male
Τοποθεσία: KAΛΑΜΑΤΑ

Re: Multistrada 950s vs tiger 900 gt pro

Δημοσίευση από KRS »

Όπως τα περιγράφεις το tiger είναι καλύτερο συνολικά.

Βέβαια λάβε υπόψιν ότι triumph=δυσκολότερη μεταπώληση από ducati.
Eπιπλέον, απ'ότι ξέρω αξιόπιστο συνεργείο είναι μόνο ένα στην Αττική, όπου πηγαίνουν οι περισσότεροι.

Νομίζω, όμως, ότι την απάντηση την έδωσες μόνος σου:
Stelioskg έγραψε: Γερνω προς το tiger αλλα φοβαμε οτι θα το βαρεθω σε 2 μηνες.απο την αλλη το μουλτι το εχω 3 χρονια και με κανει να χαμογελαω καθε φορα.


Στη θέση σου επειδή είναι σεβαστό ποσό τα λεφτά που θα διαθέσεις, θα περίμενα λίγο ακόμα να δω τις εξελίξεις στην κατηγορία των 900-1000cc. Νομίζω ότι όλες οι εταιρείες θα λανσάρουν νέα μοντέλα (βλ. Husqvarna norden 901) ενώ περιμένω και την απάντηση της ΚΤΜ στα ΒMW XR900 και κατ' επέκταση στα Tracer900 GT.

Τέλος, επειδή το Μulti 950 κυκλοφορεί ήδη 5-6 χρόνια, θα ήθελα να αποφύγω το ενδεχόμενο να βρεθώ μέσα σε 1-2 χρόνια με καινούριο - "παλιό" μοντέλο.
-ΧΡΗΣΤΟΣ-

Οι αντρες οδηγανε κατω απο την τιμονοπλακα !!!!!

S.T.R

scuadra tryferoudia racing
Stelioskg
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 177
Εγγραφή: Σάβ 25 Νοέμ 2017, 20:30
Gender: Male
Bike: 748SP
Other: Multistrada 950

Re: Multistrada 950s vs tiger 900 gt pro

Δημοσίευση από Stelioskg »

Η λογικη λεει triumph,η καρδια ducati.
Το δινω μονο κ μονο γτ εχω 50.000χλμ και εαν συνεχισω ετσι σε 1-2 χρονια θα φτασω 100.000 και δεν θα μπορω να το δοσω..
Άβαταρ μέλους
ASLAN
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3137
Εγγραφή: Πέμ 12 Ιουν 2008, 21:55
Gender: Male
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη .

Re: Multistrada 950s vs tiger 900 gt pro

Δημοσίευση από ASLAN »

Αναμεσα σε αυτα τα δυο πανευκολα multi .Γιατι ομως δεν σκεφτεσαι το 1200 ή το 1260 ?
Νίκος.
Stelioskg
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 177
Εγγραφή: Σάβ 25 Νοέμ 2017, 20:30
Gender: Male
Bike: 748SP
Other: Multistrada 950

Re: Multistrada 950s vs tiger 900 gt pro

Δημοσίευση από Stelioskg »

Γιατι εαν παρω 1260 θα ειναι το s,και οικονομικα δεν μπορω να φτασω εκει..
Μεταχειρισμενο δεν θελω.
marnik1
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Κυρ 07 Μάιος 2017, 09:25
Gender: Male
Bike: 996SPS

Re: Multistrada 950s vs tiger 900 gt pro

Δημοσίευση από marnik1 »

Η ομοιότητα ανάμεσα στα 2 αρχίζει και τελειώνει στα κυβικά και στην τιμή... Είναι εντελώς διαφορετικής φιλοσοφίας μηχανάκια και απορώ που προβληματίζεσαι καθώς δεν συγκρίνεις μηχανάκια που μοιάζουν μεταξύ τους. Το Tiger το οποίο είναι όντως πολύ καλό μηχανάκι, είναι πιο βολταρίδικο, σε βάζει σε πιο χαλαρή διάθεση, τραβάει απίστευτα από χαμηλά αλλά ψηλά είναι ψόφιο... Σε προδιαθέτει να οδηγάς με μια πάνω, σε χαλαρούς ρυθμούς (δεν λέω αργούς, λέω χαλαρούς).. Το Μούλτι είναι όπως ξέρεις άλλο... σε βάζει πιο πολύ στην πρίζα... το θέμα είναι λοιπόν τι ζητάς
Stelioskg
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 177
Εγγραφή: Σάβ 25 Νοέμ 2017, 20:30
Gender: Male
Bike: 748SP
Other: Multistrada 950

Re: Multistrada 950s vs tiger 900 gt pro

Δημοσίευση από Stelioskg »

Καλα με βλεπω να μενω με το ιδιο,γυρισα σημερα 3-4 εμπορους για να δωσω το μουλτι.Εχω ακουσει οτι θελετε,οτι σπανε τα μοτερ στα 60.000χλμ εχω ακουσει,οτι η μπαταρια και οι αναρτησεις θελουνε αλλαγμα σε 2 χρονια,οτι θελετε το ακουσα σημερα για να μειωσουν την τιμη..(οκ δεν πηγα σε ducati,τα ακουσα σε εμπορους).
Ο αλλος με εστειλε σε 2 μηχανικους,ειπαν και οι 2 οτι ειναι μια χαρα,και κατι μου ειπε για φπα και τετοια, για να μειωση και αλλο την μηχανη..
Εαν βρω κανεναν ιδιωτη εχει καλως,αλλιως δεν το χαριζω..
*η τιμη που μ λεγανε ειναι οσο πουλιουνται τα hyper 12 χρονων.
**το καλυτερο που ακουσα ειναι σε βολτα που του το εδωσα ,οτι εχει προβλημα στα ηλεκτρονικα γιατι τα προγραμματα δεν μπαινανε,οτι του εγραφε με μεγαλα γραμματα close gas,δεν το ειδε;;!!
Άβαταρ μέλους
KRS
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2587
Εγγραφή: Κυρ 05 Απρ 2009, 21:17
Gender: Male
Τοποθεσία: KAΛΑΜΑΤΑ

Re: Multistrada 950s vs tiger 900 gt pro

Δημοσίευση από KRS »

Stelioskg έγραψε:Καλα με βλεπω να μενω με το ιδιο,γυρισα σημερα 3-4 εμπορους για να δωσω το μουλτι....
Καλύτερα σε ιδιώτη. Οι έμποροι θέλουν να βγάλουν από 3-4 χιλιάρικα από την πώληση της μοτοσυκλέτας σου.
Γι' αυτό σου προσφέρουν τα λεφτά ενός hyper 12ετιας.

Για μένα μηχανή 3ετιας που απ' ότι καταλαβαίνω και τη συντήρηση της την κάνεις και εκδρομικη την εχεις, δεν πρόκειται να σε προβληματισει για καιρό ακόμα. Με τα λεφτά που θα δώσεις για να πάρεις περίπου παρόμοιο μηχανάκι, λιωστο στο ταξίδι.
-ΧΡΗΣΤΟΣ-

Οι αντρες οδηγανε κατω απο την τιμονοπλακα !!!!!

S.T.R

scuadra tryferoudia racing
Stelioskg
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 177
Εγγραφή: Σάβ 25 Νοέμ 2017, 20:30
Gender: Male
Bike: 748SP
Other: Multistrada 950

Re: Multistrada 950s vs tiger 900 gt pro

Δημοσίευση από Stelioskg »

Με 50.000 και εχω ακομα τα μαμα τακακια μπροστα..
Αυτο λεει αρκετα για το πως το πηγαινω.
Στροσιμο εχει γινει πολυ προσεκτικα.
Θα εμπιστευτω τον μηχανικο μου και θα γραψω 200.000χλμ.
Γιατι θα πρεπει ενα νουμερο να προβληματιζει..;;!!
Ας το φτασω μεχρι να το βαρεθω,και χανω τοτε οποια λεφτα ειναι..
Και μετα τα λεφτα που μου μενουν παω και ενα nordkap να το ευχαριστιθω.
vasilis monster
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Σάβ 12 Μάιος 2012, 10:02
Gender: Male
Bike: 996SPS

Re: Multistrada 950s vs tiger 900 gt pro

Δημοσίευση από vasilis monster »

Αρχικα φίλε μου το μηχανάκι σου δεν παθαίνει τίποτα.μπορεις να βρεις το τεστ Αντοχής που κάναΝε σε multi με 50.000 χιλιομέτρα,και το άνοιξαν και το μοτέρ ήταν καινούριο,όποτε σωστή συντήρηση και μέχρι τα 100 πας απροβλημάτιστα,τώρα τα κόλπα των εμπόρων αστα,μόνο σε Ducati θα πιάσεις τιμή.Για αγορά κούτας εννοείτε.
Stelioskg
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 177
Εγγραφή: Σάβ 25 Νοέμ 2017, 20:30
Gender: Male
Bike: 748SP
Other: Multistrada 950

Re: Multistrada 950s vs tiger 900 gt pro

Δημοσίευση από Stelioskg »

Εχετε δικιο θα το κρατησω..
Αλλα ρε παιδια ποσο αναγκη πρεπει να εχει καποιος για να τους πουλησει μηχανακι;;
Η διαφορα ειναι τεραστια.
Θελω να γραψω και αλλα πολλα,αλλα γιατι ειναι δημοσιο forum δεν θελω,θα τα συζητησουμε σε κανενα καφε.
Απάντηση