Νεος multi ...απορίες

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
manos749
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: Πέμ 08 Μάιος 2008, 00:04
Gender: Male
Bike: 749R
Other: Kawasaki D-tracker

Νεος multi ...απορίες

Δημοσίευση από manos749 »

Ειμαι ένας νεος multis...hi σε ολους. Ειμαι στη φαση του στρωσίματος, και εχω καποιες απορίες. Αν εχετε και κατι αλλο να μου πειτε να προσεχω, τα αυτια μου ειναι ανοιχτα....
:)) για πειτε τωρα ..........μεχρι να το παω για ελεγχο.... οποτε οδηγω ζωηρα....σε ανεβασματα, αλλα και σε κατεβασματα την ς.....στιγμη που αφηνω συμπλεκτη και εχω γκαζι ανοικτο, ακουγεται ενας θορυβος σαν απο ηλεκτρικη ασφαλεια. Ενα...και οχι μονο ενα, τσαφ οπως οταν πας να βαλεις με μιζα και η μπαταρια ειναι ψοφια.....ενας τετοιος ηχος.Στα ζωηρα ξεκινηματα με λιγο πιο πολυ γκαζι, στα κατεβασματα που ριχνουμε και μια γκαζια αναμεσα, τη στιγμη που αφηνω συμπλεκτη μου κανει....οχι βεβαια παντα (αυτο ελειπε)....αυτο το πραγμα που με ξενερωνει απολυτα....ξερεις κανεις τιποτα για αυτο το συμπτωμα...??
Άβαταρ μέλους
manos749
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: Πέμ 08 Μάιος 2008, 00:04
Gender: Male
Bike: 749R
Other: Kawasaki D-tracker

Re: Νεος multi ...απορίες

Δημοσίευση από manos749 »

δεν πρεπει να ειναι το σκασιμο απο το φιλτροκουτι....πολυ ηλεκτρικο μου κανει αυτο που ακουω, ασφαλειοθορυβος....και φαινεται σαν να ακουγεται καπου μπροστα, πισω απο το τιμονι και μπροστα απο το τεποζιτο. Απο σκασιματα ξερω πολυ καλα...το d-tracker που εχω μονο normal δεν ειναι και ολο σκασιματα κανει, einai ola arketa anoixta...... Βεβαια ισως λεω και βλακειες αφου δεν ξερω ποσο διαφορετικα μπορει να ειναι τα σκασιματα του Multi, ειδικα στην μαμα φαση που ειναι...
Άβαταρ μέλους
mostro620
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 4056
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 14:58

Re: Νεος multi ...απορίες

Δημοσίευση από mostro620 »

Ο θόρυβος που αναφέρει ο Νικόλας είναι άκρως ηλεκτρικός!
Αλέξανδρος
Άβαταρ μέλους
manos749
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: Πέμ 08 Μάιος 2008, 00:04
Gender: Male
Bike: 749R
Other: Kawasaki D-tracker

Re: Νεος multi ...απορίες

Δημοσίευση από manos749 »

οκ..... ευτυχως γιατι ειχα αρχισει να ξενερωνω....ειδικα σε ζωηρη οδηγηση, πολλες αλλαγες, κατεβασματα με ξερογκαζιές, πανω στη συμπλεξη το ακουγα συχνα. Τουλαχιστον να μην ανησυχώ, και μαθαινω....
Άβαταρ μέλους
mxait
Ducatista
Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1915
Εγγραφή: Δευ 26 Μάιος 2008, 13:00
Gender: Male
Τοποθεσία: Νέα Φιλαδέλφεια

Re: Νεος multi ...απορίες

Δημοσίευση από mxait »

Γεια σου φίλε μου!Ειμαι και γω καινουριος στο foroum αλλα και στην κατοχη μιας multistrada 620 dark..Ειμαι πολι ικανοποιημένος απο το μηχανακι..Γενικα εσενα πως σου φενεται??Σου εβγαλε τπτ προβλήματα γενικα??Κανα περιεργο?Κανενας αλλος εδω μεσα με multi??
Στακάτος.....

member of pastitsada racing team
Άβαταρ μέλους
gatecrasher
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τρί 08 Απρ 2008, 10:54
Gender: Male
Bike: Multistrada 1100S

Re: Νεος multi ...απορίες

Δημοσίευση από gatecrasher »

Δεν πρεπει να σας ανχωνει κατι με τα μουλτι!Αλλα και γενικοτερα με τις φημες για τα προβληματικα ducati!!Αυτα ανηκουν στο παρελθον!Απλα δεν πρεπει να αφηνουμε το μηχανακι γιατι θα μας αφησει και αυτο... Ενα σημαντικο που πρεπει να εφαρμοζετε ειναι ενα ζεσταματακι κανενα λεπτο-2λεπτο μεχρι να ανεβουνε τα λαδια και φθασουν σε ολα τα σημεια του μοτερ κ μετα ευλαβικη οδηγιση μεχρι να δουμε 70 βαθμους, κ μετα τα σκιζουμε αφοβα :) . και εγω μουλτι εχω.. 17.000 χμλ και δεν εχω το παραμικρο παραπονο. αν και ειμαι λιγο υπερβολικος- καθε 2.500 με 3000 χλμ το πηγαινω για λαδακια και check στον μηχανικο μου.
Άβαταρ μέλους
chrisdoi
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Κυρ 13 Απρ 2008, 11:01
Gender: Male
Bike: Monster S4R
Other: Vespa lx150

Re: Νεος multi ...απορίες

Δημοσίευση από chrisdoi »

Παιδιά λαδάκια πάνω από όλα....και το σταντ εδράζεται πάνω στο κάρτερ με αποτέλεσμα να έχουν εμφανιστεί ρωγμές στα σημεία όπου εδράζεται.Απλά δεν καθόμαστε στη μηχανή στηρίζοντάς την μόνο στο σταντ,φαντάζομαι.Κατά τα άλλα πιο ωραίος αερόψυκτος κινητήρας δεν υπάρχει(παλιός κάτοχος Monster) .
Απάντηση