Fatbar τιμόνι σε Multistrada 620

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
geo_multi
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2853
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 19:49
Gender: Male
Bike: Multistrada 620
Τοποθεσία: Γκασμαδονήσι (ή αλλιώς Μυτιλήνη)

Fatbar τιμόνι σε Multistrada 620

Δημοσίευση από geo_multi »

Από την πρώτη μέρα που πήρα το multistrada μου, ένα πράγμα με χάλαγε. Το τιμόνι του. Δεν είναι αυτό τιμόνι για ducati, ένας σιδερένιος, νίκελ σωλήνας. Όποιος έχει ασχοληθεί με το θέμα fatbar τιμόνι σε multistrada 620 θα ξέρει ότι τα πράγματα είναι δύσκολα. Κανένα από τα μεταβλητής διαμέτρου τιμόνια του εμπορίου δεν ταιριάζει. Το πρόβλημα είναι ότι όλα τους έχουν πολύ μικρότερο rise από το μαμά με αποτέλεσμα να είναι πολύ χαμηλά, να δημιουργούν άβολη θέση οδήγησης αλλά και να βρίσκουν στο ρεζερβουάρ. Το άλλο πρόβλημα είναι ότι η πάνω πλάκα είναι χυτή, δηλαδή δεν μπορείς να βάλεις ότι καβαλέτο θες ώστε να ψηλώσεις την θέση που πιάνει το τιμόνι, όπως στο 1000 ας πούμε. Τελικά είναι σχεδόν μονόδρομος, ή συμβιβάζεσαι με τον νίκελ νεροσωλήνας ή πας και σκας πολλά γιούρο στην αντιπροσωπία για να πάρεις το σετ με άλλη τιμονόπλακα, καβαλέτα και τιμόνι.

Έκτος και αν βρεις risers που μπαίνουν στην υπάρχουσα τιμονόπλακα και τους προσαρμόσεις αντάπτορες από 22 σε 28 mm τιμόνι. Όσο και αν το έψαξα η μοναδική εταιρεία που μπορείς να βρεις όλα αυτά τα μαραφέτια είναι η sw-motech.
Συγκεκριμένα:
Risers : https://www.twistedthrottle.com/trade/p ... w/332/218/" onclick="window.open(this.href);return false;
με rise στα 30mm
Aντάπτορες: https://www.twistedthrottle.com/trade/p ... /4293/218/" onclick="window.open(this.href);return false;
Τιμόνι: Renthal Fatbar 617

Με αυτές τις διαστάσεις η θέση οδήγησης παραμένει περίπου ίδια, με ο τιμόνι να έρχεται ελάχιστα πιο ψηλά, να είναι πιο φαρδύ αλλά να έχει και μεγαλύτερο pullback. Παίζοντας με το ύψος των risers (βγαίνουν στα 20, 25, 30 και 50 mm) αλλά και με διαφορετικά τιμόνια μπορείς να προσαρμόσεις την θέση οδήγησης στα γούστα σου.
P5270097.jpg
P5270098.jpg
P5270101.jpg
P5270104.jpg
P5280107.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Γιώργος

Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο και ας είναι η φωτιά που θα σε κάψει
Άβαταρ μέλους
geo_multi
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2853
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 19:49
Gender: Male
Bike: Multistrada 620
Τοποθεσία: Γκασμαδονήσι (ή αλλιώς Μυτιλήνη)

Re: Fatbar τιμόνι σε Multistrada 620

Δημοσίευση από geo_multi »

Μερικές φωτογραφίες ακόμα
P5280108.jpg
P5280109.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Γιώργος

Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο και ας είναι η φωτιά που θα σε κάψει
Άβαταρ μέλους
mxait
Ducatista
Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1915
Εγγραφή: Δευ 26 Μάιος 2008, 12:00
Gender: Male
Τοποθεσία: Νέα Φιλαδέλφεια

Re: Fatbar τιμόνι σε Multistrada 620

Δημοσίευση από mxait »

Γειά σου φίλε μου...Είμαι καινουριος στην παρέα αλλα και νέος ducatisti, επομένως καταλαβαινεις οτι είμαι γεμάτος απορίες..Οσο αναφορά το τιμόνι το ίδιο πραγμα είπα οταν πειρα και γω το Multi μου..Τελικα πως σου φενεται το τιμονι??Τι πρεπει να κανω για να το αλλαξω και γώ??Πόσο πήγε το κοστούμι??Τι μου προτείνεις να βάλω??
Στακάτος.....

member of pastitsada racing team
Άβαταρ μέλους
geo_multi
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2853
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 19:49
Gender: Male
Bike: Multistrada 620
Τοποθεσία: Γκασμαδονήσι (ή αλλιώς Μυτιλήνη)

Re: Fatbar τιμόνι σε Multistrada 620

Δημοσίευση από geo_multi »

Το τι σου προτείνω να βάλεις είναι σχετικό και έχει να κάνει με το πόσα λεφτά διαθέτεις και και το πόσο/αν θες να μεταβάλεις την θέση οδήγησης.

Σαν εμφάνιση αλλά και στιβαρότητα το τιμόνι είναι μαμάτο (αν και η εμφάνιση είναι υποκειμενικό θέμα). Με την συγκεκριμένη διάταξη η μόνη ουσιαστική διαφορά είναι ότι το ψηλώνεις κατά 10mm και ότι κλείνεις ελάχιστα τις λαβές του. Αν θες να κρατήσεις παρόμοια θέση οδήγησης είναι καλή επιλογή, αν μάλιστα βάλεις τα 25mm risers και όχι τα 30mm όπως εγώ θα έχεις μόνο 5mm rise σε σχέση με το μαμά. Εγώ δεν τα έβαλα γιατί θα έβρισκε στις εγκοπές του bagster. Για 20mm δεν ξέρω, ίσως να περνάει οριακά-ίσως να βρίσκει και στο ρεζερβουάρ. Μην σε πάρω στον λαιμό μου.

Τι να προσέξεις: 1. Το τρύπημα. Γενικά η κατάσταση είναι στριμωγμένη γιατί αν πας να βάλεις τις τρόμπες ελάχιστα πιο μέσα πέφτουν στην "χοντρή" περιοχή του τιμονιού και δεν δουλεύουν σωστά. Προσοχή λοιπόν να υπολογίσεις τις αποστάσεις σωστά ώστε να μην κάνεις παραπανίσιες τρύπες στο τιμόνι (όπως εγώ ). 2. Για τον ίδιο λόγο θα πρέπει να αποχωριστείς τα μαμά γκριπ και να βάλεις μικρότερα κατά 5mm περίπου (εγώ πάνω από 125mm δεν το βλέπω να χωράει).

Κόστος τώρα. Το τιμόνι εγώ το πήρα από γνωστό μαζί με αντίβαρα. Δεν ξέρω ακριβώς τιμή, αλλά μου φαίνεται ότι έχουν γύρω στα 90+30 ευρώ. Risers και 22 to 28 αντάπτορες θα τους πάρεις από το twistedthrottle.com. Εν προκειμένου η αμέρικα είναι μονόδρομος καθώς τα risers ΔΕΝ διατίθενται από την γερμανική εταιρεία στην Ευρώπη. :zep: Πρόσεξε μην την πατήσεις και εσύ όπως εγώ που είπα να μου τα φέρει ο αντιπρόσωπος στην Ελλάδα, τελικά μου έφερε μόνο τους αντάπτορες και χρειάστηκε να περιμένω διπλό χρόνο για να έρθουν τα άλλα από το εξωτερικό :suicide2: . Αυτά πάνε στα 143$ περίπου μαζί με τα έξοδα αποστολής (προσοχή ΜΟΝΟ USPS!). Βάλε και κανένα 10 ευρώ τα γκριπ και είσαι κομπλέ.

Τελικά βλέπεις δεν σου βγαίνει και φτηνά... Το κακό είναι ότι όσα συμβατικά τιμόνια (στα 22mm δηλαδή) βγαίνουν με τόσο μεγάλο rise είναι πολύ κλειστά. Και ένα renthal που δοκίμασα άλλα και το rizoma από ότι κατάλαβα είναι απαράδεκτα για τα γούστα μου.

Εναλλακτικά παίρνεις το κιτ τις ducati και ξεμπερδεύεις...
DP handlebar.jpg
DP handlebar.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος geo_multi την Τρί 03 Ιουν 2008, 17:34, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Γιώργος

Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο και ας είναι η φωτιά που θα σε κάψει
Άβαταρ μέλους
mxait
Ducatista
Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1915
Εγγραφή: Δευ 26 Μάιος 2008, 12:00
Gender: Male
Τοποθεσία: Νέα Φιλαδέλφεια

Re: Fatbar τιμόνι σε Multistrada 620

Δημοσίευση από mxait »

Σ ευχαριστώ πολύ φίλε..Θα δώ τι θα κάνω.Πρώτα θα κοιτάξω για τιμόνι στη ducati και αν δεν με ικανοποιούν ισωσ κάνω αυτο που εκανες και συ...
Στακάτος.....

member of pastitsada racing team
Άβαταρ μέλους
geo_multi
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2853
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 19:49
Gender: Male
Bike: Multistrada 620
Τοποθεσία: Γκασμαδονήσι (ή αλλιώς Μυτιλήνη)

Re: Fatbar τιμόνι σε Multistrada 620

Δημοσίευση από geo_multi »

Για να σε βοηθήσω -ή να σε μπερδέψω περισσότερο- σου δίνω αυτό το excel αρχείο με τις διαστάσεις των περισσότερων τιμονιών που παίζουν για το multistrada. Μην ξεχνάς ότι το συνολικό ύψος του νέου τιμονιού είναι:

Η(συνολικό)= Η(τιμονιού) + Η(risers) + 20mm{ύψος ανταπτρόρων}

:hibye:
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Γιώργος

Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο και ας είναι η φωτιά που θα σε κάψει
Απάντηση