Shims για βαλβίδες σε hyper 796

Απάντηση
Johnpalios
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Τετ 28 Ιαν 2015, 21:41
Gender: Male

Shims για βαλβίδες σε hyper 796

Δημοσίευση από Johnpalios »

Έφτασα στα 24000 χλ και ηρθε η ωρα για τσεκάρισμα στις βαλβίδες,ξερει κανεις που μπορω να βρω καπελωτα αν τυχόν χρειάζεται μετα την μέτρηση;
Άβαταρ μέλους
jks
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6068
Εγγραφή: Δευ 24 Μαρ 2008, 01:26
Gender: Male
Bike: Monster 620
Other: SBK 848
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Shims για βαλβίδες σε hyper 796

Δημοσίευση από jks »

στην αντιπροσωπεια, που αλλου ??
Johnpalios
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Τετ 28 Ιαν 2015, 21:41
Gender: Male

Re: Shims για βαλβίδες σε hyper 796

Δημοσίευση από Johnpalios »

Δε το σκέφτηκα να πω την αληθεια νομιζα οτι δε θα μπορούσα να βρω στην αντιπροσωπεία,ειμαι και σχετικά καινούργιος σε Ducati μολις λίγους μήνες απολαμβάνω το hyper!μπορω να βρω ακριβως αυτα που θελω μεμονωμένα η πανε σε κιτ;
Δημήτρης-1-
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 189
Εγγραφή: Παρ 11 Ιαν 2013, 20:17
Gender: Male
Bike: ST4
Other: Vespa Rally 1974
Τοποθεσία: Χανιά - Λάρισα

Re: Shims για βαλβίδες σε hyper 796

Δημοσίευση από Δημήτρης-1- »

Υπαρχουν μεμονωμενα.
Το κιτ θα εχει κανα χιλιαρικο απ την αντιπροσωπεια.
Υπαρχει κιτ απ´την ems πιο φτηνο αν ποστευεις οτι θα σου χρειαστει.
Johnpalios
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Τετ 28 Ιαν 2015, 21:41
Gender: Male

Re: Shims για βαλβίδες σε hyper 796

Δημοσίευση από Johnpalios »

Μεμονωμένα θελω κ γω ενταξει!λογικα θα μπορω να βρω και τις ασφάλειες;τα ροδελακια αυτα που ειναι ημικυκλικα;επισης αν ξερει καποιος να μου πει ποια ειναι τα διάκενα που δίνει ο κατασκευαστής για το 796 γιατι το workshop manual δε μπόρεσα να το βρω πουθενα στο internet,βρηκα κάποιες σελίδες απο δω στο φόρουμ αλλα δε δουλεύει καμια!
Άβαταρ μέλους
Xenokratis
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2391
Εγγραφή: Κυρ 07 Μαρ 2010, 22:51
Gender: Male
Bike: 996
Other: Hypermotard 796
Τοποθεσία: Saλλoniki ΣΕ ΛΕΩ!

Re: Shims για βαλβίδες σε hyper 796

Δημοσίευση από Xenokratis »

Set?? Gia pio logo....
katarxin metra kai xanametra kai pare xana filler kai metra...
Des ti kapelota exis kai gia to klisimo kai gia to anoigma kai ksekina na vlepis pou boris na ta kanis trampa....
0.0-0.5 klisimatos
0.5-0.15 anoigmato
if well remembered......
vasiko ergaleio to koutali gia na patas to elatirio otan tha pernas asfalies.
an paris kai kainourgoes asfalies standard ta diakena tha alaxoun...opote malon ean se kapia valcida ise konta..alaxe.mono asfalies kai xanametra.....

Btw ta kapelota tou anoigmstos exoin kapou 7 giouroa kai tou klisomatos kapou 12-13....

Auta....kai kales.doulies......υπομονή kai kafedakia naxeis stby.....


Set?? Για πιο λόγο....
καταρχήν μετρα και ξαναμετρά και πάρε ξανά filler και μετρα...
Δες τι "καπελοτα" εξής και για το κλείσιμο και για το άνοιγμα και ξεκινα να βλέπεις που boris να τα κανεις τράμπα....
0.0-0.5 κλεισίματος
0.5-0.15 "ανοιγματος"
if well remembered......
βασικό εργαλείο το κουτάλι για να πατάς το ελατήριο όταν θα περνάς ασφάλειες.
αν paris και καινουργιες ασφάλειες standard τα διάκενα θα αλλάξουν...οποτε μάλλον εάν σε κάποια "βαλβιδα" είσαι κοντα..άλλαξε.mono ασφάλειες και ξαναμετρά.....

Btw τα "καπελοτα" του ανοίγματος έχεις κάπου 7 giouroa και του "κλισοματος" κάπου 12-13....

Αυτά....και καλές.δουλειές......"υπομονη" και καφεδάκια νάχεις stby.....

Pros administrators: forst time sta 5 xronia pou grafo greekglish alla eimai me ameriklaniki siskevi kai no greek optional....sorryyy
Mωρέ, θα την πάρω την ψαρόβαρκα....!!!

Καλό ταξίδι μικρέ....
Άβαταρ μέλους
Stelios62
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2874
Εγγραφή: Παρ 20 Νοέμ 2009, 02:52
Gender: Male
Other: Pantah 600 SL
Τοποθεσία: Κερατσινι

Re: Shims για βαλβίδες σε hyper 796

Δημοσίευση από Stelios62 »

Xenokratis έγραψε:Set?? Gia pio logo....
0.0-0.5 klisimatos
0.5-0.15 anoigmato....sorryyy
... μπα! ....καποιο μηδενικο εχεις χασει ή το περασες για ..... ηλεκτρομηχανη ....!Που εισαι ωρε ελληνα ? :mrgreen:

Johnpalios έγραψε:Δε το σκέφτηκα ............,ειμαι και σχετικά καινούργιος σε Ducati μολις λίγους μήνες απολαμβάνω το hyper!......
Παντως ξανασκεψου το αμα δεν εχεις εμπειρια γιατι το 0,00 mm διακενο σημαινει την .... καψαμε την βαλβιδα αμα δεν κατσει σωστα ..... ! :whistling:
Stelios
Pantah 600 SL

http://www.italian.sakura.ne.jp/bad_toy ... ine05.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.italian.sakura.ne.jp/bad_toy ... ine04.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Johnpalios
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Τετ 28 Ιαν 2015, 21:41
Gender: Male

Re: Shims για βαλβίδες σε hyper 796

Δημοσίευση από Johnpalios »

Ενταξει πιάνουν τα χερια μου απο αυτα,το εχω σπουδάσει το αντικείμενο και ασχολούμαι και μικρος με αυτα,απλα με Ducati πρώτη φορα.οσο αναφορα αυτο για τις ασφάλειες το εχω υπόψιν μολις τις αλλάξω να μέτρησω ξανα,η μονη απορία που εχω ειναι για τα όρια στα διάκενα που δίνει ο κατασκευαστής,δλδ αυτο που πρεπει να προσέξω ειναι στου κλεισίματος να παιξω κάπου στο 0.02mm-0.04mm ;
Johnpalios
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Τετ 28 Ιαν 2015, 21:41
Gender: Male

Re: Shims για βαλβίδες σε hyper 796

Δημοσίευση από Johnpalios »

Επισης αν ξερει να μου πει καποιος αν ισχύουν και για το δικο μ το μοτέρ οι μετρήσεις στο τελος της σελίδας αυτής : http://www.ducatisuite.com/valves.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Απάντηση