γυρίζει μίζα αλλα δεν ανάβει

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
bloodydiver
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 553
Εγγραφή: Παρ 19 Φεβ 2010, 18:52
Gender: Male
Bike: SS750
Other: KTM 640

γυρίζει μίζα αλλα δεν ανάβει

Δημοσίευση από bloodydiver »

εδώ και έναν χρόνο στο ρελαντί δίνει 13,2 με 13,4 volt (καινουργιο εδεινε 13,6 σταθερα σε ολες της στροφες) τώρα τελευταία παρατήρησα ότι τα volt έπεφταν, απομόνωσα τον τελευταίο καιρό τον αισθητήρα ταχύτητας γιά να μπαίνει στο menu του βολτάμετρου εν κίνηση και να το βλέπω .

εχθές καθώς βγήκα εθνική πήγα μια βόλτα και έβλεπα τι μέτρηση 12,9 volt ένιωθα και λιγάκι ένα ανεπαίσθητο σαν κόμπιασμα αλλα ευχόμουν να είναι η ιδέα μου μόλις του τα χωνά έδειχνε και 12,5
στο γυρισμό πάνω στην εθνική μου έσβησε με κάπου 100+km/η και καθώς πήγαινα ρολαριστος χωρίς γκάζι για να σταματήσω δεξιά είδα το βολτάμετρο όσο έλεγε και πριν 12,9. αυτό ήταν, μετα βάραγα μίζα τίποτα γύρναγε και δεν έπαιρνε.

ήρθα σπίτι με ένα πολύμετρο στην δίοδο, απ τον ανορθωτή έδειχνε 6.09

σε όλα τα ζευγάρια + και του -

μετά κοίταξα και το καλώδιο απ τα πηνία 0.06 ohm

έχει καμια ιδέα κάποιος
Άβαταρ μέλους
dimirex
Desmo Member
Desmo Member
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 18:46
Gender: Male
Other: esse due erre

Re: γυρίζει μίζα αλλα δεν ανάβει

Δημοσίευση από dimirex »

Επειδή την είχα πατήσει κι εγώ προσφάτως κάνε τα εξής αφού έχεις πρωτίστως την μπαταρία φορτισμένη καλά και έχεις ελέγξει ότι η ασφάλεια ανορθωτή (40A) είναι ΟΚ (βασικό!):
- Ξεκούμπωσε την φίσα που συνδέει πηνία-ανορθωτή
- Ρύθμισε το πολύμετρο σου να μετράει εναλλασσόμενη τάση (AC Volt)
- Βάλε μπροστά το μηχανάκι και με το πολύμετρο μέτρα σε ζεύγη την τάση στα 3 pins της φίσας (από την πλευρά των πηνίων), δηλ. Pin1-Pin2, Pin1-Pin3, Pin2-Pin3
- με σταθερό γκάζι στις 2000σαλ θα πρέπει η τάση σε κάθε συνδυασμό ζεύγους να είναι 27V +- 10V. Αν σου δείχνει πολύ χαμηλότερα εως 0V, τότε έχεις θέμα με τα πηνία.

Αν από εκεί είσαι εντάξει, ξανακουμπώνεις την φίσα και μετράς την έξοδο του ανορθωτή προς μπαταρία (DC Volt) όπως έχεις ήδη κάνει. Αυτό πάλι θα πρέπει να σου βγάζει στο ρελαντί ~13.5V ή ~14.5V στις 3000σαλ. Αν είναι πιο χαμηλά π.χ. 12V και κάτω τότε το πρόβλημά σου είναι ο ανορθωτής και που όπως τα λες μάλλον κάτι τέτοιο θα είναι.

Τονίζω και πάλι ότι η μπαταρία θα πρέπει να είναι σε καλή κατάσταση και σωστά φορτισμένη.

Στην δικιά μου περίπτωση ήταν συνδυασμός καμμένης ασφάλειας ανορθωτή, με προβληματικό ανορθωτή ο οποίος δούλευε ON/OFF - μάλλον ήταν στα τελευταία του...

Προσοχή: όταν θα ξεκουμπώνεις/κουμπώνεις φίσες το μηχανάκι θα είναι ΠΑΝΤΑ σβηστό (θέση OFF)!!!
Reduce to the Max
Άβαταρ μέλους
bloodydiver
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 553
Εγγραφή: Παρ 19 Φεβ 2010, 18:52
Gender: Male
Bike: SS750
Other: KTM 640

Re: γυρίζει μίζα αλλα δεν ανάβει

Δημοσίευση από bloodydiver »

thanks (αυτό με τις φύσες που πρέπει να είναι κουμπωμένες το έχω ακούσει μπορεί να κάψει κάτι)

εμενα όμως δεν παίρνει μπροστά πια μονο γυρίζει η μίζα μέχρι τις 500 - 700 στροφές και δεν μπορεί να πάρει

ασφάλειες ελεγξα όλες και
του ανορθωτή είναι η μεγάλη η 30 αμπέρι κάτω από τι σέλα αυτήν λες
Άβαταρ μέλους
dimirex
Desmo Member
Desmo Member
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 18:46
Gender: Male
Other: esse due erre

Re: γυρίζει μίζα αλλα δεν ανάβει

Δημοσίευση από dimirex »

Στο δικό μου η ασφάλεια είναι πίσω από την βάση της μπαταρίας και είναι 40Α - δεν είναι μαζί με τις υπόλοιπες.
Αν δεις ότι όλα αυτά είναι ΟΚ, τότε θα πρέπει να τσεκάρεις:
- την 20Α ασφάλεια της αντλίας βενζίνης, σωμάτων ψεκασμού και πολλαπλασιαστών
- αν και αυτή είναι ΟΚ τότε θα πρέπει να ελέγξεις ότι τα παραπάνω μέρη είναι πλήρως λειτουργικά.

Ο πιο σίγουρος τρόπος για να τα ελέγξεις είναι να κουμπώσεις στο μηχανάκι το DDS (Ducati Diagnosis System), εργαλείο που έχουν όμως μόνο τα εξουσιοδοτημένα συνεργεία με την παρελκόμενη καλωδίωση - με αυτό μπορεί ο μηχανικός να ελέγξει μεταξύ άλλων μέχρι και την πίεση της αντλίας.

Με ένα διαγνωστικό (και την ανάλογη καλωδίωση του) όπως το GuzziDiag μπορείς να τσεκάρεις αν κάποιο από τα παραπάνω σου εμφανίζει σφάλμα και απλά να ξέρεις προς τα που να κινηθείς.
Reduce to the Max
Άβαταρ μέλους
kokkinos1
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2306
Εγγραφή: Παρ 18 Απρ 2008, 23:43
Gender: Male
Other: Elephant 750
Τοποθεσία: Αργος

Re: γυρίζει μίζα αλλα δεν ανάβει

Δημοσίευση από kokkinos1 »

Σιγουρέψου σε έναν ηλεκτρολόγο, ότι είναι καλή η μπαταρία σου και σωστά φορτισμένη, μετά προσπάθησε να βάλεις εμπρός την μοτο εάν πάρει κάνε τις μετρήσεις που σου είπε ο άπο πάνω ,εάν δεν πάρει ξαναμιλάμε :hibye:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kokkinos1 την Τρί 04 Ιούλ 2017, 17:05, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
http://cagivista.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
bloodydiver
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 553
Εγγραφή: Παρ 19 Φεβ 2010, 18:52
Gender: Male
Bike: SS750
Other: KTM 640

Re: γυρίζει μίζα αλλα δεν ανάβει

Δημοσίευση από bloodydiver »

thanks (Y)

οκ
θα την φωρτοσω σημερα
Άβαταρ μέλους
bloodydiver
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 553
Εγγραφή: Παρ 19 Φεβ 2010, 18:52
Gender: Male
Bike: SS750
Other: KTM 640

Re: γυρίζει μίζα αλλα δεν ανάβει

Δημοσίευση από bloodydiver »

ένταξη το έφτιαξα είχε φυγή το φιλτρακι τις βενζίνης απ τη τρομπα..
ο μάστορας δεν το έσφιξε καλά όταν το αλλάξαμε.
ποιος ήταν ο μάστορας PM μονο!

σε PM έγραψε:εγω ημουνα ο μαστορας που αλλαξε το φιλτρακι την τελευτεα φορα :zep:
αντε γεια! γλυτωσα
Απάντηση