Δυσκολία κίνησης σε Hyper μετά από χρήση

Απάντηση
jey
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Κυρ 06 Μαρ 2011, 01:52
Gender: Male
Other: Husky smr

Δυσκολία κίνησης σε Hyper μετά από χρήση

Δημοσίευση από jey »

Καλησπέρα σε όλους σας!

Είμαι κάτοχος ενός Ducati hyper 821. Το τελευταίο διάστημα συμβαίνει το εξής στη μηχανή.Μετά από βόλτα όταν σβήνω τη μηχανή και πάω να τη σπρώξω τα τακάκια "κολλάνε" στις δισκόπλακες και η μηχανή δυσκολέυεται να κινηθεί (ακούγεται σσσσσσ απο τα κάτακια πάνω στις δισκόπλακιες). Άν την αφήσω και την μετακινησω μετά από κάποια ώρα είναι εντάξει.Επίσης αν κάνω μικρή απόσταση ας πούμε το γύρω του τετραγώνου δεν μου το κάνει. Να πώ εδώ κάτι ότι ξεκίνησε να το κάνει τώρα στα κρύα δε ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο όπως και επίσης έχω καιρό να την πλύνω αλλά γενικά η μηχανή φυλάγεται σε γκαράζ και όσο καιρό την έχω δεν έχει φάει βροχή.Δε ξέρω τι μπορεί να φταίει και τι μπορεί να είναι.

Δωστε βοήθεια η καμιά πληροφορία παίδες!!!!! :))
Ευχαριστώ!!!!
Άβαταρ μέλους
HackmaN
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4581
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ 2012, 17:21
Gender: Male
Other: 1098

Re: Δυσκολία κίνησης σε Hyper μετά από χρήση

Δημοσίευση από HackmaN »

Παίζουν πολλά ρόλο αλλά από την άλλη δεν πρέπει να "παίζουμε" εμείς με τα φρένα μας.
Πρώτον, το "χρτσσσσς" που ακούς γυρίζοντας τες, είναι απόλυτα φυσιολογικό μιας και τα τακάκια εφάπτονται συνεχώς με τις δισκόπλακες, ώστε μόλις ασκήσεις πίεση στη μανέτα του φρένου σου να φρενάρει.

Το "κόλλημα" μπορεί να οφείλεται σε "μάκα" από λάσπες/βρομιές/νερά που έμειναν στο τακάκι και πάγωσαν δημιουργώντας μια αίσθηση...κόλλας που θέλει λίγο δύναμη παραπάνω για να γυρίσει η ρόδα με το που πάρεις τη μηχανή κρύα. Την ίδια ιδιότητα έχει και η σκόνη των υλικών τριβής/τακακίων που μένει στη ρόδα και κρυώνει με αποτέλεσμα να κολλάει τις δισκόπλακες.

Υπάρχει περίπτωση να είναι και κάτι διαφορετικό, όπως π.χ. από την πολύ βρομιά να έχει κολλήσει κάποιο έμβολο της δαγκάνας σου συμπιεσμένο, πράγμα επικίνδυνο.

Ξεκίνα κάνε ένα πλύσιμο, ρίξε λίγο καθαριστικό φρένων στις δαγκάνες σου (κρύες), βγάλε καθάρισε με στοργή -ΑΝ ΤΟ ΚΑΤΕΧΕΙΣ- τα έμβολα τους με σαπούνι πιάτων και μαλακή οδοντόβουρτσα. Αν δεν πιάσουν αυτά, κάνε μια επίσκεψη σε ένα συνεργείο.
Εικόνα
HackmaN 88
749s < HM Evo SP < Streetfighter S
Άβαταρ μέλους
Ritsman
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: Παρ 02 Ιούλ 2010, 13:33
Gender: Male
Bike: Monster S4
Τοποθεσία: Νικαια Αττικη, Πλατανες Ρεθυμνου

Re: Δυσκολία κίνησης σε Hyper μετά από χρήση

Δημοσίευση από Ritsman »

Για γινε πιο λεπτομερης.... δλδ οταν "κολλαει" το φρενο εσυ "σπρωχνεις" τη μοτο για ξεκουνισει? βαζεις δυναμη? σαν να σου κραταει καπιος τη μανετα?
Εικόνα
58
jey
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Κυρ 06 Μαρ 2011, 01:52
Gender: Male
Other: Husky smr

Re: Δυσκολία κίνησης σε Hyper μετά από χρήση

Δημοσίευση από jey »

Γεια σας παιδιά!!!!

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!!!!Σόρυ που άργησα να απαντήσω αλλά παιδευόμουν αυτές τις μέρες να βρώ τη λύση. Το πρόβλημα τελικά λύθηκε ύστερα από αρκετό ψάξιμο!!!!Έκατσα έπλυνα τις δαγκάνες τις καθάρισα αλλά πάλι τίποτα. Η μηχανή δυσκολευόταν να κουνηθεί μετά από βόλτα. Έκατσα άλλαξα υγρά μπας και ήταν καμιά φυσαλίδα μέσα στο σύστημα φρένων πάλι τίποτα τα ίδια.Έσπαγα το κεφάλι μου γιατί το έκανε όταν ήταν ζεστή η μηχανή και όχι κρύα.Τελικά το μυστήριο λύθηκε. Έφταιγαν οι aftermarket μανέτες που είχα βάλει.Το παράξενο εδώ είναι ότι τις μανέτες τις είχα βάλει αρκετό καιρό πριν και δεν το έκανε στην αρχή. Και γι αυτό δεν είχε πάει το μυαλό μου εξ αρχής εκεί. Αυτό που τέλος πάντων παρατήρησα είναι ότι η βίδα της μάνετας που πιέζει το πυράκι ήταν ένα κλικ πιο μεγάλη απο την μαμίσια με αποτέλεσμα να πιέζει ελάχιστα το φρένο ακόμα και αν δε το πάταγα. Και ίσως με τα πολύ κρύα, από τις συστολές και διαστολές γινότανε αρκετά έντονο. Άλλαξα το πυράκι με ένα κοντύτερο και το πρόβλημα λήθηκε!!!

Σας ευχαριστώ!!!
Άβαταρ μέλους
argy
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6800
Εγγραφή: Κυρ 24 Ιούλ 2011, 07:18
Bike: 848

Re: Δυσκολία κίνησης σε Hyper μετά από χρήση

Δημοσίευση από argy »

Ωραίος, μπράβο που τα κατάφερες :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
HackmaN
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4581
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ 2012, 17:21
Gender: Male
Other: 1098

Re: Δυσκολία κίνησης σε Hyper μετά από χρήση

Δημοσίευση από HackmaN »

Ευτυχώς που το βρήκες πριν γίνει πραγματικά καταστροφικό. Οι μανέτες είναι επώνυμες;
Εικόνα
HackmaN 88
749s < HM Evo SP < Streetfighter S
Άβαταρ μέλους
wheelsdeal
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: Τρί 31 Μάιος 2016, 23:12
Gender: Male
Bike: Monster S2R 800
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Δυσκολία κίνησης σε Hyper μετά από χρήση

Δημοσίευση από wheelsdeal »

Γνωστο φαινομενο συνηθως με τις κινεζικες απο ebay.Προσφατα βοηθησα ενα παληκαρι που ειχε ακινητοποιηθει στην μεση του δρομου απο μανετα,ειχα κατσαβιδι και 10αρακι και την βγαλαμε.

Παντα να εχει λιγο σκοντο το πιρακι μην ειναι σφιχτο.Στις περισσοτερες ρυθμιζεται.

Την γλιτωσες φιλος αν γκουγκλαρεις θα δεις οτι αρκετοι εχουν γκρεμοτσακιστει απο aftermarket μανετα συνηθως τσιν τσον τσαν απο ebay.
Απάντηση