Περι αισθητηρων λαμδα

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
immortale
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 969
Εγγραφή: Τετ 09 Σεπ 2009, 21:30
Gender: Male
Bike: Multistrada 1000S
Τοποθεσία: αθηνα

Περι αισθητηρων λαμδα

Δημοσίευση από immortale »

Θελω να βγαλω τους αισθητηρες απο πανω και στην θεσεις τους να μπουν δυο σενσορες-κλεφτες..
Ο ενας ειναι αυτος που κοστιζει λιγακι, της healtech οι δυο 85ευρω και ο αλλος ειναι αυτος https://www.car.gr/parts/view/7482835/" onclick="window.open(this.href);return false; απλα εμαθα οτι σε καποιους δεν δουλευει..
Τους εχει βαλει κανενας,ξερετε κατι?
Μανωλης
Άβαταρ μέλους
HackmaN
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4582
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ 2012, 17:21
Gender: Male
Other: 1098

Re: Περι αισθητηρων λαμδα

Δημοσίευση από HackmaN »

Δεν έχω άποψη πρακτικά αλλά έχω ακούσει ότι κάνει δουλειά για αυτό που είναι. Επίσης το αγοράζουν και στο εξωτερικό. Εχω δει άρθρο στο ducati.ms να αναφέρονται ρε αυτό.
Εικόνα
HackmaN 88
749s < HM Evo SP < Streetfighter S
Άβαταρ μέλους
immortale
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 969
Εγγραφή: Τετ 09 Σεπ 2009, 21:30
Gender: Male
Bike: Multistrada 1000S
Τοποθεσία: αθηνα

Re: Περι αισθητηρων λαμδα

Δημοσίευση από immortale »

Αναφερεσαι στο δικο μας?
Μανωλης
Άβαταρ μέλους
jks
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6068
Εγγραφή: Δευ 24 Μαρ 2008, 01:26
Gender: Male
Bike: Monster 620
Other: SBK 848
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Περι αισθητηρων λαμδα

Δημοσίευση από jks »

immortale έγραψε:Θελω να βγαλω τους αισθητηρες απο πανω και στην θεσεις τους να μπουν δυο σενσορες-κλεφτες..
Ο ενας ειναι αυτος που κοστιζει λιγακι, της healtech οι δυο 85ευρω και ο αλλος ειναι αυτος https://www.car.gr/parts/view/7482835/" onclick="window.open(this.href);return false; απλα εμαθα οτι σε καποιους δεν δουλευει..
Τους εχει βαλει κανενας,ξερετε κατι?
ειναι μαμα το μηχανακι και θες να βαλεις ελευθερα τελικα (με μαμα εγκεφαλο)?
τι setup θελεις να κανεις ?
Άβαταρ μέλους
HackmaN
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4582
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ 2012, 17:21
Gender: Male
Other: 1098

Re: Περι αισθητηρων λαμδα

Δημοσίευση από HackmaN »

Ναι, στην Ελληνική εταιρεία αναφέρομαι.
Εικόνα
HackmaN 88
749s < HM Evo SP < Streetfighter S
Άβαταρ μέλους
immortale
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 969
Εγγραφή: Τετ 09 Σεπ 2009, 21:30
Gender: Male
Bike: Multistrada 1000S
Τοποθεσία: αθηνα

Re: Περι αισθητηρων λαμδα

Δημοσίευση από immortale »

Ακουστε πως εχει,το μηχανακι φοραει ολοσωμη με performance εγκεφαλο και φιλτρο..
Το πηγα στο στελιο και το εβαλε στο διαγνωστικο και το μειγμα ειναι φτωχο και τα μπουζακια του ασπρα..
Ο στελιος μου ειπε ο συγκεκριμενος performance εχει ενα πραγραμμα τις continetal πανω και δεν σε αφηνει να βαλεις χερι στα μειγματα [αν καταλαβα καλα]οποτε πρεπει να βαλουμε δυο σενσορες πανω και ενα
μαμα φιλτρο για να γινει πιο πλουσιο και να δουλευει και καλυτερα..
Απλα οι ξενοι σενσορες κοστιζουν 85 ευρω :zep: και οι δικοι μας 40..

Και κατι ακομα,μιλησα και με τον ανθρωπο που βγαζει τους δικους μας στην κορινθο και μου ειπε
οτι ολες οι δοκιμες εχουν γινει σε μαμα εγκεφαλο οποτε δεν ξερει αν θα δουλεψει στον δικο μου..

Ο στελιος μου ειπε εχθες οτι δυο που εχουν παρει δεν τους δουλευψαν χωρις ομως να θυμαται τι εγκεφαλο ειχαν πανω..


Συγνωμη για το σεντονι αλλα επρεπε να σας δωσω να καταλαβετε..
Μανωλης
achilleas
Almost Ducatista
Almost Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: Πέμ 21 Ιαν 2010, 20:15
Gender: Male
Bike: Multistrada 1000S
Επικοινωνία:

Re: Περι αισθητηρων λαμδα

Δημοσίευση από achilleas »

Αν έχεις τον μαμά εγκέφαλο και τον βάλεις πάνω μαζί με τους απενεργοποιήσετε των λάμδα,θα γίνει η δουλειά?
Άβαταρ μέλους
immortale
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 969
Εγγραφή: Τετ 09 Σεπ 2009, 21:30
Gender: Male
Bike: Multistrada 1000S
Τοποθεσία: αθηνα

Re: Περι αισθητηρων λαμδα

Δημοσίευση από immortale »

Δεν ξερω αχιλλεα..
Μανωλης
Άβαταρ μέλους
jks
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6068
Εγγραφή: Δευ 24 Μαρ 2008, 01:26
Gender: Male
Bike: Monster 620
Other: SBK 848
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Περι αισθητηρων λαμδα

Δημοσίευση από jks »

οι Magneti Marelli που φοραγαμε εμεις, δουλευαν αλλιως...
οταν εβαζες τελικα+φιλτρο με την "performance" ECU, ξεβιδωνες τον Λ και εβαζες μια ταπα που ειχε το κιτ στον λαιμο....
δηλαδη καταργουσες τον Λ εντελως, μιας και δεν διορθωνε το μιγμα βαση Λαμδα, αλλα με την performance χαρτογραφιση (την οποια μπορουσε ο Στελιος να την παει trimmed +/- 5% με το διαγνωστικο, οπως και την μαμα ecu)

με τους Siemens εγκεφαλους που φορατε παει αλλιως το συστημα..
ακομα και ο performance διαβαζει Λαμδα μεχρι τις 3.500 στροφες νομιζω και απο κει και πανω αδιαφορει για τιμες Λ και ψεκαζει οπως λεει ο χαρτης..

οποτε βαζωντας τους "κλεφτες" πανω, δινουν την εντυπωση στην ECU οτι οι λαμδα δινουν τελεια καυση, και ψεκαζουν χωρις διορθωσεις στο μιγμα..

η λυση του Στελιου μου ακουγεται η πιο σωστη διοτι με το μαμα φιλτρο, κοβεις λιγο την παροχη αερα, αρα το κανεις πιο "πλουσιο" (αφου δεν μπορει να δωσει παραπανω μεσω διαγνωστικου)


εγω αν ημουν στη θεση σου, θα εβαζα το μαμα φιλτρο πανω χωρις να βγαλω τους Λαμδα...
θα θελα να διαβαζουν ως τις 3.5Κ για να ψεκαζει σωστα μεχρι το μοτερακι να φτασει νορμαλ θερμοκρασια λειτουργιας (ειδικα το χειμωνα) κλπ κλπ
Άβαταρ μέλους
Bart
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: Τρί 13 Σεπ 2011, 01:40
Gender: Male
Bike: Monster S4R
Other: 749s & m900
Τοποθεσία: Να εδώ

Re: Περι αισθητηρων λαμδα

Δημοσίευση από Bart »

jks έγραψε:
ειναι μαμα το μηχανακι και θες να βαλεις ελευθερα τελικα (με μαμα εγκεφαλο)?
τι setup θελεις να κανεις ?
Πυρηνική βόμβα ...
:blowup:
I've heard it all,I've seen it all,I've done it all.I just don't remember any of it!
Άβαταρ μέλους
jks
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6068
Εγγραφή: Δευ 24 Μαρ 2008, 01:26
Gender: Male
Bike: Monster 620
Other: SBK 848
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Περι αισθητηρων λαμδα

Δημοσίευση από jks »

Bart έγραψε: Πυρηνική βόμβα ...
αεροψυκτο ειναι...
δε σπαει, δε χαλαει . μην τα ξαναλεμε :mrgreen:

παρε τον βεντιλατερατο ματρακα σου και τραβα να κλαφτεις σε αλλη παραλια :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
immortale
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 969
Εγγραφή: Τετ 09 Σεπ 2009, 21:30
Gender: Male
Bike: Multistrada 1000S
Τοποθεσία: αθηνα

Re: Περι αισθητηρων λαμδα

Δημοσίευση από immortale »

jks έγραψε:οι Magneti Marelli που φοραγαμε εμεις, δουλευαν αλλιως...
οταν εβαζες τελικα+φιλτρο με την "performance" ECU, ξεβιδωνες τον Λ και εβαζες μια ταπα που ειχε το κιτ στον λαιμο....
δηλαδη καταργουσες τον Λ εντελως, μιας και δεν διορθωνε το μιγμα βαση Λαμδα, αλλα με την performance χαρτογραφιση (την οποια μπορουσε ο Στελιος να την παει trimmed +/- 5% με το διαγνωστικο, οπως και την μαμα ecu)

με τους Siemens εγκεφαλους που φορατε παει αλλιως το συστημα..
ακομα και ο performance διαβαζει Λαμδα μεχρι τις 3.500 στροφες νομιζω και απο κει και πανω αδιαφορει για τιμες Λ και ψεκαζει οπως λεει ο χαρτης..

οποτε βαζωντας τους "κλεφτες" πανω, δινουν την εντυπωση στην ECU οτι οι λαμδα δινουν τελεια καυση, και ψεκαζουν χωρις διορθωσεις στο μιγμα..

η λυση του Στελιου μου ακουγεται η πιο σωστη διοτι με το μαμα φιλτρο, κοβεις λιγο την παροχη αερα, αρα το κανεις πιο "πλουσιο" (αφου δεν μπορει να δωσει παραπανω μεσω διαγνωστικου)


εγω αν ημουν στη θεση σου, θα εβαζα το μαμα φιλτρο πανω χωρις να βγαλω τους Λαμδα...
θα θελα να διαβαζουν ως τις 3.5Κ για να ψεκαζει σωστα μεχρι το μοτερακι να φτασει νορμαλ θερμοκρασια λειτουργιας (ειδικα το χειμωνα) κλπ κλπ
Ο Στέλιος μου είπε το φίλτρο να το αλλάξουμε κατα την άνοιξη τώρα που είναι χειμώνας δεν πειράζει, όσο για τους κλέφτες πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω....

Εγώ πάντως θα στο φτιάξω το βιογραφικό για την bologna :wsmile:
Ευχαριστώ πολύ πάντως...
Μανωλης
Άβαταρ μέλους
Bart
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: Τρί 13 Σεπ 2011, 01:40
Gender: Male
Bike: Monster S4R
Other: 749s & m900
Τοποθεσία: Να εδώ

Re: Περι αισθητηρων λαμδα

Δημοσίευση από Bart »

jks έγραψε:
αεροψυκτο ειναι...
δε σπαει, δε χαλαει . μην τα ξαναλεμε :mrgreen:

παρε τον βεντιλατερατο ματρακα σου και τραβα να κλαφτεις σε αλλη παραλια :mrgreen:
:sad5:
I've heard it all,I've seen it all,I've done it all.I just don't remember any of it!
Απάντηση