ΑΛΛΑΓΗ ΙΜΑΝΤΩΝ

Chrish
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τρί 23 Αύγ 2011, 17:54
Gender: Male
Bike: SS750
Other: oxi

ΑΛΛΑΓΗ ΙΜΑΝΤΩΝ

Δημοσίευση από Chrish »

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ...ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΓΙΑ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΓΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ΙΜΑΝΤΩΝ ΣΕ ΕΝΑ HYPER 1100...KAI AN YΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΩ...ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ...
Άβαταρ μέλους
nasa
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6545
Εγγραφή: Σάβ 16 Αύγ 2008, 22:08
Gender: Male
Bike: Monster S4RS
Other: ss900

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΙΜΑΝΤΩΝ

Δημοσίευση από nasa »

....παρε τους ιμαντες......ελα απο αποθηκη....θα τους αλλαξουμε μια φορα μαζι....κ μετα θα γκσξκσερειςςςς....... :)) :)) :)) :))
. . . δώώώώώώστεεεεεε πόόόόόόόνοοοοοοοο . . .

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
touloumpas
IT Administrator
IT Administrator
Δημοσιεύσεις: 1557
Εγγραφή: Τετ 31 Δεκ 2008, 18:28
Gender: Male
Bike: Multistrada 1000
Τοποθεσία: Βεροια

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΙΜΑΝΤΩΝ

Δημοσίευση από touloumpas »

Δες εδώ:

Μερος πρώτο:

https://www.youtube.com/watch?v=oXUgtyt ... ature=plcp" onclick="window.open(this.href);return false;

Μερος δευτερο:

https://www.youtube.com/watch?v=ETUD6Af ... 1CCCF64690" onclick="window.open(this.href);return false;
Γιώργος.
Άβαταρ μέλους
touloumpas
IT Administrator
IT Administrator
Δημοσιεύσεις: 1557
Εγγραφή: Τετ 31 Δεκ 2008, 18:28
Gender: Male
Bike: Multistrada 1000
Τοποθεσία: Βεροια

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΙΜΑΝΤΩΝ

Δημοσίευση από touloumpas »

Αν είσαι Αθηνα όμως ... καλύτερα στην αποθήκη του Νάσου ... :thumbsup:
Γιώργος.
Άβαταρ μέλους
rommel
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 737
Εγγραφή: Κυρ 02 Νοέμ 2008, 05:49
Gender: Male
Bike: 749
Other: runner
Τοποθεσία: Κανκούν

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΙΜΑΝΤΩΝ

Δημοσίευση από rommel »

nasa έγραψε:....παρε τους ιμαντες......ελα απο αποθηκη....θα τους αλλαξουμε μια φορα μαζι....κ μετα θα γκσξκσερειςςςς....... :)) :)) :)) :))
και γωωωωωωωωωω θεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεελω :smart2:


πλιζ! :think4:
Άβαταρ μέλους
nasa
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6545
Εγγραφή: Σάβ 16 Αύγ 2008, 22:08
Gender: Male
Bike: Monster S4RS
Other: ss900

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΙΜΑΝΤΩΝ

Δημοσίευση από nasa »

οι καλοι παντου χωρανε φιλε...... :thumbsup:
. . . δώώώώώώστεεεεεε πόόόόόόόνοοοοοοοο . . .

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
P.lagojohn
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3488
Εγγραφή: Παρ 11 Σεπ 2009, 08:12
Gender: Male
Bike: Monster S2
Other: 996s
Τοποθεσία: ΚΟΡΙΝΘΙΑΡΑ !!!!!

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΙΜΑΝΤΩΝ

Δημοσίευση από P.lagojohn »

Ωραία βίντεο αλλα!!! Με ποιον άλλο τροπο μπορείς να δεις το τεντωμα του ιμαντα γιατι δεν έχω κάνει ηχοληψια.!!!
Image
Άβαταρ μέλους
Raf
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 5679
Εγγραφή: Τετ 18 Ιαν 2012, 08:50
Gender: Male
Bike: Monster 900
Other: Ss1000ds
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΙΜΑΝΤΩΝ

Δημοσίευση από Raf »

κοστος ιμαντων 150 γιου αν δεν κανω λαθος.
Οι αντρες οδηγανε κατω απο την τιμονοπλακα !!!!!
Άβαταρ μέλους
touloumpas
IT Administrator
IT Administrator
Δημοσιεύσεις: 1557
Εγγραφή: Τετ 31 Δεκ 2008, 18:28
Gender: Male
Bike: Multistrada 1000
Τοποθεσία: Βεροια

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΙΜΑΝΤΩΝ

Δημοσίευση από touloumpas »

plagojohn έγραψε:Ωραία βίντεο αλλα!!! Με ποιον άλλο τροπο μπορείς να δεις το τεντωμα του ιμαντα γιατι δεν έχω κάνει ηχοληψια.!!!
Σε monster 900 που απ' οτι βλέπω έχεις, πρεπει να περναει 4αρι αλλεν αναμεσα στο ρουλεμαν και στον ιμαντα, αυτο για τον οριζόντιο κύλινδρο, ενω στον κάθετο 5αρι.

Στα DS μοτερ ειναι διαφορετικα τα πραματα.

4άρι αλλεν στον κάθετο και φιλερ 1 χιλ στον οριζόντιο.

:hibye: :hibye:
Γιώργος.
Άβαταρ μέλους
touloumpas
IT Administrator
IT Administrator
Δημοσιεύσεις: 1557
Εγγραφή: Τετ 31 Δεκ 2008, 18:28
Gender: Male
Bike: Multistrada 1000
Τοποθεσία: Βεροια

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΙΜΑΝΤΩΝ

Δημοσίευση από touloumpas »

Raf έγραψε:κοστος ιμαντων 150 γιου αν δεν κανω λαθος.
120 τους πηρα τον Μαιο απο Χελινμοτο.
Γιώργος.
Άβαταρ μέλους
ducatirulles749
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: Δευ 07 Απρ 2008, 18:23
Gender: Male
Bike: SS900
Other: HypermotardinoMonkey

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΙΜΑΝΤΩΝ

Δημοσίευση από ducatirulles749 »

Να τους μπαινοβγαλεις ευκολο φαινεται αλλα αυτο με το μικροφωνο λιγο περιεργο ειδικα για οσους εχουν μονο ipad και δεν μπορουν να συνδεσουν κανενα μικροφωνο! . Στα συνεργεια το κανουνε με τον ιδιο τροπο?
Άβαταρ μέλους
ENGAKATS
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 8055
Εγγραφή: Σάβ 22 Μαρ 2008, 20:58
Gender: Male
Other: SS 1000ds Rt
Τοποθεσία: Madrid - Spain

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΙΜΑΝΤΩΝ

Δημοσίευση από ENGAKATS »

ducatirulles749 έγραψε:Στα συνεργεια το κανουνε με τον ιδιο τροπο?
στα συνεργεια εχουν ενα παπαρακι της ducati με led και φωτοκυτταρο, κανει ακριβως την ιδια δουλεια με αλλο τροπο :)
ENGAKATS caminando por la vida Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ducatirulles749
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: Δευ 07 Απρ 2008, 18:23
Gender: Male
Bike: SS900
Other: HypermotardinoMonkey

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΙΜΑΝΤΩΝ

Δημοσίευση από ducatirulles749 »

Και ειναι ασφαλες αυτο που κανει ο τυπος με το μικροφωνο που το κανει στο περιπου? Ρωταω γιατι κατα τα αλλα μου φανηκε ευκολη η αλλαγη
achilleas
Almost Ducatista
Almost Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: Πέμ 21 Ιαν 2010, 20:15
Gender: Male
Bike: Multistrada 1000S
Επικοινωνία:

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΙΜΑΝΤΩΝ

Δημοσίευση από achilleas »

καλα αυτο το προγραμμα στο youtube δεν μπορω να το καταλαβω με τιποτα :zep:
βλεπει πουθενα ταση υμαντα γυρο στα 110??

παντως με την ταση υμαντων επικρατει μπαχαλο :dizzy:

αλλοι τεντωνουν 5 και 5mm μπρος πισω ,αλλοι 5 και 6 ,αλλοι 4 και 5 ,αλλοι 1 και 4 , αλλοι curroies ,η ducati το κατεβαζει απο 140 σε 110 ....

δε θα βρεθει ποτε καποιος να συγκρινει τους παραπανω τροπους με mathesis ,dds??? :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
P.lagojohn
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3488
Εγγραφή: Παρ 11 Σεπ 2009, 08:12
Gender: Male
Bike: Monster S2
Other: 996s
Τοποθεσία: ΚΟΡΙΝΘΙΑΡΑ !!!!!

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΙΜΑΝΤΩΝ

Δημοσίευση από P.lagojohn »

Οκ κατάλαβα !!! Μάλλον είναι στην κρίση του κάθε μάστορα για το πόσο θα τεντωνει απο εμπειρία και μόνο ...

Θα ψάξω να βρω στο Ίντερνετ τρόπους και μεθόδους Για τα κενά όπως λέει και τουλουμπας
Image
Άβαταρ μέλους
tesla
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 4024
Εγγραφή: Κυρ 21 Μαρ 2010, 23:01
Gender: Male
Other: honda rc166
Τοποθεσία: Atlantis

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΙΜΑΝΤΩΝ

Δημοσίευση από tesla »

achilleas έγραψε:καλα αυτο το προγραμμα στο youtube δεν μπορω να το καταλαβω με τιποτα :zep:
βλεπει πουθενα ταση υμαντα γυρο στα 110??

παντως με την ταση υμαντων επικρατει μπαχαλο :dizzy:

αλλοι τεντωνουν 5 και 5mm μπρος πισω ,αλλοι 5 και 6 ,αλλοι 4 και 5 ,αλλοι 1 και 4 , αλλοι curroies ,η ducati το κατεβαζει απο 140 σε 110 ....

δε θα βρεθει ποτε καποιος να συγκρινει τους παραπανω τροπους με mathesis ,dds??? :mrgreen:


καλα μη τρελενεσαι κιολας...στο περιπου ειναι το τεντωμα πιο πολυ...για να εχεις ενα κριτηριο σφιξηματος...του ποσο περιπου να σφυξεις...δλδ αμα βαλεις 5αρι η 6αρι μη περιμενεις και καμια διαφορα ουτε στη μια περιπτωση ουτε στην αλλη θα πηδηξεις δοντι...ενα λουρι ειναι ο ιμαντας που εχει σκοπο να κουναει τον εκκεντροφορο δεν εινια πυρινικος αντιδραστηρας :mrgreen:

το σφυξιμο με μικροφωνο το θεωρω υπερβολη δε κερδισεις κατι
opanos
Άβαταρ μέλους
nasa
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6545
Εγγραφή: Σάβ 16 Αύγ 2008, 22:08
Gender: Male
Bike: Monster S4RS
Other: ss900

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΙΜΑΝΤΩΝ

Δημοσίευση από nasa »

....πριν αρχισουν οι ιστοριες με φωτοκυταρα....μικροφωνα ......φωτοσπαθα.......συχνοτητες......και ολα ταχε η μαριωρη... :cool: ....εχετε αναρωτηθει πως μετρουσαν την ταση των ιμαντων.....????το ποσο τεντωμενοι ηταν δλδ...???






.....με τον παλιο καλο τροπο..........αλενακι μαγκες. :thumbsup: ...ολα τα αλλα ειναι για να ψαρωνεις .....και να πηγαινεις για αιμοδοσια...... :)
. . . δώώώώώώστεεεεεε πόόόόόόόνοοοοοοοο . . .

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
sotos
Desmo Member
Desmo Member
Δημοσιεύσεις: 1095
Εγγραφή: Τετ 29 Οκτ 2008, 08:09
Gender: Male
Bike: GT 1000
Τοποθεσία: Καρδιτσα

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΙΜΑΝΤΩΝ

Δημοσίευση από sotos »

εγω τους αλλαξα μονος λογο αποστασης απο το μηχανικο μου
ειχαν πανω 19000χλμ τεσσερα χρονια
και βγηκαν σαν καινουριοι πραγματικα
το ειχα κανει και θεμα στο φατσοβιβλιο
http://www.facebook.com/media/set/?set= ... 159&type=3" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.smok.gr/" onclick="window.open(this.href);return false;
achilleas
Almost Ducatista
Almost Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: Πέμ 21 Ιαν 2010, 20:15
Gender: Male
Bike: Multistrada 1000S
Επικοινωνία:

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΙΜΑΝΤΩΝ

Δημοσίευση από achilleas »

tesla έγραψε:


καλα μη τρελενεσαι κιολας...στο περιπου ειναι το τεντωμα πιο πολυ...για να εχεις ενα κριτηριο σφιξηματος...του ποσο περιπου να σφυξεις...δλδ αμα βαλεις 5αρι η 6αρι μη περιμενεις και καμια διαφορα ουτε στη μια περιπτωση ουτε στην αλλη θα πηδηξεις δοντι...ενα λουρι ειναι ο ιμαντας που εχει σκοπο να κουναει τον εκκεντροφορο δεν εινια πυρινικος αντιδραστηρας :mrgreen:

το σφυξιμο με μικροφωνο το θεωρω υπερβολη δε κερδισεις κατι

δεν θα πεθανω κιολας :)) ,συμφωνω μαζι σου αλλωστε και στο δικο μου μονος τους βαζω με μεθοδο λιγο απ ολα απο τα παραπανω :mrgreen:
απλα αναφερομαι για το πως θα πετυχεις το <<τελειο>> τεντωμα ,για μενα ειναι οτι λεει το μανουαλ 110
απλα τους αλλαζω ανα 20.000 χλμ προλυπτικα
Άβαταρ μέλους
petifo
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: Πέμ 03 Απρ 2008, 09:38
Gender: Male
Bike: Multistrada 1100
Other: Vespa 300GTS super
Τοποθεσία: Πειραιάς
Επικοινωνία:

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΙΜΑΝΤΩΝ

Δημοσίευση από petifo »

sotos έγραψε:εγω τους αλλαξα μονος λογο αποστασης απο το μηχανικο μου
ειχαν πανω 19000χλμ τεσσερα χρονια
και βγηκαν σαν καινουριοι πραγματικα
το ειχα κανει και θεμα στο φατσοβιβλιο
http://www.facebook.com/media/set/?set= ... 159&type=3" onclick="window.open(this.href);return false;
Μια ερώτηση και εγώ. Το βιβλιαράκι λέει ότι πρέπει τους αλλάζεις κάθε 2 χρόνια ασχέτως πόσα χιλιόμετρα έχεις κάνει. Μου φαίνεται λιγάκι υπερβολικό αυτό... δηλαδή αν σε 2 χρόνια έχεις μόλις 8.000 χιλ. πρέπει να τους αλλάξεις;;; πας τελικά με χιλιόμετρα η μόνο με τα χρόνια; μέχρι πρότινος δεν είχα θέματα γιατί πάντα άλλαζα τους ιμάντες στα 20.000 χιλ. και πάντα ήμουν μέσα στο χρονικό περιθώριο που βάζει η ducati.
Δεν έχω facebook και αν μπορείς να γράψεις το σκεπτικό σου θα το εκτιμούσα.






Εικόνα
Μισό λεπτό ρε παιδιά... ρυθμίζω τα τσάκρα μου...

Εικόνα
http://www.youtube.com/watch?v=9VxsOQzK ... e=youtu.be
http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... tmlxOQ6_-s
Άβαταρ μέλους
sotos
Desmo Member
Desmo Member
Δημοσιεύσεις: 1095
Εγγραφή: Τετ 29 Οκτ 2008, 08:09
Gender: Male
Bike: GT 1000
Τοποθεσία: Καρδιτσα

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΙΜΑΝΤΩΝ

Δημοσίευση από sotos »

petifo το αντιγραφω απ τη σελιδα μου εχω και πολλες φωτο για να γινει πιο ευκολο αλλα θελουν επεξεργασια για να τις βαλω εδω και τωρα δεν εχω πολυ χρονο :innocent2: :innocent2:



..........Ξεκινώντας το θεματακι θελω να πω ότι ο τροπος αντικαταστασης που περιγραφω είναι καθαρα ερασιτεχνικος και δεν θελω σε καμμια περιπτωση να παραστησω τον πολυξερο στους μηχανικους
Σιγουρα καποιος μηχανικος θα εχει πιο αξιοπιστο τροπο αλλα εγω ασχοληθηκα απλα για τη χαρα του μαστορεματος και φυσικα ειχα εμπειρια από αρκετα τετρακυλινδρα μοτερ που ελυσα και καλα εργαλεια
Δεν είναι η εργασια που καποιος την κανει για να γλυτωσει το κοστος της τοποθετησης αφου αυτό το κοστος είναι μικρο σε σχεση με το ρισκο να σπασει το μοτερ
Αρχιζουμε αφαιρώντας από το μηχανακι το ντεποζιτο τα καπακια των ιμαντων και τα μπουζι [φωτο 1-2]για να γυρναει ευκολα ο στροφαλος εννοειτε ότι μπορουμε να τα αφαιρεσουμε αλλιως δε πρεπει να ασχοληθουμε με ιμαντες
Για να γυρισουμε το στροφαλο ώστε να βρουμε το ανω νεκρο σημειο υπαρχουν 2 τροποι 1 βαζουμε 6η στο κιβωτιο και γυρναμε τον τροχο στη φορα κύλισης 2 αφαιρουμε το καπακι στη φωτο 3 αριστερα του μοτερ και γυρναμε απευθεια το στροφαλο με το ειδικο εργαλειο [φωτο 4]που μπορουμε να αγορασουμε η κατασκευασουμε
Φερνουμε τον οριζοντιο κυλινδρο στο ΑΝΣ γυρνωντας το στροφαλο ετσι ώστε το σημαδι στο καρτερ κα συμπεσει μ αυτό στο γραναζι [ φωτο5]τα ραουαλα των εκκεντροφορων του οριζοντιο πρεπει να είναι ετσι [φωτο6]και το πιστονι τερμα πανω[βαζουμε ένα καθαρο και γερο ξυλακι-βεργα στην τρυπα του μπουζι για να το τσεκαρουμε]
Για ευκολια Σφηνώνουμε τα ραουλα του καθετου [φωτο 7]ώστε να μη μετακινηθούν βγαζοντας τους ιμαντες και χασουμε το χρονισμο
[εναλλακτικά όταν βγαλουμε τον οριζοντιο ιμαντα φερνουμε και τον καθετο στο ΑΝΣ αλλα μετα αφου τοποθετησουμε τον καθετο ιμαντα πρεπει να φερουμε το στροφαλο στο σημαδι του ANΣ του οριζοντιου πριν βαλουμε τον οριζοντο ιμαντα]
Βαζουμε σημαδια με μαρκαδορο στα γραναζια και στους παλιους ιμαντες[φωτο 8] και τους αφαιρουμε χαλαροντας τα ραουλα –ρεγουλατορους μετα αντιγραφουμε τα σημαδια απ τους παλιους ιμαντες στους νεους μετρωντας ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ τα δοντια [φωτο 9]
Ελεγχουμε και τα ρουλμαν από τα ραουλα αν γυρνανε καλα
Τοποθετουμε τους νεους ιμαντες ετσι ώστε να συμπίπτουν τα σημαδια μ αυτά των γραναζιων και σφιγγουμε προχειρα τους ρεγουλατορους τωρα φτανουμε στο δυσκολο κατά τη γνωμη μου θεμα του τεντώματος
Ο σωστος τροπος είναι να χρησιμοποιησουμε καποιο οργανο που μετρα συχνοτητα αλλα αφου τετοιο δεν ειχα τους τέντωσα με τον γνωστο τροπο ετσι ώστε να εχουν τζογο οσο ένα 10ρι γερμανικο[φωτο 10 που δεν είναι δικη μου] πολλοι δουλευουν το τεντωμα με το 10ρι χωρις προβλημα αλλα ο καθενας αναλαμβανει τις ευθυνες του
Γυρναμε με το χερι μερικες φορες το μοτερ για να δουμε ότι δεν χτυπαει καμμια βαλβιδα στα πιστονια εγω το γυρισα και με τη μιζα πολλες φορες χωρις μπουζι και σφιγγουμε καλα τους ρεγουλατορους
Μετα δενουμε μπουζι[ευκαιρια να βαλουμε νεα ελεγχοντας και το διακενο τους ] ντεποζιτο και βαζουμε μπρος για λιγη ωρα
Σβηνουμε ξανατσεκαρουμε το τεντωμα με κρυο μοτερ και βαζουμε και τα καπακια των ιμαντων …προσωπικα μετα 500χλμ ξανατσεκαρα και ηταν οκ
Είναι μια εργασια που απαιτει εξοικείωση με τα μοτερ γενικα αρκετα απλη αλλα δε σηκωνει λαθη και βιασυνες αν δε θελετε να ανατιναξετε το μοτερ
Να πω ότι οι παλιοι ιμαντες ειχαν τεσσεραμιση χρονια πανω 19000χλμ και βγηκαν σαν καινουριοι
και το κλασικο των αμερικανων
ΜΗ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΕΤΕ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΝΟΣ.............
http://www.smok.gr/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
petifo
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: Πέμ 03 Απρ 2008, 09:38
Gender: Male
Bike: Multistrada 1100
Other: Vespa 300GTS super
Τοποθεσία: Πειραιάς
Επικοινωνία:

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΙΜΑΝΤΩΝ

Δημοσίευση από petifo »

Σ'ευχαριστώ πολύ αδερφέ, να είσαι καλά!





Εικόνα
Μισό λεπτό ρε παιδιά... ρυθμίζω τα τσάκρα μου...

Εικόνα
http://www.youtube.com/watch?v=9VxsOQzK ... e=youtu.be
http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... tmlxOQ6_-s
karhariasgr
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Τρί 19 Απρ 2016, 14:52
Gender: Male
Bike: 888
Other: Transalp XL700V

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΙΜΑΝΤΩΝ

Δημοσίευση από karhariasgr »

καλησπερα στο team!!

για να μην ανοιγω νεο θεμα.. καποιος που ξερει απο αυτα μπορει να ριξει ενα ματι στους υμαντες κ να μου πει αν ειναι καλοι ή όχι?
δεν ειχα ποτε επαφη με κατι τετοιο και δε ξερω πως καταλαβαινεις αν εχει χαλασει.

ξερω οτι απο φωτο δυσκολο να καταλαβεις πολλα... αλλα γενικα τους ελενξα πιθαμή προς πιθαμή και..
δεν ειναι ξεροι,
δεν εχουν σχισίματα,
δεν εχουν καποιο εντονο φαγωμα κτλ..
ειναι 2 χρωνών αν δε κανω λαθος (δεν τους περασα εγω) εχουν κανει περιπου 1000-1500 χιλιομετρα...

καπου ειχα ακουσει/διαβασει οτι καλο ειναι να τους αλλαζεις στην 3ετια ασχετα με το ποσο φθορά έχουν,
ισχυεί ή παπατζιλίκι να μας τα παίρνουν?

https://goo.gl/photos/LMMicjzjVoCGz9tR6" onclick="window.open(this.href);return false;
https://goo.gl/photos/qNJrQEBgHM1c5PgM6" onclick="window.open(this.href);return false;
https://goo.gl/photos/mZ4A4tFozC2G6DdF7" onclick="window.open(this.href);return false;
https://goo.gl/photos/nTEzdegNG1Ky5P1i8" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Raf
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 5679
Εγγραφή: Τετ 18 Ιαν 2012, 08:50
Gender: Male
Bike: Monster 900
Other: Ss1000ds
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΙΜΑΝΤΩΝ

Δημοσίευση από Raf »

Αδελφε διαγνωση από φωτο λιγο δυσκολο.
Παντως δεν τους βλεπω και τέλειους.
Τα γραμματα φαινονται?

Ο κανονας λεει
Κάθε 20.000 αλλαγη η κάθε 2χρονια.
Η εξαιρεση του κανονα ναι υπαρχει αλλα ρισκάρεις.
Οι αντρες οδηγανε κατω απο την τιμονοπλακα !!!!!
karhariasgr
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Τρί 19 Απρ 2016, 14:52
Gender: Male
Bike: 888
Other: Transalp XL700V

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΙΜΑΝΤΩΝ

Δημοσίευση από karhariasgr »

οχι τα γραμματα δεν ειναι ορατα... εχουν σχεδον ξεθωριάσει..

επισης, ξεχασα να το πω στο προηγουμενο ποστ, οτι καπου εχουν κατι σαν καμπουριτσα.. δε μπορω να το εξηγησω ακριβως.


οποτε το κανονας των 2 χρώνων ισχυει,ε?
τοτε παμε για αλλαγη μεσα στο καλοκαιρι


ευχαριστω
Απάντηση