Καλημέρα... άλλη μια ερώτηση...

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Panos Kalyviotis
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Παρ 08 Αύγ 2008, 21:25
Gender: Male
Bike: Paul Smart
Other: Address 125

Καλημέρα... άλλη μια ερώτηση...

Δημοσίευση από Panos Kalyviotis »

:) To ST4s που πήρα μεχρι τώρα δουλεύει με Shell Helix Ultra (το προτείνει η Ducati άλλωστε),αν του το αλλάξω με Bel-Ray EXs λέτε να έχω κάποια παρενέργεια, όπως π.χ. να μου τσιμπάει λάδι?

Επίσης έχω και ένα προβληματάκι οχι λειτουργικό αλλα περισσότερο αισθητικό.... κάποιες φορές το στροφόμετρο τρεμοπαίζει απο τις 0 εως τις 1000 στροφές ενώ ο κινητήρας έχει σταθερή λειτουργία. Όταν ο κινητήρας ξεπεράσει τις 1000 στροφές λειτουργεί κανονικά.
Ο πρώην ιδιοκτήτης μου είπε πώς δεν είναι πρόβλημα και οτι του το παρουσίασε όταν ήταν σχεδόν καινούριο. Στο Forum της Ducati που το είχε κοιτάξει του είχαν πει οτι δεν είναι πρόβλημα και οτι δεν γειώνει καλά το στροφόμετρο και οτι θα λύθει αν γειωθεί το στροφόμετρο πάνω στο πλαίσιο.
Το έχει δει κάποιος απο έσας αυτό? :))

Τhanks!
Πάνος
Colin
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2615
Εγγραφή: Σάβ 05 Απρ 2008, 20:27

Re: Καλημέρα... άλλη μια ερώτηση...

Δημοσίευση από Colin »

Μετακινήθηκε στο Sporttouring... :thumbsup:
''Στηρίζω το λόγο μου με τη ζωή μου και τη ζωή μου με το λόγο μου'' - Active Member
Άβαταρ μέλους
REDRIDER
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2661
Εγγραφή: Τετ 02 Απρ 2008, 00:10
Gender: Male
Τοποθεσία: Σαλονίκη σε λέω......

Re: Καλημέρα... άλλη μια ερώτηση...

Δημοσίευση από REDRIDER »

Panos Kalyviotis έγραψε::) To ST4s που πήρα μεχρι τώρα δουλεύει με Shell Helix Ultra (το προτείνει η Ducati άλλωστε),αν του το αλλάξω με Bel-Ray EXs λέτε να έχω κάποια παρενέργεια, όπως π.χ. να μου τσιμπάει λάδι?

Επίσης έχω και ένα προβληματάκι οχι λειτουργικό αλλα περισσότερο αισθητικό.... κάποιες φορές το στροφόμετρο τρεμοπαίζει απο τις 0 εως τις 1000 στροφές ενώ ο κινητήρας έχει σταθερή λειτουργία. Όταν ο κινητήρας ξεπεράσει τις 1000 στροφές λειτουργεί κανονικά.
Ο πρώην ιδιοκτήτης μου είπε πώς δεν είναι πρόβλημα και οτι του το παρουσίασε όταν ήταν σχεδόν καινούριο. Στο Forum της Ducati που το είχε κοιτάξει του είχαν πει οτι δεν είναι πρόβλημα και οτι δεν γειώνει καλά το στροφόμετρο και οτι θα λύθει αν γειωθεί το στροφόμετρο πάνω στο πλαίσιο.
Το έχει δει κάποιος απο έσας αυτό? :))

Τhanks!
Φίλε μου καλημέρα.Όσο αφορά τα λαδάκια τα Bel-Ray είναι πάρα πολύ καλά και αυτό που παρατήρησα όταν τα έβαλα στο δικό μου st3 ήταν να γίνει λίγο πιο μαλακ΄το κιβώτιο και να μπαίνουν πιο απαλά οι ταχύτητες.Δεν τσιμπούσε καθόλου λάδι και αυτό θεωρώ είναι θέμα κινητήρα.Παρόλα αυτά τώρα που θα αλλάξω και πάλι λάδια θα βάλω shell δηλαδή τα μαμά αν και όπως σου ξαναλέω δεν είχα απολύτως κανένα πρόβλημα με τα άλλα.
Όσο αφορά τη βελόνα στο στροφόμετρο το ίδιο συμβαίνει και σε μένα.Αυτό συμβαίνει γιατί το μηχανάκι χρειάζεται ρύθμιση injection και βαλβίδων διότι κάτι δεν δουλεύει καλά.Μη σε αγχώνει όμως διότι δεν ειναι κάτι πολύ σοβαρό.Εγώ περιμένω το μεγάλο service για να κάνω και ρύθμιση.Να υπολογίζεις περίπου 120 ευρώ για τη δουλεία αυτή :hibye:
Scusa Mamma, Sono Un Motociclista........
Άβαταρ μέλους
Panos Kalyviotis
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Παρ 08 Αύγ 2008, 21:25
Gender: Male
Bike: Paul Smart
Other: Address 125

Καλημέρα... άλλη μια ερώτηση...

Δημοσίευση από Panos Kalyviotis »

:) Σε ευχαριστώ φίλε.... :thumbsup:
Πάνος
Απάντηση