DUCATI RULEZ.........

All Supersport models (2V & 4V)
Απάντηση
ducativiper
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Τετ 23 Ιούλ 2008, 10:12
Gender: Male
Bike: SS1000

DUCATI RULEZ.........

Δημοσίευση από ducativiper »

Απο παιδι ακομα οι ducati μου αρεσαν,επισης η πρωτη μου ducati ηταν στο δημοτικο...Αλλα ηταν ξυστρα για τα μολυβια......Περασαν τα χρονια κ αλλαξα διαφορες μηχανες κ αυτη τη στιγμη εχω το 800ss σε κοκκινο που σκοτωνει..Εχω μια απορια ομως.Για πιο λογο ο Ιταλος δεν προικισε ιδαιτερα τα παιδια του;;;Κ μιλαω παντα για τα αλογα που εχει η ducati στις μηχανες τις.Για παραδειγμα το δικο μου βγαζει 75 αλογα κ ειναι 800!!Γιατι;;Τι τελικη μπορει να εχει ηδικια μου μηχανη;;γιατι το 1098 να το παταει ενα κ5;;Που ειναι κ πανακριβο!!Σιγουρα η εταιρια εχει αλλο τροπο σκεψεις κ θα ηθελα εσεις οι πιο παλιοι να μιυ τον εξηγησετε αν τον γνωριζετε..
Να πω πως με την μηχανη μου παω ανετα παντου.Μπορω να ταξιδεψω με 100 μπορω κ με 200 κ νοιωθω την ιδια ασφαλεια.Παταει καλα στο δρομο.Οπως κ να το κανουμε αυτο ειναι χαρακτηριστικο της εταιριας.Φορανε επανω απο τα καλα καλυτερα αλλα υπαρχει αυτο το αλλα.
Πρωσοπικα πιστευω πως η εταιρια εχει αυτη τη λογικη γιατιδεν προσπαθει να φιγουραρει τοσο τα γκαζια οσο το ονομα που κουβαλαει.

2.Γιατι σε ενα μοντελο σαν το δικο μου (2004)ολες οι μηχανες να ειναι υδροψυκτες αλλα το 800 αεροψυκτο;
Αυτα τα λιγα ηθελα να ρωτησω κ περιμενω τις απαντησεις σας.

*Να πω πως αν προκειτε να αλαξω μηχανη παλι ducati θα παρω γιατι κ μονο που ανεβαινω επανω τα βλεπω ολα κοκκιναααα :thumbsup: :thumbsup:
D3§m02K
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 7838
Εγγραφή: Δευ 24 Μαρ 2008, 00:07

Re: DUCATI RULEZ.........

Δημοσίευση από D3§m02K »

Αδερφέ, ουσιαστικά απάντησες μόνος σου σε όλα τα ερωτήματά σου. Η εταιρία δεν φιγουράρει "νούμερα" σε ιπποδυνάμεις γιατί "βλέπει το δάσος και όχι το δέντρο". Μιας και ανέφερες το 1098 vs GixxerK5, το μόνο που έχω να σου πω είναι πως ένα 1098 "μαμά", στα χέρια ενός έμπειρου αναβάτη, μπορεί να πατήσει ΤΑ ΠΑΝΤΑ! ! ! Τί να τα κάνω τα 180 άλογα του Κ7 άμα κόβει πλαίσιο στο εξάμηνο; :glimpse:

Κι όσον αφορά στο αερόψυκτό σου, μην συγκρίνεις μόνο τους αριθμούς ιπποδύναμης και επιτάχυνσης. Για δες λίγο και τα βάρη . . . :glimpse: Ένα ελαφρύ μηχανάκι με ένα ροπάτο κινητήρι κάνει θαύματα vs των Ιαπωνικών υδρόψυκτων τεράτων με τις ιπποδυνάμεις στο θεό. . . Για ρώτα και τον Runner που έχει ξεφτιλίσει κάτι 1000άρια με το 800αράκι το Monster του :glimpse:

Τέσπα . . . Μεγάλη κουβέντα ανοίξαμε και νά'μαστε καλά να τα πούμε κι από κοντά κάποια στιγμή.

Φιλικά,
d2k
Άβαταρ μέλους
sonap
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: Τετ 23 Απρ 2008, 15:45
Gender: Male
Other: ΒΡΟΝΤΟΣΑΥΡΟΣ

Re: DUCATI RULEZ.........

Δημοσίευση από sonap »

Πιστεύω πως κάθε εταιρεία κατασκευής δικύκλων προβάλλει και αποσκοπεί σε αυτό που αναζητά το αγοραστικό της κοινό.
Φαντάζεται κανείς το επόμενο μοντέλο cbr 1000 να είναι υποδιέστερο έναντι του ανταγωνισμού του κατά 15-20 ίππους ?
....Θα γεμίσει ο κόσμος καβασάκια και γιαμάχα.
Από την άλλη πραγματικά θα ήθελα να ξέρω πόσοι πολλοί είναι αυτοί που μπορούν να <<πηγαίνουν>> και όχι να τους σέρνει ανεξέλεγκτα ένα δίκυκλο ισχύος 140 ίππων, όχι παραπάνω.
Δυστηχώς λοιπόν οι περισσότεροι από όλους μας που οδηγούμε μηχανές αρεσκόμαστε στο να συζητάμε μεταξύ φραπεδιάς και άμστελ (γιατί έτσι μας αρέσει), τη θεωρητική ισχύ των μηχανημάτων μας και συνήθως αυτός που συμπληρώνει τη μεγαλύτερη νιώθει ότι έχει και το μεγαλύτερο πουλάκι(δεν το λέει όμως)!
'Εχω ξυρίσει τα νεφρά σε πάρα πολλά cbr 1000, gsxr 1000 και 750 (μηχανές που στο δρόμο μου αφήνουν σημείωμα για αργότερα) σε οικείο για μένα περιβάλλον που βολτάρω μια δεκαετία, γρήγορα.
Στο ίδιο περιβάλλον φίλοι μου σχετικά πρόσφατα πήρα δωρεάν μαθήματα ταπεινοφροσύνης από FAZER 600!!!!
Τί πιστεύεται έφταιγε η μηχανή?
Ο καθένας μας λοιπόν καλό είναι να παίρνει αυτό που του αρέσει, για τους λόγους που του αρέσει, και να μην το συγκρίνει με κάτι που δεν θα ήθελε να είχε!

....ααααα! και να ελαφρύνουμε τα μηχανάκια μεχρι και στις βίδες δε λέει κάτι. Πάλι χώμα και θα τρώμε από εκείνους που ξανατρώγαμε!
Δε θέλω να κουράσω άλλο.......
... τα 'γραψα όλα στη γιαγιά.
Άβαταρ μέλους
REDMONSTER
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 714
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 13:44
Gender: Male
Bike: Monster S4
Other: KTM Adventure 990
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Re: DUCATI RULEZ.........

Δημοσίευση από REDMONSTER »

Ο αεροψυκτος δικυλινδρος ειναι τροπος ζωης φιλε!!!
Μπορει τεχνολογικα να ειναι ενας δεινοσαυρος (ας μου επιτραπει η εκφραση) σε σχεση με εναν υδροψυκτο δικυλινδρο Testastretta που σχεδιαζει και κατασκευαζει η Ducati αλλα δεν σημαινει οτι δεν εχει λογο υπαρξης και δεν υπαρχει αγοραστικο κοινο γι'αυτον.

Το γεγονος οτι διατηρει ακομα γραμμη παραγωγης σε αεροψυκτους δεν σημαινει οτι η εταιρεια δεν εχει την τεχνογνωσια και την τεχνολογια και την υποδομη να φτιαξει εναν κινητηρα επιδοσεων. Εδω δανειζει τον ιδιο κινητηρα στα εξωτικα Bimota, λες να ειναι βλακες οι Ιταλοι που τον χρησιμοποιουν? Εδω οι ανθρωποι κατεβαζουν την πιο δυνατη μηχανη σε MOTOGP πιστευεις οτι αν ηθελαν δεν θα τον ειχαν εξελιξει ???

Καθε μηχανη εχει τη δικια της φιλοσοφια, η απλοτητα ειναι ενας απο τους κυριους παραγοντες που αρκετοι ψαγμενοι οπαδοι προσκηνουν στον ηχο, στην χροια και στο απλο τροπο λειτουργιας της βαρβαρης δυναμη και ροπης ενος τετοιου "δεινοσαυρου". Μπορει να μην ειναι το τεχνολογικο διαμαντι των 100+ αλογων αλλα δεν απευθυνεται και στο κοινο που αγοραζει με τα τεχνικα χαρακτηιριστικα και με τα νουμερα οπως ειπε και ο αγαπητος φιλος sonap. Υπαρχει αγοραστικο κοινο που ξεφυλιζει τις τελευταιες σελιδες του MOTO και κοιταει με τον χαρακα να δει ποιο μοντελο εχει τα πιο πολλα αλογα και την μεγαλυτερη τελικη για να το αγορασει και λιγους αλλους που στοχευουν να αφεθουν στην οδηγικη απολαυση ενος αεροψυκτου δικυλινδρου για την απλοτητα την οποια εκπροσωπει.

Ολες οι αεροψυκτες δικυλινδρες που εχει σχεδιασει η Ducati κανουν οτι ακριβως και μια υδροψυκτη και στα χερια ενος εμπειρου κανουν θαυματα σε ολους τους τομεις αν δεν φυσικα δεν κυνηγας τα απολυτα νουμερα. Η Ducati θελει να διατηρησει στο αγοραστικο της κοινο και τον κ@υλωμενο 18αρη που θελει τα γκαζια και τον παλαιμαχο 60αρη που γουσταρει να καβαλαει με στυλ και παθος.

:thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:
Δημήτρης - Κι αν ειμαι ροκ !!!
Άβαταρ μέλους
REDMONSTER
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 714
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 13:44
Gender: Male
Bike: Monster S4
Other: KTM Adventure 990
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Re: DUCATI RULEZ.........

Δημοσίευση από REDMONSTER »

....Και οσο για το "γιατι ενα κ5 παταει μια 1098"...αυτα ειναι για να ασχολουνται οι μικροτσ....νοι οι ασχετοι και τα κοριτσακια. Ας το ειχα εγω το 1098 και δεν θα ειχα τυψεις.

Ειναι σαν να με ρωτας γιατι να παρω Λαμποργκινι και οχι πουσαρισμενο Σουπρα...σκεψου μονος σου τι σε κ@υλωνει πιο πολυ και απαντησε.!!! :cool:

Ε, να μην μπερδευουμε τα σωβρακα με τις κιλοτες ρε αρχοντα.

Στην ερωτηση γιατι το gsxr δεν θα μπει ποτε σαν 1098 στις στροφες και δεν θα σου δωσει ποτε την ιδια σιγουρια ΓΙΑΤΙ δεν σε προβληματιζει ?? :thumbsup:
Δημήτρης - Κι αν ειμαι ροκ !!!
Άβαταρ μέλους
nickmostro
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 714
Εγγραφή: Τετ 02 Απρ 2008, 18:37
Gender: Male
Bike: Monster 600
Other: BMW G650 Xmoto
Τοποθεσία: Πειραιας/Νικαια

Re: DUCATI RULEZ.........

Δημοσίευση από nickmostro »

Φιλε με λιγα λογια ....για να στριψεις ενα βασικο πραγμα που χρειαζεσαι περα βεβαια απο το ταλεντο ειναι τα καλα περιφεριακα και οχι τα αλογα! :wsmile:
Άβαταρ μέλους
johnduc
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6922
Εγγραφή: Δευ 14 Απρ 2008, 23:19
Gender: Male
Bike: 916
Τοποθεσία: Thessalonique,Macédoine-Centrale

Re: DUCATI RULEZ.........

Δημοσίευση από johnduc »

ειναι σα να πηγαινεις να αγορασεις λοτους και μολις μαθεις οτι δεν εχει ηλεκτρικα παραθυρα και αναπτηρα να κανεις πισω...
αν θες θερμενομενα γκριπ και βαλιτσα φραπεδιερα-αεγκε...βαυαρια μερια!
αν θες αλογα που δεν χωραν στο σταβλο τους και στην εθνικη θεσνικης κατερινης ξεφτιλιζεις το πορσικο του φιλου αλλα μολις αρχισει η αναβαση για τα Πιερια ορη σε περναει απο την εξωτερικη φλορεττα με το μπαρμπα απανω+τη ραντιστηρα για το αμπελι...πας χαρακιρι μερια
αν θες ομως απολαυση και αισθηση του οτι αυτο που καβαλας ειναι ζωντανο και σου κανει τα χατηρια...πας στο μποργκο και πουθενα αλλου!!!Αυτο δεν ανταλλασεται με κανενα καμμενο ρελεδακι!!!Εχει ψυχη και οι Ντουντουκιστι που τις φτιαχνουν το χουν πιασει το νοημα!!! :thumbsup:
Εικόνα
COMUNE DI BOLOGNA

Εικόνα
ducativiper
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Τετ 23 Ιούλ 2008, 10:12
Gender: Male
Bike: SS1000

Re: DUCATI RULEZ.........

Δημοσίευση από ducativiper »

Με καλυψατε ολοι σας.Σε αυτα που εγραψα δεν ειπα πως εμαι απολυτος απλα πως ρωταω για ν αμαθω το σκεπτικο της εταιριας σε σχεση με αλλες εταιριες δυκικλων.Οπως κν α χει το θεμα με κατατοπισατε ολοι σας.Ευχαρηστω
Άβαταρ μέλους
johnduc
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6922
Εγγραφή: Δευ 14 Απρ 2008, 23:19
Gender: Male
Bike: 916
Τοποθεσία: Thessalonique,Macédoine-Centrale

Re: DUCATI RULEZ.........

Δημοσίευση από johnduc »

μονο τρεις λεξεις...ειναι τροπος ζωης :glimpse: :thumbsup:
Εικόνα
COMUNE DI BOLOGNA

Εικόνα
ducativiper
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Τετ 23 Ιούλ 2008, 10:12
Gender: Male
Bike: SS1000

Re: DUCATI RULEZ.........

Δημοσίευση από ducativiper »

Καποιος φιλος μου ο οποιος ειναι κατοχος μιας honda goldwing μου ειπε πριν παρω το ducati...ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΠΑΡΕΙς ΞΕΧΝΑ ΚΑΘΕ ΑΛΛΗ ΜΗΧΑΝΗ...ΑΠΟ ΔΩ Κ ΠΕΡΑ ΜΟΝΟ DUCATI ΘΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ.ΑΝ ΠΑΡΕΙΣ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΘΑ ΣΥΝΕΧΗΣΕΙΣ ΜΕ DUCATI.

Τωρα καταλαβαινω πως ειχε δικιο...
kompimen

Re: DUCATI RULEZ.........

Δημοσίευση από kompimen »

σημασία δεν έχει το πόσο αλλά το πως!!!!


και όσο για το αερόψυκτο μοτέρ, ξέρεις πόσοι (μαζί και εγώ) λατρεύουν αυτόν τον ήχο??? :wsmile:
Άβαταρ μέλους
Punisher
Ducatista
Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1968
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 16:35
Gender: Male
Other: V-Max 96'
Τοποθεσία: South Africa

Re: DUCATI RULEZ.........

Δημοσίευση από Punisher »

Κάπου έχει γράψει ο DKP ένα ανάλογο άρθρο για τον Mike Hailwood ο οποίος κέρδισε το Isle of Man με μια Ducati 80 αλόγων !!! έναντι σε Θηρία μέχρι 150 άλογα... Και σε δήλωση του τότε είχε πει "80 άλογα είναι αρκετά για να κερδίσεις τον αγώνα" και ιδού λοιπόν το αποτέλεσμα... Αν μπορείς να τα αξιοποιήσεις σωστά και η μαμά εταιρία σου δίνει την δυνατότητα να το κάνεις (όπως η δικιά μας :)) ) δεν έχεις κανένα λόγο να χρειάζεσαι παραπάνω... Πιστεύω να σου έβαλα το κερασάκι στην τούρτα :thumbsup:
See, I'm a man of many problems, up against some scary odds
We kill, we hide, we all fall down, idiots love to bury gods
It doesn't happen over night though, never, still I'm filled with wonder
Lonely like the tight rope walker, hitchhiker, long distance runner
Zoom, kick, persuasion tech, good night for you, bad night for me
D3§m02K
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 7838
Εγγραφή: Δευ 24 Μαρ 2008, 00:07

Re: DUCATI RULEZ.........

Δημοσίευση από D3§m02K »

Μπορώ να κάνω μια άλλη ερώτηση;

Τί έχει η μάρκα Ducati και φέρνει τόσο κοντά τους ανθρώπους;

Βλέπω ανθρώπους με ίδιες μοτοσυκλέτες σε άλλες παρέες και άλλα forums οι οποίοι άσχετα αν έχουν Yamaha, Honda, Suzuki, Kawasaki ή ευρωπαϊκό, τους είναι αδιάφορος ο διπλανός αναβάτης με το ίδιο μοτόρι. Λες και δεν υπάρχει . . . :dontknow:

Αυτό που βιώνω εδώ μέσα ή και γενικότερα όταν βγαίνω βόλτα με group με Ducati είναι ότι - κατά κόρον - ο ένας προσέχει τον άλλον, νοιάζεται λες και προσέχει τον εαυτό του, λες και το group είναι ένα αδιάσπαστο σύνολο. . . Περίεργο πράγμα. . .

Δεν ξέρω αν φταίει το marketing της μαμάς, αν φταίει το desmodromic valve control ή το στρογγυλό σηματάκι "Dynamic D" . . .

Κάποιοι ίσως με πείτε ρομαντικό ή ακόμα και "Τί π@π@ρ!3$ μας λέει μεσημεριάτικα ο μ@λ@κ@$; :xxx: " αλλά έτσι αισθάνομαι και είπα να το μοιραστώ . . . :hibye:
kompimen

Re: DUCATI RULEZ.........

Δημοσίευση από kompimen »

αυτό που περιγράφεις είναι η έννοια και η ουσία της μοτοσυκλετιστικης συνήδεισης!!!

απλά από τους αλεξιπτωτιστές οδηγούς μοτοσυκλέτας ( που κατά λάθος δηλαδή πήραν μηχανάκι , είτε για να βγάλουν γκόμενα είτε γιατί τους πρίσσευαν κάμποσες χιλιάδες έουρα ) πολύ λίγοι παίρνουν (και ακόμα λιγότεροι κρατάνε) ιταλικά μηχανάκια!!!!

θέμα στατιστικής είναι μόνο και πιθανοτήτων!!!! :hibye: :hibye: :hibye:
Άβαταρ μέλους
Punisher
Ducatista
Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1968
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 16:35
Gender: Male
Other: V-Max 96'
Τοποθεσία: South Africa

Re: DUCATI RULEZ.........

Δημοσίευση από Punisher »

Ένα θα πω τουλάχιστον αντιπροσωπευτικό για μένα... είμαι 25 χρονών και έχουν περάσει απο τα χέρια μου 750ss Μonster S2R800, Multistrada 1000 , 749s και πλεόν αυτή που έχω 999s... :whistling:
See, I'm a man of many problems, up against some scary odds
We kill, we hide, we all fall down, idiots love to bury gods
It doesn't happen over night though, never, still I'm filled with wonder
Lonely like the tight rope walker, hitchhiker, long distance runner
Zoom, kick, persuasion tech, good night for you, bad night for me
Άβαταρ μέλους
ducatisti 999s
Almost Ducatista
Almost Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1371
Εγγραφή: Τρί 01 Ιούλ 2008, 20:36
Gender: Male
Bike: 848
Other: Το ψήνω.
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: DUCATI RULEZ.........

Δημοσίευση από ducatisti 999s »

D3§m02K έγραψε:Μπορώ να κάνω μια άλλη ερώτηση;

Τί έχει η μάρκα Ducati και φέρνει τόσο κοντά τους ανθρώπους;

Βλέπω ανθρώπους με ίδιες μοτοσυκλέτες σε άλλες παρέες και άλλα forums οι οποίοι άσχετα αν έχουν Yamaha, Honda, Suzuki, Kawasaki ή ευρωπαϊκό, τους είναι αδιάφορος ο διπλανός αναβάτης με το ίδιο μοτόρι. Λες και δεν υπάρχει . . . :dontknow:

Αυτό που βιώνω εδώ μέσα ή και γενικότερα όταν βγαίνω βόλτα με group με Ducati είναι ότι - κατά κόρον - ο ένας προσέχει τον άλλον, νοιάζεται λες και προσέχει τον εαυτό του, λες και το group είναι ένα αδιάσπαστο σύνολο. . . Περίεργο πράγμα. . .

Δεν ξέρω αν φταίει το marketing της μαμάς, αν φταίει το desmodromic valve control ή το στρογγυλό σηματάκι "Dynamic D" . . .

Κάποιοι ίσως με πείτε ρομαντικό ή ακόμα και "Τί π@π@ρ!3$ μας λέει μεσημεριάτικα ο μ@λ@κ@$; :xxx: " αλλά έτσι αισθάνομαι και είπα να το μοιραστώ . . . :hibye:
+999(s) :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:
999s

χρήστος
Άβαταρ μέλους
mostro620
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 4056
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 14:58

Re: DUCATI RULEZ.........

Δημοσίευση από mostro620 »

D3§m02K έγραψε:Μπορώ να κάνω μια άλλη ερώτηση;

Τί έχει η μάρκα Ducati και φέρνει τόσο κοντά τους ανθρώπους;

Βλέπω ανθρώπους με ίδιες μοτοσυκλέτες σε άλλες παρέες και άλλα forums οι οποίοι άσχετα αν έχουν Yamaha, Honda, Suzuki, Kawasaki ή ευρωπαϊκό, τους είναι αδιάφορος ο διπλανός αναβάτης με το ίδιο μοτόρι. Λες και δεν υπάρχει . . . :dontknow:

Αυτό που βιώνω εδώ μέσα ή και γενικότερα όταν βγαίνω βόλτα με group με Ducati είναι ότι - κατά κόρον - ο ένας προσέχει τον άλλον, νοιάζεται λες και προσέχει τον εαυτό του, λες και το group είναι ένα αδιάσπαστο σύνολο. . . Περίεργο πράγμα. . .

Δεν ξέρω αν φταίει το marketing της μαμάς, αν φταίει το desmodromic valve control ή το στρογγυλό σηματάκι "Dynamic D" . . .

Κάποιοι ίσως με πείτε ρομαντικό ή ακόμα και "Τί π@π@ρ!3$ μας λέει μεσημεριάτικα ο μ@λ@κ@$; :xxx: " αλλά έτσι αισθάνομαι και είπα να το μοιραστώ . . . :hibye:
Mόνο π@π@ριές δεν λες Κωστάκι! :wsmile:
Αλέξανδρος
panosduc

Re: DUCATI RULEZ.........

Δημοσίευση από panosduc »

η ιταλικη κουλτουρα ειναι μακραν.!!!!!!!!και η καλυτερη.τι να τους κανεις τους ιππους αν δεν μπορεις να τους δεις.λιγοι και ΚΑΛΟΙ :thumbsup: :thumbsup:
Απάντηση