Λάδι καλαμιών σε ss800

All Supersport models (2V & 4V)
Άβαταρ μέλους
gee
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Τρί 12 Ιαν 2010, 02:36
Gender: Male
Other: KTM 1290S.ADV. S

Λάδι καλαμιών σε ss800

Δημοσίευση από gee »

Καλημέρα ,

λέω να αλλαξω λαδια και τσιμούχες στο μπροστινο μου αλλα δεν μπορεσα πουθενα να βρω τι ποσοτητα λαδιου παιρνουν μεσα τα καλαμια κ εχω χασει και το service manual που ειχα.
εχω το ss800 supersport δηλαδη την εκδοση με τα πληρως ρυθμιζομενα showa εμπρος

ξερει κανεις η εχει το service manual να ριξει μια ματια να μου πει?
επισης βρηκα οτι πειρνει λαδι 10w ,να δοκιμασω λιγο πιο χοντρο η οχι?(το προτιμω σχετικα σκληρο το μηχανακι)

Ευχαριστω
Γιωργος
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
SuperGeorge
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 956
Εγγραφή: Κυρ 13 Απρ 2008, 08:29
Gender: Male
Bike: SS750
Other: Honda Blackbird

Re: Λάδι καλαμιών σε ss800

Δημοσίευση από SuperGeorge »

Την προηγούμενη εβδομάδα έλυσα τα μπροστινά του Hyper και τα πήγα στον K-Shock για αλλαγή λαδιών. Πολύ ευγενικά και εξυπηρετικά παιδιά, δεν χάνεις να κάνεις ένα τηλέφωνο, μπορεί να σου δώσουν πληροφορίες :thumbsup:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
mycolnago
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: Πέμ 17 Σεπ 2009, 18:37
Gender: Male
Bike: SS750
Other: Kreidler florett TM
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Λάδι καλαμιών σε ss800

Δημοσίευση από mycolnago »

Recommended amount of oil in each leg 0.532 cu dm

SHELL Advance Fork 7.5 or DONAX TA 0.532 (each leg)

μην βαλεις 10 αρακι.....! αν το θες σκληρο σφιξε λιγο την συμπιεση,αλλα μην βαλεις παχυτερο λαδι......

και αν δεν το εχεις ξανακανει ,μην το κανεις μονος σου.......οχι οτι ειναι δυσκολο,απλα εχει ροδελιτσες-τσιμουχάκια και μην κανεις καμιά ζημιά .....αμαρτια ειναι...τα παιδια στο k-shocks ειναι οντως πολυ καλα.....και δεν παιρνουν πολλα ,,,.....
Άβαταρ μέλους
gee
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Τρί 12 Ιαν 2010, 02:36
Gender: Male
Other: KTM 1290S.ADV. S

Re: Λάδι καλαμιών σε ss800

Δημοσίευση από gee »

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση

Αλλα εχουμε θεμα ,στο ιντερνετ σχεδον σε ολα τα duc βρηκα για 10αρι λαδι και με τον Φιλλιπακη που μιλησα μου ειπε οτι παιρνει 415ml το καθε καλαμι
Γιωργος
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ENGAKATS
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 8055
Εγγραφή: Σάβ 22 Μαρ 2008, 20:58
Gender: Male
Other: SS 1000ds Rt
Τοποθεσία: Madrid - Spain

Re: Λάδι καλαμιών σε ss800

Δημοσίευση από ENGAKATS »

Τα καλαμια σου ειναι ιδια με του 900... :glimpse:

530ml παιρνει το καθενα, το ιδιο με το δικο μου (στο οποιο εκανα σερβις και revalving πριν απο κανα μηνα)

Αν θες διαφορετικη λειτουργια πηγαινε και καντου ενα revalving, παραειναι κλειστες οι βαλβιδες του και δεν αφηνει αρκετο λαδι να περασει. Αν τα καταφερω αυτες τις μερες θα κατσω να γραψω κανα δυο λογακια για το δικο μου.

Πριν κατσεις και λυσεις πληροφορισου πολυ καλα, ουτως ή αλλως ερχεται χειμωνας και δεν νομιζω να βιαζεσαι να το κανεις αμεσα :glimpse:


Θυμησε μου, αμορτισερ φορας ρυθμιζομενο της Showa ή Ohlins;;
ENGAKATS caminando por la vida Εικόνα
Άβαταρ μέλους
gee
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Τρί 12 Ιαν 2010, 02:36
Gender: Male
Other: KTM 1290S.ADV. S

Re: Λάδι καλαμιών σε ss800

Δημοσίευση από gee »

το μηχανακι δεθηκε και εβαλα μεσα 415 ml σε καθε καλαμι ,μια μικρη βολτα που το εκανα 2 τετραγωνα δουλευε μια χαρα οσο μπορεσα να καταλαβω ,πατησα κατι φρενα και επεσα και σε κατι λακκουβες και ολα ηταν καλα.
αν ειναι σιγουρα τα 530 ml να συμπληρωσω.

αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι μιλησα με τον Φιλλιπακη και η συνομιλια μας ειχε ως εξης:
-καλημερα ,θελω μια πληροφορια παυλα βοηθεια απο εσας
-πες μου
-εχω ενα ss800 και θα ηθελα να μαθω ποσα λαδια παιρνουν τα καλαμια του
-μισο λεπτακι να το κοιταξω να σου πω
περναει λιγος χρονος...
415ml το καθε ενα παιρνουν φιλε
-ειναι το ss με τα ρυθμιζομενα τα showa ετσι?
-ναι ,ναι τοσα παιρνει
-ευχαριστω παρα πολυ ,καλο απογευμα

το λαθος πιστευω ειναι οτι δεν τονισα απο την αρχη οτι φοραω τα showa και μαλλον κοιταξε για τα marrzocchi


engakats πισω φοραω sachs πληρως ρυθμιζομενο ,δυστυχως ουτε showa και πολυ δυστυχως ουτε ohlins
Γιωργος
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ENGAKATS
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 8055
Εγγραφή: Σάβ 22 Μαρ 2008, 20:58
Gender: Male
Other: SS 1000ds Rt
Τοποθεσία: Madrid - Spain

Re: Λάδι καλαμιών σε ss800

Δημοσίευση από ENGAKATS »

Αφου εκανες τη δουλεια, οκ. Αν παντως το αποφασισεις καποια στιγμη καλο θα ηταν να εκανες revalving. Ειχα καιρο που το ηθελα αλλα ολο κατι γινοταν και δεν το εκανα. Οσο και να παιξεις με το ιξωδες του λαδιου... η ουσια ειναι στις βαλβιδες... και ειτσι οπως ειναι τωρα δυστυχως δεν αφηνουν πολυ λαδι να περασει (και μπρος αλλα και πισω).

Μου κοστισε 400 ευρω φουλ-κομπλε λυσε/δεσε και εμεινα πληρως ευχαριστημενος. Το καλο ειναι οτι τωρα ακουει καλυτερα στις ρυθμισεις, πιρουνι/αμορτισερ!!

Τελος παντων, για να μην καθομαι και γραφω μισα λογια εδω, με την πρωτη ευκαιρια θα ανοιξω τοπικ... :cool:


ΥΓ.

Παιζει περιπτωση να παω να φτιαξω στα μετρα μου αμορτισερ και να πουλησω το Ohlins (ετσι οπως ειναι με το revalving). Αν το προχωρησω σου λεω :wsmile: :wsmile:
ENGAKATS caminando por la vida Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Stelios62
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2874
Εγγραφή: Παρ 20 Νοέμ 2009, 02:52
Gender: Male
Other: Pantah 600 SL
Τοποθεσία: Κερατσινι

Re: Λάδι καλαμιών σε ss800

Δημοσίευση από Stelios62 »

:thumbsup:
Stelios
Pantah 600 SL

http://www.italian.sakura.ne.jp/bad_toy ... ine05.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.italian.sakura.ne.jp/bad_toy ... ine04.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
gee
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Τρί 12 Ιαν 2010, 02:36
Gender: Male
Other: KTM 1290S.ADV. S

Re: Λάδι καλαμιών σε ss800

Δημοσίευση από gee »

ENGAKATS έγραψε:...
Αυτο που με καιει πιο πολυ ειναι τα ml ,να ανοιξω τις ταπες πανω να συμπληρωσω αλλα 115ml σε καθε καλαμι δλδ?
Γιωργος
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ENGAKATS
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 8055
Εγγραφή: Σάβ 22 Μαρ 2008, 20:58
Gender: Male
Other: SS 1000ds Rt
Τοποθεσία: Madrid - Spain

Re: Λάδι καλαμιών σε ss800

Δημοσίευση από ENGAKATS »

gee έγραψε:Αυτο που με καιει πιο πολυ ειναι τα ml ,να ανοιξω τις ταπες πανω να συμπληρωσω αλλα 115ml σε καθε καλαμι δλδ?
Περιμενε και θα σου πω αποψε οταν παω σπιτι... :glimpse:
ENGAKATS caminando por la vida Εικόνα
Άβαταρ μέλους
mycolnago
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: Πέμ 17 Σεπ 2009, 18:37
Gender: Male
Bike: SS750
Other: Kreidler florett TM
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Λάδι καλαμιών σε ss800

Δημοσίευση από mycolnago »

ΕΓΩ σου εγραψα οτι λεει ο κατασκευαστης για το πειρουνι της showa .

παντως αν σε ικανοποιει αστο ετσι ..απλα ειναι πιο αργο στις επαναφορές του.για στρεετ χρηση πρεπει να ειναι καλό....δες τι θα πει και ο Ισπανός (enga) και βλε΄πεις...
Άβαταρ μέλους
gee
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Τρί 12 Ιαν 2010, 02:36
Gender: Male
Other: KTM 1290S.ADV. S

Re: Λάδι καλαμιών σε ss800

Δημοσίευση από gee »

το μηχανακι κλειστηκε ,για λιγο που το ξαναοδηγησα σημερα δουλευει μια χαρα η αναρτηση ,θα κοιταξω και λιγο να την ρυθμισω και αμα δω οτι χρειαζεται θα ανοιξω τις τα πες να προσθεσω ,δεν ειναι κατι δυσκολο.

ευχαριστω για τις απαντησεις

enga οποτε μπορεσεις τσεκαρισε το και πες μου.
Γιωργος
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Κωνσταντίνος Τύρλας
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: Δευ 26 Μάιος 2008, 11:59
Gender: Male
Bike: 999R
Other: 750SS
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Λάδι καλαμιών σε ss800

Δημοσίευση από Κωνσταντίνος Τύρλας »

Αποψή μου............
Παντο εκει που στο συντήρησαν....δεν επιτρέπεται να μην ξερουν την ακριβή ποσότητα λαδιου....είναι αδιανόητο να πληρώνεις για σερβις μπροστινου και μετα να αναλαμβάνεις να κάνεις εσυ τα συμπληρωματα...
Φυσικά θέλεις........ να συμπληρωσεις μεσα το απαιτούμενο λάδι.....
μια ερώτηση:
Ξερεις με ακρίβεια ποσο λάδι εχει μέσα???
εσυ τόβαλες??

Οταν πληρωνεις κάτι ...πρέπει να εχεις την απαίτηση να είναι ....τουλάχιστον ικανοποιητικο...
Kωνσταντίνος
" Κάλλιο ροκκάς και εντουράς παρά στρητάς και καρεκλάς "
info@sgstudio.gr
www.sgstudio.gr
Άβαταρ μέλους
gee
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Τρί 12 Ιαν 2010, 02:36
Gender: Male
Other: KTM 1290S.ADV. S

Re: Λάδι καλαμιών σε ss800

Δημοσίευση από gee »

φιλος μου το εφτιαξε γιατι εγω δεν ειχα χρονο ,δεν πληρωσα και του ειπα εγω να βαλει 415ml μεσα
αν ειχα παει σε συνεργειο φυσικα και θα το απαιτουσα
Γιωργος
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ENGAKATS
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 8055
Εγγραφή: Σάβ 22 Μαρ 2008, 20:58
Gender: Male
Other: SS 1000ds Rt
Τοποθεσία: Madrid - Spain

Re: Λάδι καλαμιών σε ss800

Δημοσίευση από ENGAKATS »

Λοιπον, σημειωνε:

SS1000: 532ml σε καθε καλαμι

SS900: 531 +- 2,5ml σε καθε καλαμι

SS800 του 2006: 400ml σε καθε καλαμι


Δυστυχως δεν εχω manual για το 800 του 2003 με το ρυθμιζομενο πιρουνι αλλα βαζω στοιχημα οτι παιρνει ιδια ποσοτητα με του 900 και του 1000

:thumbsup:
ENGAKATS caminando por la vida Εικόνα
Άβαταρ μέλους
dio
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: Σάβ 26 Απρ 2008, 15:02

Re: Λάδι καλαμιών σε ss800

Δημοσίευση από dio »

Καλά, το τι προτείνει το εργοστάσιο δεν σημαίνει πάντα οτί είναι και το καλύτερο (ειδικά για τους δρόμους μας)... Αφού σου έκατσαν τα 415 ml άστο εκεί και βλέπεις, με τα 530 ίσως να παρασφίξει η λειτουργία του και να μην βυθίζεται σωστά.
Άβαταρ μέλους
ENGAKATS
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 8055
Εγγραφή: Σάβ 22 Μαρ 2008, 20:58
Gender: Male
Other: SS 1000ds Rt
Τοποθεσία: Madrid - Spain

Re: Λάδι καλαμιών σε ss800

Δημοσίευση από ENGAKATS »

dio έγραψε:Καλά, το τι προτείνει το εργοστάσιο δεν σημαίνει πάντα οτί είναι και το καλύτερο (ειδικά για τους δρόμους μας)... Αφού σου έκατσαν τα 415 ml άστο εκεί και βλέπεις, με τα 530 ίσως να παρασφίξει η λειτουργία του και να μην βυθίζεται σωστά.
Καλα εννοειται, δεν το παιρνουμε σαν γραφη των ευαγγελιων :tooth2:, απ'την αλλη ομως 115ml λιγοτερα σημαινει 8 εκατοστα χαμηλοτερη σταθμη (αν το υπολογισα σωστα). Συνηθως οταν κανουμε δοκιμες με τη σταθμη λαδιου στο πιρουνι παιζουμε στο +- 1 εκατοστο!!
ENGAKATS caminando por la vida Εικόνα
Άβαταρ μέλους
gee
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Τρί 12 Ιαν 2010, 02:36
Gender: Male
Other: KTM 1290S.ADV. S

Re: Λάδι καλαμιών σε ss800

Δημοσίευση από gee »

Αρχικα ευχαριστω και παλι οσους απαντησαν και ειδικα οσους εψαξαν για να βρουν καποιο στοιχειο

Σημερα το βραδυ εκτος απροοπτου θα βγω μια καλη βολτιτσα ,οποτε θα δω και πως δουλευει η αναρτηση και στα πολλα
Αν μεινω ικανοποιημενος και σημερα θα μεινει ως εχει ,απλα θα αρχισω να παιζω λιγο με τις ρυθμισεις

Τωρα μεσα εχει 415ml και λαδι 12.5w (μιξη 10-15) αν δουλευει καλα ετσι εχει καλως ,αν οχι θα συμπληρωσω καμια 100αρια ml πιο ψιλο και απο 10(7.5 η 5 οτι βρω)
Γιωργος
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
tesla
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 4024
Εγγραφή: Κυρ 21 Μαρ 2010, 23:01
Gender: Male
Other: honda rc166
Τοποθεσία: Atlantis

Re: Λάδι καλαμιών σε ss800

Δημοσίευση από tesla »

mycolnago έγραψε:ΕΓΩ σου εγραψα οτι λεει ο κατασκευαστης για το πειρουνι της showa .

παντως αν σε ικανοποιει αστο ετσι ..απλα ειναι πιο αργο στις επαναφορές του.για στρεετ χρηση πρεπει να ειναι καλό....δες τι θα πει και ο Ισπανός (enga) και βλε΄πεις...


δεν ειναι πιο αργο στην επαναφορα στη συμπιεση εχει διαφορα η οποια ειναι μικροτερη πραγμα καλυτερο για τους γκρικ ροουντς...

και η σταθμη ειναι ρυθμιστικος παραγοντας της αναρτησης δεν θα παθει κατι δλδ με διαφορετικη σταθμη απλα εχεις διαφορετικη λειτουργια
opanos
Άβαταρ μέλους
tesla
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 4024
Εγγραφή: Κυρ 21 Μαρ 2010, 23:01
Gender: Male
Other: honda rc166
Τοποθεσία: Atlantis

Re: Λάδι καλαμιών σε ss800

Δημοσίευση από tesla »

ENGAKATS έγραψε: Καλα εννοειται, δεν το παιρνουμε σαν γραφη των ευαγγελιων :tooth2:, απ'την αλλη ομως 115ml λιγοτερα σημαινει 8 εκατοστα χαμηλοτερη σταθμη (αν το υπολογισα σωστα). Συνηθως οταν κανουμε δοκιμες με τη σταθμη λαδιου στο πιρουνι παιζουμε στο +- 1 εκατοστο!!

λαθος το βγαλες :teasing10:
opanos
Άβαταρ μέλους
ENGAKATS
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 8055
Εγγραφή: Σάβ 22 Μαρ 2008, 20:58
Gender: Male
Other: SS 1000ds Rt
Τοποθεσία: Madrid - Spain

Re: Λάδι καλαμιών σε ss800

Δημοσίευση από ENGAKATS »

tesla έγραψε:λαθος το βγαλες :teasing10:
ποσο το βγαζεις εσυ; :osama:
ENGAKATS caminando por la vida Εικόνα
Άβαταρ μέλους
tesla
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 4024
Εγγραφή: Κυρ 21 Μαρ 2010, 23:01
Gender: Male
Other: honda rc166
Τοποθεσία: Atlantis

Re: Λάδι καλαμιών σε ss800

Δημοσίευση από tesla »

ENGAKATS έγραψε:
ποσο το βγαζεις εσυ; :osama:

τωρα το σβησα πιο λιγο παντως

κοπηκες :tooth2:
opanos
Άβαταρ μέλους
ENGAKATS
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 8055
Εγγραφή: Σάβ 22 Μαρ 2008, 20:58
Gender: Male
Other: SS 1000ds Rt
Τοποθεσία: Madrid - Spain

Re: Λάδι καλαμιών σε ss800

Δημοσίευση από ENGAKATS »

7.92.... (αν λαβουμε υπ'όψιν την εξωτερικη διαμετρο του καλαμιου) :whistling: :whistling:

δεν ειναι γιαννης, ειναι γιαννακης :whistling: :cool:
ENGAKATS caminando por la vida Εικόνα
Άβαταρ μέλους
georgio
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Πέμ 25 Ιουν 2009, 12:42
Gender: Male
Other: Honda Bros 650

Re: Λάδι καλαμιών σε ss800

Δημοσίευση από georgio »

Η στάθμη του λαδιού δεν επηρεάζει τις αποσβέσεις (εκτός και αν έχουμε τραγικά λίγο λάδι στο πιρούνι). Δηλαδή δεν επηρεάζει το πόσο γρήγορα/αργά συμπιέζεται ή εκτείνεται η ανάρτηση. Ουσιαστικά αυτό που ρυθμίζουμε με τη στάθμη του λαδιού είναι η ποσότητα του αέρα μέσα στο πιρούνι μας. Ο αέρας αυτός λειτουργεί ως ένα έξτρα ελατήριο που επηρεάζει το τελευταίο τρίτο της διαδρομής της ανάρτησης.

Αναλυτικά διαβάστε εδώ: http://www.peterverdone.com/archive/oilheight.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Στο ίδιο site εξηγεί και τα υπόλοιπα σχετικά με τις αναρτήσεις (ελατήρια, αποσβέσεις κλπ) αν έχετε όρεξη διαβάστε τα, έχουν ενδιαφέρον.

Οπότε για να ρυθμίσουμε τη στάθμη του λαδιού και αφού έχουμε σωστά ελατήρια για το βάρος μας και έχουμε ρυθμίσει σωστά τα sag, βάζουμε ένα tie-wrap στο καλάμι και βγαίνουμε βόλτα. Στόχος είναι να χρησιμοποιούμε την περισσότερη διαδρομή της ανάρτησης μας αφήνοντας ένα περιθώριο ασφαλείας. Οπότε αν δούμε ότι τερματίζει η ανάρτηση θέλουμε μικρότερη στάθμη λαδιού (περισσότερο λάδι, λιγότερο αέρα) ενώ αν παρόλο που έχουμε σωστά sag δεν χρησιμοποιούμε την περισσότερη από τη διαδρομή μας θέλουμε μεγαλύτερη στάθμη (λιγότερο λάδι, περισσότερο αέρα).


Σχετικά με τα λάδια, τα ιξώδη κλπ. Τα νούμερα 10, 15 κλπ δεν έχουν άμεση σχέση με το ιξώδες του λαδιού. Είναι μια κατηγοριοποίηση, δεν είναι ένα νούμερο που έχει προκύψει μετά από μια πειραματική διαδικασία στην οποία υποβάλαμε το εκάστοτε λάδι. Αυτό που πραγματικά μας λέει το ιξώδες του λαδιού είναι τα centistokes (cSt) που είναι μονάδα μέτρησης του ιξώδους και συνήθως δίνεται για τους 40 και τους 100 βαθμούς κελσίου.

Για να καταλάβετε το πρόβλημα δείτε τα ιξώδη για λάδια πιρουνιού τριών κατασκευαστών:

Red Line: http://www.redlineoil.com/content/files ... 20Data.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;

Silkolene: http://www.silkoleneusa.com/downloads_t ... 2af02d.PDF" onclick="window.open(this.href);return false;

Torco: http://www.torcousa.com/technology/RFF.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;

Αν λοιπόν εγώ που έχω ίδια μηχανή με κάποιον άλλο πάω και πάρω το 10άρι της Torco που έχει ιξώδες 19,9cSt @40 θα απορώ γιατί η ανάρτηση μου είναι σώβρακο ενώ ο άλλος μου έλεγε τα καλύτερα, και αυτό επειδή ο άλλος θα έχει πάρει το 10άρι της Silkolene που έχει ιξώδες 47,4cSt @40. :whistling:

Οπότε αν ψάχνεστε για λάδια πιρουνιού μην αρκεστείτε στα 10, 15 αλλά βρείτε τα cSt του κάθε λαδιού μιας και αυτό που μας ενδιαφέρει στα λάδια των αναρτήσεων δεν είναι η λίπανση αλλά κυρίως το ιξώδες. Γι' αυτό και οι σοβαροί κατασκευαστές δεν τα αναφέρουν ως suspension oil αλλά suspension fluid. :cool:


Επίσης όταν κάνουμε μίξη λαδιών για να πετύχουμε το ιξώδες που θέλουμε χρησιμοποιούμε λάδια του ίδιου κατασκευαστή.
Δείτε εδώ έναν calculator για τις αναλογίες που θα χρειαστείτε για να πετύχετε το ιξώδες που θέλετε: http://www.provire.com/index.php/mtb/" onclick="window.open(this.href);return false; (είναι για Red Line και Silkolene) αλλά αν ψάξετε υπάρχουν και έτοιμοι υπολογισμένοι πίνακες και για άλλες εταιρείες.
Άβαταρ μέλους
tragos610d
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 507
Εγγραφή: Τετ 28 Απρ 2010, 14:19
Gender: Male
Bike: 851
Other: husky450
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Λάδι καλαμιών σε ss800

Δημοσίευση από tragos610d »

:thumbsup: Ωραιος...
keep riding....αυτο δεν μπορουν να μας το κοψουν....


Εικόνα
Απάντηση