Project 1312 - NEO Supersport για το 2017

All Supersport models (2V & 4V)
Άβαταρ μέλους
panosduc
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2478
Εγγραφή: Τετ 10 Αύγ 2011, 13:46
Gender: Male
Other: Toro
Τοποθεσία: Ανω-Βουλα/Auckland-New Zealand

Re: Project 1312 - NEO Supersport για το 2017

Δημοσίευση από panosduc »

Stelios62 έγραψε: εδω κανουν ουρα για να αγορασουν .... ducati ss .....!



Στελαρα ας το παρουν.Καθεις με το σκεπτικο του.Εαν εχουν κ κανα παλιο ςς να τα πουλησουν να τα παρουν αυτοι που σεβονται κ θελουν να καβαλαν DUCATI.
SS Forever γατακια..
Άβαταρ μέλους
desmios
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 588
Εγγραφή: Κυρ 07 Οκτ 2012, 06:39
Gender: Male
Other: Beta, Moto Guzzi
Τοποθεσία: Ελλάδα

Re: Project 1312 - NEO Supersport για το 2017

Δημοσίευση από desmios »

Πάρα πολύ ωραίο. Γέμισε το κενό που έλειπε ανάμεσα στο panigale και το monster..
Ο καλύτερος τρόπος για να προβλέψεις το μέλλον είναι να το δημιουργήσεις.
Άβαταρ μέλους
dimirex
Desmo Member
Desmo Member
Δημοσιεύσεις: 1079
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 18:46
Gender: Male
Other: esse due erre

Re: Project 1312 - NEO Supersport για το 2017

Δημοσίευση από dimirex »

...ασχετο αλλά θα συμφωνήσω κι εγώ για το F3 ότι αυτό το μηχανάκι, στα μάτια μου, ήταν πανέμορφο από την στιγμή που παρουσιάστηκε.

Το SS το κοιτάζω με ένα ερωτηματικό και στην δική μου ψυχοσύνθεση μεταφράζεται ως: ...και τώρα τί κάνω; Μένω ή βγαίνω;;; :mrgreen:

Λόγω πρακτικότητας καλύτερα να το έβγαζαν λίγο πιο Sport Touring... ή μήπως είναι κάτι τέτοιο???
Reduce to the Max
Άβαταρ μέλους
ClassicNikos
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Σάβ 06 Φεβ 2010, 19:52
Gender: Male
Bike: 916SPS
Other: hypermotard 1100

Re: Project 1312 - NEO Supersport για το 2017

Δημοσίευση από ClassicNikos »

αφου το πατε ετσι μονο αυτο ειναι ss
τα υπολοιπα τα βγαλανε για να οικονομισουν
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
ΔΥΟ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΕΝ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΟΥΝ ΠΟΤΕ...Η........SS 750 ΤΟΥ 1974, ΚΑΙ Ο ........ JIMI HENDRIX.........
Άβαταρ μέλους
touloumpas
IT Administrator
IT Administrator
Δημοσιεύσεις: 1557
Εγγραφή: Τετ 31 Δεκ 2008, 18:28
Gender: Male
Bike: Multistrada 1000
Τοποθεσία: Βεροια

Re: Project 1312 - NEO Supersport για το 2017

Δημοσίευση από touloumpas »

ClassicNikos έγραψε:αφου το πατε ετσι μονο αυτο ειναι ss
τα υπολοιπα τα βγαλανε για να οικονομισουν
Ενα δίκιο το έχεις ... εξάλλου το γράφεις και στην υπογραφή σου ....

:wsmile: :wsmile: :wsmile: :wsmile: :wsmile: :wsmile: :wsmile:
Γιώργος.
Άβαταρ μέλους
KRS
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2587
Εγγραφή: Κυρ 05 Απρ 2009, 21:17
Gender: Male
Τοποθεσία: KAΛΑΜΑΤΑ

Re: Project 1312 - NEO Supersport για το 2017

Δημοσίευση από KRS »

Aγόρια, νομίζω ότι αρχίσανε να σας αρέσουν τα ομογενοποιημένα πράγματα με λίγο πασπάλισμα ducati.

Λοιπόν εδώ βλέπουμε ένα μηχανάκι το οποίο είναι ένα συνοθύλευμα από μέρη από άλλα μοντέλα της γκάμας, σε μια προσπάθεια να εμπλουτίσουν αυτή.

Κανείς δεν αμφισβητεί ότι θα έχει γκάζι, θα είναι ευκολοδήγητο, θα θα ....
Ούτε κανείς είπε να μείνει η εταιρεία στην αερόψυξη και στον ξηρό συμπλέκτη.
Αλλά ρίξε λίγο μελάνι στο σχεδιασμό...δε θέλουμε ένα light panigale.

Για παράδειγμα πάρτε την triumph και thruxton.
Eίναι ένα υδρόψυκτο μηχανάκι που μοιάζει με αερόψυκτο, φυσικά δεν ήταν εύκολο εγχείρημα αλλά το αποτέλεσμα είναι καταπληκτικό και πάρα πολύ ευχάριστο. Κανένας δε μπερδεύεται όλοι βλέπουν έναν απλό σχεδιασμό σε μια αρμονική, σύγχρονη μοτοσυκλέτα.

Αν το ss ήταν μια παραδοσιακή αλλά εκσυχρονισμένη ducati, η συζήτηση θα ήταν άλλη...

Τέλος, δε νομίζω ότι θα αποτελέσει αφίσα σε κανένα δωμάτιο το συγκεκριμένο μηχανάκι και ελάχιστοι θα στάξουν 14+ ευρώ για να το πάρουν.

Υ.Γ: Για να μη λέτε ότι όσοι διαφωνούν φοράνε ντουκατομπούργκες και είναι κολλημένοι στο παρελθόν, προσωπικά το xdiavel draxter το θεωρώ ό,τι καλύτερο έχει σχεδιαστεί τα τελευταία χρόνια. Και ίσως με ένα fat bar να ήταν ακόμα πιο κόλαση.
-ΧΡΗΣΤΟΣ-

Οι αντρες οδηγανε κατω απο την τιμονοπλακα !!!!!

S.T.R

scuadra tryferoudia racing
Άβαταρ μέλους
ASLAN
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3137
Εγγραφή: Πέμ 12 Ιουν 2008, 21:55
Gender: Male
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη .

Re: Project 1312 - NEO Supersport για το 2017

Δημοσίευση από ASLAN »

Για τον σπορ αναβατη του Σαββατοκυριακου που θελει ενα ducati αλλα δεν θελει να πληρωσει εικοσιπεντε χιλιαρικα και δεν εχει την εμπειρια αλλα ουτε και την διαθεση να καβαλαει διακοσα αλογα σε δημοσιους δρομους. Θελει επισης ολο το πακετο ηλεκτρονικων βοηθηματων για να βολταρει με ασφαλεια.
Τρικοτοσμικες αναπτυσομενες χωρες με χαμηλο κατα κεφαλην εισοδημα οπως η Ελλαδα μπορουν να ανακυκλωνουν μεταχειρισμενα SS ,αντε και κανενα 848 .
Νίκος.
Άβαταρ μέλους
ClassicNikos
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Σάβ 06 Φεβ 2010, 19:52
Gender: Male
Bike: 916SPS
Other: hypermotard 1100

Re: Project 1312 - NEO Supersport για το 2017

Δημοσίευση από ClassicNikos »

KRS έγραψε:Aγόρια, νομίζω ότι αρχίσανε να σας αρέσουν τα ομογενοποιημένα πράγματα με λίγο πασπάλισμα ducati.

Λοιπόν εδώ βλέπουμε ένα μηχανάκι το οποίο είναι ένα συνοθύλευμα από μέρη από άλλα μοντέλα της γκάμας, σε μια προσπάθεια να εμπλουτίσουν αυτή.

Κανείς δεν αμφισβητεί ότι θα έχει γκάζι, θα είναι ευκολοδήγητο, θα θα ....
Ούτε κανείς είπε να μείνει η εταιρεία στην αερόψυξη και στον ξηρό συμπλέκτη.
Αλλά ρίξε λίγο μελάνι στο σχεδιασμό...δε θέλουμε ένα light panigale.

Για παράδειγμα πάρτε την triumph και thruxton.
Eίναι ένα υδρόψυκτο μηχανάκι που μοιάζει με αερόψυκτο, φυσικά δεν ήταν εύκολο εγχείρημα αλλά το αποτέλεσμα είναι καταπληκτικό και πάρα πολύ ευχάριστο. Κανένας δε μπερδεύεται όλοι βλέπουν έναν απλό σχεδιασμό σε μια αρμονική, σύγχρονη μοτοσυκλέτα.

Αν το ss ήταν μια παραδοσιακή αλλά εκσυχρονισμένη ducati, η συζήτηση θα ήταν άλλη...

Τέλος, δε νομίζω ότι θα αποτελέσει αφίσα σε κανένα δωμάτιο το συγκεκριμένο μηχανάκι και ελάχιστοι θα στάξουν 14+ ευρώ για να το πάρουν.

Υ.Γ: Για να μη λέτε ότι όσοι διαφωνούν φοράνε ντουκατομπούργκες και είναι κολλημένοι στο παρελθόν, προσωπικά το xdiavel draxter το θεωρώ ό,τι καλύτερο έχει σχεδιαστεί τα τελευταία χρόνια. Και ίσως με ένα fat bar να ήταν ακόμα πιο κόλαση.

δες την ιστορια,και το δικο σου ενα λαητ 851 888 ειναι
και οταν βγηκε το τερμπλανς τα ιδια, δεν ειναι αυτο ςς λεγανε
η τεχνολογια προχωρα και η ντουκατι, οπως παντα, γραφει τους κανονες του ντιζαην μοτοσυκλετας
ΔΥΟ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΕΝ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΟΥΝ ΠΟΤΕ...Η........SS 750 ΤΟΥ 1974, ΚΑΙ Ο ........ JIMI HENDRIX.........
Άβαταρ μέλους
panosduc
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2478
Εγγραφή: Τετ 10 Αύγ 2011, 13:46
Gender: Male
Other: Toro
Τοποθεσία: Ανω-Βουλα/Auckland-New Zealand

Re: Project 1312 - NEO Supersport για το 2017

Δημοσίευση από panosduc »

KRS έγραψε:Aγόρια, νομίζω ότι αρχίσανε να σας αρέσουν τα ομογενοποιημένα πράγματα με λίγο πασπάλισμα ducati.

:thumbsup: :thumbsup: σωστος ο αποπανω!Το ςς ειχε ακριβως οτι χρειαζοταν,κ ας ηταν αρχαιο.ΤΙΠΟΤΑ περιτο,λιγα κ καλα.Ο καλος φιλος ΝΑΣΑ πριν πολυ καιρο ειχε πει το καλυτερο.Κρατατε τα ςς σας.........δεν θα χασετε.. :)
SS Forever γατακια..
Άβαταρ μέλους
Stelios62
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2874
Εγγραφή: Παρ 20 Νοέμ 2009, 02:52
Gender: Male
Other: Pantah 600 SL
Τοποθεσία: Κερατσινι

Re: Project 1312 - NEO Supersport για το 2017

Δημοσίευση από Stelios62 »

...... ζενδλεμεν.... συνοψιζω απο μυστικες συνομιλιες μεγαλοστελεχων , ενα σκουτερ με σκεπη και ενα τρικυκλο με δυνατοτα ανατροπης της καροτσας , λειπει .... με το ονομα ducati .... για να κλεισει ο κυκλος των προιοντων σε καθε επιπεδο εναντι των ανταγωνιστων και την ενισχυση της βιωσιμοτητας της ..... θυγατρικης εταιρειας μας .......! :cool:
Stelios
Pantah 600 SL

http://www.italian.sakura.ne.jp/bad_toy ... ine05.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.italian.sakura.ne.jp/bad_toy ... ine04.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
ASLAN
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3137
Εγγραφή: Πέμ 12 Ιουν 2008, 21:55
Gender: Male
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη .

Re: Project 1312 - NEO Supersport για το 2017

Δημοσίευση από ASLAN »

Stelios62 έγραψε:...... ζενδλεμεν.... συνοψιζω απο μυστικες συνομιλιες μεγαλοστελεχων , ενα σκουτερ με σκεπη και ενα τρικυκλο με δυνατοτα ανατροπης της καροτσας , λειπει .... με το ονομα ducati .... για να κλεισει ο κυκλος των προιοντων σε καθε επιπεδο εναντι των ανταγωνιστων και την ενισχυση της βιωσιμοτητας της ..... θυγατρικης εταιρειας μας .......! :cool:
Tσεκαρε τι ματρακαδες εβγαζε η μπουγκατι και η λαμποργκινι στην νεοτερη ιστορια τους (οχι το 60 και το 70 ) .Ναναι καλα οι Γερμανοι αλλιως οι εργατες στα ιστορικα αυτα εργοστασια στην καλυτερη θα εφτιαχναν εσπρεσο σε τουριστες ή θα ψηναν πιτσες .Μονο καλο ειναι που την αγορασε η VW . Τουλαχιστον οι δημιουργικοι ανθρωποι εκει μεσα θα ξερουν οτι τον επομενο μηνα θα πληρωθουν ,οχι οπως οταν ειχαν προεδρο και ιδιοκτήτη τον καθε Ιταλο γκαγκστερ και αλλαζε χερια το εργοστασιο καθε μηνα .
Και ναι τα σκουτερ θα φερουν φραγκα (αρκει να φτιαξουν κανενα της προκοπης ),ευχαριστημενοι πελατες και μετοχοι .Οχι οι πελατες που αγορασαν SS και μονστερ πριν εικοσι χρονια ,ετσι θα τοχαν κλεισει το μαγαζι επι καστριλιονι ακομα .
Νίκος.
Άβαταρ μέλους
KRS
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2587
Εγγραφή: Κυρ 05 Απρ 2009, 21:17
Gender: Male
Τοποθεσία: KAΛΑΜΑΤΑ

Re: Project 1312 - NEO Supersport για το 2017

Δημοσίευση από KRS »

ASLAN έγραψε: Tσεκαρε τι ματρακαδες εβγαζε η μπουγκατι και η λαμποργκινι στην νεοτερη ιστορια τους (οχι το 60 και το 70 )
Πάντως 2 ματρακάδες, 15 και 23 ετών, αερόψυκτοι, έγραψαν 6000 χλμ στο εξωτερικό το καλοκαίρι...χωρίς ζημιές...δε θέλω να πω ότι δεν έχουν μείνει και ποτέ γενικά στο δρόμο, γιατί θα χαλάσω το μύθο.
-ΧΡΗΣΤΟΣ-

Οι αντρες οδηγανε κατω απο την τιμονοπλακα !!!!!

S.T.R

scuadra tryferoudia racing
Άβαταρ μέλους
God is An Astronaut
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 879
Εγγραφή: Παρ 27 Μάιος 2011, 13:25
Gender: Male
Other: Ξυριστική Braun

Re: Project 1312 - NEO Supersport για το 2017

Δημοσίευση από God is An Astronaut »

Πάντως παιδιά, με το συμπάθιο κιόλας, αυτό το πράμα που κάθε φορά που εμφανίζεται καινουργιο μοντέλο αρχίζει η ιδια καραμέλα...

To 999 (τότε) = μ@λ$κι@

Το SS του Terblanche = "εξωγήινο", αρα μ@λ$κι@ (αυτο διαβάζω στο .ms - εδώ ο άλλος μου το παρομοίασε με τα extreme σχέδια/έργα του Luigi Colani, έγινεςςςςς).

ΜΤS 1000/620 = άχρηστο και κακάσχημο άρα μ@λ$κι@.

H προηγούμενη γενιά monster (696/796/1100) = πλαστικά monster, αρα μαλακίες και αυτές.

SF = μ@λ$κι@, σαν Ιταλικό Hornet (πάλι καλά που το 10-άρι ηταν ξηροκάμπανο γιατί αλλιώς...)

ΜΤS1200 = μ@λ$κι@ και αυτό με ΕΞΤΡΑ Γερμανική πινελιά

Diavel = μ@λ$κι@ για Αμερικανάρες.

ΗΜ 821 = Ιταλικό ΧΤ, μ@λ$κι@

Monster 1200= υπερβολικό, μακρύ, σωλήνες παντού, οχι αερόψυχτο (μάλλον και τα S4R(S) ηταν και αυτα μαλακίες) αρα...μ@λ$κι@ και αυτό.

XDiavel = μ@λ$κι@ χ 2, εξτρα δόση Αμερικανιάς.

Βγαίνει τώρα το νεο SS, κατευθείαν, το χρίσαμε μ@λ$κι@...

Αλήθεια ρε μαγκες, κανα' Ducati μας αρέσει ή μονο αυτό που καβαλάμε εμείς ? Ειλικρινής και σοβαρή ερώτηση, όποιος γουστάρει απαντά με επιχειρήματα και οχι ειρωνεία.

Αυτα τα περί αλλοίωσης "πνεύματος" και "χαρακτήρα"...ως ενα βαθμό να το καταλάβω και να συμφωνήσουμε αλλά...το να πετάμε μόνιμα έξτρα δόση χολής επειδή απλα δεν γουστάρουμε κάτi, ουτε ωραίο είναι ουτε διάλογος γίνεται ουτε τίποτα...Σε λίγο ρε μάγκες θα καταντήσουμε σαν το mybike.gr, απο άποψη χολής και ειρωνείας, διόλου ωραίο...Ο ΚRS πιο πάνω εξέφρασε τουλάχιστον και αιτιολόγησε το γιατί δεν του αρέσουν καποια πράματα, το "μπλα! ΣΚΑΤΑΑΑ ! ΞΕΡΝΑΩΩΩ" όμως σε καμια περίπτωση δεν αποτελεί επιχείρημα.
Τι να κάνουμε, οι εποχές των Καστιλιόνηδων, Ταμπουρίνηδων, Γκαλούτσιδων και σιας εχουν περάσει ειτε μα αρέσει είτε οχι...
Δλδ ενα λεπτό, θα έπρεπε - τι ακριβώς - να έβγαιναν ακομα Duc με bevel/carbs ? Μανιβέλα ? Nα συνεχίσει το ξηρό ? (το γουστάρω και εγώ αλλά...μέχρι εκεί), Euro κανονισμοί, τι να κάνουμε τώρα, να έβγαζε η Ducati τι ? Μηχανάκια αποκλειστικά και μόνο για "ρομαντικούς" ? Για να μπει πάλι μέσα η φάμπρικα ? Για να τα αγοράσουν ποιοι ? Αυτοί που αγοράζουν όχημα 1 φορά στη ζωή τους ? Δεν μπορεί η εταιρεία να το κάνει αυτό, μπίζνα είναι, χρήματα θελει/πρεπει να βγάλει ΔΕΝ κάνει λειτούργημα σε περίπτωση που δεν το έχουμε αντιληφθεί.Δεν βγάζει χρήματα αποκλειστικά και μόνο απο τον κύριο που πηρε ενα scrambler το 60-κάτι ή απο εμένα που αγόρασα ενα monster προ 5ετίας ή...τον Μπαμπη τον σουγιά που πηρε ενα 848 και δεν θα πάρει ξανά αλλο μηχανάκι...δεν μας χρωστάει τίποτα, εταιρία είναι, οχι κολλητάρια μας...

Δείτε και την Agusta - ή μήπως ειναι και αυτοί μ@λ@κες ? Ο Καστιλιόνης τζούνιορ "ρομαντικός" είναι αλλά ήξερε οτι η εταιρεία ΔΕΝ μπορεί να παει μπροστά έχοντας μονο ενα Brutale και ενα F4 στη γκαμα της και να πουλάει μονο σε ελάχιστους πωρωμένους φραγκάτους/hardcorάδες - λόγια δικά του, οχι δικά μου, το έχει αναφέρει σε αρκετές συνεντεύξεις o άνθρωπος οταν τον ρωτούσαν για την έναρξη της (τότε) πρόσφατης 3κύλινδρης πλατφόρμας τους (F3/B3 800 κτλπ).

Η όλη συζήτηση κύριοι μου θυμίζει κάτι γερασμένα παλικάρια...Ροκάδες...που εχουν να ακούσουν καινούργιο δίσκο...απο το Coda των Zeppelin...και κράζουν τα πάντα..."Ναι αλλα σαν τα παλιά..." - και που το ξέρεις ρε φίλε ? Αφου την τελευταία φορά που άκουσες δίσκο ηταν το μ@μω-'82, 2016 έχουμε πλέον, έκατσες να ανοίξεις τα αυτιά σου ? Ρώτησες κανα' φίλο σου αμα βγήκε κανα' γαμιστερό αλμπουμάκι ή μπαντα ? Πήγες απο κανα' δισκοπωλείο ? Εψαξες στα ιντερνέτια ? Οχι ? Ε τοτε τι στο καλό κάθεσαι και κράζεις τα άπαντα αφού...Το ίδιο ακριβώς με τον πατέρα μου τον κο.Γιώργο, αμα η ταινία δεν είναι 60's-70's και δεν πρωταγωνιστεί ο Redford/Belmondo/Newman..."μ@λ$κι@" - "ρε κυρ.Γιώργο, εχουν βγεί άπειρα ωραία φιλμάκια απο τότ..." - "οχι, δεν θελω, σαν τα παλιά δεν έχει" - τι στον πουυυυυυυτσ... :mrgreen:
Ηθικό δίδαγμα: μη φτάνουμε στο σημείο παιδιά του "το δικό μου είναι πάντα το καλύτερο/εγώ ξέρω καλύτερα γιατί...λόγω "παλαιότητας" - καταντάει γραφικό...Ωραίος ο Μπάμπης ο ροκάς αλλά...καπου εχει μείνει πίσω και αυτός, και ενω εχει το δικαίωμα να ακούει οτι διάολο του κάνει κέφι, δεν εχει το δικαίωμα να ξεχέζει ολα τα υπόλοιπα τα "καινούργια", γιατι απο το '82 η οποια ηταν και η τελευταία φορά που ακουσε μουσική έχουν βγει μπαντάρες...Και οχι, εννοείται οτι δεν μπερδεύουμε τους Ramones με τους...Sum 41 αλλά, ο ελιτισμός για χάρη του ελιτισμού ουδέποτε έκανε καλό.Πολύ καλή ατάκα που διάβασα εδω μέσα απο εναν χρήστη του οποίου το όνομα μου διαφεύγει αυτη τη στιγμή..."ψυχολογικό χρηματιστήριο" :wsmile:

Ουτε και εμένα μου αρέσουν ολα τα νέα (ή και παλιά) Duc αλλά, αμα δεν μου αρεζε κανένα (πλην του δικου μου) μάλλον θα έπαιζε πρόβλημα γιατι, ή στραβός είναι ο γιαλός ή στραβά αρμενίζουμε οπως λεει η παροιμία.
Να υποθέσω δηλαδή πως οι ιδιοκτήτες MTS1200/Diavel/Panigale ειναι...μ@λ@κες, "λελέδες" ή και τυχάρπαστοι ? Η μήπως δεν παίρνουν "cool points" επειδή καβαλάνε "αλλοιωμένου" χαρακτήρα Duc ? (βλέπε:"Γερμανική κατοχή").Οι "true" ποιοι ειναι ρε παιδιά ? Αυτοι με τα Μ750/900/Pantah/Paso/851 μόνο ? Oi υπόλοιποι που αγοράζουνε μηχανάκια αυτης της δεκαετίας ειναι μ@λ@κες δηλαδή ? Τι να πω, πραγματικά...Στην πυρά τα πάντα όλα απ'οτι φαίνεται.

Στέλιο, πραγματικά, σου αρέσει κανα' Ducati ή όχι φίλε :tooth2: ? Ειλικρινής ερώτηση, σε καθε topic τα ίδια, είσαι απο τις παλιές καραβάνες και πολύ καλά κάνεις, παρόλα αυτά, το site λέγεται Ducatisti.gr και θέμα συζήτησης αποτελούν τα...Ducati, Ducati λοιπόν είναι και το καινουργιο SS, τα Diavel, τα Panigale, το ΜΤS και ολα τα υπόλοιπα μοντέλα αρέσει-δε μας αρέσει (δεν σ'αρέσουν, το ξέρω :mrgreen: ), είσαι αλλης φιλοσοφίας υποθέτω και ολα good, αυτο το οποίο δεν ειναι good όμως ειναι η επανάληψη και η άσκοπη κριτική με χαρακτηρισμούς οπως "γυφτιές" κτλπ- ιδιως απο την στιγμή που δεν έχουμε καβαλήσει κάτι.
Eίναι άσχημο φίλε το διαρκές τσουβάλιασμα και η επανάληψη, σκέψου αν σε κάθε θέμα έμπαινε κάποιος και άρχιζε τα "εσεις με τους παλιούς τους ματρακάδες που το παίζετε ξεχωριστοί κι'ετς" - θα σου άρεζε ? μάλλον οχι και μη μου πεις το αντίθετο, είναι ακριβώς το ίδιο πράμα, δεν είναι πρέπον ρε φίλε...Έμμεσα, βγάζεις αυτομάτως τους "άλλους" πρόβατα και μ@λ@κες για το "κακό" γούστο που έχουν λόγω "κακής" επιλογής "ψεύτικου" Duc, δεν ξερω αν το αντιλαμβάνεσαι ή αν αυτός ειναι ο σκοπός σου (που δεν το νομίζω) αλλά...ωρες-ώρες καταντάει προσβλητικό ρε φίλε.
Δεν ξερω για σένα αλλα προσωπικά θα έχ@να μονο και μονο ανεβαίνοντας σε ενα SL1199 ή/και Anniversario - προτού καν πατήσω τη μίζα και πάρει μπροστά...Δεν καβαλάς κάθε μέρα έργο τέχνης βλέπεις...

Δεν ξερω ποιο ηταν το ποιο πρόσφατο Ducati που οδήγησες αλλά θα αποτελούσε ευχάριστη έκπληξη καθώς πιστεύω πως θα εκπλαγοσουν αν παραμέριζες έστω και για 1 λεπτό τις "ρετρό απόψεις" που τρέφεις για το "άθλημα" , οι εποχές προχωράνε, η τεχνολογία και το design αλλάζουν και προχωράνε και αυτά, καλό πράμα ο "χαρακτήρας" αλλά το καθόμαστε και να "πολεμάμε" το μέλλον λόγω του "ένδοξου" παρελθόντος είναι - πραγματικά - άσκοπο - τσουβαλιάζοντας ταυτόχρονα ανθρώπους και τις τυχόν επιλογές τους.

Ειλικρινά μάγκες, δεν θέλω να ακουστώ επιθετικός, 5-10 μ@λ@κες είμαστε εδω μέσα που γράφουμε συχνά και ειναι προτιμότερο να τα έχουμε καλά παρά...το αντίθετο, επίσης, αυτές οι συζητήσεις ειναι καλύτερα να γίνονται απο κοντά γιατι τον άλλον τον βλέπεις, τον έχεις δίπλα σου και βλέπεις την πρόθεσή του, ο γραπτός λόγος είναι μυστήριος και εύκολα παρεξηγήσιμος (εκτός και αν είσαι συγγραφέας ή...ποιητής :mrgreen: ), απλά, οπως ειπα ηδη και πιο πάνω, το να λέμε κάθε φορά τα ίδια και να τσουβαλιάζουμε, δεν ξέρω, εμένα προσωπικά δεν μου αρέσει και δεν το θεωρώ σωστό.

Ευλόγηcον
Άβαταρ μέλους
stamatis
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 774
Εγγραφή: Πέμ 03 Απρ 2008, 09:30
Gender: Male
Bike: Monster 1000S
Τοποθεσία: Χαλκίδα

Re: Project 1312 - NEO Supersport για το 2017

Δημοσίευση από stamatis »

Ρε συ God, πέρνα από Χαλκίδα να σε κεράσω ένα καφεδάκι, έχουμε πολλά κοινά. Chears mate. :cheers: :
1992 Honda cub 70
1993 Honda cub 90
1998 Yamaha DT 200R
1998 Suzuki DR 650
1999 Honda CR 250
2000 Ducati 750 ss
2001 KTM 200EGS
2004 Ducati Multistrada 1000ds
2010 KTM 690 Enduro
2013 KTM DukeII
Άβαταρ μέλους
HackmaN
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4581
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ 2012, 17:21
Gender: Male
Other: 1098

Re: Project 1312 - NEO Supersport για το 2017

Δημοσίευση από HackmaN »

To μηχανάκι είναι ΚΑΘΑΡΑ ένα Sport Touring.
Λίγο sport, λίγο ταξιδιάρικο και όχι απόλυτο.
Είναι στην κατηγορία Toυ Ζ1000SX, Fazer 1000, BMW R1200RS, κτλ.
Ταξιδιάρικο με Sport καταβολές.

Υ.Γ. SuperSport λένε οι Ιάπωνες τα δικά μας...Superbikes. Νομίζω πως έχουμε δίκιο να τα λέμε έτσι.
Εικόνα
HackmaN 88
749s < HM Evo SP < Streetfighter S
Άβαταρ μέλους
Stelios62
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2874
Εγγραφή: Παρ 20 Νοέμ 2009, 02:52
Gender: Male
Other: Pantah 600 SL
Τοποθεσία: Κερατσινι

Re: Project 1312 - NEO Supersport για το 2017

Δημοσίευση από Stelios62 »

........ :dizzy: :dizzy: :dizzy: ...... καπου ειδα το ονομα μου , μισο να τελειωσω ενα μυθιστορημα του Ντοστογιεφσκι και απανταω , μην μου πεσουν ολα μαζι ..... και αδικησω τιποτις δηλαδη ......! :doofy:
Stelios
Pantah 600 SL

http://www.italian.sakura.ne.jp/bad_toy ... ine05.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.italian.sakura.ne.jp/bad_toy ... ine04.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
God is An Astronaut
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 879
Εγγραφή: Παρ 27 Μάιος 2011, 13:25
Gender: Male
Other: Ξυριστική Braun

Re: Project 1312 - NEO Supersport για το 2017

Δημοσίευση από God is An Astronaut »

Stelios62 έγραψε:........ :dizzy: :dizzy: :dizzy: ...... καπου ειδα το ονομα μου , μισο να τελειωσω ενα μυθιστορημα του Ντοστογιεφσκι και απανταω , μην μου πεσουν ολα μαζι ..... και αδικησω τιποτις δηλαδη ......! :doofy:
Έγραψα σεντόνι ο πστς , το ξέρω :mrgreen:

Στέλιο, μυθιστόρημα δεν χρειάζεται να γράψεις, απλά το να επιχειρηματολογήσεις χωρίς ειρωνείες οπως έγραψα και πιο πάνω, θαρρώ πως δεν είναι δύσκολο, σωστά ?

Φόρουμ είναι, γράφουμε, ανταλλάζουμε απόψεις, γι'αυτό έχουν δημιουργηθεί εξάλλου δεν βλέπω κατι το μεμπτό, εκτός και αν μπαίνουμε μέσα μόνο για να λέμε το δικό μας κάθε φορά.

Γιατί λοιπόν τα φρέσκα Ducati δεν είναι Ducati κατα την άποψή σου ? Γιατί πιστεύεις πως εχει αλλοιωθεί ο χαρακτήρας τους ? Πιστεύεις πως δεν είναι καλά (καλύτερα μάλλον) μηχανάκια πλέον (μηχανικά/τεχνολογικά) ?
Επίσης, και το ρωτάω ειλικρινά, μηχανή της τελευταίας δεκαετίας ή που υπάγεται σ'αυτόν τον αιώνα (Ιανουάριος 2001) σου αρέσει κανένα ή θεωρείς οτι όλα είναι χάλια φίλε ? Αν ναι, γιατί ?

Σκοπός δεν ειναι η αντιπαράθεση, σκοπός ειναι η ανταλλαγή απόψεων, ιδίως απο την στιγμή που είμαστε σχεδόν πάντα αρνητικοί σε καθε τι καινούργιο καλό θα είναι να εξηγούμε το πως και το γιατί στους συνομιλητές μας.

Και για να το κάνω ακόμα πιο ξεκάθαρα γιατί απ'οτι φαίνεται η παρεξήγηση δυστυχώς είναι εύκολο πράμα στα φόρουμ : Δεν στην "πέφτω", σε ρωτάω, είμαι περίεργος να ακούσω (διαβάσω) το σκεπτικό σου :hibye:
Άβαταρ μέλους
Raf
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 5679
Εγγραφή: Τετ 18 Ιαν 2012, 08:50
Gender: Male
Bike: Monster 900
Other: Ss1000ds
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Project 1312 - NEO Supersport για το 2017

Δημοσίευση από Raf »

God ναι σε ολα αδελφε !!
Γραφεις ωραια σεντονια και γρηγορα, ρολαρει το μυαλο σου αριστα :thumbsup:
Τα γουστα ειναι προσωπικα του καθενος.
Οτι και να λεμε η ducati σε οποιαδηποτε δεκαετια-φαση θελετε τριφαση η οτιδηποτε αλλο εχει σημαδεψει τουλαχιστον με ενα μοντελο και οχι μονο ανα δεκαετια την ιστορια και το design της μοτοσυκλετας.
Aκομα και σημερα που μιλαμε το εργο συνεχιζει να ειναι το ιδιο.
θες papagale θες diavel θες scrambler εχουνε περασει και κατι χρονια τι να κανουμε δηλαδη ετσι ειναι!!
Οι αντρες οδηγανε κατω απο την τιμονοπλακα !!!!!
Άβαταρ μέλους
Bart
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: Τρί 13 Σεπ 2011, 00:40
Gender: Male
Bike: Monster S4R
Other: 749s & m900
Τοποθεσία: Να εδώ

Re: Project 1312 - NEO Supersport για το 2017

Δημοσίευση από Bart »

Ντου κάτι να ναι και ότι να ναι
Και χίπ χοπ και οπα οπα
:whistling:
I've heard it all,I've seen it all,I've done it all.I just don't remember any of it!
Άβαταρ μέλους
mycolnago
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: Πέμ 17 Σεπ 2009, 18:37
Gender: Male
Bike: SS750
Other: Kreidler florett TM
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Project 1312 - NEO Supersport για το 2017

Δημοσίευση από mycolnago »

GOD είσαι ..........GOD.....
τα πες όλα......

καθε εποχή έχει το μηχανάκι της.....δείτε τι βγαζουν και οι άλλοι συγκριτικά.....

η κατηγορία ss 600 πεθανε.....(μονο η yamaha προσπαθεί να σωσει τα ψιχουλα των πωλησεων με το new R6)
τα streetfighter μοδα ---περασε

τα supermoto μοδα περασε.....

τα μεγάλα πουλάνε μονο για μπιστα.....

μιλάμε για street?-race ready ?classics ?
τι θέτε?
ενα μηχανακι βγάλανε οι ανθρωποι για όλες τις δουλειές και το βλέπω οτι γαμαει στα τεχνικά...
ουτε πολύ δυνατο...αρα αξιόπιστο...
αναρτησεις κορυφη...
μονομπρατσο πισω για οπτική καυλα....
τωρα τα κλιπ ον δεν ξέρω αλλά και κάτι κουφάλες βαζανε προεκτάσεις στα παλιά ss γιατι ποναγε το κωλάκι τους στις βόλτες.....μην τα θεμε ολα δικάμας....

εγω οπως κανω παντα θα περιμένω να το δω απο κοντα....
Άβαταρ μέλους
HackmaN
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4581
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ 2012, 17:21
Gender: Male
Other: 1098

Re: Project 1312 - NEO Supersport για το 2017

Δημοσίευση από HackmaN »

Kαμία κατηγορία δεν πεθαίνει.
Μην κοιτάμε το ελλαδιστάν που μας έφεραν* σε αυτήν την κατάσταση και πλέον βλέπουμε χιλιάρι SS ή ακριβό μηχανάκι με το κιάλι. Και μιλάω για εμάς τους πολλούς με τα λίγα χρήματα.

Στο εξωτερικό πουλάνε όλες οι κατηγόριες. Είναι τόσο μεγάλες οι ανάγκες του κοινού που μέχρι και τα πεθαμένα scrambler και cafe racer επανήλθαν στο προσκήνιο της -μαζικής- αγοράς.

Όλα τα μηχανάκια καλά είναι και σωστά, αρκεί να ξέρει για ποιο λόγο θέλει το δίκυκλο ο εκάστοτε αγοραστής και όχι για να γεμίζει το κενό στην ψυχοσύνθεση του & ανάμεσα στα πόδια του. :glimpse:
Εικόνα
HackmaN 88
749s < HM Evo SP < Streetfighter S
Άβαταρ μέλους
panosduc
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2478
Εγγραφή: Τετ 10 Αύγ 2011, 13:46
Gender: Male
Other: Toro
Τοποθεσία: Ανω-Βουλα/Auckland-New Zealand

Re: Project 1312 - NEO Supersport για το 2017

Δημοσίευση από panosduc »

God is An Astronaut έγραψε:
Έγραψα σεντόνι ο πστς , το ξέρω :mrgreen:



Γιατί λοιπόν τα φρέσκα Ducati δεν είναι Ducati κατα την άποψή σου ? Γιατί πιστεύεις πως εχει αλλοιωθεί ο χαρακτήρας τους ? Πιστεύεις πως δεν είναι καλά (καλύτερα μάλλον) μηχανάκια πλέον (μηχανικά/τεχνολογικά) ?

Φιλε μου το σεντονι σου μια χαρα ειναι.Ανελυσες την αποψη σου κ καλυτερα δεν θα γινοταν. :thumbsup:
Τα φρεσκα ντουκια αδερφε μου σχεδιαστικα φερνουν προς τζαπαν μερια,πολυ γωνια ρε φιλε,σαν διαστημοπλοια ειναι.Πολυ φιουτσερ....θα μου πεις περασαν οι παλιοι καιροι...ναι οκ καταλαβαινω.Βλεπεις τα γερμανακια θελουν φραγκα κ τις ιταλικες ιδεολογιες τις εχουν χεσμενες.Αληθεια τωρα..πες μου ...ειναι αυτο ςς?Εγω σαν λατρεις των ςς περιμενα πως κ πως ενα τετοιο μοντελο.Οχι οτι θα το αγοραζα,αλλα ετσι για την ιστορια τους,περιμενα ενα πιο ςς ρε φιλε.Αυτο ειναι λιγο απ ολα σχεδιαστικα.Με τα κλιπ ον στο θεο.Ελεος ...αυτο ειναι κοντα σε γιαμαχα φειζερ κατιγκορι.Οκ...απο τεχνολογια μια χαρα ειναι.Δεν ειναι ομως ςς φιλε μου.Τελος αδερφε τα καινουργια δεν εχουν τον παλιο χαρακτηρα...αυτον τον αγωνιστικο αυτη την σχεδιαση που την βλεπεις κ παθαινεις σοκ.Ισως να μην στο εξηγω οπως θα ηθελες αλλα τα καινουργια δεν μου κανουν ..κουκου.Και λεφτας ναμουν καινουργιο ντουκο δεν θαπαιρνα.Αυτα τα λιγα ...σκορπιες σκεψεις γραφοντας εντελως αυθορμητα. :)
Υ.Γ.δεν κραζω τα καινουργια ντουκατια,απλα δεν βγαζουν αυτη την μαγκια κ αυτο που αντιπροσωπευαν καποτε απο την μεγαλη ιστορια τους!
Και πως να το κανουμε,καποιοι θελουν να καβαλανε αληθινους ντουκους με οτι αυτο συνεπαγετε
Η σχεδιαστικη ροτα που εχει η εταιρεια μετα το 999 λυπαμαι αλλα πυστευω οτι δεν αντιπροσωπευει αυτο το οποιο οι περισσοτεροι αγαπησαν αυτη την εταιρεια.
SS Forever γατακια..
Άβαταρ μέλους
stamatis
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 774
Εγγραφή: Πέμ 03 Απρ 2008, 09:30
Gender: Male
Bike: Monster 1000S
Τοποθεσία: Χαλκίδα

Re: Project 1312 - NEO Supersport για το 2017

Δημοσίευση από stamatis »

Πανό καλησπέρα! Όλες οι σύγχρονες εταιρίες λειτουργούν με βάση στατιστικές και target groups. Τουτέστιν, φτιάχνουν ότι θέλει ΤΩΡΑ ο περισσότερος κόσμος.
Η Ducati δεν βγάζει στην παρούσα κατάσταση ενα ρετρό μηχανάκι σαν τα παλιά ss, γιατί βλέπει ότι ...θα σπρώξει 1000 κομμάτια μόνο! :cool:
Γενικευοντας όμως, δε καταλαβαίνω γιατι παραπονιόμαστε;
Υπάρχουν και οι αγγελίες μεταχειρισμένων, υπάρχει το internet, υπάρχει το eBay..
Θες Π.χ. ένα 916; Ψάχνεις, το βρίσκεις και τέλος. :wsmile:
1992 Honda cub 70
1993 Honda cub 90
1998 Yamaha DT 200R
1998 Suzuki DR 650
1999 Honda CR 250
2000 Ducati 750 ss
2001 KTM 200EGS
2004 Ducati Multistrada 1000ds
2010 KTM 690 Enduro
2013 KTM DukeII
Άβαταρ μέλους
panosduc
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2478
Εγγραφή: Τετ 10 Αύγ 2011, 13:46
Gender: Male
Other: Toro
Τοποθεσία: Ανω-Βουλα/Auckland-New Zealand

Re: Project 1312 - NEO Supersport για το 2017

Δημοσίευση από panosduc »

Φιλικη κουβεντα κανουμε,αποψεις ανταλασουμε για την εταιρεια που αγαπαμε.Προσωπικα δεν παραπονιεμε,κ οταν θα ξαναερθει η ωρα να παρω μοτο ξερω που θα την βρω.
Πλακα πλακα ενα 916.... :wsmile: :thumbsup:
SS Forever γατακια..
Άβαταρ μέλους
dimirex
Desmo Member
Desmo Member
Δημοσιεύσεις: 1079
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 18:46
Gender: Male
Other: esse due erre

Re: Project 1312 - NEO Supersport για το 2017

Δημοσίευση από dimirex »

Όταν μια εταιρεία είναι πιστή στις αρχές της τότε θα μπορέσει να πείσει και τον πιο δύσκολο αγοραστή/οπαδό.
Στις μέρες μας νομίζω ότι η duc το έχει αποδείξει περίτρανα με το panigale... σε ένα βαθμό και με το scrambler. Το SS δεν μου κάνει για κάτι τέτοιο.

Για μένα κάτι σαν κι αυτό θα ταίριαζε καλύτερα
Image
σε ένα πανάλαφρο πακέτο με ένα γεμάτο μεσαίες μοτέρ - όχι απαραίτητα γραμμικό - θυσιάζοντας ίσως την εμπορική ιπποδύναμη στο βωμό του fun factor και βέβαια με όλα τα ηλεκτρονικά καλούδια υπό τις διαταγές του αναβάτη.

...ότι περιέγραψα παραπάνω η Triumph το δίνει σε retro περιτύλιγμα και το λέει Thruxton R.
Reduce to the Max
Απάντηση