750 vs 800

All Supersport models (2V & 4V)
Απάντηση
stavrosdm
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τετ 04 Ιαν 2017, 10:00
Gender: Male

750 vs 800

Δημοσίευση από stavrosdm »

Επειδη σε περιπου 3 βδομαδες το πολυ ελεγα να προβω στην αγορα ενος 750SS και θεωρουσα οτι εχω κατασταλαξει εκει απο διπλανο φορουμ στο οποιο συμμετεχω αρκετα χρονακια με παροτρυνουν να παω στο 800... Εδω μεσα διαβασα πολλα αλλα λιγα μου εμειναν στο μυαλο οποτε ρωταω για τις πιο μπαμ διαφορες που εχουν μεταξυ τους τα μοντελα αυτα περα απο το διαφορετικο ψαλιδι και τις αναρτησεις τους που σε καμια απο τις δυο μοτοσυκλετες δεν εχω ακομα τα χερια για να δω τα ορια τους... Πχ καλυτερο μοτερ απο αποψη ευχρηστιας σε συχνη χρηση πιο μαλακο συμπλεκτη κτλ... Ducati δεν εχω οδηγησει ποτε αλλα παντα ηθελα...
Άβαταρ μέλους
God is An Astronaut
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 879
Εγγραφή: Παρ 27 Μάιος 2011, 13:25
Gender: Male
Other: Ξυριστική Braun

Re: 750 vs 800

Δημοσίευση από God is An Astronaut »

stavrosdm έγραψε:Επειδη σε περιπου 3 βδομαδες το πολυ ελεγα να προβω στην αγορα ενος 750SS και θεωρουσα οτι εχω κατασταλαξει εκει απο διπλανο φορουμ στο οποιο συμμετεχω αρκετα χρονακια με παροτρυνουν να παω στο 800... Εδω μεσα διαβασα πολλα αλλα λιγα μου εμειναν στο μυαλο οποτε ρωταω για τις πιο μπαμ διαφορες που εχουν μεταξυ τους τα μοντελα αυτα περα απο το διαφορετικο ψαλιδι και τις αναρτησεις τους που σε καμια απο τις δυο μοτοσυκλετες δεν εχω ακομα τα χερια για να δω τα ορια τους... Πχ καλυτερο μοτερ απο αποψη ευχρηστιας σε συχνη χρηση πιο μαλακο συμπλεκτη κτλ... Ducati δεν εχω οδηγησει ποτε αλλα παντα ηθελα...
Αφου δε σου ρίξανε virtual μπούφλες στο mybike.gr για την επιλογή σου πάλι καλά...
Honestly guv' + μα το Θεό, δε μπορώ να καταλάβω αν τους εχεις τρολάρει ολους εκεί μέσα ή... :mrgreen:

Σε περίπτωση που δεν εισαι troll όμως, έχουμε τον εξαιρετικό κο. Κ.Τ εδω μέσα που μπορεί να σου πει τα πάντα σχετικά με τα SS...

Aν πάλι οχι...πας σε Ninja 636 του '05-'06 οπως σου πρότειναν και "'κει" :glimpse:

ΥΓ : 900άρι ?
https://ducatiathens.car.gr/bikes/view/8778626/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
RapidoComeTartaruga
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 663
Εγγραφή: Τετ 31 Οκτ 2012, 18:11
Gender: Male
Other: Piaggio Liberty 200
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: 750 vs 800

Δημοσίευση από RapidoComeTartaruga »

God is An Astronaut έγραψε: [...]
Σε περίπτωση που δεν εισαι troll όμως [...]

ΥΓ : 900άρι ?

έλα μου ντε... γιατί όχι 900 ; - που είναι το καλύτερο από όλα τα SS Terblance :ok: - χωρίς πλάκα
reato mai prospera
stavrosdm
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τετ 04 Ιαν 2017, 10:00
Gender: Male

Re: 750 vs 800

Δημοσίευση από stavrosdm »

Δεν ειμαι τρολ... Απλα ενθουσιωδης θα ελεγα... Και να πω την αληθεια και την πρωτη μου ιταλιδα οταν πηρα καπως ετσι ηταν το κλιμα και τοτε... Ολοι μου ελεγαν μην το παρεις 2τ κτλ το πηρα και αποδειχτηκε η καλυτερη επιλογη που θα μπορουσα να κανω για τα γουστα μου... Το 900 σε σχεση με το 800 σε τι ειναι καλυτερο? Ειπαμε ειμαι νεος στο χωρο των δεσμοδρομικων...
Άβαταρ μέλους
Raf
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 5679
Εγγραφή: Τετ 18 Ιαν 2012, 08:50
Gender: Male
Bike: Monster 900
Other: Ss1000ds
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: 750 vs 800

Δημοσίευση από Raf »

Για τη χρηση μιλαμε αρχικα?
Οι αντρες οδηγανε κατω απο την τιμονοπλακα !!!!!
stavrosdm
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τετ 04 Ιαν 2017, 10:00
Gender: Male

Re: 750 vs 800

Δημοσίευση από stavrosdm »

Γρηγορες βολτες το σκ σε επαρχιακο ορεινο δρομο και καποια πηγαινε ελα στο πανεπιστημιο μεσα στη βδομαδα το πανεπιστημιο ειναι εκτος πολης και σπανια εχει κινηση ο δρομος.
Άβαταρ μέλους
touloumpas
IT Administrator
IT Administrator
Δημοσιεύσεις: 1557
Εγγραφή: Τετ 31 Δεκ 2008, 18:28
Gender: Male
Bike: Multistrada 1000
Τοποθεσία: Βεροια

Re: 750 vs 800

Δημοσίευση από touloumpas »

800 με 900 πλην του ξηρού συμπλέκτη μικρες διάφορες σε απόδοση. Ρίξε μία ματιά εδώ:
http://www.bikeboy.org/800monster.html

Είναι για monster αλλά μοτέρ είναι ιδιο
Γιώργος.
Άβαταρ μέλους
Raf
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 5679
Εγγραφή: Τετ 18 Ιαν 2012, 08:50
Gender: Male
Bike: Monster 900
Other: Ss1000ds
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: 750 vs 800

Δημοσίευση από Raf »

Επισης δεν εχουν όλα τα 800 το καλο ψαλιδι και τις ρυθμιζόμενες αναρτησεις.
Sport 800 απλη εκδοση σε fullfairing Η halffairing και supersport 800 φουλ εκδοση με ρυθμιζόμενες,αλουμινενιο ψαλιδι,5μπρατσες ζαντες και fullfairing.
Ο κινητήρας παραμενει ο ιδιος και στις 2 εκδοσεις.
εδώ ας πουμε εχουμε εκδοση supersport https://www.car.gr/7300064-ducati-800-ss" onclick="window.open(this.href);return false;

και εδώ εκδοση sport https://www.car.gr/9196563-ducati-800-ss" onclick="window.open(this.href);return false;

το 750 παλι είναι μια απλη εκδοση σε σχεση με το supersport.

Για το 900 μιας και αναφερθηκε είναι και αυτό φουλ εκδοση με αλουμινενιο ψαλιδι,ρυθμιζομες αναρτησεις,5μπρατσες ζαντες.
Οι αντρες οδηγανε κατω απο την τιμονοπλακα !!!!!
stavrosdm
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τετ 04 Ιαν 2017, 10:00
Gender: Male

Re: 750 vs 800

Δημοσίευση από stavrosdm »

Το 750 γενικα σαν επιλογη για πρωτη μεγαλου κυβισμου μοτοσυκλετα μια χαρα επιλογη δεν ειναι? Ιδιαιτερα για εμενα που θελω να του πιω το αιμα σε στροφες και τετιου ειδους εκδρομουλες παντα με γρηγορο ρυθμο
Άβαταρ μέλους
God is An Astronaut
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 879
Εγγραφή: Παρ 27 Μάιος 2011, 13:25
Gender: Male
Other: Ξυριστική Braun

Re: 750 vs 800

Δημοσίευση από God is An Astronaut »

stavrosdm έγραψε:Το 750 γενικα σαν επιλογη για πρωτη μεγαλου κυβισμου μοτοσυκλετα μια χαρα επιλογη δεν ειναι? Ιδιαιτερα για εμενα που θελω να του πιω το αιμα σε στροφες και τετιου ειδους εκδρομουλες παντα με γρηγορο ρυθμο
Σταυρο καλησπέρα.

Χωρίς εμπάθεια - γιατί ο γραπτός λόγος είναι και ευκολα παρεξηγήσιμος - μου δίνεται η εντύπωση πως απλά χρειάζεσαι επιβεβαίωση για το 750 που εσύ θέλεις χωρίς να θέλεις να λάβεις υπόψιν σου και τις υπόλοιπες επιλογές.
Ο Raf και ο Τουλούμπας σου εξήγησαν ωραιότατα τις διαφορές μεταξύ μοντέλων.

Απο 'κει και πέρα : Αμα είναι αποκλειστικά θέμα budget...OK, παρόλα αυτά, το να πας να πάρεις για 1η μεγάλη μηχανή μηχανάκι 10++ ετίας...με ακριβά service και ανταλλακτικά...στα οποία χρήματα μπορείς όντως να πας να πάρεις κατι (αρκετά) πιο σύγχρονο που Α) θα σε βολέψει περισσότερο, Β) θα βρίσκεις πιο εύκολα ανταλλακτικά και Γ) δεν θα σου πονεσει και την τσέπη...
Να στο πω και αλλιώς, ΟΛΑ στρίβουν αμα μπορείς να τα στρίψεις, δεν έχει σχέση αμα θα είναι Kawa, Aprilia, Duc κτλπ τκλπ, το shiver π.χ που σου πρότειναν και στο άλλο φόρουμ είναι μια πολύ καλή επιλογή - το έχεις οδηγήσει ? Είναι πολύ ωραίο μηχανάκι, και φρενάκια πολύ ωραία, και στήσιμο, και γκάζι (το οποίο είναι υπερ-αρκετό, οχι βεβαια 90 αλόγατα που ισχυρίζεται η Aprilia), και φτηνότερα service έχει, και "στρίβει" οπως θες και 3 riding modes διαθέτει το οποίο είναι πολύ θετικό, κοινώς, με πάνω-κάτω τα ίδια χρήματα θα πας να πάρεις μηχανάκι πολύ πιο σύγχρονο το οποίο θα σε βολέψει περισσότερο και σε βόλτες, και σε ταξίδια αλλά και στην καθημερινή μετακίνηση.
Το έχει συγγενής μου το συγκεκριμένο και είναι ωραιότατο.

Και άιντε, πες οτι θέλεις σώνει και καλά μηχανάκι απο το borgo Panigale, στα 3-3.5+ χιλιάρικα πάλι μπορείς να βρεις κατι πιο μοντέρνο το οποίο επίσης πάλι θα σε βολέψει πιο πολύ οπως κανα' Monster 696 π.χ.
Επίσης, μιας που οδηγείς καιρό μηχανάκι αλλά μιλάμε πλέον για μεγάλη μηχανή...το ABS φίλε θα βοηθούσε πολύ και άσε του χεράδες να λένε, η ασφάλεια πρέπει να έρχεται σε 1η μοίρα αφου θα κάνεις το άλμα, αλλιώς μαζεύουν τα χλμ τα μεγαλύτερα μηχανάκια, αλλα χρήματα θα πληρώσεις σε περίπτωση τούμπας (ακόμα και με λίγα χλμ/ω)...στην περίπτωση που δεν χτυπήσεις κιόλας.

Ειμαι off-topic, το αντιλαμβάνομαι, επίσης, μάλλον δεν θες να ακούσεις τα συγκεκριμένα αλλά...
Καταλαβαίνω, είσαι και εσύ "ρομαντικός", το να πας να σκάσεις χρήματα όμως μονο και μόνο επειδη γράφει "Ducati" στο ντεπόζιτο επειδή βρήκες κατι στα 2.5 χιλιάρικα ή/και επειδή είσαι ενθουσιώδης...Στη τελική, πρεπει να τα βάλεις κάτω γιατί η συντήρηση κοστίζει αρκετά περισσότερο απο την αρχική αγορά σε βάθος χρόνου, μιλάμε για μηχανάκι 13 ετών στη περίπτωση αυτή με οτι αυτό συνεπάγεται.

Προσωπικά, σ'αυτό το budget (πάνω-κάτω), αμα ήθελα κατι όμορφο και "στριφτερό", θα έβλεπα σε ΚΤΜ Duke 390 (ποδήλατο,παιχνιδιάρικο, με γκάζι που δεν θα σε τρομάξει), Shiver 750 (τα κάνει ολα και συμφέρει, αρκετό εως πολύ γκάζι), Monster 696 (υπεραρκετό γκάζι, ελαφρύ + Ducati όπως θέλεις), Street Triple 675 (πολύ γκάζι, ελαφρύ, μ@ύναρος και διαχρονικότατο design) - θα έβαζα και κανα' Γιαπωνέζικο στη λίστα (ΜΤ 07 π.χ) αλλά μάλλον δεν τα γουστάρεις οπότε... :mrgreen:
Ξέρω, κανένα απο τα παραπάνω δεν ειναι clip-on-άτο (αχχχ νιάτα) αλλά...
Παρεμπιπτόντως, οι περισσότερες εκδόσεις απο τα παραπάνω βέβαια - σ'αυτο το budget (και ανάλογα το μοντέλο)- δεν εχουν ABS που λέγαμε πιο πάνω.

Tις συγγνώμες για το off-topic μάγκες, Τι λέγαμε ? SS 750 ? α ναι... :mrgreen:
stavrosdm
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τετ 04 Ιαν 2017, 10:00
Gender: Male

Re: 750 vs 800

Δημοσίευση από stavrosdm »

Το 750 το κοιταω γιατι ΦΑΙΝΕΤΑΙ να ειναι στην καλυτερη κατασταση απο ολα τα αλλα που βρισκω τα χρηματα που μπορω να διαθεσω.... Τα 3κ με πολυ ζορι ειναι το οικονομικο μου ταβανι. Το μονο 800αρι σε αυτην την κατηγορια τιμης ειναι σπορτ οχι σουπερ σπορτ τουλαχιστον στο καρ τωρα για το shiver... Αν και δεν το εχω κοιταξει τωρα παλιοτερα που το χαζευα δεν το εβρισκα σε φερινγκατο που θελω... Το μονστερ το γουσταρω αλλα εκει και αν χανομαι με τα μοντελα
Άβαταρ μέλους
Raf
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 5679
Εγγραφή: Τετ 18 Ιαν 2012, 08:50
Gender: Male
Bike: Monster 900
Other: Ss1000ds
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: 750 vs 800

Δημοσίευση από Raf »

Το 750 είναι τιμιο παντως σε γενικες γραμμες και ισως περισσοτερο αξιοπιστο από το 800.
Για την αξιοπιστια το χω συζητησει με μαστορα.
Για μενα παρτο αφοβα και αν εχεις σκοπο να το κρατησεις μπορεις να κανεις πραγματα πανω του να το βελτιώσεις σε βαθος χρονου.
Εάν βρεις κατι εντος Αθηνας σφυρα για να σε παραπέμψουμε σε κανα συνεργειο για ελενχο.
Οι αντρες οδηγανε κατω απο την τιμονοπλακα !!!!!
Άβαταρ μέλους
panosduc
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2478
Εγγραφή: Τετ 10 Αύγ 2011, 13:46
Gender: Male
Other: Toro
Τοποθεσία: Ανω-Βουλα/Auckland-New Zealand

Re: 750 vs 800

Δημοσίευση από panosduc »

stavrosdm έγραψε:Γρηγορες βολτες το σκ σε επαρχιακο ορεινο δρομο και καποια πηγαινε ελα στο πανεπιστημιο μεσα στη βδομαδα το πανεπιστημιο ειναι εκτος πολης και σπανια εχει κινηση ο δρομος.
Αδερφε καλως ηρθες :thumbsup:
Θελεις ss!!!!εισαι σε καλο δρομο.Μ αρεσεις.
Με το 750 γρηγορες βολτες ομως.....δε ξερω κατα ποσο θα το επιτυχεις.Βεβαια δε γνωριζω κ την οδηγικη σου εμπειρεια.Το 800 εχει σαφως περισσοτερο γκαζι κατι που φαινετε αμεσως εαν καβαλησεις κ τα δυο.
Το 750 εχει λιγο διαφορετικο οδηγικο στυλ στα στροφυλικια απο τα δυνατοτερα αλλα λογο ιππων.
Συντηρηση ειναι φθηνη στα ςς,κ εκτος οτι ειναι αξιοπιστα[μην ακους τα γυρω γυρω αμελέτητα μεντολες] ειναι κ πραγματικα τραινα τα ατιμα.Κ το κυριοτερο ...τα κανεις ολα.Κ γρηγορες βολτες κ μετακινηση κ ταξιδι κ πιστα.
Εαν βρεις καποιο καλο ςς τραβα παρτο αδερφε.Μπορει να μη εχει αβς κ καφετιερες αλλα ειναι σπαρτιατικη μηχανη που μονο οδηγικη απολαυση θα λαβεις.
Επειδη ακουσα κ για κατι απριλια.........θεος βοηθος δεν ξαναπαιρνω απριλια που να μου το χαριζουν.
Βρες πρωτα τον γαματο μαστορα απριλια? .....κ μετα αντε να βρεις μοτο.Αυτα που τραβηξα εγω με απριλια μηχανικους κ υποστηρηξη ......μακρια κ αγαπημενοι.
Ναι βεβαια μπορεις να βρεις κ νεοτερα μοντελα αλλων εταιρειων.Δεν θα ειναι ντουκατι ςς κ ας εχουν απο καφετιερα μεχρι τσι μπι ες για τον σκυλο σου. :wsmile:
Ευχομαι καλη αγορα κ καλα ταξιδια.
SS Forever γατακια..
Άβαταρ μέλους
la veloce
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Σάβ 07 Φεβ 2015, 19:11
Gender: Male
Other: montesa 315
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: 750 vs 800

Δημοσίευση από la veloce »

Η επιτροπή αποφάνθηκε ομόφωνα να πάρεις το 750ss :thumbsup:
Όπου ακούς πολλά κεράσια, κράτα μικρό καλάθι [color=#FF0000][/color]
stavrosdm
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τετ 04 Ιαν 2017, 10:00
Gender: Male

Re: 750 vs 800

Δημοσίευση από stavrosdm »

Χαχαχα γενικα το ανεφερα νομιζω και πιο πριν δεν κυνηγαω το απολυτο μοτερ με τα απειρα αλογα δεν με νοιζει... Οταν λεω ωρηγορη βολτα εννοω να ειμαι συνεχεια στο στροφομετρο κοντα στη μεγιστη ροπη και να εχω οσο το δυνατον καλύτερη ροη στην οδηγηση μου... Τα σπαρτιατικα μηχανακια τα συμπαθω ιδιαιτερα μιας και εχεις λιγοτερα πραγματα να ανυσηχεις αν θα χαλασουν. Αλωωστε η ομορφια βρισκεται στην απλοτητα
Άβαταρ μέλους
sinner.lady
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 252
Εγγραφή: Τετ 31 Μαρ 2010, 21:03
Gender: Male
Bike: Monster S2

Re: 750 vs 800

Δημοσίευση από sinner.lady »

la veloce έγραψε:Η επιτροπή αποφάνθηκε ομόφωνα να πάρεις το 750ss :thumbsup:
Μιλάς με γρίφους γέροντα.....

Έχετε βάλει κάτι στο μυαλό σας εκεί πάνω;;;; :whistling: :whistling: :whistling:
-----------
Αυτοί που είναι να μάθουν, θα μάθουν. Οι υπόλοιποι θα διοικούν επιχειρήσεις.
Άβαταρ μέλους
la veloce
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Σάβ 07 Φεβ 2015, 19:11
Gender: Male
Other: montesa 315
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: 750 vs 800

Δημοσίευση από la veloce »

sinner.lady έγραψε:
Έχετε βάλει κάτι στο μυαλό σας εκεί πάνω;;;; :whistling: :whistling: :whistling:[/quote]
Χρόνια πολλά Στέλιο!!! Εάν είσαι Ελλάδα να γνωρίζεις, ετοιμάζετε εκδρομή την επόμενη Κυριακή, στις 15 Ιανουαρίου. Θα ξεκινήσουμε (και η χωμάτινη και η ασφάλτινη) από το Φιλίππειο στις 9.30 το πρωί. Θα βρεθούμε στο Πλατανόρεμα για μεσημεριανό τσιπουράκι και θα γυρίσουμε κατά τις 17.00 πίσω.
(πληροφορίες με p.m.)
Όπου ακούς πολλά κεράσια, κράτα μικρό καλάθι [color=#FF0000][/color]
Άβαταρ μέλους
dimirex
Desmo Member
Desmo Member
Δημοσιεύσεις: 1079
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 18:46
Gender: Male
Other: esse due erre

Re: 750 vs 800

Δημοσίευση από dimirex »

Τι σχέση έχει το πρόγραμμα εκδρομής με την αγορά SS του φίλου?!?!?!?
Reduce to the Max
taxtsom
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 143
Εγγραφή: Πέμ 05 Φεβ 2009, 11:57
Gender: Male
Bike: ST4
Other: 800SS
Τοποθεσία: Chalkida

Re: 750 vs 800

Δημοσίευση από taxtsom »

:hibye: 800SS εχω απο το 2003 πρωτο χερι με ~100,000 χλμ και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος και απο την αξιοπιστια του και απο την οδικη του συμπεριφορά και απο αναλωσιμα-σερβις-υποστηριξη ανταλλακτικων. :)
και δεν θα το αλλαζα με κανενα τζαπαν κλιπονατο 120-200+ αλογων :wsmile:
επισης σε συγκριση με το παλαιοτερο αδερφακι του,750ss, ειναι αναβαθμισμενο σε:
ψαλιδι, πινακα οργανων, φωτα εμπρος
800 ss modified!!!
Άβαταρ μέλους
la veloce
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Σάβ 07 Φεβ 2015, 19:11
Gender: Male
Other: montesa 315
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: 750 vs 800

Δημοσίευση από la veloce »

dimirex έγραψε:Τι σχέση έχει το πρόγραμμα εκδρομής με την αγορά SS του φίλου?!?!?!?
Ναι συγνώμη ,εκ παραδρομής....
Όπου ακούς πολλά κεράσια, κράτα μικρό καλάθι [color=#FF0000][/color]
stavrosdm
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τετ 04 Ιαν 2017, 10:00
Gender: Male

Re: 750 vs 800

Δημοσίευση από stavrosdm »

Σας ευχαριστω ολους σας πολυ για τις πληροφοριες... Μολις υπαρξουν νεοτερα θα υπαρξει η καταληλη ενημερωση πιθανον και με φωτορομαντζο
Απάντηση