SS 750 DESMODUE-Τα παντα ολα!

All Supersport models (2V & 4V)
Άβαταρ μέλους
mycolnago
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: Πέμ 17 Σεπ 2009, 18:37
Gender: Male
Bike: SS750
Other: Kreidler florett TM
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: SS 750 DESMODUE-Τα παντα ολα!

Δημοσίευση από mycolnago »

καντε λιγο υπομονη γιατι τωρα ειμαι πηγμενος .....
για να σας εχω σε αγωνια,παρελαβα σημερα τα διδυμα μωρά μου(χαρη στον Svarth,που υπερευχαριστω που μου τα εστειλε σε χρονο dt και σε συσκευασία δώρου)...με full ρυθμίσεις.....

Image

Image


οταν τα βαλω θα σας εχω φωτο και απο ζελατινα και εντυπωσεις απο την συμπεριφορά της.
Άβαταρ μέλους
ENGAKATS
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 8055
Εγγραφή: Σάβ 22 Μαρ 2008, 20:58
Gender: Male
Other: SS 1000ds Rt
Τοποθεσία: Madrid - Spain

Re: SS 750 DESMODUE-Τα παντα ολα!

Δημοσίευση από ENGAKATS »

Μακραν τα καλυτερα πιρουνια που φορεθηκαν σε SS!! :thumbsup: :thumbsup:

ΑΝ εχεις ορεξη να το πας ενα βημα παραπερα, στειλτα για revalving και στησιμο στα μετρα/κιλα σου. Τοτε ειναι που θα παθεις πλακα.
ENGAKATS caminando por la vida Εικόνα
Άβαταρ μέλους
mycolnago
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: Πέμ 17 Σεπ 2009, 18:37
Gender: Male
Bike: SS750
Other: Kreidler florett TM
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: SS 750 DESMODUE-Τα παντα ολα!

Δημοσίευση από mycolnago »

ENGAKATS έγραψε:Μακραν τα καλυτερα πιρουνια που φορεθηκαν σε SS!! :thumbsup: :thumbsup:

ΑΝ εχεις ορεξη να το πας ενα βημα παραπερα, στειλτα για revalving και στησιμο στα μετρα/κιλα σου. Τοτε ειναι που θα παθεις πλακα.


εχεις Π.Μ.!
Άβαταρ μέλους
ENGAKATS
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 8055
Εγγραφή: Σάβ 22 Μαρ 2008, 20:58
Gender: Male
Other: SS 1000ds Rt
Τοποθεσία: Madrid - Spain

Re: SS 750 DESMODUE-Τα παντα ολα!

Δημοσίευση από ENGAKATS »

mycolnago έγραψε:εχεις Π.Μ.!
Εχω;; :whistling: :tooth2:
ENGAKATS caminando por la vida Εικόνα
DESMODROMIC SVARTH

Re: SS 750 DESMODUE-Τα παντα ολα!

Δημοσίευση από DESMODROMIC SVARTH »

....με γειες..!!! καλόστριφτα... :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
tesla
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 4024
Εγγραφή: Κυρ 21 Μαρ 2010, 23:01
Gender: Male
Other: honda rc166
Τοποθεσία: Atlantis

Re: SS 750 DESMODUE-Τα παντα ολα!

Δημοσίευση από tesla »

ENGAKATS έγραψε:Μακραν τα καλυτερα πιρουνια που φορεθηκαν σε SS!! :thumbsup: :thumbsup:


αφου ηταν και τα μοναδικα ρυθμιζομενα λογικα τα καλυτερα θα ηταν :tooth2: :tooth2: :tooth2:
opanos
Άβαταρ μέλους
Γιωργος
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: Τετ 25 Ιουν 2008, 19:39
Gender: Male
Bike: ST2
Τοποθεσία: KEPKYRA

Re: SS 750 DESMODUE-Τα παντα ολα!

Δημοσίευση από Γιωργος »

Δεν ηταν τα μοναδικα, τα 900 φορανε αλλη γενια SHOWA, αυτα των 1000 ειναι τα τελευταια και τα καλυτερα οντως!
Γιωργος
Άβαταρ μέλους
ENGAKATS
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 8055
Εγγραφή: Σάβ 22 Μαρ 2008, 20:58
Gender: Male
Other: SS 1000ds Rt
Τοποθεσία: Madrid - Spain

Re: SS 750 DESMODUE-Τα παντα ολα!

Δημοσίευση από ENGAKATS »

...Οπως επισης και το 800 Super Sport (και οχι το απλο Sport) του 2003 (αλλα τα πιρουνια του ηταν μαλλον τα ιδια με του 900...
ENGAKATS caminando por la vida Εικόνα
Άβαταρ μέλους
tesla
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 4024
Εγγραφή: Κυρ 21 Μαρ 2010, 23:01
Gender: Male
Other: honda rc166
Τοποθεσία: Atlantis

Re: SS 750 DESMODUE-Τα παντα ολα!

Δημοσίευση από tesla »

επιτηδες το πα για να δω αμα προσεχετε :whistling: :whistling: :innocent2:
opanos
Άβαταρ μέλους
mycolnago
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: Πέμ 17 Σεπ 2009, 18:37
Gender: Male
Bike: SS750
Other: Kreidler florett TM
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: SS 750 DESMODUE-Τα παντα ολα!

Δημοσίευση από mycolnago »

Λοιπόν σημερα παρτε μια φωτογραφια να δειτε την ζελατινα:

πριν
Εικόνα

Uploaded with ImageShack.us

και μετα
Εικόνα

Uploaded with ImageShack.us
Εικόνα

Uploaded with ImageShack.us
Εικόνα

Uploaded with ImageShack.us
Άβαταρ μέλους
Γιωργος
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: Τετ 25 Ιουν 2008, 19:39
Gender: Male
Bike: ST2
Τοποθεσία: KEPKYRA

Re: SS 750 DESMODUE-Τα παντα ολα!

Δημοσίευση από Γιωργος »

Επρεπε να προτιμησεις την dubble bubble της MRA... :cool:
Γιωργος
Άβαταρ μέλους
ENGAKATS
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 8055
Εγγραφή: Σάβ 22 Μαρ 2008, 20:58
Gender: Male
Other: SS 1000ds Rt
Τοποθεσία: Madrid - Spain

Re: SS 750 DESMODUE-Τα παντα ολα!

Δημοσίευση από ENGAKATS »

Γιωργος έγραψε:Επρεπε να προτιμησεις την dubble bubble της MRA... :cool:
Την εχω βαλει στο δικο μου. Αυτο που δεν ξερω ομως (μιας και δεν εχω δοκιμασει αυτη της DP) ειναι ποια απο τις δυο καλυπτει καλυτερα απ'τον αερα. Με την ΜRA ειμαι ευχαριστημενος (σε σχεση με τη μαμισια) αλλα λογω υψους (1.91) αν καθομαι "χαλαρος" εχω αρκετους στροβιλισμους. Για να μην εχω στροβιλισμους ή πρεπει να εχω τον κορμο μου τεντωμενο ή να ειμαι ελαχιστα πιο σκυφτος (καμια απο τις δυο θεσεις δεν βολευει σε πολυωρη οδηγηση).

Οι εμπειριες σας με τη ζελατινα της DP;; :think2:
ENGAKATS caminando por la vida Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ENGAKATS
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 8055
Εγγραφή: Σάβ 22 Μαρ 2008, 20:58
Gender: Male
Other: SS 1000ds Rt
Τοποθεσία: Madrid - Spain

Re: SS 750 DESMODUE-Τα παντα ολα!

Δημοσίευση από ENGAKATS »

mycolnago έγραψε:καντε λιγο υπομονη γιατι τωρα ειμαι πηγμενος .....
για να σας εχω σε αγωνια,παρελαβα σημερα τα διδυμα μωρά μου(χαρη στον Svarth,που υπερευχαριστω που μου τα εστειλε σε χρονο dt και σε συσκευασία δώρου)...με full ρυθμίσεις.....

Image

Image


οταν τα βαλω θα σας εχω φωτο και απο ζελατινα και εντυπωσεις απο την συμπεριφορά της.
Για λεγε εντυπωσεις.... :whistling: :wsmile: :thumbsup: :thumbsup:
ENGAKATS caminando por la vida Εικόνα
Άβαταρ μέλους
mycolnago
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: Πέμ 17 Σεπ 2009, 18:37
Gender: Male
Bike: SS750
Other: Kreidler florett TM
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: SS 750 DESMODUE-Τα παντα ολα!

Δημοσίευση από mycolnago »

ENGAKATS έγραψε:
Για λεγε εντυπωσεις.... :whistling: :wsmile: :thumbsup: :thumbsup:
night & day!!! pal!

απο την ημερα που εβαλα το πειρουνακι δεν ειχα κανει βολτα.
Απλα το "ξεφορτισα" τελειως και μετρησα:
το στατικο sag=3cm
το στατικο sag with rider=4,5 cm
με 80 κιλα που ειμαι ειδα οτι ειναι ενταξει απο ελατηριο.
πηγα μια βολτα εδω στην γειτονια για την μπαταρία(περιφερειακή Κατεχάκη,Παπαγου ,Υμηττό-καλοπούλα-καισαριανη κλπ) και μου φανηκε αμέσως η διαφορά.Μπρουμουτιζει το εμπρος μερος ευκολα,φορτιζει τον εμπρος τροχο και "μπαινεις" πιο ευκολα στην στροφη.
Περιμενω να βρω τον κατάλληλο καιρο να βγω μια καλή,με κατσαβίδι μαζι μου και να δωσω λιγα κλικ στην συμπίεση και αντιστοιχα στην επαναφορά.Ισως δωσω και μια γραμμούλα στην προφόρτηση.Θα το δω οταν πιασω πιο υψηλές ταχύτητες και θελω να βρώ τον μεσο ορο,που θέλω δηλαδή να ειμαι στο balance.Ουτε πολύ σκληρο ,ούτε πολυ μαλακό.Γενικα στον δημόσιο δρομο μου αρεσει να ειναι πολυ μαλακιά η μοτοσυκλέτα.


Ψαχνω πισω ohlins ε?enga εε το νου σου ε?θελω να ειναι απο χερι ψειριάρικο...δεν εμπιστευομαι e-bay κλπ..
Άβαταρ μέλους
ENGAKATS
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 8055
Εγγραφή: Σάβ 22 Μαρ 2008, 20:58
Gender: Male
Other: SS 1000ds Rt
Τοποθεσία: Madrid - Spain

Re: SS 750 DESMODUE-Τα παντα ολα!

Δημοσίευση από ENGAKATS »

mycolnago έγραψε:Ψαχνω πισω ohlins ε?enga εε το νου σου ε?θελω να ειναι απο χερι ψειριάρικο...δεν εμπιστευομαι e-bay κλπ..[/center]
Μην τρως κολημα με το Ohlins. Αφου θα αλλαξεις τελειως το αμορτισερ αν βρεις κανενα Penske ρυθμιζομενο μην το σκεφτεις δευτερη φορα.... Ειναι στα ιδια λεφτα με το Ohlins αλλα καλυτερο (εκτος και αν ριξεις λεφτα και βαλεις χερι στο Ohlins που φορανε τα SS)
ENGAKATS caminando por la vida Εικόνα
Άβαταρ μέλους
tesla
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 4024
Εγγραφή: Κυρ 21 Μαρ 2010, 23:01
Gender: Male
Other: honda rc166
Τοποθεσία: Atlantis

Re: SS 750 DESMODUE-Τα παντα ολα!

Δημοσίευση από tesla »

kai ena showa αμα βρεις απο sbk, θα ραβεις μετα...αυτα που εχουν τα sbk ομως...και θα το βρεις και σε πολυ καλη τιμη


αμα σου ''μπρουμουτιζει'' πολυ οπως λες...πρεπει να παιξεις λιγο με τη συμπιεση μαλλον :glimpse:
opanos
Άβαταρ μέλους
mycolnago
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: Πέμ 17 Σεπ 2009, 18:37
Gender: Male
Bike: SS750
Other: Kreidler florett TM
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: SS 750 DESMODUE-Τα παντα ολα!

Δημοσίευση από mycolnago »

δεν τρωω κόλλημα....γνωριζω την αποψη σου για τα πενσκε...εχω ξαναδιαβάσει και αλλου που το γράφεις.....απλα λεω για ohlins γιατι δινει κωδικο για ss και δεν χρειαζεται να ψαχνεσαι χωρίς λογο,να χαλας χρηματα και να εχεις θεματα με το υψος,ελατηριο κλπ...
θεωρω για μενα που δεν εχω χρονο για ψαξιματα και πατεντες μια λυση βγαλε-βαλε και δοκιμασμένη ειναι καλυτερη.
Επισης μιλάω για μεταχειρισμένο αν βρώ.γιατι ο εν λογω αποσβεστήρας στοιχίζει ουκ ολίγα!!!
Άβαταρ μέλους
ENGAKATS
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 8055
Εγγραφή: Σάβ 22 Μαρ 2008, 20:58
Gender: Male
Other: SS 1000ds Rt
Τοποθεσία: Madrid - Spain

Re: SS 750 DESMODUE-Τα παντα ολα!

Δημοσίευση από ENGAKATS »

tesla έγραψε:kai ena showa αμα βρεις απο sbk, θα ραβεις μετα...αυτα που εχουν τα sbk ομως...και θα το βρεις και σε πολυ καλη τιμη
Ντεν παιζει το σεναριο καρντια μου :wsmile:. Καμια σχεση τα αμορτισερ των SBK και λοιπων αλλων Ducati με αυτο του SS το οποιο ΔΕΝ εχει μοχλικο. Μιλαμε λοιπον για διαφορετικο ελατηριο (και δεν ειναι θεμα απλως σκληρου/μαλακου ελατηριου) και διαφορετικες αποσβεσεις.

mycolnago έγραψε:δεν τρωω κόλλημα....γνωριζω την αποψη σου για τα πενσκε...εχω ξαναδιαβάσει και αλλου που το γράφεις.....απλα λεω για ohlins γιατι δινει κωδικο για ss και δεν χρειαζεται να ψαχνεσαι χωρίς λογο,να χαλας χρηματα και να εχεις θεματα με το υψος,ελατηριο κλπ...
θεωρω για μενα που δεν εχω χρονο για ψαξιματα και πατεντες μια λυση βγαλε-βαλε και δοκιμασμένη ειναι καλυτερη.
Επισης μιλάω για μεταχειρισμένο αν βρώ.γιατι ο εν λογω αποσβεστήρας στοιχίζει ουκ ολίγα!!!
Κι ομως, βγαινει Penske αποκλειστικα για το SS :glimpse:. Δες την τριτη ερωτηση/απαντηση σε αυτη τη σελιδα: http://www.motocd.com/cd/index.php?opti ... &Itemid=54" onclick="window.open(this.href);return false;. Το αμορτισερ μπορεις να το αγορασεις κατευθειαν απο αυτον τον τυπο (στη σελιδα που σου εδωσα) ο οποιος ειναι μανουλα στις αναρτησεις :glimpse: :glimpse:
ENGAKATS caminando por la vida Εικόνα
Άβαταρ μέλους
tesla
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 4024
Εγγραφή: Κυρ 21 Μαρ 2010, 23:01
Gender: Male
Other: honda rc166
Τοποθεσία: Atlantis

Re: SS 750 DESMODUE-Τα παντα ολα!

Δημοσίευση από tesla »

enga pera apo το μοχλικο, οι βασεις και το μηκος ξερεις αν ειναι ιδια?
opanos
Άβαταρ μέλους
ENGAKATS
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 8055
Εγγραφή: Σάβ 22 Μαρ 2008, 20:58
Gender: Male
Other: SS 1000ds Rt
Τοποθεσία: Madrid - Spain

Re: SS 750 DESMODUE-Τα παντα ολα!

Δημοσίευση από ENGAKATS »

Οχι, δεν το εχω κοιταξει.

Σε αναρτησεις τυπου cantilever (οπως στο SS, Supermono, νεο monster, νεο Multiμιξερ) το ρολο του μοχλικου (μεχρι ενος σημειου) τον εχει το ελατηριο, το οποιο δεν μπορει να ειναι γραμμικο (οσον αφορα τη δυναμη που χρειαζεται για να συμπιεστει). Βοηθαει λιγο και η γωνια του ψαλιδιου. Ακομα και ετσι ομως η συνολικη λειτουργια της αναρτησης δεν ειναι η ιδια οπως σε αναρτησεις με μοχλικο οπου αλλαζοντας και μονο τον λογο του μοχλικου μπορεις να αλλαξεις τη λειτουργια της αναρτησης.

Τα αμορτισερ λοιπον στα μηχανακια με μοχλικο ειναι ετσι σχεδιασμενα και φτιαγμενα για να δουλευουν σε αναρτησεις με... μοχλικο :wsmile:. Με τις αναλογες μετατροπες θα μπορουσε να δουλεψει ικανοποιητικα και σε αναρτηση τυπου cantilever αλλα σε αυτη τη περιπτωση μιλαμε για.... "καινουργιο" αμορτισερ.

Βαζεις λοιπον απο την αρχη ενα σχεδιασμενο για το συγκεκριμενο μηχανακι (Penske ή Ohlins) και ξεμπερδεεεευειιιις :wsmile: :wsmile:


ΥΓ.
Μερικοι αλλαζουν το ελατηριο στο αμορτισερ του SS με ενα αλλο γραμμικο αλλα ειναι κυριως για χρηση πιστας οπου ψαχνουν πολυ συγκεκριμενη λειτουργια.
ENGAKATS caminando por la vida Εικόνα
Άβαταρ μέλους
tesla
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 4024
Εγγραφή: Κυρ 21 Μαρ 2010, 23:01
Gender: Male
Other: honda rc166
Τοποθεσία: Atlantis

Re: SS 750 DESMODUE-Τα παντα ολα!

Δημοσίευση από tesla »

enga το λεω γιατι υποψιαζομαι πως το αμορτησερ πρεπει να κανει...και τα συγκεκριμενα αμορτησερ που λεω ειναι παρα πολυ καλα, και μπορεις να τα βρεις και σε παρα πολυ καλες τιμες...οποτε το μονο που εχεις να παρεις επιπλεον ειναι ενα ελατηριο για να δουλευει ακριβως οπως πρεπει
opanos
Άβαταρ μέλους
ENGAKATS
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 8055
Εγγραφή: Σάβ 22 Μαρ 2008, 20:58
Gender: Male
Other: SS 1000ds Rt
Τοποθεσία: Madrid - Spain

Re: SS 750 DESMODUE-Τα παντα ολα!

Δημοσίευση από ENGAKATS »

Σιγουρα ομως θα χρειαστει και revalving.

Ακομα και αν κανει ομως (μηκος αμορτισερ), παιζει να υπαρχει χωροταξικο προβλημα.
ENGAKATS caminando por la vida Εικόνα
camen
Desmo Member
Desmo Member
Δημοσιεύσεις: 1074
Εγγραφή: Τετ 21 Απρ 2010, 01:19
Gender: Male
Bike: ST2S

Re: SS 750 DESMODUE-Τα παντα ολα!

Δημοσίευση από camen »

tesla έγραψε:enga το λεω γιατι υποψιαζομαι πως το αμορτησερ πρεπει να κανει...και τα συγκεκριμενα αμορτησερ που λεω ειναι παρα πολυ καλα, και μπορεις να τα βρεις και σε παρα πολυ καλες τιμες...οποτε το μονο που εχεις να παρεις επιπλεον ειναι ενα ελατηριο για να δουλευει ακριβως οπως πρεπει
Δλδ εννοΑς να παρεις το αμορτισερ απο το 999 και να το βαλεις στο δικο μου ας πουμε?!
Άβαταρ μέλους
tesla
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 4024
Εγγραφή: Κυρ 21 Μαρ 2010, 23:01
Gender: Male
Other: honda rc166
Τοποθεσία: Atlantis

Re: SS 750 DESMODUE-Τα παντα ολα!

Δημοσίευση από tesla »

camen έγραψε: Δλδ εννοΑς να παρεις το αμορτισερ απο το 999 και να το βαλεις στο δικο μου ας πουμε?!


as poume :whistling: :whistling: :whistling:
opanos
Άβαταρ μέλους
Γιωργος
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: Τετ 25 Ιουν 2008, 19:39
Gender: Male
Bike: ST2
Τοποθεσία: KEPKYRA

Re: SS 750 DESMODUE-Τα παντα ολα!

Δημοσίευση από Γιωργος »

ENGAKATS έγραψε:
Την εχω βαλει στο δικο μου. Αυτο που δεν ξερω ομως (μιας και δεν εχω δοκιμασει αυτη της DP) ειναι ποια απο τις δυο καλυπτει καλυτερα απ'τον αερα. Με την ΜRA ειμαι ευχαριστημενος (σε σχεση με τη μαμισια) αλλα λογω υψους (1.91) αν καθομαι "χαλαρος" εχω αρκετους στροβιλισμους. Για να μην εχω στροβιλισμους ή πρεπει να εχω τον κορμο μου τεντωμενο ή να ειμαι ελαχιστα πιο σκυφτος (καμια απο τις δυο θεσεις δεν βολευει σε πολυωρη οδηγηση).

Οι εμπειριες σας με τη ζελατινα της DP;; :think2:
Ειχα και την DP, η οποια ενω ειναι αρκετα μπομπέ, το χειλος τελειωνει καπως οριζοντια και σου σκαει ολος ο αερας στο κρανος, η MRA, ειναι αρκετα πιο καθετη και η ροη του αερα νομιζω οτι περναει πανω απο το κρανος. Παντως οτι και να κανεις δεν σε σωζει τπτ, ειδικα με το τανκ μπαγκ.. τωρα που χαμηλωσα και τα κλιπ ονς η κατασταση ειναι δραμα! Aλλα μου αρεσει αυτη η ταλαιπωρια... :mrgreen:
Γιωργος
Απάντηση