Λάστιχα 848evo

All SBK models including MotoGP D16RR
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
HackmaN
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4582
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ 2012, 17:21
Gender: Male
Other: 1098

Re: Λάστιχα 848evo

Δημοσίευση από HackmaN »

GP Racer d211 στην πίστα, αναλόγως το επίπεδο και το γυρολόγιο, μπορείς να παίξεις ακόμα και 16-18psi.
Εικόνα
HackmaN 88
749s < HM Evo SP < Streetfighter S
Άβαταρ μέλους
spyroszx
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 776
Εγγραφή: Πέμ 12 Ιουν 2008, 18:58
Gender: Male
Bike: 1098 Tri-Colore
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ

Re: Λάστιχα 848evo

Δημοσίευση από spyroszx »

Αργυρη στο ξαναειπα για την δικη σου χρηση 30/30 και θα εισαι μια χαρα
https://www.facebook.com/benzinadiko.zagoraios" onclick="window.open(this.href);return false;
δεν πιστευω τιποτα δεν φοβαμαι τιποτα ειμαι ελευθερος
Άβαταρ μέλους
argy
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6801
Εγγραφή: Κυρ 24 Ιούλ 2011, 07:18
Bike: 848

Re: Λάστιχα 848evo

Δημοσίευση από argy »

spyroszx έγραψε:Αργυρη στο ξαναειπα για την δικη σου χρηση 30/30 και θα εισαι μια χαρα
Ναι,το θυμάμαι Σπύρο...........και σε ευχαριστώ για τα λάστιχα...... :thumbsup:
mpampir
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 230
Εγγραφή: Τρί 05 Ιούλ 2011, 07:53
Gender: Male
Bike: 1098S
Other: Mpampir Edition!

Re: Λάστιχα 848evo

Δημοσίευση από mpampir »

μέσα στην επόμενη βδομάδα βάζω και γω λάστιχα.

για πείτε μου τις εντυπώσεις σας απο το 211 (argy) και το Pirelli (PC997), ειδικά για τις συμπεριφορές τους εντός πόλης με αυτόν τον παλιόκαιρο
Άβαταρ μέλους
argy
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6801
Εγγραφή: Κυρ 24 Ιούλ 2011, 07:18
Bike: 848

Re: Λάστιχα 848evo

Δημοσίευση από argy »

mpampir έγραψε:μέσα στην επόμενη βδομάδα βάζω και γω λάστιχα.

για πείτε μου τις εντυπώσεις σας απο το 211 (argy) και το Pirelli (PC997), ειδικά για τις συμπεριφορές τους εντός πόλης με αυτόν τον παλιόκαιρο
Μπάμπη μου δυστυχώς δεν θα μπορέσω να σε βοηθήσω προς το παρόν,διότι απλά........

δεν τα έχω δοκιμάσει πουθενά! Έχω κάνει μόνο μικρές βόλτες. Βέβαια ο Σπύρος που μου τα

έδωσε μου είχε πει ότι είναι κορυφή...Άμα είναι στην πίτα κάτι θα γίνει... :glimpse:

Όσο για το εντός πόλης,στο στεγνό είναι μια χαρά......όταν βρέχει δεν την βγάζω.
Άβαταρ μέλους
PC997
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τρί 27 Νοέμ 2012, 18:11
Gender: Male
Bike: GT 1000
Other: KX250F 2018

Re: Λάστιχα 848evo

Δημοσίευση από PC997 »

mpampir έγραψε:μέσα στην επόμενη βδομάδα βάζω και γω λάστιχα.

για πείτε μου τις εντυπώσεις σας απο το 211 (argy) και το Pirelli (PC997), ειδικά για τις συμπεριφορές τους εντός πόλης με αυτόν τον παλιόκαιρο
Μια απο τα ίδια δεν εχω κανει αρκετά χιλιομετρα για να σου πω εντυπώσεις

(Εγκυκλοπαιδικά σε κάποια τεστ το βγάζουν πρώτο με αρκετή διαφορά απο τα αλλα )
Periklis
mpampir
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 230
Εγγραφή: Τρί 05 Ιούλ 2011, 07:53
Gender: Male
Bike: 1098S
Other: Mpampir Edition!

Re: Λάστιχα 848evo

Δημοσίευση από mpampir »

εγώ πήρα γνώμες, μπερδεύτηκα, ξανα πήρα, διάβασα, και καταστάλαξα στα Metzeler Racetec.

περιμένω απο βδομάδα να ετοιμαστεί το μηχανάκι, και να τα βάλουμε πάνω. Γνώμες να πω την αλήθεια δύσκολο να μπορέσω να πω, γιατί με αντικατάσταση λαστίχων 5ετίας, διαφορά θα δω σίγουρα!
Άβαταρ μέλους
fuzion
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 331
Εγγραφή: Δευ 29 Οκτ 2012, 08:26
Gender: Male

Re: Λάστιχα 848evo

Δημοσίευση από fuzion »

το 211 ειναι φοβερο για στεγνο δρομο. παταει ολο για πλακα, δε κανει κιχ, ζεσταμα σχετικα γρηγορα... το 212 οχι τοσο... θελει ζεσταμα και γλιστραει αποτομα αμα ειναι κρυο, κ δε ζεσταινεται ευκολα. αμα ζεσταθει το πιανεις και κολλαει και το δαχτυλο λιγο πανω :P. πιστα το 212 ολιγον καλυτερο βεβαια.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Στεφ
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 253
Εγγραφή: Σάβ 19 Φεβ 2011, 00:34
Gender: Male
Bike: ST4
Other: SV650s
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Λάστιχα 848evo

Δημοσίευση από Στεφ »

mpampir έγραψε:εγώ πήρα γνώμες, μπερδεύτηκα, ξανα πήρα, διάβασα, και καταστάλαξα στα Metzeler Racetec.

περιμένω απο βδομάδα να ετοιμαστεί το μηχανάκι, και να τα βάλουμε πάνω. Γνώμες να πω την αλήθεια δύσκολο να μπορέσω να πω, γιατί με αντικατάσταση λαστίχων 5ετίας, διαφορά θα δω σίγουρα!

Καλημερα :hibye:

Την γνωμη μου θα πω και γω (ο καθενας αλλωστε εχει και απο μία, ετσι δεν ειναι ??!! :cool: ), μηπως το racetek ειναι καπως σκληροπυρηνικο για το συγκεκριμενο μηχανακι και για την χρήση του...? Θελω, να πω, με αυτη την ποιοτητα του οδοστρωματος μια βροχη να πιασει θα μειωθει η αποδοση του ελαστικου κατακόρυφα...

Δεν κοιτας μηπως προς Μ5 ή Μ7...?

Φιλικά !
"If you want to terminate terrorism, then just stop participating in it.." -Noam Chomsky-
Άβαταρ μέλους
HackmaN
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4582
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ 2012, 17:21
Gender: Male
Other: 1098

Re: Λάστιχα 848evo

Δημοσίευση από HackmaN »

Μπάμπη για την χρήση που κάνεις, ένα SportSmart II θα ήταν κορυφή.
Άσε τα πειράματα.
Εικόνα
HackmaN 88
749s < HM Evo SP < Streetfighter S
mpampir
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 230
Εγγραφή: Τρί 05 Ιούλ 2011, 07:53
Gender: Male
Bike: 1098S
Other: Mpampir Edition!

Re: Λάστιχα 848evo

Δημοσίευση από mpampir »

Τι να σας πω ρε παίδες... Μάζεψα έναν σκασμό γνώμες, απο του ντουκομάστορα μέχρι του φαναρτζή, και απο του φορουμά μέχρι λαστιχά....

οι γνώμες απίστευτα αντιφατικές, και η μόνη σύγκλιση που έβλεπα ήταν στα racetec. Ε, λάστιχα είναι στο κάτω κάτω, αναλώσιμα. Τώρα racetec , σε μερικούς μήνες κάτι άλλο. Βέβαια για τα d211, 3-4 άσχετα μεταξύ τους άτομα (με πολύ εμπειρία πάνω τους) μου τα αποκάλεσαν με τις ίδιες άσχημες λέξεις Αργά και Βαριά. Μου έκανε εντύπωση αυτό, γιατί ήταν οι ακριβώς ίδιες λέξεις.

Τέσπα, εγώ την έβαλα την παραγγελία, αλλά μετά απο supercorsa SP 5ετίας (πλέον) όλα καλά θα μου φανούνε!

Πότε θα πάμε βολτούλα να σας δείξω το μικρό μου μετά τις αλλαγές? :)
Άβαταρ μέλους
HackmaN
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4582
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ 2012, 17:21
Gender: Male
Other: 1098

Re: Λάστιχα 848evo

Δημοσίευση από HackmaN »

Racetec τελικά;

4-5 άτομα σου τα έβγαλαν βαριά και αργά;
Να φανταστώ ήταν ο Espargaro, ο Rossi, ο Haslam, ο Corser και ο Sykes και τους έκοβαν τη φόρα...
Τέλος πάντων. Λάστιχα 5ετία ΠΟΤΕ ξανά.

Υ.Γ. Άλλο D211 άλλο SportSmart II. Γενικά, έπρεπε να παίξεις σε κατηγορία αμέσως κάτω από Supersport λάστιχα.
Εικόνα
HackmaN 88
749s < HM Evo SP < Streetfighter S
Άβαταρ μέλους
ducatisti 21
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2850
Εγγραφή: Παρ 28 Νοέμ 2008, 00:10
Gender: Male
Other: Suzuki 749
Τοποθεσία: ΛΟΥΤΡΑΚΙ !!

Re: Λάστιχα 848evo

Δημοσίευση από ducatisti 21 »

Ολες αυτες οι συνωμοσίες με τα λάστιχα,τις αναρτήσεις και τα λάδια, μονο στην Ελλάδα τιςβλέπεις :whistling:

Οταν ανοίγονται τετοιες συζητήσεις, η τριλογίες epic ταινιών, μοιάζουν παραμύθια.
Ducatisti πλέον στην ψυχή,μεσοπρόθεσμα και στο σώμα ...
Άβαταρ μέλους
larii
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: Τετ 16 Απρ 2008, 12:31
Gender: Male
Other: yamaha fazer 800
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Λάστιχα 848evo

Δημοσίευση από larii »

να κανω μια ερωτηση..κανετε κριτικες για ενα συγκεκριμενο λαστιχο.. το d211 ας πουμε.. υπαρχει περιπτωση να ταιριαξει σε ντουκατι και να μην ταιριαξει σε χοντα ας πουμε?

δηλαδη το λαστιχο παει με τη μαρκα? οχι με τον οδηγο? τον τροπο οδηγησης του? και χιλιους αλλους παραγοντες?
θα γινω μοτοσυκλετιστης..
mpampir
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 230
Εγγραφή: Τρί 05 Ιούλ 2011, 07:53
Gender: Male
Bike: 1098S
Other: Mpampir Edition!

Re: Λάστιχα 848evo

Δημοσίευση από mpampir »

τι να πει κανείς...

το λάστιχο (θεωρώ) οτι είναι καθαρά προσωπική επιλογή, αλλά ίσως να υπάρχουν και κάποια αντικειμενικά κριτήρια που να μην είναι αμφισβητήσιμα. Πάντως όσο με παίδεψαν τα λάστιχα στο ψάξιμο, δεν με παίδεψε τίποτα άλλο.

Οπότε είπα να ξεκινήσω απο κάποια που θεωρούνται μέσα στην τριάδα κορυφαίων και βλέπουμε. Μπορεί όντως να μην είναι τα κατάλληλα για την δουλειά που τα θέλω, και να χρειαστεί να πάω σε άλλες προτάσεις. θα δείξει :)
Άβαταρ μέλους
fuzion
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 331
Εγγραφή: Δευ 29 Οκτ 2012, 08:26
Gender: Male

Re: Λάστιχα 848evo

Δημοσίευση από fuzion »

mpampir έγραψε:Βέβαια για τα d211, 3-4 άσχετα μεταξύ τους άτομα (με πολύ εμπειρία πάνω τους) μου τα αποκάλεσαν με τις ίδιες άσχημες λέξεις Αργά και Βαριά.

ετσι απο περιεργεια, τι εμπειρια εχουν τα παιδια? (καθολου κακοπροαιρετα δε ρωταω)
Εικόνα
mpampir
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 230
Εγγραφή: Τρί 05 Ιούλ 2011, 07:53
Gender: Male
Bike: 1098S
Other: Mpampir Edition!

Re: Λάστιχα 848evo

Δημοσίευση από mpampir »

fuzion έγραψε:ετσι απο περιεργεια, τι εμπειρια εχουν τα παιδια? (καθολου κακοπροαιρετα δε ρωταω)
ο ένας είναι πρώην αγωνιζόμενος, μεγάλος σε ηλικία πλέον, οι άλλοι είναι άτομα του "λεπτού" στα μέγαρα, και έχουν αρκετή εμπειρία στις πλάτες τους. Δεν θα χα κανένα πρόβλημα να τους αναφέρω, αλλά επειδή στα φόρουμ το τόσο γίνεται τοοοοοσο και ποτέ δεν ξέρεις , προτιμώ να το αποφύγω :Ρ

στο monster Πάντως που είχα, εμένα απίστευτη αίσθηση μου κάναν τα Rosso II. όμορφο κράτημα και ζεσταίνονταν σχετικά γρήγορα.
Άβαταρ μέλους
fuzion
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 331
Εγγραφή: Δευ 29 Οκτ 2012, 08:26
Gender: Male

Re: Λάστιχα 848evo

Δημοσίευση από fuzion »

mpampir έγραψε:
ο ένας είναι πρώην αγωνιζόμενος, μεγάλος σε ηλικία πλέον, οι άλλοι είναι άτομα του "λεπτού" στα μέγαρα, και έχουν αρκετή εμπειρία στις πλάτες τους. Δεν θα χα κανένα πρόβλημα να τους αναφέρω, αλλά επειδή στα φόρουμ το τόσο γίνεται τοοοοοσο και ποτέ δεν ξέρεις , προτιμώ να το αποφύγω :Ρ

στο monster Πάντως που είχα, εμένα απίστευτη αίσθηση μου κάναν τα Rosso II. όμορφο κράτημα και ζεσταίνονταν σχετικά γρήγορα.
ok thanks. θα δοκιμασω και γω pirelli τα επομενα να δω:)
Εικόνα
mpampir
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 230
Εγγραφή: Τρί 05 Ιούλ 2011, 07:53
Gender: Male
Bike: 1098S
Other: Mpampir Edition!

Re: Λάστιχα 848evo

Δημοσίευση από mpampir »

σήμερα μπήκαν τα racetec Κ3. σε συνδυασμό με τα νέα ελατήρια μπροστά και μια σωστή ρύθμιση στο πίσω φαίνονται εξωπραγματικά!!!

βέβαια ούτε μια στροφή δεν πήρα πάνω απο 40 γιατί είμαι χεσμένος όσο δεν πάει , αλλά η διαφορά με τα 5ετίας (!!!!!) supercorsa SP είναι απίστευτη. Λες και οδηγάω άλλη μηχανή. Σιγά σιγά που θα ξαναπάρω τον αέρα της μηχανής, θα σας πω και εντυπώσεις σε "πραγματικές" συνθήκες οδήγησης. τιμή 380 αν δεν κάνω λάθος περασμένα.
Άβαταρ μέλους
multi89
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 350
Εγγραφή: Κυρ 08 Σεπ 2013, 21:26
Gender: Male
Bike: 996SPS
Other: Sym gts 300
Τοποθεσία: Ηράκλειο/Αθήνα

Re: Λάστιχα 848evo

Δημοσίευση από multi89 »

mpampir έγραψε:σήμερα μπήκαν τα racetec Κ3. σε συνδυασμό με τα νέα ελατήρια μπροστά και μια σωστή ρύθμιση στο πίσω φαίνονται εξωπραγματικά!!!

βέβαια ούτε μια στροφή δεν πήρα πάνω απο 40 γιατί είμαι χεσμένος όσο δεν πάει , αλλά η διαφορά με τα 5ετίας (!!!!!) supercorsa SP είναι απίστευτη. Λες και οδηγάω άλλη μηχανή. Σιγά σιγά που θα ξαναπάρω τον αέρα της μηχανής, θα σας πω και εντυπώσεις σε "πραγματικές" συνθήκες οδήγησης. τιμή 380 αν δεν κάνω λάθος περασμένα.
Ψιλοπολλα δεν είναι?
Άβαταρ μέλους
HackmaN
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4582
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ 2012, 17:21
Gender: Male
Other: 1098

Re: Λάστιχα 848evo

Δημοσίευση από HackmaN »

Αν είναι μόνο για λάστιχα είναι άπειρα, όχι απλά πολλά. Αν είναι ελαστικά και λάδια/ελατήρια είναι μια χαρά.
Εικόνα
HackmaN 88
749s < HM Evo SP < Streetfighter S
mpampir
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 230
Εγγραφή: Τρί 05 Ιούλ 2011, 07:53
Gender: Male
Bike: 1098S
Other: Mpampir Edition!

Re: Λάστιχα 848evo

Δημοσίευση από mpampir »

http://tyreshop.gr/Product/881/Page/609/el/" onclick="window.open(this.href);return false;

όλα κάπου εκεί ήταν. τώρα για 20-30 ευρώ πάνω (και πάλι νομίζω οτι τα πήρα τόσο, παίζει και πιο κάτω, πρέπει να δω τιμολόγια απο τετάρτη που θα μαι πίσω) , τα παίρνεις απο γνωστό σου ;)

πάντως ένα κατάστημα βρήκα αγγλία (και στέλνει ελλάδα) που τα είχε στα 280 αλλά με τα μεταφορικά βγαίναν στο 400άρι και πάλι, οπότε κλάιν.
Άβαταρ μέλους
argy
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6801
Εγγραφή: Κυρ 24 Ιούλ 2011, 07:18
Bike: 848

Re: Λάστιχα 848evo

Δημοσίευση από argy »

Ηρθε η ωρα για αλλαγή. Πάω για Pirelli diablo rosso 2.
Μήπως ξέρει κάποιος να μου πει την διαφορά μεταξύ
rosso 2 ή 3 εκτός από τα 40 ευρώ που έχουν?
Άβαταρ μέλους
Bart
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: Τρί 13 Σεπ 2011, 00:40
Gender: Male
Bike: Monster S4R
Other: 749s & m900
Τοποθεσία: Να εδώ

Re: Λάστιχα 848evo

Δημοσίευση από Bart »

Αργύρη για μενα μακριά από τα 2 πολύ μετριο λάστιχο πολύ φήμη για το τίποτα
Τώρα για το 3 δεν έχω άποψη αλλά προσωπικά θα σου πρότεινα κάτι πιο σπορ σε ελαστικό :hibye:
I've heard it all,I've seen it all,I've done it all.I just don't remember any of it!
Άβαταρ μέλους
HackmaN
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4582
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ 2012, 17:21
Gender: Male
Other: 1098

Re: Λάστιχα 848evo

Δημοσίευση από HackmaN »

Bάλε SportSmart 2. Eγγυημένη απόδοση.
Εικόνα
HackmaN 88
749s < HM Evo SP < Streetfighter S
Απάντηση