Ποια μπαταρια για 748

All SBK models including MotoGP D16RR
Απάντηση
s2000gr
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Δευ 07 Ιουν 2010, 11:25
Gender: Male
Bike: 996

Ποια μπαταρια για 748

Δημοσίευση από s2000gr »

Καλησπερα παιδια,
Μετα απο πολυ ακινησια η μπαταρια μου τα εφτυσε και ειμαι για καινουργια.
Τι προτεινεται και τι ειναι καλυτερο για την 748s?
Και μεχρι το καλοκαιρι ειμαι για αλλαγη δισκακια. Υπαρχει καποιος που πουλαει καινουργια ελλαδα? ή να παρω απο εξω? Να αλλαξω μονο δισκακια ή ολο το σετ?

Ευχαριστω
Νικος
Άβαταρ μέλους
Panagiotis MONSTER
Ducatista
Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1664
Εγγραφή: Σάβ 17 Απρ 2010, 23:19
Gender: Male
Bike: Monster 750
Other: Πολλες παλιες...

Re: Ποια μπαταρια για 748

Δημοσίευση από Panagiotis MONSTER »

Για μπαταρια η μοναδικη που δεν εχω παραπονο απο οσες εχω αλλαξει ειναι η YUASA... Δεν εχω δοκιμασει πιο ακριβες λυσεις ομως...
s2000gr
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Δευ 07 Ιουν 2010, 11:25
Gender: Male
Bike: 996

Re: Ποια μπαταρια για 748

Δημοσίευση από s2000gr »

Ναι και εγω λιγο απο την ερυνα που εχω κανει ειναι οντως απο τις καλυτερες.
Άβαταρ μέλους
fuzion
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 331
Εγγραφή: Δευ 29 Οκτ 2012, 08:26
Gender: Male

Re: Ποια μπαταρια για 748

Δημοσίευση από fuzion »

αυτην. παρτε και λιγο ρισκο ολο yuasa yuasa!

http://hobbyking.com/hobbyking/store/uh ... duct=38286

Εικόνα
Εικόνα
Παναγής
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 205
Εγγραφή: Τρί 15 Ιούλ 2014, 09:46
Gender: Male
Bike: ST2S
Other: GSX-R
Τοποθεσία: Χαλάνδρι

Re: Ποια μπαταρια για 748

Δημοσίευση από Παναγής »

άμα θες μπαταρία ελαφριά να αντέχει στον χρόνο πες μου να σε στειλω σε δικό μου άνθρωπο.ειναι ακριβή βέβαια γύρω στα 300 ευρώ αλλά είναι πούπουλο και έχει και εγγύηση για χρόνια...αθάνατη είναι.
Άβαταρ μέλους
Panagiotis MONSTER
Ducatista
Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1664
Εγγραφή: Σάβ 17 Απρ 2010, 23:19
Gender: Male
Bike: Monster 750
Other: Πολλες παλιες...

Re: Ποια μπαταρια για 748

Δημοσίευση από Panagiotis MONSTER »

fuzion έγραψε:αυτην. παρτε και λιγο ρισκο ολο yuasa yuasa!

http://hobbyking.com/hobbyking/store/uh ... duct=38286

Εικόνα

H τιμη δεν ειναι καθολου απαγορευτικη, ισως τη δοκιμασω οταν χρειαστω νεα μπαταρια...
Την εχεις βαλει εσυ? Εντυπωσεις?
Άβαταρ μέλους
fuzion
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 331
Εγγραφή: Δευ 29 Οκτ 2012, 08:26
Gender: Male

Re: Ποια μπαταρια για 748

Δημοσίευση από fuzion »

εχω αρκετη εμπειρια με τηλεκατευθυνομενα. η μαρκα ειναι απο τις φτηνες για lipo και lifepo μπαταριες, στα τηλεκατευθυνομενα που εχει μεγαλες και συνεχομενες εντασεις ρευματος απο τα μοτερ ψιλοχαλανε μετα απο κανα 5-6μηνο. αναλογα και τη χρηση/συντηρηση. τωρα φτηνες ακριβες, ολα τα κελια στην κινα φτιαχνονται ειναι τι θα σου κατσει. ενας φιλος με κτμ εχει αλλαξει ηδη μια φορα τη shorai του και χαλασε και η δευτερη μαλλον τωρα.

στη μηχανη, δινει μια και μετα φορτιζει, ειναι σε καλυτερη κατασταση χρησης γενικα. την εχω στο 1098 κανα 2μηνο και ειναι ακομα σουπερ, και τα κελια παρομοια σε τασεις μεταξυ τους (balanced). και φαντασου μια κυριακη πρωι ξεκουμπωσε η φισα του ανορθωτη και η μηχανη πηγε μεχρι την καφετερια με μπαταρια μονο, χωρις να φορτιζει, με ενα κυλινδρο, και γυρισα κιολας ετσι. την φορτισα παλι και τουμπανο. μιλαμε για πολλες μιζιες μεχρι να παρει χωρις ανορθωτη...

επισης με lifepo μπαταρια θα δεις καλυτερη λειτουργια χαμηλα και σιγουρα θα παιρνει διακριτα πιο ευκολα η μηχανη. θα ακουσεις τη μιζα να στροφαρει καλυτερα πολυ.

αυτα. και γω περιμενω. αν με βγαλει κανα χρονο θα ειμαι σουπερ. γλιτωνεις και 3μιση κιλα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
πυξιδας990
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 8641
Εγγραφή: Τρί 10 Απρ 2012, 20:58
Gender: Male
Other: ΚΤΜ 990 ADV ORANGE
Τοποθεσία: ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ

Re: Ποια μπαταρια για 748

Δημοσίευση από πυξιδας990 »

fuzion έγραψε:αυτην. παρτε και λιγο ρισκο ολο yuasa yuasa!

http://hobbyking.com/hobbyking/store/uh ... duct=38286

Εικόνα
τι crack βγαζει.
ποσο ειπαμε κανει?
δεν φευγουμε εμεις-να φυγουν αυτοι
βορρας-νοτος,βαλτε βενζινα..
http://www.mybike.gr" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.advrider.gr" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.facebook.com/groups/340966959385723/" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.facebook.com/groups/1535032233422647/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
ENGAKATS
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 8055
Εγγραφή: Σάβ 22 Μαρ 2008, 20:58
Gender: Male
Other: SS 1000ds Rt
Τοποθεσία: Madrid - Spain

Re: Ποια μπαταρια για 748

Δημοσίευση από ENGAKATS »

fusion έγραψε: ...ολα τα κελια στην κινα φτιαχνονται ειναι τι θα σου κατσει. ενας φιλος με κτμ εχει αλλαξει ηδη μια φορα τη shorai του και χαλασε και η δευτερη μαλλον τωρα...
ο grigo απο εδω μεσα που εχει ψαξει παρα πολυ το θεμα με τις LiFePo αγοραζει κελια απο Ιαπωνια τα οποια ερχονται ετοιμα με καλωδια στους πολους απ'το εργοστασιο, αυτος κολαει λοιπον κατευθειαν στα καλωδια και οχι πανω στη μπαταρια με αποτελεσμα να μην διατρεχει κινδυνο να χαλασει καποιο απ'τα κελια αν γινει καμια στραβη με το κολλητηρι :glimpse:


για πες αν θες και για το φιλο σου, τι προβλημα του εβγαλε η shorai;;

εχω βαλει shorai στη λαδιερα εδω και 2+ χρονια, ακομα δεν την εχω κανει ποτε balance αλλα τωρα περιμενω να μου ερθουν φορτιστης (imax b6 AC) και καλωδιακια/βυσμα για το balance port

fusion έγραψε: ...επισης με lifepo μπαταρια θα δεις καλυτερη λειτουργια χαμηλα...
αν αναφερεσαι στο δουλεμα του μοτερ.... η μονη εξηγηση ειναι πως η προηγουμενη μπαταρια ειχε σοβαρο προβλημα, δεν μπορω να καταλαβω πώς αλλιως η αλλαγη και μονο σε LiFePo θα κανει τετοια διαφορα :think2:
ENGAKATS caminando por la vida Εικόνα
Άβαταρ μέλους
fuzion
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 331
Εγγραφή: Δευ 29 Οκτ 2012, 08:26
Gender: Male

Re: Ποια μπαταρια για 748

Δημοσίευση από fuzion »

ENGAKATS έγραψε: ο grigo απο εδω μεσα που εχει ψαξει παρα πολυ το θεμα με τις LiFePo αγοραζει κελια απο Ιαπωνια τα οποια ερχονται ετοιμα με καλωδια στους πολους απ'το εργοστασιο, αυτος κολαει λοιπον κατευθειαν στα καλωδια και οχι πανω στη μπαταρια με αποτελεσμα να μην διατρεχει κινδυνο να χαλασει καποιο απ'τα κελια αν γινει καμια στραβη με το κολλητηρι :glimpse:

για πες αν θες και για το φιλο σου, τι προβλημα του εβγαλε η shorai;;

εχω βαλει shorai στη λαδιερα εδω και 2+ χρονια, ακομα δεν την εχω κανει ποτε balance αλλα τωρα περιμενω να μου ερθουν φορτιστης (imax b6 AC) και καλωδιακια/βυσμα για το balance port


αν αναφερεσαι στο δουλεμα του μοτερ.... η μονη εξηγηση ειναι πως η προηγουμενη μπαταρια ειχε σοβαρο προβλημα, δεν μπορω να καταλαβω πώς αλλιως η αλλαγη και μονο σε LiFePo θα κανει τετοια διαφορα :think2:
για το 1 τι να πω. η πρωτη απλα επεσε πολυ και την εστειλε πισω για εγγηση, τελικα του βγηκε πιο ακριβα απο οτι να αγοραζε αλλη γιατι ξανασταματησε τελωνειο και ας ηταν αντικατασταση. τελοσπαντων. Η δευτερη του γονατισε και αυτη μια φορα, πηρε ομως μπροστα, και την βγαλαμε τη μετρησα με δικο μου φορτιστη (μιας και ασχοληθηκες, powerlab8 εχω) και εδειχνε οκ. την ξαναβαλαμε και πηρε. ο καιρος θα δεικει... διαρροη μετρησαμε με αμπερομετρα κλπ και δεν ειχε το μηχανακι παντως.

θα σου ελεγα να τσεκαρεις τον Β6AC, ειδικά αν δεν πηρες τον οριτζιναλ, ως προς τις τασεις που διαβαζει ανα κελι για να σαι σιγουρος. με καποιο καλο πολυμετρο.

2. στο 1098 μου φανηκε να δουλευει πιο "ξεκαθαρα" να το πω κι ετσι με τη lifepo. τωρα καλα κρασια, δεν εχω κατι μετρησιμο, αλλα επειδη εχω δει πολλα εκει με τα ρευματα σ αυτο το διαολο πιστευω πως ναι δουλευει καλυτερα με καλυτερη μπαταρια. να χει πεσει κι ο ανορθωτης λιγο? δε ξερω.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
husby
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 233
Εγγραφή: Πέμ 18 Φεβ 2010, 11:03
Gender: Male
Other: husaberg

Re: Ποια μπαταρια για 748

Δημοσίευση από husby »

ειμαι με shorai 2 χρονια και...δεν εχει κανει κιχ βεβαια παντα υπαρχουν εξαιρεσεις.
LET THERE BE ROCK!!!!!!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
ENGAKATS
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 8055
Εγγραφή: Σάβ 22 Μαρ 2008, 20:58
Gender: Male
Other: SS 1000ds Rt
Τοποθεσία: Madrid - Spain

Re: Ποια μπαταρια για 748

Δημοσίευση από ENGAKATS »

@ fuzion

Τον αυθεντικο πηρα, εχει το αυτοκολητο με το ολογραμμα και το σειριακο αριθμο :glimpse:

Κανατε balance τη shorai του φιλου σου; Πώς παει απο ανορθωτη; Τον δικο μου ανορθωτη τον αλλαξα με mosfet λιγο μετα που εβαλα τη shorai: http://www.ducatisti.gr/phpBB3/viewtopi ... 10&t=15842" onclick="window.open(this.href);return false;
ENGAKATS caminando por la vida Εικόνα
Άβαταρ μέλους
fuzion
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 331
Εγγραφή: Δευ 29 Οκτ 2012, 08:26
Gender: Male

Re: Ποια μπαταρια για 748

Δημοσίευση από fuzion »

ENGAKATS έγραψε:@ fuzion

Τον αυθεντικο πηρα, εχει το αυτοκολητο με το ολογραμμα και το σειριακο αριθμο :glimpse:

Κανατε balance τη shorai του φιλου σου; Πώς παει απο ανορθωτη; Τον δικο μου ανορθωτη τον αλλαξα με mosfet λιγο μετα που εβαλα τη shorai: http://www.ducatisti.gr/phpBB3/viewtopi ... 10&t=15842" onclick="window.open(this.href);return false;
μωρε δε χρειαζοτανε καν balance καταλαβες... απλα η δευτερη μπαταρια, τη δευτερη φορα που πηγε να βαλει τη μηχανη μπροστα δεν επαιρνε. βεβαια ειχε γινει το εξης:καινουρια την εβαλε μια μπροστα, αφησε να δουλευει κανα 5 λεπτο, εσβησε μηχανη και αποσυνδεσε και τη μπαταρια γιατι θα μενε κανα μηνα. Με το που την ξαναβαλε η μπαταρια ειχε πεσει και πηρε με την τριτη με το ζορι, και μετα τη φεραμε για μετρησεις, οπου και φανηκε φορτισμενη και οκ. Μετα την ξεφορτισα κ τη φορτισα παλι στον παγκο και 2 φορες δεν του εχει κανει προβλημα σε ξεκινημα. αυτα. θα δειξει.
Εικόνα
Απάντηση