Θέση οδήγησης 749?

All SBK models including MotoGP D16RR
Απάντηση
Lefi11
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ 26 Σεπ 2013, 13:55
Gender: Male

Θέση οδήγησης 749?

Δημοσίευση από Lefi11 »

Καλησπέρα στην όμορφη παρέα. Τον τελευταίο καιρό η σκέψη μου γυρίζει διαρκώς ανάμεσα από 749 και Multistrada 1000 :cool: . Λίγο μεγάλη απόσταση.....
Η ερώτησή μου σχετικά με το 749, είναι για τη θέση οδήγησης. Είναι παρόμοια με ένα Honda ΧΧ για παράδειγμα (που έχω εμπειρία) ή πιο σκυφτή?
Θα κουράσει πολύ για καμιά βόλτα το σαβ/κο έναν παππού 38 ετών? :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
jimkapa
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 952
Εγγραφή: Παρ 04 Απρ 2008, 13:21
Gender: Male
Bike: 999
Τοποθεσία: Kastoria
Επικοινωνία:

Re: Θέση οδήγησης 749?

Δημοσίευση από jimkapa »

Εάν θεωρήσεις ότι έναν "παππού" σαν και εμένα που έχουμε την ίδια ηλικία το 999 δεν με έχει κουράσει ιδιαίτερα,τότε δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα... :mrgreen: :mrgreen:

Η θέση οδήγησης ναι είναι πιό σφιχτή και σκληρή σε σχέση με ένα ΧΧ,την αίσθηση της λεπτής σιλουέτας τη νοιώθεις αμέσως καθώς και τη σκληράδα των αναρτήσεων...

Αυτό που λένε όλοι ότι έχει το βλέμμα πιο πολύ προς την πίστα ισχύει...

Αλλά εγώ το χρησιμοποιώ για ταξίδια σβέλτα και μακρινά τόσα χρόνια χωρίς να με έχει ζορίσει καθόλου.
Πιό πολύ με ενοχλεί η σκληρότητα του συμπλέκτη που μετά από 8ωρη οδήγηση νοιώθεις ότι έχεις κάνει το χέρι ενός αρσιβαρίστα....

:hibye: :hibye:
Δημήτρης Κ.

Ο πάγος είναι πολιτισμός...
Άβαταρ μέλους
markous
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3390
Εγγραφή: Σάβ 28 Ιουν 2008, 01:29
Gender: Male
Bike: 999
Other: το Τέρας

Re: Θέση οδήγησης 749?

Δημοσίευση από markous »

παρε μουλτι....φυσικα ειναι πιο σκυφτο από το χχ......αν δεν μπαινεις πιστα δεν υπαρχει λογος να
ζορίζεσαι από θεση -ζεστη-και αλλα πολλα....... εκτος αμα παιζει ερωτας οποτε παω πασο...αλλα για να
συγρινεις δεν παιζει ερωτας γιατι σε αυτόν παμε....ντουγρου :hibye:
joe strummer- the future is unwritten

καλο ταξιδι φιλε.........

member of pastitsada racing team
Άβαταρ μέλους
cronos
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2383
Εγγραφή: Τετ 17 Σεπ 2008, 21:50
Gender: Male
Bike: Streetfighter 848
Τοποθεσία: Ρέθυμνο

Re: Θέση οδήγησης 749?

Δημοσίευση από cronos »

markous έγραψε:παρε μουλτι....φυσικα ειναι πιο σκυφτο από το χχ......αν δεν μπαινεις πιστα δεν υπαρχει λογος να
ζορίζεσαι από θεση -ζεστη-και αλλα πολλα....... εκτος αμα παιζει ερωτας οποτε παω πασο...αλλα για να
συγρινεις δεν παιζει ερωτας γιατι σε αυτόν παμε....ντουγρου :hibye:
τα είπε όλα ο αποπάνου :thumbsup: :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
HackmaN
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4582
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ 2012, 17:21
Gender: Male
Other: 1098

Re: Θέση οδήγησης 749?

Δημοσίευση από HackmaN »

Καμία μα καμία σχέση μεταξύ τους.
Αν θες άνεση και τουρισμό πάρε multi.
To 749 είναι μόνο πόλεμο...
Εικόνα
HackmaN 88
749s < HM Evo SP < Streetfighter S
Άβαταρ μέλους
sinner.lady
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 252
Εγγραφή: Τετ 31 Μαρ 2010, 22:03
Gender: Male
Bike: Monster S2

Re: Θέση οδήγησης 749?

Δημοσίευση από sinner.lady »

38 παππούς;;; θα τρελαθούμε εντελώς.... !!!

πάρε 749 και άσε τα μουλτι....

Α! κι αν αισθάνεσαι ακόμα παππούς κάνε μια βόλτα με τύρλα και la veloce παρεα.....

θα χάσεις τουλάχιστον 20 χρόνια ζωής.. (και σίγουρα θα κερδίσεις άλλα 100....!!)

:)) :))
-----------
Αυτοί που είναι να μάθουν, θα μάθουν. Οι υπόλοιποι θα διοικούν επιχειρήσεις.
Άβαταρ μέλους
Stelios62
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2874
Εγγραφή: Παρ 20 Νοέμ 2009, 02:52
Gender: Male
Other: Pantah 600 SL
Τοποθεσία: Κερατσινι

Re: Θέση οδήγησης 749?

Δημοσίευση από Stelios62 »

.... ε! ας μην απαντησω και ΄γω τωρα .... :shutup: :shutup: ...... αφου με προλαβαν τα παιδια .....! :mrgreen:
Stelios
Pantah 600 SL

http://www.italian.sakura.ne.jp/bad_toy ... ine05.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.italian.sakura.ne.jp/bad_toy ... ine04.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
panosduc
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2478
Εγγραφή: Τετ 10 Αύγ 2011, 14:46
Gender: Male
Other: Toro
Τοποθεσία: Ανω-Βουλα/Auckland-New Zealand

Re: Θέση οδήγησης 749?

Δημοσίευση από panosduc »

Φιλε το 749 ειναι πολεμικο κ πιστα.Γρηγορες βολτες κ πισω.Εαν πας σερι απο αθηνα- καλαμπακα κ καπακι επιστροφη....με σακιδιο στη πλατη πχ....ισως κ να κανεις σεξ με το αυχενικο :wsmile: Φυσικα κ ειναι πιο σκληρο κ πιο σκυφτο απο το χχ.Εξαλλου αλλη κατηγορια το χχ αλλη το αλλο.Ειναι κ πιο σκληρο γενικως.Εγω πχ απο 748 που εχα κ καβαλησα 749 φιλου,πριν τελειωσει η βολτα το εδωσα πισω :mrgreen:
Εαν θες μοτορι για βολτες,τουρισμο,ακομα κ πιστα παρε μουλτι νασαι κυριλε κ χωρις να πονανε τ ακρομπαρα σου..μεσες.... :glimpse:

εκτος......κ το εχεις κ@υλ@ το 749.Εκει πανε ολοι πασο....ακομα κ το αυχενικο :)) :hibye:
SS Forever γατακια..
alex lc4
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Κυρ 25 Νοέμ 2012, 23:51
Bike: 999
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Θέση οδήγησης 749?

Δημοσίευση από alex lc4 »

Εγω παντως το αυχενικο το παθενω στο παπι και οχι στο 749 και εγω ειμαι στα 35
Το μονο ενοχλητικο σε αυτο το μηχανακι ειναι μετα απο πολυωρη οδηγηση σε κλειστα κομματια απλα ο αρριστερος καρπος δεν υπαρχει απο τον συμπλεκτη
Η αναρτηση του σε σχεση με αλλα δυο ιαπωνεζικα ss που ειχα ειναι παρα πολυ καλη και καθολου σκληρη!τις λακουβες τις περνας μια χαρα(σε σχεση παντα με δυο gsxr που ειχα)και στη στροφη ειναι οτι πιο σταθερο εχω οδηγησει!
Εγω εχω το s και ειμαι πολυ ευχαριστημενος γενικα
Άβαταρ μέλους
jks
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6068
Εγγραφή: Δευ 24 Μαρ 2008, 01:26
Gender: Male
Bike: Monster 620
Other: SBK 848
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Θέση οδήγησης 749?

Δημοσίευση από jks »

παρε το κλιπονατο λεμε :thumbsup:
τη στιγμη που μας λες οτι το θες για κυριακατικες βολτες αναψυχης (και οχι μονο) αυτο πρεπει να παρεις με κλειστα ματια..

θα αρχισεις να κουραζεσαι απτη σκυφτη θεση οδηγησης μετα απο 1 ωρα οδηγησης (ιδια ηλικια εχουμε) αν κανεις τις στασεις σου για ανεφοδιασμο και 1 τσιγαρακι, μπορεις να φτασεις και Σαλονικα (απο παλια η νεα εθνικη :whistling: ) με μια τσαντα πλατης (αρκει να μην την εχεις κανει ασηκωτη γιατι οι ωμοι σου δεν θα κουνανε 2 μερες μετα) και δεν θα καταλαβεις τιποτα :thumbsup:

προχωρα! :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
sue
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 2554
Εγγραφή: Κυρ 13 Απρ 2008, 22:47

Re: Θέση οδήγησης 749?

Δημοσίευση από sue »

το 749 θελει να το αγκαλιασεις και να πας μαζι του. οσο θες να το πας εσυ, θα σε πιανει και ο αυχενας και ο καρπος και η μεση και ολα. στην αρχη θα σου παρει χρονο δοκιμαζοντας, σιχτιριζοντας, αλλα μολις τα βρειτε, θα ειναι ολα μελι-γαλα. στο τελος θα το παντρευτεις.

p.s. ο αυχενας θα σε πιανει οταν το κρανος καθεται χαμηλα πανω απ τα ματια και εσυ θα προσπαθεις να δεις κρατωντας το σαγονι σου ψηλα
πρεπει να'σαι πολυ λερα για να κυβερνας γαλερα
Lefi11
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ 26 Σεπ 2013, 13:55
Gender: Male

Re: Θέση οδήγησης 749?

Δημοσίευση από Lefi11 »

Παιδιά σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Έχω χρόνια αποχή από τις μοτοσυκλέτες λόγω οικογενειακών υποχρεώσεων. Τώρα όμως όλο και κοντεύω στην απόκτηση της. Γενικά είμαι ήρεμος οδηγός και δεν έχω καμία σχέση με πίστα. Για να πω την αλήθεια, ποτέ μου δεν έστρεψα το βλέμμα στις Ducati. Σαν το έκανα όμως.......την πάτησα. Το 749 το βλέπω σαν αγχολυτικό για καμία βόλτα το σαβ/κο. Μπαίνει και στο σαλόνι βέβαια :wsmile: Αν και η λογική με καθηλώνει στο Mulistrada 1000 (λόγω ευρύτερης χρήσης). Όπως και να έχει όταν θα έρθει η ώρα θα φροντίσω να οδηγήσω και τα δύο πριν την επιλογή.
Θα μου επιτρέψετε και κάποιες ερωτήσεις για το Multistrada, αλλά θα τις τοποθετήσω στην ανάλογη ενότητα Multistrada -> http://www.ducatisti.gr/phpBB3/viewtopi ... 40&t=29972
Άβαταρ μέλους
panosduc
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2478
Εγγραφή: Τετ 10 Αύγ 2011, 14:46
Gender: Male
Other: Toro
Τοποθεσία: Ανω-Βουλα/Auckland-New Zealand

Re: Θέση οδήγησης 749?

Δημοσίευση από panosduc »

sue έγραψε:το 749 θελει να το αγκαλιασεις και να πας μαζι του. ΝΑΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ Κ ΣΕΞ ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΣΟΥ ΚΑΘΕΤΕ. :wsmile:

p.s. ο αυχενας θα σε πιανει οταν το κρανος καθεται χαμηλα πανω απ τα ματια και εσυ θα προσπαθεις να δεις κρατωντας το σαγονι σου ψηλα
ο ΑΥΧΕΝΑΣ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΜΟΥ ΣΕ ΠΙΑΝΕΙ ΟΠΩΣ ΕΓΡΑΨΑ ΠΟΛΛΑ ΧΛΜ ΣΕΡΙ.....ΑΘΗΝΑ ΚΑΛΑΜΠΑΚΑ Κ ΠΙΣΩ ΣΤΟ 2ΩΡΟ. :cool: :wsmile: :wsmile:
SS Forever γατακια..
alex lc4
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Κυρ 25 Νοέμ 2012, 23:51
Bike: 999
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Θέση οδήγησης 749?

Δημοσίευση από alex lc4 »

Για να μην μας ποναει ο αυχενας πρεπει να φοραμε και ενα καλο κρανος....αυτο το ξερουμε απο τοτε που πρωτοκαβαλησαμε
Αν τωρα σας πιανει αυχενικο στο 749/999 τοτε κατι γινεται λαθος ή στη σταση του σωματος ή στην επιλογη κρανους
(Στο αθηνα καλαμπακα σε 2ωρες μεσα οχι μονο ο αυχενας θα ποναει αλλα και ολο το κορμι)
Οποιος δεν εχει οδηγησει superduke(ή γενικα γυμνο) σερι για ενα 3ωρο με 160-200 μεση ωριαια δεν μπορει να καταλαβει τα παραπανω
Άβαταρ μέλους
panosduc
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2478
Εγγραφή: Τετ 10 Αύγ 2011, 14:46
Gender: Male
Other: Toro
Τοποθεσία: Ανω-Βουλα/Auckland-New Zealand

Re: Θέση οδήγησης 749?

Δημοσίευση από panosduc »

Αδερφε.....ελα τωρα...το κρανος 700 εκανε.Σουπερ σπορτ μπαικ καβαλαω απ τα 20.Τωρα ειμαι 49 :wsmile: :hibye: 748 καβαλαγα...
Για να καταλαβεις....δεν κατακρινω τα σουπερ σπορτ μπαικς.το αντιθετο...ειμαι κ φανατικος.Αλλα το παλικαρι μας ρωτησε αναμεσα σε 2 μοτορια.το αυχενικο...ηταν μεταφορικο..οτι τα μπαικς ειναι για λιγο...το στραντα για περισσοτερα ανεση.Μιας κ το παιδι ειναι ηρεμος κ οχι τρεχαντηρης... :mrgreen:
SS Forever γατακια..
Anosis
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευ 22 Ιούλ 2013, 18:29
Gender: Male
Bike: 749R
Other: Yamaha fazer

Re: Θέση οδήγησης 749?

Δημοσίευση από Anosis »

Στα 47 μου χρονια δεν ειμαι ακομα παππους αλλα η 749 μου, μου αφαιρει οτι κουραση κουβαλαω απο τη δουλεια της μερας. Ειναι ελιξηριο ζωης, παρε το και μη σκεφτεσαι λογικα, δεν εχει λογικη ο ερωτας.
Άβαταρ μέλους
Stelios62
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2874
Εγγραφή: Παρ 20 Νοέμ 2009, 02:52
Gender: Male
Other: Pantah 600 SL
Τοποθεσία: Κερατσινι

Re: Θέση οδήγησης 749?

Δημοσίευση από Stelios62 »

.... καλα εδω μιλαμε για ..... συνεκεσιο με προγαμιαιο συμβολαιο και ρητρα διαζυγιου .... μην χασουμε κιολας , τι ερωτες και πρασινα αλογα. :whistling:

.... παντως εμενα αυτα τα ψηλα μηχανακια πχ σαν το MULTI ... μου φερνουν κατι σαν ριγος .....! :mrgreen:

Stelios
Pantah 600 SL

http://www.italian.sakura.ne.jp/bad_toy ... ine05.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.italian.sakura.ne.jp/bad_toy ... ine04.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Απάντηση