Ο ηχος του R1 2009......

Άβαταρ μέλους
nickmostro
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 714
Εγγραφή: Τετ 02 Απρ 2008, 18:37
Gender: Male
Bike: Monster 600
Other: BMW G650 Xmoto
Τοποθεσία: Πειραιας/Νικαια

Ο ηχος του R1 2009......

Δημοσίευση από nickmostro »

...ακουγεται σαν V2 ή απλα μου φαινεται?

Ο ασυμμετρος στροφαλος φταιει?

Άβαταρ μέλους
johnduc
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6922
Εγγραφή: Δευ 14 Απρ 2008, 23:19
Gender: Male
Bike: 916
Τοποθεσία: Thessalonique,Macédoine-Centrale

Re: Ο ηχος του R1 2009......

Δημοσίευση από johnduc »

Πολυ ομορφο διαφημιστικο...και ψιλοφερνει σε βεδυο,ρε μπας και εχει κανα κρυφο ντεσμο? :mrgreen:
Οσο για το γιατρο...τα λογια ειναι περιττα :hi:
Εικόνα
COMUNE DI BOLOGNA

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
AmbaSSadoRR
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2266
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 13:54
Gender: Male
Τοποθεσία: MILANO

Re: Ο ηχος του R1 2009......

Δημοσίευση από AmbaSSadoRR »

nickmostro έγραψε:...ακουγεται σαν V2 ή απλα μου φαινεται?

Ο ασυμμετρος στροφαλος φταιει?


μυστικό..κρυφό..διαφήμιση έκανες e? :whistling: :whistling: :whistling:
Υπαρχουν... Ανθρωποι και...
....ανθρωπακια....
DESMODROMIC SVARTH

Re: Ο ηχος του R1 2009......

Δημοσίευση από DESMODROMIC SVARTH »

CLOPYRIGHT........ :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
nickmostro
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 714
Εγγραφή: Τετ 02 Απρ 2008, 18:37
Gender: Male
Bike: Monster 600
Other: BMW G650 Xmoto
Τοποθεσία: Πειραιας/Νικαια

Re: Ο ηχος του R1 2009......

Δημοσίευση από nickmostro »

Στην αρχη σκεφτηκα οτι ο ηχος ειναι τρικ του marketing ωστε να δωσουν στο spot υφος moto gp αλλα υπαρχουν και αλλα βιντεο.

Παει το zzzzzzzzz!!!xaxaxaxa



Aκουστε και ρελαντι...

Άβαταρ μέλους
nasa
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6545
Εγγραφή: Σάβ 16 Αύγ 2008, 22:08
Gender: Male
Bike: Monster S4RS
Other: ss900

Re: Ο ηχος του R1 2009......

Δημοσίευση από nasa »

ειναι τοσο μπουρδα δηλαδη που αν γινει κατι και δουλευει δικυλινδρα εσυ χαμπαρι δεν θα παρεις....... :))
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Anonymous την Τετ 07 Ιαν 2009, 01:05, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Πιπερι
. . . δώώώώώώστεεεεεε πόόόόόόόνοοοοοοοο . . .

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
jks
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6068
Εγγραφή: Δευ 24 Μαρ 2008, 01:26
Gender: Male
Bike: Monster 620
Other: SBK 848
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Ο ηχος του R1 2009......

Δημοσίευση από jks »

ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΠΩΣ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΝΕΟ R1 ΤΟΥ 2009...και κανενα R1 :shock: :shock:


αν με ενδιεφερε θα ειχα κανει Login στο Yamaha-Riders.com για να το σχολιασω με τους αλλους Κιτρινοφιλους...

:hibye:
DucatoBoy

Re: Ο ηχος του R1 2009......

Δημοσίευση από DucatoBoy »

jks έγραψε:ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΠΩΣ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΝΕΟ R1 ΤΟΥ 2009...και κανενα R1 :shock: :shock:


αν με ενδιεφερε θα ειχα κανει Login στο Yamaha-Riders.com για να το σχολιασω με τους αλλους Κιτρινοφιλους...

:hibye:
:lolol: :lolol: :lolol: :lolololol: :lolololol: :lolololol: :lolololol: :lolololol: :lolololol: :lolololol: :lolol: :lolol: :lolol: :lolol: :lolol: :urock: :bravo:
Άβαταρ μέλους
jks
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6068
Εγγραφή: Δευ 24 Μαρ 2008, 01:26
Gender: Male
Bike: Monster 620
Other: SBK 848
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Ο ηχος του R1 2009......

Δημοσίευση από jks »

Ε ναι ρε φιλαρακι ...
κανω Login στο DUCATISTI με τοση χαρα να διαβασω τα νεα θεματα και ποσταρισματα των φιλων και βλεπω φατσα καρτα πρωτο θεμα για τον ηχο που βγαζει ενα R1 ?????????????????????????
ε μου γυρισαν και τα 2 ματια οπως του κουλοχερη οταν πιανει το τζακποτ!!! (δεν εχω πιει και καφε ακομα)

επειδη τυχαινει να γνωριζω καλα τον Nickmostro (που ανεβασε το θεμα αυτο) και πιστευοντας οτι δεν θα με παρεξηγησει (πολυ) απαντησα με το ΥΦΑΚΙ αυτο...
DucatoBoy

Re: Ο ηχος του R1 2009......

Δημοσίευση από DucatoBoy »

Εννοειτε οτι δεν υπαρχει τιποτα προσωπικο ουτε απο μεριας μου απεναντι στον Νικο :hibye: :wsmile: (που εδω και 2 χρονια ξερω αλλα δεν εχω δει ποτε απο κοντα!!!και αν δεν το ηξερα ουτε εσας δεν θα ηξερα... :thumbsup: )...απλα συμφωνω μαζι σου....παντα στην πλακα με καλη διαθεση....

Δεν με ΧeζΕtε με τα ρ1-ρ2-ρ3-ρδα-ρκει.....αντε μην πω τιποτα και για τον "γιατρο"!!!!! :mrgreen: :wsmile: :)) :mrgreen: :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
johnduc
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6922
Εγγραφή: Δευ 14 Απρ 2008, 23:19
Gender: Male
Bike: 916
Τοποθεσία: Thessalonique,Macédoine-Centrale

Re: Ο ηχος του R1 2009......

Δημοσίευση από johnduc »

:lolol: :lolol: :lolol: :lolol: :lolololol: :lolololol: :lolololol: :lolololol:
Εικόνα
COMUNE DI BOLOGNA

Εικόνα
DESMODROMIC SVARTH

Re: Ο ηχος του R1 2009......

Δημοσίευση από DESMODROMIC SVARTH »

jks έγραψε:Ε ναι ρε φιλαρακι ...
κανω Login στο DUCATISTI με τοση χαρα να διαβασω τα νεα θεματα και ποσταρισματα των φιλων και βλεπω φατσα καρτα πρωτο θεμα για τον ηχο που βγαζει ενα R1 ?????????????????????????
ε μου γυρισαν και τα 2 ματια οπως του κουλοχερη οταν πιανει το τζακποτ!!! (δεν εχω πιει και καφε ακομα)

επειδη τυχαινει να γνωριζω καλα τον Nickmostro (που ανεβασε το θεμα αυτο) και πιστευοντας οτι δεν θα με παρεξηγησει (πολυ) απαντησα με το ΥΦΑΚΙ αυτο...

συμφωνω μαζι σου ...εν μερει..το ποστ δεν νομιζω οτι προβαλει τον ηχο σε επιπεδο ''θαυμασμου'' αλλα στο επίπεδο του clopyright....δηλαδη για άλλη μια φορά επιβεβαιωνει τις μοτοσυκλετισικές μας επιλογές...εχουν περασει τοσα χρόνια και ακομα προσπαθουν το βζιιιιιιιιιιιν να το κανουν μπράααααααααααααουυυυυυυυυυυυυυυυ..........
ιταλικος ηχος σε γιαπωνεζικη συσκευασία....
..σαν να πίνεις ούζο απο το αφγανισταν δηλαδή.... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Leo749s
IT Administrator
IT Administrator
Δημοσιεύσεις: 1193
Εγγραφή: Δευ 07 Απρ 2008, 01:50
Gender: Male
Other: F800GS
Τοποθεσία: Canada

Re: Ο ηχος του R1 2009......

Δημοσίευση από Leo749s »

Leopsomo έγραψε:... αλλα αν εχουν καταφερει να περναει τη δυναμη κατω σαν δικυλινδρο....
:thumbsup:
Μάλλον λόγω Big bang κινητήρα έχει αυτόν τον ήχο...

The 2009 Yamaha R1 has been officially unveiled by Yamaha, and as we predicted, it has a Yamaha M1-like big bang firing order. The first time a big bang engine has been used on a production bike, Yamaha is calling it “Crossplane Technology” and it puts each connecting rod 90º from the next, meaning the cylinders fire at 270°- 180°- 90°- 180°. This spreads out the power pulses to the rear tire, allowing it to regain traction in between each pulse. The result is more usable traction under large throttle openings, meaning riders will be able to accelerate out of corner earlier and harder.

Big bang engines combine the power of an inline-four with the traction of a v-twin.

http://hellforleathermagazine.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
mostro620
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 4056
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 14:58

Re: Ο ηχος του R1 2009......

Δημοσίευση από mostro620 »

Ακριβώς όπως τα γράφει ο Λεώ με την διαφορά ότι η Ducati πρώτη εφάρμοσε ακριβώς αυτήν την σειρά ένασης στο Desmosedici παραγωγής. Η τεχνολογία ονομάζεται twin pulse.


http://www.motorcycledaily.com/19februa ... nical.html" onclick="window.open(this.href);return false;


CAN YOU EXPLAIN HOW THE TWINPULSE WORKS?

Although it has four pistons, the Twinpulse maintains the typical characteristics of a twin-cylinder engine. Unlike a conventional four-cylinder unit, which has four distinct combustions for each complete cycle – that is, two turns of the crankshaft – the Twinpulse only has two. This is obtained by simultaneous combustion in the two cylinders of the same bank. The effect, which we have called Twinpulse, cannot be obtained by a four-cylinder engine by simply changing the firing order; it is necessary to design the entire engine with this function in mind, because many internal organs, which are stressed in a different and more ‘traumatic’ way, must be built to the right size.
Αλέξανδρος
kompimen

Re: Ο ηχος του R1 2009......

Δημοσίευση από kompimen »

η όλη "πατέντα" με την ασύμμετρη σειρά καύσης δεν έγινε για να προσομοιώσει τον ήχο των ducati αλλά το κράτημα που κερδίζει από τον τρόπο με τον οποίο αποδίδει τα "αλόγατα " στο πίσω λάστιχο!!!!! :wsmile: :wsmile:
Άβαταρ μέλους
mostro620
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 4056
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 14:58

Re: Ο ηχος του R1 2009......

Δημοσίευση από mostro620 »

http://www.motogp.com/en/news/2004/Duca ... e+at+Assen" onclick="window.open(this.href);return false;


Ιούνιος 2004 πρώτη εφαρμογή στα MotoGP. Λίγο αργότερα στις 1500 Desmosedici Strada. 2009 η Yamaha στο κορυφαίο της SBK. :glimpse:
Αλέξανδρος
Άβαταρ μέλους
nasa
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6545
Εγγραφή: Σάβ 16 Αύγ 2008, 22:08
Gender: Male
Bike: Monster S4RS
Other: ss900

Re: Ο ηχος του R1 2009......

Δημοσίευση από nasa »

οτι και να πειτε δεν με ψηνετε....... :cool: γιαμαπα δεν παιρνω..... :hibye:
. . . δώώώώώώστεεεεεε πόόόόόόόνοοοοοοοο . . .

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
nickmostro
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 714
Εγγραφή: Τετ 02 Απρ 2008, 18:37
Gender: Male
Bike: Monster 600
Other: BMW G650 Xmoto
Τοποθεσία: Πειραιας/Νικαια

Re: Ο ηχος του R1 2009......

Δημοσίευση από nickmostro »

Ρε παιδια ειλικρινα συγνωμη σε οποινδηποτε τον χαλασε....

Το εβαλα και στην ενοτητα "αλλα μοντελα εκτος Ducati"

Γενικα εμενα προσωπικα με ενδιαφερει οτιδηποτε εχει σχεση με μοτοσυκλετα και το συγκεκριμενο thread το ανοιξα εντελως καλοπροαιρετα.Νομιζα οτι θα υπηρχαν καποια παιδια που θα τα παραξενευε ο ηχος της οπως και εμενα και θα ηθελαν να μαθουν πως ενας τετρακυλινδρος σε σειρα εβγαζε τετοιο ηχο περα απο το συνηθησμενο zzzzzzzz.Στην ουσια ουτε εγω ηξερα αλλα εμαθα χαρη στο Λεω και τον Αλεξ!

Τωρα βρε συντουκατιστες μου ειλικρινα...εαν σας χαλαει το οποιδηποτε ποσταρισμα αλλης μαρκας πλην της δικης μας γιατι εχουμε αυτη την ενοτητα?Δεν ειρωνευομαι,απλα ρωτω.

@Γιαννη κ΄ Φανη:Μαγκες no hard feelings σε καμια περιπτωση!!!Να ειστε καλα ρε σεις και αν χαλασα την αισθητικη σας χιλια συγμωμη ειλικρινα μεσα απο την καρδια μου.Απλα θεωρησα οτι ισως υπαρχουν ατομα αναμεσα μας που αγαπανε την DUCATI αλλα αγαπανε και γενικοτερα την μοτοσυκλετα οπως εγω και θελουν να μαθουν και για αλλα μοντελα και τεχνολογια που αφορα την μοτοσυκλετα γενικοτερα!Με μπερδεψε και ο τιτλος της ενοτητας!!! :))

Φιλικα Νικος :hibye:
D3§m02K
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 7838
Εγγραφή: Δευ 24 Μαρ 2008, 00:07

Re: Ο ηχος του R1 2009......

Δημοσίευση από D3§m02K »

nickmostro έγραψε:Γενικα εμενα προσωπικα με ενδιαφερει οτιδηποτε εχει σχεση με μοτοσυκλετα και το συγκεκριμενο thread το ανοιξα εντελως καλοπροαιρετα.

Απλα θεωρησα οτι ισως υπαρχουν ατομα αναμεσα μας που αγαπανε την DUCATI αλλα αγαπανε και γενικοτερα την μοτοσυκλετα οπως εγω και θελουν να μαθουν και για αλλα μοντελα και τεχνολογια που αφορα την μοτοσυκλετα γενικοτερα!
:thumbsup:

Carry on ναούμ. . . :cool:
Άβαταρ μέλους
nasa
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6545
Εγγραφή: Σάβ 16 Αύγ 2008, 22:08
Gender: Male
Bike: Monster S4RS
Other: ss900

Re: Ο ηχος του R1 2009......

Δημοσίευση από nasa »

η ducati σου....ενω ειναι στο γκαραζ και νομιζεις τι αναπαυεται......

απατεωνααααα.........το εκανες το λαθοςςςς.....
ασχοληθηκες με αλλην...ενω εισαι μαζι μου.....??? :whistling:
ποσταρες και να το δουν και οι αλλοι....????? :cool:
σου αρεσε και ο ηχος της....????? :hibye:
σαν τον δικο μου εεεε...???? :glimpse:

και πας και να τα μπαλωσεις...και καλα μου αρεσουν ολες οι μοτοσυκλετες....... :whistling:

.....οκ...θα σε φτιαξω εγω.... :cool:



expect the unexpected....... :whistling: στο κατω κατω ιταλιδα ειναι αυτη........ :whistling: :whistling:
. . . δώώώώώώστεεεεεε πόόόόόόόνοοοοοοοο . . .

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
mxait
Ducatista
Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1915
Εγγραφή: Δευ 26 Μάιος 2008, 13:00
Gender: Male
Τοποθεσία: Νέα Φιλαδέλφεια

Re: Ο ηχος του R1 2009......

Δημοσίευση από mxait »

Να την πώ και γώ την αμαρτία μου....Δεν μου αρέσει καθόλου εμφάνισιακά αλλα απο ήχο καλα παει....προσέξτε οτί τα βιντεάκια είναι τραβιγμένα με τις μαμα εξατμήσεις, φανταστήτε πώς θα κάνει με ελεύθερες.....
Στακάτος.....

member of pastitsada racing team
Άβαταρ μέλους
geo_multi
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2853
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 20:49
Gender: Male
Bike: Multistrada 620
Τοποθεσία: Γκασμαδονήσι (ή αλλιώς Μυτιλήνη)

Re: Ο ηχος του R1 2009......

Δημοσίευση από geo_multi »

Δεν πάνε να βρούνε κανέναν σχεδιαστή να τους φτιάξει κανένα μηχανάκι της προκοπής λέω εγώ... :angry3:
Γιώργος

Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο και ας είναι η φωτιά που θα σε κάψει
Άβαταρ μέλους
Valentino.Rossi
Almost Ducatista
Almost Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1292
Εγγραφή: Τετ 03 Δεκ 2008, 23:51
Gender: Male
Other: αλλη
Τοποθεσία: θεσσαλονικη...

Re: Ο ηχος του R1 2009......

Δημοσίευση από Valentino.Rossi »

Ενα πολυ καλο βιντεακι που δειχνει πως δουλευει ο νεος κινητηρας....

9 Παγκοσμια και Vale.....


999s

I am aDUCted
Άβαταρ μέλους
bognick
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 89
Εγγραφή: Τρί 09 Σεπ 2008, 11:59
Gender: Male
Bike: Monster 695

Re: Ο ηχος του R1 2009......

Δημοσίευση από bognick »

Πώς εξηγείται κατ΄αυτόν τον τρόπο το περισσότερο grip του V2? Ψάχνω στο net να βρω κάποιο άρθρο και δε βρίσκω..
DucatoBoy

Re: Ο ηχος του R1 2009......

Δημοσίευση από DucatoBoy »

nickmostro έγραψε:@Γιαννη κ΄ Φανη:Μαγκες no hard feelings σε καμια περιπτωση!!!Να ειστε καλα ρε σεις και αν χαλασα την αισθητικη σας χιλια συγμωμη ειλικρινα μεσα απο την καρδια μου.Απλα θεωρησα οτι ισως υπαρχουν ατομα αναμεσα μας που αγαπανε την DUCATI αλλα αγαπανε και γενικοτερα την μοτοσυκλετα οπως εγω και θελουν να μαθουν και για αλλα μοντελα και τεχνολογια που αφορα την μοτοσυκλετα γενικοτερα!Με μπερδεψε και ο τιτλος της ενοτητας!!! :))

Φιλικα Νικος :hibye:
Ρε αντε να χαθεις που ζητας και συγνωμη "ναουμ"..... δεν μας χεζ#1ς λεω εγω με τους κιτρινιαρηδες :zep: ....και εννοειτε οτι καλα κανεις και ασχολησε με ολα τα δικυκλα....κι εγω τα βλεπω-τσεκαρω-αναλυω ολα (με οσα γνωριζω)...αυτο θα μας ελυπε να βαλουμε παροπιδες...ετσι εκτιμουμε αυτο που εχουμε και μενουμε και ενημερωμενοι για τα νεα σχιστοματικα και τις παπαριες που κανουνε, για να ξερουμε τι να τους πουμε οταν το παιζουν καπως.... :thumbsup: :mrgreen: :hibye:

(απλα...ειλικρινα...ητανε πρωινη σφαλιαρα αυτο το ποστ... :mrgreen: :)) :wsmile: )
Απάντηση