Τι λαδια...

Όλα όσα θέλατε να μάθετε και ντρεπόσασταν να ρωτήσετε...

Συντονιστής: sue

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
wheelsdeal
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: Τρί 31 Μάιος 2016, 23:12
Gender: Male
Bike: Monster S2R 800
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Τι λαδια...

Δημοσίευση από wheelsdeal »

Αλλαξα λαδι/φιλτρο χτες στο 796 και χρησιμοποιησα τα Bel Ray EXP 10w-40w.Τα συγκεκριμενα τα χρησιμοποιουσα σε αλλο ιξωδες σε ιαπωνες και ημουν ευχαριστημενος.Το Monster εκανε τελευταια αλλαγη λαδιων στην Καλλιροης οποτε υποθετω ειχαν βαλει Shell.

Τωρα στο 796 ειδα μια μικρη ανεπαισθητη αλλαγη προς το καλυτερο,λιγο πιο γλυκο το σαζμαν του εν κινηση και μπαινει και πιο ευκολα νεκρα απο 2α που ζοριζοταν λιγο.Η πρωτη εξακολουθει να χτυπαει λιγο.Θερμοκρασια 2 με 3 γραμμες εντος Αθηνας.

Κατι αρνητικο δεν παρατηρησα.37 ευρω το 4λιτρο.
Άβαταρ μέλους
HackmaN
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4581
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ 2012, 17:21
Gender: Male
Other: 1098

Re: Τι λαδια...

Δημοσίευση από HackmaN »

Καλή τιμή. Η πρώτη πάντα θα κοπανάει. Εκτός αν έχεις σκούτερ! :mrgreen:
Εικόνα
HackmaN 88
749s < HM Evo SP < Streetfighter S
Άβαταρ μέλους
alien
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Τετ 02 Μαρ 2016, 10:43
Gender: Male

Re: Τι λαδια...

Δημοσίευση από alien »

Γεια σας παιδιά. Κοντεύει η ώρα να αλλάξω λάδια στο Monster μου και έχω αρχίσει το ψάξιμο. Έπεσα πάνω σε έναν που έχει κανάλι στο youtube, ο οποίος κάνει διάφορα test στα λάδια. Μπορεί να έχει αναφερθεί ξανά αν ναι σορρυ. Το κανάλι λέγεται Piotr Tester.

Τεχνικές γνώσεις δεν έχω ώστε να κρίνω αν τα τεστ που κάνει έχουν ουσία, μιας και δεν προσομοιώνει το κλειστο περιβάλλον ενός κινητήρα. Αλλά δεν χάνει κανείς να του ρίξει μια ματιά, ίσως βγάλει χρήσιμα συμπεράσματα.

Για το 796 τι λάδια έχετε να προτείνετε; Διάβασα για Bel-Ray, Castrol, Amsoil. Ένας φίλος με 696 μου πρότεινε χωρίς δεύτερη σκέψη Liqui Moly 10w-50. Τα έχει δοκιμάσει κανείς;
Άβαταρ μέλους
wheelsdeal
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: Τρί 31 Μάιος 2016, 23:12
Gender: Male
Bike: Monster S2R 800
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Τι λαδια...

Δημοσίευση από wheelsdeal »

Μολις αλλαξα σε Liqui Moly 10-50 να εχω κανει 100χλμ.Μεχρι στιγμης ευχαριστημενος.

Τα BelRay τα χρησιμοποιω χρονια και ειναι πολυ καλο λαδι αλλα το EXP ειναι ημισυνθετικο και η τιμη τους ειναι ιδια με τα φουλ.Αν κανεις συχνες αλλαγες (καθε 3.500 τα αλλαζα) ειναι μια χαρα,δεν θα κραταγα ημισυνθετικο πανω απο 4.000.Τα φουλ της BelRay ειναι λιγο ακριβα και πλεον δυσκολα θα τα βρεις.

Τα Castrol ηταν τα χειροτερα μου σε αισθηση σαζμαν.Ηταν η τελευταια αλλαγη στο 796 και ηταν ξερο τελειος.Δεν θα τα ξαναεβαζα.Ηταν ομως 10-40 οποτε ισως παιζει ρολο,εχω κατασταλαξει στα 10-50 πλεον.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος wheelsdeal την Πέμ 21 Ιουν 2018, 10:19, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
mycolnago
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: Πέμ 17 Σεπ 2009, 18:37
Gender: Male
Bike: SS750
Other: Kreidler florett TM
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Τι λαδια...

Δημοσίευση από mycolnago »

βαλέ καλό λάδι να έχει .....


έχετε μπερδευτεί ...........

για το κοπάνημα των ταχυτήτων δεν υπεύθυνο μόνο το λάδι ,
αλλά το σωστό τέντωμα της αλυσίδας, το γρασάρισμα της και η κατάσταση των γραναζιών και των συνεμπλόκ.



τον μεγαλύτερο θόρυβο όταν κινείτε η μοτό τον βγάζει το σύστημα κίνησης ........
Άβαταρ μέλους
alien
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Τετ 02 Μαρ 2016, 10:43
Gender: Male

Re: Τι λαδια...

Δημοσίευση από alien »

Για τα Bel Ray από εσένα είχα διαβάσει και τον Xenokrati στο δικό σου νημα. Επίσης τα βάζει ένας φίλος σε 620. Για τα Silkolene μου ειπαν αλλά είδα κάτι 19€/lt οποτε το ξεχναμε.

Εγώ οι αλλαγές που θα κάνω θα είναι κάθε 6000χλμ. Επίσης μιλάμε για Κρήτη που το καλοκαίρι δε τη λες και δροσερή. Οπότε μήπως πρέπει να κοιτάξω για 15W τουλάχιστον; Μου έχουν πει και για 20w αλλά το θεωρώ υπερβολή. Στην τιμή έχω βάλει όριο τα 15€/lt σαν μπούσουλα.
xedra
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Παρ 27 Ιαν 2017, 14:59
Gender: Male

Re: Τι λαδια...

Δημοσίευση από xedra »

Για 696 που κυκλοφορεί Αθήνα (πιο πολύ βόλτα βέβαια), τι ιξώδες να βάλω; Με έχετε μπερδέψει! :zep: Σκοπεύω να τα κρατήσω ~4000 χλμ. μαξ.
Επίσης shell που τα βρίσκετε; Στα πρατήρια της εταιρίας;
Άβαταρ μέλους
Bart
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: Τρί 13 Σεπ 2011, 00:40
Gender: Male
Bike: Monster S4R
Other: 749s & m900
Τοποθεσία: Να εδώ

Re: Τι λαδια...

Δημοσίευση από Bart »

Νομίζω ότι με ένα 10-40 όπως δίνει και το μανιουαλ είσαι οκ σεμι συνθετηκ .
Αλλαγή κάθε 7500 είναι τίμια.ποιο γρήγορα γιατί?
I've heard it all,I've seen it all,I've done it all.I just don't remember any of it!
Άβαταρ μέλους
HackmaN
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4581
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ 2012, 17:21
Gender: Male
Other: 1098

Re: Τι λαδια...

Δημοσίευση από HackmaN »

Αν η χρήση είναι σταμάτα-ξεκινά στην πόλη ή συχνή επίσκεψη στην πίστα, καλό είναι αλλαγή στα 3-4.000. Ειδικά στα αερόψυκτα. Αλλιώς κάθε 5 - 6.000 είναι μια χαρά!
Άπειρα μαγαζιά για να ψάξεις για λιπαντικά.
Εικόνα
HackmaN 88
749s < HM Evo SP < Streetfighter S
Άβαταρ μέλους
Xenokratis
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2391
Εγγραφή: Κυρ 07 Μαρ 2010, 22:51
Gender: Male
Bike: 996
Other: Hypermotard 796
Τοποθεσία: Saλλoniki ΣΕ ΛΕΩ!

Re: Τι λαδια...

Δημοσίευση από Xenokratis »

alien έγραψε:. Επίσης μιλάμε για Κρήτη που το καλοκαίρι δε τη λες και δροσερή. Οπότε μήπως πρέπει να κοιτάξω για 15W τουλάχιστον; Μου έχουν πει και για 20w αλλά το θεωρώ υπερβολή. Στην τιμή έχω βάλει όριο τα 15€/lt σαν μπούσουλα.
Το w διπλα απτο νουμερο ειναι ενδεικτικο απο πινακες του SAE για το ιξωδες ενος λιπαντικου τον χειμωνα...winter εξου και το w. Αρα εσενα σε νοιαζει το δευτερο νουμερο το οποιο δειχνει την αντισταση του λιπαντικου στους 100 βαθμους να "λεπταινει" το ιξωδες τους. Προσωπικα χρησιμοποιω 50αρι στην θεσσαλονικη το καλοκαιρι...και δεν τσιμπαει...παροτι full synthetic exs της bell ray
Mωρέ, θα την πάρω την ψαρόβαρκα....!!!

Καλό ταξίδι μικρέ....
xedra
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Παρ 27 Ιαν 2017, 14:59
Gender: Male

Re: Τι λαδια...

Δημοσίευση από xedra »

Bart έγραψε:Νομίζω ότι με ένα 10-40 όπως δίνει και το μανιουαλ είσαι οκ σεμι συνθετηκ .
Αλλαγή κάθε 7500 είναι τίμια.ποιο γρήγορα γιατί?
SAE15-50 λέει το μάνουαλ αλλά στις θερμοκρασίες που δίνει, είναι οκ και το 10-40 απ ότι βλέπω.
HackmaN έγραψε:Αν η χρήση είναι σταμάτα-ξεκινά στην πόλη ή συχνή επίσκεψη στην πίστα, καλό είναι αλλαγή στα 3-4.000. Ειδικά στα αερόψυκτα. Αλλιώς κάθε 5 - 6.000 είναι μια χαρά!
Άπειρα μαγαζιά για να ψάξεις για λιπαντικά.
Δεν κινείται συχνά, αλλά παίζει και πόλη και βόλτα.
Απάντηση