Απορία για τα ducati

Όλα όσα θέλατε να μάθετε και ντρεπόσασταν να ρωτήσετε...

Συντονιστής: sue

Απάντηση
Ducati lover
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Τρί 21 Μαρ 2017, 20:12
Gender: Male
Other: Xt 600

Απορία για τα ducati

Δημοσίευση από Ducati lover »

Ως νέος στην ομάδα,λάτρης όμως των ducati, δεν έχω καταλάβει μερικά πράγματα... Ποια είναι ξηροκαμπανα τελοσπαντων ?ας πούμε ξέρω είμαι σίγουρος για τα monster s4rs, 900(παλιά μοντέλα δηλαδή) τα καινούργια δεν.ειναι από ότι ξέρω) για παράδειγμα το monster 695 είναι ?γιατί το s4rs ίδιας χρονολογίας είναι...διαφώτιστε με.παρακαλω.
Άβαταρ μέλους
HackmaN
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4581
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ 2012, 17:21
Gender: Male
Other: 1098

Re: Απορία για τα ducati

Δημοσίευση από HackmaN »

Για...Ducati lover είναι αδικαιολόγητη η απορία σου.
Είναι αναλόγως το μοτέρ. Πες ποια σε ενδιαφέρουν για αγορά να σου πούμε αν έχουν ξηρό ή υγρό.
Από το 2013 και μετά δεν είναι κανένα ξηρό.
Εικόνα
HackmaN 88
749s < HM Evo SP < Streetfighter S
Ducati lover
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Τρί 21 Μαρ 2017, 20:12
Gender: Male
Other: Xt 600

Re: Απορία για τα ducati

Δημοσίευση από Ducati lover »

Ναι το ξέρω πως μετά το 13 δεν είναι... Απλά.μου κάνει εντύπωση γιατί ίδιας χρονολογίας όπως s4,s2ειναι! Αλλά τα 800,900, 695είναι?
Ducati lover
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Τρί 21 Μαρ 2017, 20:12
Gender: Male
Other: Xt 600

Re: Απορία για τα ducati

Δημοσίευση από Ducati lover »

Εγώ ενδιαφέρομουν για 796 monster αλλά δυστυχώς δεν είναι οπότε στραφηκα στο hyper 1100!ο λόγος γτ δεβ παίζουν πολλά monster ξηροκαμπανα από ότι έχω δει στο car...και παίζω στα 6000€ max!αν έχεις κάποια ιδέα θα ήθελα να την ακούσω..
Άβαταρ μέλους
HackmaN
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4581
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ 2012, 17:21
Gender: Male
Other: 1098

Re: Απορία για τα ducati

Δημοσίευση από HackmaN »

Mε τόσα λεφτά βρίσκεις ξηρό, σχετικά νεαρό σε ηλικία, μόνο MTS 1000DS, Hypermotard 1100(απλό), Μοnster S4R (άν βρεις).
Εικόνα
HackmaN 88
749s < HM Evo SP < Streetfighter S
Άβαταρ μέλους
Ritsman
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: Παρ 02 Ιούλ 2010, 13:33
Gender: Male
Bike: Monster S4
Τοποθεσία: Νικαια Αττικη, Πλατανες Ρεθυμνου

Re: Απορία για τα ducati

Δημοσίευση από Ritsman »

Συνηθως ειναι..... ηταν, τα μεγαλα κυβικα της και μεχρι και μια σειρα και τα μικρα SBK της
Εικόνα
58
Άβαταρ μέλους
God is An Astronaut
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 879
Εγγραφή: Παρ 27 Μάιος 2011, 13:25
Gender: Male
Other: Ξυριστική Braun

Re: Απορία για τα ducati

Δημοσίευση από God is An Astronaut »

Eραστή της Ducaudi, μηχανή θέλεις, οχι τσιμεντιέρα.

ΟΚ, σου αρέσει - μας αρέσει ο ήχος και ολα καλά μέχρι εκεί καθώς είμεθα και ρομαντικοί - το να αποτελεί όμως ανασταλτικό παράγοντα απο μόνο του η έλλειψη ξηροκάμπανου...δε ξέρω φίλε μου, το θεωρώ υπερβολικό...

Ενα M1100 Εvο δλδ ή...848...ή SF848...ή Μ821 ή, ακόμα και Panigale θα σε χαλούσαν δλδ επειδή είναι υγροκάμπανα ?

Σου άρεσε το Μ796/696...αλλά σκέφτηκες για ΗΜ1100 λόγω του ξηρού μόνο ? Ελπιζω να αντιλαμβάνεσαι οτι μιλάμε για 2 τελείως διαφορετικές μοτοσυκλέτες - να οδηγήσεις θέλεις ή να ακούς μονο το χρ-χρ-χρ-χρ-χρ-χρ-χρ ? Εχεις οδηγήσει κάποιο απο αυτά που αναφέρεις ? Σημαντικότατη λεπτομέρεια.

Προσωπική άποψη : Kαλό θα είναι να ξέρουμε τι θέλουμε καθώς και το να βρούμε ενα μηχανάκι που να μας βολεύει και να μας ταιριάζει, τις λεπτομέρειες και τις "ψαγμενιές" καλό θα είναι να τις αφήνουμε για άλλους.

Να μου έλεγε κάποιος παλιός ο οποιος ειναι πραγματικά ρομαντικός με τα Ducati και εχει αλλάξει 2-3-4-5 απο αυτές οτι θέλει ξηροκάμπανο θα τον καταλάβαινα απολύτως και μαζί του, κάποιος όμως ο οποίος είναι στην αντίθετη άκρη και απλά θέλει κατι επειδή απλά "έτσι"...

Πρόσεξε φίλε, δεν προσπαθώ να σε πάρω απο τα μούτρα, απλά, μου θυμίζει λίγο τη φάση οπου με εχουν σταματήσει/ρωτήσει/πει ουκ ολίγες φορές στα φανάρια κτλπ "πωωω ρε φίλε αυτο το ξηρόοοο!" ή "ξΕροΚάμπαΝνο δεν είναι αυτό ?" απο τη στιγμή που ειναι υγρό...
Οχι οτι ειναι τπτ το κακό, απλά, τελικά ξέρουμε τι είναι το "ξηρό" και που αποσκοπεί και γιατί το θέλουμε, ή το αναζητάνε μερικοι λόγω "αναγνωρισιμότητας"/συσχέτισης με Ducati για να ξέρουν αυτοί και οι υπόλοιποι οτι καβαλάνε true® Ducati ?

Θα σου πρότεινα λοιπόν να αφήσεις τις ψαγμενιές και να πας να βρεις απλά ενα καλό λειτουργικά μηχανάκι (και οχι σαπάκι) για να βγάλεις τα γούστα σου.Τιποτα παραπάνω, τίποτα λιγότερο.

Πανε δες το, καβάλησέ το, νιώσε το αλλα προπαντός, πάνε πάρε ΚΑΤΙ που θα σου κάνει τη δουλειά - γιατι το γεγονός οτι σκεφτόσουν για (ήπιο σχετικά) naked και μετά πετάς στο mix motard κανίβαλο που σουζάρει με 3η κουμπωμένη για πλάκα απλα και μόνο λόγω "ξηροκάμπανου"...μαλλον δειχνει οτι... ναι...επικίνδυνα πράματα φίλε, δώσε περισσότερη βάση στην χρήση και την ασφάλειά σου παρά στον ήχο και το εφφέ.

Φιλικότατα :hibye:
Ducati lover
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Τρί 21 Μαρ 2017, 20:12
Gender: Male
Other: Xt 600

Re: Απορία για τα ducati

Δημοσίευση από Ducati lover »

Δυστυχώς s4 στην Αθήνα δεν υπάρχουν! Αρχικά σε ευχαριστώ για τις φιλικές συμβουλές σου...έπειτα,καλώς ή κακώς σε όλους αρέσει το εφέ, οπότε για αυτό ανέφερα για τα ξηροκαμπανα...όμως δεν είναι αυτός ο λόγος που θέλω να πάρω ducati!αλλά δίνει ένα επιπλέον κίνητρο! Όσον αφορά τη χρησιμότητα συμφωνώ, δεν το έχω καβαλησει και δε ξέρω και έχω ρωτήσει σε άλλο θέμα αν βολεύει και πήρα θετικές απαντήσεις! Όπως και για το monster είπαν πως μέσα στη πόλη είναι αρκετά καλό!δεν μου αρέσουν άλλες μηχανές πάρα μόνο τα ducati (plπες με περίεργο αλλά τι να κάνω) και το tiger 1050 αντέ λίγο και το triple! Για αυτό στρέφομαι μόνο στα ducati και αφού αν.παρω θα τα σκάσω ας είναι και ξηροκαμπανο... Αν έχεις κάποια άλλη ιδέα ριχτην :cool: (τι λες monster 796,hyper 1100 ή tiger?)
Άβαταρ μέλους
Jay_S
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: Πέμ 22 Οκτ 2015, 19:42
Gender: Male
Bike: ST3S
Other: S2R reloaded

Re: Απορία για τα ducati

Δημοσίευση από Jay_S »

Ας ξεκινήσουμε απο τα βάσικά, τι χρήση θέλεις να κάνεις; 60% πόλη 20% 10% ταξιδι

Για τα ξηροκάμπανα:
αν δεν κάνω λάθος όλα τα μοτερ 2V αεροψυκτα μέχρι 803κκ είναι υγρού συμπλέκτη.
900κκ εως 1100κκ αερόψυκτα 2V ξηροκάμπανα (με εξαίρεση το monster 1100 evo)
Tα 4V εως το 2013 ολα ξηροκάμπανα
Άβαταρ μέλους
dimos IT'S HORNY NOW
Ducatista
Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: Τρί 15 Απρ 2008, 14:48
Gender: Male
Bike: SS900
Other: 1000CAPONORDVESPA200

Re: Απορία για τα ducati

Δημοσίευση από dimos IT'S HORNY NOW »

Μην το μπερδευετε το παιδι.
Tiger θελει.
Κοιτα και tdm,μια χαρα ειναι.

Δεν εχεις καβαλησει,δεν εχεις οδηγησει,δεν ξερεις,αλλα
θες και ξηροκαμπανο..
Τι να γραψω αλλο ρε μαγκες?
Πειτε μου τι?
Το παιδι την ωρα του περναει,
ακου κοιταω και tiger..
Ελεος..
Ducati lover
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Τρί 21 Μαρ 2017, 20:12
Gender: Male
Other: Xt 600

Re: Απορία για τα ducati

Δημοσίευση από Ducati lover »

95% μέσα στη πόλη ταξίδια ελάχιστα και αυτά όχι πολύ μακριά... Όσο για το φίλο από πάνω δεν ξέρω γιατί θιχτηκε, μάλλον ίσως έχει μετοχές στην εταιρεία... Έρευνα αγοράς κάνω φιλαράκι με αδυναμία στα ducati για αυτό είμαι και στο φόρουμ για μου φεύγουν οι απορίες...
Άβαταρ μέλους
Jay_S
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: Πέμ 22 Οκτ 2015, 19:42
Gender: Male
Bike: ST3S
Other: S2R reloaded

Re: Απορία για τα ducati

Δημοσίευση από Jay_S »

95% εντος πόλης και ξηροκάμπανο, συμφωνα με τους περισσότερους ιδιοκτήτες εδώ, δεν είναι ο ιδανικός συνδιασμός.
Με τα υγρού συμπλέκτη θα είσαι πιο άνετος
Άβαταρ μέλους
Raf
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 5679
Εγγραφή: Τετ 18 Ιαν 2012, 08:50
Gender: Male
Bike: Monster 900
Other: Ss1000ds
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Απορία για τα ducati

Δημοσίευση από Raf »

Υπαρχει s4 αστερι με προικα εκτος φορουμ
Αν σε ενδιαφερει πραγματικα στειλε πμ να σου πω που θα πας να το δεις.
Οι αντρες οδηγανε κατω απο την τιμονοπλακα !!!!!
Ducati lover
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Τρί 21 Μαρ 2017, 20:12
Gender: Male
Other: Xt 600

Re: Απορία για τα ducati

Δημοσίευση από Ducati lover »

Jay_S έγραψε:95% εντος πόλης και ξηροκάμπανο, συμφωνα με τους περισσότερους ιδιοκτήτες εδώ, δεν είναι ο ιδανικός συνδιασμός.
Με τα υγρού συμπλέκτη θα είσαι πιο άνετος


Μμμ κατάλαβα φίλε μου, ναι το έχω ξανακούσει οπότε δίκιο έχεις... Anyway σε ευχαριστώ πολύ!
Απάντηση