Προφόρτιση Μπροστινού Multistrada 1200S

Όλα όσα θέλατε να μάθετε και ντρεπόσασταν να ρωτήσετε...

Συντονιστής: sue

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
zapatistas
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Πέμ 04 Ιαν 2018, 10:15
Gender: Male
Other: Desmo

Προφόρτιση Μπροστινού Multistrada 1200S

Δημοσίευση από zapatistas »

Μιας και την έχω μόνο ένα μήνα δεν γνώριζα ότι την μπροστινή προφόρτιση την ρυθμίζεις χειροκίνητα και όχι ηλεκτρονικά, ψάχνοντας όμως είδα ότι υπάρχουν και άλλοι που δεν το γνώριζαν και έτσι είπα να το γράψω και εδώ σε περίπτωση που κάποιος δεν το ξέρει.

Ουσιαστικά το μόνο που μπορείς να ρυθμίσεις ηλεκτρονικά στην μπροστινή ανάρτιση του multi είναι το πόσο σκληρή είναι αλλά όχι την προφόρτιση, κάτι που γίνεται απο το δεξί καλάμι με ένα 19αρι κλειδί πολύ εύκολα όπως σε όλα τα μηχανάκια που έχουν ρυθμιζόμενες αναρτήσεις.

Εγώ όταν έκατσα να το ρυθμίσω ήταν στις 2.5 περιστροφές που αντιστοιχούσε περίπου σε 35!!! κιλά αναβάτη, γι'αυτό είχα και τα θέματα που είχα με την σταθερότητα στο μπροστινό.

Just saying όλα αυτά σε περίπτωση που χρειαστύν σε κάποιον :mrgreen:

Μοντέλο: 2014 S
If you limit your choices only to what seems possible or reasonable, you disconnect yourself from what you truly want, and all that is left is a compromise.
achilleas
Almost Ducatista
Almost Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: Πέμ 21 Ιαν 2010, 20:15
Gender: Male
Bike: Multistrada 1000S
Επικοινωνία:

Re: Προφόρτιση Μπροστινού Multistrada 1200S

Δημοσίευση από achilleas »

υπαρχει ρυθμιση για 35 κιλα αναβατη?
Άβαταρ μέλους
zapatistas
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Πέμ 04 Ιαν 2018, 10:15
Gender: Male
Other: Desmo

Re: Προφόρτιση Μπροστινού Multistrada 1200S

Δημοσίευση από zapatistas »

achilleas έγραψε:υπαρχει ρυθμιση για 35 κιλα αναβατη?
Θεωρητικά ναι! Το μοντέλο του 14' τουλάχιστον με 10 full περιστροφές που είναι το max αντιστοιχεί σε 150 κιλά προφόρτισης. Που σημαίνει ότι μια περιστροφή ισούται με 15 κιλά.

Άρα εμένα που ήταν στις 2 στροφές και κάτι ψηλά βρισκόταν στα 35 ας πούμε κιλά.
If you limit your choices only to what seems possible or reasonable, you disconnect yourself from what you truly want, and all that is left is a compromise.
Άβαταρ μέλους
cronos
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2381
Εγγραφή: Τετ 17 Σεπ 2008, 20:50
Gender: Male
Bike: Streetfighter 848
Τοποθεσία: Ρέθυμνο

Re: Προφόρτιση Μπροστινού Multistrada 1200S

Δημοσίευση από cronos »

zapatistas έγραψε:Θεωρητικά ναι! Το μοντέλο του 14' τουλάχιστον με 10 full περιστροφές που είναι το max αντιστοιχεί σε 150 κιλά προφόρτισης. Που σημαίνει ότι μια περιστροφή ισούται με 15 κιλά.
Γράφει το μάνιουαλ ότι κάθε περιστροφή είναι και 15 κιλά?Πρώτη φορά διαβάζω αυτό.Μήπως κάνεις κάπου λάθος και κάνεις χειρότερο το πρόβλημα σου?
Άβαταρ μέλους
zapatistas
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Πέμ 04 Ιαν 2018, 10:15
Gender: Male
Other: Desmo

Re: Προφόρτιση Μπροστινού Multistrada 1200S

Δημοσίευση από zapatistas »

Αυτό δεν το γράφει πουθενά, γράφει όμως ότι το μέγιστο είναι 150 και οι maximum περιστροφές είναι 10 άρα τα μαθηματικά λένε 15 η μια περιστροφή. Επίσης το έχω διαβάσει και σε ξένα forum απο διάφορους οπότε υποθέτω ότι έχει βάση.

Εξάλλου αυτό λειτουργεί πιο πολύ σαν μπούσουλας και όχι ακριβής μέτρηση ώστε απλά να το ρυθμίσεις πιο εύκολα μόνος και να ξέρεις περίπου που βρίσκεσε.

Το post το έκανα εξάλλου για να μάθει κάποιος που δεν το ξέρει ότι η προφόρτιση στο μπροστινό του Multi γίνεται χειροκίνητα και όχι ηλεκτρονικά όπως της πίσω, και οχι για το πώς να ρυθμίσει σωστά την προφόρτιση στο μηχανάκι του.
If you limit your choices only to what seems possible or reasonable, you disconnect yourself from what you truly want, and all that is left is a compromise.
vagourman
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Πέμ 19 Ιαν 2017, 20:08
Gender: Male

Re: Προφόρτιση Μπροστινού Multistrada 1200S

Δημοσίευση από vagourman »

Χρήσιμη πληροφορία ,

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
dimitris848
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3853
Εγγραφή: Τρί 03 Φεβ 2009, 23:32
Gender: Male
Τοποθεσία: Αθήνα-Βύρωνας

Re: Προφόρτιση Μπροστινού Multistrada 1200S

Δημοσίευση από dimitris848 »

Λέω μήπως .... η προφόρτιση δέν ισούται με κάθε περιστροφή με 15 κιλά αλλά να πηγαίνει το πράγμα ποσοστιαία και λίγο πιό χοντρικά ?? Δηλαδή οι πρώτες ας πούμε (δέν ξέρω..) 4 περιστροφές να μήν ισούνται με 60 κιλά αναβάτη αλλά με το 30 % π.χ. των 150 κιλών ??? Δέν ξέρω πάλι και ρωτάω.... μήν όντως γίνει απο το ένα άκρο το "πρόβλημα" και πάει στο άλλο άκρο, με το να γίνει ψιλοκούτσουρο και να έχει μέχρι επικίνδυνες αναπηδήσεις... δέν το ψάχνεις λίγο καλύτερα να το σιγουρέψεις φίλε zapatistas ?
http://www.youtube.com/watch?v=s9Pto1YAAoc" onclick="window.open(this.href);return false;
Απάντηση