Περι ελαίου ο λόγος

Όλα όσα θέλατε να μάθετε και ντρεπόσασταν να ρωτήσετε...

Συντονιστής: sue

Άβαταρ μέλους
Ducatista JR.
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: Παρ 14 Φεβ 2020, 14:27
Gender: Male
Bike: Monster 750
Other: SYM Joyride200
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Περι ελαίου ο λόγος

Δημοσίευση από Ducatista JR. »

1. Όταν αγόρασα τη καλή μου πριν τρεις μήνες μόλις είχε βγει - και καλά - από service που συμπεριελάμβανε αλλαγή λαδιών αλλά όχι και φίλτρου λαδιού. Το μηχανάκι μου είχε πάνω 50807χλμ.(αν θυμάμαι καλά) και "καθόταν" για καιρό... Το δούλεψα για καμιά χιλιάδα - περίπου - χλμ. και πριν τρεις εβδομάδες το έβαλα στο συνεργείο για να φτιάξω κάποια πράγματα - όπως - ξέρετε κάποιοι που με παρακολουθήτε... και πρόσεξα ότι τα λάδια μου ήταν μαύρα... Όπως ήταν φυσικό(για μένα τουλάχιστον) ζήτησα αλλαγή λαδιών και φίλτρου μεταξύ των υπόλοιπων εργασιών μπας και καθαρίσουν... Όταν παρέλαβα τη μηχανή προχθές...(Παρασκευή) παρατήρησα ότι τα λάδια ήταν πάλι μαύρα. Σε ερώτηση μου στο μάστορα αν άλλαξε λάδια και φίλτρο και γιατί τα λάδια είναι πάλι μαύρα μου απάντησε ότι "μετά από τρεις - τέσσερις αλλαγές θα καθαρίσει το μοτέρ και δη τα λάδια". Και ρωτάω τώρα εγώ έτσι είναι ή μ@λ@κ13$ μου είπε;;

2. Σε κουβέντα που είχα χθες με υποτιθέμενο μηχανικό εξωλέμβιων και μηχανών περί κινητήρων μου είπε ότι "είναι φυσιολογικό ένας κινητήρας να τσιμπάει λίγο λαδάκι και ιδίως τα πρώτα 20 - 30 δευτερόλεπτα κατά την εκκίνηση του - μέχρι να ζεσταθεί και να διασταλούν τα μέταλλα του για τα Yamaha τα TDM δε το λέει και ο κατασκευαστής στο manual και το Mercedes του καίει επίσης". Προσωπικά - και με τις λίγες μηχανολογικές μου γνώσεις - δε μπορώ να δεχθώ ότι ένα υγιές μοτέρ καίει/τσιμπάει λάδια για κανένα λόγο και τον θεώρησα επικίνδυνο και ηλίθιο χωρίς να αναφέρω και κάτι άλλο που μου είπε για την ταχύτητα του - με μηχανή στη διαδρομή Ηράκλειο - Μπαλί(οι Κρητικοί φίλοι σίγουρα ξέρουν...).

3. Με τα δικά μας μηχανάκια έχουμε προβλήματα με τσίμπημα λαδιού και αν ναι υπό ποιες συνθήκες.

Παρακαλώ για τα φώτα σας - συμμετοχή σας.
- Σπύρος -

Ride or Die
Άβαταρ μέλους
cronos
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2383
Εγγραφή: Τετ 17 Σεπ 2008, 20:50
Gender: Male
Bike: Streetfighter 848
Τοποθεσία: Ρέθυμνο

Re: Περι ελαίου ο λόγος

Δημοσίευση από cronos »

Εσένα ποιο είναι το πρόβλημα σου γιατί με μπέρδεψες.Τα μαύρα λάδια ή το κάψιμο αυτών?Σου καίει λάδια το δικό σου?Τα λάδια μαυρίζουν με το δούλεμα.Εσένα μαύρισαν πριν βγει το μηχανάκι απ'το συνεργείο?
Άβαταρ μέλους
dimos IT'S HORNY NOW
Ducatista
Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1975
Εγγραφή: Τρί 15 Απρ 2008, 14:48
Gender: Male
Bike: SS900
Other: 1000CAPONORDVESPA200

Re: Περι ελαίου ο λόγος

Δημοσίευση από dimos IT'S HORNY NOW »

Δεν στα αλλαξε,σου πηρε τα φραγκα κ σου λεει παπαριες.

Ειναι κ αυτο ενα ενδεχομενο.

Αλλα βρε φιλε,επειδη σε βλεπω ανησυχο κ μαλλον επεσες σε αρπακτικο,γιατι δεν κανεις αυτο που σου γραφουν τοσα παιδια εδω?παντο στην αθηνα σ ενα καλο συνεργειο κ θα χεις το κεφαλι σου ησυχο,απλα πραγματα :hibye:
Stelioskg
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 177
Εγγραφή: Σάβ 25 Νοέμ 2017, 20:30
Gender: Male
Bike: 748SP
Other: Multistrada 950

Re: Περι ελαίου ο λόγος

Δημοσίευση από Stelioskg »

Το δικο μου τσιμπαει παντως λαδακι απο την 1ημερα εως και σημερα (50.000χλμ)..
Δεν το θεωρω ανησυχητικο απο την στιγμη που καει ακριβως την ιδια ποσοτητα..
Τωρα για τα μαυρα λαδια πιστευω οτι δεν τα αλλαξε..
Πως γινετε να καθαρισουν μετα απο 3-4 αλλαγες;;;;;;
Volpad
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Δευ 05 Ιουν 2017, 10:46
Gender: Male
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Περι ελαίου ο λόγος

Δημοσίευση από Volpad »

Stelioskg έγραψε:...
Πως γινετε να καθαρισουν μετα απο 3-4 αλλαγες;;;;;;
Την 3η ή την 4η φορά, θα του αλλάξει όντως λάδια...
Άβαταρ μέλους
vagosm
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Τρί 19 Απρ 2016, 13:14
Gender: Male

Re: Περι ελαίου ο λόγος

Δημοσίευση από vagosm »

Θεωρώ χαζό να μην σου αλλάξουν λάδια σε ένα σέρβις και να ρισκάρουν την φήμη τους για 15-20 ευρω. Τώρα για τα λάδια που λες ότι είναι μαύρα παίζει ρόλο το πόσο βρώμικος είναι ο κινητήρας και τι λάδι έβαλες. Στην ουσία αυτή ειναι η δουλειά του λαδιού να λιπαίνει και να καθαρίζει. Αν όμως το παρατήρησες ότι ήταν μάυρα ακριβώς μετά την αλλαγή και πριν δουλευτεί το μηχανάκι δεν ξέρω τι να πω.
Άβαταρ μέλους
vagosm
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Τρί 19 Απρ 2016, 13:14
Gender: Male

Re: Περι ελαίου ο λόγος

Δημοσίευση από vagosm »

Όσον αφορά το κάψιμο του λαδιού -μηχανικός δεν είμαι αλλά ξέρω ότι το κάψιμο του λαδιού θεωρείται φυσιολογικό για συγκεκριμένους κινητήρες και πολλές φορές ακόμα και θεμιτό. Η απώλεια του λαδιού όμως είναι ένα τελείως διαφορετικό κομμάτι και θεωρείται πρόβλημα.
Άβαταρ μέλους
Ducatista JR.
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: Παρ 14 Φεβ 2020, 14:27
Gender: Male
Bike: Monster 750
Other: SYM Joyride200
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Περι ελαίου ο λόγος

Δημοσίευση από Ducatista JR. »

Παίδες καλημέρα και καλή σαρακοστή!

Πρέπει να είναι αρκετά βρόμικο εσωτερικά το μοτέρ μιας και η καλή μου κακοπερνούσε... Και ίσως τα λάδια να μαυρίσανε επειδή την έκανε βόλτα να δει πώς πάει με το καινούριο γρανάζομα... Ίσως λέω... Το σενάριο να τρέχω Αθήνα για να κάνω service το μηχανάκι μου φαίνεται μανούρα... βέβαια με τις τιμές εδώ ίσως είναι η μία η άλλη... αλλά ίσως είναι μονόδρομος - είδομεν - έτσι κι αλλιώς αυτή τη στιγμή έχω στεγνώσει οικονομικά μιας και της έχω ρίξει 1νάμισι χιλιάρικο. Τώρα ένα υγιές μοτέρ να καίει/τσιμπάει λάδι εξακολουθεί να μου φαίνεται περίεργο και απ' ότι καταλαβαίνω δεν διαφεύγουμε κι εμείς του προβλήματος... Όπως και να 'χει με καλύψατε πλήρως και σας ευχαριστώ γι αυτό οπότε τώρα θα αρχίσω να μετράω και την ποσότητα του λαδιού. Καλά να περάσετε σήμερα προσοχή και πάντα όρθιοι!
- Σπύρος -

Ride or Die
Viper1
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: Τρί 19 Απρ 2016, 11:21
Gender: Male

Re: Περι ελαίου ο λόγος

Δημοσίευση από Viper1 »

Ducatista JR. έγραψε:Παίδες καλημέρα και καλή σαρακοστή!

Πρέπει να είναι αρκετά βρόμικο εσωτερικά το μοτέρ μιας και η καλή μου κακοπερνούσε... Και ίσως τα λάδια να μαυρίσανε επειδή την έκανε βόλτα να δει πώς πάει με το καινούριο γρανάζομα... Ίσως λέω... Το σενάριο να τρέχω Αθήνα για να κάνω service το μηχανάκι μου φαίνεται μανούρα... βέβαια με τις τιμές εδώ ίσως είναι η μία η άλλη... αλλά ίσως είναι μονόδρομος - είδομεν - έτσι κι αλλιώς αυτή τη στιγμή έχω στεγνώσει οικονομικά μιας και της έχω ρίξει 1νάμισι χιλιάρικο. Τώρα ένα υγιές μοτέρ να καίει/τσιμπάει λάδι εξακολουθεί να μου φαίνεται περίεργο και απ' ότι καταλαβαίνω δεν διαφεύγουμε κι εμείς του προβλήματος... Όπως και να 'χει με καλύψατε πλήρως και σας ευχαριστώ γι αυτό οπότε τώρα θα αρχίσω να μετράω και την ποσότητα του λαδιού. Καλά να περάσετε σήμερα προσοχή και πάντα όρθιοι!
Μπορείς να κανείς την επόμενη αλλαγή σε λιγότερα χλμ. Πάντως η αλλαγή λαδιών φίλτρου είναι η ποιο απλή δουλειά αν ξέρεις τα βασικά και έχεις επίσης βασικά εργαλεία
Άβαταρ μέλους
Ducatista JR.
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: Παρ 14 Φεβ 2020, 14:27
Gender: Male
Bike: Monster 750
Other: SYM Joyride200
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Περι ελαίου ο λόγος

Δημοσίευση από Ducatista JR. »

Viper1 έγραψε:Μπορείς να κανείς την επόμενη αλλαγή σε λιγότερα χλμ. Πάντως η αλλαγή λαδιών φίλτρου είναι η ποιο απλή δουλειά αν ξέρεις τα βασικά και έχεις επίσης βασικά εργαλεία
Φίλε μου δε θα πω ψέματα αλλά υπολείπομαι γνώσεων στο επίπεδο μοτοσυκλέτας όσων αφορά την αλλαγή λαδιών και φίλτρου(δε το 'χω κάνει ποτέ και πρέπει να ψαχτώ...) για να γελάσεις θα σου πω ότι ξέρω μόνο σε παπί. Επίσης μου λείπει ο χώρος και κάποια εργαλεία(stand για τη μοτο κλειδί φίλτρου κ.λ.π). Αλλά ναι ποιό σύντομες αλλαγές είναι μια λύση που ξεκίνησα να εφαρμόζω.
- Σπύρος -

Ride or Die
Άβαταρ μέλους
Κωνσταντίνος Τύρλας
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: Δευ 26 Μάιος 2008, 11:59
Gender: Male
Bike: 999R
Other: 750SS
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Περι ελαίου ο λόγος

Δημοσίευση από Κωνσταντίνος Τύρλας »

να ρωτήσω??Monster 750 έχεις??Τι χιλιόμετρα εχει???
Kωνσταντίνος
" Κάλλιο ροκκάς και εντουράς παρά στρητάς και καρεκλάς "
info@sgstudio.gr
www.sgstudio.gr
Άβαταρ μέλους
Ducatista JR.
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: Παρ 14 Φεβ 2020, 14:27
Gender: Male
Bike: Monster 750
Other: SYM Joyride200
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Περι ελαίου ο λόγος

Δημοσίευση από Ducatista JR. »

Κωνσταντίνος Τύρλας έγραψε:να ρωτήσω??Monster 750 έχεις??Τι χιλιόμετρα εχει???
Μετά τη σημερινή βόλτα 51900 περίπου...
- Σπύρος -

Ride or Die
Άβαταρ μέλους
Κωνσταντίνος Τύρλας
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: Δευ 26 Μάιος 2008, 11:59
Gender: Male
Bike: 999R
Other: 750SS
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Περι ελαίου ο λόγος

Δημοσίευση από Κωνσταντίνος Τύρλας »

Το ψυγείο λαδιού που έχεις ...η συνδεσμολογία των σωλήνων παροχής και κυκλοφορίας είναι εντελώς λάθος απο το εργοστασιο.Και στα άλλα όμοια ψυγεία που υπάρχουν σε άλλα μοντέλα είναι επίσης λάθος.
Το λάδι έρχεται απο την μία μεριά απο επάνω(!!!) και επιστρέφει επίσης απο την άλλην μερια απο επάνω!!
Απλά οταν αλλάζεις λάδια εκει μεσα εγκλωβίζεται μια ποσότητα περίπου 250 ml ...όχι ασήμαντη.
Αυτό το λάδι αναμειγνύεται με το καινούργιο που βάζεις και μαυρίζει ΟΛΟ( αλλα και μολύνεται!!) σε χρόνο d/t.
Η μόνη λύση είναι να ξεβιδώνεις τις παροχές λαδιού απο το κάρτερ και με ενα ακροφύσιο αέρα πρεσάρεις απο την μία παροχή και βγαίνει απο την άλλη.Μετα ξαναμοντάρεις με ΑΔΕΙΟ ΨΥΓΕΙΟ ΠΙΑ.
Φυσικά αν κάνεις αυτό θα εκπλάγεις τι μούργα λαδιου βγαίνει απο το σπιράλ του ψυγείου εκει μεσα!!

PB046282 (Large).JPG
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Kωνσταντίνος
" Κάλλιο ροκκάς και εντουράς παρά στρητάς και καρεκλάς "
info@sgstudio.gr
www.sgstudio.gr
Άβαταρ μέλους
jks
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6068
Εγγραφή: Δευ 24 Μαρ 2008, 01:26
Gender: Male
Bike: Monster 620
Other: SBK 848
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Περι ελαίου ο λόγος

Δημοσίευση από jks »

Κωνσταντίνος Τύρλας έγραψε: Μετα ξαναμοντάρεις με ΑΔΕΙΟ ΨΥΓΕΙΟ ΠΙΑ.
καλημερα Κωσταντινε,
εγω κανω οτι ακριβως περιεγραψες με τη μονη διαφορα οτι πριν μονταρω το ψυγειο, εχω ενα χωνακι με πολυ λεπτο τελειωμα, και ριχνω (θελει λιγο λιγο, και υπομονη να βγουν οι φυσαλιδες) φρεσκο λαδι μεσα στο ψυγειο -περιπου 200ml οπως ειπες- ωστε κατα την εκκινηση το κυκλωμα λαδιου να μην εχει μεγαλο κενο.
εννοειται, και το φιλτρο λαδιου το γεμιζω ως πανω σχεδον με φρεσκο λαδακι πριν το βιδωσω

:hibye:
Άβαταρ μέλους
HackmaN
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4582
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ 2012, 17:21
Gender: Male
Other: 1098

Re: Περι ελαίου ο λόγος

Δημοσίευση από HackmaN »

Ωπα. Αν ισχύει αυτό τότε όλα τα αερόψυκτα έχουμε μαύρο λάδι μαζί με το νέο, μιας και σε κανένα εξουσιοδοτημένο συνεργειο δεν το κάνουν αυτό.
Εικόνα
HackmaN 88
749s < HM Evo SP < Streetfighter S
Άβαταρ μέλους
cronos
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2383
Εγγραφή: Τετ 17 Σεπ 2008, 20:50
Gender: Male
Bike: Streetfighter 848
Τοποθεσία: Ρέθυμνο

Re: Περι ελαίου ο λόγος

Δημοσίευση από cronos »

HackmaN έγραψε:Ωπα. Αν ισχύει αυτό τότε όλα τα αερόψυκτα έχουμε μαύρο λάδι μαζί με το νέο, μιας και σε κανένα εξουσιοδοτημένο συνεργειο δεν το κάνουν αυτό.

Εχω την εντύπωση ότι στο Hyper που είχα ο Φιλλιπάκης άδειαζε το ψυγείο γιατί μου είχε κάνει εντύπωση το πόσο λάδι κρατάει.Εκτός και αν το έχω δει αλλού και δεν θυμάμαι καλά μιας και έχουν περάσει χρόνια
Άβαταρ μέλους
cronos
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2383
Εγγραφή: Τετ 17 Σεπ 2008, 20:50
Gender: Male
Bike: Streetfighter 848
Τοποθεσία: Ρέθυμνο

Re: Περι ελαίου ο λόγος

Δημοσίευση από cronos »

HackmaN έγραψε:Ωπα. Αν ισχύει αυτό τότε όλα τα αερόψυκτα έχουμε μαύρο λάδι μαζί με το νέο, μιας και σε κανένα εξουσιοδοτημένο συνεργειο δεν το κάνουν αυτό.

Εχω την εντύπωση ότι στο Hyper που είχα ο Φιλλιπάκης άδειαζε το ψυγείο γιατί μου είχε κάνει εντύπωση το πόσο λάδι κρατάει.Εκτός και αν το έχω δει αλλού και δεν θυμάμαι καλά μιας και έχουν περάσει χρόνια
Άβαταρ μέλους
Κωνσταντίνος Τύρλας
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: Δευ 26 Μάιος 2008, 11:59
Gender: Male
Bike: 999R
Other: 750SS
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Περι ελαίου ο λόγος

Δημοσίευση από Κωνσταντίνος Τύρλας »

HackmaN έγραψε:Ωπα. Αν ισχύει αυτό τότε όλα τα αερόψυκτα έχουμε μαύρο λάδι μαζί με το νέο, μιας και σε κανένα εξουσιοδοτημένο συνεργειο δεν το κάνουν αυτό.

Εγραψα οτι είναι καραμπινάτο λάθος απο το εργοστασιο!! Αν πάνε by the book να πει στις αντιπροσωπείες να αλλάξουν τα ψυγεία??Αυτο δεν γίνεται....γινεται ομως με τον τρόπο που εξήγησα.Το οτι δεν το κάνει κανένας η ελάχιστοι....αυτο ειναι η διαφορά ευσυνειδησίας ...η αδιαφοριας!!
Kωνσταντίνος
" Κάλλιο ροκκάς και εντουράς παρά στρητάς και καρεκλάς "
info@sgstudio.gr
www.sgstudio.gr
Άβαταρ μέλους
Ducatista JR.
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: Παρ 14 Φεβ 2020, 14:27
Gender: Male
Bike: Monster 750
Other: SYM Joyride200
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Περι ελαίου ο λόγος

Δημοσίευση από Ducatista JR. »

Κωνσταντίνος Τύρλας έγραψε:Το ψυγείο λαδιού που έχεις ...η συνδεσμολογία των σωλήνων παροχής και κυκλοφορίας είναι εντελώς λάθος απο το εργοστασιο.Και στα άλλα όμοια ψυγεία που υπάρχουν σε άλλα μοντέλα είναι επίσης λάθος.
Το λάδι έρχεται απο την μία μεριά απο επάνω(!!!) και επιστρέφει επίσης απο την άλλην μερια απο επάνω!!
Απλά οταν αλλάζεις λάδια εκει μεσα εγκλωβίζεται μια ποσότητα περίπου 250 ml ...όχι ασήμαντη.
Αυτό το λάδι αναμειγνύεται με το καινούργιο που βάζεις και μαυρίζει ΟΛΟ( αλλα και μολύνεται!!) σε χρόνο d/t.
Η μόνη λύση είναι να ξεβιδώνεις τις παροχές λαδιού απο το κάρτερ και με ενα ακροφύσιο αέρα πρεσάρεις απο την μία παροχή και βγαίνει απο την άλλη.Μετα ξαναμοντάρεις με ΑΔΕΙΟ ΨΥΓΕΙΟ ΠΙΑ.
Φυσικά αν κάνεις αυτό θα εκπλάγεις τι μούργα λαδιου βγαίνει απο το σπιράλ του ψυγείου εκει μεσα!!
jks έγραψε:καλημερα Κωσταντινε,
εγω κανω οτι ακριβως περιεγραψες με τη μονη διαφορα οτι πριν μονταρω το ψυγειο, εχω ενα χωνακι με πολυ λεπτο τελειωμα, και ριχνω (θελει λιγο λιγο, και υπομονη να βγουν οι φυσαλιδες) φρεσκο λαδι μεσα στο ψυγειο -περιπου 200ml οπως ειπες- ωστε κατα την εκκινηση το κυκλωμα λαδιου να μην εχει μεγαλο κενο.
εννοειται, και το φιλτρο λαδιου το γεμιζω ως πανω σχεδον με φρεσκο λαδακι πριν το βιδωσω

:hibye:
Καλημέρα πολύ σωστές οι παρατηρήσεις - συμβουλές σας! Θα το έχω στα υπόψιν... :thumbsup:
- Σπύρος -

Ride or Die
Άβαταρ μέλους
Ducatista JR.
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: Παρ 14 Φεβ 2020, 14:27
Gender: Male
Bike: Monster 750
Other: SYM Joyride200
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Περι ελαίου ο λόγος

Δημοσίευση από Ducatista JR. »

HackmaN έγραψε:Ωπα. Αν ισχύει αυτό τότε όλα τα αερόψυκτα έχουμε μαύρο λάδι μαζί με το νέο, μιας και σε κανένα εξουσιοδοτημένο συνεργειο δεν το κάνουν αυτό.
Σίγουρα συμβαίνει αυτό... εδώ τουλάχιστον... αλλά δε ξέρω για τον Φιλλιπάκη που λέει ο Cronos
- Σπύρος -

Ride or Die
Άβαταρ μέλους
Ducatista JR.
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: Παρ 14 Φεβ 2020, 14:27
Gender: Male
Bike: Monster 750
Other: SYM Joyride200
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Περι ελαίου ο λόγος

Δημοσίευση από Ducatista JR. »

Κωνσταντίνος Τύρλας έγραψε:Εγραψα οτι είναι καραμπινάτο λάθος απο το εργοστασιο!! Αν πάνε by the book να πει στις αντιπροσωπείες να αλλάξουν τα ψυγεία??Αυτο δεν γίνεται....γινεται ομως με τον τρόπο που εξήγησα.Το οτι δεν το κάνει κανένας η ελάχιστοι....αυτο ειναι η διαφορά ευσυνειδησίας ...η αδιαφοριας!!
:thumbsup:
- Σπύρος -

Ride or Die
Άβαταρ μέλους
Ritsman
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: Παρ 02 Ιούλ 2010, 13:33
Gender: Male
Bike: Monster S4
Τοποθεσία: Νικαια Αττικη, Πλατανες Ρεθυμνου

Re: Περι ελαίου ο λόγος

Δημοσίευση από Ritsman »

Μου κάνει εντύπωση αυτό που λέτε για το ψυγείο..... στο δικό μου φένοντε τα λάδια στο δείκτη καθαρά για αρκετά χλμ μετά την αλλαγή..... βέβαια στα 2nd gen monster το ψυγείο έχει παροχή πάνω κατω
Εικόνα
58
Άβαταρ μέλους
Ducatista JR.
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: Παρ 14 Φεβ 2020, 14:27
Gender: Male
Bike: Monster 750
Other: SYM Joyride200
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Περι ελαίου ο λόγος

Δημοσίευση από Ducatista JR. »

Ritsman έγραψε:Μου κάνει εντύπωση αυτό που λέτε για το ψυγείο..... στο δικό μου φένοντε τα λάδια στο δείκτη καθαρά για αρκετά χλμ μετά την αλλαγή..... βέβαια στα 2nd gen monster το ψυγείο έχει παροχή πάνω κατω
Οπότε λογικά τα λάδια θα φεύγουν με τη μία μόλις ξεβιδώνεις τάπα λογικά... :thumbsup:
- Σπύρος -

Ride or Die
Άβαταρ μέλους
Ritsman
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: Παρ 02 Ιούλ 2010, 13:33
Gender: Male
Bike: Monster S4
Τοποθεσία: Νικαια Αττικη, Πλατανες Ρεθυμνου

Re: Περι ελαίου ο λόγος

Δημοσίευση από Ritsman »

Ducatista JR. έγραψε: Οπότε λογικά τα λάδια θα φεύγουν με τη μία μόλις ξεβιδώνεις τάπα λογικά... :thumbsup:

Σωστός
Εικόνα
58
Άβαταρ μέλους
Κωνσταντίνος Τύρλας
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: Δευ 26 Μάιος 2008, 11:59
Gender: Male
Bike: 999R
Other: 750SS
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Περι ελαίου ο λόγος

Δημοσίευση από Κωνσταντίνος Τύρλας »

Οπότε λογικά τα λάδια θα φεύγουν με τη μία μόλις ξεβιδώνεις τάπα λογικά... :thumbsup:[/quote]

Οχι δεν φευγουν τα λάδια ΑΝ ΔΕΝ βγάλεις ΚΑΙ το φίλτρο ...αφού 'εχει ανεπίστροφη βαλβίδα..
Kωνσταντίνος
" Κάλλιο ροκκάς και εντουράς παρά στρητάς και καρεκλάς "
info@sgstudio.gr
www.sgstudio.gr
Απάντηση