Αγορά S4R-S4Rs απο το εξωτερικό.

Οτιδήποτε δεν ταιριάζει στις υπόλοιπες κατηγορίες, αλλά έχει σχέση με τη μοτοσικλέτα...

Συντονιστής: sue

Απάντηση
kane
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Σάβ 27 Νοέμ 2010, 10:03
Gender: Male
Bike: Monster 620

Αγορά S4R-S4Rs απο το εξωτερικό.

Δημοσίευση από kane »

Καλησπέρα σας.

Σκέφτομαι να προβώ την αγορά (δηλαδή εχω καταλήξει) ενός εκ των δύο μοντέλων.

Δυστυχώς για την S οι τιμές στην ελλάδα είναι απαγορευτικές, και δεν υπάρχουν και πολλά S4R.

Εχω κάνει ήδη κάποιες επαφές,απλά κωλύομαι σε καποιες πληροφορίες.

Απο το φορουμ με μια μινι αναζητηση κατατοπιστηκα στο θεμα εκτελωνισμου, με τα ποσοστά μειωσης της αρχικής αξιας της μηχανής κτλ.Ετσι υπολογισα πως για ενα S4R του 07 το τελωνειο ειναι περί των 800ε.
Σε εκτελωνιστη που ρωτησα μου ειπε 1000,προφανως βαζει και 200ε για τον "κοπο" του.

Το θεμα μας.Αυτος που θα την ελεγξει, τι θα πρέπει να προσέξει πέρα απο τυπικες εξωτερικες φθορες, (πεσιμο) κατασταη ελαστικών,τυχον διαρροές κτλ.
Περι σερβις μπουκ εννοειται.
Αυτο που με μπερδευει ειναι το εξης.Ολοι στο εξωτερικο, στα 07 μοντελα τους αναφερουν κινητηρα 89KW-121PS, ενω σύμφωνα με το επισημο σαιτ προκειται για 130PS.

Μηπως οι μηχανές που εξαγονταν στη γερμανια ητο detuned ή κατι παρεμφερες ?

Ευχαριστώ για τον χρονο σας.
Άβαταρ μέλους
Sabian
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 951
Εγγραφή: Τετ 02 Σεπ 2009, 17:59
Gender: Male
Bike: SS800
Other: Monster dark 600
Τοποθεσία: athens
Επικοινωνία:

Re: Αγορά S4R-S4Rs απο το εξωτερικό.

Δημοσίευση από Sabian »

kane έγραψε:στα 07 μοντελα τους αναφερουν κινητηρα 89KW-121PS, ενω σύμφωνα με το επισημο σαιτ προκειται για 130PS.

Μηπως οι μηχανές που εξαγονταν στη γερμανια ητο detuned ή κατι παρεμφερες ?

γεια σ φίλε.
αν βρήκες κάτι στο Mobile na ξέρεις οτι στα περισσότερα μηχανάκια δηλώνουν την ιπποδύναμη στη ρόδα κ όχι στο στρόφαλο..
τώρα αν αξίζει ..κ βέβαια αξίζει..αν σκεφτείς οτι τα μοτόρια εκει τα κινούν 3 μήνες το χρόνο οι περισσότεροι...και φυλάγονται όλα σε γκράζ..
το ακριβώς αντίθετο με εμάς εδώ.
αυτό π να προσέξεις κυρίως αν είναι στραβο..αυτό μπορείς να το καταλάβεις.
τώρα για τα υπόλοιπα τα ξέρεις...αν κ οσοι πηραν μοτορι απο κει..κανείς δν έχασε :hibye:
Long as I got rock and roll I'm forever young
kane
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Σάβ 27 Νοέμ 2010, 10:03
Gender: Male
Bike: Monster 620

Re: Αγορά S4R-S4Rs απο το εξωτερικό.

Δημοσίευση από kane »

Eυχαριστώ για την άμεση απάντηση σου.

Δεν γνώριζα την λεπτομέρεια περι ανακοινωσης ιπποδύναμης σε τροχό αντι στροφάλου.

Οσο για το "Στραβο" φαντάζομαι πως αυτος που θα παει να το ελεγξει,θα το δει, του κερατά δηλαδή...

Πάντως στο θέμα τιμής,ειδικά για το S4Rs η διαφορά ειναι χαώδης με τους τοπικους.Στα S4R "τρωγεται".

Θα ζητήσω απτον πωλητή (ιδιώτης) να μου στείλει λεπτομερέστατες φωτό για να πάρω μια ιδέα,αν και τα περισσοτερα ειναι του 07 με 8000-10.000χλμ.Κι επειδή θαρρώ πως οι "ξενοι" δεν το χουν και πολυ με τις μηχανές, θαρρω πως στην πλειοψηφία των περιπτώσεων τα χλμ θα ναι αληθινα.
Άβαταρ μέλους
Iron butt
Almost Ducatista
Almost Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1349
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 18:18
Gender: Male
Other: ΚαθεΤριτηΜαστορα
Τοποθεσία: Νικητιανος.....

Re: Αγορά S4R-S4Rs απο το εξωτερικό.

Δημοσίευση από Iron butt »

Φιλε μου ειναι το απολυτο τερας αυτο :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:
Για εμενα κορυφαια επιλογη.
Περιπου τι τιμες βρηκες απο Γερμανια?Παντως υπολογισε στα εξοδα και τον ανθρωπο που θα την δει οπως επισης και τα μεταφορικα για εδω.
Γιαννης
From all the things i have lost i miss my mind the most...

Sometimes I lie awake at night, and ask, 'Where have I gone wrong?' Then a voice says to me, 'This is going to take more than one night.'”
No Fear
Almost Ducatista
Almost Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1245
Εγγραφή: Τετ 02 Απρ 2008, 23:59
Gender: Male
Τοποθεσία: Μεγαλόπολη

Re: Αγορά S4R-S4Rs απο το εξωτερικό.

Δημοσίευση από No Fear »

Οταν με το καλο προχωρησεις κ την παρεις,κανε σε παρακαλω κ ενα τοπικ με τι ενεργειες εκανες.Να ξερουμε κ εμες πως ειναι τα πραγματα για να φερουμε μοτοσυκλετα απο πρωτο χερι. :)
Johnny
Άβαταρ μέλους
salingaros
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6602
Εγγραφή: Δευ 04 Μάιος 2009, 17:06
Gender: Male
Bike: 848
Other: αααμε
Τοποθεσία: 1χωραφι δεξια 3βραχο αριστερα κατω απο το θαμνο 2κελυφος..αυτο!
Επικοινωνία:

Re: Αγορά S4R-S4Rs απο το εξωτερικό.

Δημοσίευση από salingaros »

υπαρχει νομιζω ενα στις αγγελιεις εδω του φορουμ μας
Image
kane
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Σάβ 27 Νοέμ 2010, 10:03
Gender: Male
Bike: Monster 620

Re: Αγορά S4R-S4Rs απο το εξωτερικό.

Δημοσίευση από kane »

No Fear έγραψε:Οταν με το καλο προχωρησεις κ την παρεις,κανε σε παρακαλω κ ενα τοπικ με τι ενεργειες εκανες.Να ξερουμε κ εμες πως ειναι τα πραγματα για να φερουμε μοτοσυκλετα απο πρωτο χερι. :)
Επειδή δεν θα το κάνω μονος,δηλαδη δε θα παω ο ιδιος να την βρω κτλ σου λεω τι εχω κανει μεχρι τωρα.
Εχω επικοινωνησει με τον πωλητη για τα βασικα, κι αν καταληξω, θα δωσω τα χρηματα σ'αυτον που θα την φερει μιας και ειναι ανθρωπος εμπιστοσυνης θα την πληρωσει,θα την φορτωσει και θα την εκτελωνισει.
Δεν εχεις δει εναν πληρη οδηγο εκτελωνισμου στη σελίδα αυτη ? ειναι πολυ καιρό αναρτημενο και υπερ-χρησιμο!
DUCM900 έγραψε:Φιλε μου ειναι το απολυτο τερας αυτο :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:
Για εμενα κορυφαια επιλογη.
Περιπου τι τιμες βρηκες απο Γερμανια?Παντως υπολογισε στα εξοδα και τον ανθρωπο που θα την δει οπως επισης και τα μεταφορικα για εδω.
Tα S4Rs 07 κυμαινονται στα 9000-10000.Χιλιομετρα στα 10.000

Υπολογιζω χοντρικά 1000ε εκτελωνιστικα με την αμοιβή του εκτελωνιστη.Οσο για τα μεταφορικα, εχω εναν γνωστο που φερνει αυτοκινητα, και μου ανεφερε πως απο γερμανια να υπολογιζω γυρω στα 200-300ε. (δεν ειναι κατι στανταρ ακομη).Θα την ελεγξει δωρεαν συνεργάτης του.

Οσο για το τέρας,πιστευω οτι ειναι μηχανή για μια ζωή...Είναι και η ειδική εκδοση, οπότε τι άλλο να ζητήσει κανείς? ίσως μετα απο χρόνια αναλόως την χρηση κάποια βελτιωση σε τομεις.
kane
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Σάβ 27 Νοέμ 2010, 10:03
Gender: Male
Bike: Monster 620

Re: Αγορά S4R-S4Rs απο το εξωτερικό.

Δημοσίευση από kane »

Σορρυ για το 2πλο ποστ,αλλα για ενα περιεργο λογο δεν εκανε επεξεργασια...
salingaros έγραψε:υπαρχει νομιζω ενα στις αγγελιεις εδω του φορουμ μας
εαν λες αυτο με τα 12.000 ειναι εξω απο τα οικονομικά νερά μου.Οταν μπορώ να φέρω παρόμοιο με ολα μαζι γυρω στα 10.000-10500 ειναι 1.500 κερδος για λαστιχα/σερβις/βενζινη...πιο πολυ για το τελευταιο :zep:
Αν λες για ενα S4R των 8300ε του χω στειλει μυνημα,μιας και αν υπαρχει εκεινο το σκεφτομαι πολυ σοβαρα...Δεν πειραζει που δεν εχει τις ολινς πανω, δεν ειμαστε ροσσιδες. :cool:
No Fear
Almost Ducatista
Almost Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1245
Εγγραφή: Τετ 02 Απρ 2008, 23:59
Gender: Male
Τοποθεσία: Μεγαλόπολη

Re: Αγορά S4R-S4Rs απο το εξωτερικό.

Δημοσίευση από No Fear »

Το εχω δει φιλε μου,αλλα αλλο να σου λεει καποιος απο πρωτο χερι που εφερε προσφατα μοτοσυκλετα απο εξω,κ αλλο απο ενα κειμενο που εχουν περασει μερικα χρονια που γραφτηκε. :)
Χρειαστηκε να του μιλησεις στα Γερμανικα ή εβγαλες ακρη στα Αγγλικα?
Αφου εχεις γνωστο κ μπορει να σε βοηθησει,πολυ ωραια!
Εχεις σκοπο να αγορασεις αμεσα μοτοσυκλετα ή σε παιρνει να κανεις την αγορα απο την καινουργια χρονια?Πιστευω πως θα μπορεσεις να πετυχεις καλυτερη τιμη τοτε.
Johnny
panosduc

Re: Αγορά S4R-S4Rs απο το εξωτερικό.

Δημοσίευση από panosduc »

καλε μου φιλε.το μοτορι που ειδες στην αγγελια εδω μσα ειναι ΥΠΕΡΑΡΙΣΤΟ ΑΓΡΑΤΖΟΥΝΙΣΤΟ!!!!!!!για 1000 και 1500 ευρω πυστευω αξιζει να κανεις κινηση κουβεντα και βλεπεις...αξιζει απο εδω μεσα παρα απο εξω...αφου στην τελικη σχεδον τα ιδια δινεις... :glimpse:
Απάντηση