Λαστιχα multi 1200

Οτιδήποτε δεν ταιριάζει στις υπόλοιπες κατηγορίες, αλλά έχει σχέση με τη μοτοσικλέτα...

Συντονιστής: sue

kostas654
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2012, 16:40
Gender: Male

Λαστιχα multi 1200

Δημοσίευση από kostas654 »

Καλησπερα εχω ενα multistrada 1200 του 12 και θελω να βαλω παλι τα λαστιχα τα μαμα γιατι μου φαινεται οτι ειναι τα καλυτερα σε σχεση με αλλα που εχω βαλει αλλα δεν θυμαμαι τι φοραγε οταν τα πηρα,νομιζω pirelli scorpion trial 2 αλλα δεν ειμαι και σιγουρος,μηπως θυμαται καποιος
Άβαταρ μέλους
dimos IT'S HORNY NOW
Ducatista
Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: Τρί 15 Απρ 2008, 14:48
Gender: Male
Bike: SS900
Other: 1000CAPONORDVESPA200

Re: Λαστιχα multi 1200

Δημοσίευση από dimos IT'S HORNY NOW »

Trail 1 φορουσε,αλλα τωρα βγηκανε τα trail 2 που ειναι διγομα,αυτα να βαλεις.
kostas654
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2012, 16:40
Gender: Male

Re: Λαστιχα multi 1200

Δημοσίευση από kostas654 »

εχει δοκιμασει κανεις κατι αλλο σε αυτο το μηχανακι,φοραω τα t30 τωρα και δεν ειμαι καθολου ευχαριστημενος
Άβαταρ μέλους
diamond
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: Πέμ 07 Αύγ 2014, 14:05
Gender: Male
Other: GSXR1000

Re: Λαστιχα multi 1200

Δημοσίευση από diamond »

Φίλε μου η επιλογή ελαστικού είναι σύμφωνα με την χρήση που κάνεις στην μοτο σου. Δεν μας δίνεις αρκετές πληροφορίες. Άμα θες χιλιομετρική απόδοση πας σε κάτι πιο τουρινγκ, άμα θες κρατήματα πας σε κάτι πιο σπορ που θα σου βγάζουν λιγότερα χιλιόμετρα.
Προσωπικά έχω διαλέξει τα Pirelli Rosso II. Πολύ καλύτερα κρατήματα από τα μαμά λάστιχα αλλά θα μου βγάλουν λιγότερα χιλιόμετρα, τώρα έχουν περίπου 4000, το πίσω οριακά θα μου βγάλει άλλες 4000 χλμ έτσι όπως το κόβω.
Πολλά παιδιά μέσα δω ορκίζονται στα Dunlop 211, εγώ πάντως δεν θα έβαζα γόμες σε τέτοιο μηχανάκι.
kostas654
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2012, 16:40
Gender: Male

Re: Λαστιχα multi 1200

Δημοσίευση από kostas654 »

Κοιταξε σε γενικες γραμμες και ειδικα το καλοκαιρι δεν κατεβαινω απο το μηχανακι και πρωτο μου μελημα ειναι η ασφαλεια και οχι αν θα βγαλει 10.000 χλμ παραπανω αλλα σε σχεση με αυτα που ειχα
τα pirelli τα θεωρω ανωτερα συγκριτικα και για αυτο ρωταω, αλλα απο συζητησεις που εχω κανει λιγο πολλοι ολοι στα μαμα ξαναγυρνανε τουλαχιστον στο συγκεκριμενο μηχανακι.
Άβαταρ μέλους
diamond
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: Πέμ 07 Αύγ 2014, 14:05
Gender: Male
Other: GSXR1000

Re: Λαστιχα multi 1200

Δημοσίευση από diamond »

Tα Rosso II είναι σαφώς ανώτερα σε κρατήματα από τα μαμά, αν ήσουν ευχαριστημένος με τα μαμά, θα ενθουσιαστείς με τα Ροσσο.
Ρίξε μια ματιά και εδώ:
http://www.ducatisti.gr/phpBB3/viewtopi ... 40&t=17480" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
multi89
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 350
Εγγραφή: Κυρ 08 Σεπ 2013, 21:26
Gender: Male
Bike: 996SPS
Other: Sym gts 300
Τοποθεσία: Ηράκλειο/Αθήνα

Re: Λαστιχα multi 1200

Δημοσίευση από multi89 »

Dunlop sportsmart 2...βγαζουν και κμ και κρατανε... Best of the both worlds!
Άβαταρ μέλους
Haiwani
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 417
Εγγραφή: Κυρ 03 Μαρ 2013, 18:32
Gender: Male
Bike: 996SPS
Τοποθεσία: Χαϊδάρι

Re: Λαστιχα multi 1200

Δημοσίευση από Haiwani »

Εγώ φοράω τα Continental Sport Attack 2 και δεν έχω κανένα παράπονο.
People come up to me and say: "It takes more energy to frown than it does to smile."
Yeah, you know it takes more energy to point that out than it does to leave me alone?

Bill Hicks, Relentless Live Show, 16 Nov 91
Άβαταρ μέλους
Toni Shark
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: Τετ 21 Αύγ 2013, 18:59
Gender: Male
Other: Kymco 200 Acility
Τοποθεσία: ΘΕΣΑΛΛΟΝΙΚΗ

Re: Λαστιχα multi 1200

Δημοσίευση από Toni Shark »

PIRELLI ROSSO II & BRIGESTONE S20 :thumbsup:
kostas654
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2012, 16:40
Gender: Male

Re: Λαστιχα multi 1200

Δημοσίευση από kostas654 »

Βασικα ψαχνω κατι να ζεσταινεται γρηγορα
Άβαταρ μέλους
HackmaN
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4581
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ 2012, 17:21
Gender: Male
Other: 1098

Re: Λαστιχα multi 1200

Δημοσίευση από HackmaN »

^Δεν είναι κριτήριο αυτό που λες. Οι γομές ζεσταίνονται εύκολα, αλλά αν εσύ τα θες για κίνηση στην πόλη με συχνές στάσεις και εκκινήσεις, τότε θα τα καταστρέψεις καθ'ότι οι θερμικοί κύκλοι θα "τελειώσουν" πολύ γρήγορα και θα αχρηστευτεί το ελαστικό.
Το ερώτημα είναι ΠΟΥ κάνεις και ΠΩΣ τα χιλιόμετρα σου.
Εικόνα
HackmaN 88
749s < HM Evo SP < Streetfighter S
kostas654
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2012, 16:40
Gender: Male

Re: Λαστιχα multi 1200

Δημοσίευση από kostas654 »

Κοιτα εγω ειμαι απο ναυπλιο και τα λιγοτερα χλμ που θα κςνω απο την στιγμη που θα ανεβω θα ειναι 10 χλμ και αυτα ολα πορεια,δεν εχουμε σταματα ξεκινα εδω
Άβαταρ μέλους
HackmaN
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4581
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ 2012, 17:21
Gender: Male
Other: 1098

Re: Λαστιχα multi 1200

Δημοσίευση από HackmaN »

Aν είσαι για χαλαρές διαδρομές με πολλά χλμ και λίγο στρίψιμο, βάλε τα SportSmart II.
Εικόνα
HackmaN 88
749s < HM Evo SP < Streetfighter S
kostas654
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2012, 16:40
Gender: Male

Re: Λαστιχα multi 1200

Δημοσίευση από kostas654 »

Επειδη και τωρα παλι λιγο πολυ σε τετοιου ειδους ελαστικου ημουν ψαχνω κατι πιο σπορ ετσι για αλλαγη,να στριβει και να κραταει
Άβαταρ μέλους
Stelios62
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2874
Εγγραφή: Παρ 20 Νοέμ 2009, 02:52
Gender: Male
Other: Pantah 600 SL
Τοποθεσία: Κερατσινι

Re: Λαστιχα multi 1200

Δημοσίευση από Stelios62 »

.... εμενα παλι γιατι ολα μου φαινονται ιδια ? ..... :yawn: ...... απλως μετα τις 5-6000 km θελει πεταμα πρωτα το πισω.....! :whistling:
Stelios
Pantah 600 SL

http://www.italian.sakura.ne.jp/bad_toy ... ine05.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.italian.sakura.ne.jp/bad_toy ... ine04.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
HackmaN
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4581
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ 2012, 17:21
Gender: Male
Other: 1098

Re: Λαστιχα multi 1200

Δημοσίευση από HackmaN »

D211 Hard. :thumbsup:
Εικόνα
HackmaN 88
749s < HM Evo SP < Streetfighter S
Άβαταρ μέλους
diamond
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: Πέμ 07 Αύγ 2014, 14:05
Gender: Male
Other: GSXR1000

Re: Λαστιχα multi 1200

Δημοσίευση από diamond »

Pirelli Rosso II
Ήρθε η ώρα να τα αλλάξω.
Κράτησαν 5500 χλμ., ήταν εξαιρετικά και δεν με πρόδωσαν ποτέ. Ακόμα και στην τωρινή κατάσταση -δείτε φωτογραφίες- το κράτημα τους ήταν άψογο και ζεσταίνονταν γρήγορα.
Βεβαία τα 5500 χλμ δεν είναι πολλά αλλά δεν δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα δικά μας.
Θα αντικατασταθούν από τα Pirelli Rosso III αύριο.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
diamond
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: Πέμ 07 Αύγ 2014, 14:05
Gender: Male
Other: GSXR1000

Re: Λαστιχα multi 1200

Δημοσίευση από diamond »

Το μπροστινό μπορεί να βγάλει 1-2000 χλμ ακόμα και είναι ενός χρονού, αν κάποιος το θέλει ας μου πει, το χαρίζω εννοείτε.
Άβαταρ μέλους
markous
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3390
Εγγραφή: Σάβ 28 Ιουν 2008, 00:29
Gender: Male
Bike: 999
Other: το Τέρας

Re: Λαστιχα multi 1200

Δημοσίευση από markous »

ποσους θερμικους κυκλους εχει το καθε ελαστικο? πως το μαθαινουμε αυτο?
joe strummer- the future is unwritten

καλο ταξιδι φιλε.........

member of pastitsada racing team
Άβαταρ μέλους
jks
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6068
Εγγραφή: Δευ 24 Μαρ 2008, 01:26
Gender: Male
Bike: Monster 620
Other: SBK 848
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Λαστιχα multi 1200

Δημοσίευση από jks »

markous έγραψε:ποσους θερμικους κυκλους εχει το καθε ελαστικο? πως το μαθαινουμε αυτο?
μολυβι και χαρτι και να σημειωνεις καθε φορα που καβαλας το μηχανακι για διαδρομη ανω των 10 χλμ :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:


απτο gixxer forum:
θερμικος κυκλος ειναι οταν το λαστιχο ζεσταθει και μετα κρυωσει ...
αυτος ειναι 1 θερμικος κυκλος ... σε καθε σεσσιον που μπαινεις και ζεστενεις το λαστιχο μετα οταν βγεις εξω και αυτο κρυωσει εχεις κανει λοιπον τον θερμικο του κυκλο...
αμα βαζεις κουβερτες δεν θα κρυωσει αρα δεν θα κανει τον θερμικο κυκλο ... βαζεις κουβερτες κανεις 5 σεσσιον και το λαστιχο εχει σταθερη θερ/σια και δεν εχει ζεσταθει - κρυωσει πολλες φορες....

τα πολιτικα λαστιχα λοιπον εχουν φτιαχτει για να κυκλοφορουν στους δρομους μας . να ζεστενοντε , να κρυωνουν να ξαναζεστενοντε κτλ κτλ απειρες φορες μιας και θα τα κρατησουμε καιρο στο μηχανακι μας....
τα αγωνιστικα απο την αλλη εχουν σχεδιαστει για 1 πραγμα μονο : να εχουν κρατημα για οση ωρα ειναι ο αγωνας... μολις περασεις την γραμμη τερματισμου το λαστιχο μετα το πετας και βαζεις αλλο στον επομενο αγωνα - προπονηση κτλ.... εμεις λοιπον που δεν εχουμε την οικονομικη ανεση θα κοιταξουμε να βγαλουμε και 2 ή 3 tds με το ιδιο λαστιχο . εαν δεν βαζαμε κουβερτες θα γ@μαγαμε το λαστιχο γιατι οι πολλοι θερ/κοι κυκλοι αλαζουν την χημικη συσταση στην γομμα και την αλλοιωνουν ...

απτο bikenet
Θερμικοί κύκλοι. Όπως είπαμε και νωρίτερα, ένα αγωνιστικό ελαστικό έχει σχεδιαστεί με γνώμονα τη σύντομη διάρκεια ζωής. Ακόμα χειρότερα, ένα αγωνιστικό ελαστικό έχει σχεδιαστεί με γνώμονα τη χρήση κουβέρτας για το ζέσταμα και το κρύωμα, ούτως ώστε οι μεταβολές της θερμότητας να γίνονται όσο πιο ομαλά είναι δυνατόν. Σκέφτηκες γιατί; Μα, γιατί στο βωμό των επιδόσεων και της πρόσφυσης, κανένα ελαστικό αγώνα δεν σχεδιάζεται να αντέξει τους άπειρους θερμικούς κύκλους με τους οποίους καλείται να τα βγάλει πέρα ένα ελαστικό δρόμου. Και τι γίνεται όταν κλείσει ο κύκλος των θερμικών μεταβολών; Απλούστατα, η γόμα πολυμερίζεται και το λάστιχο είναι για τα μπάζα - άσχετα αν οι δείκτες φθοράς δεν συμφωνούν μαζί του...

Αυτοί είναι οι πιο βασικοί λόγοι για τους οποίους δεν πρέπει να χρησιμοποιούμε ελαστικά αγώνα στο δρόμο. Αν τώρα σου περίσσεψαν από ένα TD και δεν έχεις λεφτά για άλλα, τα αφήνεις πάνω και έχεις το νου σου εκατό φορές πιο πολύ απ' ότι αν φορούσες ένα λάστιχο δρόμου. Το να τα βάλεις καινούργια και να κάνεις τα κινησοπειράματα δεν θα σε φέρει σε επικίνδυνη θέση - αλλά το να τα φοράς και να ταξιδεύεις -και μάλιστα με τη γυναίκα σου πάνω-, είναι τουλάχιστον αφελές.
Άβαταρ μέλους
markous
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3390
Εγγραφή: Σάβ 28 Ιουν 2008, 00:29
Gender: Male
Bike: 999
Other: το Τέρας

Re: Λαστιχα multi 1200

Δημοσίευση από markous »

:thumbsup: :hibye: αρα οποιος δεν φοραει γομες στον δρομο, στα φρυδια του.....
joe strummer- the future is unwritten

καλο ταξιδι φιλε.........

member of pastitsada racing team
Άβαταρ μέλους
la veloce
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Σάβ 07 Φεβ 2015, 19:11
Gender: Male
Other: montesa 315
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Λαστιχα multi 1200

Δημοσίευση από la veloce »

jks.
Αυτά που έγραψες είναι πολύ ενδιαφέροντα. Γνωρίζεις για τα d211 που φοράω αν ισχύουν αυτά και αν έχουν πρόβλημα με τους κύκλους . Η χρήση τους είναι και πίστα και βόλτες και κανένα ταξιδάκι, λίγο απ όλα
Όπου ακούς πολλά κεράσια, κράτα μικρό καλάθι [color=#FF0000][/color]
Άβαταρ μέλους
gonzo
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Κυρ 29 Σεπ 2013, 12:55
Gender: Male
Other: Tuono v4

Re: Λαστιχα multi 1200

Δημοσίευση από gonzo »

la veloce έγραψε:jks.
Αυτά που έγραψες είναι πολύ ενδιαφέροντα. Γνωρίζεις για τα d211 που φοράω αν ισχύουν αυτά και αν έχουν πρόβλημα με τους κύκλους . Η χρήση τους είναι και πίστα και βόλτες και κανένα ταξιδάκι, λίγο απ όλα
211 για το μηχανακι που εχεις με td το πισω θα ειναι αθλος να βγαλουν 4-5 χιλιαδες. Οι μεταξωτοι κωλοι θελουν και μεταξωτα βρακια.. αλλιως τσινκο.. γενικα παντως εγω το σκεφτομαι καλυτερα να σκαω φραγκα για καλυτερα λαστιχα παρα οικονομια και να εχω πτωση. Παντα αν πηγαινεις στριφτερα και γρηγορα
F@ck scooters
Άβαταρ μέλους
HackmaN
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4581
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ 2012, 17:21
Gender: Male
Other: 1098

Re: Λαστιχα multi 1200

Δημοσίευση από HackmaN »

Tα καλά επώνυμα ελαστικά, όποια και αν είναι η χρήση τους, πάνω κάτω παίζουν από 260-320€.
(Εκτός των pirelli που έχουν 400€)

Οπότε αν σε ενδιαφέρει να στρίβεις, πάλι θα βάλεις ένα μαλακό λάστιχο σε αντίστοιχη τιμή με ένα τουριστικό. Απλά θα φαγωθεί ελαφρώς πιο γρήγορα το ένα.
Η λύση με κάτι λάστιχα άγνωστα, ή ξεραμένα/ξεχασμένα στην αποθήκη, είναι τουλάχιστον γυφτιά.
Αν θες να λέγεσαι μοτοσυκλετιστής, τουλάχιστον τα πράγματα που είναι για την ασφάλεια σου, πρέπει να τα τηρείς κατά γράμμα.
Εικόνα
HackmaN 88
749s < HM Evo SP < Streetfighter S
Άβαταρ μέλους
diamond
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: Πέμ 07 Αύγ 2014, 14:05
Gender: Male
Other: GSXR1000

Re: Λαστιχα multi 1200

Δημοσίευση από diamond »

HackmaN έγραψε:Tα καλά επώνυμα ελαστικά, όποια και αν είναι η χρήση τους, πάνω κάτω παίζουν από 260-320€.
(Εκτός των pirelli που έχουν 400€)


Ποια είναι τα Pirelli που κάνουν 400€;
Εγώ θα βάλω τα Rosso III 325€ -σε διάσταση 190/55 το πίσω- και είναι λάστιχο που μόλις έχει βγει στην αγορά.
Απάντηση