4 θέματα-ερωτήσεις που με καίνε(άουτς)!

Οτιδήποτε δεν ταιριάζει στις υπόλοιπες κατηγορίες, αλλά έχει σχέση με τη μοτοσικλέτα...

Συντονιστής: sue

Άβαταρ μέλους
Anvas
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2165
Εγγραφή: Τρί 19 Αύγ 2008, 22:58
Gender: Male
Other: Moto Guzzi 1200sport
Τοποθεσία: Ν. Ιωνια, Αττικη
Επικοινωνία:

Re: 4 θέματα-ερωτήσεις που με καίνε(άουτς)!

Δημοσίευση από Anvas »

Χρηστάρα την καλησπέρα μου! Τις περισσότερες φορές που διαβάζω τα ποσταρίσματά σου δεν απαντώ σκοπίμως γιατί θεωρώ ανώφελες τις συμβουλές τακτικών ελιγμών μαχητικού όταν δε ξέρεις να πετάς αλλά ούτε καν βασικές έννοιες αεροδυναμικής!. Αλλά εκεί που ΑΝΑΤΡΙΧΙΑΖΩ είναι απο τίς περισσότερες απαντήσεις που παίρνεις πλήν του Doc του Σπύρου του Σακη και μερικών άλλων. Είστε ανεύθυνοι κύριοι! Ντροπή σας! Τα πήρα τώρα. Ο Χρήστος μας ούτε κράνος δεν έχει ακόμα! Αν ήταν ιυός μου θα σας κρέμαγα ανάποδα ρεμάλια..
Aνδρέας Β.
Άβαταρ μέλους
ducatisti 999s
Almost Ducatista
Almost Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1371
Εγγραφή: Τρί 01 Ιούλ 2008, 20:36
Gender: Male
Bike: 848
Other: Το ψήνω.
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: 4 θέματα-ερωτήσεις που με καίνε(άουτς)!

Δημοσίευση από ducatisti 999s »

Έχω λεμεεεε!
DSCN0207.JPG
999s

χρήστος
Άβαταρ μέλους
Anvas
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2165
Εγγραφή: Τρί 19 Αύγ 2008, 22:58
Gender: Male
Other: Moto Guzzi 1200sport
Τοποθεσία: Ν. Ιωνια, Αττικη
Επικοινωνία:

Re: 4 θέματα-ερωτήσεις που με καίνε(άουτς)!

Δημοσίευση από Anvas »

ducatisti 999s έγραψε:Έχω λεμεεεε!
Μ'έφτιαξες τώρα λέμεεε! :-) Τώρα μπουφανάκι, διαβασματάκι και μαθηματάκια με το που ανοίξουν οι σχολές. Ένα-ένα, σιγά, σιγά. Αν το θέλεις τόοσο πολύ και δε σε σταματάει τίποτα σα κάποιο αόρατο χέρι να σε σπρώχνει, θα κουμπώσουν όλα μόνα τους. Θα δεις. Αν κάτι δε σου πάει καλά, κόψε και διόρθωσέ το. Αφού είσαι στην αρχή πάρ'τα όλα απ'την αρχή σωστά για νά'χεις γερές βάσεις. Και για αρχή ίσως του Keith kode "the twist of the wrist". Σπύρο τι λές?
Aνδρέας Β.
Άβαταρ μέλους
ducatisti 999s
Almost Ducatista
Almost Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1371
Εγγραφή: Τρί 01 Ιούλ 2008, 20:36
Gender: Male
Bike: 848
Other: Το ψήνω.
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: 4 θέματα-ερωτήσεις που με καίνε(άουτς)!

Δημοσίευση από ducatisti 999s »

Anvas έγραψε:
Μ'έφτιαξες τώρα λέμεεε! :-) Τώρα μπουφανάκι, διαβασματάκι και μαθηματάκια με το που ανοίξουν οι σχολές. Ένα-ένα, σιγά, σιγά. Αν το θέλεις τόοσο πολύ και δε σε σταματάει τίποτα σα κάποιο αόρατο χέρι να σε σπρώχνει, θα κουμπώσουν όλα μόνα τους. Θα δεις. Αν κάτι δε σου πάει καλά, κόψε και διόρθωσέ το. Αφού είσαι στην αρχή πάρ'τα όλα απ'την αρχή σωστά για νά'χεις γερές βάσεις. Και για αρχή ίσως του Keith kode "the twist of the wrist". Σπύρο τι λές?
Τα λέει στα ελληνικά?
Μπουφάν πριν το 2009 και λοιπός εξοπλισμός,μαθήματα τα πιο κοντινά και όρεξη πάρα πάρα πολύ!!!!
999s

χρήστος
Άβαταρ μέλους
geo_multi
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2853
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 20:49
Gender: Male
Bike: Multistrada 620
Τοποθεσία: Γκασμαδονήσι (ή αλλιώς Μυτιλήνη)

Re: 4 θέματα-ερωτήσεις που με καίνε(άουτς)!

Δημοσίευση από geo_multi »

SuperGeorge έγραψε: Σε απλά Ελληνικά I rest my case :xxx:
Συνονόματε, όχι τέτοια...
Ήρεμα και χαλαρά
:peace2:
Γιώργος

Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο και ας είναι η φωτιά που θα σε κάψει
Άβαταρ μέλους
Doc
Ducatista
Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1741
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 15:12
Gender: Male
Other: 999ΤΜΒ
Τοποθεσία: Pits
Επικοινωνία:

Re: 4 θέματα-ερωτήσεις που με καίνε(άουτς)!

Δημοσίευση από Doc »

geo_multi έγραψε:Συνονόματε, όχι τέτοια...
Ήρεμα και χαλαρά
:peace2:
Μίλα καλά, μίλα ωραία, μίλα όμορφα λέμε :zep:
Άβαταρ μέλους
geo_multi
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2853
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 20:49
Gender: Male
Bike: Multistrada 620
Τοποθεσία: Γκασμαδονήσι (ή αλλιώς Μυτιλήνη)

Re: 4 θέματα-ερωτήσεις που με καίνε(άουτς)!

Δημοσίευση από geo_multi »

Doc έγραψε: Μίλα καλά, μίλα ωραία, μίλα όμορφα λέμε :zep:
Γιατί, διαφωνείς ότι προκλητικοί και υπερβολικοί χαρακτηρισμοί δεν χρειάζονται και δεν εξυπηρετούν απολύτως τίποτα?
Γιώργος

Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο και ας είναι η φωτιά που θα σε κάψει
Άβαταρ μέλους
Doc
Ducatista
Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1741
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 15:12
Gender: Male
Other: 999ΤΜΒ
Τοποθεσία: Pits
Επικοινωνία:

Re: 4 θέματα-ερωτήσεις που με καίνε(άουτς)!

Δημοσίευση από Doc »

geo_multi έγραψε:Γιατί, διαφωνείς ότι προκλητικοί και υπερβολικοί χαρακτηρισμοί δεν χρειάζονται και δεν εξυπηρετούν απολύτως τίποτα?
Σωστό,

Μόνο που την ίδια και χειρότερη "εξυπηρέτηση" προσφέρουν σε threads όπως αυτό "συμβουλές" τύπου "βάλε 2-3 κλικ σφιχτό", "γράψε χιλιόμετρα να ψηθείς" και άλλα όμορφα ειπωμένα.

Μόνο μην ψηθεί κανένας από τα όμορφα και μετά λέτε "δεν πρόσεχε" "ήταν άπειρος" "δεν είχε βάλει και 3 κλικ"

ΚραΣΣΣΣί καλό έχει η Τρίπολη τουλάχιστΟ ? :zep:
Άβαταρ μέλους
geo_multi
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2853
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 20:49
Gender: Male
Bike: Multistrada 620
Τοποθεσία: Γκασμαδονήσι (ή αλλιώς Μυτιλήνη)

Re: 4 θέματα-ερωτήσεις που με καίνε(άουτς)!

Δημοσίευση από geo_multi »

Ενώ αν τον βάλουμε καταμεσής τον άνθρωπο και τον χλευάζουμε θα γίνει τίποτα, ε?
Γιώργος

Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο και ας είναι η φωτιά που θα σε κάψει
Άβαταρ μέλους
Doc
Ducatista
Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1741
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 15:12
Gender: Male
Other: 999ΤΜΒ
Τοποθεσία: Pits
Επικοινωνία:

Re: 4 θέματα-ερωτήσεις που με καίνε(άουτς)!

Δημοσίευση από Doc »

geo_multi έγραψε:Ενώ αν τον βάλουμε καταμεσής τον άνθρωπο και τον χλευάζουμε θα γίνει τίποτα, ε?
Τη χλεύη που την είδες ?
Άβαταρ μέλους
geo_multi
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2853
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 20:49
Gender: Male
Bike: Multistrada 620
Τοποθεσία: Γκασμαδονήσι (ή αλλιώς Μυτιλήνη)

Re: 4 θέματα-ερωτήσεις που με καίνε(άουτς)!

Δημοσίευση από geo_multi »

Doc έγραψε: Τη χλεύη που την είδες ?
SuperGeorge έγραψε: Σε απλά Ελληνικά I rest my case :xxx:
Εμένα αυτή ήταν η ένσταση μου...
:hibye:
Γιώργος

Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο και ας είναι η φωτιά που θα σε κάψει
Άβαταρ μέλους
ducatisti 999s
Almost Ducatista
Almost Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1371
Εγγραφή: Τρί 01 Ιούλ 2008, 20:36
Gender: Male
Bike: 848
Other: Το ψήνω.
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: 4 θέματα-ερωτήσεις που με καίνε(άουτς)!

Δημοσίευση από ducatisti 999s »

Έλα ρε παιδιά έληξε, μην ασχολούμαστε παραπάνω από ότι πρέπει.
:hibye:
999s

χρήστος
Άβαταρ μέλους
SuperGeorge
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 956
Εγγραφή: Κυρ 13 Απρ 2008, 09:29
Gender: Male
Bike: SS750
Other: Honda Blackbird

Re: 4 θέματα-ερωτήσεις που με καίνε(άουτς)!

Δημοσίευση από SuperGeorge »

geo_multi έγραψε: Εμένα αυτή ήταν η ένσταση μου...
:hibye:
Ίσως να ήμουν κατά τι(?) ιππερβολικός, του έδωσα όμως μία ευκαιρία αλλά εκείνος συνέχισε το βιολί του για τσεκαρίσματα πιέσεων με χέρια και με πόδια :bang: :bang: :bang:

Άνθρωπος είμαι, δεν τον είπα και καμπούρη :zep:

Σαφέστατα και δεν έχουμε να λήξουμε τίποτα, γιατί τίποτα δεν άρχισε :thumbsup:

Θα τα πούμε ίσως Καλαμάτα, ίσως και αλλού. Στο face to face δεν είμαι και τόσο ευγενικός όσο στο
net :wsmile:

Αλλά πάλι η συνοδία (σωστής)γουρουνοπούλας μπορεί και να είναι ο καταλύτης που θα δέσει τη φάση :thumbsup:
Εικόνα
panosduc

Re: 4 θέματα-ερωτήσεις που με καίνε(άουτς)!

Δημοσίευση από panosduc »

ρε παιδια ψυχραιμια.μια παρεα ειμαστε δεν χρειαζονται εκνευρισμοι,που δεν καταληγουν πουθενα.το παλικαρι χρειαζεται την βοηθεια μας ,ο οποιος εχει τα κοτσια να την ζητηση.ασ σεβαστουμε το ποστ του και οσοι εχουν να πουν κατι σωστο ασ το πουν.και ελπιζω το γουρουνοπουλο να ειναι νοστιμο!!! :run: ερχομαι λεμε!!
Άβαταρ μέλους
ducatisti 999s
Almost Ducatista
Almost Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1371
Εγγραφή: Τρί 01 Ιούλ 2008, 20:36
Gender: Male
Bike: 848
Other: Το ψήνω.
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: 4 θέματα-ερωτήσεις που με καίνε(άουτς)!

Δημοσίευση από ducatisti 999s »

panosduc έγραψε:ρε παιδια ψυχραιμια.μια παρεα ειμαστε δεν χρειαζονται εκνευρισμοι,που δεν καταληγουν πουθενα.το παλικαρι χρειαζεται την βοηθεια μας ,ο οποιος εχει τα κοτσια να την ζητηση.ασ σεβαστουμε το ποστ του και οσοι εχουν να πουν κατι σωστο ασ το πουν.και ελπιζω το γουρουνοπουλο να ειναι νοστιμο!!! :run: ερχομαι λεμε!!
Δεν λέω τίποτα :whistling: .Μια δοκιμή θα σε πείσει.
999s

χρήστος
Άβαταρ μέλους
Punisher
Ducatista
Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1968
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 16:35
Gender: Male
Other: V-Max 96'
Τοποθεσία: South Africa

Re: 4 θέματα-ερωτήσεις που με καίνε(άουτς)!

Δημοσίευση από Punisher »

Aλόχααααααααα σε όλους και απο εμένα !!!!!!!!! Είπα και εγώ να πω την γνώμη μου η οποία φυσικά θα εμπεριέχει προσωπική εμπειρία όντας πιο μικρός απο τους περισσότερους και όντας σχετικά καλός οδηγός τουλάχιστον σύμφωνα με τα λεγόμενα άλλων μπορεί και να κάνουν και λάθος ο χρόνος θα δείξει...

Λέω να αφήσουμε τους κορακισμούς στην άκρη και θυμηθούμε όλοι πως μάθαμε να οδηγάμε και να σταματήσει ο οποιοσδήποτε να δίνει συμβουλές στον Χρήστο εδώ και τώρα !!!!!!! Ευχαριστώ για το πρώτο βήμα...

Δεύτερο : Χρήστο σταμάτα να ρωτάς εδώ για συμβουλές όσον αφορά τις τεχνικές οδήγησεις δεν θα σε οδηγήσει πουθενά... άρχισε να το ψάχνεις μόνος σου... Βγές βόλτες με άτομα συνετά και έμπειρα που γνωρίζουν το οδηγικό σου επίπεδο και δεν θα σου κάνουν αταξίες... Ζήτα να είναι ένας μπροστά και ένας πίσω σου και θα σου πούνε αυτοί που θα έχουν ζωντανή μετάδοση απευθείας απο καλαμάτα τα λάθη σου. Ο καθένας απο εμάς πίσω απο μια οθόνη πέρα απο κάποια στερεότυπα οδήγησης δεν έχει να προσφέρει τίποτα εκτός απο κάποιες γνωσεις σε στυλ βίντεο και βιβλία τα οποία αν δεν έχεις εσύ ο ίδιος αντίληψη δεν πρόκειται να καταλάβεις ποτέ... Και δεν έχεις αντίληψη και δεν στο λέω για κακό... Αλλά οι 5 βόλτες και μια ξάπλα δεν είναι αυτό που ζητάμε...

Βγές βόλτες και μην πιέζεις τον εαυτό σου... Κάνε μια διαδρομή με καλή άσφαλτο και ωραίες στροφές και μάθε τη όσο καλύτερα μπορείς... Μπορείς να την κάνεις κάθε μέρα να την κάνεις τότε... Αλλά πάντα με μέτρο... Και μην ξεφεύγεις απο την διαδρομή, μάθε την. ΚΑΛΑ!!! Αυτή θα σε μάθει να οδηγάς το πως ??? Κάθε φορά που θα φτάνεις σπιτάκι σου και θα κλειδώνεις την καλη σου κάτσε 10 λεπτα και θυμήσου την διαδρομή, τα λάθη σου, γιατί δεν πήρες καλά μερικές στροφές... την επόμενη μέρα προσπάθησε να τα διορθώσεις.. θα δεις ότι μέρα με την μέρα, βόλτα με την βόλτα θα βελτιώνεσαι... Άσε τον υπερβάλοντα ζήλο στην άκρη και συγκεντρώσου σε σένα και την μηχανή άσε αυτοκίνητα και μηχανές να σε προσπερνάνε και μην σε νοιάζει τίποτα...

Εγώ έτσι έμαθα να οδηγάω παιδιά... Μια διαδρομή εγώ και η μηχανή... σχεδόν κάθε μέρα... Βόλτα με την βόλτα όλο και πιο γρήγορα... Φτάνοντας στον προορισμό μου κάθε φορά μια ανασκόπηση των λαθών μου ήταν αυτή που χρειαζόμουν για να με βελτιώσει... απο εκεί και πέρα τα υπόλοιπα είναι ιστορία...

Με σεβασμό προς όλους
Νάσος.
See, I'm a man of many problems, up against some scary odds
We kill, we hide, we all fall down, idiots love to bury gods
It doesn't happen over night though, never, still I'm filled with wonder
Lonely like the tight rope walker, hitchhiker, long distance runner
Zoom, kick, persuasion tech, good night for you, bad night for me
Άβαταρ μέλους
ducatisti 999s
Almost Ducatista
Almost Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1371
Εγγραφή: Τρί 01 Ιούλ 2008, 20:36
Gender: Male
Bike: 848
Other: Το ψήνω.
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: 4 θέματα-ερωτήσεις που με καίνε(άουτς)!

Δημοσίευση από ducatisti 999s »

οκ σταματάω να ρωτάω αν και με της ερωτήσεις κάτι πιστεύω ότι έμαθα.
Άλλα(και όχι αλλά) ρώταγα στο συγκεκριμένο θέμα και σταθήκαμε όλοι στην πρώτη ερώτηση που η έννοια της ήταν (ξαναλέω ότι δεν γνωρίζω από μηχανές και τα εξαρτήματα της στην λειτουργία τους)εάν θέλει ζέσταμα το λάστιχο ή εάν ήταν σημάδια αλλαγής ελαστικού και κατέληξε αλλού.
:hibye:
999s

χρήστος
Άβαταρ μέλους
Punisher
Ducatista
Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1968
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 16:35
Gender: Male
Other: V-Max 96'
Τοποθεσία: South Africa

Re: 4 θέματα-ερωτήσεις που με καίνε(άουτς)!

Δημοσίευση από Punisher »

ducatisti 999s έγραψε:1.Προ ολίγου γύρισα από βόλτα,την είχα αραγμένη καμιά 15 μέρες και της έβγαλα να πάρει λίγο αέρα,διαπίστωσα ότι στην αρχή δεν είχε καλή ευστάθεια?οφείλετε επειδή ήταν κρύα τα λάστιχα?βασικά το πίσω μέρος μου κούναγε.και πήγαινα με 40 όταν το έκανε αυτό σε καινούργια άσφαλτο.
Τσέκαρε τις πιέσεις αν το ελαστικό σου δεν είναι καμένο αυτό όσον αφορά την κατάσταση του...
Φυσικά και θέλει ζέσταμα για να έχει καλή πρόσφρυση...
ducatisti 999s έγραψε:2.Με βασάνιζε μέρες αλλά δεν είχα χρόνο να το γράψω το θέμα του σταμπιλιζατέρ!Ρε παιδιά τι δουλειά κάνει και πως συνδέετε?Δηλαδή εγώ βλέπω ένα κομμάτι σίδερο σε σωληνάκι πάνω στην τιμονόπλακα χωρίς καλώδια και ότι άλλο για να συνδεθεί με κάποιο άλλο μέρος και μου κάνει εντύπωση το πως δουλεύει,είδα και το κουφό(προς εμένα φυσικά γιατί λογικό θα είναι)η miyu (νατάσα)που το είχε βάλει πάνω στο πλαίσιο?Εντάξει στην τιμονόπλακα το θεωρώ ας πούμε λογικό για τι λογικά θα μειώνει τους κραδασμούς αλλά στο πλαίσιο?
Υδραυλικό σύστημα για να μην σου κάνει αυτό ...

Όσο πιο σφιχτό είναι τόσο ποιο σκληρό για να αποφεύγεις το λεγόμενο tank slapping !

ducatisti 999s έγραψε:3.Έχω δει στο ebay power commander με 300 δολάρια για 999s είναι καλό? τι δουλειά κάνει?χρειάζεται και κάτι άλλο για να δουλέψει?
Δεν το χρειάζεσαι ΤΕΛΟΣ ! Όταν έρθει η ώρα θα το καταλάβεις...


ducatisti 999s έγραψε:4.Της μανέτες (του συμπλέκτη)που πήρα από τον γιάννη ξέρει κανείς πως της τοποθετώ?είναι δύσκολο?να πάω σε μάστορα?ή μπορείτε να μου πείτε όπως με την σέλα με των μανώλη που με είχε βοηθήσει διαδικτυακά και τα κατάφερα?

Πήγαινε στο μηχανικό...

Απλά και λακωνικά οι απαντήσεις στις ερωτήσεις σου...
See, I'm a man of many problems, up against some scary odds
We kill, we hide, we all fall down, idiots love to bury gods
It doesn't happen over night though, never, still I'm filled with wonder
Lonely like the tight rope walker, hitchhiker, long distance runner
Zoom, kick, persuasion tech, good night for you, bad night for me
Απάντηση