Βρε κάτι μου θυμίζει.... τι να μου θυμίζει......

Οτιδήποτε δεν ταιριάζει στις υπόλοιπες κατηγορίες, αλλά έχει σχέση με τη μοτοσικλέτα...

Συντονιστής: sue

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
teo2807
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 190
Εγγραφή: Σάβ 10 Σεπ 2016, 17:49
Gender: Male
Τοποθεσία: Περιστέρι

Βρε κάτι μου θυμίζει.... τι να μου θυμίζει......

Δημοσίευση από teo2807 »

http://bikerstime.com/2017/03/26/concep ... i-cbsix50/" onclick="window.open(this.href);return false;
I am a cowboy, on a steel horse i ride,
i am wanted, dead or alive
Άβαταρ μέλους
dimirex
Desmo Member
Desmo Member
Δημοσιεύσεις: 1087
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 19:46
Gender: Male
Other: esse due erre

Re: Βρε κάτι μου θυμίζει.... τι να μου θυμίζει......

Δημοσίευση από dimirex »

Η Agusta του φτωχού... πιο "κλόπυ" πεθαίνεις!!!
Reduce to the Max
Άβαταρ μέλους
wheelsdeal
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: Τετ 01 Ιουν 2016, 00:12
Gender: Male
Bike: Monster S2R 800
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Βρε κάτι μου θυμίζει.... τι να μου θυμίζει......

Δημοσίευση από wheelsdeal »

dimirex έγραψε:Η Agusta του φτωχού... πιο "κλόπυ" πεθαίνεις!!!
Δεν θα'ναι του φτωχου..μην ειναι και πιο ακριβο απο Agusta..
Άβαταρ μέλους
HackmaN
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4583
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ 2012, 17:21
Gender: Male
Other: 1098

Re: Βρε κάτι μου θυμίζει.... τι να μου θυμίζει......

Δημοσίευση από HackmaN »

Κλασσικό κινέζικο, ξεδιάντροπο κακέκτυπο. Χοντα. Επιτομή της γελοιότητας σε κάθε τομέα.
Εικόνα
HackmaN 88
749s < HM Evo SP < Streetfighter S
Άβαταρ μέλους
dimirex
Desmo Member
Desmo Member
Δημοσιεύσεις: 1087
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 19:46
Gender: Male
Other: esse due erre

Re: Βρε κάτι μου θυμίζει.... τι να μου θυμίζει......

Δημοσίευση από dimirex »

wheelsdeal έγραψε:Δεν θα'ναι του φτωχου..μην ειναι και πιο ακριβο απο Agusta..
Θα ήθελες να μας δώσεις και μερικά επιχειρήματα αυτής της λογικής;
Εγώ προσωπικά βλέπω ένα κινητήρα cbf, ένα σχέδιο αντιγραφή και περιφεριακά κλασσικού ιάπωνα!!!
Αν με όλα αυτά το τμήμα marketing θεωρεί ότι η αντιγραφή πρέπει να διεισδύσει στην αγορά με μεγαλύτερη τιμή από το original μένει απλά να το δούμε γιατί εμένα μου κάνει σενάριο επιστημονικής φαντασίας!!! :zep:
Reduce to the Max
Άβαταρ μέλους
wheelsdeal
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: Τετ 01 Ιουν 2016, 00:12
Gender: Male
Bike: Monster S2R 800
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Βρε κάτι μου θυμίζει.... τι να μου θυμίζει......

Δημοσίευση από wheelsdeal »

Εγω παλι βλεπω αλουμινιο,πολυ καρμπον,rosso corsa λαστιχα,suede σελα και ενα desigh,αντιγραφη σε πολλα σημεια μεν,αλλα πρωτοποριακο για την Honda.Ουδεποτε ηταν φτηνη η Honda ακομα και στα "βαρετα" μοντελα της,σιγα μην το κανει μηχανακι του φτωχου,κατω απο 13.000 δεν θα παιζει κατα την αποψη μου και αν την ψωνισουν λογω desigh μην εχει και παραπανω.Μενει να δουμε..
Άβαταρ μέλους
Ritsman
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: Παρ 02 Ιούλ 2010, 14:33
Gender: Male
Bike: Monster S4
Τοποθεσία: Νικαια Αττικη, Πλατανες Ρεθυμνου

Re: Βρε κάτι μου θυμίζει.... τι να μου θυμίζει......

Δημοσίευση από Ritsman »

Τι λετε ρε σεις?!!!!! ευτυχως που αντιγραφουν και βλεπουμε και κανα ομορφο μηχανακι και απο Ιαπωνια!!!!!
Εικόνα
58
Άβαταρ μέλους
multi89
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 350
Εγγραφή: Κυρ 08 Σεπ 2013, 22:26
Gender: Male
Bike: 996SPS
Other: Sym gts 300
Τοποθεσία: Ηράκλειο/Αθήνα

Re: Βρε κάτι μου θυμίζει.... τι να μου θυμίζει......

Δημοσίευση από multi89 »

Καλά τα λέει ο ritsman! Ευτυχώς που αντιγράφουν και βγάζουν κανένα μηχανάκι που να βλέπεται να έχουμε επιλογές!
Άβαταρ μέλους
olospaei
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 569
Εγγραφή: Παρ 19 Ιουν 2009, 17:18
Gender: Male
Other: Ελένη
Τοποθεσία: ΚολωYES
Επικοινωνία:

Re: Βρε κάτι μου θυμίζει.... τι να μου θυμίζει......

Δημοσίευση από olospaei »

Προσωπικά τα θεωρώ εντελώς αφηρημένα απο θέμα 'design'.
Εκτός απο το camo που είναι ξεκάθαρα scrambler,επιστρέφοντας στις ρίζες του, δεν βλέπω κάτι ελκυστικό στον σχεδιασμό σε κανένα απ τα δύο, ΆΝ μπορεί να πεί κάποιος οτι υπάρχει κάποιος σχεδιασμός.
Προβληματίζομαι που βλέπετε και agusta κιόλας.....
Μήπως έχει καταντήσει λίγο γραφικό το θέμα του ''κλαψ μας αντιγραφουν οι ιαπωνες κλαψ'' ???
Γενικά πάντως τα concept των ιαπωνων μένουν στα σχέδια όπως το πανέμορφο MT0s της Yamaha που ουδέποτε πλησίασε σε παραγωγή, και το NAS της Honda που απορώ γιατί δεν έχει βγεί ακόμα στον δρόμο.
HackmaN έγραψε:Κλασσικό κινέζικο, ξεδιάντροπο κακέκτυπο. Χοντα. Επιτομή της γελοιότητας σε κάθε τομέα.
O Tamburrini και ο Fabbro διαφωνούν μαζί σου

Επίσης:
maps131.jpg
Γεωγραφία δημοτικού.
Ssangyong,Jaling,Lifan κλπ=Κίνα
Honda,Yamaha,Suzuki κλπ=Ιαπωνία
Δεν είναι κακό να γνωρίζουμε στοιχειώδη πράγματα.
Και δεν είναι ντροπή να ρωτάμε όταν δεν ξέρουμε.
:)
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Dis isn't ballroom dancing dis is racing no??? Si... Luca Cadalora Japan GP 1997

-Μασ πσαικάζουννε!!ενα1!!!1
-Τάλαιγαι ω γαίρωντασ111!!!11!!!ενα!!!
Άβαταρ μέλους
HackmaN
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4583
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ 2012, 17:21
Gender: Male
Other: 1098

Re: Βρε κάτι μου θυμίζει.... τι να μου θυμίζει......

Δημοσίευση από HackmaN »

^ Στο δημοτικό επίση μάθαμε:
-Να ξεχωρίζουμε την ειρωνεία από την κυριολεξία.
(κινέζικο=πατρίδα της αντιγραφής\κακής ποιότητας και λοιπά.)

-Να διακρίνουμε τη διαφορά του 'κραξίματος' από την κλάψα. Κανείς δεν...κλάφτηκε.

Πέραν όλων αυτών, αρχίζω να πιστεύω ότι παίρνεις ποσοστά από τη Honda. Δεν εξηγείται τόση πρεμουρα κάθε φορά για υπεράσπιση των σχιστομάτηδων.
Εικόνα
HackmaN 88
749s < HM Evo SP < Streetfighter S
Άβαταρ μέλους
olospaei
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 569
Εγγραφή: Παρ 19 Ιουν 2009, 17:18
Gender: Male
Other: Ελένη
Τοποθεσία: ΚολωYES
Επικοινωνία:

Re: Βρε κάτι μου θυμίζει.... τι να μου θυμίζει......

Δημοσίευση από olospaei »

HackmaN έγραψε:^ Στο δημοτικό επίση μάθαμε:
-Να ξεχωρίζουμε την ειρωνεία από την κυριολεξία.
(κινέζικο=πατρίδα της αντιγραφής\κακής ποιότητας και λοιπά.)

-Να διακρίνουμε τη διαφορά του 'κραξίματος' από την κλάψα. Κανείς δεν...κλάφτηκε.

Πέραν όλων αυτών, αρχίζω να πιστεύω ότι παίρνεις ποσοστά από τη Honda. Δεν εξηγείται τόση πρεμουρα κάθε φορά για υπεράσπιση των σχιστομάτηδων.
Αρχικά στο δημοτικό δεν είχα λογοτεχνικές ανησυχίες περι ειρωνίας και κυλιολεξίας.
Είχα άλλα ενδιαφέροντα.
Εν συνεχεία ΝΑΙ, γνωρίζω τι συμαίνει κακή κινέζικη αντιγραφή, θέματα ποιότητας κλπ, ωστόσο αναφέρθηκες σε ιαπωνική εταιρία, που έχει θέσει, είτε σου αρέσει είτε όχι, τα standards για την μοτοσυκλέτα εδώ και πολές δεκαετίες και θεώρησα σωστό να ξεκαθαρίσω.

Αν έπαιρνα φιλαράκι μου ποσοστά απ την χόντα δεν θα κυκλοφορούσα με το ρημάδι το fazer που το πίσω φρένο πιάνει καλύτερα απ το μπροστινό, ούτε θα έκανα την σούφρα μου κουραμάνα μπάς και μπορέσω να ξαναπάρω το MTS.
Δεν μπορώ όμως να διαβάζω σχόλια του τύπου ''επιτομή της γελοιότητας'' για την εταιρία που κυριολεκτικά έχτισε την σύγχρονη μοτοσυκλέτα, όπως επίσης δεν μπορώ να διαβάσω κουταμάτρες του τύπου ''θα παρω tiger που είναι της προκοπής'' ενώ την ίδια ώρα μου το συγκρίνει ο άλλος με το MTS1200.
Επίσης δεν ξέρω τι σημάινει ''πρεμούρα'' αλλα απ τα συμφραζόμενα καταλαβάινω οτι εγώ ας πούμε τρέχω να υπερασπιστώ με κάθε τρόπο τους ιάπωνες??!!
Όταν έκραζα την καφασάκι που μετά απο 20 χρόνια θυμήθηκε να βάλει trellis και μονόμπρατσο, τότε δέν είχα πρεμούρα να υπερασπιστώ την ducati?
Όταν έκραζα την χόντα για ξεδιάντροπη αντιγραφή του Monster, δέν είχα πρεμούρα να υπερασπιστώ την Ducati?
Όταν διακαώς υπερασπιζόμουν την ducati που ήταν περιπτεράκι στα GP και την ανάγκασαν να αλλάξει ριζικα πλαίσιο και μοτέρ, και το έκανε και τους πήγε του γιαμαχοχονταίους κωλοφεράντζα, τότε δεν είχα πρεμούρα να υπερασπιστώ τους ιταλούς?
Απλά το πρόβλημα είναι οτι είμαι πρώτα μοτοσυκλετιστής, ΜΕΤΑ ιταλόφικος και ΤΕΛΟΣ ducatisti.
Καταλαβαίνω την ανάγκη να ερίσουμε για να δημιουργηθούν εντυπώσιες και να τσουλάνε οι συζητήσεις στο φόρουμ, αλλα ενώ μπορεί να φαίνεται ελκυστικό, υπάρχουν άνθρωποι, και κρίνω εξ ιδίων, που θα αποθαρρυνθούν απο φανμποισμούς και χαρακτηρισμούς, που μόνο σαν άγνοια μπουρούν να ερμηνευτούν.
Και θα μου πείς, ''ρε μ@λ@κ@ Θωμά, στο ducatisti.gr μπήκες τί περιμένεις?''.
Περιμένω να δώ απόψεις απ όλα τα στρατόπεδα, όπως έχω γνωρίσει ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΙΣΤΕΣ ducatistες, με bmw, aprilia, agusta, cagiva, honda, kawasaki, floretta, vertemati, και πολλά άλλα, που αντι να κράζουν άθλια ο ένας τον άλλο και την εκάστοτε εταιρία, μοιράζονται την αγάπη τους για την ducati, και πειράζοντια μεταξύ τους με πολύ ομορφο τρόπο, άσχετα αν δεν έχουν όλοι, για προσωπικούς λόγους ο καθένας, αγοράσει ducati.
θέλω να πώ οτι δημιουργούνται λάθος εντυπώσεις στο φόρουμ, όχι σε κάποιον που 5 και 9 και 10 χρόνια μέλλος, αλλα σε κάποιους που ίσως να θέλουν να συμμετέχουν και αποθαρρύνοντια απο σχόλια τύπου:
HackmaN έγραψε:Κλασσικό κινέζικο, ξεδιάντροπο κακέκτυπο. Χοντα.
Και όχι για την χόντα αποκλειστικά.

Εμέις καλά χαβαλεδιάζουμε και αυτοκραζόμαστε, και πειραζόμαστε μεταξύ μας, και δεν παρεξηγούμαστε(τουλάχιστον εγω), και σε κάποια συνάντηση θα τα κάνουμε και απο κοντα και χίλια δυό.
Αλλα η εικόνα των μελών του φόρουμ και η συνολική εικόνα του φόρουμ, όταν βγάινουν τέτοια σχόλια στην φόρα, είδικά όταν έρχονται απο μοτοσυκλετιστη και διαχειρηστή, είναι ότι χειρότερο και για την κοινότητα, αλλα και για το άτομο προσωπικά σαν μοτοσυκλετιστής.

Προσωπικά δεν έχω 2 μέτρα και 2 σταθμά.
Θεωρώ τον εαυτό μου λάτρη της μοτοσυκλέτας, μοτοσυκλετιστή και αντικειμενικό σε ότι αφορά τους δύο τροχούς.
Για αυτόν τον λόγο κιόλας θίγομαι σαν μοτοσυκλετιστής οτι διαβάζω τέτοια σχόλια και αντιδρώ ανάλογα.
Δεν τρέχω να υπερασπιστώ καμία σημαία και κανένα εμπρικό σήμα συγκεκριμένα.
Υπερασπίζομαι την μοτοσυκλέτα.-

-εκτός αν είναι harley
-σκατά στο εργοστάσιο στο milwakee :mrgreen: :mrgreen:
Dis isn't ballroom dancing dis is racing no??? Si... Luca Cadalora Japan GP 1997

-Μασ πσαικάζουννε!!ενα1!!!1
-Τάλαιγαι ω γαίρωντασ111!!!11!!!ενα!!!
Άβαταρ μέλους
teo2807
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 190
Εγγραφή: Σάβ 10 Σεπ 2016, 17:49
Gender: Male
Τοποθεσία: Περιστέρι

Re: Βρε κάτι μου θυμίζει.... τι να μου θυμίζει......

Δημοσίευση από teo2807 »

[quote="olospaei-εκτός αν είναι harley
-σκατά στο εργοστάσιο στο milwakee :mrgreen: :mrgreen:[/quote]


:tooth2: :tooth2:
I am a cowboy, on a steel horse i ride,
i am wanted, dead or alive
Άβαταρ μέλους
Ritsman
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: Παρ 02 Ιούλ 2010, 14:33
Gender: Male
Bike: Monster S4
Τοποθεσία: Νικαια Αττικη, Πλατανες Ρεθυμνου

Re: Βρε κάτι μου θυμίζει.... τι να μου θυμίζει......

Δημοσίευση από Ritsman »

Ρε olospaei

μπενεις ρε αγορινα μεσα σε ενα συνδεσμο.... π.χ. του Ολυμπιακου

τι περιμενεις να ακουσεις????


Γαμιετε ο ΠΑΟ η ΑΕΚ και ο ΠΑΟΚ παρτουζα


μην χαλιεσαι.... ειναι φυσιολογικα ολα :mrgreen: :mrgreen:
Εικόνα
58
Άβαταρ μέλους
Bart
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: Τρί 13 Σεπ 2011, 01:40
Gender: Male
Bike: Monster S4R
Other: 749s & m900
Τοποθεσία: Να εδώ

Re: Βρε κάτι μου θυμίζει.... τι να μου θυμίζει......

Δημοσίευση από Bart »

Ωραία μηχανάκια και ας έχουν και κανένα δανεικό στοιχειο.
Ας βγαίνοντας περισσότερα σαν αυτά ακόμα και με μικρές αλλαγές στην τελική παραγωγή...
Μόνο μονστερ ρε αιδεια :cool:
I've heard it all,I've seen it all,I've done it all.I just don't remember any of it!
Άβαταρ μέλους
wheelsdeal
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: Τετ 01 Ιουν 2016, 00:12
Gender: Male
Bike: Monster S2R 800
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Βρε κάτι μου θυμίζει.... τι να μου θυμίζει......

Δημοσίευση από wheelsdeal »

Θα δουμε πολλες ομοιοτητες απο εδω και περα.Λεγετε οτι η Yamaha και η BMW τσιμπησαν απο ενα designer της Ducati.

Το λενε και στο παρακατω βιντεο απο την EICMA 2017,πηγαινετε στο 28:05...

https://www.youtube.com/watch?v=memrnQJkJaw" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
KRS
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2587
Εγγραφή: Κυρ 05 Απρ 2009, 22:17
Gender: Male
Τοποθεσία: KAΛΑΜΑΤΑ

Re: Βρε κάτι μου θυμίζει.... τι να μου θυμίζει......

Δημοσίευση από KRS »

Με τα σημερινά δεδομένα, θα ήθελα μια μηχανή με σχεδίαση agusta, κινητήρα V4 aprilia, λογότυπο ducati (το καλό το ορθόδοξο) και αξιοπιστία honda..
-ΧΡΗΣΤΟΣ-

Οι αντρες οδηγανε κατω απο την τιμονοπλακα !!!!!

S.T.R

scuadra tryferoudia racing
Άβαταρ μέλους
markous
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3390
Εγγραφή: Σάβ 28 Ιουν 2008, 01:29
Gender: Male
Bike: 999
Other: το Τέρας

Re: Βρε κάτι μου θυμίζει.... τι να μου θυμίζει......

Δημοσίευση από markous »

KRS έγραψε:Με τα σημερινά δεδομένα, θα ήθελα μια μηχανή με σχεδίαση agusta, κινητήρα V4 aprilia, λογότυπο ducati (το καλό το ορθόδοξο) και αξιοπιστία honda..
δεν ζητας κανα τζοκερ καλυτερα? εχεις πιο πολλες πιθανότητες χαχαχαχα :hibye:
joe strummer- the future is unwritten

καλο ταξιδι φιλε.........

member of pastitsada racing team
Άβαταρ μέλους
HackmaN
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4583
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ 2012, 17:21
Gender: Male
Other: 1098

Re: Βρε κάτι μου θυμίζει.... τι να μου θυμίζει......

Δημοσίευση από HackmaN »

Θα ξεκινήσω λέγοντας ότι όταν στην Ευρώπη και την Αμερική παρήγαγαν μοτοσυκλέτες, στην Ιαπωνία έκαναν ακόμα πόλεμο με κατάνα.
Επίσης, εδώ είμαστε ducatisti, όχι motocyclisti. Αμοιγώς fan των μοτοσυκλετών Ducati. Όχι σαν αλλά γελοία ποικίλης ύλης forums με αναβάτες πολλών εταιρειών.
Οπότε δεν θα κάτσω να χαιδέψω αυτάκια ιαπωνικών εταιρειών, ούτε θα το παίξω κοσμοπολίτης μηχανόβιος για να φανώ politically correct αναβάτης.
Θα κράζω σε κάθε ευκαιρία τα ασιατικά κατασκευάσματα. Και όχι, δεν είναι η χοντα το ορόσημο του μοτοσυκλετισμου. Το ότι έχουν άπειρα λεφτά για R&D -και πέταμα- δεν τους κάνεις καλύτερες εταιρείες μοτοσυκλέτας. Έβγαλαν ένα -πρωτότυπο- nr και θα μας σκοτίζουν τα @ρχίδια αιώνια. Η Ducati από την άλλη έδειξε τα δόντια της -και- με το d16 και με το superleggera τα οποία βγήκαν στην παραγωγή. Για λίγους, αλλά βγήκαν.
Οι Ιάπωνες ασχολούνται με το να παράγουν μοτοσυκλέτες-commuters φιλικά για κάθε αναβάτη...Άγευστα...ανάλατα.

Τέλος, συμπαθώ την Ducati όπως και άλλες ιταλικές εταιρείες μοτοσυκλετών, διότι βασίζονται στο παράγουν μόνο μοτοσυκλέτες. Όχι πιάνο, βαπόρια, χορτοκοπτικά, αμάξια... Αυτό είναι η μαγεία. Οι ασιάτες έχουν τις μοτοσυκλέτες ως ένα παράρτημα των επιχειρήσεων τους.
Εικόνα
HackmaN 88
749s < HM Evo SP < Streetfighter S
Άβαταρ μέλους
markous
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3390
Εγγραφή: Σάβ 28 Ιουν 2008, 01:29
Gender: Male
Bike: 999
Other: το Τέρας

Re: Βρε κάτι μου θυμίζει.... τι να μου θυμίζει......

Δημοσίευση από markous »

μονο r1m ρε........................ :))
joe strummer- the future is unwritten

καλο ταξιδι φιλε.........

member of pastitsada racing team
Άβαταρ μέλους
argy
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6802
Εγγραφή: Κυρ 24 Ιούλ 2011, 08:18
Bike: 848

Re: Βρε κάτι μου θυμίζει.... τι να μου θυμίζει......

Δημοσίευση από argy »

Η γνώμη μου είναι ότι και τα άλλα φόρουμ όπως και
να το κάνουμε αφενώς κάτι προσφέρουν στον Ελληνικό μοτοσικλετιστικο κόσμο,εδώ και πολλά χρόνια,και
αφετέρου μπορούμε απλά να "σεβαστούμε" όλες τις
υπόλοιπες εταιρίες κατασκευής μοτό γιατί και αυτές
κάτι προσέφεραν με τα χρόνια, σε όλους εμάς... :hibye:
Άβαταρ μέλους
KRS
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2587
Εγγραφή: Κυρ 05 Απρ 2009, 22:17
Gender: Male
Τοποθεσία: KAΛΑΜΑΤΑ

Re: Βρε κάτι μου θυμίζει.... τι να μου θυμίζει......

Δημοσίευση από KRS »

HackmaN έγραψε:...
H Ηonda είναι μεγάλη εταιρεία, μην τα κάνουμε ίσωμα όλα.
Ναι είναι πρωτομάστορες στην αντιγραφή, προσανατολίζονται στα commuters κλπ,
ΑΛΛΑ όταν ήθελε έβγαζε μηχανάκια: rc30-45-51 αλλά και μικρά nc 30-35.
Όσο για το NR έχει ξαναγραφτεί δω μέσα ότι ήταν μια παράτολμη αλλά αποτυχημένη προσπάθεια, για μένα δεν είναι σημείο αναφοράς.

Από κει και πέρα η Duc δεν έχει δείξει τίποτα δόντια...το superleggera τιτάνια, μαγνήσια και κάρμπον σου πουλάει... όταν βγάλει V4 παραγωγής (το d16 δε μετράει), τότε θα δείξει...αλλιώς το πανιγκάλε θα φτάσει σε κυβικά τα χάρλεϋ..επίσης μην ξεχνάμε τις αγωνιστικές επιτυχίες που έχει φέρει, έχουμε πάθει κήλη από τα πολλά πρωταθλήματα που έχει σηκώσει...
-ΧΡΗΣΤΟΣ-

Οι αντρες οδηγανε κατω απο την τιμονοπλακα !!!!!

S.T.R

scuadra tryferoudia racing
Άβαταρ μέλους
olospaei
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 569
Εγγραφή: Παρ 19 Ιουν 2009, 17:18
Gender: Male
Other: Ελένη
Τοποθεσία: ΚολωYES
Επικοινωνία:

Re: Βρε κάτι μου θυμίζει.... τι να μου θυμίζει......

Δημοσίευση από olospaei »

KRS έγραψε:Με τα σημερινά δεδομένα, θα ήθελα μια μηχανή με σχεδίαση agusta, κινητήρα V4 aprilia, λογότυπο ducati (το καλό το ορθόδοξο) και αξιοπιστία honda..
Ζώ για την ημέρα......
Θα μπορούσα βέβαια να αλλάξω την σχεδίαση και με triumph. Κακά τα ψέματα, το thruxton R είναι απο τα ωραιότερα κλασσικά, μετα το GT1000 πάντα.
HackmaN έγραψε:Θα ξεκινήσω λέγοντας ότι όταν στην Ευρώπη και την Αμερική παρήγαγαν μοτοσυκλέτες, στην Ιαπωνία έκαναν ακόμα πόλεμο με κατάνα.
Και πάλι μπερδεύεσαι. Πρίν 670 χρόνια δεν υπήρχαν μοτοσυκλέτες.
HackmaN έγραψε:
Επίσης, εδώ είμαστε ducatisti, όχι motocyclisti. Αμοιγώς fan των μοτοσυκλετών Ducati. Όχι σαν αλλά γελοία ποικίλης ύλης forums με αναβάτες πολλών εταιρειών.
Το έθιξα νωρίτερα.
Υπάρχουν αναβάτες εταιριών όπως λές, και υπάρχουν και αναβάτες/μοτοσυκλετιστές που δεν προσκυνούν σημαίες και εμπορικά σήματα.
Εν ολίγοις λοιπόν, βρίζεις το ducatisti όπως ήταν πρίν λίγα χρόνια που έιχε και σημαντικά μεγαλύτερη δραστηριότητα, και εκ των πραγμάτων αποκαλέις γελοία μια προσπάθεια φίλων μοτοσυκλετιστών.
Δεν σε τιμά καθόλου.
HackmaN έγραψε: Θα κράζω σε κάθε ευκαιρία τα ασιατικά κατασκευάσματα. Και όχι, δεν είναι η χοντα το ορόσημο του μοτοσυκλετισμου. Το ότι έχουν άπειρα λεφτά για R&D -και πέταμα- δεν τους κάνεις καλύτερες εταιρείες μοτοσυκλέτας. Έβγαλαν ένα -πρωτότυπο- nr και θα μας σκοτίζουν τα @ρχίδια αιώνια. Η Ducati από την άλλη έδειξε τα δόντια της -και- με το d16 και με το superleggera τα οποία βγήκαν στην παραγωγή. Για λίγους, αλλά βγήκαν.
Οι Ιάπωνες ασχολούνται με το να παράγουν μοτοσυκλέτες-commuters φιλικά για κάθε αναβάτη...Άγευστα...ανάλατα.

Τέλος, συμπαθώ την Ducati όπως και άλλες ιταλικές εταιρείες μοτοσυκλετών, διότι βασίζονται στο παράγουν μόνο μοτοσυκλέτες. Όχι πιάνο, βαπόρια, χορτοκοπτικά, αμάξια... Αυτό είναι η μαγεία. Οι ασιάτες έχουν τις μοτοσυκλέτες ως ένα παράρτημα των επιχειρήσεων τους.
Απο πού να αρχίσω.
Ναι φυσικά και έχεις το δικαίωμα να κράζεις ότι γουστάρεις σε όποιο σημείο θές.
Αφού λοιπόν δεν γουστάρεις ασιατικά κατασκευάσματα μπορείς να ξεκινήσεις να ξηλώνεις απο το μηχανάκι σου το μονόμπρατσο, τα ακτινικά φρένα, τα ανεστραμμένα πιρούνια, και τον αμεσο ψεκασμό.
Όχι οτι τα έφτιαξαν όλα οι ιάπωνες, αλλα είχα τα χρήματα, τον χρόνο και το μεράκι να τα εφαρμόσουν στην σύγχρονη μοτοσυκλέτα.
Για αρχή.
Δεν είπα οτι η honda είναι το ορόσημο. Παραφράζεις.
Είπα οτι έχτισε την σύγχρονη μοτοσυκλέτα. Τόλμησε.
Το NR είναι ένα απο τα πολλά. Πλανάσαι αν νομίζεις οτι αναέρομαι στο NR μόνο. Απλά μάλλον αυτό σε ενοχλεί περισσότερο γιατί χωρίς αυτό, το μηχανάκι που έβαλε στον χάρτη την Ducati θα ήταν εντελώς διαφορετικό. Ίσως και ομορφότερο, ίσως και καλύτερο allaround.Όλα πιθανά.
Και πάλι αγνοείς αξίσου δυνατά μηχανάκια και replicas απο άλλους κατασκευαστές, όχι μόνο ασιάτες.
Πές μου λίγο, γιατί δεν μπόρεσε ακόμα η superleggera να χτυπήσει τα νούμερα της HP4??
Και δέν είναι τυχαίο οτι τα άγευστα, ανάλατα commuters R1M και HP4 ακόμα κυριαρχούν σε όλα τα δοκιμαστικά.
Χωρίς την honda δεν θα είχες abs στην μοτοσυκλέτα,μονόμπρατσο, αμεσο/πολλαπλό ψεκασμό,μεταβλητό χρονισμό,χωρίς την suzuki δέν θα είχες χάρτες λειτουργίας, χωρίς την yamaha δεν θα είχες μεταβλητή γεωμετρία εισαγωγής, tcs, ride by wire κλπ κλπ.
Όλα αυτά που κάνουν την σύγχρονη μοτοσυκλέτα να ξερνάει ιπποδυνάμεις και να γράφει απόκοσμα νούμερα τα χρωστάς κυρίως στους ασιάτες.
Και σύντομα με το cornering abs της bosch+KTM, οι χρόνοι αναμένοντια να ξεφύγουν αν εφαρμοστεί σωστά.
Και μάντεψε απο πού ήρθαν τα λεφτά για R&D ή για πέταμα όπως λές!
Απο πιάνο, jetski, αυτοκίνητα κλπ κλπ κλπ, και στην περίπτωση της bosch, ψηγεία, μίξερ και πλυντήρια.

Βαριέμαι να τα λέω συνέχεια.
Να είμαστε ευχαριστημένοι με την προσπάθεια όλων, άσχετα της γεωγραφικής τους θέσης και του εμπορικού τους σήματος.
Στο κάτω κάτω, αυτή η προσπάθεια θα καταλήξει στα μηχανάκια μας και θα τα κάνει καλύτερα, και θα τα ευχαριστηθούμε περισσότερο.
Dis isn't ballroom dancing dis is racing no??? Si... Luca Cadalora Japan GP 1997

-Μασ πσαικάζουννε!!ενα1!!!1
-Τάλαιγαι ω γαίρωντασ111!!!11!!!ενα!!!
Άβαταρ μέλους
HackmaN
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4583
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ 2012, 17:21
Gender: Male
Other: 1098

Re: Βρε κάτι μου θυμίζει.... τι να μου θυμίζει......

Δημοσίευση από HackmaN »

Σπαταλάω πολύ χρόνο και χώρο γράφοντας για ασιατικά και πάλι.
Οπότε θα είναι το τελευταίο μoυ post για ανάλυση.

HP4 και R1M εμφανίστηκαν από το 2015. Πιο πρίν "μόκο". Ειδικά χόντα.

To Ducatisti ήταν "λεγεώνα των ξένων μηχανόβιων" δηλαδή; :tooth2:
Όσο για τις προσπάθειες "μοτοσυκλετιστών", οκ. Όλοι κάνουν προσπάθειες στη ζωή για διάφορα πράγματα.
Αυτός που προσπαθεί για βλακείες όμως, δεν παίρνει συγχωροχάρτι επειδή απλά... προσπαθεί.

Tέλος πάντων. Ανούσια συζήτηση. Ο καθένας καβαλάει ό,τι γουστάρει. Απλά αν έχει ασιατικό που το υποστηρίζει φανατικά και κυκλοφορεί με μπουφάν με λογότυπο suzuki ή κάτι άλλο τέτοιο γελοίο ξέρω γω, ας μας κάνει τη χάρη! :mrgreen:
Εικόνα
HackmaN 88
749s < HM Evo SP < Streetfighter S
Άβαταρ μέλους
Ritsman
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: Παρ 02 Ιούλ 2010, 14:33
Gender: Male
Bike: Monster S4
Τοποθεσία: Νικαια Αττικη, Πλατανες Ρεθυμνου

Re: Βρε κάτι μου θυμίζει.... τι να μου θυμίζει......

Δημοσίευση από Ritsman »

KRS έγραψε: .........
...αλλιώς το πανιγκάλε θα φτάσει σε κυβικά τα χάρλεϋ..επίσης μην ξεχνάμε τις αγωνιστικές επιτυχίες που έχει φέρει, έχουμε πάθει κήλη από τα πολλά πρωταθλήματα που έχει σηκώσει...

υπαρχει και η αλλη λυση... πετας μια τουρμινα πανω και το παιζεις γαματος... οπως κανουν αλλοι... :whistling:

να πεις και το αλλο. Οτι οι κουπες δεν νομιζω πως ηταν με μηχανακια παραπανησιας δυναμης απο τον ανταγωνισμο...
Εικόνα
58
Απάντηση