748???

Οτιδήποτε δεν ταιριάζει στις υπόλοιπες κατηγορίες, αλλά έχει σχέση με τη μοτοσικλέτα...

Συντονιστής: sue

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
vagelis26b
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: Κυρ 13 Δεκ 2009, 22:37
Gender: Male
Other: ...Aprilia rs...
Τοποθεσία: Σαλαμίνα

748???

Δημοσίευση από vagelis26b »

Χαιρετώ....Έχω μπει πλέον στη διαδικασία μεζέματος χρημάτων καθώς σε περίπου 8-9 μήνες σκοπεύω να αγοράσω την πρώτη μου Ντουκ.Είμαι μεταξύ 800ss και 748, κλίνοντας προς τη δεύτερη...!Το ερώτημά μου είναι το εξής.Για κάποιον δίχως πολλές εμπειρίες (παπιά και 125 streetάκια φίλων) είναι υπερβολή κάποιος να προχωρήσει σε μια τέτοια μότο (748)?
Άβαταρ μέλους
rock n rolla_s4
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 4198
Εγγραφή: Τετ 26 Νοέμ 2008, 23:41
Gender: Male
Other: ΚαΤεΜούνα

Re: 748???

Δημοσίευση από rock n rolla_s4 »

Ειναι πιο απολυτη και "σφιχτη" η 748 απο το ss. Κοιτα για καποιο ss900 καλυτερα που ειναι και ξηροκαμπανο! :wsmile:
Όποια κι αν είναι η ερώτηση 990 Adventure είναι η απάντηση

Κάγκουρας
Άβαταρ μέλους
vagelis26b
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: Κυρ 13 Δεκ 2009, 22:37
Gender: Male
Other: ...Aprilia rs...
Τοποθεσία: Σαλαμίνα

Re: 748???

Δημοσίευση από vagelis26b »

Δηλ δε τη γλιτώνω τη σούπα αν την πάρω ε?
Άβαταρ μέλους
manos749
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: Πέμ 08 Μάιος 2008, 00:04
Gender: Male
Bike: 749R
Other: Kawasaki D-tracker

Re: 748???

Δημοσίευση από manos749 »

...δεν ειναι ετσι...απλα θέλει προσοχη και σύνεση....στην αρχή πολύ προσοχη αφού δεν εχει καμία σχεση με τις μεχρι τωρα εμπειριες σου....
Άβαταρ μέλους
REDMONSTER
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 714
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 13:44
Gender: Male
Bike: Monster S4
Other: KTM Adventure 990
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Re: 748???

Δημοσίευση από REDMONSTER »

vagelis26b έγραψε:Χαιρετώ....Έχω μπει πλέον στη διαδικασία μεζέματος χρημάτων καθώς σε περίπου 8-9 μήνες σκοπεύω να αγοράσω την πρώτη μου Ντουκ.Είμαι μεταξύ 800ss και 748, κλίνοντας προς τη δεύτερη...!Το ερώτημά μου είναι το εξής.Για κάποιον δίχως πολλές εμπειρίες (παπιά και 125 streetάκια φίλων) είναι υπερβολή κάποιος να προχωρήσει σε μια τέτοια μότο (748)?
Εξαρταται γιατι ακριβως τη θες τη μηχανη πανω απ'ολα. !!!

Το ss θα σε βολεψει για πιο πολλα (π.χ δικαβαλα, βολτες, ταξιδια, ακομα και πολη με λιγο ζορι) λογω θεσης οδηγησης και φιλικοτητας κινητηρα σε σχεση με το 748. Σιγουρα πιο ευκολο στη συντηρηση (αεροψυκτο γαρ= σκυλι μαυρο). Μηχανακι που δε θα σε προδωσει ποτε και σχετικα φτηνο στην αγορα του και καλο σχολειο για να μαθεις.

Το 748 παλι ειναι πιο street μηχανακι, ιδανικο για πιστα και σβελτες βολτουλες σε στριφτερους επαρχιακους δρομους με αρκετο γκαζι μεν για να μη σε τρομαξει αλλα και με γεωμετρια και στησιμο δε που ζηλευουν ακομα πολλες συγχρονες μηχανες. Διαχρονικη αξια και αναμφισβητητα απο τα πιο ομορφα μηχανακια παραγωγης. Παντως αν καταλληξεις σε 748 ψαξου αρκετα να ειναι μηχανολογικα αρτια.

Επειδη ειναι η πρωτη σου μηχανη, θα ελεγα ss αν επρεπε να διαλεξω μια απο τις 2, απο κει και περα δες και λιγο τα monster που ειναι πολυ πιο φιλικα για εναν νεο οδηγο και τα κανουν ολα και συμφερουν. Κουφια η ωρα και μακρια απο εμας τα Ducati με fairing αν πεσουν στοιχιζουν πολλα, ισως ενα nacked να ηταν καλυτερη ιδεα αν σου αρεσει και εμφανισιακα. Αλλη λυση ειναι να παρεις το 748 αν σου αρεσει τοσο πολυ και να το κυκλοφορεις με ενα πολυεστερικο κουστουμι οπως κανουν παρα πολλοι εδω μεσα για παν κακο ενδεχομενο. Προτεινω ανεπιφυλακτα επισης με το που παρεις τη μηχανη να εξοπλιστεις και να παρακολουθησεις μαθηματα ασφαλους οδηγησης που θα σε φερουν πιο κοντα στην Ιταλιδα σου.

Με το καλο και οτι αλλο θες στειλε πμ ή ρωτα ελευθερα. :thumbsup:
Δημήτρης - Κι αν ειμαι ροκ !!!
Άβαταρ μέλους
vagelis26b
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: Κυρ 13 Δεκ 2009, 22:37
Gender: Male
Other: ...Aprilia rs...
Τοποθεσία: Σαλαμίνα

Re: 748???

Δημοσίευση από vagelis26b »

Τη μηχανή τη θέλω πιο πολύ για ταξιδάκια,βόλτες με την κοπελιά και για το καλοκαίρι φουλ πίστα μεγάρων!Έτσι όπως τα λες φίλε μου ένα ss θα είναι μια πιο συνετή λύση!Όσο για τα μαθήματα που αναφέρεις,αυτό εννοείται!!!!
Άβαταρ μέλους
manos749
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: Πέμ 08 Μάιος 2008, 00:04
Gender: Male
Bike: 749R
Other: Kawasaki D-tracker

Re: 748???

Δημοσίευση από manos749 »

.....και μη φανταστεις οτι το SS υστερει στην πιστα..... κάθε άλλο...... θα του βρεις και ένα κουστουμακι και είσαι αρχηγος...... για την χρήση που ανεφερες ειναι ακριβως αυτο που χρειάζεσαι... :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
vagelis26b
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: Κυρ 13 Δεκ 2009, 22:37
Gender: Male
Other: ...Aprilia rs...
Τοποθεσία: Σαλαμίνα

Re: 748???

Δημοσίευση από vagelis26b »

Μήπως τελικά να μου ταιριάζει καλύτερα ένα Monster800??? :whistling: Πάντως εμφανισιακά εξίσου όμορφη μηχανή....
Άβαταρ μέλους
REDMONSTER
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 714
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 13:44
Gender: Male
Bike: Monster S4
Other: KTM Adventure 990
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Re: 748???

Δημοσίευση από REDMONSTER »

vagelis26b έγραψε:Τη μηχανή τη θέλω πιο πολύ για ταξιδάκια,βόλτες με την κοπελιά και για το καλοκαίρι φουλ πίστα μεγάρων!Έτσι όπως τα λες φίλε μου ένα ss θα είναι μια πιο συνετή λύση!Όσο για τα μαθήματα που αναφέρεις,αυτό εννοείται!!!!
Απλα πριν καταληξεις προσπαθησε να ανεβεις και στις 2 για να δεις αν σε βολευει η θεση οδηγησης που ειναι ιδιαιτερη και στις 2 μηχανες λογω των clip on. Χωρις να θελω να σε επηρεασω επαναλαμβανω οτι θα ηταν συνετο να ανεβεις και σε ενα monster/multistrada 620 για να δεις και την θεση/σταση σου με τιμονι και οχι μονο με τα clip on που ειναι καπως πιο απολυτα για νεο οδηγο. Και παλι δε γνωριζω τις εμπειριες σου πανω σε μηχανη, απλα προσπαθω να σε αποτρεψω απο μια λαθος επιλογη γιατι στο κατω κατω σημασια εχει να τη βολευτεις και να την καβαλας και να γουσταρεις και οχι να σε βασανιζει και να την κλεισεις στο γκαραζ.
Εχε υποψη σου οτι γενικα τα τιμονια σε ολα τα ducati στριβουν ελαχιστα και δεν εχει καμμια μα καμμια σχεση το στριψιμο της μηχανης με μια παπια ή ενα enduro. Στα πιο πολλα Ducati πρεπει να μαθεις να δουλευεις το σωμα σου σωστα πανω στη μηχανη για να στριψει, οποτε προσεχε μην την πατησεις με μια λαθος επιλογη μηχανης αρχικα, και υστερα μιας μηχανης με clip on αντι τιμονιου που γενικα οπως και να το κανεις σου δινει μια πιο φιλικη αισθηση, ιδιως σε εναν νεο οδηγο.

Προσπαθησε να ερθεις σε καποια συναντηση μας ή περνα απο μια αντιπροσωπεια και γενικα αρχιζε να ανεβαινεις ή και να κανεις test rides σε διαφορες μηχανες ducati πριν την τελικη σου αποφαση. Μια φωτογραφια σε περιοδικο ή ενα καπριτσιο καλως ή κακως δεν ειναι παντα η λυση ιδιως στη φαση που ειναι εσυ, το ζητουμενο ειναι εσυ να κουμπωσεις ομορφα πανω της και να την αγαπησεις ωστε να την απολαυσεις. Εγω ειμαι λιγο κατα πλεον του παιρνω κατι απιαστο επειδη μου αρεσει και μαθαινω να το πηγαινω με το ζορι. Κανε σωστα βηματα τωρα που ειναι αρχη και οι ευκαιριες και οι μηχανες παντα θα υπαρχουν αρκει να νιωθεις εσυ ωριμος και ετοιμος να τις καβαλησεις :thumbsup:
Δημήτρης - Κι αν ειμαι ροκ !!!
Άβαταρ μέλους
Doc
Ducatista
Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1741
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 15:12
Gender: Male
Other: 999ΤΜΒ
Τοποθεσία: Pits
Επικοινωνία:

Re: 748???

Δημοσίευση από Doc »

Νομίζω πως εάν βρείς ένα καθαρό S 1000DS, τότε θα σου κάνει όλα τα χατήρια. Από δικάβαλα, ταξίδια, βόλτες μέχρι πίστα και δούλος πήγαινε-έλα. Και αλεξίσφαιρο μοτέρ έχει, και το νεότερο SS είναι, και δεν του λείπει ούτε η δύναμη ούτε το στήσιμο/περιφεριακά.

:hibye:
Άβαταρ μέλους
mxait
Ducatista
Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1915
Εγγραφή: Δευ 26 Μάιος 2008, 13:00
Gender: Male
Τοποθεσία: Νέα Φιλαδέλφεια

Re: 748???

Δημοσίευση από mxait »

Doc έγραψε:Νομίζω πως εάν βρείς ένα καθαρό S 1000DS, τότε θα σου κάνει όλα τα χατήρια. Από δικάβαλα, ταξίδια, βόλτες μέχρι πίστα και δούλος πήγαινε-έλα. Και αλεξίσφαιρο μοτέρ έχει, και το νεότερο SS είναι, και δεν του λείπει ούτε η δύναμη ούτε το στήσιμο/περιφεριακά.

:hibye:
Συμφωνώ με Γιατρό..... Ψαξε και μπορεί να βρείς καποιο SS1000 σε καλή τιμή... Ειναι σίγουρα πιο ακριβό απο το 800ρι ή το 900 αλλά τα αξίζει τα λεφτά του 100%.. Το 748 κανει μονο για μακρινές στριφτερές βολτόυλες και πίστα... Προχώρα και εδώ ειμαστε :thumbsup:
Στακάτος.....

member of pastitsada racing team
Άβαταρ μέλους
ASLAN
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3137
Εγγραφή: Πέμ 12 Ιουν 2008, 22:55
Gender: Male
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη .

Re: 748???

Δημοσίευση από ASLAN »

Doc έγραψε:Νομίζω πως εάν βρείς ένα καθαρό S 1000DS, τότε θα σου κάνει όλα τα χατήρια. Από δικάβαλα, ταξίδια, βόλτες μέχρι πίστα και δούλος πήγαινε-έλα. Και αλεξίσφαιρο μοτέρ έχει, και το νεότερο SS είναι, και δεν του λείπει ούτε η δύναμη ούτε το στήσιμο/περιφεριακά.
+1000%
Νίκος.
Άβαταρ μέλους
REDRIDER
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2661
Εγγραφή: Τετ 02 Απρ 2008, 00:10
Gender: Male
Τοποθεσία: Σαλονίκη σε λέω......

Re: 748???

Δημοσίευση από REDRIDER »

vagelis26b έγραψε:Τη μηχανή τη θέλω πιο πολύ για ταξιδάκια,βόλτες με την κοπελιά και για το καλοκαίρι φουλ πίστα μεγάρων!Έτσι όπως τα λες φίλε μου ένα ss θα είναι μια πιο συνετή λύση!Όσο για τα μαθήματα που αναφέρεις,αυτό εννοείται!!!!
ss με τις μπάντες :hibye: :hibye:
Scusa Mamma, Sono Un Motociclista........
steve
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 233
Εγγραφή: Πέμ 10 Απρ 2008, 22:23
Gender: Male
Bike: Multistrada 1000S
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: 748???

Δημοσίευση από steve »

Αφού θα είναι η πρώτη σου μηχανή δες για monstro ή multi 620. Έιναι πιο φιλικά σε σχέση με τα υπόλοιπα, σε εκείνα πάνε αργότερα. Φιλικά :hibye:
DESMODROMIC SVARTH

Re: 748???

Δημοσίευση από DESMODROMIC SVARTH »

το SS....με κλειssτά τα μάτια... :mrgreen:
Απάντηση