DIAVEL test

tam
Desmo Member
Desmo Member
Δημοσιεύσεις: 1072
Εγγραφή: Τετ 02 Απρ 2008, 13:39
Gender: Male
Bike: 916
Other: Rambla 250
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: DIAVEL test

Δημοσίευση από tam »

vmaxer! έγραψε:φιλε μου για να ειναι ειναι ευστροφος ο κινητηρας δεν παιζουν ρολο ποσο βαρια η ελαφρια ειναι τα εμβολα ενος κινιτιρα αλλα πολλα πολλα αλλα πραγματα τα 25 κιλα που ζυγιζει ο στροφαλος του vmax δεν σου λεει κατι ? ξερεις ποση δυναμη θελει για να γυρισει??? εχεις δει βολαν απο vmax???? αστο μην δεις ειχα δει εγω απο το παλιο που ειχα και μετα ειδα και το boλαν 1 gsxr 1000 και τα παιξα και αλλο εκεντροφορia σε ενα μοτερ και αλλο κοκορακια φιλε μου κολπακι που επιασε καλα στα moto gp.....!
Οκ,δεν έχω οδηγήσει κανένα από τα δύο,δεν έχω δει,ψάξει ούτε έχω ζυγίσει κανένα εξάρτημα
των κινητήρων τους.Αλλά αφού θες ο 1700cc-V4 να είναι λιγότερο εύστροφος από τον 1200cc-V2,
τότε πάω πάσο.Αλλά μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί το V-Max,ενώ σε αναλογία kgr/hp και σε ευστροφία
είναι χειρότερο από το Diavel,το νικάει στα 0-400;Κάποια εξήγηση θα πρέπει να προκύπτει από τα
αριθμητικά δεδομένα των χαρακτηριστικών τους.Μήπως είναι η μετάδοση;Λιγότερες τριβές,μικρότερες
αεροδυναμικές αντιστάσεις,καλύτερα λάστιχα,καλύτερη κατανομή ισχύς-ιπποδύναμης,κάτι τέλος πάντων.
(πάντως για καλό έγραψα ότι το Yamaha είναι πιο εύστροφο)
Άβαταρ μέλους
Ritsman
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: Παρ 02 Ιούλ 2010, 14:33
Gender: Male
Bike: Monster S4
Τοποθεσία: Νικαια Αττικη, Πλατανες Ρεθυμνου

Re: DIAVEL test

Δημοσίευση από Ritsman »

tam έγραψε: Οκ,δεν έχω οδηγήσει κανένα από τα δύο,δεν έχω δει,ψάξει ούτε έχω ζυγίσει κανένα εξάρτημα
των κινητήρων τους.Αλλά αφού θες ο 1700cc-V4 να είναι λιγότερο εύστροφος από τον 1200cc-V2,
τότε πάω πάσο.Αλλά μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί το V-Max,ενώ σε αναλογία kgr/hp και σε ευστροφία
είναι χειρότερο από το Diavel,το νικάει στα 0-400;Κάποια εξήγηση θα πρέπει να προκύπτει και από
αριθμητικά δεδομένα των χαρακτηριστικών τους.Μήπως είναι η μετάδοση;Λιγότερες τριβές,μικρότερες
αεροδυναμικές αντιστάσεις,καλύτερα λάστιχα,καλύτερη κατανομή ισχύς-ιπποδύναμης,κάτι τέλος πάντων.
(πάντως για καλό έγραψα ότι το Yamaha είναι πιο εύστροφο)

Γιατι ειναι κι αυτο καραβι οπως το Diavel :lolol:
Εικόνα
58
vmaxer!
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Σάβ 16 Απρ 2011, 17:59
Gender: Male
Other: vmax 1700

Re: DIAVEL test

Δημοσίευση από vmaxer! »

xaxaxaxa γελαω με τον απο πανω

το περναει φιλε μου για δυο λογους
1 γιατι το vmax εχει 17 κιλα ροπη στο τροχο ΚΑΙ ΟΠΟΥ ΡΟΠΗ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΕΠΙΤΑΧΥΝΣΗ
ΣΕ ΕΝΑ ΔΥΝΑΜΟΔΙΑΓΡΑΜΑ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΜΕ ΜΟΝΟ ΤΑ ΑΛΟΓΑ ΚΟΙΤΑΜΕ ΚΑΙ ΡΙΧΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΒΑΡΟΣ ΣΤΗ ΡΟΠΗ-ΡΟΠΗ =δυναμη ΑΛΟΓΑ = ΝΑΙ ΜΕΝ ΔΥΝΑΜΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΔΙΑΡΚΕΙΑ

2 η yamaha ειχε ενα πολυ μεγαλο πονοκεφαλο να λυσει στο μυαλο της επρεπε η καιν vmax na ειναι ανταξια της παλιας και οσοι γνωριζουν την παλια vmax θα ξερουν οτι αυτη η ανυποτακτη μοτοσυκλετα με το τσιχλωδες πλαισιο της το V4 τον 1200 κιβικων της τα 145 αλογα της και την ροπη τον 12,5 κιλων στο τροχο kai ta φρενα της που εφτασαν να αποτελουν τα καλυτερα 'ανεκδοτα' στα δωματια των νοσοκομειον!!!το καθιστουσε ενα οχημα καθολα ανυποτακτο που μεσα απο καπνους και στριγγλιες τολμουσε να 'σκοτωσει' οτι στεκοταν διπλα του στο φαναρι διτροχο η τετρατροχο να φανταστεις το 1985 που βγηκε ηταν η πρωτη μοτοσυκλετα παραγωγης που εσπασε τα 11 δευτερα στο 400αρι 25 ΟΛΟΚΛΗΡΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΙΝ 10,27
δες ενα μικρο ενδιαφερων videaki κοιτα απο το 5,17 και μετα ειναι πιο ενδιαφερων.....!

http://www.youtube.com/watch?v=JW3uOH4v5FA" onclick="window.open(this.href);return false;

επισης κοιτα με ποσο παθος και με την πολυ μικρη τεχνολογια τοτε τι κανανε
φαντασου λοιπον τι επρεπε να φτιαξει η yamaha σημερα το να φτιαξεις ενα μηχανακι που θα τολμα να τρομαζει τους παντες στο φαναρι (συμπεριλαμβανομενου και του αναβατη του) δεν ειναι και ευκολο πραγμα.....!!!!

η ducati λοιπον για μενα αφου αποφασισε να μπει στην κατηγορια και στην αμερικανικη αγορα επρεπε να ριξει πολυ μελετη και να βγαλει ενα ακρως εντυπωσιακο τρομακτικο φανταχτερο και γεματο παθος και κακια μηχανακι ενα που να μην μοιαζει με κανενα αλλο
αποψη μου πχ ειναι οτι το multi 1200 το εβγαλαν για να χτυπησουν ktm adventure kai bmw gs 1200 και super tenere και τα καταφεραν αντικειμενικα αν το δεις κατατροπονει τα παντα σε αυτη την κατηγορια! οπωσ και πολλα supersport μοντελα της εταιριας

επρεπε λοιπον η ducati να το μελετησει και να βγαλει το πιο space dragsteradiko δολοφονικο μηχανακι που ειχε βγει ποτε να το γαρνιρει με λιγη κακια dragster γκαζι ατελειοτο να το Promotarei και να το πεταξει στην αγορα ακομα και τα video promotion που ειχαν apla edeixnan ena power cruiser απλα να βολταρει τι να πουμε για το video promotion του super duke to 2006

http://www.youtube.com/watch?v=aFxFHRsi2RI" onclick="window.open(this.href);return false;

ηταν το πρωτο γυμνο streetfighter της εταιριας δε σου δειχνει περι τινος προκειτε δεν σε εξιταρει να το παρεις?????????????

τι να πουμε για το video promotion του rc8 του προτου superbike tης ktm
http://www.youtube.com/watch?v=iyCV47p8 ... 2477002D90" onclick="window.open(this.href);return false;

δεν πειραζει ομωσ σου λεει ασ μεινει και τιποτα για τους βελτιωτες
σωστα?
μου φαινεται οτι οσο παει και το παθος τον εταιριων μπορει και λογο κρισις να λιγοστευει
δεν πειραζει μενει το δικο μασ παθος με τα μηχανακια μας χαχαχα λοιπον πολλα ειπαμε αντε μολις φτιξει ο καιρος κανονιστε να ερθετε καμια βολτα χαλκιδα να πιουμε κανα καφε εσεισ οι αθηναιοι κοντα ειστε ξεκουνηθητε!!!!!!!!!
tam
Desmo Member
Desmo Member
Δημοσιεύσεις: 1072
Εγγραφή: Τετ 02 Απρ 2008, 13:39
Gender: Male
Bike: 916
Other: Rambla 250
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: DIAVEL test

Δημοσίευση από tam »

vmaxer! έγραψε:xaxaxaxa γελαω με τον απο πανω

το περναει φιλε μου για δυο λογους
1 γιατι το vmax εχει 17 κιλα ροπη στο τροχο ΚΑΙ ΟΠΟΥ ΡΟΠΗ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΕΠΙΤΑΧΥΝΣΗ
ΣΕ ΕΝΑ ΔΥΝΑΜΟΔΙΑΓΡΑΜΑ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΜΕ ΜΟΝΟ ΤΑ ΑΛΟΓΑ ΚΟΙΤΑΜΕ ΚΑΙ ΡΙΧΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΒΑΡΟΣ ΣΤΗ ΡΟΠΗ-ΡΟΠΗ =δυναμη ΑΛΟΓΑ = ΝΑΙ ΜΕΝ ΔΥΝΑΜΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΔΙΑΡΚΕΙΑ
Εννοείς την κατανομή της ροπής.

επισης κοιτα με ποσο παθος και με την πολυ μικρη τεχνολογια τοτε τι κανανε
φαντασου λοιπον τι επρεπε να φτιαξει η yamaha σημερα το να φτιαξεις ενα μηχανακι που θα τολμα να τρομαζει τους παντες στο φαναρι (συμπεριλαμβανομενου και του αναβατη του) δεν ειναι και ευκολο πραγμα.....!!!!
Το V-Max φαινότανε από τότε,όπως και οι Virago,ότι δεν ήταν
ούτε για να στρίβουν ούτε να φρενάρουν σωστά.


η ducati λοιπον για μενα αφου αποφασισε να μπει στην κατηγορια και στην αμερικανικη αγορα επρεπε να ριξει πολυ μελετη και να βγαλει ενα ακρως εντυπωσιακο τρομακτικο φανταχτερο και γεματο παθος και κακια μηχανακι ενα που να μην μοιαζει με κανενα αλλο
...
επρεπε λοιπον η ducati να το μελετησει και να βγαλει το πιο space dragsteradiko δολοφονικο μηχανακι που ειχε βγει ποτε να το γαρνιρει με λιγη κακια dragster γκαζι ατελειοτο να το Promotarei και να το πεταξει στην αγορα ακομα και τα video promotion που ειχαν apla edeixnan ena power cruiser απλα να βολταρει...
Δηλαδή πόσο πιο άσχημο έπρεπε να είναι το Diavel για να είναι τρομακτικό και με πάθος;
...
δεν πειραζει ομωσ σου λεει ασ μεινει και τιποτα για τους βελτιωτες
σωστα?
Αυτό να πεις,ναι.

...λοιπον πολλα ειπαμε αντε μολις φτιξει ο καιρος κανονιστε να ερθετε καμια βολτα χαλκιδα να πιουμε κανα καφε εσεισ οι αθηναιοι κοντα ειστε ξεκουνηθητε!!!!!!!!!
Κρήτη πλευρά.Χαλκίδα (βόρεια) είχα πάει πρόπερυσι.Ωραία μέρη με πολύ ενδιαφέρουσες διαδρομές.
vmaxer!
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Σάβ 16 Απρ 2011, 17:59
Gender: Male
Other: vmax 1700

Re: DIAVEL test

Δημοσίευση από vmaxer! »

ωραιες διαδρομες και στριφτερες και με πολυ πρασινο αντε κανονιστε το!
Άβαταρ μέλους
Ritsman
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: Παρ 02 Ιούλ 2010, 14:33
Gender: Male
Bike: Monster S4
Τοποθεσία: Νικαια Αττικη, Πλατανες Ρεθυμνου

Re: DIAVEL test

Δημοσίευση από Ritsman »

maxer... το διαβελ ναι ειναι στην κατηγορια του μαξ....
αλλα ρε φιλε το ενα ειναι 2κυλινδρο 1200 και το αλλο ν4 1700
αντε συγκρινε τα.... τι να συγκρινεις?
και αντε η ντουκατι να το αγριεβε το διαβελ ποσο μπορει να φτασει τον L2? 1600? και τα ντεσμο που θα πανε ? θα γλυφουν τα πηρουνια? ή να βαλει τον ν4 του ντεσμοσεντιτζι?
ειχε ετημο το μοτερ, 1200, αλλαξε και τις μοιρες ανοιγματος των βαλβιδων, κατι για ντεσμο 11 μοιρων εχω δει καπου, για να "νευρωσει" το μοτερ, και το εδεσε στο συνολο
Εικόνα
58
vmaxer!
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Σάβ 16 Απρ 2011, 17:59
Gender: Male
Other: vmax 1700

Re: DIAVEL test

Δημοσίευση από vmaxer! »

φιλε μου ασ εφτιαχνε 1 ολοκαινουργιο μοτερ απο την αρχη που θα το φοραγε αυτο το μηχανακι ασ εφτιαχνε 1 ολοκαινουργιο πλαισιο απο την αρχη ας εφτιαχνε ζαντες αναρτησεισ και φρενα απο την αρχη και τοτε θα λεγαμε τι θα εκανε σαν μηχανακι και αν θα πουλαγε σαν τρελλο και αν θα το κοιταζαν ολοι στο φαναρι και θα παθεναν πλακα οσο για τησ διαστασης που λεσ θεσ να μαθεισ κατι να κουφαθεις οι ιαπωνες κρατησαν ακριβως τησ διαστασεις του καιν. μοτερ 1700 ακριβως στην παλια διασταση του 1200 τα δυο μοτερ εχουν ακριβως την ιδια διασταση εξωτερικα και γυρο γυρο .....!
κουφαθικες???

τοτε δικαιος να το ονομαζε DIAVEL

τωρα δεν μπορει να διεκδικησει τα σκηπτρα απο το VMAX

και οταν κανει ανακοινωσει να μην λεει οτι θα παρουσιασουμε τον αντιπαλο του vmax.... :glimpse: :glimpse: :glimpse:
Άβαταρ μέλους
ASLAN
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3137
Εγγραφή: Πέμ 12 Ιουν 2008, 22:55
Gender: Male
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη .

Re: DIAVEL test

Δημοσίευση από ASLAN »

Εγω παλι Vmaxer δεν νομιζω να μπει κανεις στο διλημα VMAX ή DIAVEL , στοχευουν σε πολυ διαφορετικο κοινο , το καθενα εχει τα δυνατα του σημεια που δεν ειναι τα ιδια ,το vmax κουβαλει το μυθο του και το γκαζι του ενω το diavel τα σπορ γονιδια της εταιριας .
Βεβαια οι ευποροι ασχετοι ειναι πλεον πολλοι και τα εχουν στο μυαλο τους ενα αλλα δεν νομιζω να εισαι απο αυτους .
Νίκος.
vmaxer!
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Σάβ 16 Απρ 2011, 17:59
Gender: Male
Other: vmax 1700

Re: DIAVEL test

Δημοσίευση από vmaxer! »

λες να ειμαι ευπορος και να μην το ξερω χαχα αχ καλα θα ηταν να χα λιγα φραγκακια και να αγοραζα κανα γκαραζ με καμια ντουζινα μηχανακια!
:whistling: :whistling: :whistling: :whistling:
Άβαταρ μέλους
yannis60
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: Τετ 16 Ιουν 2010, 22:30
Gender: Male
Other: XMAX 250
Τοποθεσία: Athens

Re: DIAVEL test

Δημοσίευση από yannis60 »

Εγω το εκανα ενα τεστ ride στην hellinmoto και ενθουσιαστικα!
skydog
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ 14 Ιούλ 2011, 14:17
Gender: Male
Bike: Multistrada 1100S

Re: DIAVEL test

Δημοσίευση από skydog »

yannis60 έγραψε:Εγω το εκανα ενα τεστ ride στην hellinmoto και ενθουσιαστικα!
Για πες λεπτομέρειες Γιάννη γιατί ενδιαφερομαι για test-ride και για πιθανή αγορά το χειμώνα.
Α,και πολυ καλή δουλειά των παιδιών που "τρέχουν" το φόρουμ!
Αξίζει πραγματικά να είναι μέλη όλοι οι ducatoπληκτοι της επικράτειας!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος skydog την Πέμ 14 Ιούλ 2011, 18:00, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
jks
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6068
Εγγραφή: Δευ 24 Μαρ 2008, 01:26
Gender: Male
Bike: Monster 620
Other: SBK 848
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: DIAVEL test

Δημοσίευση από jks »

skydog έγραψε: Α,και πολυ καλή δουλειά των παιδιών που "τρέχουν" το φόρουμ! Αξίζει πραγματικά να είναι μέλη όλοι οι ducatoπλήξει της επικράτειας!
αξιζουν πολλα μπραβο στα παιδια που συντονιζουν και καθαριζουν διοτι τον τελευταιο καιρο η αφεντομουτσουνα μου μαζι με 2-3 φυντανια ακομα κανουμε τα αδυνατα δυνατα να το γεμισουμε ΣΠΑΜ και προβατινα........


ζητουμε την κατανοηση σας....... :blush1: :blush1:
igmoritis
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 7988
Εγγραφή: Τρί 06 Απρ 2010, 13:05
Gender: Male
Bike: Multistrada 620
Other: Vespa 300 GTS
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: DIAVEL test

Δημοσίευση από igmoritis »



:thumbsup:
Άβαταρ μέλους
johnnys xania
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Τετ 22 Ιουν 2011, 09:58
Gender: Male
Other: gsxr1000 k8, beverly

Re: DIAVEL test

Δημοσίευση από johnnys xania »

:thumbsup: :thumbsup:

Ξέρω ότι πολλοί δεν το γουστάρετε το μηχανάκι αλλά, εγώ το γουστάρω πολύ :wsmile:


Ααααααχχχχχ αυτό το πίσω λάστιχο!!!!!!

Τώρα γιατί το συγκρίνετε με το VMAX :zep: :zep: :zep:

Καμία σχέση λέμε , σαν να λέμε η βούρτσα με την ............ :innocent2:
848evo πάει πέταξε..........
Απάντηση