Monster 620 υπερκυβισμος σε 750!

Τα φτιάξαμε και μας άρεσαν
Άβαταρ μέλους
silentz0r
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Σάβ 28 Ιούλ 2012, 23:09
Gender: Male
Bike: Monster 620

Monster 620 υπερκυβισμος σε 750!

Δημοσίευση από silentz0r »

Καλησπερα παιδια,

εχω ενα 620 monster '03 και αποφασισα και το εκανα 750cc (αλλαζοντας κυλινδροπιστονα). Το προβλημα που εχω τωρα ειναι οτι ο μηχανικος αναγκαζεται να μου κανει fine tuning αλλαζωντας τα μιγματα (μεσω προγραμματος προφανως) διοτι εχω εγκεφαλο απο 620 με χαρτη για 620 (απλο, οχι performance). Ξερετε αν μπορω να περασω απανω στον τωρινο μου εγκεφαλο χαρτη απο 750cc? Αν οχι, καμια ιδεα για το τι να κανω?

Επισης εχω ενα μικρο θεματακι με τους κοφτες μου (απο παλια δηλαδη) αλλες φορες μπαινουνε στις 8500 αλλα αλλες φορες εχει τυχει συγκεκριμενα με 2α ταχυτητα να μπαινουνε γυρω στις 7000, και οταν ανοιγω αποτομα γκαζι και κοντεψει να πιασει κοφτες, μετα (ενω το ρελαντι ακουγετε κανονικα στις 1400-1500 στροφες) τα οργανα δειχνουν μεταξυ 0-500 στροφες. Θεμα οργανων η θεμα εγκεφαλου?

Κατα τ'αλλα εχει γινει αλλη μηχανη, ανοιγει χαμηλα ομαλα και μετα τις 4-5000 δινει πολυ! Παει ξεκουραστα πλεον, και ασε που βαρυνε και ο θορυβος! :)

Θενκς για οποιαδηποτε απαντηση!


edit:
Το θεμα με τους κοφτες προυπηρχε, δεν ειναι κατι που προεκυψε μετα τον υπερκυβισμο. Δυστυχως το αγορασα ετσι το μηχανακι, και απλα θελω να δω τι μπορει να φταιει για το οτι οι κοφτες ειναι τοσο χαμηλα, μερικες φορες και στα 7000 rpm. ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΔΥΣΦΗΜΩ ΤΟΝ ΜΗΧΑΝΙΚΟ Η ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΣΩΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ!! Απλως ηθελα να αναφερω οτι πλεον προκειται για 750cc και οχι για 620 μπας και βοηθησει.
Ducati Monster 620 i.e. DARK 03'
Άβαταρ μέλους
tesla
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 4024
Εγγραφή: Κυρ 21 Μαρ 2010, 23:01
Gender: Male
Other: honda rc166
Τοποθεσία: Atlantis

Re: Monster 620 υπερκυβισμος σε 750!

Δημοσίευση από tesla »

silentz0r έγραψε:
Επισης εχω ενα μικρο θεματακι με τους κοφτες μου (απο παλια δηλαδη) αλλες φορες μπαινουνε στις 8500 αλλα αλλες φορες εχει τυχει συγκεκριμενα με 2α ταχυτητα να μπαινουνε γυρω στις 7000, και οταν ανοιγω αποτομα γκαζι και κοντεψει να πιασει κοφτες, μετα (ενω το ρελαντι ακουγετε κανονικα στις 1400-1500 στροφες) τα οργανα δειχνουν μεταξυ 0-500 στροφες. Θεμα οργανων η θεμα εγκεφαλου?

:lipsealed: :dead: :dead:
opanos
Άβαταρ μέλους
silentz0r
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Σάβ 28 Ιούλ 2012, 23:09
Gender: Male
Bike: Monster 620

Re: Monster 620 υπερκυβισμος σε 750!

Δημοσίευση από silentz0r »

tesla έγραψε:

:lipsealed: :dead: :dead:
Τι εγινε? μ@λ$κι@ ειπα?
Ducati Monster 620 i.e. DARK 03'
Άβαταρ μέλους
tesla
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 4024
Εγγραφή: Κυρ 21 Μαρ 2010, 23:01
Gender: Male
Other: honda rc166
Τοποθεσία: Atlantis

Re: Monster 620 υπερκυβισμος σε 750!

Δημοσίευση από tesla »

καταλαβαινεις διαφορα στις στροφες του κινητηρα στους κοφτες που παρατηρεις η απλα κοιτας το κοντερ γιατι ο εγκεφαλος ττυο 620 εχει κοφτη πανω απο τις 10κ
opanos
Άβαταρ μέλους
silentz0r
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Σάβ 28 Ιούλ 2012, 23:09
Gender: Male
Bike: Monster 620

Re: Monster 620 υπερκυβισμος σε 750!

Δημοσίευση από silentz0r »

Οχι, ο κινητηρας ακουγεται κανονικα, απλα τα οργανα δειχνουν χαμηλα στο ρελαντι. Οσο για τους κοφτες, ο μηχανικος μου ειπε οτι ο εργοστασιακος εγκεφαλος εχει κοφτες στις 8500, και οτι απλα δινανε μαζι με το σετ των performance εξατμισεων performance εγκεφαλο που ειχε τους κοφτες στις 10500.
Ducati Monster 620 i.e. DARK 03'
Άβαταρ μέλους
tesla
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 4024
Εγγραφή: Κυρ 21 Μαρ 2010, 23:01
Gender: Male
Other: honda rc166
Τοποθεσία: Atlantis

Re: Monster 620 υπερκυβισμος σε 750!

Δημοσίευση από tesla »

αμα ο μηχανικος σου σου ειπε ετσι πηγαινε πεσ του οτι λεει βλακειες

ο χαρτης του 620 ο εργοστασιακος εχει κοφτη στις 10,500...

τεσπα ολα αυτα που λες ειναι περιεργα ρελαντι θα επρεπε να εχεις κατω απο 1200σαλ και γενικα ολα αυτα που περιγραφεις ειναι μυστηρια...δεδομενου οτι εχει μπει χερι στο μηχανακι σου δε ξερουμε τι μαιμουδιες μπορει να εχουν γινει...

οποτε πηγαινε για αρχη σε ενα μηχανικο (της προκοπης) στην περιοχη σου να σου πει τι γινεται...
opanos
Άβαταρ μέλους
silentz0r
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Σάβ 28 Ιούλ 2012, 23:09
Gender: Male
Bike: Monster 620

Re: Monster 620 υπερκυβισμος σε 750!

Δημοσίευση από silentz0r »

Το μηχανακι ειχε αυτη τη συμπεριφορα πριν το πειραξει ο μηχανικος ετσι κ αλλιως, απο την στιγμη που το αγορασα. Πως γινεται οι κοφτες απο 10500 να εχουν πεσει στις 8-8,500 αραγε?

Ο μηχανικος ειναι εξουσιοδοτημενο ducati σερβις, δεν νομιζω να μου λεει βλακειες. Μου ειπε για την ακριβεια οτι μονο για 1 χρονια βγαζανε εξατμισεις μαζι με εγκεφαλο, και οτι μετα επειδη στα 2κυλινδρα δεν ειναι καλο να πηγαινουν πανω απο τις 8,5 δινανε μοναχα τις εξατμισεις (και οι κοφτες ηταν στις 8,5 απο το εργοστασιο).

Ξαναλεω, μην σκεφτεσαι οτι προεκυψε θεμα αφοτου μπηκε χερι στη μηχανη καθως αυτα τα θεματα προυπηρχαν. Οτι μπηκε απανω ηταν γνησιο ducati, γιαυτο και μου ηρθε ο κουκος αηδονι!
Ducati Monster 620 i.e. DARK 03'
Άβαταρ μέλους
tesla
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 4024
Εγγραφή: Κυρ 21 Μαρ 2010, 23:01
Gender: Male
Other: honda rc166
Τοποθεσία: Atlantis

Re: Monster 620 υπερκυβισμος σε 750!

Δημοσίευση από tesla »

οκ τοτε αφου τα ξερει ο μαστορας καλυτερα γιατι ρωτας εδω μεσα και δε πας να στο φτιαξει κατευθειαν?
opanos
Άβαταρ μέλους
tesla
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 4024
Εγγραφή: Κυρ 21 Μαρ 2010, 23:01
Gender: Male
Other: honda rc166
Τοποθεσία: Atlantis

Re: Monster 620 υπερκυβισμος σε 750!

Δημοσίευση από tesla »

κανε μου μια χαρη στειλε μου με πμ ποιος ειναι ο μαστορας :thumbsup:
opanos
Άβαταρ μέλους
silentz0r
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Σάβ 28 Ιούλ 2012, 23:09
Gender: Male
Bike: Monster 620

Re: Monster 620 υπερκυβισμος σε 750!

Δημοσίευση από silentz0r »

Δεν ειπα οτι ξερει ο μαστορας καλυτερα, αν και ειναι μαστορας ειναι η αληθεια οποτε θα επρεπε! :) Εδω ρωταω διοτι ακριβως μου φαινεται περιεργο αυτο που συμβαινει και θελω να δω αν ειχε καποιος παρομοιο προβλημα η τι πιστευετε οτι μπορει να φταιει. Ουτε να κατηγορησω θελω ουτε να πω ποιος εχει δικιο/αδικο. Απλα γνωμες ψαχνω! Σου στελνω τωρα πμ
Ducati Monster 620 i.e. DARK 03'
achilleas
Almost Ducatista
Almost Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: Πέμ 21 Ιαν 2010, 20:15
Gender: Male
Bike: Multistrada 1000S
Επικοινωνία:

Re: Monster 620 υπερκυβισμος σε 750!

Δημοσίευση από achilleas »

silentz0r έγραψε:Καλησπερα παιδια,

εχω ενα 620 monster '03 και αποφασισα και το εκανα 750cc (αλλαζοντας κυλινδροπιστονα). Το προβλημα που εχω τωρα ειναι οτι ο μηχανικος αναγκαζεται να μου κανει fine tuning αλλαζωντας τα μιγματα (μεσω προγραμματος προφανως) διοτι εχω εγκεφαλο απο 620 με χαρτη για 620 (απλο, οχι performance). Ξερετε αν μπορω να περασω απανω στον τωρινο μου εγκεφαλο χαρτη απο 750cc? Αν οχι, καμια ιδεα για το τι να κανω?
ειναι πολυ πιθανο να γινεται να φλασαρεις χαρτη απο 750 γιατι αν δεν κανω λαθος ειναι και οι δυο IAW59MHW010
ρωτα στο ducatidiag να σιγουρευτεις
Άβαταρ μέλους
magris
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 234
Εγγραφή: Τετ 11 Φεβ 2009, 17:54
Gender: Male
Bike: ST2
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη [εκει που ολα σκουριαζουν απο την υγρασια...]

Re: Monster 620 υπερκυβισμος σε 750!

Δημοσίευση από magris »

αυτο για τις στροφες που λες το εκανε και το δικο μου το 620. οταν εσβηνα και εβαζα ξανα μπρος λειτουργουσε μια χαρα το στροφομετρο, οποτε δεν του εδωσα σημασια (οταν μαθεις ποσο εχουν καινουργια οργανα, δεν θα του δωσεις ουτε εσυ ξανα σημασια :whistling: ). παντως το δικο μου που δεν ειχε εγκεφαλο αλλαγμενο, αλλα μονο εξατμισεις 10500 ειχε τον κοφτη...
Παναγιωτης

MONSTERHEAD
Άβαταρ μέλους
silentz0r
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Σάβ 28 Ιούλ 2012, 23:09
Gender: Male
Bike: Monster 620

Re: Monster 620 υπερκυβισμος σε 750!

Δημοσίευση από silentz0r »

achilleas έγραψε: ειναι πολυ πιθανο να γινεται να φλασαρεις χαρτη απο 750 γιατι αν δεν κανω λαθος ειναι και οι δυο IAW59MHW010
ρωτα στο ducatidiag να σιγουρευτεις
Αυτο μου ειπε και ο μηχανικος μου, οτι απο 750 ταιριαζουνε κανονικα οι χαρτες
magris έγραψε:αυτο για τις στροφες που λες το εκανε και το δικο μου το 620. οταν εσβηνα και εβαζα ξανα μπρος λειτουργουσε μια χαρα το στροφομετρο, οποτε δεν του εδωσα σημασια (οταν μαθεις ποσο εχουν καινουργια οργανα, δεν θα του δωσεις ουτε εσυ ξανα σημασια :whistling: ). παντως το δικο μου που δεν ειχε εγκεφαλο αλλαγμενο, αλλα μονο εξατμισεις 10500 ειχε τον κοφτη...
Ναι και εμενα αν σβησω ηλεκτρικα και αναψω παλι δουλεβουν ολα μια χαρα (αυτο ειναι σιγουρα θεμα οργανων, και δεν με νοιαζει καν απλα το ανεφερα μπας και εχει σχεση). Οι κοφτες ομως... 7000-8500 ΜΑΞ :(
Ducati Monster 620 i.e. DARK 03'
Άβαταρ μέλους
Gabriel
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: Κυρ 29 Ιούλ 2012, 00:50
Gender: Male
Bike: Monster 620
Other: RGV250
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Monster 620 υπερκυβισμος σε 750!

Δημοσίευση από Gabriel »

Αυτο που λες για τον κοφτη ειναι οντως περιεργο..Πως καταλαβαινεις οτι μπαινει στις 8500 δηλαδη?Το ακους απο το μοτερ?
Γιατι αν δεις ακομα και στο manual για το 620 η ducati απλα λεει οτι καλο ειναι να μην υπερβαινεις τις 10000!
Αν δηλαδη με νεκρα γκαζωνεις δεν σου ανεβαζει πανω απο 8500?? :shock:
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
silentz0r
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Σάβ 28 Ιούλ 2012, 23:09
Gender: Male
Bike: Monster 620

Re: Monster 620 υπερκυβισμος σε 750!

Δημοσίευση από silentz0r »

Gabriel έγραψε:Αυτο που λες για τον κοφτη ειναι οντως περιεργο..Πως καταλαβαινεις οτι μπαινει στις 8500 δηλαδη?Το ακους απο το μοτερ?
Γιατι αν δεις ακομα και στο manual για το 620 η ducati απλα λεει οτι καλο ειναι να μην υπερβαινεις τις 10000!
Αν δηλαδη με νεκρα γκαζωνεις δεν σου ανεβαζει πανω απο 8500?? :shock:
Πολυ βοηθητικο το attachment. Εμενα ο στοχος μου ως 750 πλεον ειναι οι 9250 απ'οτι καταλαβαινω. Οσες φορες εχω δωσει μεγαλη γκαζια χωρις ταχυτητα δεν εχω κοιταξει τις στροφες, κοιταζω τις εξατμισεις που βγαζουν αυφλεκτα και χαιρομαι, αλλα αμφιβαλλω πως παει πιο ψηλα απο τοσο. Τωρα που ηταν κρυο το μηχανακι και πηγα να προσπερασω με 3η μου μπηκανε κοφτες στην 3η στις 7000 ακριβως... Δεν μου φαινεται πολυ καλο αυτο (και δοκιμασα και στην 5η να δω τι παιζει και μου μπηκανε κοντα στις 8000, ισως λιγο πιο πριν).
Ducati Monster 620 i.e. DARK 03'
Άβαταρ μέλους
silentz0r
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Σάβ 28 Ιούλ 2012, 23:09
Gender: Male
Bike: Monster 620

Re: Monster 620 υπερκυβισμος σε 750!

Δημοσίευση από silentz0r »

Επειδη νομιζω ο κοσμος παρεξηγει τα λεγομενα μου παρακαλω να κανετε edit το αρχικο ποστ με το παρακατω κειμενο:

Το θεμα με τους κοφτες προυπηρχε, δεν ειναι κατι που προεκυψε μετα τον υπερκυβισμο. Δυστυχως το αγορασα ετσι το μηχανακι, και απλα θελω να δω τι μπορει να φταιει για το οτι οι κοφτες ειναι τοσο χαμηλα, μερικες φορες και στα 7000 rpm. ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΔΥΣΦΗΜΩ ΤΟΝ ΜΗΧΑΝΙΚΟ Η ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΣΩΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ!! Απλως ηθελα να αναφερω οτι πλεον προκειται για 750cc και οχι για 620 μπας και βοηθησει.
Ducati Monster 620 i.e. DARK 03'
Άβαταρ μέλους
magris
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 234
Εγγραφή: Τετ 11 Φεβ 2009, 17:54
Gender: Male
Bike: ST2
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη [εκει που ολα σκουριαζουν απο την υγρασια...]

Re: Monster 620 υπερκυβισμος σε 750!

Δημοσίευση από magris »

το ενδεχομενο να δουλευει σωστα το μοτερ, και να ανεβαζει οσες στροφες πρεπει, αλλα να μην λειτουργει σωστα το στροφομετρο σου το εχεις αποκλεισει;;;
στο 750 ss που εχω τωρα εδειχνε 1000 rpm λιγοτερες, και φαινοταν οτι ο κοφτης εμπαινε στις 8000 αντι για 9000 που επρεπε. τελικα ηταν προβλημα του στροφομετρου, το αλλαξα και δειχνει μια χαρα.
Παναγιωτης

MONSTERHEAD
Άβαταρ μέλους
πυξιδας990
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 8641
Εγγραφή: Τρί 10 Απρ 2012, 20:58
Gender: Male
Other: ΚΤΜ 990 ADV ORANGE
Τοποθεσία: ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ

Re: Monster 620 υπερκυβισμος σε 750!

Δημοσίευση από πυξιδας990 »

ποσο πιανει τελικη το εργαλειο?παιζει το σεναριο του στροφομετρου :whistling:
δεν φευγουμε εμεις-να φυγουν αυτοι
βορρας-νοτος,βαλτε βενζινα..
http://www.mybike.gr" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.advrider.gr" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.facebook.com/groups/340966959385723/" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.facebook.com/groups/1535032233422647/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
silentz0r
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Σάβ 28 Ιούλ 2012, 23:09
Gender: Male
Bike: Monster 620

Re: Monster 620 υπερκυβισμος σε 750!

Δημοσίευση από silentz0r »

Όχι παιδιά, το πήρε Μόλις και ο μηχανικός βόλτα και μου είπε ότι μπαίνουν νωρίς.

Έχει κανείς ξεκλείδωτο ( performance) εγκέφαλο είτε από 620/750/800? Αν ναι στείλτε μου πμ η απάντηση εδώ, αν μπορέσετε να έρθετε μέχρι το συνεργείο να το βάλει ο μηχανικός απάνω και να το πάρτι μια βόλτα.. Θέλουμε να δούμε αν φταίει ο εγκέφαλος για αυτό και δυστυχώς ο μηχανικός έχει μόνο κλειδωμένους ( δοκιμάσαμε και από S4R αλλά δεν έχει συμβατότητα). Όποιος κάνει τον κόπο κερνάω μπύρα/ καφέ, μη σας πω και τοστ ζαμπόν τυρί από το καφενείο απέναντι!
Ducati Monster 620 i.e. DARK 03'
Άβαταρ μέλους
Ritsman
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: Παρ 02 Ιούλ 2010, 14:33
Gender: Male
Bike: Monster S4
Τοποθεσία: Νικαια Αττικη, Πλατανες Ρεθυμνου

Re: Monster 620 υπερκυβισμος σε 750!

Δημοσίευση από Ritsman »

Χωρις να θελω να σε κριτικαρω φιλε μου....

εκτος του οτι η ενδηξη των στροφων ειναι λαθος (αν καταλαβα σωστα) οταν δουλευει κοφτη, και αυτο ειναι το προβλημα σου......




γιατι θες να το πηγαινεις κοφτες?????? δεν ειναι SBK.....μονστερ ειναι..... η μετατροπη πετυχε??? εγκεφαλος, μοιγματα ολα καλα? εσυ εισαι ευχαριστημενος με την αλλαγη?

μην το πηγαινεις κοφτες, Ducati ειναι... θα χαλασει... :mrgreen:

γνωμη μου παντα....
Εικόνα
58
Άβαταρ μέλους
tesla
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 4024
Εγγραφή: Κυρ 21 Μαρ 2010, 23:01
Gender: Male
Other: honda rc166
Τοποθεσία: Atlantis

Re: Monster 620 υπερκυβισμος σε 750!

Δημοσίευση από tesla »

δε το παει κοφτες
opanos
Άβαταρ μέλους
Ritsman
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: Παρ 02 Ιούλ 2010, 14:33
Gender: Male
Bike: Monster S4
Τοποθεσία: Νικαια Αττικη, Πλατανες Ρεθυμνου

Re: Monster 620 υπερκυβισμος σε 750!

Δημοσίευση από Ritsman »

tesla έγραψε:δε το παει κοφτες

οι κοφτες μπενουν οπου ναναι?

εγω δεν καταλαβα τοτε κατι καλα....
Εικόνα
58
Άβαταρ μέλους
silentz0r
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Σάβ 28 Ιούλ 2012, 23:09
Gender: Male
Bike: Monster 620

Re: Monster 620 υπερκυβισμος σε 750!

Δημοσίευση από silentz0r »

Οι κοφτες μπαίνουν 7-8 χιλιάδες, δεν θέλω να το παίξω κοφτες αλλά αν χρειαστεί μια φορά να επιταχύνει ενώ είναι ήδη ψηλά...

Η μετατροπή πέτυχε, αλλά έχω εγκέφαλο από 620 ακόμα.
Ducati Monster 620 i.e. DARK 03'
Άβαταρ μέλους
silentz0r
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Σάβ 28 Ιούλ 2012, 23:09
Gender: Male
Bike: Monster 620

Re: Monster 620 υπερκυβισμος σε 750!

Δημοσίευση από silentz0r »

Τελικα το προβλημα ηταν το RPM μου, το οποιο ο προηγουμενος τσαπατσουλης ειχε βαλει οτι να'ναι. Μου βαλανε οι μηχανικοι μου ενα ducati RPM και μου βαλανε ανοιχτο καπακι φιλτρου αερα και πλεον οι κοφτες στις 10,500 :)

Να σας πω οτι δοκιμασα και με εγκεφαλο s2r performance απο ενα παλικαρι απο το φορουμ που μου τον δανεισε και στα ψηλα πηγαινε μ@μω, αλλα δεν ταιριαζει καθολου στα χαμηλα (γενικα το κανει πολυ αγαρμπο το μηχανακι). Παρ'ολα αυτα οι κοφτες δεν αλλαξαν παρα μονο οταν αλλαξε το RPM καλωδιο.

Τωρα, εγω κοιταζω να βαλω προγραμμα απο injection 750 performance. Ποσο παει το προγραμμα για τον εγκεφαλο (WRITER αν δεν κανω λαθος)? Εχει κανει κανεις εγκεφαλο 620->750? Το immobilizer βγαινει αναγκαστικα η μπορει να ξαναπερασει? Υπαρχει κινδυνος να παθει κανα εγκεφαλικο και να μην ξαναπαρει?

(Διαβασα οτι αγοραζουμε ενα serial απο εναν Γαλλο αλλα θα ηθελα παραπανω πληροφοριες)

Επισης μου την δινει λιγο αυτο με το serial, αν εχουμε αλλους προγραμματιστες στο φορουμ στειλτε μου πμ μπας και το σπασουμε? (Καθαρα προταση, πλζ ντοντ φλεϊμ!)
Ducati Monster 620 i.e. DARK 03'
Άβαταρ μέλους
Γιωργος
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: Τετ 25 Ιουν 2008, 20:39
Gender: Male
Bike: ST2
Τοποθεσία: KEPKYRA

Re: Monster 620 υπερκυβισμος σε 750!

Δημοσίευση από Γιωργος »

ο εγκεφαλος απο 750 δεν πιστευω να ταιριαζει, τα 620 ειχανε immobilazer ενω τα 750 οχι. κανω λαθος? Επειτα, το οτι το μηχανακι σου ειναι πλεων 750, δεν λεει τπτ, ο εγκεφαλος θα επρεπε να εχει ρυθμιστει με τα καινουργια δεδομενα καυσης του κινητηρα. Τελος, τι ειναι το RPM?
Γιωργος
Απάντηση