Μετατροπη 620 monster σε 750

Τα φτιάξαμε και μας άρεσαν
Άβαταρ μέλους
meccanica
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 295
Εγγραφή: Πέμ 15 Οκτ 2009, 20:09
Gender: Male
Other: ktm superduke 990

ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ

Δημοσίευση από meccanica »

ΒΡΗΚΑ ΚΥΛΙΝΔΡΟΠΙΣΤΟΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΤΑΤΡΕΨΩ ΤΟ ΤΕΡΑΤΑΚΙ ΤΟΥ 05, ΜΕ 20000 ΧΛΜ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΨΙΛΑ, ΑΠΟ 620 ΣΕ 750 ΣΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΤΙΜΗ ΚΑΙ ΤΟ ΚΛΕΙΣΑ. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΤΡΩΕΙ ΕΙΝΑΙ Η ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ ΤΗΣ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗΣ. ΕΠΕΙΔ ΣΤΡΟΦΑΛΟΣ ΚΑΙ ΜΠΙΕΛΕΣ ΘΑ ΝΑΙ ΔΟΥΛΕΜΕΝΕΣ ΦΟΒΑΜΑΙΜΗΠΩΣ Η ΑΥΞΗΜΕΝΗ ΣΥΜΠΙΕΣΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ΚΑΝΑ ΘΕΜΑ.ΜΙΛΩΝΤΑΣ ΜΕ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΠΟΥ ΞΕΡΟΥΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΓΝΩΜΕΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΗΚΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΔΩΣΑΝ{ΣΠΥΡΟΣ, ΘΕΙΟΣ, Ο ΓΙΑΝΝΗΣ Ο ΧΙΩΤΗΣ} ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΜΕ ΚΑΛΟ ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΘΑ ΝΑΙ ΣΚΥΛΙ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΠΟΥ ΧΕΙ ΚΑΝΑΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ, ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΣΕ ΚΑΝΑ 750ss ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ? ΠΑΡΕΠΙΠΤΟΝΤΩΣ ΤΟΥ ΒΑΖΩ ΚΑΙ ΨΥΓΕΙΟ. ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΧΩ ΑΓΑΠΗΣΕΙ ΤΟ ΤΕΡΑΤΑΚΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΥΛΩΝΩ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΕΑ ΤΗΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗΣ ΜΟΝΤΑΣ, ΤΟ CUSTOMIZING THΣ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΓΝΩΜΕΣ ΣΑΣ. ΑΠΟ ENGACATS THN AΠΑΙΤΩ ΓΙΑΤΙ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ Ο ΤΥΠΟΣ :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :hi: :hi: :hi:
Άβαταρ μέλους
meccanica
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 295
Εγγραφή: Πέμ 15 Οκτ 2009, 20:09
Gender: Male
Other: ktm superduke 990

Μετατροπη 620 monster σε 750

Δημοσίευση από meccanica »

βρηκα ακρη να παρω κυλινδοπιστονα απο το κιτ μετατροπης του μουλτι 620 σε 750, που οπως ξερεται ο κινητηρας ειναι ο ιδιος με του μικρου τερατος, με 450 ευρω και ψυγειο με 200. ερωτηση 1 - το χει κανει κανεις?
ερωτηση 2 και σημαντικοτερη.
επειδ το μηχανακι το καραγουσταρω και με ενδιαφερει το προσωπικο μονταρισμα του και εχω σκοπο να το παντρευτω θελω να παρω γνωμες για την αξιοπιστια του εγχειρηματος. στροφαλοι μπιελες κτλ ειναι κοινα στα τερατα μεχρι και τα 800κκ απο οτι ξερω, επειδη ομως στο δικο μου θα ναι δουλεμενα ενω οι κυλινδοι καινουργιοι φοβαμαι μη γεννησει. η συμπιεση αλλαζει? απο παιδια που ξερουν μου ειπαν οτι με καλο στρωσιμο ειμαι κομπλε , σκυλι το εργαλειο. επειδη ομως με οτι αγαπαμε ειμαστε ανασφαλεις πειτε γνωμες και μεταδωστε γνωσεις. ΠΑΡΑΚΑΛΩ!!!!!!!

Υ.Γ. βασικα ηδη το εχω κλεισει αλλα επιπλεον ιδεεσ και συμβουλες ειναι χρησιμες :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :hibye: :hibye: :hibye:
Άβαταρ μέλους
ENGAKATS
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 8055
Εγγραφή: Σάβ 22 Μαρ 2008, 20:58
Gender: Male
Other: SS 1000ds Rt
Τοποθεσία: Madrid - Spain

Re: Μετατροπη 620 monster σε 750

Δημοσίευση από ENGAKATS »

Προχωρα με 1000!!! Θα γουσταρεις με την αλλαγη.

Κατι ακομα: καλο θα ηταν να ανοιγες ολο το μοτερ και να εστελνες το στροφαλο-μπιελες-καινουργια πιστονια να ζυγοσταθμιστουν/ζυγιστουν ωστε να εχεις λιγοτερους κραδασμους --> αξιοπιστια και καλυτερη λειτουργια σε ολες τις στροφες!!

Αναλογως τα χιλιομετρα που εχει το μοτερ, ισως θα ηταν καλο να τσεκαρες και τα ρουλεμαν στροφαλου αν χρειαζονται αλλαγη.

Ειναι καλη ευκαιρια να τα κανεις αυτα τωρα που το μοτερ θα κατεβει ουτως ή αλλως.

Για περισσοτερες λεπτομεριες για αυτα που σου λεω, διαβασε και αυτο το τοπικ: http://www.ducatisti.gr/phpBB3/viewtopic.php?f=8&t=207" onclick="window.open(this.href);return false;.

Για ο,τι αλλο θες, γραψε εδω και τα λεμε.... :glimpse: :thumbsup:
ENGAKATS caminando por la vida Εικόνα
Άβαταρ μέλους
meccanica
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 295
Εγγραφή: Πέμ 15 Οκτ 2009, 20:09
Gender: Male
Other: ktm superduke 990

Re: Μετατροπη 620 monster σε 750

Δημοσίευση από meccanica »

τα χλμ μου ειναι 23000, και ο μηχανικος που το παω μου πε οτι πριν κλεισει το μοτερ θα χει τσεκαρει και θα αλλαξει οτι χρειαζεται. ειναι αξιοπιστος και μου τον εχει συστησει κοσμος και κοσμακης απο το site. για το στρωσιμο ποσες στροφες και για ποσα χλμ?
Άβαταρ μέλους
ENGAKATS
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 8055
Εγγραφή: Σάβ 22 Μαρ 2008, 20:58
Gender: Male
Other: SS 1000ds Rt
Τοποθεσία: Madrid - Spain

Re: Μετατροπη 620 monster σε 750

Δημοσίευση από ENGAKATS »

Θα σου ανοιξει το μοτερ τελειως ή απλα θα αλλαξει τα κυλινδροπιστονα;;

Πες του παντως κατα λεξη αυτο που σου ειπα για το ζυγισμα στροφαλου-μπιελων-πιστονιων (μαζι με τους πειρους και ελατηρια). Αν θες ακουσε με και σιγουρεψου οτι θα το κανει.

Στρωσιμο δεν θελει παρα πολυ αλλα σιγουρα θελει δρομο με στροφιλικι αλλα και μικρες ευθειες ωστε να δουλεψει το μοτερ σε διαφορετικες στροφες.
ENGAKATS caminando por la vida Εικόνα
Άβαταρ μέλους
geo_multi
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2853
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 19:49
Gender: Male
Bike: Multistrada 620
Τοποθεσία: Γκασμαδονήσι (ή αλλιώς Μυτιλήνη)

Re: Μετατροπη 620 monster σε 750

Δημοσίευση από geo_multi »

Κράτα μας ενήμερους... Το σκηνικό είναι ομολογουμένως παλιό μου απωθημένο... :glimpse:
Γιώργος

Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο και ας είναι η φωτιά που θα σε κάψει
Άβαταρ μέλους
meccanica
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 295
Εγγραφή: Πέμ 15 Οκτ 2009, 20:09
Gender: Male
Other: ktm superduke 990

Re: Μετατροπη 620 monster σε 750

Δημοσίευση από meccanica »

geo_multi έγραψε:Κράτα μας ενήμερους... Το σκηνικό είναι ομολογουμένως παλιό μου απωθημένο... :glimpse:
φιλε σε 3 εβδομαδεσ το βαζω για να το κολησω με το σερβις. θα σας πω τα παντα ολα και πωσ θα κυλαει στη πορεια
Άβαταρ μέλους
meccanica
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 295
Εγγραφή: Πέμ 15 Οκτ 2009, 20:09
Gender: Male
Other: ktm superduke 990

Re: Μετατροπη 620 monster σε 750

Δημοσίευση από meccanica »

ENGAKATS έγραψε:Θα σου ανοιξει το μοτερ τελειως ή απλα θα αλλαξει τα κυλινδροπιστονα;;

Πες του παντως κατα λεξη αυτο που σου ειπα για το ζυγισμα στροφαλου-μπιελων-πιστονιων (μαζι με τους πειρους και ελατηρια). Αν θες ακουσε με και σιγουρεψου οτι θα το κανει.

Στρωσιμο δεν θελει παρα πολυ αλλα σιγουρα θελει δρομο με στροφιλικι αλλα και μικρες ευθειες ωστε να δουλεψει το μοτερ σε διαφορετικες στροφες.
θα ακολουθησω την συμβουλη σου και θα σου πω και τα νεα προσεχως
Άβαταρ μέλους
ENGAKATS
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 8055
Εγγραφή: Σάβ 22 Μαρ 2008, 20:58
Gender: Male
Other: SS 1000ds Rt
Τοποθεσία: Madrid - Spain

Re: Μετατροπη 620 monster σε 750

Δημοσίευση από ENGAKATS »

:thumbsup:
ENGAKATS caminando por la vida Εικόνα
Άβαταρ μέλους
meccanica
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 295
Εγγραφή: Πέμ 15 Οκτ 2009, 20:09
Gender: Male
Other: ktm superduke 990

Re: Μετατροπη 620 monster σε 750

Δημοσίευση από meccanica »

ENGAKATS έγραψε:Θα σου ανοιξει το μοτερ τελειως ή απλα θα αλλαξει τα κυλινδροπιστονα;;

Πες του παντως κατα λεξη αυτο που σου ειπα για το ζυγισμα στροφαλου-μπιελων-πιστονιων (μαζι με τους πειρους και ελατηρια). Αν θες ακουσε με και σιγουρεψου οτι θα το κανει.

Στρωσιμο δεν θελει παρα πολυ αλλα σιγουρα θελει δρομο με στροφιλικι αλλα και μικρες ευθειες ωστε να δουλεψει το μοτερ σε διαφορετικες στροφες.
αυτο το ζυγισμα γινεται μονο αν κατεβασει μοτερ, σωστα?
Άβαταρ μέλους
ENGAKATS
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 8055
Εγγραφή: Σάβ 22 Μαρ 2008, 20:58
Gender: Male
Other: SS 1000ds Rt
Τοποθεσία: Madrid - Spain

Re: Μετατροπη 620 monster σε 750

Δημοσίευση από ENGAKATS »

Ναι. Πρεπει να κατεβασει και να ανοιξει το μοτερ για να παρει στροφαλο-μπιελες στα χερια...

Ειναι η καλυτερη ευκαιρια τωρα αφου θα κανει αρκετη δουλεια στο μοτερ. Σιγουρα θα σου βγει πιο ακριβο αλλα θα ξεμπερδεψεις μια και καλη για πολλαααααααααααααααα χιλιομετρα.

Θα παθεις πλακα ομως με το ποσο στρωτα θα δουλευει μετα. Διαβασε το τοπικ που σου εβαλα πιο πανω και θα διαβασεις περισσοτερες λεπτομεριες για το ολο θεμα... :glimpse:
ENGAKATS caminando por la vida Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Highflyer
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 355
Εγγραφή: Δευ 15 Σεπ 2008, 05:38
Gender: Male
Other: SS1100
Τοποθεσία: Αίγιο

Re: Μετατροπη 620 monster σε 750

Δημοσίευση από Highflyer »

Από τροφοδσία τι θα κάνεις :whistling:
Άγγελος
Άβαταρ μέλους
meccanica
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 295
Εγγραφή: Πέμ 15 Οκτ 2009, 20:09
Gender: Male
Other: ktm superduke 990

Re: Μετατροπη 620 monster σε 750

Δημοσίευση από meccanica »

θα τα ρυθμισει ο μαστορας. τα ανταλακτικα προερχονται απο κιτ της dp χωρις τις τερμι, τισ οποιες ηδη εχω βαλει
Άβαταρ μέλους
ENGAKATS
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 8055
Εγγραφή: Σάβ 22 Μαρ 2008, 20:58
Gender: Male
Other: SS 1000ds Rt
Τοποθεσία: Madrid - Spain

Re: Μετατροπη 620 monster σε 750

Δημοσίευση από ENGAKATS »

Εχεις βαλει και ηλεκτρονικη της DP;;
ENGAKATS caminando por la vida Εικόνα
Άβαταρ μέλους
meccanica
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 295
Εγγραφή: Πέμ 15 Οκτ 2009, 20:09
Gender: Male
Other: ktm superduke 990

Re: Μετατροπη 620 monster σε 750

Δημοσίευση από meccanica »

οχι δυστυχως δεν παραγεται πια
Άβαταρ μέλους
ENGAKATS
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 8055
Εγγραφή: Σάβ 22 Μαρ 2008, 20:58
Gender: Male
Other: SS 1000ds Rt
Τοποθεσία: Madrid - Spain

Re: Μετατροπη 620 monster σε 750

Δημοσίευση από ENGAKATS »

Ψαξε λοιπον μεσα στο φορουμ να βρεις λεπτομεριες για το πού να στειλεις τη μαμισια ηλεκτρονικη σου για να τη προγραμματισουν. Υπαρχουν λυσεις στην Ελλαδα αλλα και στο εξωτερικο.

Αντι αυτου, μπορεις να βαλεις ενα PC III αλλα θα χρειαστει να το ρυθμισεις σε δυναμομετρο με καυσαναλυση για να γινει σωστη/καλη δουλεια. Το αποτελεσμα βεβαια αξιζει το τρεξιμο/εξοδο (προσωπικη γνωμη)
ENGAKATS caminando por la vida Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Christos696
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3108
Εγγραφή: Κυρ 25 Ιαν 2009, 21:50
Bike: Monster 696

Re: Μετατροπη 620 monster σε 750

Δημοσίευση από Christos696 »

Βάλε και καμοιά φωτό πρίν και μετά...





:worthlesswithoutpics:
ducatista #941
Άβαταρ μέλους
meccanica
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 295
Εγγραφή: Πέμ 15 Οκτ 2009, 20:09
Gender: Male
Other: ktm superduke 990

Re: Μετατροπη 620 monster σε 750

Δημοσίευση από meccanica »

η μονη διαφορα οπτικα θα ειναι το ψυγειο, ολες οι αλλες βελτιωσεις αφορουν τα σωψυχα του κινητηρα
Άβαταρ μέλους
ENGAKATS
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 8055
Εγγραφή: Σάβ 22 Μαρ 2008, 20:58
Gender: Male
Other: SS 1000ds Rt
Τοποθεσία: Madrid - Spain

Re: Μετατροπη 620 monster σε 750

Δημοσίευση από ENGAKATS »

Θα ειναι ομως καλη φαση αν μπορεις να βγαλεις φωτογραφιες οσο το μοτερ ειναι ανοιγμενο... :wsmile:
ENGAKATS caminando por la vida Εικόνα
Άβαταρ μέλους
meccanica
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 295
Εγγραφή: Πέμ 15 Οκτ 2009, 20:09
Gender: Male
Other: ktm superduke 990

Re: Μετατροπη 620 monster σε 750

Δημοσίευση από meccanica »

οτι θελετε, οι διαταγεσ σας εισακουστηκαν :)) :)) :)) :)) :)) :))
Άβαταρ μέλους
meccanica
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 295
Εγγραφή: Πέμ 15 Οκτ 2009, 20:09
Gender: Male
Other: ktm superduke 990

Μετατροπη 620 monster σε 750 part 2

Δημοσίευση από meccanica »

Χθες παρελαβα το monster 750 κ.κ. επιτελους και με ψυγειο λαδιου. το συνολικο κοστο της μετατροπης μαζι και με καποια μαζεματα ηταν 1100 ευρωπουλα. Οι πρωτες εντυπωσεις αν και εχω κανει μολις 40 χλμ και αυτα συμφωνα με τις οδηγιες του μηχανικου μεχρι τις 4000 στροφες, ειναι πως το το τερας εχει δυναμωσει αισθητα κα καταλαβαινεις εντονα τη ροπη απο πολυ χαμηλα. επισης ο ηχος ειναι πλεον πολυ πιο βαθυς και μπασος. ειναι μια οικονομικη και πολυ ουσιαστικη μοντα που τη συνιστω. απο οτι εμαθα μετα απο πολλες συζητησεις και ψαξιμο ειναι και αξιοπιστη.μετα το θρησκευτικης ευλαβιας στρωσιμο θα σας πω και περισοτερα
Άβαταρ μέλους
ati
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 5255
Εγγραφή: Τρί 08 Ιούλ 2008, 02:09
Gender: Male
Bike: Streetfighter 848

Re: Μετατροπη 620 monster σε 750 part 2

Δημοσίευση από ati »

μπραβο φιλε
καλο στροσημο και καλο σκησιμο οταν ερθ' η ωρα :mrgreen:
αντε να παιρνουνε κι αλλοι σειρα :whistling:
το μηχανακι μου εχει κοκκινο ψαλιδι
Proud member of...
Εικόνα
ΜπεεΕεεΕΕΕεεεΕΕΕεεεεΕΕ
Άβαταρ μέλους
monsteraki
Ducatista
Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1697
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 15:28

Re: Μετατροπη 620 monster σε 750 part 2

Δημοσίευση από monsteraki »

ωραίος! :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

μια ερώτηση μόνο, δεν είναι πολύ λίγες οι 4.000 στροφές για στο στρώσιμο? γιατί απ'ότι ξέρω δεν είναι καλό να σκορτσάρει όσο το στρώνεις... (βέβαια κράτησες το ίδιο κιβώτιο οπότε παίζει να μην έχεις και καθόλου θέμα...)
Άβαταρ μέλους
meccanica
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 295
Εγγραφή: Πέμ 15 Οκτ 2009, 20:09
Gender: Male
Other: ktm superduke 990

Re: Μετατροπη 620 monster σε 750 part 2

Δημοσίευση από meccanica »

monsteraki έγραψε:ωραίος! :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

μια ερώτηση μόνο, δεν είναι πολύ λίγες οι 4.000 στροφές για στο στρώσιμο? γιατί απ'ότι ξέρω δεν είναι καλό να σκορτσάρει όσο το στρώνεις... (βέβαια κράτησες το ίδιο κιβώτιο οπότε παίζει να μην έχεις και καθόλου θέμα...)

Λογω της ανεβασμενης δυναμης και ροπης δεν σκορτσαρει καθολου. ο μηχανικος μου ειπε μεχρι τις 5000 να το δουλευω αλλα εγω τις ανεβαζω σταδιακα. ο σακης που μιλησαμε μου ειπε να το δουλευω μεχρι τις 3000, που και εκει δεν εχεισ κανενα θεμα στη λειτουργια του. το κιβωτιο τελος απο τι ξερω ειναι κοινο μεχρι και με μονστερ 900.
Άβαταρ μέλους
daculas367
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3513
Εγγραφή: Παρ 26 Σεπ 2008, 17:37
Gender: Male
Bike: Monster 900

Re: Μετατροπη 620 monster σε 750 part 2

Δημοσίευση από daculas367 »

Τα 900 έχουν 6άρι κιβώτιο ταχυτήτων :hibye:
Απάντηση