Ενα ανελπιστο δωρο - Misano MotoGP 2011

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
goulisf
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 406
Εγγραφή: Σάβ 19 Ιουν 2010, 08:24
Gender: Male
Bike: Multistrada 620
Other: vespino 50cc
Τοποθεσία: Πατρα και σε πρασινες διαδρομες
Επικοινωνία:

Ενα ανελπιστο δωρο - Misano MotoGP 2011

Δημοσίευση από goulisf »

Η οικονομικη κριση εχει χτυπησει ολο το κοσμο,εμενα θα αφηνε!!! Οποτε κατι προβληματα με τη δουλεια και κατι χοντροκαθυστερησεις στις πληρωμες αποφασισα οτι το 2011 θα πηγαινα διακοπες μεσω του Google Map μιας και δεν ειμαι Ωνασης. Ο Αυγουστος περνουσε αργα και βασανιστικα χωρις κατι το ιδιαιτερο. Παραμονες του Δεκαπενταυγουστου χτυπαει το κινητο και μολις το σηκωνω ακουω τη γνωριμη φωνη του παιδιου που οργανωσε περυσι την εκδρομη για το MotoGP(Το πρακτορειο ειναι στη Πατρα) και μου λεει "Σε χρειαζομαι". Πιστεψα οτι κατι θα με ηθελε σε σχεση με την Ιταλια και το MotoGP που παλι θα οργανωνε αλλα οχι γιαυτο που πραγματικα με ηθελε. Πηγα προς τα εκει το βραδακι και μου ειπαν οτι οι συμμετοχες ηταν ηδη 34 ατομα - 25 μηχανες (το 2010 ημασταν 12) και λιγο πολυ μου ανακοινωσαν οτι με ηθελαν για οδηγο της εκδρομης ( :yupi3: :yupi: :yeah: :clap: :clap2: :cong: :v: :cheer: :wav: ) με τα εξοδα ολα πληρωμενα και θα μου εδιναν και 50€ για τις βενζινες (φτανουν και περισσευουν σε σχεση με τα χλμ που θα καναμε). Τσαμπα διακοπες !!! Απλα με λιγο περισσοτερη ευθυνη απο περυσι μιας και περυσι λογω εμπειριας επαιξα το ρολο της σκουπας εθελοντικα για να μην εχουμε παρατραγουδα. ΤΙ ΤΥΧΗ ΘΕΕ ΜΟΥ!!! Απο τη μια προβληματα και απο την αλλη τζαμπα διακοπες.
Φτανοντας η μερα της αναχωρησης, ειδα να μαζευονται πιο καλυτερα και πιο γρηγορα μηχανακια σε σχεση με περυσι και σκεφθηκα οτι φετος θα περασουμε καλυτερα. Οσο πλησιαζε η ωρα να φυγουμε ημουν το μονο Ducati στη παρεα και ημουν περικυκλωμενος απο Γερμανους, Ιαπωνες και Αγγλους (BMW,YAMAHA,HONDA,TRIUMPH) και κανα δυο Ιταλους (Aprilia, MotoGuzzi).Ωσπου 5 λεπτα πριν φυγουμε ερχεται και ενας δικος μας απο το Αιγιο με ενα κοκκινο Hypermotard 1100cc. "Ελα ρε αδερφε και μας 'φαγαν οι αλλοδαποι" :love2: . Ολοκληρο καραβανι λοιπον,διασχισαμε κατα μηκος ολη τη Πατρα για να φθασουμε στο νεο λιμανι και να μπουμε στο καραβι. Ψαχνοντας τα εισιτηρια του πλοιου εμεινα για λιγο τελευταιος και με σταματαει ενας λιμενικος (ωχ!) και με ρωταει που παμε. "MotoGP" του λεω. Και "εγω" μου λεει "φευγω αυριο". "Καλο ταξιδι" του λεω και μπαινω στο πλοιο. Στο πλοιο τα ιδια Παντελακη μου ,τα ιδια Παντελη μου με τους Τουρκους στην Ηγουμενιτσα. Μπηκαν μεσα 1800 ατομα και εκαναν το καραβι οικο ανοχης. Η νυχτα περασε ωραια με συζητηση για μηχανες και με ωραιες ιστοριες. Γνωρισαμε ενα παλληκαρι απο Αθηνα που εχει ξαναπαει και σε αλλα MotoGP και μας ελεγε ιστορια στο Τουρκικο Motogp που στα δοκιμαστικα στη κερκιδα του ηταν μονο τρια ατομα!!! Και την αλλη μερα του αγωνα ετρεχε ενας τουρκος στη Moto 2 και μολις τελειωσε ο αγωνας σηκωθηκανε και φυγανε χωρις να δουν το MotoGP και εμειναν στη κερκιδα μονο 500 ατομα (Τελικα υπαρχουν ακομα Μ@Λ@ΚΕΣ!!! :bottom: ) Εντω μεταξυ το παλληκαρι αυτο ειχε τρομερη ομοιοτητα με το Marco Simoncelli με μακρια σγουρα μαλλια και αποφασισαμε να τον φωναζουμε Marco. Γνωρισαμε και αλλους που πηγαιναν για το MotoGP και καταληξαμε να γινουμε μια μεγαλη παρεα. Το πρωι αγωνιουσαν τα παιδια να πατησουν οι μηχανες τους Ιταλια και να γλυτωσουμε απο την παρουσια των Τουρκων(Δεν ειμαι ρατσιστης αλλα τεσσερα χρονια που παω Ιταλια μπαινω σε ενα καραβι κανονικο που οταν μπουν αυτοι στην Ηγουμενιτσα γινεται μπουρδελο).
Φτανοντας στην Ancona και αφου ειχαμε κανει καμμια δεκαρια χλμ μας συμβαινει ενα ευτραπελλο με εναν δικο μας με ενα Fazer που του εφυγε η ταπα του ψυγειου και ψιλοκαθυστερησαμε λιγο. Βεβαια ειχα εντολη να πηγαινω γυρω στα 120 χλμ την ωρα,αλλα μολις μπηκαμε Autostrada καποιοι απο το group αφηνιασανε και φυγανε μπροστα σαν τρελλοι. Κοντευοντας να φτασουμε στο Rimini και σταματοντας για βενζινα καποιους τους ειδα ανικανοποιητους σε οτι αφορα την Autostrada σαν δρομο. Γελωντας τους ειπα "θα δειτε αυριο στο San Marino"ξεροντας τι τους περιμενει.Αφου τακτοποιηθηκαμε στα δωματια, βγηκαμε για μια βολτα στη πολη. Αλλα εγω ουτε που προλαβα να φαω μιασ και με καλουσε το καθηκον.Επρεπε να παω τον αρχηγο της εκδρομης και αλλες 8 μηχανες σε ενα παραλλιακο cafe bar οπου εκανε beach party το fan club του Rossi κατω απο την πιστα. Τελικα ψιλοκαθυστερησαμε αλλα βγαλαμε ακρη και φτασαμε στο bar. Αρκετος κοσμος, ολοι στο Fan Club και οσοι δεν ηταν εγιναν επιτοπου μετα απο καμμια δεκαρια λιτρα μπυρα και ακουγοντας ρεγγε και funky music.
Την επομενη ημερα επρεπε να παω 6 ατομα στα δοκιμαστικα και να παρω τους υπολοιπους 28 και να παμε Tavullia στο χωριο του Rossi και τελειωνοντας τα δοκιμαστικα να περασουμε να παρουμε τους υπολοιπους 6 και να παμε San Marino.Ενα ψιλομπερδεμα δηλαδη. Πηγαν οι 6 στα δοκιμαστικα και με τους υπολοιπους κινησαμε για Tavullia. Στην εισοδο της Tavullia ολα ηταν σημαιοστολισμενα λες και ειχαν εθνικη εορτη. Σωστα,ειχαν εθνικη εορτη μιας και το καμαρι του χωριου τους ερχοταν να ξανατρεξει στη γειτονικη πιστα και μαλιστα με μια Ιταλικη μοτοβιομηχανια τη Ducati.

To Fan Club του Rossi και η πιτσαρια του
IMGP0008_resize.JPG
Η αγωνιστικη μηχανη του Rossi στο Fan Club μαζι με το κρανος μου που οταν πηγα να το βαλω επανω και να το βγαλω φωτο μου ειπαν απαγορευεται αλλα μολις ειδαν οτι ειναι ρεπλικα του αληθινου κρανους κανανε τουμπεκι ψιλοκομενο. :bowall:
IMGP0001_resize.JPG
IMGP0003_resize.JPG
Μεσα στο Fan Club του Rossi
IMGP0007_resize.JPG
Καθησαμε στη πιτσαρια - καφετερια του Vale και ειδαμε τα δοκιμαστικα και παραλληλα καποιοι εκαναν τα ψωνια τους στη μπουτικ του Rossi.
IMGP0009_resize.JPG
Αφου τελειωσαν τα δοκιμαστικα φυγαμε ευχαριστημενοι απο την Tavullia και πηγαμε προς την πιστα να παρουμε και τους αλλους και να παμε San Marino. Ο δρομος απο το Rimini για San Marino θυμομουν οτι ειχε καποιες στροφουλες γιατι ειχα να κανω αυτο το δρομο δυο χρονια μιας και περυσι ειχαμε παρει αλλο δρομο και οποτε ειχα παει στο San Marino εβρεχε οποτε πηγαινα σιγα. Εντελει ο δρομος ειναι φοβερος και τον προτεινω ανεπιφυλακτα σε οποιον βρεθει σε αυτα τα μερη. Ειναι δρομος με καμια δεκαπενταρια ανοιχτα πεταλα και κανα πενταρι φουρκετες, με καλοστρωμενη ασφαλτο και αντιολισθητικη. Μπαινοντας εγω στη πρωτη φουρκετα νασου διπλα μου το Hyper 1100cc να μπαινουμε παρεα. Απο εκει και μετα τους αφησα ολους να "παιξουν" στις στροφες. Τα GS, TIGER, FAZER, V-STROM,VFR εκαναν σαν τρελλα. Στο τερμα του δρομου και μπαινοντας στη πλατεια του San Marino ειχαν ολοι ενα χαμογελο μεχρι τα αυτια. Αλλα κανεις δε με κερασε ουτε νερο για το δωρο που τους εκανα. Σκεφτητε ποσο το ευχαριστηθηκαν, που ενα παλληκαρι με BMW GS ξαναπηγε την αλλη μερα την ιδια διαδρομη και σε ερωτηση μου γιατι ετσι μου απαντησε: "Που θα ξαναβρω τετοια ασφαλτο και τετοιο δρομο?"(Δυστυχως την αλλη μερα που πηγε εβρεξε στην επιστροφη).
Αργα το απογευμα επιστρεψαμε στο Rimini, αφου καναμε τις απαραιτητες αγορες στο San Marino και εξασκηθηκαμε λιγο στα φρενα στην καταβαση απο εκει ψηλα ,με αποτελεσμα στις τελευταιες στροφες να "χασω" για λιγο το μπροστινο φρενο :shock: . Αλλα τελος καλο, ολα καλα και φτασαμε στο Rimini με αγωνια για την επομενη ημερα και τον αγωνα.

TO BE CONTINUED :redflag: :thumbsup:
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Over the Mountains... Under the Stars
Άβαταρ μέλους
goulisf
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 406
Εγγραφή: Σάβ 19 Ιουν 2010, 08:24
Gender: Male
Bike: Multistrada 620
Other: vespino 50cc
Τοποθεσία: Πατρα και σε πρασινες διαδρομες
Επικοινωνία:

Re: Ενα ανελπιστο δωρο - Misano MotoGP 2011

Δημοσίευση από goulisf »

SAN MARINO:
IMGP0010_resize.JPG
IMGP0012_resize.JPG
RIMINI - ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ
IMGP0019_resize.JPG
IMGP0020_resize.JPG
IMGP0021_resize.JPG
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Over the Mountains... Under the Stars
Άβαταρ μέλους
kokkinos1
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2307
Εγγραφή: Σάβ 19 Απρ 2008, 00:43
Gender: Male
Other: Elephant 750
Τοποθεσία: Αργος

Re: Ενα ανελπιστο δωρο - Misano MotoGP 2011

Δημοσίευση από kokkinos1 »

ωραιος :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:
http://cagivista.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
salingaros
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6602
Εγγραφή: Δευ 04 Μάιος 2009, 17:06
Gender: Male
Bike: 848
Other: αααμε
Τοποθεσία: 1χωραφι δεξια 3βραχο αριστερα κατω απο το θαμνο 2κελυφος..αυτο!
Επικοινωνία:

Re: Ενα ανελπιστο δωρο - Misano MotoGP 2011

Δημοσίευση από salingaros »

goulisf έγραψε: TO BE CONTINUED :redflag: :thumbsup:

:hi4: :flower: :hi4: ...ελπιζω να μην εχουμε μεγαλη καθυστερηση ε?
δεν φταιω εγω...εσυ μας κακομαθενεις!
Image
Άβαταρ μέλους
dagger moon
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 5139
Εγγραφή: Τρί 26 Αύγ 2008, 22:41
Gender: Female
Other: Aprilia-Pegaso 650ie
Τοποθεσία: Δυο ρόδες ρε !!!!!!!!!!!!!!!

Re: Ενα ανελπιστο δωρο - Misano MotoGP 2011

Δημοσίευση από dagger moon »

θα συμφψνησω με τον προλαλήσαντα

μας κακομαθαινεις .... :thumbsup:
την τρέλα μου ... όσο και να πάλεψαν να μου την στερήσουν και όσο θα παλέψουν δεν μπορούν να μου την αφαιρέσουν...μόνο αυτήν έχω και αυτήν υπερασπίζομαι...
Άβαταρ μέλους
goulisf
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 406
Εγγραφή: Σάβ 19 Ιουν 2010, 08:24
Gender: Male
Bike: Multistrada 620
Other: vespino 50cc
Τοποθεσία: Πατρα και σε πρασινες διαδρομες
Επικοινωνία:

Re: Ενα ανελπιστο δωρο - Misano MotoGP 2011

Δημοσίευση από goulisf »

Σαν ηρθε το πρωι και σηκωθηκαν οι ταξιδιωτες του MotoGP, μαζευτηκαμε στο προκαθορισμενο στεκι μας και ξεκινησαμε για το Misano. Κοσμοσυρροη προς τη πιστα αλλα το γεγονος οτι ειχαμε μηχανες μας εκανε πιο ευελικτους στην κινηση. Φτανοντας στη πιστα παλι οπως και περυσι οι ντοπιοι κατοικοι σε παρακαλουσαν :pls: να τους προτιμησεις για μια ασφαλη θεση parking. Ενημερωσα τους συνταξιδιωτες μου για το θεμα και τους ειπα πως το να πληρωσεις 10€ για να εχεις τη μηχανη σου ασφαλη δεν ειναι απαραιτητο.Αν ομως καποιος νιωθει ανασφαλεια πανω σε αυτο το θεμα καλυτερα να τα δωσει. Εγω απο περυσι δεν ειχα τετοιο θεμα και ετσι την αφησα σε ενα τεραστιο parking (αφυλαχτο βεβαια) για αυτοκινητα.
Φετος ενω ειχε περισσοτερο κοσμο απο περυσι, σαν διοργανωση ηταν πιο φτωχη, αφου ελειπαν τα official περιπτερα της Yamaha, Honda, Red Bull και Monster. Αγορασαμε καποια αναμνηστικα και ενω περιπλανιομαστε στους χωρους εξω απο τον αγωνιστικο χωρο μας τριβελιζαν παλι τα αυτια ο ηχος των 125cc και συναμα μας προετοιμαζε για αυτο που θα δουμε.
IMGP0049_resize.JPG
IMGP0045_resize.JPG
IMGP0026_resize.JPG
Η επομενη κατηγορια, η Moto 2 ηταν συναρπαστικη λογω του Ιταλου οδηγου Antrea Iannone ο οποιος ενω φαινοταν οτι τους ειχε ολους, λογω ενος προβληματος στον αριστερο ωμο παντα σε μια αριστεροστροφη στροφη εχανε την πρωτοπορια. Τελικα τερματισε 3ος οπως ακριβως ειναι και στην καταταξη.
Ειχε ερθει ομως η ωρα για τον σημαντικοτερο αγωνα της ημερας τα MotoGP. Πριν την εκκινηση του αγωνα μεσα σε ενα cabrio αυτοκινητο εκανε το γυρο της πιστας ο μεγαλος Wayne Rainey :respekt: , ο οποιος ειχε μεινει αναπηρος στη συγκεκριμενη πιστα πριν απο 18 χρονια και εληξε αδοξα μια φοβερη καριερα. Σειρα ειχαν τωρα τα BMW που ελεγχαν τη πιστα αλλα και εκαναν βολτα καποιοι τυχεροι απο τους V.I.P. που ειχαν κληρωθει για τη συγκκριμενη βολτα. Μπαινοντας στη πιστα οι αγωνιζομενοι αρχισαν να ζεσταινουν τα μηχανακια τους υπο τις ιαχες του πληθους και ειδικοτερα κατω απο τις φωνες των tiffozi του Rossi :wav: . Τοτε ηταν που ενας οπαδος του Stoner σηκωσε ενα μικρο πανο με τη φωτογραφια του οδηγου και την αυστραλεζικη σημαια και εγινε το ελα να δεις. Τρωει ενα τρελλο γιουχαισμα και σηκωνεται ενας τρελλος ιταλος και του λεει οτι οταν ο Stoner φθασει τα 9 πρωταθληματα οπως ο Rossi τοτε να μιλησει :teasing7: . Επεσε τρελλο γελιο με το σκηνικο και απο τοτε μιλια ο οπαδος του Stoner :lipsealed: . Ο αγωνας ξεκινησε και σε καθε περασμα του Rossi τον επαινουσαν οι οπαδοι του μαζι και το Marco Simoncelli μιας και ειναι ο επομενος μεγαλος οδηγος γι αυτους. Ο αγωνας δεν ειχε και τοσο ενδιαφερον μιας και ο Lorenzo εφυγε μπροστα και ποιος να τον πιασει.Προς το τελος του αγωνα ειχε λιγο ενδιαφερον μεταξυ Simoncelli και Dovizioso αλλα καθαρισε ο Marco την τεταρτη θεση.
IMGP0037_resize.JPG
IMGP0050_resize.JPG
TO BE CONTINUED :redflag: :thumbsup:
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Over the Mountains... Under the Stars
Άβαταρ μέλους
sagaraurz7
Almost Ducatista
Almost Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: Δευ 14 Φεβ 2011, 13:18
Gender: Male
Bike: Multistrada 1000S
Other: Όχι! Δε ξενοκοιτάω!
Τοποθεσία: Βύρωνας

Re: Ενα ανελπιστο δωρο - Misano MotoGP 2011

Δημοσίευση από sagaraurz7 »

:thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:
Απο την χώρα των ηρώων στη χώρα των δειλών.Πως καταντησαμε ετσι ρε Σωκράτη;
Άβαταρ μέλους
goulisf
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 406
Εγγραφή: Σάβ 19 Ιουν 2010, 08:24
Gender: Male
Bike: Multistrada 620
Other: vespino 50cc
Τοποθεσία: Πατρα και σε πρασινες διαδρομες
Επικοινωνία:

Re: Ενα ανελπιστο δωρο - Misano MotoGP 2011

Δημοσίευση από goulisf »

Σε ενα βενζιναδικο που ηταν οπαδος του Marco Simoncelli:
IMGP0052_resize.JPG
Φευγοντας απο την πιστα μπλεξαμε λιγο στην κινηση αλλα ευκολα ξεγλιστρησαμε και φτασαμε στο ξενοδοχειο.
Επομενη μερα ειχε παλι οπως και περυσι, μεσα απο μια πανεμορφη διαδρομη και ορεινο στροφιλικι, μεσα απο τα χωρια στη περιφερεια του Rimini επισκεψη στο Urbino μια καστροπολιτεια με ξακουστο πανεπιστημιο και εντονο το ελληνικο στοιχειο των φοιτητων.
IMGP0054_resize.JPG
Το μεσημερι γεματοι απο τεσσερις μερες ξενοιασιας, εικονων και οδηγικης απολαυσης επιβιβαστηκαμε στο καραβι και σαλπαραμε για Πατρα. Ολο το βραδυ μιας και η παρεα ειχε δεσει πιο πολυ, λεγαμε μοτοιστοριες και ευτραπελα που μας εχουν συμβει. Εκει εμαθα οτι ενα παλληκαρι απο την παρεα ηταν πιλοτος της Π.Α. και οτι ειχε τοσο παθος με τη μηχανη που ειχε κανει και μαθηματα στο γνωστο Callifornia Bikers School που οπως μας ελεγε αξιζει να παει καποιος.
Φτανοντας την αλλη μερα στην Πατρα παρατηρησα οτι συνταξιδευαμε με το γνωστο δημοσιογραφο Δ.Διατσιδη οπου ηταν με ενα φιλο του και ειχαν παει στο Rimini με αυτο:
IMGP0055_resize.JPG
Το οτι περασαμε φοβερα δε λεγεται και καποιοι εκαναν ονειρα μεχρι και για το επομενο GP στη Αραγονια με μηχανες, οπου τους επανεφερα στη ταξη γιατι δεν ηξεραν ποσο μακρια ειναι. Ευχαριστημενοι και συναμα κουρασμενοι δωσαμε ραντεβου για του χρονου στο Muggelo η στο Misano( αν δε μας καταστρεψει ο Elenin η τιποτα αλλο ).

Η εκδρομη κοστιζε 500€ χωρις τα φαγητα στην Ιταλια (Μια χαρα για εξι ημερες) και απο οτι εμαθα ημασταν η πιο μεγαλη εκδρομη απο την Ελλαδα (οι αλλοι ηταν και πιο ακριβοι).

Σχετικα με σκεψεις και συναισθηματα που μου ζητησε ο φιλος Salingaros απο τα ταξιδια στην Ευρωπη εχω να πω:

1. Προτιμω να φαω χρηματα σε συνδυασμο με τη μηχανη παρα να μου τα τρωει η μηχανη σε "λουσα" (βλεπε Termignioni, Rizoma κ.α.) Σκεψου οτι οι βαλιτσες που εχω δεν ειναι οι original γιατι αυτες ειχαν ενα 1000€ και μετα απο μελετη και ιδεες σε διαφορα site της Multistrada σε Ευρωπη και Αμερικη προτιμησα να βαλω της Givi και ολο το πακετο μου ηρθε 370€(270€ οι βαλιτσες και 100€ οι βασεις σε φιλο μου μαστορα) Τα υπολοιπα 630€ τα εχω σε Ευρωπαικες αποδειξεις.

2. Προτιμω να πιω ενα καφε στην Ευρωπη που κατι καινουριο θα δω παρα εικοσι στη πολη μου την εβδομαδα.Γιατι το θεωρω χασιμο χρονου αν δεν εχω κατι να πω με καποιον φιλο. Για το λογο αυτο αποφασισα να τελειωσω τα αγγλικα, που ειχα αφησει στη μεση πριν καποια χρονια, και να ξεκινησω μετα και ιταλικα ωστε στα ταξιδια που ειχα σαν στοχο να εχω ενα παραπανω πλεονεκτημα : ΤΗΝ ΣΥΝΕΝΝΟΗΣΗ

3.Σας διαβεβαιω οτι στο ταξιδι που ημουν μονος μου (στο "Ονειρο στο ονειρο 2009") δεν ενιωσα ποτε οτι καποιος θα με κλεψει, θα με ληστεψει, θα με σκοτωσει. Δεν ενιωσα ποτε οτι οι δρομοι εχουν τα μαυρα τους τα χαλια και οτι θα γυρισω πισω με ναρθηκα. Και μιλαμε τωρα για δρομους επαρχιακους και ορεινους που στην Ελλαδα ειτε δεν υπαρχει ασφαλτος, ειτε εχουν να συντηρηθουν απο τη :bliax2: χουντα.

4. Με τα ταξιδια που εχω κανει θεωρω οτι εχω γινει καλυτερος σαν ανθρωπος,σαν οδηγος και γενικα εχω αλλαξει προς το καλυτερο.Π.χ. στις διαβασεις παλια με τη μηχανη ουτε που σταματαγα, ενω τωρα πλεον αν δεν σταματησω σε καποια ζητημα ειναι. Και χωρις να παρεξηγηθω, οδηγος γινεσαι στο δρομο και οχι στη καφετερια συζητωντας για εξατμισεις και κοντρες. Και οπως πιστευω ο πιο γρηγορος οδηγος δεν ειναι και ο καλυτερος. Ξεκινησα οταν πηρα την πρωτη μου μηχανη Cagiva Canyon 500cc ( μιας και μεχρι τοτε ειχα Vespa , απο Ιταλικο σε Ιταλικο παω Vespa - Cagiva - Ducati )και δεν ηξερα πως μπαινει η νεκρα. Επειτα απο 25 ταξιδια εντος Ελλαδος και 4 εκτος Ελλαδος σε 10 χρονια πιστευω πως ειμαι ενας μετριος οδηγος και παντα κατι καινουριο μαθαινω στη πορεια.

5. Και τελευταιο, οι αλλοι λαοι της Ευρωπης μαλλον ειναι πιο πολιτισμενοι απο εμας γιαυτο και εχουν προοδευσει και εμεις, οπως λεει και ενας φιλος που εχει γυρισει με μηχανη 15 χωρες ,ΕΙΜΑΣΤΕ ΓΥΦΤΟΙ( ντρεπομαι που το λεω αλλα ετσι ειναι ).

ΚΑΝΤΕ ΤΑΞΙΔΙΑ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ .ΜΗ ΦΟΒΑΣΤΕ!!!

ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΚΟΒΕΙ ΛΙΓΟ!!!

ΚΑΙ ΣΤΗ ΤΕΛΙΚΗ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΠΑΣ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ ΠΑΡΑ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΔΕ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΣΟΥ ΒΓΕΙ ΞΙΝΗ Η ΕΚΔΡΟΜΗ!!!


Επομενο μου ταξιδι αν ολα πανε κατ'ευχην και υπαρχουν λεφτα θελω να οδηγησω τον Atlantic Road στη Νορβηγια. Για οσους δεν ξερουν δειτε εδω:

http://www.visitnorway.com/en/Articles/ ... ntic-road/" onclick="window.open(this.href);return false;
Bridge-to-Nowhere-uphaa_resize.jpg
ΚΑΛΑ ΤΑΞΙΔΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΛΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ!!! :redflag: :thumbsup:
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Over the Mountains... Under the Stars
Άβαταρ μέλους
immortale
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: Τετ 09 Σεπ 2009, 21:30
Gender: Male
Bike: Multistrada 1000S
Τοποθεσία: αθηνα

Re: Ενα ανελπιστο δωρο - Misano MotoGP 2011

Δημοσίευση από immortale »

Υποσχεσου οτι θα με παρεις μαζι σου :mrgreen:
Μανωλης
Άβαταρ μέλους
goulisf
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 406
Εγγραφή: Σάβ 19 Ιουν 2010, 08:24
Gender: Male
Bike: Multistrada 620
Other: vespino 50cc
Τοποθεσία: Πατρα και σε πρασινες διαδρομες
Επικοινωνία:

Re: Ενα ανελπιστο δωρο - Misano MotoGP 2011

Δημοσίευση από goulisf »

Λεφτα να βρουμε και θα βαλω αγγελια στο forum
Over the Mountains... Under the Stars
Άβαταρ μέλους
immortale
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: Τετ 09 Σεπ 2009, 21:30
Gender: Male
Bike: Multistrada 1000S
Τοποθεσία: αθηνα

Re: Ενα ανελπιστο δωρο - Misano MotoGP 2011

Δημοσίευση από immortale »

Να σαι παντα καλα αδερφε να κανεις τοσο ωραιες εκδρομουλες :thumbsup:



υγ...Για τα ιταλικα που ειπες επειδη δεν παιζουν φραγκα για φροντιστηρια
και τα ρεστα,εχω παρει ενα μικρο ιταλικο λεξικο και διαβαζω και
μπορω να πω πως δεν ειναι τοσο δυσκολα οσο τα περιμενα...
Μανωλης
Άβαταρ μέλους
goulisf
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 406
Εγγραφή: Σάβ 19 Ιουν 2010, 08:24
Gender: Male
Bike: Multistrada 620
Other: vespino 50cc
Τοποθεσία: Πατρα και σε πρασινες διαδρομες
Επικοινωνία:

Re: Ενα ανελπιστο δωρο - Misano MotoGP 2011

Δημοσίευση από goulisf »

Αθανατε,τα ιταλικα εχουν δυσκολους χρονους δηλαδη γραμματικη οπως τα ελληνικα. Οταν ξεκινησα ιταλικα ειχαν περασει απο την τελευταια φορα που εκανα γραμματικη στο σχολειο 20 χρονια.Οποτε κοματακι δυσκολο. Απλα στα ιταλικα οτι βλεπεις διαβαζεις. :ciao: :thumbsup:
Over the Mountains... Under the Stars
Άβαταρ μέλους
salingaros
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6602
Εγγραφή: Δευ 04 Μάιος 2009, 17:06
Gender: Male
Bike: 848
Other: αααμε
Τοποθεσία: 1χωραφι δεξια 3βραχο αριστερα κατω απο το θαμνο 2κελυφος..αυτο!
Επικοινωνία:

Re: Ενα ανελπιστο δωρο - Misano MotoGP 2011

Δημοσίευση από salingaros »

goulisf έγραψε: Σχετικα με σκεψεις και συναισθηματα που μου ζητησε ο φιλος Salingaros απο τα ταξιδια στην Ευρωπη εχω να πω:

1. Προτιμω να φαω χρηματα σε συνδυασμο με τη μηχανη παρα να μου τα τρωει η μηχανη σε "λουσα" (βλεπε Termignioni, Rizoma κ.α.) Σκεψου οτι οι βαλιτσες που εχω δεν ειναι οι original γιατι αυτες ειχαν ενα 1000€ και μετα απο μελετη και ιδεες σε διαφορα site της Multistrada σε Ευρωπη και Αμερικη προτιμησα να βαλω της Givi και ολο το πακετο μου ηρθε 370€(270€ οι βαλιτσες και 100€ οι βασεις σε φιλο μου μαστορα) Τα υπολοιπα 630€ τα εχω σε Ευρωπαικες αποδειξεις.

2. Προτιμω να πιω ενα καφε στην Ευρωπη που κατι καινουριο θα δω παρα εικοσι στη πολη μου την εβδομαδα.Γιατι το θεωρω χασιμο χρονου αν δεν εχω κατι να πω με καποιον φιλο. Για το λογο αυτο αποφασισα να τελειωσω τα αγγλικα, που ειχα αφησει στη μεση πριν καποια χρονια, και να ξεκινησω μετα και ιταλικα ωστε στα ταξιδια που ειχα σαν στοχο να εχω ενα παραπανω πλεονεκτημα : ΤΗΝ ΣΥΝΕΝΝΟΗΣΗ

3.Σας διαβεβαιω οτι στο ταξιδι που ημουν μονος μου (στο "Ονειρο στο ονειρο 2009") δεν ενιωσα ποτε οτι καποιος θα με κλεψει, θα με ληστεψει, θα με σκοτωσει. Δεν ενιωσα ποτε οτι οι δρομοι εχουν τα μαυρα τους τα χαλια και οτι θα γυρισω πισω με ναρθηκα. Και μιλαμε τωρα για δρομους επαρχιακους και ορεινους που στην Ελλαδα ειτε δεν υπαρχει ασφαλτος, ειτε εχουν να συντηρηθουν απο τη :bliax2: χουντα.

4. Με τα ταξιδια που εχω κανει θεωρω οτι εχω γινει καλυτερος σαν ανθρωπος,σαν οδηγος και γενικα εχω αλλαξει προς το καλυτερο.Π.χ. στις διαβασεις παλια με τη μηχανη ουτε που σταματαγα, ενω τωρα πλεον αν δεν σταματησω σε καποια ζητημα ειναι. Και χωρις να παρεξηγηθω, οδηγος γινεσαι στο δρομο και οχι στη καφετερια συζητωντας για εξατμισεις και κοντρες. Και οπως πιστευω ο πιο γρηγορος οδηγος δεν ειναι και ο καλυτερος. Ξεκινησα οταν πηρα την πρωτη μου μηχανη Cagiva Canyon 500cc ( μιας και μεχρι τοτε ειχα Vespa , απο Ιταλικο σε Ιταλικο παω Vespa - Cagiva - Ducati )και δεν ηξερα πως μπαινει η νεκρα. Επειτα απο 25 ταξιδια εντος Ελλαδος και 4 εκτος Ελλαδος σε 10 χρονια πιστευω πως ειμαι ενας μετριος οδηγος και παντα κατι καινουριο μαθαινω στη πορεια.

5. Και τελευταιο, οι αλλοι λαοι της Ευρωπης μαλλον ειναι πιο πολιτισμενοι απο εμας γιαυτο και εχουν προοδευσει και εμεις, οπως λεει και ενας φιλος που εχει γυρισει με μηχανη 15 χωρες ,ΕΙΜΑΣΤΕ ΓΥΦΤΟΙ( ντρεπομαι που το λεω αλλα ετσι ειναι ).
τωρα ...τι να πω...
+1?.....
σεβασμος? ρησπεκτ και τα λοιπα?



φιλε τα ειπες ολα...
μιλας αμεσα και καρφι μεσα στην καρδια



:bravo: :respekt: :bravo:
Image
Άβαταρ μέλους
Omgous
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 656
Εγγραφή: Πέμ 15 Ιούλ 2010, 22:40
Gender: Male
Bike: Monster S4RS
Other: Παπια Πεκίνου
Τοποθεσία: Kalamata

Re: Ενα ανελπιστο δωρο - Misano MotoGP 2011

Δημοσίευση από Omgous »

πςςς αυτα ειναι σε πληρωσανε για να κανεις τη βολτα σου και να κανεις και τον αρχηγο ! (αν εξαιρεσεις οτι ειχες κατι ευθηνες μεγαλουτσικες ) παιζει να ησουν και ο πιο χαρουμενος ανθρωπος του κοσμου για εκεινες τις μερες! :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :whistling:
13/5/10 Miss you man..
Άβαταρ μέλους
goulisf
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 406
Εγγραφή: Σάβ 19 Ιουν 2010, 08:24
Gender: Male
Bike: Multistrada 620
Other: vespino 50cc
Τοποθεσία: Πατρα και σε πρασινες διαδρομες
Επικοινωνία:

Re: Ενα ανελπιστο δωρο - Misano MotoGP 2011

Δημοσίευση από goulisf »

Ημουν εν μερει γιατι ειχα καλη και γρηγορη παρεα, αλλα ειχα και αγχος μη συμβει τιποτα δυσαρεστο. Αλλα τελος καλο ολα καλα.
Over the Mountains... Under the Stars
Άβαταρ μέλους
dagger moon
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 5139
Εγγραφή: Τρί 26 Αύγ 2008, 22:41
Gender: Female
Other: Aprilia-Pegaso 650ie
Τοποθεσία: Δυο ρόδες ρε !!!!!!!!!!!!!!!

Re: Ενα ανελπιστο δωρο - Misano MotoGP 2011

Δημοσίευση από dagger moon »

Ευγε και πάλι ....

ερωτησις

απο την μεχρι τωρα εμπειρια σου , ειναι καλύτερα (ενδεχομενως και πιο φτηνα ) να εχεις προγραμματισει το ταξιδι μεσω καποιου γραφειου η να πας μόνος και οπου θελεις πας , οπου θες κοιμάσαι κλπ κλπ ?
την τρέλα μου ... όσο και να πάλεψαν να μου την στερήσουν και όσο θα παλέψουν δεν μπορούν να μου την αφαιρέσουν...μόνο αυτήν έχω και αυτήν υπερασπίζομαι...
Άβαταρ μέλους
goulisf
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 406
Εγγραφή: Σάβ 19 Ιουν 2010, 08:24
Gender: Male
Bike: Multistrada 620
Other: vespino 50cc
Τοποθεσία: Πατρα και σε πρασινες διαδρομες
Επικοινωνία:

Re: Ενα ανελπιστο δωρο - Misano MotoGP 2011

Δημοσίευση από goulisf »

Σιγουρα ειναι πιο φτηνα και σιγουρα :redflag: :thumbsup: το να το κλεισεις απο γνωστο σου ταξιδιωτικο γραφειο, αλλα αν στο δρομο δεις κατι που σ'αρεσει, καποια αλλη πολη, ενα μικρο χωριο και θες να μεινεις εκει ή στη χειροτερη μακρια απο μας γινει κατι? Βεβαια αν δεν κλεισεις κατι υπαρχει και το στοιχειο της περιπετειας,να ψαχνεις για καταλλυμα κανα δυωρο. Γι' αυτο προτεινω αυτο που εκανα εγω,δηλαδη μεσα απο το Booking.com να "σταμπαρεις" κανα πενταρι ξενοδοχεια σε καθε πολη. Του gay ενα θα βρεις!!!
Over the Mountains... Under the Stars
Άβαταρ μέλους
dagger moon
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 5139
Εγγραφή: Τρί 26 Αύγ 2008, 22:41
Gender: Female
Other: Aprilia-Pegaso 650ie
Τοποθεσία: Δυο ρόδες ρε !!!!!!!!!!!!!!!

Re: Ενα ανελπιστο δωρο - Misano MotoGP 2011

Δημοσίευση από dagger moon »

goulisf έγραψε:Σιγουρα ειναι πιο φτηνα και σιγουρα :redflag: :thumbsup: το να το κλεισεις απο γνωστο σου ταξιδιωτικο γραφειο, αλλα αν στο δρομο δεις κατι που σ'αρεσει, καποια αλλη πολη, ενα μικρο χωριο και θες να μεινεις εκει ή στη χειροτερη μακρια απο μας γινει κατι? Βεβαια αν δεν κλεισεις κατι υπαρχει και το στοιχειο της περιπετειας,να ψαχνεις για καταλλυμα κανα δυωρο. Γι' αυτο προτεινω αυτο που εκανα εγω,δηλαδη μεσα απο το Booking.com να "σταμπαρεις" κανα πενταρι ξενοδοχεια σε καθε πολη. Του gay ενα θα βρεις!!!
Ακριβως ετσι σκεφτομαι κι εγω.

Ειναι μόνιμη η πάθηση .... αλλου ξεκιναω να παω , αλλου βρισκομαι και το να εχω προγραμματισει το που θα παω , τι θα κανω 5-6 μηνες πιο μπροστα με τρελαινει σαν σκεψη , για να το εφαρμοσω δε ... θα πρεπει να μου κανουν λοβοτομή.

Βασικα Φλωρεντία θέλω να πάω , Τοσκάνη που την λατρευω , να εχω μια πόλη ή καποιο χωριο σαν ορμητήριο και να βολταρω στην περιοχή
Το Ορβιέτο που μ αρεσει πολύ σαν χωριό , ειναι φτηνό αλλά το πρόβλημα είναι ότι δεν κυκλοφορουν οχήματα μεσα στο χωριό , ανεβαινεις με τελεφερικ , και η μηχανή θα πρεπει να μείνει χυμα στο κυμα ....

Οφειλω να πω ξανα οτι τα ταξιδιωτικα σου ειναι απο τα καλυτερα που εχω διαβασει.

Ευγε και πάλι

(εχεις κι άλλα ? κι απο Ελλάδα δεν μας χαλάει , γραφεις πολύ όμορφα :thumbsup: )
την τρέλα μου ... όσο και να πάλεψαν να μου την στερήσουν και όσο θα παλέψουν δεν μπορούν να μου την αφαιρέσουν...μόνο αυτήν έχω και αυτήν υπερασπίζομαι...
Άβαταρ μέλους
goulisf
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 406
Εγγραφή: Σάβ 19 Ιουν 2010, 08:24
Gender: Male
Bike: Multistrada 620
Other: vespino 50cc
Τοποθεσία: Πατρα και σε πρασινες διαδρομες
Επικοινωνία:

Re: Ενα ανελπιστο δωρο - Misano MotoGP 2011

Δημοσίευση από goulisf »

Ευχαριστως να εγραφα και αλλα, αλλα σε μια εβδομαδα εχω γραψει 4 ταξιδιωτικα. Πιστευω να φτανουν αυτα. :redflag: :thumbsup:
Over the Mountains... Under the Stars
Άβαταρ μέλους
dagger moon
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 5139
Εγγραφή: Τρί 26 Αύγ 2008, 22:41
Gender: Female
Other: Aprilia-Pegaso 650ie
Τοποθεσία: Δυο ρόδες ρε !!!!!!!!!!!!!!!

Re: Ενα ανελπιστο δωρο - Misano MotoGP 2011

Δημοσίευση από dagger moon »

goulisf έγραψε:Ευχαριστως να εγραφα και αλλα, αλλα σε μια εβδομαδα εχω γραψει 4 ταξιδιωτικα. Πιστευω να φτανουν αυτα. :redflag: :thumbsup:
ΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΧΑΧΧΑΧΧΑΧΑΧΧΑ

νομιζεις
μην κοιτας που μας εχει φαει η κριση .... εδω μεσα εχουμε τον αχορταγο με βόλτες και ταξιδιωτικά ....
και να βολταρουμε θελουμε και να διαβαζουμε ταξιδιωτικά θελουμε

:) :hibye:
την τρέλα μου ... όσο και να πάλεψαν να μου την στερήσουν και όσο θα παλέψουν δεν μπορούν να μου την αφαιρέσουν...μόνο αυτήν έχω και αυτήν υπερασπίζομαι...
Άβαταρ μέλους
goulisf
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 406
Εγγραφή: Σάβ 19 Ιουν 2010, 08:24
Gender: Male
Bike: Multistrada 620
Other: vespino 50cc
Τοποθεσία: Πατρα και σε πρασινες διαδρομες
Επικοινωνία:

Re: Ενα ανελπιστο δωρο - Misano MotoGP 2011

Δημοσίευση από goulisf »

Ελπιζω και ευχομαι να χρειαστει να με σταματησεις και να με ρωτησεις καπου στην Ιταλια πως θα πας στην επομενη πολη. :redflag: :thumbsup:
Over the Mountains... Under the Stars
Απάντηση