Are You The New Ducati Scrambler?

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Ritsman
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: Παρ 02 Ιούλ 2010, 14:33
Gender: Male
Bike: Monster S4
Τοποθεσία: Νικαια Αττικη, Πλατανες Ρεθυμνου

Re: Are You The New Ducati Scrambler?

Δημοσίευση από Ritsman »

xkos1975 έγραψε:Θα ήθελα να σας κάνω μερικές ερωτήσες σχετικά με την συγκεκριμένη μηχανή. Ειμαι 40 χρονών και εχω αλλάξει μέχρι στιγμής 3 σκουτερ. Τωρα ειμαι με ένα 400αρι το οποιο ειναι στα τελευταία του. Το scrambler εδώ και καιρό το έχω ερωτευθεί και είναι υποψήφιο μαζί με το honda Integra. Χθες μαλιστα ήμουν τυχερός γιατί ειδα από κοντά την έκδοση full throtle που με ενδιαφέρει. Πολύ καλυτερη αίσθηση από την έκδοση icon λόγω του χαμηλομένου τιμονιού, καταπληκτικό design και τέλεια σέλα με αλκαντάρα. Η μοτοσυκλέτα μου φάνηκε πολύ ελαφριά σε σχέση με αυτο που εχω τώρα και τα ποδια μου ακουμπαγαν μια χαρα με υψος μολις 1,68. H χρήση της μηχανής θα είναι 80% μέσα στην πόλη και 20% εκτός. Κατά πόσο λοιπόν ο αερόψυκτος κινητήρας του scrambler μπορεί να ανταπεξέλθει σε συνθηκες πόλης με 35+ βαθμούς κελσιου το καλοκαίρι και κίνηση; Ωραίο το design αλλά αν είναι η μηχανη να ερχεται στο όρια της λογω θερμοκρασίας τοτε ειναι λογικο και αυτονοητο οτι θα αρχίσουν να έρχονται και το προβληματα πιο γρήγορα... Και τέλος επειδη δεν εχω εμπειρία απο μοτοσυκλετα με συμπλέκτη θα ηθελα να ρωτήσω αν το scrambler ειναι φιλικό, ευκολο και άνετο στην οδηγησή του. Δεν με ενδιαφερουν οι επιδοσεις. Σας ευχαριστώ


Καταρχειν καλως ηρθες και καλο Πασχα

Νομιζω οτι ρωτας κατι που φανταζεσαι κι εσυ ο ιδιος .... 800 αεροψυκτα κυβικα μεσα σε πολη το κατακαλοκαιρο καθε αλλο απο ευκολη μετακινηση δεν το λες
Θα βρασεις εννοητε....
Το scrambler παντως ισως ειναι το μοναδικο ανετο commuter της Ducati που κυκλοφορει αυτη τη στιγμη..... βεβαια κρινω απ αυτα που ακουω για αυτο.... το 620 και το 696 μονστερ θα φενοντε πλεων κολαση για τους αυτους που θενε Ducati να "μετακινηθουν"
οσο για τα προβληματα απο την θερμοκρασια.... νταξει μην το υποτιμας και τοσο.... κρατα το με φρεσκα λαδια και νομιζω το μοτερακι δεν θα σε προδωσει τοσο ευκολα
Εικόνα
58
xkos1975
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ 09 Απρ 2015, 16:01
Gender: Male

Re: Are You The New Ducati Scrambler?

Δημοσίευση από xkos1975 »

Οποιος ειναι κατοχος scrambler λοιπον ας μας πει δυο λογια για το θεμα θερμοκρασιας σε συνθηκες καθημερινης οδηγησης πολης
Άβαταρ μέλους
πυξιδας990
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 8641
Εγγραφή: Τρί 10 Απρ 2012, 20:58
Gender: Male
Other: ΚΤΜ 990 ADV ORANGE
Τοποθεσία: ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ

Re: Are You The New Ducati Scrambler?

Δημοσίευση από πυξιδας990 »

xkos1975 έγραψε:Οποιος ειναι κατοχος scrambler λοιπον ας μας πει δυο λογια για το θεμα θερμοκρασιας σε συνθηκες καθημερινης οδηγησης πολης
κατσε να γραψουν κανα χλμ αδερφε,τωρα κυκλοφορησε το μηχανακι
δεν φευγουμε εμεις-να φυγουν αυτοι
βορρας-νοτος,βαλτε βενζινα..
http://www.mybike.gr" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.advrider.gr" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.facebook.com/groups/340966959385723/" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.facebook.com/groups/1535032233422647/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
takis.last.year
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2753
Εγγραφή: Παρ 24 Ιουν 2011, 15:05
Gender: Male
Bike: 748R
Other: Punto Mk2, λαδιέρα!
Τοποθεσία: ΣΑΜΟΣ
Επικοινωνία:

Re: Are You The New Ducati Scrambler?

Δημοσίευση από takis.last.year »

Βασικά, προχθες παρέλαβε η αντιπροσωπεία νομίζω..... :glimpse:
1992 YAMAHA RD 125
1995 KAWASAKI GPZ400R
1996 HONDA CBR400RR
2005 DUCATI SS750Sport
2007 DUCATI 749DARK
2010 DUCATI MTS1000DS

..........η ζωή είναι πολύ μικρή για να είναι μίζερη.....
Άβαταρ μέλους
HackmaN
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4582
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ 2012, 17:21
Gender: Male
Other: 1098

Re: Are You The New Ducati Scrambler?

Δημοσίευση από HackmaN »

@xkos1975: Aπλά και όμορφα. Πάρε σκούτερ.
Εικόνα
HackmaN 88
749s < HM Evo SP < Streetfighter S
xkos1975
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ 09 Απρ 2015, 16:01
Gender: Male

Re: Are You The New Ducati Scrambler?

Δημοσίευση από xkos1975 »

....ευχαριστω παω για integra...δεν ειναι εποχη για δοκιμες
Άβαταρ μέλους
God is An Astronaut
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 879
Εγγραφή: Παρ 27 Μάιος 2011, 14:25
Gender: Male
Other: Ξυριστική Braun

Re: Are You The New Ducati Scrambler?

Δημοσίευση από God is An Astronaut »

HackmaN έγραψε:@xkos1975: Aπλά και όμορφα. Πάρε σκούτερ.
Ρε Hack, γιατί έτσι ? Να ρωτήσει ηθελε ο άνθρωπος - αυτο το πράμα ρε μάγκες που πρέπει να είσαι "hardcore" κι'ετςς για να καβαλήσεις Ντούκο...
Δλδ, επειδή καβαλάει scooter δεν του επιτρέπεται να σκεφτεί καν για μοτοσυκλέτα ? Δεν θα παει να παρει κανα' Panigale στην τελική - εδώ το άλλο παλικάρι πηγε πήρε Μ1200, μηχανή με 135 αλόγατα για 1η μοτοσυκλέτα...

Δεν είπε κατι το κουλό, μάλιστα, πολύ εύλογο το ερώτημά του περι αερόψυκτου και θερμοκρασίες κινητήρα εντός πόλης μεσα στο καλοκαίρι ;)

Μπαίνει άνθρωπος να ρωτήσει και αντι να προσπαθήσουμε να τον βοηθήσουμε ή να του εξηγήσουμε κάποια πράματα...να τον αποπάρουμε με το καλημέρα - και δεν είναι η 1η φορά που διαβάζω κατι τετοιο εδώ μέσα, με το συμπάθιο κιόλας...

@Χkos 1975 : Φίλε, οπως αντιλαμβάνεσαι...άλλο πράμα η σκουτεράκλα, άλλο πράμα το scrambler...το ένα είναι "πολυθρόνα" απο άποψη άνεσης/βολικότητας ενώ στο άλλο...θα πρέπει να θυσιάσεις την βολικότητα για την κ@ύλα.
Αν θελεις να κουβαλάς σακούλες super-market και να χώνεις κρανάκι εύκολα...παίρνεις scooter, αν δεν σε νοιάζουν τα παραπάνω και ο παράγοντας "πάθος" είναι σημαντικότερος πας για το scrambler.
Υπόψιν, άλλες ανέσεις όπως χούφτες/κουβερτούλα για τα πόδια/γόνατα...τις ξεχνάς, ετσι ? Επίσης, αμα οδηγείς συχνά στην βροχή...μοτοσυκλέτα = scooter it is not, δεν έχεις μάσκες και πλαστικά για να σε προφυλάσσουν απο το νερό/μπίχλα και θα γίνεσαι π@υτάνα κάθε φορά...

Σχετικά με τις θερμοκρασίες κινητήρα τώρα : ΔΕΝ πρόκειται να πάθει τίποτα ο κινητήρας και δεν θα λειτουργεί "οριακά" - η εκάστοτε εταιρεία δεν δοκιμάζει τα μηΚανάκια της και της αντοχές κινητήρων της στον Βόρειο πόλο...Δεν είσαι στην Αίγυπτο οπου καλοκαίρι οι θερμοκρασίες πιάνουν 40 βαθμούς+.
Τώρα, αμα πετύχεις καμιά πορεία/κλειστούς δρόμους για τον Α ή Β λόγο...ναι, θα ανεβάσει θερμοκρασία το μοτέρ και ενδεχομένως, το δεξί σου πόδι/μπούτι να ζεσταθεί και λίγο, τώρα, αμα είσαι απο αυτούς που καβαλάνε με σορτσάκι και σαγιονάρα, ναι θα έχεις "πρόβλημα", αμα καβαλάς σαν άνθρωπος όμως με ένα τζινάκι το λιγότερο θα είσαι Α-ΟΚ.
Και που είσαι, μη νομίζεις πως τα υδρόψυκτα δεν ανεβάζουν θερμοκρασίες ή, δεν ταλαιπωρείς τον κινητήρα τους, ή, οτι τα βεντιλατέρ των ψυγείων τους δεν σπρώχνουν καυτό αέρα στα πόδια/μπούτια σου αμα πετύχεις τίγκα κίνηση (και ιδίως το καλοκαίρι) ;)

Aερόψυκτο εγώ, πάνω απο 4 μπάρες δεν έχω δεί μέσα στην πολη - ακόμα και καλοκαίρι."ΜΠΑΜ" δεν πρόκειται να κάνει ο κινητήρας κοινώς οπως σε ταινία του Michael Bay :mrgreen:

Συμπλέκτης ? 40 ετών είσαι, θα μάθεις φίλε, όρεξη να'χεις...

Mονή δισκόπλακα αλλά τα φρένα του πρέπει να γ@μ@νε - ολα τα review έχουν αναφερθεί στο συγκεκριμένο, βάλε και το οτι έχει ABS και είσαι ΟΚ.

Για το αν είναι "φιλικό" και "εύκολο"...θα πρέπει να το οδηγήσεις φυσικά πρώτα και πάντα μα πάντα υπάρχει και μια περίοδος προσαρμογής οταν αλλάζεις δίκυκλο/κατηγορία κτλπ - "τρομακτικό" πάντως δεν πρέπει να είναι σε καμιά περίπτωση, αμα μιλούσαμε για κανα' StreetFighter 1098/Diavel/M1200 ως πρώτη εμπειρία/επαφή με μοτό να'λεγα ΟΚ - οχι οτι 70+ αλόγατα είναι "λίγα" για αρχή βέβαια αλλά το νούμερο είναι αυτό που θα λέγαμε "φυσιολογικό" (βλέπε: αμα είσαι συνετισμένος και έχεις τα μυαλά σου στην θέση τους και δεν "βιάζεσαι", ολα στην ώρα τους)

Μπες στο youtube και δες κανα' video review για λεπτομέρειες, εδω μέσα...1 παλικάρι το παρήγγειλε μονο οπότε μη περιμένεις εκτενή περιγραφή/εμπειρίες τόσο σύντομα...

Αντε και καλές γιορτες σ'όλους .

ΥΓ : Με το που βγει το Scrambler 1100 του χρόνου...θα το κάνω δωράκι στον φίλτατο Hackman στα γενέθλιά του :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
stamatis
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 774
Εγγραφή: Πέμ 03 Απρ 2008, 10:30
Gender: Male
Bike: Monster 1000S
Τοποθεσία: Χαλκίδα

Re: Are You The New Ducati Scrambler?

Δημοσίευση από stamatis »

xkos1975 έγραψε:....ευχαριστω παω για integra...δεν ειναι εποχη για δοκιμες
Εγω παλι θα σου ελεγα να το οδηγησεις πρωτα το scrambler, μετα αποφασιζεις...
Μην τα φοβασαι τα ducati φιλε, ειναι εξαιρετικες μοτοσυκλετες, ξεχωριστες και πανεμορφες.
Οσο για τον αεροψυκτο 800αρι κινητηρα τους, θα σου φανει σιγουρα πολυ δυνατος και ροπατος.
Και οχι, δεν θα εχεις προβλημα με τη θερμοκρασια του ακομα και μεσα στο κατακαλοκαιρο...Αρκει βεβαια να μην εχεις κολλησει πισω απο φορτηγο για κανα 10λεπτο με θερμοκρασιες περιβαλλοντος 30+... :hibye:
1992 Honda cub 70
1993 Honda cub 90
1998 Yamaha DT 200R
1998 Suzuki DR 650
1999 Honda CR 250
2000 Ducati 750 ss
2001 KTM 200EGS
2004 Ducati Multistrada 1000ds
2010 KTM 690 Enduro
2013 KTM DukeII
xkos1975
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ 09 Απρ 2015, 16:01
Gender: Male

Re: Are You The New Ducati Scrambler?

Δημοσίευση από xkos1975 »

Βασικα η μηχανη μου φαινεται στα δικα μου ματια κ@υλα....βαρεθηκα μετα απο τοσα χρονια πλαστικα να χτυπανε σε λακουβες, μικρες ροδες και θορυβο πρι πρι.... Γνωριζω πολυ καλα τα + και τα - ενος σκουτερ και μαλιστα για το integra που αναφερα το συγκεκριμενο δεν εχει χωρο για κρανος....οποτε στο θεμα χωρου ξερω οτι και στις δυο επιλογες θα κανω παραχωρησεις ....Αυτο που δεν ξερω και ηθελα να ρωτησω ηταν σχετικα κατα ποσο αυτες οι ιταλιδες καλονες δεν θα μου κανουν την ζωη μου δυσκολοτερη και προπαντός δεν θα με ξεπαραδιασουν στα service.
Άβαταρ μέλους
takis.last.year
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2753
Εγγραφή: Παρ 24 Ιουν 2011, 15:05
Gender: Male
Bike: 748R
Other: Punto Mk2, λαδιέρα!
Τοποθεσία: ΣΑΜΟΣ
Επικοινωνία:

Re: Are You The New Ducati Scrambler?

Δημοσίευση από takis.last.year »

xkos1975 έγραψε:Βασικα η μηχανη μου φαινεται στα δικα μου ματια κ@υλα....βαρεθηκα μετα απο τοσα χρονια πλαστικα να χτυπανε σε λακουβες, μικρες ροδες και θορυβο πρι πρι.... Γνωριζω πολυ καλα τα + και τα - ενος σκουτερ και μαλιστα για το integra που αναφερα το συγκεκριμενο δεν εχει χωρο για κρανος....οποτε στο θεμα χωρου ξερω οτι και στις δυο επιλογες θα κανω παραχωρησεις ....Αυτο που δεν ξερω και ηθελα να ρωτησω ηταν σχετικα κατα ποσο αυτες οι ιταλιδες καλονες δεν θα μου κανουν την ζωη μου δυσκολοτερη και προπαντός δεν θα με ξεπαραδιασουν στα service.

Μη φαντάζεσαι ότι υπάρχει και τόση τεράστια απόσταση στα σερβις λοιπών μοτοσυκλετών σχετικά με τα κόκκινα ... 15€ το λίτρο λάδι, τόσο και το φίλτρο λαδιού, δε θυμάμαι μπουζί αλλά κάνα 10ρικό νομίζω. :hibye:

Αλλά πάνω απόλα η μοτοσυκλέτα είναι σαν τη γυναίκα.... Εγώ τη δική μου την προτιμώ ψιλή ,καλλονή , μελαχρινή από τη βόρεια Ιταλία και ας πηγαίνει κάθε βδομάδα κομμωτήριο , παρά να έχω γερμανίδα που πίνει μπύρα , τρώει λουκάνικα και δε ξέρει τι πάει να πει αποτρύχωση, αλλά ούτε γιαπωνέζα θα είχα που θα κοιμάται με τις ριγωτές εώς τον αστράγαλο κάλτσες και θα έχει και χρήση κομοδίνου.... :mrgreen:
1992 YAMAHA RD 125
1995 KAWASAKI GPZ400R
1996 HONDA CBR400RR
2005 DUCATI SS750Sport
2007 DUCATI 749DARK
2010 DUCATI MTS1000DS

..........η ζωή είναι πολύ μικρή για να είναι μίζερη.....
Dermi
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: Σάβ 17 Ιαν 2015, 20:59
Gender: Male
Other: 2015 Scrambler
Τοποθεσία: Athens

Re: Are You The New Ducati Scrambler?

Δημοσίευση από Dermi »

Καλως ηρθες! Μεχρι πριν 2-3 μέρες ειχα το μονο scrambler-ακι στην Ελλαδα (νομιζω δηλαδη) και μπορω να σου πω 2-3 πραγματα, αν και λογω καιρου εχω κανει περιπου 250km. Ειμαι νεος οδηγος και χωρις εμπειρια πολυετη στις μοτοσυκλετς και το scrambler μου φανηκε ποδηλατο. Ειναι πολυ φιλικο προς τον χρηστη μεσα στην πολη αλλα κανεισ και ταξιδακι ανετα. Προοδευτικο γκαζι, προοδευτικο φρενο, ολα προβλεψιμα και με ασφαλεια. Οσον αφορα τις θερμοκρασιες, δεν μπορω να ξερω, οπως και κανεις μας με σιγουρια, γιατι 1 μηνα που το εχω πανω απο 22 βαθμους δεν εχω δει στον καιρο... Οψωμεθα...

Το μονο που ειμαι σιγουρος ειναι πως διαλεγεις μια μηχανη που να σου ταιριαζει και μετα προσαρμωζεισ την οδηγηση σου σε αυτην. Αυτη που σε εξιταρει, αυτη που ΘΕΣ να καβαλας σε κρυο, βροχη, ηλιο και τα λοιπα. Για παραδειγμα δεν μπορω να φανταστω τυπο με harley που να την περιγραψει ως οδηγικη απολαυση, αλλα και παλι, τους φερνει χαμογελο στα μουτρα και τις καβαλανε.

το μονο που με "χαλασε" μεχρι στιγμης ειναι οτι πινει πολυ βενζινη. Το πρωτο λαμπακι μου ανοιξε στα 160km χωρις επιθετικη οδηγηση, μιας και ειμαι στο στρωσιμο. Κατα τα αλλα ειναι αψογο. Ισως να ηθελα λιιιγο καλυτερο πισω φρενο, αλλα το μπροστα ειναι υποδειγμα, οποτε ολα καλα :thumbsup:

Σκεψου το, κανε ενα test ride και βλεπεις.
Άβαταρ μέλους
HackmaN
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4582
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ 2012, 17:21
Gender: Male
Other: 1098

Re: Are You The New Ducati Scrambler?

Δημοσίευση από HackmaN »

Ο άνθρωπος είναι σε ώριμη ηλικία με εμπειρία μόνο σε Scooter. Mιλάμε για επιλογή μηχανής ως μέσω μετακίνησης στην πόλη και στο πολύ ectreme, να είναι commuter. Mάλιστα ως "αντίπαλη" επιλογή τέθηκε το Intergra. Oπότε δώρο-άδωρο να συζητάμε για μοτοσυκλέτα για καθημερινή αστική μετακίνηση σε ζέστη/βροχή/κίνηση, έστω και για αυτό το πράμα το Scrambler.

@xkos1975: Οι επιλογές σου τείνουν προς GP800 ή Τ-ΜΑΧ, ανάλογα το κεφάλαιο που διαθέτεις. Εκεί έχεις και χώρους και γκάζι και δεν τρίζουν τα πλαστικά και δεν τρως βροχή και δεν καίγεσαι στην κίνηση και πολλά άλλα.

Υ.Γ. God.Is.An.Astraunaut Kάνε μου δώρo εσύ το 1100 και το πουλάω μετά σε κανα χίπστερ, να πάρω κανα σοβαρό DUCATI! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Εικόνα
HackmaN 88
749s < HM Evo SP < Streetfighter S
Άβαταρ μέλους
ENGAKATS
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 8055
Εγγραφή: Σάβ 22 Μαρ 2008, 20:58
Gender: Male
Other: SS 1000ds Rt
Τοποθεσία: Madrid - Spain

Re: Are You The New Ducati Scrambler?

Δημοσίευση από ENGAKATS »

το Scrambler ειναι πιθανοτατα το ΠΛΕΟΝ φιλικο μοτοσακο που εχει βγαλει η Ducati για νεους (και μη) οδηγους...

ευελικτο, ελαφρυ, χαμηλο...

@ Dermi: αν το χρησιμοποιησες μονο μεσα στην πολη... με το μικρο του τεποζιτο... λογικο να σου αναψε λαμπακι στα 160 (το οτι αναψε λαμπακι δεν σημαινει οτι ξεμεινε κιολας, ετσι;!)... συν τοις αλλοις ακομα το μοτερ δεν ειναι στρωμενο καλα καλα, σε 5-10000χλμ μας ξαναλες (που στο εν τω μεταξυ θα εχεις μαθει να το πηγαινεις πιο σωστα :glimpse: )


επιτρεψτε μου παντως να εχω τις αμφιβολιες μου για το ποσο πιο ευκολο/φιλικο/φθηνο ειναι ενα integra σε σχεση με το scrabler... :whistling:

αν πιστευετε οτι ενα megascooter ειναι ευκολο στη κινηση και εχει χαμηλο κοστος συντηρησης... μαλλον βλεπουμε διαφορετικο εργο :glimpse: :glimpse:


:thumbsup: :hibye:
ENGAKATS caminando por la vida Εικόνα
xkos1975
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ 09 Απρ 2015, 16:01
Gender: Male

Re: Are You The New Ducati Scrambler?

Δημοσίευση από xkos1975 »

Μια μικρη παρενθεση....σημερα ετυχε και οχηγησα ενα tmax 530 το οποιο ειχε πανω του ριγμενα αλλα δυο χιλιαρικα σε μετατροπες και βελτιωσεις, προγράμματα, εξατμισεις κτλ. Αγριο πραγματικα αλλα ρε παιδια η αισθηση μου ηταν η ιδια...scooter.
Άβαταρ μέλους
πυξιδας990
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 8641
Εγγραφή: Τρί 10 Απρ 2012, 20:58
Gender: Male
Other: ΚΤΜ 990 ADV ORANGE
Τοποθεσία: ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ

Re: Are You The New Ducati Scrambler?

Δημοσίευση από πυξιδας990 »

φιλε αλλο να ακουμπουν τα μπουτια και αλλο να τα χωριζει κατι.
εχει διαφορα στη οδηγηση.

κανε test drive και νομιζω οτι θα εχεις βρει την απαντηση.
δεν φευγουμε εμεις-να φυγουν αυτοι
βορρας-νοτος,βαλτε βενζινα..
http://www.mybike.gr" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.advrider.gr" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.facebook.com/groups/340966959385723/" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.facebook.com/groups/1535032233422647/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
HackmaN
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4582
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ 2012, 17:21
Gender: Male
Other: 1098

Re: Are You The New Ducati Scrambler?

Δημοσίευση από HackmaN »


Να γιατί μονό δισκόφρενο! :mrgreen:
Εικόνα
HackmaN 88
749s < HM Evo SP < Streetfighter S
Άβαταρ μέλους
πυξιδας990
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 8641
Εγγραφή: Τρί 10 Απρ 2012, 20:58
Gender: Male
Other: ΚΤΜ 990 ADV ORANGE
Τοποθεσία: ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ

Re: Are You The New Ducati Scrambler?

Δημοσίευση από πυξιδας990 »

HackmaN έγραψε:
Να γιατί μονό δισκόφρενο! :mrgreen:
ο δρομος που το γυριζανε που ειναι?
δεν φευγουμε εμεις-να φυγουν αυτοι
βορρας-νοτος,βαλτε βενζινα..
http://www.mybike.gr" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.advrider.gr" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.facebook.com/groups/340966959385723/" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.facebook.com/groups/1535032233422647/" onclick="window.open(this.href);return false;
Vasko
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Σάβ 14 Νοέμ 2009, 20:06
Gender: Male
Other: Yamaha MT 03
Τοποθεσία: Σαλαμινα

Re: Are You The New Ducati Scrambler?

Δημοσίευση από Vasko »

Εχθες δοκιμασα το Scrabler Icon στην Ducati.
Πριν την κρινω θελλω να πω οτι οδηγω μοτοσυκλετες σαραντα χρονια, θεωρω τον εαυτο μου εμπειρο και δεν αλλαζω μοτοσυκλετες σαν τα πουκαμισα.
Πρωτα απ'ολα, η μοτοσυκλετα ειναι ΟΜΟΡΦΗ αν και αυτο ειναι πολυ υποκειμενικο.
Αν επρεπε να την χαρακτηρισω με μια λεξη, θατην χαρακτηριζα ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ για το ειδος της.
Ειναι ευκολα προσβασιμη, σχετικα στενη και ευκολη στις μανουβρες.
Ο κινητηρας ειναι μεστος και η ιπποδυναμη ικανη.
Τα φρενα της ειναι δυνατα (το μπροστινο) αλλα δεν δοκιμασα το ABS γιατι ειχα και τον γιο μου μαζι.
Οι αναρτησεις ειναι σχετικα σφιχτες αλλα επιφυλασσομαι γιατι ηταν ακομα καινουργιες.
Για την καταναλωση δεν εχω γνωμη, αλλα ποτε δεν ηταν κριτηριο επιλογης μοτοσυκλετας διοτι τις οδηγω γιατι μου αρεσουν και οχι γιατι πρεπει π.χ. μονο για να παω στην δουλεια μου.
Οπως συμβαινει παντοτε, υπαρχουν και καποια αρνητικα σημεια.
Πρωτον ενσταση για το οργανο, δεν νομιζω οτι της ταιριαζει πληρως ψηφιακο και δεν διακρινονται ευκολα οι ενδειξεις (τουλαχιστον την ημερα). Επρεπε να ειχε ενα αναλογικο στροφομετρο, οπως μονο η Ducati θα μπορουσε να εχει σχεδιασει, και να ειχε ενσωματωμενες ολες τις ψηφιακες ενδειξεις.
Δευτερο, η αποσταση μεταξυ σελας (η οποια θα επρεπε ισως να ηταν λιγο πιο σφιχτη) και μασπιε ειναι μαλλον μικρη (ειμαι 1,75) και ισως σε μεγαλες αποστασεις να γινει κουραστικη.
Τριτο και τελευταιο, το τιμονι μου φανηκε καπως ψηλο γιαυτο και (οταν ελθει η ωρα) ειμαι για το Full Throtle.
Θεωρω τα αρνητικα σημεια μικρης σημασιας γιατι εντελει η μοτοσυκλετα ειναι ΑΠΟΛΑΥΣΤΙΚΗ.

Ελπιζω να βοηθησα.
Χαιρετω
Vasko
Άβαταρ μέλους
Stelios62
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2874
Εγγραφή: Παρ 20 Νοέμ 2009, 02:52
Gender: Male
Other: Pantah 600 SL
Τοποθεσία: Κερατσινι

Re: Are You The New Ducati Scrambler?

Δημοσίευση από Stelios62 »

...sorry για το late.
Tωρα εδω που τα λεμε δεν φταιει ο καθε υποψηφιος αγοραστης που μπαινει σε φορουμ ducatisti και ρωταει τι να παρει μεταξυ honda ( σκουτεροειδες ) ή ducati ....... και προσπαθουν καποιοι απεγνωσμενα , σαν τηλε-πωλητες , να τον πεισουν οτι το δικο μας προιον ειναι καλυτερο, πιο οικονομικο , πιο αντοχης κ.λ.π κ.λ.π ........ !!!!! :zep:

Πες τε του εσεις την αληθεια την επομενη φορα με τροπο , γιατι εμενα ..... μου ξεφευγουν ωμα ......! :getout:
Stelios
Pantah 600 SL

http://www.italian.sakura.ne.jp/bad_toy ... ine05.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.italian.sakura.ne.jp/bad_toy ... ine04.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Xenokratis
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2391
Εγγραφή: Κυρ 07 Μαρ 2010, 22:51
Gender: Male
Bike: 996
Other: Hypermotard 796
Τοποθεσία: Saλλoniki ΣΕ ΛΕΩ!

Re: Are You The New Ducati Scrambler?

Δημοσίευση από Xenokratis »

Stelios62 έγραψε:...sorry για το late.
Πες τε του εσεις την αληθεια την επομενη φορα με τροπο , γιατι εμενα ..... μου ξεφευγουν ωμα ......! :getout:
Chief Μου, οπως γενήκαμε πρέπει να τα τρώμε και αυτα.....

Οταν ο Since 1970 ελεγε οτι καποτε πέρναμε ντουκο και παρακαλάγαμε απτα νάυλα να φτάκει ισα με το συνεργείο....ακουγοταν γραφικό...περίεργο και ανυπόστατο.....
Πλέον εχουμε περάσει σε μια νεα ταξη πραγμάτων που τα ντουκατι αποτελουν fashion σταιλινγκ τρεντ κ.τλ....Δε ξερω αν ειναι καλο για κακο...παντως προχτές που πέρασα απο τα κεντρικα για να παρω κατι φιλτρα, ειδα κόσμο να χαλβαδιάζει τα σκραμπλεράκια που απτο παρουσιαστικό του και μονο (δε κρίνω τι ειναι ο καθείς...δικαιωμα του), ΔΕΝ θα πάταγαν πριν απο 5-6-7 χρονια στην πλαταιων για να πάρουν ντούκο.....με οοο,τι αυτο συνεπαγεται.....

Αλλαξανε οι ανθρωποι....αδερφε μου....που ελεγε και ο Στράτος....

Τωρα να δεις που θα φτακουνε τα "γνησια" σκράμπλερ....
Mωρέ, θα την πάρω την ψαρόβαρκα....!!!

Καλό ταξίδι μικρέ....
Άβαταρ μέλους
ClassicNikos
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Σάβ 06 Φεβ 2010, 19:52
Gender: Male
Bike: 916SPS
Other: hypermotard 1100

Re: Are You The New Ducati Scrambler?

Δημοσίευση από ClassicNikos »

στελιο και ο σκουτερας εχει δικαιωμα να οδηγικη πραγματικο μηχανακι.που ξερεις μπορει να γουσταρει ναι να μεινει,αν οχι......τοτε καποιος τυχερος σε κανα χρονο θα παρει σκραμπλερ φθηνοτερα :mrgreen:
ΔΥΟ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΕΝ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΟΥΝ ΠΟΤΕ...Η........SS 750 ΤΟΥ 1974, ΚΑΙ Ο ........ JIMI HENDRIX.........
Άβαταρ μέλους
Stelios62
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2874
Εγγραφή: Παρ 20 Νοέμ 2009, 02:52
Gender: Male
Other: Pantah 600 SL
Τοποθεσία: Κερατσινι

Re: Are You The New Ducati Scrambler?

Δημοσίευση από Stelios62 »

ClassicNikos έγραψε:στελιο και ο σκουτερας εχει δικαιωμα να οδηγικη πραγματικο μηχανακι.που ξερεις μπορει να γουσταρει ναι να μεινει,αν οχι......τοτε καποιος τυχερος σε κανα χρονο θα παρει σκραμπλερ φθηνοτερα :mrgreen:
.. δεν διαφωνω στο δικαιωμα , απλως ξεχωριζω ..... οτι αλλο ειναι να ρωτας πληροφοριες του τυπου " τι με συμβουλευετε ρε παιδια γιατι γουσταρω τα ducati " .... και αλλο ειναι να μπαινεις στον "οικο των ducatisti" προσπαθωντας να βρεις συμπαρασταση απο καποιον ηδη κατοχο , πανω σε διλημματα αντοχης , αξιοπιστιας , μεταπωλησης κ.λ.π κ.λ.π. τα οποια θα σε πεισουν και εκ των εσω μαλιστα , βουρ .... για HONDA σκουτερ. :whistling:

Ημαρτον ..... χιλιες φορες το HONDA .... και μαλιστα σε μοντελο Jazz .... το συστηνω ανεπιφυλακτα , ειλικρινα. :mrgreen:
Stelios
Pantah 600 SL

http://www.italian.sakura.ne.jp/bad_toy ... ine05.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.italian.sakura.ne.jp/bad_toy ... ine04.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
ASLAN
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3137
Εγγραφή: Πέμ 12 Ιουν 2008, 22:55
Gender: Male
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη .

Re: Are You The New Ducati Scrambler?

Δημοσίευση από ASLAN »

Aκομα και το scrambler ειναι γνησιο ducati ,εχει ολα αυτα που μας αρεσουν στα ducati και τιποτα απο αυτα που μας κουραζαν .εξελιξη λεγεται .Ξερω μερικους που πιστευουν οτι οταν ζουσαμε στις σπηλιες η ζωη ηταν καλυτερη πιο απλη και πιο ρομαντικη.Σορυ αλλα διαφωνω .
Νίκος.
Άβαταρ μέλους
πυξιδας990
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 8641
Εγγραφή: Τρί 10 Απρ 2012, 20:58
Gender: Male
Other: ΚΤΜ 990 ADV ORANGE
Τοποθεσία: ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ

Re: Are You The New Ducati Scrambler?

Δημοσίευση από πυξιδας990 »

ASLAN έγραψε:Aκομα και το scrambler ειναι γνησιο ducati ,εχει ολα αυτα που μας αρεσουν στα ducati και τιποτα απο αυτα που μας κουραζαν .εξελιξη λεγεται .Ξερω μερικους που πιστευουν οτι οταν ζουσαμε στις σπηλιες η ζωη ηταν καλυτερη πιο απλη και πιο ρομαντικη.Σορυ αλλα διαφωνω .
στις σπηλιες δεν ειχαν και wi-fi. :mrgreen: :mrgreen:


το σκραμπλερακι ειναι μια χαρα μηχανακι και θα μπασει κοσμο στην οικογενεια.
εκτος αν θελουμε να περιχαρακωθουμε.
δεν φευγουμε εμεις-να φυγουν αυτοι
βορρας-νοτος,βαλτε βενζινα..
http://www.mybike.gr" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.advrider.gr" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.facebook.com/groups/340966959385723/" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.facebook.com/groups/1535032233422647/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
KRS
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2587
Εγγραφή: Κυρ 05 Απρ 2009, 22:17
Gender: Male
Τοποθεσία: KAΛΑΜΑΤΑ

Re: Are You The New Ducati Scrambler?

Δημοσίευση από KRS »

Καλημέρες!

Σίγουρα είναι καλό μηχανάκι και η εταιρεία θα πουλήσει παντού αλλά και στην Ελλάδα αρκετά (δεδομένης της κατάστασης).

Όσο για τις "σπηλιές" κλπ, μάλλον δεν είχατε ψάξει καλά τι αγοράζατε..
Τα μπολονέζ έκαναν/κάνουν λίγα πράγματα αλλά πάνω από το μέσο όρο σε σχέση με άλλα μηχανάκια...αυτό ίσχυε κυρίως για το παρελθόν μια και ο ανταγωνισμός έχει βελτιωθεί αρκετά.

Α, επιπλέον τα περισσότερα δεν τα έκαναν/κάνουν καθόλου καλά και πολύ κάτω από το μέσο όρο.
Με ένα 900αρι αερόψυκτο η καθημερινή μετακίνηση π.χ στην Αθήνα, ήταν/είναι βασανιστήριο πρώτα για το μηχανάκι και δευτερευόντως για τον αναβάτη.
Στο ταξίδι ήθέλες συμβιβασμούς (πολλούς) μέχρι που βγήκαν τα st και μετά τα multi 1000 (δεν τα λες και άνετα..).
Eπίσης υπήρχαν και υπάρχουν προβλήματα αξιοπιστίας στα 4V και κάποιες τσαπατσουλιές από το εργοστάσιο σε καλωδιώσεις κλπ σε όλα.
Συμβιβαζόσουν και με το "περίμενε" στα αντ/κα...σ' αυτό όντως προ e-bay ήταν "σπηλιά"..

Αυτά τα ξέρεις πριν αγοράσεις, ειδικά αν έδινες πριν 10 χρόνια 10.000+ ευρώ ή πριν 20 πάνω από 4 εκατομμύρια δραχμούλες . Έρευνα αγοράς λέγεται...
-ΧΡΗΣΤΟΣ-

Οι αντρες οδηγανε κατω απο την τιμονοπλακα !!!!!

S.T.R

scuadra tryferoudia racing
Απάντηση