ST4S ABS

Απάντηση
Spok
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ 25 Μάιος 2008, 15:53
Gender: Male
Bike: Sport 1000
Other: BMW R75/7

ST4S ABS

Δημοσίευση από Spok »

Καλησπέρα σε όλους.
Καινούργιος είμαι κι ανοίγω το topic για να πάρω γνώμες από ανθρώπους που ξέρουν πολλά περισσότερα από εμένα στις Ducati.
Λοιπόν είμαι στη σκέψη να αγοράσω μια ST4S ABS (όχι το τελευταίο μοντέλο, αλλά το πορηγούμενο, ένα ήταν νομίζω πριν, αυτό με το μικρό φανάρι και τα αναλογικά στοφόμετρο και ταχύμετρο) σε χρώμα γκρι, όχι μεταλικό, άρα όχι και κόκκινες ζάντες).
Αν γίνεται θέλω τη γνώμη σας, επί όλων των βασικών (π.χ. ποιότητα, οδηγική συμπεριφορά, απόδοση, αξία, προβλήματα κλπ).
Ευχαριστώ εκ των προτέρων κι αναμένω.
Άβαταρ μέλους
Miyu
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Σάβ 22 Μαρ 2008, 11:43
Gender: Female
Bike: Monster S4RS
Τοποθεσία: Λευκαδα

Re: ST4S ABS

Δημοσίευση από Miyu »

Καλως ηρθες στην παρεα μας!!!! :rose:
"...για να μην καταρρευσουμε , πρεπει να αναζητησουμε ξανα
τη χαρα στην αξια των απλων πραγματων και των ανθρωπινων σχεσεων.
σε οτι δεν αγοραζεται"
ΠΙΕΡ ΠΑΟΛΟ ΚΑΛΤΣΟΛΑΡΙ



Θελει κοτσια να φτιαχνεις χωρο γιαυτα που γουσταρεις.
Άβαταρ μέλους
TK Alice
Desmo Member
Desmo Member
Δημοσιεύσεις: 1100
Εγγραφή: Τετ 02 Απρ 2008, 23:28
Gender: Male
Bike: Monster 695
Other: Aprilia Tuono 50
Τοποθεσία: Γλυφάδα

Re: ST4S ABS

Δημοσίευση από TK Alice »

:hi4:
The World is Speeding as my Right Hand Takes Alice into Wonderland
When in doubt...GAS THE MATHAFUCKA!!!!

Η ΠΟΥΤ.... ΚΑΙ ΑΝ ΚΡΥΦΤΕΙ Η ΧΑΡΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΦΗΝΕΙ
Gospadi Mamachka!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Stelth
Almost Ducatista
Almost Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1414
Εγγραφή: Κυρ 23 Μαρ 2008, 08:00
Gender: Male
Bike: Multistrada 1100
Other: SYM 150
Τοποθεσία: Αίγιο

Re: ST4S ABS

Δημοσίευση από Stelth »

Spok :welcome:
Αντρέας
Το χθες είναι ιστορία.
Το αύριο είναι μυστήριο.
Το σήμερα είναι δώρο.
Άβαταρ μέλους
DKP
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 461
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 17:38
Gender: Male
Bike: ST4
Τοποθεσία: Ηράκλειο-Κρήτη

Re: ST4S ABS

Δημοσίευση από DKP »

Spok έγραψε:Καλησπέρα σε όλους.
Καινούργιος είμαι κι ανοίγω το topic για να πάρω γνώμες από ανθρώπους που ξέρουν πολλά περισσότερα από εμένα στις Ducati.
Λοιπόν είμαι στη σκέψη να αγοράσω μια ST4S ABS (όχι το τελευταίο μοντέλο, αλλά το πορηγούμενο, ένα ήταν νομίζω πριν, αυτό με το μικρό φανάρι και τα αναλογικά στοφόμετρο και ταχύμετρο) σε χρώμα γκρι, όχι μεταλικό, άρα όχι και κόκκινες ζάντες).
Αν γίνεται θέλω τη γνώμη σας, επί όλων των βασικών (π.χ. ποιότητα, οδηγική συμπεριφορά, απόδοση, αξία, προβλήματα κλπ).
Ευχαριστώ εκ των προτέρων κι αναμένω.
Καλώς όρισες :)

Το ST4 S-ABS είναι ένα 996 με τουριστικά ρούχα ή αν θέλεις ένα 996 με ανθρώπινη, για ταξίδια, θέση οδηγού-συνεπιβάτη και προστασία ακόμα και σε ταχύτητες κοντά στην τελική της (253 km/h πραγματικά, ένδειξη οργάνου 270).
Η συμπεριφορά της στο δρόμο έχει χαρακτηριστεί ‘’racing sport-touring’’ και δίκαια αν αναλογιστείς οτι δεν μιλάμε απλώς για τους 117 ίππους στον στρόφαλο, μόλις 5 λιγότερους απο το 996 SBK (112 περίπου στον τροχό στις 9.000 στροφές), όσο για τα 8 kg ροπής (9.5 kg στις 7.100, στον τροχό) απο τις 3-10.000 στροφές, με ένα πλαίσιο αποδεδειγμένης αξίας, μπροστινή ανάρτηση Showa 43 mm με χρυσή επικάλυψη νιτριδίων τιτανίου, πίσω ένα Olins, που δεν νομίζω πως χρειάζεται σχόλια και φρένα με Φ !!!.
Το συγκεκριμένο μοντέλο είναι μία απο τις ελάχιστες μοσυκλέτες που μπορούν να οδηγηθούν πραγματικά γρήγορα, αν το θές, με δύο άτομα και αποσκευές σε ταξίδι και αφού την ξεφορτώσεις, στην πίστα (μόνος ε !).
Προβλήματα; Όσα θα σου δημιουργήσουν ανίδεα (στα Ducati) μαστόρια, στην ποιοτική κατά τα άλλα μηχανή σου.
Έναν καλό έλεγχο λοιπόν, σε έναν γνώστη ducatoμηχανικό της περιοχής σου, ένα ζευγάρι μαλακά λάστιχα και...καλορίζικη !
Δημήτρης
Το νού σας εκεί έξω !!!
Spok
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ 25 Μάιος 2008, 15:53
Gender: Male
Bike: Sport 1000
Other: BMW R75/7

Re: ST4S ABS

Δημοσίευση από Spok »

Δηλαδή Δημήτρη, μου λες πως αν είναι εντάξει η μοτοσικλέτα, να προχωρήσω.
Σας ευχαριστώ όλους και για τα καλοσωρίσματα και για τις γνώμες που καταθέσατε. Αν υπάρχει βέβαια κανείς άλλος που έχει άποψη για το συγκεριμένο μοντέλο, θα ήθελα να τη διαβάσω.
Και πάλι ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
DKP
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 461
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 17:38
Gender: Male
Bike: ST4
Τοποθεσία: Ηράκλειο-Κρήτη

Re: ST4S ABS

Δημοσίευση από DKP »

Spok έγραψε:Δηλαδή Δημήτρη, μου λες πως αν είναι εντάξει η μοτοσικλέτα, να προχωρήσω.
ΜΟΝΟ αφού το τσεκάρει μηχανικός και έχεις πλήρη συνείδηση πως μπαίνεις σ' έναν κόσμο απο όπου δεν υπάρχει γυρισμός !!! :))
Δημήτρης
Το νού σας εκεί έξω !!!
Άβαταρ μέλους
taSOS
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 622
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 15:36
Gender: Male
Bike: Paul Smart
Other: BMW R1100GS
Τοποθεσία: Κερκυρα

Re: ST4S ABS

Δημοσίευση από taSOS »

Είμαι κάτοχος μιας ST4S , abs , 05 μοντέλο . Με την μηχανή είμαι απόλυτα ευχαριστημένος !! Ο τρόπος που αποδίδει και η αίσθηση , είναι απλά ...... ηδονική !! Το Abs της ενεργοποιείται μόνο όταν πραγματικά χρειαζετε , και έχει σχεδόν αναιπαιθητη λειτουργία .

Ενα μείον , είναι οτι έχει θεομακρω κιβώτιο!!! σου συνειστω να την κοντινης , βάζοντας 42 δόντια γρανάζι πίσω !! (14-42 , απο 14-38 )

Επίσης η μηχανή πρέπει να πηγαίνει με 30-40 χιλιόμετρα για να πηγαίνει ομαλά , σε πιο χαμηλές ταχύτητες , σκορτσαρει .( βελτιώνετε με το 42αρι γρανάζι )

Δεν ειναι μοτοσικλέτα για μεσα στην πόλη και την κίνηση , αλλά σε ενα ορεινό στροφηλικι , θα την ευχαριστηθείς τα μέγιστα !

Αν ασχοληθείς με τις αναρτήσεις τις , οι οποίες είναι κορυφαίας ποιότητας , γίνετε αντάξια μιας SS στην πιστα !

ελπίζω να βοήθησα ! :)
http://www.youtube.com/watch?v=5b4dzQ8L ... 6j--RXp6bk" onclick="window.open(this.href);return false;


Σα βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη,
να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος,
γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις.
Τους Λαιστρυγόνας και τους Κύκλωπας,
τον άγριο Ποσειδώνα δεν θα συναντήσεις,
αν δεν τους κουβανείς μες στην ψυχή σου,
αν η ψυχή σου δεν τους στήνει εμπρός σου.
Spok
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ 25 Μάιος 2008, 15:53
Gender: Male
Bike: Sport 1000
Other: BMW R75/7

Re: ST4S ABS

Δημοσίευση από Spok »

Σε ευχαριστώ taSOS ήσουν κατατοπιστικός.
Είμαι περίπου έτοιμος να προχωρήσω στην αγορά. Όμως για πες μου αν έχεις διάθεση, όταν λες δεν είναι για μέσα στην πολη, μου αποκλείεις να τη χρησιμοποιώ, και εντός πόλεως; Διόιτ μερικές από τις διασρομές μου θέλω να τις κάνω με δίκυκλο.
Επίσης μπορείς να μου πεις εάν υπάρχει (και ποια είναι) ουσιαστική διαφορά μεταξύ του μοντέλου 03 (που συζητώ να πάρω εγώ) και του 05 που έχεις, πέραν τωων διαφορών στην εμφάνιση (μεγαλύτερο φανάρι κλπ);

Με εκτίμηση

Spok
Άβαταρ μέλους
taSOS
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 622
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 15:36
Gender: Male
Bike: Paul Smart
Other: BMW R1100GS
Τοποθεσία: Κερκυρα

Re: ST4S ABS

Δημοσίευση από taSOS »

Spok έγραψε:Σε ευχαριστώ taSOS ήσουν κατατοπιστικός.
Είμαι περίπου έτοιμος να προχωρήσω στην αγορά. Όμως για πες μου αν έχεις διάθεση, όταν λες δεν είναι για μέσα στην πολη, μου αποκλείεις να τη χρησιμοποιώ, και εντός πόλεως; Διόιτ μερικές από τις διασρομές μου θέλω να τις κάνω με δίκυκλο.
Επίσης μπορείς να μου πεις εάν υπάρχει (και ποια είναι) ουσιαστική διαφορά μεταξύ του μοντέλου 03 (που συζητώ να πάρω εγώ) και του 05 που έχεις, πέραν τωων διαφορών στην εμφάνιση (μεγαλύτερο φανάρι κλπ);

Με εκτίμηση

Spok

:) με όλες της μηχανές , κάνεις τα πάντα ( σχετικά ) Μέσα στην πόλη θα σε κουράσει , γιατί , το τιμόνι δεν κόβει αρκετά ( όπως σε όλες της Duc ) , Στην κίνηση , καλοκαίρι θα ζεσταθεί , και το βεντιλατερ θα στέλνει τον ζεστό αέρα στα πόδια σου , και στα συνεχή σταματά - ξεκινά , θα σου σκορτσαρει ! Η πόλη είναι ενα περιβάλλον που δεν ταιριάζει στην μηχανή ! θα πας , αλλά θα σε κούρασή !!! ( μιλάω πάντα για κίνηση και μποτιλιάρισμα ! αν είναι ανοιχτοί οι δρόμοι , np !! )

βάλε και το αυξημένο κόστος ανα χιλιόμετρο !! αν θες να εξερευνήσεις την σπορ πλευρά της μηχανής , θα έχεις και κάποιο ζευγάρι μαλακά λάστιχα! είναι αμαρτία ( κατ την γνώμη μου ) να τα τρως μέσα στην Αθηνά !!

Διαφορές ουσιαστικές δεν υπάρχουν , τα γνωστά , νεο φανάρι , και νέα ( σαν της multistrada ) όργανα .

Η μηχανή είναι πολύ καλή , ίσως κορυφαία , σαν SPOR touring , με τα καλύτερα περιφερειακά της αγοράς ! , την παίρνεις , και δεν χρειάζεται να τις ρίξεις ουτε ενα ευρώ για "βελτίωση" :thumbsup:


edit@ ρίξε μια ματιά και εδώ http://www.ducati.com/bikes/my2004/duca ... ST4SABS-04" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.youtube.com/watch?v=5b4dzQ8L ... 6j--RXp6bk" onclick="window.open(this.href);return false;


Σα βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη,
να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος,
γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις.
Τους Λαιστρυγόνας και τους Κύκλωπας,
τον άγριο Ποσειδώνα δεν θα συναντήσεις,
αν δεν τους κουβανείς μες στην ψυχή σου,
αν η ψυχή σου δεν τους στήνει εμπρός σου.
kompimen
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 232
Εγγραφή: Πέμ 08 Δεκ 2011, 13:35

Re: ST4S ABS

Δημοσίευση από kompimen »

:thumbsup: πολύ καλό!!!
Άβαταρ μέλους
george-ss
Ducatista
Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1970
Εγγραφή: Παρ 06 Μάιος 2011, 14:10
Gender: Male
Bike: 999R
Other: cagiva c12r
Τοποθεσία: θεσσαλονικη
Επικοινωνία:

Re: ST4S ABS

Δημοσίευση από george-ss »

είχα το στ3 και ήταν πολύ βολικό εργαλείο προχώρα :thumbsup:
ένα εικονίδιο ίσων χίλιες λέξεις
Άβαταρ μέλους
johnduc
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6922
Εγγραφή: Δευ 14 Απρ 2008, 22:19
Gender: Male
Bike: 916
Τοποθεσία: Thessalonique,Macédoine-Centrale

Re: ST4S ABS

Δημοσίευση από johnduc »

ντάξει πιστεύω μετα απο τρία χρόνια να έχεις γνώμη και μόνος σου για το ST4... :mrgreen:


κοιτάτε και καμιά ημερομηνία δημοσίευσης ρε... :tooth2:
Εικόνα
COMUNE DI BOLOGNA

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
gmulti
Desmo Member
Desmo Member
Δημοσιεύσεις: 1148
Εγγραφή: Σάβ 23 Οκτ 2010, 18:00
Gender: Male
Bike: Multistrada 1100S
Τοποθεσία: πατρα

Re: ST4S ABS

Δημοσίευση από gmulti »

:welcome1: :welcome1: :hibye:
ΕΙΜΑΙ ROCK ΕΓΩ. :urock: :urock:
ΚΟΥΦΑΛΕΣ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΟΛΟΙ ΜΕ ΕΝΑ MULTISTRADA ΘΑ ΚΑΤΑΛΗΞΕΤΕ
Άβαταρ μέλους
johnduc
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6922
Εγγραφή: Δευ 14 Απρ 2008, 22:19
Gender: Male
Bike: 916
Τοποθεσία: Thessalonique,Macédoine-Centrale

Re: ST4S ABS

Δημοσίευση από johnduc »

:lolol: :thumbsup:
Εικόνα
COMUNE DI BOLOGNA

Εικόνα
kompimen
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 232
Εγγραφή: Πέμ 08 Δεκ 2011, 13:35

Re: ST4S ABS

Δημοσίευση από kompimen »

johnduc έγραψε:ντάξει πιστεύω μετα απο τρία χρόνια να έχεις γνώμη και μόνος σου για το ST4... :mrgreen:


κοιτάτε και καμιά ημερομηνία δημοσίευσης ρε... :tooth2:


χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα έχω λιώσει λέμε!!!!! :lolol: :lolol: :lolol:
Άβαταρ μέλους
alex.p
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2532
Εγγραφή: Κυρ 12 Σεπ 2010, 23:05
Gender: Male
Other: monster 600 R
Τοποθεσία: αθηνα

Re: ST4S ABS

Δημοσίευση από alex.p »

:tooth2: :tooth2: :tooth2: :tooth2:
οταν το προσωπο του τερατος σταματησει να σε τρομαζει,σημαινει πως εχεις αρχισει να του μοιαζεις



NO Desmo NO PARTY


V for V2


ποτε με μουλτι........

ντουκατιστι μπουτσα,μπαλα και καρατε
Άβαταρ μέλους
JEKIS
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 872
Εγγραφή: Παρ 08 Ιούλ 2011, 16:50
Gender: Male
Bike: Monster 600
Τοποθεσία: ISLANDS BORA BORA

Re: ST4S ABS

Δημοσίευση από JEKIS »

Ακόμα θα γελάμε;Μετά από τόσα χρόνια;;;; :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Εικόνα



Εικόνα
Απάντηση