Παραβιαση stop!!!!!!!!

Μακρυά από μας...
Άβαταρ μέλους
immortale
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: Τετ 09 Σεπ 2009, 21:30
Gender: Male
Bike: Multistrada 1000S
Τοποθεσία: αθηνα

Παραβιαση stop!!!!!!!!

Δημοσίευση από immortale »

Εκει που καθομαι και γραφω τα ποστακια μου με το πρωινο καφε μου ακουω το μπαμ,βγαινω στο μπαλκονι και βλεπω ενα παλικαρι ξαπλωμενο στο δρομο και να φωναζει.Διχως να το σκεφτω κατεβαινω κατω.Μια κυρια ο θεος να την κανει ειχε πραβιαση το stop και τον ειχε πεταξει πανω σε ενα σταθευμενο αμαξι και αντι να δει αν ειχε χτυπησει το παλικαρι κοιταζε το αμαξι της και ελεγε το κολοπαιδο που πεταχτηκε και κατι τετοια.Ε δεν αντεξα και ανοιγω το στομα μου και εγινε τις τατανας το καγκελο.Ευτυχως το ασθενοφορο ηρθε γρηγορα και τον πηρε.Μεχρι να ερθει του εριξα λιγο νερο στο προσωπο τον καθαρισα απο τα αιματα προσπαθουσα να του δωσω κουραγιο αν και απο το λιγο που ειδα μαλλον εχει σπασει χερι,ποδι, και 2-3 ανοιγματα στο κεφαλι,οχι δεν φορουσε κρανος.Να ειναι καλα το παλικαρι και μακρια απο ολους μας τετοια πραγματα,αν και για μενα ειναι αργα να το λεω γιατι την πατησα!!!!!!!Καλο μεσημερι σε ολους παιδια.
Μανωλης
Άβαταρ μέλους
mostro620
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 4056
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 14:58

Re: Παραβιαση stop!!!!!!!!

Δημοσίευση από mostro620 »

Iστορίες καθημερινής τρέλλας.

Περαστικά στο παλικάρι και καλά μυαλά για την αυτοκινούμενη κυρία αλλά και για τον άτυχο μοτοσυκλετιστή.
Αλέξανδρος
Άβαταρ μέλους
παρασχος ρεπανας
Desmo Member
Desmo Member
Δημοσιεύσεις: 1124
Εγγραφή: Σάβ 24 Ιαν 2009, 12:42
Gender: Male
Bike: Multistrada 1100S
Other: αλλη..???
Τοποθεσία: ΡΟΔΟΣ..!!!!!

Re: Παραβιαση stop!!!!!!!!

Δημοσίευση από παρασχος ρεπανας »

immortal έγραψε:Εκει που καθομαι και γραφω τα ποστακια μου με το πρωινο καφε μου ακουω το μπαμ,βγαινω στο μπαλκονι και βλεπω ενα παλικαρι ξαπλωμενο στο δρομο και να φωναζει.Διχως να το σκεφτω κατεβαινω κατω.Μια κυρια ο θεος να την κανει ειχε πραβιαση το stop και τον ειχε πεταξει πανω σε ενα σταθευμενο αμαξι και αντι να δει αν ειχε χτυπησει το παλικαρι κοιταζε το αμαξι της και ελεγε το κολοπαιδο που πεταχτηκε και κατι τετοια.Ε δεν αντεξα και ανοιγω το στομα μου και εγινε τις τατανας το καγκελο.Ευτυχως το ασθενοφορο ηρθε γρηγορα και τον πηρε.Μεχρι να ερθει του εριξα λιγο νερο στο προσωπο τον καθαρισα απο τα αιματα προσπαθουσα να του δωσω κουραγιο αν και απο το λιγο που ειδα μαλλον εχει σπασει χερι,ποδι, και 2-3 ανοιγματα στο κεφαλι,οχι δεν φορουσε κρανος.Να ειναι καλα το παλικαρι και μακρια απο ολους μας τετοια πραγματα,αν και για μενα ειναι αργα να το λεω γιατι την πατησα!!!!!!!Καλο μεσημερι σε ολους παιδια.
να ειναι καλα το παιδι..... αυτες η γυναικες μια παρομοια φαση ετυχα και εγω.... μονο που δεν την εδειρα....
ΙΔΟΥ Η ΡΟΔΟΣ... ΙΔΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΠΗΔΗΜΑ..!!!!
panosduc

Re: Παραβιαση stop!!!!!!!!

Δημοσίευση από panosduc »

μετοπικη απο παραβιαση ειχα πριν 2.5 χρονια.ευτυχως φοραγα στολη και την εβγαλα με ενα μονο καταγματακι στο δαχτυλο.και εκει...παλι γυναικα ηταν και φωναζε ....οτι ειχε δικιο...ελα ομως που δεν ειχε........ :angry3: τουλαχιστον την καταλαβε την μ@λ$κι@ τις και μου εκανε δυλωση και αποζημιωθηκα και για κρανος και για την ολικη καταστροφη τις μοτο.........προσοχη,και περαστικα στο παλικαρι.
Άβαταρ μέλους
Anvas
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2165
Εγγραφή: Τρί 19 Αύγ 2008, 22:58
Gender: Male
Other: Moto Guzzi 1200sport
Τοποθεσία: Ν. Ιωνια, Αττικη
Επικοινωνία:

Re: Παραβιαση stop!!!!!!!!

Δημοσίευση από Anvas »

Το "δεν σε είδα" είναι καθημερινότητα... Το δεν τον-την είδα εγώ όμως, ο μοτοσυκλετιστής δεν παίζει με τίποτα. Σε μια σύγγκρουση δεν υπάρχει αποκλειστική ευθύνη του ενός μέρους. Χρειάζεται 2 εμπλεκόμενους. Ο ένας που κάνει την χοντράδα και ο άλλος που δεν εκτίμησε σωστά την κατάσταση και βρέθηκε στην πορεία του "βλαμένου".
Aνδρέας Β.
panosduc

Re: Παραβιαση stop!!!!!!!!

Δημοσίευση από panosduc »

Anvas έγραψε:Το "δεν σε είδα" είναι καθημερινότητα... Το δεν τον-την είδα εγώ όμως, ο μοτοσυκλετιστής δεν παίζει με τίποτα. Σε μια σύγγκρουση δεν υπάρχει αποκλειστική ευθύνη του ενός μέρους. Χρειάζεται 2 εμπλεκόμενους. Ο ένας που κάνει την χοντράδα και ο άλλος που δεν εκτίμησε σωστά την κατάσταση και βρέθηκε στην πορεία του "βλαμένου".
φιλε ανδρεα δεν θα συμφωνησω με τα λεγομενα σου.πως δηλαδη...θα εκτιμησω δηλαδη;;;;αν εγω παω καλα στο δρομο με 80 χλμ και ξαφνικα πεσει ενας μ@λ@κ@ς πανω μου...απο το πουθενα.ειναι φορες που δεν φταινε και οι δυο αλλα ο ενας.
Άβαταρ μέλους
Anvas
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2165
Εγγραφή: Τρί 19 Αύγ 2008, 22:58
Gender: Male
Other: Moto Guzzi 1200sport
Τοποθεσία: Ν. Ιωνια, Αττικη
Επικοινωνία:

Re: Παραβιαση stop!!!!!!!!

Δημοσίευση από Anvas »

panosduc έγραψε: φιλε ανδρεα δεν θα συμφωνησω με τα λεγομενα σου.πως δηλαδη...θα εκτιμησω δηλαδη;;;;αν εγω παω καλα στο δρομο με 80 χλμ και ξαφνικα πεσει ενας μ@λ@κ@ς πανω μου...απο το πουθενα.ειναι φορες που δεν φταινε και οι δυο αλλα ο ενας.
Ναι, νομικά φταίει ο ένας. Αλλά δεν θα έρθει απο το "πουθενά" αλλά από κάπου. Οφείλεις να τον έχεις δεί Πάνο. Είναι σαν τον καυγά. Χρειάζεται δύο :)
Aνδρέας Β.
panosduc

Re: Παραβιαση stop!!!!!!!!

Δημοσίευση από panosduc »

ανδρεα περνας μια διασταυρωση σιγα...και ερχετε καποιος με 1000......φταις;;;;;;
Άβαταρ μέλους
Stelth
Almost Ducatista
Almost Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1414
Εγγραφή: Κυρ 23 Μαρ 2008, 08:00
Gender: Male
Bike: Multistrada 1100
Other: SYM 150
Τοποθεσία: Αίγιο

Re: Παραβιαση stop!!!!!!!!

Δημοσίευση από Stelth »

Anvas έγραψε: Ναι, νομικά φταίει ο ένας. Αλλά δεν θα έρθει απο το "πουθενά" αλλά από κάπου. Οφείλεις να τον έχεις δεί Πάνο. Είναι σαν τον καυγά. Χρειάζεται δύο :)
Αντρέα είσαι λάθος.

Περαστικά στο παλικάρι.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Stelth την Σάβ 12 Σεπ 2009, 21:06, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Αντρέας
Το χθες είναι ιστορία.
Το αύριο είναι μυστήριο.
Το σήμερα είναι δώρο.
Άβαταρ μέλους
5os
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: Τετ 02 Απρ 2008, 11:12
Gender: Male
Bike: 1098R
Other: Beverly 250
Τοποθεσία: Χαλάνδρι

Re: Παραβιαση stop!!!!!!!!

Δημοσίευση από 5os »

όταν κάποιος παραβιάζει το στοπ φταίει 100% και όταν ζητάει και τα ρέστα από πάνω όπως η "κυρία" αυτό με εξαγριώνει...
και όχι δεν είσαι υποχρεωμένος να δείς κάποιον που έρχεται με τα όλα και περνάει το στοπ σα να μην υπάρχει
από την άλλη όμως για να λέμε την αλήθεια και επειδη έχουν δει πολλά τα ματια μου πάντα κόβω πολύ στις διασταυρώσεις δε πα να χει 100 στοπ ο άλλος γιατι αυτό που έχω καταλάβει ειναι ότι σε μερικούς/ες η μ@λ$κι@ δεν εχει οριο

και επίσης πότε επιτέλους θα μάθουμε να φοράμε κράνος;
5os


ΦΟΙΒΟΣ
Άβαταρ μέλους
kojak
Desmo Member
Desmo Member
Δημοσιεύσεις: 1022
Εγγραφή: Κυρ 19 Οκτ 2008, 03:38
Gender: Male
Bike: Multistrada 1000S
Other: s2r800,Vespa T5 150
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Παραβιαση stop!!!!!!!!

Δημοσίευση από kojak »

Ο Αντρέας (Anvas) έχει ένα δίκιο ρε παιδιά. Σαφώς και φταίει αυτός που παραβιάζει αλλά γενικότερα πρέπει να είμαστε προσεκτικοί ακόμα και στο πράσινο φανάρι, πόσον μάλλον στο stop.
Έχω αποφύγει τρακάρισμα με την μηχανή επειδή πέρασα υποψιασμένος και ... πέρασε κυρία το stop με το κινητό στα αυτάκι της.
Παραλίγο να της το βάλω αλλού βέβαια να ακούει καλύτερα... :angry3:

Άμα γίνει μλκ, εμείς είμαστε σε χειρότερη μοίρα , φταίμε, δεν φταίμε... Δυστυχώς...
Όχι φίλε μου, δεν είναι αυτό που "κοπανάει".
Αλλά αυτό θα είναι το επόμενο...

---Βασίλης---
Άβαταρ μέλους
bros400pgm
Ducatista
Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1506
Εγγραφή: Κυρ 10 Αύγ 2008, 10:15
Gender: Male
Other: APRILIA SXV 5.5
Τοποθεσία: PATRA

Re: Παραβιαση stop!!!!!!!!

Δημοσίευση από bros400pgm »

Aυτο που λεει ο Anvas, ευσταθει μονο σε δικαστικη διεκδικηση.......

Το δικαστηριο, ναι μεν θα αποφανθει υπερ σου, αλλα θα σου δωσει και ενα ποσοστο φταιξιματος.............ας πουμε ενα 5%......Εκει δηλαδη που θα ηταν να αποζημειωθεις για μηχανη, ρουχα, ψυχικη οδυνη, τραυματισμο, μεροκαματα, μεσον μεταφορας, θα σου κοψουν ενα ποσο................ :zep: :zep: :zep: :zep:
RSV MILLE FACTORY RULESSSSSSSSSSSSSSS
Άβαταρ μέλους
DESMOMAN
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2392
Εγγραφή: Τετ 02 Απρ 2008, 01:01
Gender: Male
Bike: 1098 Tri-Colore
Other: ST4S

Re: Παραβιαση stop!!!!!!!!

Δημοσίευση από DESMOMAN »

το οτι του εριξες νερο δεν ειναι απαραιτητα το σωστο.
δεν μπορω να κρινω γιατι δεν ημουν παρων αλλα σε αυτες τις φασεις το να ριχνεις νερο σε καποιον που μολις εχει χτυπησει ...απλα συντομευεις την αντιδραση '' ΣΟΚ '' .
Ο τραυματιας θελει ησυχια και καποιον να τον καθησυχασει οπως και να τον κρατα ζεστο.
Μετα που τον πηρε τον ασθενοφορο μπορεις να περιλαβεις την κυρια...
Αυτος που οδηγαει μοτοσυκλετα αν θελει να επιβιωσει ποσο μαλλον να την βγαλει αλωβητος ...
πρεπει να οδηγει χωρις προτεραιοτητα.


ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΡΕΛΑΙΝΕΣΑΙ ΑΛΛΑ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΔΕΙΣ ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ ΘΑ ΣΟΥ ΞΑΝΑΣΥΜΒΕΙ...ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΣ ΕΞΑΜΑΡΤΕΙΝ ΟΥΚ ΑΝΔΡΟΣ ΣΟΦΟΥ...
ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΑΝΤΑ ΦΤΑΙΜΕ ΕΜΕΙΣ...βεβαια μπορειτε παντα να μεταναστευσετε...
Άβαταρ μέλους
immortale
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: Τετ 09 Σεπ 2009, 21:30
Gender: Male
Bike: Multistrada 1000S
Τοποθεσία: αθηνα

Re: Παραβιαση stop!!!!!!!!

Δημοσίευση από immortale »

DESMOMAN έγραψε:το οτι του εριξες νερο δεν ειναι απαραιτητα το σωστο.
δεν μπορω να κρινω γιατι δεν ημουν παρων αλλα σε αυτες τις φασεις το να ριχνεις νερο σε καποιον που μολις εχει χτυπησει ...απλα συντομευεις την αντιδραση '' ΣΟΚ '' .
Ο τραυματιας θελει ησυχια και καποιον να τον καθησυχασει οπως και να τον κρατα ζεστο.
Μετα που τον πηρε τον ασθενοφορο μπορεις να περιλαβεις την κυρια...
Αυτος που οδηγαει μοτοσυκλετα αν θελει να επιβιωσει ποσο μαλλον να την βγαλει αλωβητος ...
πρεπει να οδηγει χωρις προτεραιοτητα.


ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΡΕΛΑΙΝΕΣΑΙ ΑΛΛΑ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΔΕΙΣ ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ ΘΑ ΣΟΥ ΞΑΝΑΣΥΜΒΕΙ...ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΣ ΕΞΑΜΑΡΤΕΙΝ ΟΥΚ ΑΝΔΡΟΣ ΣΟΦΟΥ...
ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΑΝΤΑ ΦΤΑΙΜΕ ΕΜΕΙΣ...βεβαια μπορειτε παντα να μεταναστευσετε...
Μαλλον δεν το διαβασες με προσοχη αυτο που εγραψα φιλε μου,του καθαρισα τα αιματα απο το προσωπο αυτο γραφω δεν τον εκανα μπανιο, και του εβρεξα λιγο και χειλη γιατι ειχαν ξεραθει.Μαλλον δεν εχεις ακουσει για τους ανθρωπους που εχουν φοβιες με το αιμα.
Μανωλης
Άβαταρ μέλους
immortale
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: Τετ 09 Σεπ 2009, 21:30
Gender: Male
Bike: Multistrada 1000S
Τοποθεσία: αθηνα

Re: Παραβιαση stop!!!!!!!!

Δημοσίευση από immortale »

[quote="DESMOMAN"]το οτι του εριξες νερο δεν ειναι απαραιτητα το σωστο.
δεν μπορω να κρινω γιατι δεν ημουν παρων αλλα σε αυτες τις φασεις το να ριχνεις νερο σε καποιον που μολις εχει χτυπησει ...απλα συντομευεις την αντιδραση '' ΣΟΚ '' .
Ο τραυματιας θελει ησυχια και καποιον να τον καθησυχασει οπως και να τον κρατα ζεστο.
Μετα που τον πηρε τον ασθενοφορο μπορεις να περιλαβεις την κυρια...
Αυτος που οδηγαει μοτοσυκλετα αν θελει να επιβιωσει ποσο μαλλον να την βγαλει αλωβητος ...
πρεπει να οδηγει χωρις προτεραιοτητα.
Οσο για το οτι φταιμε μονο εμεις,τι να σου πω μπραβο ωραια αντιληψη εχεις ΟΔΗΓΑΣ ΚΑΙ ΜΟΤΟ!!!Αν περασει ο αλλος με stop και σε βαλει απο κατω,σηκω πανω ΑΝ ΜΠΟΡΕΣΕΙΣ και πες του δεν τρεχει τιποτα εγω φταιω που ειμαι μοτοσυκλετιστης!!!Αυτο επρεπε να πω και γω σε αυτον που με εστειλε 3 χρονια στο κρεβατι και κοντεψα να χασω το ποδι μου...
Μανωλης
Άβαταρ μέλους
DESMOMAN
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2392
Εγγραφή: Τετ 02 Απρ 2008, 01:01
Gender: Male
Bike: 1098 Tri-Colore
Other: ST4S

Re: Παραβιαση stop!!!!!!!!

Δημοσίευση από DESMOMAN »

εχεις αλλη μια παραγραφο :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
immortale
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: Τετ 09 Σεπ 2009, 21:30
Gender: Male
Bike: Multistrada 1000S
Τοποθεσία: αθηνα

Re: Παραβιαση stop!!!!!!!!

Δημοσίευση από immortale »

DESMOMAN έγραψε:εχεις αλλη μια παραγραφο :thumbsup:
Καπου θα το χασα μαλλον,βλεπεις με ταραξες φιλε DESMO....Γιατι περασα αυτο που λεμε ουτε στον εχθρο μου.
Μανωλης
Άβαταρ μέλους
dagger moon
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 5139
Εγγραφή: Τρί 26 Αύγ 2008, 22:41
Gender: Female
Other: Aprilia-Pegaso 650ie
Τοποθεσία: Δυο ρόδες ρε !!!!!!!!!!!!!!!

Re: Παραβιαση stop!!!!!!!!

Δημοσίευση από dagger moon »

Μην νευριάζεις. Ο Σπύρος έχει πολλες γνώσεις και μεγάλη μοτοσυκλετιστική εμπειρία.
Τον έχω δει πως λειτούργησε σε κάποια περίπτωση με καποια ατυχία που υπήρξε και ξέρω τι σου λέω.
Εκφέρει την άποψη του και είναι σεβαστή. αν δεν συμφωνείς είναι άλλο θέμα.
Έκανες αυτό που έπρεπε. ετρεξες να βοηθήσεις ενα μοτοσυκλετιστή, ενα ανθρωπο.
Το να σου επισημαινει καποιος οτι αυτο που έκανες θα μπορουσε να μην ηταν το σωστό εκεινη τη στιγμή δεν είναι κακό.
Παρε το σαν μια υπόδειξη που ισως μελλοντικά σου φανεί χρήσιμη ... αν και το απεύχομαι... κανενας να μην πέφτει και κανενας να μην χρειαστεί τις οποιες - λίγες γνώσεις μας πανω σε αυτο το θέμα.

Επειδη έχω περάσει από ατύχημα που με ταλαιπωρει 23 χρόνια τωρα, βρεθηκα κι εγω στο παρα πέντε να χασω το πόδι μου ... αντιλαμβανομαι την ταραχη σου και τα συναισθηματα σου ...
Αυτό όμως πέρασε ... άστο πίσω σου ... μην διοχετευεις την οργή σου ετσι ... είναι λάθος ...
την τρέλα μου ... όσο και να πάλεψαν να μου την στερήσουν και όσο θα παλέψουν δεν μπορούν να μου την αφαιρέσουν...μόνο αυτήν έχω και αυτήν υπερασπίζομαι...
Άβαταρ μέλους
immortale
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: Τετ 09 Σεπ 2009, 21:30
Gender: Male
Bike: Multistrada 1000S
Τοποθεσία: αθηνα

Re: Παραβιαση stop!!!!!!!!

Δημοσίευση από immortale »

Μπορει και να εχεις δικιο,και ας με συγχωρεσει ο σπυρος για την επιθεση μου,αλλα οταν εχω χτυπησει το 2006 και εχω κανει 4 επεμβασεις με φουλ εξωτερικα σιδερα στο ποδι και τραβιεμαι ακομα με πολυ πονο,τοτε τα βλεπεις λιγο διαφορετικα τα πραγματα.
Μανωλης
Άβαταρ μέλους
eosforos
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 606
Εγγραφή: Κυρ 15 Φεβ 2009, 03:32
Gender: Male
Bike: Streetfighter V4
Other: hypermotard 1100s
Τοποθεσία: Κατερινη

Re: Παραβιαση stop!!!!!!!!

Δημοσίευση από eosforos »

Καλημερα και περαστικα στο παιδι.
Αν λεμε την βγαλεις χωρις τραυματισμο και ριξεις κανα δυο μπουνιες στην μαπα, ισχυει το "δεν σε ειδα " ?
Εικόνα
Εωσφορος (ο φερων την Ηω=αυγη) υιος της Ηους και του Αστραιου, αδελφος του Εσπερου.
Προπορευεται ο εωσφορος προαναγγελοντας την αυγη ακολουθουν η Ηως αυγη και ο Ηλιος
(κρατηρας Απουληια μουσειο Μοναχου)
Άβαταρ μέλους
dimitris848
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3853
Εγγραφή: Τρί 03 Φεβ 2009, 23:32
Gender: Male
Τοποθεσία: Αθήνα-Βύρωνας

Re: Παραβιαση stop!!!!!!!!

Δημοσίευση από dimitris848 »

Δέν χρειάζονται αυτά για μένα προσωπικά και για μερικούς γνωστούς ακόμη :) . Να υπάρχει το <<σθένος>> να τον κάνεις εσύ να ..κομπλάρει (άν την γλιτώσεις) και να σοκαριστεί αρκετά (στις χειρότερες περιπτώσεις χρειάζονται και φωνές.. με την καλή έννοια :mrgreen: ) με αυτά που θα του πείς. Δέν χρειάζονται απειλές και χειροδικίες γιατί μετά <<πατάει>> αυτός. Να κοιτάμε και να μήν το <<αγριέψουμε>> πολύ το πράγμα γιατί χάνεται και το δίκιο μας. Ετσι πάει. :cheers:
http://www.youtube.com/watch?v=s9Pto1YAAoc" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
interista
Ducatista
Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1849
Εγγραφή: Τετ 19 Αύγ 2009, 12:58
Gender: Male
Bike: 748SPS
Τοποθεσία: Βολος

Re: Παραβιαση stop!!!!!!!!

Δημοσίευση από interista »

ο μοτοσυκλετιστης οταν οδηγαει εχει αυξημενες αισθησεις και προσεχει παραπανω απο οτι πρεπει και ετσι πρεπει. γιατι οταν χτυπαμε με αμαξι εμεις θα ποναμε ενω ο αλλος θα ειναι οκ. γενικα στο δρομο με αυτα που βλεπω και βριζω και κανω και τσαμπουκα οταν φταιει ο αλλος. μου εχει τυχει να γλυστρησω σε μια στροφη στην πολη του βολου και αντι να με βοηθησουν (κανενας), ο πισινος κορναρε και ελεγε αντε φυγε απο την μεση ενω εγω ημουν κατω. οταν τα βλεπεις δεν λυπασε κανενα π&*$#η με αυτοκινητο.
Άβαταρ μέλους
geo_multi
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2853
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 20:49
Gender: Male
Bike: Multistrada 620
Τοποθεσία: Γκασμαδονήσι (ή αλλιώς Μυτιλήνη)

Re: Παραβιαση stop!!!!!!!!

Δημοσίευση από geo_multi »

DESMOMAN έγραψε: Αυτος που οδηγαει μοτοσυκλετα αν θελει να επιβιωσει ποσο μαλλον να την βγαλει αλωβητος ...
πρεπει να οδηγει χωρις προτεραιοτητα
Όπως έχουμε γίνει, έτσι είναι...
Γιώργος

Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο και ας είναι η φωτιά που θα σε κάψει
Άβαταρ μέλους
Anvas
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2165
Εγγραφή: Τρί 19 Αύγ 2008, 22:58
Gender: Male
Other: Moto Guzzi 1200sport
Τοποθεσία: Ν. Ιωνια, Αττικη
Επικοινωνία:

Re: Παραβιαση stop!!!!!!!!

Δημοσίευση από Anvas »

Το "χωρίς προτεραιότητα'' που ανέφερε ο Σπύρος είναι μοτοσυκλετιστικός νόμος. Προσέχουμε πάντα.
Τι να την κάνεις την αποζημίωση και την νομική δικαίωση αν σακατευτείς?

Παραθέτω ένα μικρό συντετμημένο μέρος απο το πόνημά μου "Οδηγός Επιβίωσης Πόλης με Μοτο" που ελπίζω κάποια μέρα να ολοκληρώσω...


-------------------------------------------------------------------------------------
Κεφ.3 Διασταυρώσεις

Ενα απ'τα βασικότερα κεφάλαια επικινδυνότητας.
Η συντριπτική πλειοψηφία των συγκρούσεων συμβαίνει στις διασταυρώσεις.
Είναι το σημείο που τέμνει δύο δρόμους και δύο διαφορετικές πορείες οχημάτων. Συμπεριφερόμαστε σε κάθε διασταύρωση το ίδιο, είτε έχουμε προτεραιότητα, είτε έχουμε πράσινο φανάρι : Θεωρούμε ως δεδομένο οτι κάποιος θα την παραβιάσει!

Δεν περνάμε καμμία διασταύρωση αν δεν έχουμε πλήρη οπτική εικόνα του διασταυρούμενου δρόμου στο βάθος του, δεξιά και αριστερά. (Ποτέ δεν ξέρεις απο που θα σου'ρθει....)
Εάν δεν έχουμε πλήρη οπτικό έλεγχο, δεν περνάμε! Τόσο απλό! Να θυμάστε πως το ιδανικό είναι η πλήρης ακινητοποίηση και έλεγχος.
Εντάξει, αυτό συνήθως δεν είναι δυνατό αλλά ας το έχουμε ως μέτρο..
Ας παραβιάσει ο άλλος τη διασταύρωση με "όσα". Οφείλουμε να τον έχουμε δει !
Αν δεν τον δούμε σημαίνει πως δεν προσαρμόσαμε την ταχύτητά μας και την προσοχή μας αναλόγως.
Σε τυφλές διασταυρώσεις (βλέπε Ι. Δροσοπούλου για όσους μένουν στην Αθήνα) είναι απαραίτητα τα σλάλομ, τα ζιγκ-ζαγκ δηλαδή. Αυτό αυξάνει την ορατότητά μας μέσα στο διασταυρούμενο στενό και την απόσταση μιας πιθανής εμπλοκής.
Ας το πάρουμε ως παιχνίδι! Βλέπω "απαγορεύεται δεξιά" ? Κοιτάω δεξιά για διερχόμενο όχημα και κάνω αποφυγή αριστερά. Πάντα.

Αξίωμα
{ Η ικανότητά μας να διατηρήσουμε την σωματική μας ακεραιότητα σε μία διασταύρωση είναι αντιθέτως ανάλογη με την ταχύτητα που κινούμαστε πάνω της}
--------------------------------------------------------------------------------------

Φίλοι μου Ντουκατίστες.
Η ευθύνη ξεκινάει απο τον ευατό μας. Αν δεν αναλάβουμε το μερίδιο ευθύνης που μας αναλογεί σε ένα ατύχημα η σε μια δύσκολη στιγμή της ζωής μας δεν πρόκειται ποτέ να βελτιωθούμε ως οδηγοί και ως άνθρωποι...
Aνδρέας Β.
Άβαταρ μέλους
mostro620
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 4056
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 14:58

Re: Παραβιαση stop!!!!!!!!

Δημοσίευση από mostro620 »

Aνδρέα πρόσθεσε και μια κλεφτή ματιά στους καθρέφτες σου σε κάθε σταμάτημα προ διασταύρωσης προς αποφυγή αυτοκινήτων που είναι θέμα χρόνου να σε περάσουν απο πάνω. :cool:
Αλέξανδρος
Απάντηση