Αφαιρεση κρανους μετα απο τροχαιο....

Αυτά που μας κρατάνε ασφαλείς
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Miyu
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Σάβ 22 Μαρ 2008, 11:43
Gender: Female
Bike: Monster S4RS
Τοποθεσία: Λευκαδα

Αφαιρεση κρανους μετα απο τροχαιο....

Δημοσίευση από Miyu »

18 Οκτ 2007, 08:38 ΠΡΟΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΟΛΩΝ ΑΠΟ ΤΟ 2005 ΙΣΧΥΟΥΝ ΤΑ ΑΚΟΛΟΥΘΑ.


Η εγκαιρη αφαιρεση κρανους απο καποιον αναβατη που εχει εμπλακει σε ατυχημα μπορει να του σωσει την ζωη.
Απλως πρεπει να γινει γρηγορα και με τον σωστο τροπο.
Παλαιοτερα πιστευαν οτι η αφαιρεση του κρανους μοτοσυκλετιστη που εχει εμπλακει σε ατυχημα επρεπε να γινετε αποκλειστικα απο εμπειρους γιατρους και νοσηλευτες πρωτων βοηθειων και οχι απο τους παρευρισκομενους στον τοπο του ατυχηματος.

Ο κυριος λογος γι'αυτο ειναι το ρισκο να προκληθει σοβαρος τραυματισμος της σπονδυλικης στηλης στην περιοχη του αυχενα απο την επιπολαιη προσπαθεια καποιου να αφαιρεσει το κρανος ενος αναβατη που εχει χασει τις αισθησεις του.
Προσφατες ερευνες ομως των επιστημονων που ασχολουνται με τις συνθηκες και τις επιπτωσεις διαφορων ατυχηματων δειχνουν οτι το σωστο ειναι να αφαιρειται αμεσα το κρανος απο καποιον που εχει εμπλακει σε ατυχημα.
Φυσικα αυτο πρεπει να γινει απο τους αμεσα παρευρισκομενους στον τοπο του ατυχηματος,αφου ο χρονος που θα περασει ,μεχρι την αφιξη του ασθενοφορου μπορει να αποβει εις βαρος του παθοντα.
Οι πιθανοτητες πνιγμου απο αιμα λογω εσωτερικης αιμορραγιας η ακομηα απο καταποση σπασμενων τμηματων του προσωπου ειναι πολυ μεγαλυτερες, ενω δεν μπορει να του δοθει το "φιλι της ζωης" σε περιπτωση που εχει σταματησει η αναπνοη.
Ολα αυτα ισχυουν και στην περιπτωση διαιρουμενου κρανους,στο οποιο το εμπρος τμημα ανασηκωνεται η κρανους τυπου Jet.
Δυστυχως η πλειονοτητα των Ελληνων οδηγων βρισκονται εντελως απροετοιμαστοι και χωρις καμια εξοικειωση στην θεα ενος μοτοσυκλετιστη στην ασφαλτο και αρκουνται μονο στο να καλεσουν την Τροχαια η τις Πρωτες Βοηθειες.
Στις υπολοιπες ευρωπαικες χωρες ειναι σχεδον υποχρεωτικη η στοιχειοδηε εκπαιδευση ολων των οδηγων στην παροχη πρωτων βοηθειων, με τριωρα μαθηματα που γινονται δωρεαν απο τον Ερυθρο Σταυρο η απο αντιστοιχα ιδρυματα,κατι που δεν ισχυει στην χωρα μας.
Τμημα της εκπαιδευσης ειναι και ηα αφαιρεση του κρανους, δειχνοντας με τις φωτογραφιες πως πρεπει να χειριστουμε σωστα μια τετοια περιπτωση.


Παραθετω και ενα :arrow: βιντεο με οδηγιες

Aπο το γειτονα φορουμ mybike...Σε τετοια θεματα δεν ειναι κακο να επαναλαμβανομαστε
"...για να μην καταρρευσουμε , πρεπει να αναζητησουμε ξανα
τη χαρα στην αξια των απλων πραγματων και των ανθρωπινων σχεσεων.
σε οτι δεν αγοραζεται"
ΠΙΕΡ ΠΑΟΛΟ ΚΑΛΤΣΟΛΑΡΙ



Θελει κοτσια να φτιαχνεις χωρο γιαυτα που γουσταρεις.
ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ
Almost Ducatista
Almost Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1385
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 23:37
Gender: Male
Other: Κ1200S - F800s
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ

Re: Αφαιρεση κρανους μετα απο τροχαιο....

Δημοσίευση από ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ »

Δεν θελω να αμφισβητισω τιποτα απο ολα αυτα Νατασα αλλα μου κανει αισθηση μιας και το εχω προσφατο το αγροτεμαχιο και τυχαια πισω μου ηταν μια γιατρος που ουρλιαζε να μην βγαλω το κρανος και να μην κουνιεμαι.Αλλα προφανως δεν τα λεσ τυχαια αυτα.
ONCE BMW RIDER
ALWAYS BMW RIDER
alximistis
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: Παρ 04 Ιούλ 2008, 14:52
Gender: Male
Bike: Multistrada 1100S

Re: Αφαιρεση κρανους μετα απο τροχαιο....

Δημοσίευση από alximistis »

Ξέρω πως το ποστάκι έχει γραφτεί πριν καιρούς αλλά θέλω να επισημάνω κάτι.

ΜΗΝ κάνετε τη μ@λ$κι@ και αφαιρέστε κράνος από μοτοσικλετιστή χτυπημένο!!!!!! Με την καμία όμως λέμε!!!!!
Η αφαίρεση κράνους μπορεί να σώσει τη ζωή δικυκλιστή ΜΟΝΟ αν γίνει από κάποιον που ξέρει! Όχι ντε και καλά γιατρό ή νοσοκόμο αλλά από κάποιον που γνω-ρί-ζει!!! Τέλος!!!
Και τι εννοώ γνωρίζει. Ότι έχει παρακολουθήσει (το λιγότερο) σεμινάρια διάσωσης και πρώτων βοηθειών ή κάποιος που πραγματικά ξέρει του έχει δείξει όχι μία φορά στα πεταχτά αλλά τόσες πολλές φορές που το κάνει αυτό που λέμε κτήμα του. Αλλιώς ΔΕΝ το επιχειρούμε! Στη θεωρία ναι είναι έτσι όπως τα γραέφι η Νατάσα η πράξη όμως διαφέρει πολύ. ΆΛλωστε το γράφει και η ίδια "αρκεί να γίνεται γρήγορα και με τον σωστό τρόπο". Επειδή αυτόν το σωστό τρόπο δεν τον ξέρουμε και μάλλον θα κάνουμε ζημιά ε καλύτερα να το αφήσουμε. :hibye:
Άβαταρ μέλους
DESMOMAN
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2392
Εγγραφή: Τετ 02 Απρ 2008, 00:01
Gender: Male
Bike: 1098 Tri-Colore
Other: ST4S

Re: Αφαιρεση κρανους μετα απο τροχαιο....

Δημοσίευση από DESMOMAN »

:thumbsup:
πρεπει κατ'αρχην να παρεις την ευθυνη ...
και για να το κανεις πρεπει να εισαι σιγουρος οτι τουλαχιστον μπορεις να βοηθησεις ...και οχι για να κανεις μια κατασταση χειροτερη.
ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΩΣΤΕ ΟΣΟ ΕΣΥ ΕΝΕΡΓΕΙΣ Η' ΟΧΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΤΑ ΣΩΣΤΙΚΑ ΣΥΝΕΡΓΕΙΑ.ΚΑΘΕ ΛΕΠΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥΤΙΜΟ.
Άβαταρ μέλους
jimdhm1100s
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Κυρ 13 Ιούλ 2008, 21:01
Gender: Male
Other: XLR250,DT200R
Τοποθεσία: Ραφήνα

Re: Αφαιρεση κρανους μετα απο τροχαιο....

Δημοσίευση από jimdhm1100s »

Πολλες φορες οι οδηγοι, ανακτουν τις αισθησεις τους και προσπαθουν να βγαλουν το κρανος.
Μη τους αφησετε!!! Ρωτηστε τους τα στοιχεια τους και επιβεβαιωστε οτι λειτουργει σωστα ο εγκεφαλος τους πριν τους αφησετε να το βγαλουν!Μπορει να εχει γινει δεκατεσσερα κομματια το κρανιο τους αλλα οσο φορανε το κρανος να εχουν τις αισθησεις τους αλλα λογω υπερβολικης αιματωσης του εγκεφαλου, ή εσωτερικης αιμορραγιας να μη μπορουν να κανουν ουτε μια απλη μαθηματικη πραξη! Οποτε και οκ να δειχνει καλυτερα να το τσεκαρουμε αυτο!!
Αντε να βγω απ'το Στρατό να παρω το Hyper μου!!!
Άβαταρ μέλους
Doc
Ducatista
Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1741
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 14:12
Gender: Male
Other: 999ΤΜΒ
Τοποθεσία: Pits
Επικοινωνία:

Re: Αφαιρεση κρανους μετα απο τροχαιο....

Δημοσίευση από Doc »

Όποτε θέλετε, κανονίστε να μαζευτούμε, να με κεράσετε 2 μπύρες και να σας πω 2-3 πράγματα που πρέπει να ξέρετε όλοι.

:hibye:
D3§m02K
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 7838
Εγγραφή: Δευ 24 Μαρ 2008, 00:07

Re: Αφαιρεση κρανους μετα απο τροχαιο....

Δημοσίευση από D3§m02K »

Doc έγραψε:Όποτε θέλετε, κανονίστε να μαζευτούμε, να με κεράσετε 2 μπύρες και να σας πω 2-3 πράγματα που πρέπει να ξέρετε όλοι.

:hibye:
Στα Ελληνικά όμως γιατρέ γιατί άμα αρχίσεις πάλι τα επιστημονικά . . . :whistling:
alximistis
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: Παρ 04 Ιούλ 2008, 14:52
Gender: Male
Bike: Multistrada 1100S

Re: Αφαιρεση κρανους μετα απο τροχαιο....

Δημοσίευση από alximistis »

Doc έγραψε:Όποτε θέλετε, κανονίστε να μαζευτούμε, να με κεράσετε 2 μπύρες και να σας πω 2-3 πράγματα που πρέπει να ξέρετε όλοι.

:hibye:

ήπως και κανά σουβλάκι;;; Καθότι είμαι φαγανό! :))
Άβαταρ μέλους
dim_gal
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 226
Εγγραφή: Κυρ 08 Νοέμ 2009, 13:14
Gender: Male
Bike: ST2S
Other: derbi senda
Τοποθεσία: Γαλαξιδι αθηνα

Re: Αφαιρεση κρανους μετα απο τροχαιο....

Δημοσίευση από dim_gal »

απ οσο γνωριζω απαγορευετε η αφαιρεση κρανους σε τραυματια,δεν αντιλεγω αλλα και δεν πιστευω απολυτα οσα λεει γιατι αν εχει ανοιξει το κεφαλι στα δυο,ταυτοχρονα περνεις την ευθηνη οταν του το βγαλεις με οτι αυτο συναιπαγαιτε...


παντα ορθιοι
Δημήτρης
Άβαταρ μέλους
rock n rolla_s4
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 4198
Εγγραφή: Τετ 26 Νοέμ 2008, 23:41
Gender: Male
Other: ΚαΤεΜούνα

Re: Αφαιρεση κρανους μετα απο τροχαιο....

Δημοσίευση από rock n rolla_s4 »

dimitris_tsap έγραψε:απ οσο γνωριζω απαγορευετε η αφαιρεση κρανους σε τραυματια,δεν αντιλεγω αλλα και δεν πιστευω απολυτα οσα λεει γιατι αν εχει ανοιξει το κεφαλι στα δυο,ταυτοχρονα περνεις την ευθηνη οταν του το βγαλεις με οτι αυτο συναιπαγαιτε...


παντα ορθιοι
Ρε παιδια.... ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ. Βρειτε μου εστω ΜΙΑ καταγεγραμενη περιπτωση που το κεφαλι ανοιξε στα δυο μετα την αφαιρεση κρανους και θα σας παραδεχτω. ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ αυτο. Ειναι καθαρα για θεμα της σπονδυλικης στηλης και του αυχενα
Όποια κι αν είναι η ερώτηση 990 Adventure είναι η απάντηση

Κάγκουρας
Άβαταρ μέλους
sakman
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3858
Εγγραφή: Παρ 17 Οκτ 2008, 09:19
Gender: Male
Bike: SS1000
Other: CBX 750 MONTESA 414
Τοποθεσία: Βριλήσσια

Re: Αφαιρεση κρανους μετα απο τροχαιο....

Δημοσίευση από sakman »

Αν κάποιος δεν ξέρει πώς να αφαιρέσει το κράνος , καλυτέρα να μην το προσπαθήσει .΄
Χρειάζονται 2 άτομα .
Το πρόβλημα είναι στον αυχένα .
Αυτά εν ολίγης . Μην το αναλύσουμε εδώ γιατί μπορεί να αποβεί μοιραίο με λάθος κινήσεις .
The Uncle Εικόνα
Άβαταρ μέλους
dim_gal
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 226
Εγγραφή: Κυρ 08 Νοέμ 2009, 13:14
Gender: Male
Bike: ST2S
Other: derbi senda
Τοποθεσία: Γαλαξιδι αθηνα

Re: Αφαιρεση κρανους μετα απο τροχαιο....

Δημοσίευση από dim_gal »

παντα ορθιοι[/quote]
Ρε παιδια.... ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ. Βρειτε μου εστω ΜΙΑ καταγεγραμενη περιπτωση που το κεφαλι ανοιξε στα δυο μετα την αφαιρεση κρανους και θα σας παραδεχτω. ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ αυτο. Ειναι καθαρα για θεμα της σπονδυλικης στηλης και του αυχενα[/quote]
τι να σου πω ρε φιλε...σιγουρα καταγεγραμενο ή δικη μου τετοια περιπτωση δεν εχω,απλα τι εχω ακουσει αλλα σιγουρα εχω επιρεαστει ως ενα σημειο...σε περιπτωση ατυχηματος δεν ξερω πως θα αντιδρασω....
Δημήτρης
Άβαταρ μέλους
moikan
Almost Ducatista
Almost Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1320
Εγγραφή: Σάβ 14 Φεβ 2009, 19:24
Gender: Male
Bike: Monster S4RS
Other: tdm 850
Τοποθεσία: leykada

Re: Αφαιρεση κρανους μετα απο τροχαιο....

Δημοσίευση από moikan »

πριν δυο μηνες διοργανοσαμε με την λεσχη μας και το νοσοκομειο λευκαδας σεμιναριο πρωτον βοηθειων και αντιμετοπιση τραυματια μοτοσηκλετιστη....δεν θα πω πολλα πανω σε αυτο μονο οτι επιβαλετε να βγει το κρανος απο ατομα που ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΟ ΠΩΣ.εμεις φυσικα καναμε πολλεσ δοκιμες στο πως γινετε αυτο πανω σε εμας τουσ ιδιους και σας πληροφορο οτι ειναι απιστευτα απλο....απλα καποιοσ πρεπει να το διξει σε ολους, και οταν ρωτησα των χειρουργο ορθοπαιδικο για την απιθανη περιπτοση που το κρανιο εχει ανοιξει μου απαντισε οτι .......( αν εχει ανοιξει τοτε το εχει χασει το παιχνιδη οποιος και να του βγαλει το κρανος....δεν σωζετε με τιποτα)

:hibye: :hibye: :hibye:
Άβαταρ μέλους
JEKIS
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 872
Εγγραφή: Παρ 08 Ιούλ 2011, 16:50
Gender: Male
Bike: Monster 600
Τοποθεσία: ISLANDS BORA BORA

Re: Αφαιρεση κρανους μετα απο τροχαιο....

Δημοσίευση από JEKIS »

Καλό θα είναι να γίνει σε επόμενη Πανελλήνια(ή σε κάποια μεγάλη συνάντηση) κάτι σαν σεμινάρια,επίσκεψη,ή δεν ξέρω κι εγώ πως θα γίνει να δούμε πως πρέπει να γίνεται η αφαίρεση του κράνους.

Στο πρώτο ποστ της Miyu,έχει αφαιρεθεί το βίντεο απ τον χρήστη.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος JEKIS την Παρ 01 Ιουν 2012, 19:01, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Εικόνα



Εικόνα
Άβαταρ μέλους
JEKIS
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 872
Εγγραφή: Παρ 08 Ιούλ 2011, 16:50
Gender: Male
Bike: Monster 600
Τοποθεσία: ISLANDS BORA BORA

Re: Αφαιρεση κρανους μετα απο τροχαιο....

Δημοσίευση από JEKIS »

Υπάρχει επίσης ένα θέμα που κι εκεί το βίντάκι δεν δουλέυει :angry3:
Εικόνα



Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Miyu
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Σάβ 22 Μαρ 2008, 11:43
Gender: Female
Bike: Monster S4RS
Τοποθεσία: Λευκαδα

Re: Αφαιρεση κρανους μετα απο τροχαιο....

Δημοσίευση από Miyu »

JEKIS έγραψε:Καλό θα είναι να γίνει σε επόμενη Πανελλήνια(ή σε κάποια μεγάλη συνάντηση) κάτι σαν σεμινάρια,επίσκεψη,ή δεν ξέρω κι εγώ πως θα γίνει να δούμε πως πρέπει να γίνεται η αφαίρεση του κράνους.

Στο πρώτο ποστ της Miyu,έχει αφαιρεθεί το βίντεο απ τον χρήστη.

Το σιγουρο ειναι οτι δεν το εχω αφαιρεσει εγω...ισως με τις μεταφορες απο σερβερ σε σερβερ να εχει χαθει...οπως ειδατε ειναι πολυ παλιο το θεμα αλλα χρησιμο.....το βιντεακι μπορει να ξαναβρεθει.....
"...για να μην καταρρευσουμε , πρεπει να αναζητησουμε ξανα
τη χαρα στην αξια των απλων πραγματων και των ανθρωπινων σχεσεων.
σε οτι δεν αγοραζεται"
ΠΙΕΡ ΠΑΟΛΟ ΚΑΛΤΣΟΛΑΡΙ



Θελει κοτσια να φτιαχνεις χωρο γιαυτα που γουσταρεις.
Άβαταρ μέλους
Zaxaroplastis
Desmo Member
Desmo Member
Δημοσιεύσεις: 1163
Εγγραφή: Παρ 18 Ιουν 2010, 15:32
Gender: Male
Bike: Monster 696

Re: Αφαιρεση κρανους μετα απο τροχαιο....

Δημοσίευση από Zaxaroplastis »

Miyu έγραψε:
Το σιγουρο ειναι οτι δεν το εχω αφαιρεσει εγω...ισως με τις μεταφορες απο σερβερ σε σερβερ να εχει χαθει...οπως ειδατε ειναι πολυ παλιο το θεμα αλλα χρησιμο.....το βιντεακι μπορει να ξαναβρεθει.....
Νομίζω αναφερεται στο οτι έχει αφαιρεθεί απο τον χρήστη του YouTube που το σήκωσε, είτε γιατι ο χρήστης διαγραφηκε για κάποιο λόγο είτε γιατι το βίντεο είχε copyright. :hibye:
Μόνο τα πρόβατα φοβούνται έξω απ' το μαντρί... :cool:
Άβαταρ μέλους
Miyu
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Σάβ 22 Μαρ 2008, 11:43
Gender: Female
Bike: Monster S4RS
Τοποθεσία: Λευκαδα

Re: Αφαιρεση κρανους μετα απο τροχαιο....

Δημοσίευση από Miyu »




:)
"...για να μην καταρρευσουμε , πρεπει να αναζητησουμε ξανα
τη χαρα στην αξια των απλων πραγματων και των ανθρωπινων σχεσεων.
σε οτι δεν αγοραζεται"
ΠΙΕΡ ΠΑΟΛΟ ΚΑΛΤΣΟΛΑΡΙ



Θελει κοτσια να φτιαχνεις χωρο γιαυτα που γουσταρεις.
Άβαταρ μέλους
P.lagojohn
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3488
Εγγραφή: Παρ 11 Σεπ 2009, 07:12
Gender: Male
Bike: Monster S2
Other: 996s
Τοποθεσία: ΚΟΡΙΝΘΙΑΡΑ !!!!!

Re: Αφαιρεση κρανους μετα απο τροχαιο....

Δημοσίευση από P.lagojohn »

Δεν ειμαι γιατρος ειμαι ενας ταπεινος μηχανικος αυτοματισμων. Αλλα πριν χρονια ελεγαν ΟΧΙ γιατι ανοιγε το κεφαλι σαν καρπουζι. τι λες ρε φιλε δηλαδη θα ειναι ενα κεφαλι σπασμενο και το κρανος το κραταει μμμμμ ναι και αμα το βγαλει καποιος του ΕΣΥ θα του βαλει γυψο? Δεν νομιζω Τακη. Απο περιστατικο που βοηθησα ενα παλικαρι στο δρομο μαζι με ενα γιατρο που δεν ηταν λοκαλι μου ελεγε τι να κανω πρωτα το λουρακι και μετα το κρανος ΑΛΛΑ πρεπει ο αυχενας να ειναι σταθερος. Υπαρχουν μετα και καποια νομικα σστην μεση, πχ αν παθει καποιος ανακοπη μπορεις να του κανεις μαλαξεις (αν το λεω σωστα) εαν του σπασεις το στερνο η καποιο πλευρο δεν σου κανουν τιποτα, ενας ομως καποιος αναβατης μετα απο πεσιμο μεινει παραλητος και εχει βγαλει καποιος το κρανος εαν φοραει (...) μπορει η οικογενεια του να κανει αγωγη! Ω ναι εχει γινει αυτο πολλες φορες. ενας σπασμενος σπονδηλος η καποιο οστο ειναι σαν μαχαιρι που εαν κουνιεται κοβει νευρα ιστους και κλπ κλπ . Τι ωραια κουβεντουλααααα αλλα ολα στο παιχνιδι ειναι
Φιλικα
Πανος
Image
Άβαταρ μέλους
moikan
Almost Ducatista
Almost Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1320
Εγγραφή: Σάβ 14 Φεβ 2009, 19:24
Gender: Male
Bike: Monster S4RS
Other: tdm 850
Τοποθεσία: leykada

Re: Αφαιρεση κρανους μετα απο τροχαιο....

Δημοσίευση από moikan »

plagojohn έγραψε:Δεν ειμαι γιατρος ειμαι ενας ταπεινος μηχανικος αυτοματισμων. Αλλα πριν χρονια ελεγαν ΟΧΙ γιατι ανοιγε το κεφαλι σαν καρπουζι. τι λες ρε φιλε δηλαδη θα ειναι ενα κεφαλι σπασμενο και το κρανος το κραταει μμμμμ ναι και αμα το βγαλει καποιος του ΕΣΥ θα του βαλει γυψο? Δεν νομιζω Τακη. Απο περιστατικο που βοηθησα ενα παλικαρι στο δρομο μαζι με ενα γιατρο που δεν ηταν λοκαλι μου ελεγε τι να κανω πρωτα το λουρακι και μετα το κρανος ΑΛΛΑ πρεπει ο αυχενας να ειναι σταθερος. Υπαρχουν μετα και καποια νομικα σστην μεση, πχ αν παθει καποιος ανακοπη μπορεις να του κανεις μαλαξεις (αν το λεω σωστα) εαν του σπασεις το στερνο η καποιο πλευρο δεν σου κανουν τιποτα, ενας ομως καποιος αναβατης μετα απο πεσιμο μεινει παραλητος και εχει βγαλει καποιος το κρανος εαν φοραει (...) μπορει η οικογενεια του να κανει αγωγη! Ω ναι εχει γινει αυτο πολλες φορες. ενας σπασμενος σπονδηλος η καποιο οστο ειναι σαν μαχαιρι που εαν κουνιεται κοβει νευρα ιστους και κλπ κλπ . Τι ωραια κουβεντουλααααα αλλα ολα στο παιχνιδι ειναι
Φιλικα
Πανος

φιλε μου εχεις δικιο αλλα......
προτημω μια αγωγη παρα να νιοθω τυψεις οτι μπορουσα να βοηθησω (αφου ξερω) και δεν το εκανα για να μην εχω προβληματα με τον νομο.... :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
P.lagojohn
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3488
Εγγραφή: Παρ 11 Σεπ 2009, 07:12
Gender: Male
Bike: Monster S2
Other: 996s
Τοποθεσία: ΚΟΡΙΝΘΙΑΡΑ !!!!!

Re: Αφαιρεση κρανους μετα απο τροχαιο....

Δημοσίευση από P.lagojohn »

Μα αμα ξερεις τι να κανεις ειναι λογικο να το κανεις. οχι να βαλει τα ποδια στους ωμους για κοντρα και να τραβαει το κρανος σαν κριαρι ... :wsmile:
Image
Άβαταρ μέλους
Raf
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 5679
Εγγραφή: Τετ 18 Ιαν 2012, 08:50
Gender: Male
Bike: Monster 900
Other: Ss1000ds
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Αφαιρεση κρανους μετα απο τροχαιο....

Δημοσίευση από Raf »

up :hibye:
Μια επαναληψη δεν βλαπτει.
Οι αντρες οδηγανε κατω απο την τιμονοπλακα !!!!!
Άβαταρ μέλους
dimitris848
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3853
Εγγραφή: Τρί 03 Φεβ 2009, 23:32
Gender: Male
Τοποθεσία: Αθήνα-Βύρωνας

Re: Αφαιρεση κρανους μετα απο τροχαιο....

Δημοσίευση από dimitris848 »

Πολύ χρήσιμο το θέμα αυτό. Αχρείαστο σε όλους. :thumbsup: :thumbsup:
http://www.youtube.com/watch?v=s9Pto1YAAoc" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
jordano
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 532
Εγγραφή: Δευ 04 Ιουν 2012, 12:49
Gender: Male
Τοποθεσία: θΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Αφαιρεση κρανους μετα απο τροχαιο....

Δημοσίευση από jordano »

:hibye:
ὤλετο μέν μοι νόστος, ἀτὰρ κλέος ἄφθιτον ἔσται
Απάντηση