Πρόβλημα στην ένδειξη θερμοκρασίας

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
stamatis
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 774
Εγγραφή: Πέμ 03 Απρ 2008, 10:30
Gender: Male
Bike: Monster 1000S
Τοποθεσία: Χαλκίδα

Πρόβλημα στην ένδειξη θερμοκρασίας

Δημοσίευση από stamatis »

Καλημέρα σας :hibye: .
Έχω το εξής πρόβλημα στο Multistrada μου:
Βάζω μπροστά και (τις περισσότερες φορές, κάποιες φορές λειτουργεί κανονικά...) η ένδειξη θερμοκρασίας λαδιού δε δείχνει νούμερα αλλά, παύλες---. Υποθέτω ότι κάτι συμβαίνει με τον αισθητήρα θερμοκρασίας έτσι; Αν έχετε απάντηση ευχαρίστως να την ακούσω.
Επίσης η μοτοσυκλέτα δεν παίρνει μπροστά με ταχύτητα στο κιβώτιο. Μήπως εδώ φταίει ο διακόπτης του stand; Σε λίγες μέρες φεύγω για διακοπές και δε θα ήθελα να μου προκύψει τίποτα περίεργο στο δρόμο... :))
1992 Honda cub 70
1993 Honda cub 90
1998 Yamaha DT 200R
1998 Suzuki DR 650
1999 Honda CR 250
2000 Ducati 750 ss
2001 KTM 200EGS
2004 Ducati Multistrada 1000ds
2010 KTM 690 Enduro
2013 KTM DukeII
dessert

Re: Πρόβλημα στην ένδειξη θερμοκρασίας

Δημοσίευση από dessert »

Καλημερόφσκι!! :hi4:
stamatis έγραψε:Καλημέρα σας :hibye: .
Έχω το εξής πρόβλημα στο Multistrada μου:
Βάζω μπροστά και (τις περισσότερες φορές, κάποιες φορές λειτουργεί κανονικά...) η ένδειξη θερμοκρασίας λαδιού δε δείχνει νούμερα αλλά, παύλες---. Υποθέτω ότι κάτι συμβαίνει με τον αισθητήρα θερμοκρασίας έτσι; Αν έχετε απάντηση ευχαρίστως να την ακούσω.
Παύλες δίχνει όταν η θερμοκρασία είναι κάτω απο τους 40... Μπορεί να είναι ο αισθητήρας, ή το καλώδιο...
stamatis έγραψε: Επίσης η μοτοσυκλέτα δεν παίρνει μπροστά με ταχύτητα στο κιβώτιο. Μήπως εδώ φταίει ο διακόπτης του stand; Σε λίγες μέρες φεύγω για διακοπές και δε θα ήθελα να μου προκύψει τίποτα περίεργο στο δρόμο... :))
Το λέει και στο manual, οτι η μοτοσυκλέτα δεν εκκινεί με ταχύτητα και το stand κάτω... Η ανεβάζεις το stand, ή βγάλε κενο... Δεν είναι πρόβλημα... :hibye:
Άβαταρ μέλους
mostro620
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 4056
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 14:58

Re: Πρόβλημα στην ένδειξη θερμοκρασίας

Δημοσίευση από mostro620 »

Για ρίξε μια ματιά στο http://www.ducatisti.gr/phpBB3/viewtopic.php?f=8&t=739" onclick="window.open(this.href);return false;
Αλέξανδρος
D3§m02K
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 7838
Εγγραφή: Δευ 24 Μαρ 2008, 00:07

Re: Πρόβλημα στην ένδειξη θερμοκρασίας

Δημοσίευση από D3§m02K »

dessert έγραψε:Παύλες δίχνει όταν η θερμοκρασία είναι κάτω απο τους 40... Μπορεί να είναι ο αισθητήρας, ή το καλώδιο...
Ρε μαστορόφσκι, όταν η θερμοκρασία είναι κάτω από 40° (στο monster 50°), το όργανο δείχνει LO . . . LO . . . LO . . . :gpa:

Εν desmo αδερφέ stamatis, καθάρισε λίγο τις ενώσεις στον αισθητήρα που είναι στο δεξί σου πόδι στο κάρτερ και δες το πάλι :thumbsup:
D3§m02K
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 7838
Εγγραφή: Δευ 24 Μαρ 2008, 00:07

Re: Πρόβλημα στην ένδειξη θερμοκρασίας

Δημοσίευση από D3§m02K »

stamatis έγραψε:Επίσης η μοτοσυκλέτα δεν παίρνει μπροστά με ταχύτητα στο κιβώτιο. Μήπως εδώ φταίει ο διακόπτης του stand;
Γι αυτό φταίει ο μικροδιακόπτης του συμπλέκτη. Είναι αυτό το πραγματάκι που βιδώνει κάτω από την τρόμπα του συμπλέκτη.

Αν κι εγω τον έχω βγάλει τελείως, κοίτα μήπως έχουν κοπεί τα καλώδια κάπου. Ούτως ή άλλως δεν πρόκειται να σου βγάλει πρόβλημα.
dessert

Re: Πρόβλημα στην ένδειξη θερμοκρασίας

Δημοσίευση από dessert »

dessert έγραψε:Παύλες δίχνει όταν η θερμοκρασία είναι κάτω απο τους 40... Μπορεί να είναι ο αισθητήρας, ή το καλώδιο...
D3§m02K έγραψε: Ρε μαστορόφσκι, όταν η θερμοκρασία είναι κάτω από 40° (στο monster 50°), το όργανο δείχνει LO . . . LO . . . LO . . . :gpa:

Εν desmo αδερφέ stamatis, καθάρισε λίγο τις ενώσεις στον αισθητήρα που είναι στο δεξί σου πόδι στο κάρτερ και δες το πάλι :thumbsup:
Ναι έχεις δίκιο ρε μαστορόφσκι... :gpa: Οπότε κάτι συμβαίνει σε κάποιον απο τους 2 αισθητήρες...
1.JPG

stamatis έγραψε:Επίσης η μοτοσυκλέτα δεν παίρνει μπροστά με ταχύτητα στο κιβώτιο. Μήπως εδώ φταίει ο διακόπτης του stand;
D3§m02K έγραψε: Γι αυτό φταίει ο μικροδιακόπτης του συμπλέκτη. Είναι αυτό το πραγματάκι που βιδώνει κάτω από την τρόμπα του συμπλέκτη.

Αν κι εγω τον έχω βγάλει τελείως, κοίτα μήπως έχουν κοπεί τα καλώδια κάπου. Ούτως ή άλλως δεν πρόκειται να σου βγάλει πρόβλημα.
2.JPG
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
D3§m02K
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 7838
Εγγραφή: Δευ 24 Μαρ 2008, 00:07

Re: Πρόβλημα στην ένδειξη θερμοκρασίας

Δημοσίευση από D3§m02K »

dessert έγραψε:Ναι έχεις δίκιο ρε μαστορόφσκι... :gpa:
Το παρακάτω σχόλιό μου αναφέρεται στο 2ο attachment που έβαλες Nick:

Ουσιαστικά, αν βγάλεις το διακόπτη που λέω παραπάνω, το μηχανάκι δεν παίρνει μπροστά αν έχει ταχύτητα μέσα (και stand ανεβασμένο). Ο διακόπτης που σβήνει το μηχανάκι αν κουμπώσεις πρώτη με κατεβασμένο το stand είναι άλλος και βρίσκεται στο stand. Μπορεί και να κάνω λάθος για το multi αλλά στο mostro έτσι είναι.

:gpa:
dessert

Re: Πρόβλημα στην ένδειξη θερμοκρασίας

Δημοσίευση από dessert »

D3§m02K έγραψε:
Το παρακάτω σχόλιό μου αναφέρεται στο 2ο attachment που έβαλες Nick:

Ουσιαστικά, αν βγάλεις το διακόπτη που λέω παραπάνω, το μηχανάκι δεν παίρνει μπροστά αν έχει ταχύτητα μέσα (και stand ανεβασμένο). Ο διακόπτης που σβήνει το μηχανάκι αν κουμπώσεις πρώτη με κατεβασμένο το stand είναι άλλος και βρίσκεται στο stand. Μπορεί και να κάνω λάθος για το multi αλλά στο mostro έτσι είναι.

:gpa:

Τώρα τι να σου γράψω;;;; :gpa:

Ρε! Παιζω COD στο διπλανό παράθυρο.... Ότι λέει το manual.... Στο multi δεν παίζει ακριβώς ότι και στο mostro... Εχει μετέπειτα γενεάς όργανα και αισθητήρες... Κατέβασε ενα manual και θα δείς...Άσε με να παίξω!!! :gpa:
Άβαταρ μέλους
multi666
Almost Ducatista
Almost Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1303
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 21:26
Gender: Male
Other: bmw R1150GS
Τοποθεσία: attiki

Re: Πρόβλημα στην ένδειξη θερμοκρασίας

Δημοσίευση από multi666 »

καλημερα φιλε Σταματη,
Καθάρισε την επαφή του αισθητήρα που βρίσκετε στο ψυγείο λαδιού ,θα έχει πιάσει άλατα και δεν κάνει καλή επαφή .... :cool:
Παναγιωτης
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
stamatis
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 774
Εγγραφή: Πέμ 03 Απρ 2008, 10:30
Gender: Male
Bike: Monster 1000S
Τοποθεσία: Χαλκίδα

Re: Πρόβλημα στην ένδειξη θερμοκρασίας

Δημοσίευση από stamatis »

Παιδιά...με συγκινήσατε με τις άμεσες απαντήσεις σας.
dessert έγραψε:Καλημερόφσκι!! :hi4:

Παύλες δίχνει όταν η θερμοκρασία είναι κάτω απο τους 40... Μπορεί να είναι ο αισθητήρας, ή το καλώδιο...
Το λέει και στο manual, οτι η μοτοσυκλέτα δεν εκκινεί με ταχύτητα και το stand κάτω... Η ανεβάζεις το stand, ή βγάλε κενο... Δεν είναι πρόβλημα... :hibye:
Φίλε Dessert, γνωρίζω ότι με stand κάτω δεν παίρνει. Καβαλάω μηχανάκια εδώ και 18+ χρόνια.
multi666 έγραψε:Καθάρισε την επαφή του αισθητήρα που βρίσκετε στο ψυγείο λαδιού ,θα έχει πιάσει άλατα και δεν κάνει καλή επαφή
Οκ multi. Σε υπερευχαριστώ, αυτό θα κάνω. Ο αισθητήρας βγαίνει για να τον καθαρίσω;
D3§m02K έγραψε:
Εν desmo αδερφέ stamatis, καθάρισε λίγο τις ενώσεις στον αισθητήρα που είναι στο δεξί σου πόδι στο κάρτερ και δες το πάλι :thumbsup:
stamatis έγραψε:Επίσης η μοτοσυκλέτα δεν παίρνει μπροστά με ταχύτητα στο κιβώτιο. Μήπως εδώ φταίει ο διακόπτης του stand;
D3§m02K έγραψε: Γι αυτό φταίει ο μικροδιακόπτης του συμπλέκτη. Είναι αυτό το πραγματάκι που βιδώνει κάτω από την τρόμπα του συμπλέκτη.

Αν κι εγω τον έχω βγάλει τελείως, κοίτα μήπως έχουν κοπεί τα καλώδια κάπου. Ούτως ή άλλως δεν πρόκειται να σου βγάλει πρόβλημα.
Θα το κοιτάξω και αυτό. Ευχαριστώ.
1992 Honda cub 70
1993 Honda cub 90
1998 Yamaha DT 200R
1998 Suzuki DR 650
1999 Honda CR 250
2000 Ducati 750 ss
2001 KTM 200EGS
2004 Ducati Multistrada 1000ds
2010 KTM 690 Enduro
2013 KTM DukeII
Άβαταρ μέλους
stamatis
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 774
Εγγραφή: Πέμ 03 Απρ 2008, 10:30
Gender: Male
Bike: Monster 1000S
Τοποθεσία: Χαλκίδα

Re: Πρόβλημα στην ένδειξη θερμοκρασίας

Δημοσίευση από stamatis »

Παίδες καλησπέρα :hibye:
Για το πρόβλημα με το συμπλέκτη, λύπανα και καθάρισα το διακοπτάκι από κάτω του, καθάρισα επίσης το διακόπτη δίπλα στο stand. Είναι οκ :thumbsup:
Για το πρόβλημα με την ένδειξη θερμοκρασίας, έβγαλα τον αισθητήρα, που βρίσκεται δίπλα στην τάπα λαδιού(δεξιά κάτω), τον καθάρισα, του έριξα λίγο σπρέι σιλικόνης και έβαλα μπροστά τη μηχανή. Είναι και αυτό οκ :thumbsup:
Σας ευχαριστώ και πάλι. :wsmile:
1992 Honda cub 70
1993 Honda cub 90
1998 Yamaha DT 200R
1998 Suzuki DR 650
1999 Honda CR 250
2000 Ducati 750 ss
2001 KTM 200EGS
2004 Ducati Multistrada 1000ds
2010 KTM 690 Enduro
2013 KTM DukeII
dessert

Re: Πρόβλημα στην ένδειξη θερμοκρασίας

Δημοσίευση από dessert »

stamatis έγραψε:Παίδες καλησπέρα :hibye:
Για το πρόβλημα με το συμπλέκτη, λύπανα και καθάρισα το διακοπτάκι από κάτω του, καθάρισα επίσης το διακόπτη δίπλα στο stand. Είναι οκ :thumbsup:
Για το πρόβλημα με την ένδειξη θερμοκρασίας, έβγαλα τον αισθητήρα, που βρίσκεται δίπλα στην τάπα λαδιού(δεξιά κάτω), τον καθάρισα, του έριξα λίγο σπρέι σιλικόνης και έβαλα μπροστά τη μηχανή. Είναι και αυτό οκ :thumbsup:
Σας ευχαριστώ και πάλι. :wsmile:

Καιρός μετά απο 18+ χρόνια να καθαρίζεις και απο λίγο... :whistling:
D3§m02K
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 7838
Εγγραφή: Δευ 24 Μαρ 2008, 00:07

Re: Πρόβλημα στην ένδειξη θερμοκρασίας

Δημοσίευση από D3§m02K »

dessert έγραψε:Καιρός μετά απο 18+ χρόνια να καθαρίζεις και απο λίγο... :whistling:
dessert, παιδί μου . . . δεν σου έχω πει να μην αποπαίρνεις τα μέλη; ; ; :angry7:

:gpa:

Ωραίος ο Σταμάτης :thumbsup:

Ακαιπούσαι; Stick around να τα λέμε . . . :cool:
Άβαταρ μέλους
multi666
Almost Ducatista
Almost Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1303
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 21:26
Gender: Male
Other: bmw R1150GS
Τοποθεσία: attiki

Re: Πρόβλημα στην ένδειξη θερμοκρασίας

Δημοσίευση από multi666 »

stamatis έγραψε: Για το πρόβλημα με την ένδειξη θερμοκρασίας, έβγαλα τον αισθητήρα, που βρίσκεται δίπλα στην τάπα λαδιού(δεξιά κάτω), τον καθάρισα, του έριξα λίγο σπρέι σιλικόνης και έβαλα μπροστά τη μηχανή. Είναι και αυτό οκ :thumbsup:
:thumbsup:
Μιας και ξεκίνησες το καθάρισμα ,
ρίξε και ένα καθαρισματακι και στο φισακι που βρίσκετε πάνω στο ψυγείο λαδιού γιατί πιάνει άλατα από τα πλυσίματα. :glimpse:

Μιας και ξεκίνησες το καθάρισμα βρε παιδί.... :))
Παναγιωτης
Εικόνα
dessert

Re: Πρόβλημα στην ένδειξη θερμοκρασίας

Δημοσίευση από dessert »

dessert έγραψε:Καιρός μετά απο 18+ χρόνια να καθαρίζεις και απο λίγο... :whistling:
D3§m02K έγραψε: dessert, παιδί μου . . . δεν σου έχω πει να μην αποπαίρνεις τα μέλη; ; ; :angry7:

:gpa:

Ωραίος ο Σταμάτης :thumbsup:

Ακαιπούσαι; Stick around να τα λέμε . . . :cool:
:teasing6:
Άβαταρ μέλους
stamatis
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 774
Εγγραφή: Πέμ 03 Απρ 2008, 10:30
Gender: Male
Bike: Monster 1000S
Τοποθεσία: Χαλκίδα

Re: Πρόβλημα στην ένδειξη θερμοκρασίας

Δημοσίευση από stamatis »

Καλημέρα σας :hibye:
dessert έγραψε:Καιρός μετά απο 18+ χρόνια να καθαρίζεις και απο λίγο... :whistling:
Μάλιστα...Σταμάτης ο μπίχλερμαν λοιπόν. :kpaido:

Ακαιπούσαι; Stick around να τα λέμε . . . :cool:[/quote]

Ωραία, έχω τουλάχιστον ένα σύμμαχο :wav:
1992 Honda cub 70
1993 Honda cub 90
1998 Yamaha DT 200R
1998 Suzuki DR 650
1999 Honda CR 250
2000 Ducati 750 ss
2001 KTM 200EGS
2004 Ducati Multistrada 1000ds
2010 KTM 690 Enduro
2013 KTM DukeII
D3§m02K
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 7838
Εγγραφή: Δευ 24 Μαρ 2008, 00:07

Re: Πρόβλημα στην ένδειξη θερμοκρασίας

Δημοσίευση από D3§m02K »

D3§m02K έγραψε:Ακαιπούσαι; Stick around να τα λέμε . . . :cool:
stamatis έγραψε:Ωραία, έχω τουλάχιστον ένα σύμμαχο :wav:
Σταμάτη, σιγά - σιγά θα καταλάβεις πως εδώ μέσα είμαστε όλοι σύμμαχοι ενάντια στο κατεστημένο των administrators . . . :))

Νικολάκι . . . :gpa: :love1: :love3: :love4: :love2: :love5: :love6: :canto: :rose:



:crazy:
αρης τσιαπας
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί 23 Σεπ 2008, 12:45
Gender: Male
Bike: Multistrada 1000

Re: Πρόβλημα στην ένδειξη θερμοκρασίας

Δημοσίευση από αρης τσιαπας »

σχετικα με την θερμοκρασια θελει καθαρισμα ο αισθητηρας που ειναι στο ψυγειο λαδιου.για το προβλημα το οτι δεν παιρνει εμπρος με τον συμπλεκτη δεν ειναι θεμα σταντ.ο διακοπτης που ειναι στον συμπλεκτη και συγκεκριμενα ο πειρος που εχει δεν φτανει να δωσει εντολη με αποτελεσμα ειναι σαν να μην εχεις πατησει τον συμπλεκτη.λυσε την μανετα του συμπλεκτη και ελλαξε την θεση του πυρου ετσι ωστε να πιεζεται αρκετα και ελυσες το προβλημα σου.
Απάντηση