περιποιηση και προστασια δερματινου μπουφαν

Αυτά που μας κρατάνε ασφαλείς
Άβαταρ μέλους
ΤΙΝΑ
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Πέμ 07 Ιαν 2010, 23:23
Gender: Female

περιποιηση και προστασια δερματινου μπουφαν

Δημοσίευση από ΤΙΝΑ »

Επειδη συχνα ρωτατε για τα δερματινα μπουφαν που φθηνα η ακριβα αγορασατε, ερχομαστε να σας δωσουμε καποιες χρησιμες συμβουλες για την προστασια τους και την περιποιηση τους.
Καταρχην δε πρεπει να ξεχναμε οτι το δερμα ειναι ενα φυσικο και «ζωντανο» υλικο.
Απο την πρωτη μερα της αγορας του και μετα θα πρεπει να του φερομαστε ευγενικα και ιπποτικα
Αναλογα με τη χρηση, καθημερινη ή πιο αραιη πρεπει να το καθαριζουμε και να το περναμε κρεμα
Λεγοντας καθαρισμα εννοουμε σαπουνισμα με ειδικο για δερματα (σε υγρη μορφη η παστα)σαπουνι.Περναμε το σαπουνι με μαλακο πανι βαμβακερο στεγνο κομματι – κομματι στο δερματινο και αμεσως μετα με αλλο πανι ελαφρως βρεγμενο στο ιδιο σημειο για να παρει τη βρωμια.συνεχιζουμε μεχρι να το τελειωσουμε.
Αφηνουμε να στεγνωσει καμμια ωρα και συνεχιζουμε την περιποιηση με την κρεμα
Λεγοντας κρεμα, εννοουμε βαφη σε κρεμα η παστα , που εμπεριεχει λιπος ή κερι μελισσας για αδιαβροχοποιηση και τροφη και επιπλεον, χρωμα για τονωση του .
Μη φοβαστε , δε θα γινει γυαλιστερο τυπου Φλωρινιωτη.θα το αφησει ματ, οπως οταν το αγορασατε.Αυτη τη κρεμα τη περναμε με ενα μικρο βουρτσακι ειδικο για αυτη τη δουλεια κομματι-κομματι παλι.
Η ολη διαδικασια μπορει να σας παρει δυο με τρεις ωρες αναλογα την ορεξη σας
Επισης σημειωστε οτι καποια γδαρσιματα και χτυπηματα μπορουν να καλυφθουν με περισσοτερη επιμονη και υπομονη
Το κοστος για αυτα τα υλικα (σαπουνι –κρεμα-βουρτσακι)ειναι γυρω στα 17 ευρω και μπορουν να χρησιμοποιηθουν 2 φορες περιπου.Οποτε , αν φορατε καθημερινα το δερματινο σας, 2-3 φορες το χρονο ειναι αρκετες για να το κρατησετε τελειο!
Ενα απο τα πιο σημαντικα tips για την καλη φορμα του και διατηρηση του πολυτιμου δερματινου σας ειναι να μην το φορατε σε βροχη (χα καλο εεεεεεεε????)
Αν το φορατε και βραχειτε, καλο θα ηταν να το κρεμασετε σε μια κρεμαστρα και μακρια απο θερμαντικα σωματα να το αφησετε να στεγνωσει μονο του ακομα και αν χρειαστουν μερες
Ελπιζουμε να βοηθησαμε αρκετα αν και αυτα ειναι πανω κατω γνωστα σε ολους
Για οποιαδηποτε αλλη πληροφορια χρειαστειτε ρωτηστε μας

:thumbsup:
Άβαταρ μέλους
ENGAKATS
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 8055
Εγγραφή: Σάβ 22 Μαρ 2008, 20:58
Gender: Male
Other: SS 1000ds Rt
Τοποθεσία: Madrid - Spain

Re: περιποιηση και προστασια δερματινου μπουφαν

Δημοσίευση από ENGAKATS »

Ευχαριστουμε για τις συμβουλες :thumbsup:.

Μιας και δεν μενω στην Ελλαδα, τι προιοντα ακριβως να ψαξω να βρω για να καθαρισω την ολοσωμη;; Εχω δοκιμασει και με τα γνωστα υγρα μωρομαντιλα και καθαρισε αρκετα καλα. Εχω ακουσει πώς μετα κανει καλο αν το περασουμε με ενα χερι βαζελινη. Αληθευει;;

Για το μεσα μερος της φορμας τι κανουμε;; Πώς την καθαριζουμε;;


Τελος, καμια συμβουλη για τις μποτες μας;; Πώς τις καθαριζουμε εσωτερικα;; :think2:


:thumbsup: :hibye:
ENGAKATS caminando por la vida Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ΤΙΝΑ
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Πέμ 07 Ιαν 2010, 23:23
Gender: Female

Re: περιποιηση και προστασια δερματινου μπουφαν

Δημοσίευση από ΤΙΝΑ »

τα μωρομαντηλα ειναι παρα πολυ καλη λυση για καθαρισμα ευκολη και φθηνη
επισης τα ενυδατικα συστατικα τους κανουν καλο στο δερμα μιας και απορροφουνται πληρως
οσον αφορα την βαζελινη δεν τη χρησιμοποιουμε διοτι ειναι πολυ λιπαρη ουσια και δεν εισχωρει πληρως στο δερμα με αποτελεσμα να κολλανε σκονες χνουδια τριχες και ο,τι αλλο .μονο ειδικα σκευασματα για δερματα να εμπιστευεστε

οι εταιριες που εμπιστευομαστε και δουλευουμε ειναι οι:saphir , coxy και στο σαπουνι και την caps

τωρα οι μποτες......
μεγαλη ιστορια
γενικα και τα υποδηματα πρεπει να τα προσεχουμε εξαρχης
εσωτερικα δεν μπορουν να καθαριστουν με σαπουνια η καποιο αλλο καθαριστικο αφου ουτε και αυτα πλενονται στο πλυντηριο (ναι ναι και αυτο εχει γινει πολλες φορες και καταστραφηκαν εντελως)
το μονο που γινεται ειναι να αλλαζουμε συχνα -πολυ συχνα- τους πατους του ςωστε να μην προλαβουν να μυρισουν η να βρωμισουν
οι δερματινοι ειναι πιο υγειινοικαι κυριως αν υπαρχει ιστορικο με μυκητες
υπαρχουν και ορθοπεδικοι δερματινοι που κρατανε καλυτερα το ποδι μεσα στο παπουτσι για πιο ανετο περπατημα
επισης στις μποτες μπορουμε να χρησιμοποιησουμε λιπος καθαρο φωκιας για αδιαβροχοποιηση κατι που δεν γινεται στο μπουφαν
ελπιζω να βοηθησα αρκετα
Άβαταρ μέλους
ApostolosVR
Almost Ducatista
Almost Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1420
Εγγραφή: Τρί 07 Ιούλ 2009, 16:04
Gender: Male
Bike: Monster 696
Other: XF650,Bobber250,T5
Τοποθεσία: Χανιά
Επικοινωνία:

Re: περιποιηση και προστασια δερματινου μπουφαν

Δημοσίευση από ApostolosVR »

ΜΠΡΑΒΟ ρε Τινα!!!!! Να'σε καλά! :thumbsup:
http://bsk-defense.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Rouggas
Almost Ducatista
Almost Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1247
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 03:24
Gender: Male
Bike: Monster 800
Τοποθεσία: Λευκάδα

Re: περιποιηση και προστασια δερματινου μπουφαν

Δημοσίευση από Rouggas »

Αν θες,γραψε καποια μαρκα ή καποια εταιρεια που βγαζει αυτες τις κρεμες και τα σαπουνια :)

ENGAKATS έγραψε: Για το μεσα μερος της φορμας τι κανουμε;; Πώς την καθαριζουμε;;
Για πειτε....για πειτε :))

Για την βαζελινη.......δεν θα γλιστραει μετα??
Κνάει κνάει κμπάρε??
......και ο καλύτερος από όλους τους τρόπους για να μακρύνουμε τις μέρες μας είναι να κλέψουμε μερικές ώρες από τη νύχτα, αγαπητή μου.....
......όποιος πάει αργά,φτάνει γρήγορα......
Άβαταρ μέλους
bqb
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 456
Εγγραφή: Τετ 03 Νοέμ 2010, 17:09
Gender: Male
Other: RSV1000R
Τοποθεσία: LA RZA

Re: περιποιηση και προστασια δερματινου μπουφαν

Δημοσίευση από bqb »

ΤΙΝΑ έγραψε: ελπιζω να βοηθησα αρκετα
:thumbsup:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Rouggas
Almost Ducatista
Almost Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1247
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 03:24
Gender: Male
Bike: Monster 800
Τοποθεσία: Λευκάδα

Re: περιποιηση και προστασια δερματινου μπουφαν

Δημοσίευση από Rouggas »

Με προλαβες :thumbsup:

Εσωτερικα το μπουφαν......μπορει να καθαριστει με ατμο ή κατι τετοιο??

Thanks :hibye:
Κνάει κνάει κμπάρε??
......και ο καλύτερος από όλους τους τρόπους για να μακρύνουμε τις μέρες μας είναι να κλέψουμε μερικές ώρες από τη νύχτα, αγαπητή μου.....
......όποιος πάει αργά,φτάνει γρήγορα......
Άβαταρ μέλους
ΤΙΝΑ
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Πέμ 07 Ιαν 2010, 23:23
Gender: Female

Re: περιποιηση και προστασια δερματινου μπουφαν

Δημοσίευση από ΤΙΝΑ »

αν η εσωτερικη επενδυση δε βγαινει τοτε μονο με στεγνο καθαρισμα μπορειτε να το κανετε
δηλαδη αγοραζετε ενα ηπιο υγρο καθαριστικο ρουχων και με λιγη ποσοτητα και σφουγγαρι δημιουργειτε αφρο και καθαριζετε σημειο σημειο αμεσως μετα με πανι βρεγμενο παιρνετε τα καταλοιπα
μπορει να μην καθαρισει καλα για τους Κατακουζινιδες αλλα εχει πολυ καλο αποτελεσμα και θα μοσχομυρισει
οσον αφορα τις μαρκες τις εχω ηδη αναφερει ελπιζοντας να μη θεωρηθει διαφημηση
Άβαταρ μέλους
ΤΙΝΑ
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Πέμ 07 Ιαν 2010, 23:23
Gender: Female

Re: περιποιηση και προστασια δερματινου μπουφαν

Δημοσίευση από ΤΙΝΑ »

ααααααα ξεχασα
ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ μην πατε καθαριστηριο το δερματινο
σε παρα πολλες περιπτωσεις καιγεται το δερμα κατι που εσυ δε το βλεπεις ομως η ζημια εχει γινει διοτι εκτος απο τα χημικα χρησιμοποιουν και ατμο
Άβαταρ μέλους
Rouggas
Almost Ducatista
Almost Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1247
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 03:24
Gender: Male
Bike: Monster 800
Τοποθεσία: Λευκάδα

Re: περιποιηση και προστασια δερματινου μπουφαν

Δημοσίευση από Rouggas »

Thanks :hibye:
Κνάει κνάει κμπάρε??
......και ο καλύτερος από όλους τους τρόπους για να μακρύνουμε τις μέρες μας είναι να κλέψουμε μερικές ώρες από τη νύχτα, αγαπητή μου.....
......όποιος πάει αργά,φτάνει γρήγορα......
Άβαταρ μέλους
cronos
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2383
Εγγραφή: Τετ 17 Σεπ 2008, 21:50
Gender: Male
Bike: Streetfighter 848
Τοποθεσία: Ρέθυμνο

Re: περιποιηση και προστασια δερματινου μπουφαν

Δημοσίευση από cronos »

ευχαριστουμε για τις συμβουλες ΤΙΝΑ :thumbsup: εγω ομως για τον καθαρισμο τις ολοσωμης φορμας μου ακολουθησα τις συμβουλες των DKP και DELTA!λοιπον εχουμε και λεμε,βαζουμε την φορμα στο πλυντηριο στους 40 βαθμους και κανεις μια πλυση.επειτα κανεις αλλη μια πλυση με καθαρο νερακι για ξεβγαλμα.την απλωνουμε και περιμενουμε να στεγνωσει σε σκιερο μερος μακρια απο ηλιο και καλοριφερ.το στεγνωμα θα παρει μερικες μερες.μολις στεγνωσει την περναμε με μπολικη κρεμα NIVEA για να μαλακωσει το δερμα.αυτα εκανα και η φορμα εγινε σαν καινουργια!
Άβαταρ μέλους
ΤΙΝΑ
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Πέμ 07 Ιαν 2010, 23:23
Gender: Female

Re: περιποιηση και προστασια δερματινου μπουφαν

Δημοσίευση από ΤΙΝΑ »

τιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι?????????????????/
εσενα θα σου αρεσε να σε βαζανε στο πλυντηριο??
για δερμα μιλαμε ετσι?
Άβαταρ μέλους
cronos
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2383
Εγγραφή: Τετ 17 Σεπ 2008, 21:50
Gender: Male
Bike: Streetfighter 848
Τοποθεσία: Ρέθυμνο

Re: περιποιηση και προστασια δερματινου μπουφαν

Δημοσίευση από cronos »

ΤΙΝΑ έγραψε:τιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι?????????????????/
εσενα θα σου αρεσε να σε βαζανε στο πλυντηριο??
για δερμα μιλαμε ετσι?
εννοειται οτι μιλαμε για δερμα :)) δεν ξερω αν θα μου αρεσε να με βαζανε στο πλυντηριο :think2: αλλα η λυση ειναι δοκιμασμενη και η φορμα εγινε σαν καινουργια! :wsmile:
Άβαταρ μέλους
ΤΙΝΑ
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Πέμ 07 Ιαν 2010, 23:23
Gender: Female

Re: περιποιηση και προστασια δερματινου μπουφαν

Δημοσίευση από ΤΙΝΑ »

οκ δεν επιμενω αλλα σιγουρα δε θα το εκανα στη δικη μου
παπουτσια παντως που μπηκαν στο πλυντηριο η αλλαζουν νουμερο ή ξεκολλανε ή ξεβαφουν
καλο αποτελεσμα μονο στα πανινα και μονο με κρυο νερο
αυτα γνωριζω μακαρι να ησουν κοντα να την εβλεπα για να το πιστευα
Άβαταρ μέλους
immortale
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 969
Εγγραφή: Τετ 09 Σεπ 2009, 21:30
Gender: Male
Bike: Multistrada 1000S
Τοποθεσία: αθηνα

Re: περιποιηση και προστασια δερματινου μπουφαν

Δημοσίευση από immortale »

Οτι λεει η ΤΙΝΑ :mrgreen: Τις πηγα κατι μποτακια που με χτυπαγαν μπροστα
και μου τα εκανε στα μετρα μου,και μου εβαλε και δερματινους πατους.
Εγγυηση στην δουλεια της :thumbsup:
Μανωλης
Άβαταρ μέλους
immortale
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 969
Εγγραφή: Τετ 09 Σεπ 2009, 21:30
Gender: Male
Bike: Multistrada 1000S
Τοποθεσία: αθηνα

Re: περιποιηση και προστασια δερματινου μπουφαν

Δημοσίευση από immortale »

Η κορντουρες πανε καθαριστιριο?
Μανωλης
Άβαταρ μέλους
Ritsman
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: Παρ 02 Ιούλ 2010, 14:33
Gender: Male
Bike: Monster S4
Τοποθεσία: Νικαια Αττικη, Πλατανες Ρεθυμνου

Re: περιποιηση και προστασια δερματινου μπουφαν

Δημοσίευση από Ritsman »

nice!!!! :thumbsup:
Τα υλικα καθαρισμου (σαπουνια κρεμες βουρτσακια) που τα πουλανε? καθαριστηρια δεν νομιζω.....
Εικόνα
58
Άβαταρ μέλους
Zaxaroplastis
Desmo Member
Desmo Member
Δημοσιεύσεις: 1163
Εγγραφή: Παρ 18 Ιουν 2010, 16:32
Gender: Male
Bike: Monster 696

Re: περιποιηση και προστασια δερματινου μπουφαν

Δημοσίευση από Zaxaroplastis »

Εκτιμούμε πολύ τις συμβουλές!!
Αλλά γιατί δε βάζουμε λίπος φωκιας στο μπουφάν;;
Εγώ είμαι έτοιμος να δοκιμάσω καθαρισμό με ήπια και χωρίς αλκοόλ κρέμα καθαρισμού προσώπου και πέρασμα με λίπος φωκιας! Να το κρατήσω μόνο για τις μποτες;;
Δώσε κανά παράδειγμα για κρεμες αλοιφης δερματων..είχα κάτι για το αυτοκίνητο αλλά ψάχνω κάτι καλύτερο..
Μόνο τα πρόβατα φοβούνται έξω απ' το μαντρί... :cool:
Άβαταρ μέλους
ctzoras
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 622
Εγγραφή: Σάβ 08 Νοέμ 2008, 20:06
Gender: Male

Re: περιποιηση και προστασια δερματινου μπουφαν

Δημοσίευση από ctzoras »

:thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
Pablo Ducatista
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 944
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 14:46
Gender: Male
Bike: Monster 695
Τοποθεσία: Βολάρα

Re: περιποιηση και προστασια δερματινου μπουφαν

Δημοσίευση από Pablo Ducatista »

Είμαι ύπερ των υγρών μωρομάντηλων για καθαρισμό καθώς δεν υπάρχει τίποτα πιο ευαίσθητο από το δέρμα ενός μωρού...
Κάνει λοιπόν να το καθαρίζουμε το δέρμα με αυτά?
Και αν ναι μετά με τι να το περάσω?Λύπος φώκιας που έχει γραφτεί παλιότερα δεν κάνει?
Αν υπάρχει κάτι άλλο τι είναι αυτό?
....Riding a Dream....
tam
Desmo Member
Desmo Member
Δημοσιεύσεις: 1072
Εγγραφή: Τετ 02 Απρ 2008, 13:39
Gender: Male
Bike: 916
Other: Rambla 250
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: περιποιηση και προστασια δερματινου μπουφαν

Δημοσίευση από tam »

Pablo Ducatista έγραψε: ...
Λύπος φώκιας που έχει γραφτεί παλιότερα δεν κάνει?
...
Σε στερεά μορφή:
http://lucservicescordonnerie.com/image ... phoque.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
και σε αέρια:
http://www.hellopro.fr/images/produit-2 ... 060417.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
Έχω το 1ο και είναι μια χαρά αλλά αν το κάτεχα
πιο μπροστά θα έπερνα το 2ο.Πιο πρακτικό.
Άβαταρ μέλους
Pablo Ducatista
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 944
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 14:46
Gender: Male
Bike: Monster 695
Τοποθεσία: Βολάρα

Re: περιποιηση και προστασια δερματινου μπουφαν

Δημοσίευση από Pablo Ducatista »

tam έγραψε:
Σε στερεά μορφή:
http://lucservicescordonnerie.com/image ... phoque.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
και σε αέρια:
http://www.hellopro.fr/images/produit-2 ... 060417.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
Έχω το 1ο και είναι μια χαρά αλλά αν το κάτεχα
πιο μπροστά θα έπερνα το 2ο.Πιο πρακτικό.
Ναι αυτό λέω και εγώ...Πέρασμα με αυτό μετά από καθάρισμα σωστά?
....Riding a Dream....
Άβαταρ μέλους
ENGAKATS
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 8055
Εγγραφή: Σάβ 22 Μαρ 2008, 20:58
Gender: Male
Other: SS 1000ds Rt
Τοποθεσία: Madrid - Spain

Re: περιποιηση και προστασια δερματινου μπουφαν

Δημοσίευση από ENGAKATS »

ΤΙΝΑ έγραψε:τα μωρομαντηλα ειναι παρα πολυ καλη λυση για καθαρισμα ευκολη και φθηνη
επισης τα ενυδατικα συστατικα τους κανουν καλο στο δερμα μιας και απορροφουνται πληρως
οσον αφορα την βαζελινη δεν τη χρησιμοποιουμε διοτι ειναι πολυ λιπαρη ουσια και δεν εισχωρει πληρως στο δερμα με αποτελεσμα να κολλανε σκονες χνουδια τριχες και ο,τι αλλο .μονο ειδικα σκευασματα για δερματα να εμπιστευεστε

οι εταιριες που εμπιστευομαστε και δουλευουμε ειναι οι:saphir , coxy και στο σαπουνι και την caps

τωρα οι μποτες......
μεγαλη ιστορια
γενικα και τα υποδηματα πρεπει να τα προσεχουμε εξαρχης
εσωτερικα δεν μπορουν να καθαριστουν με σαπουνια η καποιο αλλο καθαριστικο αφου ουτε και αυτα πλενονται στο πλυντηριο (ναι ναι και αυτο εχει γινει πολλες φορες και καταστραφηκαν εντελως)
το μονο που γινεται ειναι να αλλαζουμε συχνα -πολυ συχνα- τους πατους του ςωστε να μην προλαβουν να μυρισουν η να βρωμισουν
οι δερματινοι ειναι πιο υγειινοικαι κυριως αν υπαρχει ιστορικο με μυκητες
υπαρχουν και ορθοπεδικοι δερματινοι που κρατανε καλυτερα το ποδι μεσα στο παπουτσι για πιο ανετο περπατημα
επισης στις μποτες μπορουμε να χρησιμοποιησουμε λιπος καθαρο φωκιας για αδιαβροχοποιηση κατι που δεν γινεται στο μπουφαν
ελπιζω να βοηθησα αρκετα
Ωραια λοιπον, αφου τα μωρομαντηλα κανουν μια χαρα τη δουλεια τους, με αυτα θα συνεχισω.

Αληθεια, αυτες οι κρεμες ειναι "διαφανες"/ουδετερες ή τις ζητάς αναλογως το χρωμα;; Ελπιζω να μην χρειαστει να παρω διαφορετικα χρωματα (η φορμα εχει ασπρο-μαυρο-κοκκινο).

Επισης, πού τις βρισκουμε;; Εδω κοντα στο σπιτι ειναι ενας καλος τσαγκαρης με μηχανηματα κτλ κτλ. Εκει λογικα θα εχει, ε;;


Με τις μποτες ποτε δεν ειχα προβλημα με μυρωδιες (ναι λεει, μοσχομυριζαν... ροκφορ :tooth2:). Απλα καλο ειναι να τις καθαριζω πού και πού και εσωτερικα. Μαλλον θα πεσει μωρομαντηλο ΚΑΙ εδω :wsmile:
ΤΙΝΑ έγραψε:αν η εσωτερικη επενδυση δε βγαινει τοτε μονο με στεγνο καθαρισμα μπορειτε να το κανετε
δηλαδη αγοραζετε ενα ηπιο υγρο καθαριστικο ρουχων και με λιγη ποσοτητα και σφουγγαρι δημιουργειτε αφρο και καθαριζετε σημειο σημειο αμεσως μετα με πανι βρεγμενο παιρνετε τα καταλοιπα
μπορει να μην καθαρισει καλα για τους Κατακουζινιδες αλλα εχει πολυ καλο αποτελεσμα και θα μοσχομυρισει
οσον αφορα τις μαρκες τις εχω ηδη αναφερει ελπιζοντας να μη θεωρηθει διαφημηση
Εσωτερικα η φορμα εχει επενδυση σαν διχτακι (ειναι πιο πολυ για ανοιξη-καλοκαιρι η φορμα), το οποιο εχω πλεινει. Σκεφτομουν ομως πως καλο θα ηταν να καθαριζα και το δερμα εσωτερικα. Θα το καθαρισω μαλλον και αυτο με τα μωρομαντηλα.


Ευχαριστουμε πολυ και παλι για τις πληροφοριες :thumbsup: :thumbsup:.
ENGAKATS caminando por la vida Εικόνα
Άβαταρ μέλους
After
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: Παρ 13 Αύγ 2010, 13:59
Gender: Male
Other: Versys
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: περιποιηση και προστασια δερματινου μπουφαν

Δημοσίευση από After »

Εχω ενα δερματινο dainese το οποιο δεν το φοραω πια γιατι εχει γινει ακαμπτο(δεν το φοραγα για καιρο), και με κουραζει πολυ στα ταξιδια(εχω παχυνει και λιγο)
Τι μπορω να κανω για να μαλακωσω το δερμα?
ΚΛΕΙΣΤΕ ΤΙΣ ΤΗΛΕΟΡΑΣΕΙΣ
Άβαταρ μέλους
roz
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: Κυρ 03 Ιαν 2010, 20:54
Gender: Female
Bike: Monster S4
Τοποθεσία: Κάπου κοντά...
Επικοινωνία:

Re: περιποιηση και προστασια δερματινου μπουφαν

Δημοσίευση από roz »

cronos έγραψε:ευχαριστουμε για τις συμβουλες ΤΙΝΑ :thumbsup: εγω ομως για τον καθαρισμο τις ολοσωμης φορμας μου ακολουθησα τις συμβουλες των DKP και DELTA!λοιπον εχουμε και λεμε,βαζουμε την φορμα στο πλυντηριο στους 40 βαθμους και κανεις μια πλυση.επειτα κανεις αλλη μια πλυση με καθαρο νερακι για ξεβγαλμα.την απλωνουμε και περιμενουμε να στεγνωσει σε σκιερο μερος μακρια απο ηλιο και καλοριφερ.το στεγνωμα θα παρει μερικες μερες.μολις στεγνωσει την περναμε με μπολικη κρεμα NIVEA για να μαλακωσει το δερμα.αυτα εκανα και η φορμα εγινε σαν καινουργια!
+ όσα... να προσθεσω, χωρις μαλακτικό... το ιδιο χωρις τη nivea στο τελος ισχυει και για τις κορντουρες, για αδιαβροχοποιηση σπρει σιλικονης.
Εικόνα
Απάντηση