πως "σώζουμε" τη μηχανή από πλάγιασμα

Για την οδηγική μας βελτίωση

Συντονιστής: sue

Απάντηση
neutral
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Σάβ 09 Ιούλ 2011, 15:09
Gender: Female

πως "σώζουμε" τη μηχανή από πλάγιασμα

Δημοσίευση από neutral »

γεια σας...

http://www.ducatisti.gr/phpBB3/viewtopi ... =29&t=4133" onclick="window.open(this.href);return false;

είναι φανταστικό θέμα αυτό και απασχολεί πιστεύω πολύ κόσμο....

για παράδειγμα, όταν ζυγίζεις αναλογικά με τη μηχανή λίγα κιλά....αν αυτή γεμάτη πλησιάζει τα 185-190 και εσύ είσαι λιγότερο από 60....

θέλω να σας ρωτήσω πως "σώζουμε" τη μηχανή από πλάγιασμα που με την έλλειψη εμπειρίας μπορεί να οδηγήσει σε πτώση....ο δάσκαλος στα μαθήματα μου λέει ότι στο πλάγιασμα φταίει που κοιτάω το ταμπλό και όχι μπροστά...κάτι που ισχύει..είναι και η απειρία...

ένας λόγος που με έκανε πέρα από την αισθητική να αγαπήσω τις ducati είναι η minimal κατασκεύη που έχουν....

τί συμβουλές θα δίνατε λοιπόν στους αρχάριους οδηγούς μηχανών μεγάλου κυβισμού που έχουν μεγάλη αγάπη για τις μηχανές αλλά που το ύψος τους δεν τους κολακεύει και τόσο, ούτε τα κιλά τους ώστε να αποφύγουν πιθανό πλάγιασμα και πτώση;
[εκτός από το να τα παρατήσουν :wsmile: ]
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dagger moon την Πέμ 14 Ιούλ 2011, 14:17, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: διαχωρισμός και δημιουργία νεου θεματος
Άβαταρ μέλους
dagger moon
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 5139
Εγγραφή: Τρί 26 Αύγ 2008, 22:41
Gender: Female
Other: Aprilia-Pegaso 650ie
Τοποθεσία: Δυο ρόδες ρε !!!!!!!!!!!!!!!

Re: πως "σώζουμε" τη μηχανή από πλάγιασμα

Δημοσίευση από dagger moon »

το θεμα διαχωρίστηκε και δημιουργήθηκε καινούργιο.

Συμπληρωσα το λινκ του αρχικου ποστ για να ξέρουμε σε τι αναφερόμαστε

Αντιγόνη αν δεν σ αρεσει ο τιτλος τον αλλάζουμε :hibye:
την τρέλα μου ... όσο και να πάλεψαν να μου την στερήσουν και όσο θα παλέψουν δεν μπορούν να μου την αφαιρέσουν...μόνο αυτήν έχω και αυτήν υπερασπίζομαι...
neutral
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Σάβ 09 Ιούλ 2011, 15:09
Gender: Female

Re: πως "σώζουμε" τη μηχανή από πλάγιασμα

Δημοσίευση από neutral »

όχι είναι πραγματικά τέλειος ο τίτλος...

πιστεύω ότι για εμάς τα κοντά αρχάρια στραβάδια, θα αποτελέσει έναν καλό οδηγό..... :))
Άβαταρ μέλους
sakman
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3858
Εγγραφή: Παρ 17 Οκτ 2008, 10:19
Gender: Male
Bike: SS1000
Other: CBX 750 MONTESA 414
Τοποθεσία: Βριλήσσια

Re: πως "σώζουμε" τη μηχανή από πλάγιασμα

Δημοσίευση από sakman »

Μια βασική τεχνική για να μην φτάσεις στο σημείο ¨ μηδέν ¨ , δλδ πέφτω – δεν πέφτω , είναι να μάθεις να χειρίζεσαι την μοτό σου σε αργοπορία . Και για να γίνω ποιο σαφής , να μάθεις με σχεδόν μηδενική ταχύτητα να πραγματοποιείς ελιγμούς εξουδετερώνοντας το βάρος της μοτό με το σώμα σου . Θα πρέπει να γράψω ένα τεράστιο κατεβατό για να σου εξηγήσω επακριβώς . Προσπάθησε να έρθεις μια Παρασκευή στην συνάντηση μας να σου εξηγήσω .
The Uncle Εικόνα
Άβαταρ μέλους
dagger moon
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 5139
Εγγραφή: Τρί 26 Αύγ 2008, 22:41
Gender: Female
Other: Aprilia-Pegaso 650ie
Τοποθεσία: Δυο ρόδες ρε !!!!!!!!!!!!!!!

Re: πως "σώζουμε" τη μηχανή από πλάγιασμα

Δημοσίευση από dagger moon »

μην νομιζεις οτι αν ζυγιζεις παραπανω απο το κανονικο σου βαρος εχει καμια διαφορα.

Τωρα δεν καταλαβαινω ... να σου πλαγιασει η μηχναη ... πως ?

Μου εχει πλαγιασει η μηχανη και την εχω ριξει οταν παρκαρισα και ειχε κλιση δεξια ο δρομος και παρτην κατω ...

Οταν οδηγω ομως ... ε καλα , πλαγιαζεις στις στροφές ,

και γιατι κοιτάς το κοντέρ ? τον δρομο πρεπει να κοιτάς , αν κοιτας το κοντερ θα πεσεις , λογικό δεν είναι > ?
την τρέλα μου ... όσο και να πάλεψαν να μου την στερήσουν και όσο θα παλέψουν δεν μπορούν να μου την αφαιρέσουν...μόνο αυτήν έχω και αυτήν υπερασπίζομαι...
Άβαταρ μέλους
dagger moon
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 5139
Εγγραφή: Τρί 26 Αύγ 2008, 22:41
Gender: Female
Other: Aprilia-Pegaso 650ie
Τοποθεσία: Δυο ρόδες ρε !!!!!!!!!!!!!!!

Re: πως "σώζουμε" τη μηχανή από πλάγιασμα

Δημοσίευση από dagger moon »

sakman έγραψε:Μια βασική τεχνική για να μην φτάσεις στο σημείο ¨ μηδέν ¨ , δλδ πέφτω – δεν πέφτω , είναι να μάθεις να χειρίζεσαι την μοτό σου σε αργοπορία . Και για να γίνω ποιο σαφής , να μάθεις με σχεδόν μηδενική ταχύτητα να πραγματοποιείς ελιγμούς εξουδετερώνοντας το βάρος της μοτό με το σώμα σου . Θα πρέπει να γράψω ένα τεράστιο κατεβατό για να σου εξηγήσω επακριβώς . Προσπάθησε να έρθεις μια Παρασκευή στην συνάντηση μας να σου εξηγήσω .
Σακη το κοριτσι μενει Σαλονικη

αλλά Σαλονικη μένει και ο Δημος ή καπου εκει γύρω ... :whistling: :whistling:

Για να ξερεις Αντιγόνη , ο Σάκης και ο Δημος είναι οι άνθρωποι που με βοήθησαν πάρα μα πάρα πολύ , και οτι εχω πετυχει το πετυχα ακουγοντας , ρωτώντας , ξανα και ξανα και κυριως κανοντας αυτό που μου είπαν ...
την τρέλα μου ... όσο και να πάλεψαν να μου την στερήσουν και όσο θα παλέψουν δεν μπορούν να μου την αφαιρέσουν...μόνο αυτήν έχω και αυτήν υπερασπίζομαι...
neutral
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Σάβ 09 Ιούλ 2011, 15:09
Gender: Female

Re: πως "σώζουμε" τη μηχανή από πλάγιασμα

Δημοσίευση από neutral »

εύχομαι να μην είναι ανούσιο αυτό το νέο τόπικ....

απλά όταν είσαι αρχάριος και η μηχανή είναι βαριά, ε όλο και κάπου θα τα χάσεις....έχει να κάνει και με πρώτες τραυματικές εμπειρίες πτώσης με μεγάλη μηχανή....αλλά αυτό είναι μεγάλη ιστορία και δεν θα ήθελα να επεκταθώ....

ναι τα κιλά είναι μάλλον σχετικά..γιατί από τη στιγμή που φτάνεις τη μηχανή με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, τα κιλά μάλλον δεν έχουν σημασία...άλλωστε οι αναβάτες στο motogp ζυγίζουν ελάχιστα!

επομένως, πριν φτάσουμε στην οδήγηση στους δρόμους με κλίση.....κανόνας νούμερο 1, δεν μπερδευόμαστε και πάντα κοιτάμε μπροστά....

αν νιώθετε ότι το τόπικ είναι ανούσιο, ας διαγραφεί....
Άβαταρ μέλους
Xenokratis
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2391
Εγγραφή: Κυρ 07 Μαρ 2010, 22:51
Gender: Male
Bike: 996
Other: Hypermotard 796
Τοποθεσία: Saλλoniki ΣΕ ΛΕΩ!

Re: πως "σώζουμε" τη μηχανή από πλάγιασμα

Δημοσίευση από Xenokratis »

Moνο ανουσιο δεν ειναι το τοπικ, και οποιος πει οτι δεν εχει εστω κοντεψει να φυτευτει μεσα στο γκαραζ του με μηδενικη σχεδον ταχυτητα...τουλαχιστον λεει ψεματα.
Και για ναμην παρεξηγηθω...μεσα στις περιπτωσεις συμπεριλαμβανεται το...αποτομο σκορτσαρισμα-σβησιμο του κινητηρα υπο την εκτελεση μανουβρας...δαγκωμα του μπροστινου υπο κλιση (μιλαμε για μανουβροκαταστασεις τωρα ετσι..) κτλ...κτλ
Οντως μεγαλο θεμα ειναι η εξοικιωση με τη μοτο, και ωρες πανω στη σελα...το "κοιταω μακρυα" ειναι rule number 1, και το ξε-αγχωμα....
Οδηγηση με χαμηλες ταχυτητες και σωστη τοποθετηση του βαρους σου, κανουν θαυματα....πραγματικα!
Καψε μπολικη βενζινη, και ακου συμβουλες απο πιο εμπειρους αναβατες.... :thumbsup:
Mωρέ, θα την πάρω την ψαρόβαρκα....!!!

Καλό ταξίδι μικρέ....
Άβαταρ μέλους
dagger moon
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 5139
Εγγραφή: Τρί 26 Αύγ 2008, 22:41
Gender: Female
Other: Aprilia-Pegaso 650ie
Τοποθεσία: Δυο ρόδες ρε !!!!!!!!!!!!!!!

Re: πως "σώζουμε" τη μηχανή από πλάγιασμα

Δημοσίευση από dagger moon »

αχ μην λες κουλα ,ανουσιο τοπικ , τι λες τωρα ... εχεις αποριες , προβληματιζεσαι . ποιον θα ρωτησεις ? τον γαλατα της γειτονιας σου ? κανενας μας δεν γενηθηκε γνωριζοντας τα όλα, ολοι μαθαινουμε ακόμα , και θα μαθαινουμε συνεχεια .

εγω ειχα την τυχη να μενω Αθηνα και ολα αυτα μου τα εξηγουσε ο Σακης -sakman καθε φορα που βρισκομασταν.

Για να καταλάβεις , αισθανομουν οτι κατι δεν εκανα καλα στις στροφες και ειδικα στις κατηφορικές ...
Ρωτησα λοιπόν στην πανελληνια μας στην Καλαμπακα και με εξηγησε ο Δημος , μια δυο φορες και μετα ξεκινησαν να εφαρμοζω αυτα που μου ειχε πει ...
Ειχα και τον Σακη απο κοντα .... θεωρια και μετα πρακτική . Και πίστεψε με μια χαρα ειμαι πια ...

Εσυ εχεις την τυχη να εχεις την πιστα κοντα σου (Σέρρες ) , οποτε παρε με το καλο το διπλωμα σου και μετα πανε μια στο καλιφορνια να μαθεις πραγματα.

Σε οτι αφορα δε τα μαθηματα οδηγησης για διπλωμα , επειδη αυτοι δεν σε μαθαινουν να οδηγεις , μονο διπλωμα παιρνεις , καμια σχεση με την οδηγηση αυτο που κανουν ...
εχω παρακολουθησει τον υιο μου στα "μαθηματα" οδηγησης για το διπλωμα μηχανης και εχω φρίξει ...

Κανε οτι σε λεει ο δασκαλος να παρεις το διπλωμα και τιποτα παραπανω.
Αν εχεις θεμα με τους αλλους μαθητες και σε τρομάζουν ζητα του να κανεις μαθηματα σε ωρες που δεν θα εχει πολύ κόσμο

Και βασικα , σταματα να αγχωνεσαι και να σπας το μυαλουδάκι σου με πραγματα ... ολες οι αποριες σου θα λυθουν στην πορεία αλλα σιγουρα οχι σε 10-15 45λεπτα
την τρέλα μου ... όσο και να πάλεψαν να μου την στερήσουν και όσο θα παλέψουν δεν μπορούν να μου την αφαιρέσουν...μόνο αυτήν έχω και αυτήν υπερασπίζομαι...
Άβαταρ μέλους
sakman
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3858
Εγγραφή: Παρ 17 Οκτ 2008, 10:19
Gender: Male
Bike: SS1000
Other: CBX 750 MONTESA 414
Τοποθεσία: Βριλήσσια

Re: πως "σώζουμε" τη μηχανή από πλάγιασμα

Δημοσίευση από sakman »

neutral έγραψε:αν νιώθετε ότι το τόπικ είναι ανούσιο, ας διαγραφεί....

Ανούσιο δεν είναι καθόλου , απλά οι απαντήσεις δεν μπορούν να υπάρξουν σε αυτό που λέμε ¨δυό γραμμές ¨ . Η τεχνική οδήγησης είναι μια μεγάλη ιστορία η οποία πρέπει να περιλαμβάνει ζωντανά παραδείγματα και ταυτόχρονα εφαρμογή του παραδείγματος από τον ενδιαφερόμενο . Να υπάρχει επι τόπου απάντηση σε τυχών ερώτημα , και συνεχής άσκηση ( πάλι ) επί τόπου αλλά βήμα – βήμα για να γίνει κατανοητό και στην συνέχεια κτήμα .

Κάποτε αυτά τα κάναμε εδώ στην Αθήνα , και η βελτίωση των παιδιών ήταν καταπληκτική και αλματώδης .
The Uncle Εικόνα
Jackal
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Σάβ 02 Ιούλ 2011, 22:31
Gender: Male
Bike: ST3

Re: πως "σώζουμε" τη μηχανή από πλάγιασμα

Δημοσίευση από Jackal »

μια χαρα και σοβαρα ειναι τα ποστ που ανοιγεις! :thumbsup: αν και δεν ξερω τον θειο σακη προσωπικα, ας μου επιτραπει να τον λεω θειο,εχω ακουσει πολλα καλα λογια απο τα παιδια που εχω γνωρισει.οτι σου πει neutral ειναι εγγυηση.
Άβαταρ μέλους
jks
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6068
Εγγραφή: Δευ 24 Μαρ 2008, 01:26
Gender: Male
Bike: Monster 620
Other: SBK 848
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: πως "σώζουμε" τη μηχανή από πλάγιασμα

Δημοσίευση από jks »

neutral έγραψε: θέλω να σας ρωτήσω πως "σώζουμε" τη μηχανή από πλάγιασμα που με την έλλειψη εμπειρίας μπορεί να οδηγήσει σε πτώση....
2 τροποι..
ο ενας αυτος που λεει σωστα ο Θειος Σακης... δλδ με αντιβαρο το σωμα σου κανεις ελιγμο με τη μηχανη με σχεδον μηδενικα χλμ...
(οτι κανουν στα trial περιπου οι χεραδες)

ο αλλος τροπος ειναι το...ΓΚΑΖΙ !!!
το γκαζι σωζει καλη μου!!!!!!
οταν εισαι με κλειστο γκαζι και προσπαθεις να διορθωσεις/ισοροπησεις τη μηχανη (ποθ σου φαινεται θεοβαρη εκεινη την ωρα) με τιμονι η το σωμα σου... για κανε πως ανοιγεις το γκαζι και θα νοιωσεις τη μαγικη δυναμη που ωθει τη μηχανη να την στυλωνει και να την επαναφερει μαγικα στην ορθια θεση.... :mrgreen: :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
dimos IT'S HORNY NOW
Ducatista
Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1977
Εγγραφή: Τρί 15 Απρ 2008, 15:48
Gender: Male
Bike: SS900
Other: 1000CAPONORDVESPA200

Re: πως "σώζουμε" τη μηχανή από πλάγιασμα

Δημοσίευση από dimos IT'S HORNY NOW »

neutral εχεις πμ :hibye:
Άβαταρ μέλους
geo_multi
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2853
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 20:49
Gender: Male
Bike: Multistrada 620
Τοποθεσία: Γκασμαδονήσι (ή αλλιώς Μυτιλήνη)

Re: πως "σώζουμε" τη μηχανή από πλάγιασμα

Δημοσίευση από geo_multi »

dimos IT'S ONLY έγραψε:neutral εχεις πμ :hibye:
Έλα, γράφτω εδώ να μορφωθούμε και εμείς... :mrgreen:
Γιώργος

Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο και ας είναι η φωτιά που θα σε κάψει
Άβαταρ μέλους
sakis1098s
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 238
Εγγραφή: Τρί 22 Δεκ 2009, 22:15
Gender: Male
Bike: 1098 Tri-Colore

Re: πως "σώζουμε" τη μηχανή από πλάγιασμα

Δημοσίευση από sakis1098s »

δεσποινις μου παντα να θυμασε να στριβεις σε μια στροφη με το γκαζι σταθερο κι ελαφρος επιταχυνομενο....και να θυμασε οτι παντα σωζουμε μια σαβουριτσα (υπο κληση) ανοιγοντας το γκαζι γιατι ετσι βοηθαμε την μηχανη μας να ξανα βρει την χαμενη προσφυση

καλες βολτες και να μην εισαι σφιγμενη να κρατασ το τιμονι χαλαρα :)
Άβαταρ μέλους
GrgBot
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 248
Εγγραφή: Τρί 05 Απρ 2011, 14:25
Gender: Male

Re: πως "σώζουμε" τη μηχανή από πλάγιασμα

Δημοσίευση από GrgBot »

sakman έγραψε:Μια βασική τεχνική για να μην φτάσεις στο σημείο ¨ μηδέν ¨ , δλδ πέφτω – δεν πέφτω , είναι να μάθεις να χειρίζεσαι την μοτό σου σε αργοπορία . Και για να γίνω ποιο σαφής , να μάθεις με σχεδόν μηδενική ταχύτητα να πραγματοποιείς ελιγμούς εξουδετερώνοντας το βάρος της μοτό με το σώμα σου . Θα πρέπει να γράψω ένα τεράστιο κατεβατό για να σου εξηγήσω επακριβώς . Προσπάθησε να έρθεις μια Παρασκευή στην συνάντηση μας να σου εξηγήσω .
Επειδή υπάρχουν κι άλλοι που χρήζουν βοηθείας δε μας δίνεται λίγες λεπτομέριες?????
Συνάντηση??? Παρασκευή???
Για Λυκαβητό ήξερα και έχω ανέβει 3-4 φορές όποτε μπορούσα..... Παρασκεύες?? Σαββατοκύριακα @ Νασα, βοήθειααααα θέλω κι εγώ να μάθωωωω :help: ¨
Είμαι καλό παιδί!!!

Ε!!!! Φανταστικέ Θείο!!!!! :wsmile: :wsmile:
Άβαταρ μέλους
sakman
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3858
Εγγραφή: Παρ 17 Οκτ 2008, 10:19
Gender: Male
Bike: SS1000
Other: CBX 750 MONTESA 414
Τοποθεσία: Βριλήσσια

Re: πως "σώζουμε" τη μηχανή από πλάγιασμα

Δημοσίευση από sakman »

GrgBot έγραψε: Συνάντηση??? Παρασκευή???

Τις Παρασκευές αρκετά από τα παιδιά μαζευόμαστε στο ΖΟΟ μετά τις 19 : 00 - 19 : 30 .
Αν θές να έρθεις και δεν ξέρεις πως , στείλε μου ΡΜ από πού ( περιοχή ) ξεκινάς να σε καθοδηγήσω .
The Uncle Εικόνα
Άβαταρ μέλους
GrgBot
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 248
Εγγραφή: Τρί 05 Απρ 2011, 14:25
Gender: Male

Re: πως "σώζουμε" τη μηχανή από πλάγιασμα

Δημοσίευση από GrgBot »

sakman έγραψε:Τις Παρασκευές αρκετά από τα παιδιά μαζευόμαστε στο ΖΟΟ μετά τις 19 : 00 - 19 : 30 .
Αν θές να έρθεις και δεν ξέρεις πως , στείλε μου ΡΜ από πού ( περιοχή ) ξεκινάς να σε καθοδηγήσω .
Θείε έχεις PM!!! :hibye: :hibye: :hibye:
Απάντηση