SERVICE DUCATI ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Εμπειριες απο την πιατσα...
pfachouridis
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ 09 Ιούλ 2008, 08:35
Gender: Male
Bike: Multistrada 1000

Re: SERVICE DUCATI ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από pfachouridis »

Δεν έχω πάρει μέρος σε καμιά έως τώρα κουβέντα .
έχω ένα multi 1000 και φυσικά (!!! από ότι φαίνεται) έδωσα 550 ευρώ στα 20000km.
Έχω μοτο από το 1979 και εκτός από ένα CBR 600 ένα VFR και ένα παπί όλα ήταν ιταλικά.
Είχα (και έχω ακόμη) από Morini μέχρι Elefant και Husky.
Τέτοιο ποσό δεν έχω δώσει ποτέ .
Μάστορες των παλιών χρόνων που ξεχνούσαν να σφίξουν τις βίδες ρύθμιζαν στο 1/5 των σημερινών αμοιβών τις βαλβίδες ( καπελώτα είναι, πράξεις πρέπει να ξέρεις να κάνεις και να έχεις μικρόμετρο και το εργαλείο για το desmo ), και το Elefant δούλευε άψογα .
Και επειδή το service για σχεδόν ότι είχα μέχρι το multi συχνά το έκανα εγώ ( έχω λύσει
και δέσει και κινητήρα όχι μία φορά ) οι χρόνοι των 6 η 8 ωρών για ένα normal service είναι υπερβολικοί.
Αλλά έστω ότι έτσι είναι , για μένα το όλο θέμα είναι ότι για ένα normal ,ξαναλέω ,service θα
δίνω το 1/20 της αξίας της μηχανής .
Δηλ. στο αυτοκίνητό μου που έκανε 32χιλ θα έπρεπε να δίνω 1600 ευρώ ? ( με ιμάντες βαλβολίνες , το “μεγάλο” service δεν έφυγε ποτέ από 300 ευρώ σε επίσημο !! service αντιπροσωπείας)
Και μην μου πείτε ναι άλλα άλλο η BMW άλλο το FORD άλλο το Morini . Θέμα απόσβεσης
και κόστους είναι όλα .
Έχετε δει πόσο κάνει μία αλυσίδα και τα γρανάζια από το multi στο site της Hellinmoto ? . ΟΚ τα βρήκα στο e-bay με 150 ευρώ , αλλά είμαστε με τα καλά μας ?
Προσωπικά το multi έχει ακινητοποιηθεί και βγαίνει μόνο για βόλτες μακρινές , και η σκέψη να το δώσω τριγυρνάει πολύ από το μυαλό μου .
Αν θέλεις να είσαι στην αγορά και δεν θέλεις απλά να το παίζεις η elite φροντίζεις για πολλά μεταξύ των οποίων και το λογικό after sales support.
Και επειδή όλα πάνε να γίνουν λογικά επειδή γουστάρουμε τα desmo ας κάνω ένα απλό πολλαπλασιασμό. Ο τεχνίτης ( ποια και όχι μάστορας ) που παίρνει 250 ευρώ στο service , και οποίος είναι έστω μόνος του , κάνει 2 μηχανάκια την μέρα δηλ βγάζει 500 και δεν δουλεύει 25 ημέρες αλλά 20 άρα τον μήνα 10000.
Εχει ενοίκιο 1500 ? και άλλα λειτουργικά 1000 ΑΡΑ ΒΓΑΖΕΙ 7500. Εχω τελειώσει πολυτεχνείο
είμαι 46 έχω ένα μεταπτυχιακό και τεράστια εμπειρία στον τομεά μου (αυτός αλήθεια τι θεωρητικό , χωρίς να τον υποτιμάω , υπόβαθρο έχει ?) και δεν βγάζω τόσα .
ΛΟΙΠΟΝ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΣΟΒΑΡΑ ΝΑ ΓΙΝΩ ΤΕΧΝΙΤΗΣ …
Άβαταρ μέλους
REDMONSTER
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 714
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 13:44
Gender: Male
Bike: Monster S4
Other: KTM Adventure 990
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Re: SERVICE DUCATI ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από REDMONSTER »

Και να'ταν μονο 2 τα μηχανακια καθημερινα αδερφε παει στο διατανο...αλλα εδω μιλαμε για 4 και 5 και δεν σχολιαζω τα εκτακτα του στυλ "μαστορα δες μια στιγμη εδω", "μαστορα δες λιγο απο εκει"...απο τους 10-15 ξεμπαρκους που σκανε στο μαγαζι καθε μερα.

Anyway, μαγκια τους και τους βγαζω το καπελο που ηταν εξυπνοι και τους βγηκε και για να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους...δεν ειναι ολοι οι ανθρωποι γεννημενοι για να δουλευουν μεσα στα γρασα, τα γραναζια και τα καυσαερια. Δεν θα κατσω λοιπον να ζηλεψω το τι βγαζει ο καθε μαστορας, μαγκια του οπως ειπα και πριν, εμενα με νοιαζει τα 1, 2, 3, 4 και 10 μηχανακια που θα παραδωσει πισω να ειναι αρτια ελεγμενα και προσεγμενα για σιγουρα δεν μιλαμε πλεον για εποχες που οι μαστορες φοβουνται για την επιβιωση τους και αποδεδειγμενα εχουν την οικονομικη ανεση να βελτιωσουν τις υπηρεσιες τους.

Εφοσων κυριε βλεπεις οτι απο εκει που ειχες 20 μηχανακια το μηνα..τωρα εχεις 100!!!....ε...βρες ενα μεγαλυτερο χωρο και παρε και αλλους 3 μηχανικους και οχι αλλον ενα τσαπατσουλη παραγιο.

Δυστυχως ομως η Ελληνικη επιχειρηματικη στρατηγικη ειναι..παραμενω μικρομαγαζο, στο κουτουκι μου, με το ιδιο ενοικιο και στα @@ μου για την φυλαξη των μηχανων των πελατων μου, μενω μακρια απο τα ματια της εφοριας και στην καλυτερη προσλαμβανω και εναν ακομα παραγιο και εννοειται οτι τα 100 μηχανακια τα "ξεπεταμε" γιατι "δεν εχουν αναγκη μωρε ας μην γινομαστε και γραφικοι"...μα ειναι δυνατον ??

Καθε πραγμα χρειαζεται τον καιρο του και την αναλογη προσοχη, δεν γινεται να προσπαθεις να τα φερεις βολτα ολα με το ιδιο εργατικο δυναμικο και να αποδιδεις στο μεγιστο. Δηλαδη πραγματικα αυτοι οι ανθρωποι ειναι ηρωες. Απο την χαζομαρα της απληστιας τους, κλαταρουν κυριολεκτικα απο την κουραση και ειναι φυσικο επακολουθο να χανουν και την μπαλα και να ξεχνανε να κανουν πραγματα πανω στα μηχανακια μας. Με τι μυαλο ρε παιδια, με τι κουραγιο ??

Δεν λεω, ολα τα επαγγελματα περνανε την κριση τους και τις δυσκολες εποχες τους...αλλα με τα σημερινα δεδομενα και με μια αγορα που συνεχως εξαπλωνεται...νομιζω οτι εφοσον τα εσοδα ειναι πολυ πανω του μεσω ορου...τουλαχιστον ας εισπραττει και ο πελατης τις αναλογες υπηρεσιες.

Ενταξει...μη χτισεις μια βιλα και 2 εξοχικα....χτισε μια βιλα και 1 εξοχικο και φτιαξε και το μπ$ρδελο για μαγαζι σου που ζεις, αναπνεεις και εργαζεσαι σα σκυλι ολη μερα... :mrgreen:
Δημήτρης - Κι αν ειμαι ροκ !!!
Άβαταρ μέλους
nasa
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6545
Εγγραφή: Σάβ 16 Αύγ 2008, 22:08
Gender: Male
Bike: Monster S4RS
Other: ss900

Re: SERVICE DUCATI ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από nasa »

για αυτο σας αγαπαω......γιατι μονοι σας τα λετε,ξερετε την αληθεια,αλλα πατε και τα ακουμπατε κανονικα και λετε και ευχαριστω αρχοντα που κοιταξες το ταπεινο μηχανακι μου...παρε και 500...600...800 ε ....ευχαριστω κ παλι
. . . δώώώώώώστεεεεεε πόόόόόόόνοοοοοοοο . . .

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
REDMONSTER
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 714
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 13:44
Gender: Male
Bike: Monster S4
Other: KTM Adventure 990
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Re: SERVICE DUCATI ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από REDMONSTER »

nasa έγραψε:για αυτο σας αγαπαω......γιατι μονοι σας τα λετε,ξερετε την αληθεια,αλλα πατε και τα ακουμπατε κανονικα και λετε και ευχαριστω αρχοντα που κοιταξες το ταπεινο μηχανακι μου...παρε και 500...600...800 ε ....ευχαριστω κ παλι
"Ο καιρος γαρ εγγυς" φιλτατε Νασο... :)) :)) :)) Παλι στα Guzzi θα γυρισουν. :)) :)) :))
Δημήτρης - Κι αν ειμαι ροκ !!!
Παντελης Γιωργος
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Δευ 30 Ιουν 2008, 12:45
Gender: Male
Bike: Monster 696
Τοποθεσία: Επανομη Θεσσαλονικης

Re: SERVICE DUCATI ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Παντελης Γιωργος »

Τι εγινε ρε παιδια με εκεινη την καταπληκτικη ιδεα? Που κολλησαμε?

Και έχω κάτι να προτείνω..συγνώμη αν επαναλαμβάνω τη σκέψη κάποιου αδερφού..
Δεν κάνουμε κάθε χρόνο και μια ψηφοφορία για το καλύτερο συνεργείο..(εξουσιοδοτημένο ή όχι, παίζεται).!!! Κι ας του δώσουμε και βραβείο..!!!
Αποτέλεσμα - Τιμή - Εξυπηρέτηση (Η σειρά στα δυο τελευτ.παίζει)
Για να λέμε και τα καλά και όχι μόνο τα στραβά..
DUCTISTI
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τρί 28 Οκτ 2008, 01:01
Gender: Male
Bike: Multistrada 1000S
Other: monster 600

Re: SERVICE DUCATI ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από DUCTISTI »

giasa eimai keourgios sin parea kai eimai katoxos mias mikris italidas ....... ego pantos gnorisa ena palikaraki pou me voithise to kalokeri pou eixa mini me to moro mou kai eixere pola to palikaraki ekotos oti me pige mia apostasi na fartisoume tin mpataria mou kai me evale pano sto monoselo ( o trelos ) .... aftos einai kapou stin thesoloniki mipos xerete pou mporoume na vroume pou doulevi.... exo tin entiposi oti einai kalo mastoraki .... an kapios ton gnorizi as me enimerosi ... plz .... exei manster s4 kai akougete poli trela to motori kai einai kapou stin saloniki .....
Άβαταρ μέλους
jks
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6068
Εγγραφή: Δευ 24 Μαρ 2008, 01:26
Gender: Male
Bike: Monster 620
Other: SBK 848
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: SERVICE DUCATI ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από jks »

φιλε DUCTISTI,
καλως ορισες στην παρεα και καλα ποσταρισματα,
σε παρακαλω να γραφεις μονο με ελληνικους χαρακτηρες για να ειναι ευαναγνωστα τα κειμενα σου απο ολα τα μελη..
:hibye:
Colin
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2615
Εγγραφή: Σάβ 05 Απρ 2008, 20:27

Re: SERVICE DUCATI ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Colin »

DUCTISTI έγραψε: ....... ego pantos gnorisa ena palikaraki pou me voithise to kalokeri pou eixa mini me to moro mou kai eixere pola to palikaraki ekotos oti me pige mia apostasi na fartisoume tin mpataria mou kai me evale pano sto monoselo ( o trelos ) .... aftos einai kapou stin thesoloniki mipos xerete pou mporoume na vroume pou doulevi.... exo tin entiposi oti einai kalo mastoraki .... an kapios ton gnorizi as me enimerosi ... plz .... exei manster s4 kai akougete poli trela to motori kai einai kapou stin saloniki .....
Κατ'αρχήν καλώς ήρθες μαν :hibye:

Τώρα για το παληκαράκι που λές... :think2: :think2: μπας και γνώρισες τον Θεοδόση?? :think1: :think1:
Πότε έγινε αυτό, μήπως Αύγουστο?? Δεν ξέρω... οι Θεσσαλονικείς μπορούν ίσως να βοηθήσουν καλύτερα... :thumbsup:
''Στηρίζω το λόγο μου με τη ζωή μου και τη ζωή μου με το λόγο μου'' - Active Member
D3§m02K
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 7838
Εγγραφή: Δευ 24 Μαρ 2008, 00:07

Re: SERVICE DUCATI ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από D3§m02K »

Colin έγραψε:Τώρα για το παληκαράκι που λές... :think2: :think2: μπας και γνώρισες τον Θεοδόση?? :think1: :think1:
Ε μάλλον. . . Ο Θεοδώσης μετακόμισε μόνιμα πάνω και τώρα δουλεύει στο Bike Therapy.

Καλό παιδί και ξέρει από Ducatia. . . :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
DESMOMAN
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2392
Εγγραφή: Τετ 02 Απρ 2008, 01:01
Gender: Male
Bike: 1098 Tri-Colore
Other: ST4S

Re: SERVICE DUCATI ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από DESMOMAN »

Tiodor ειναι το nickname του Θεοδοση .Μιλησαμε την περασμενη εβδομαδα.
Αυτος ειναι ο μονος τρελος ( :shock: )με s4 στην συμπρωτευουσα που ''μιλαει'' με τα DUCATI. :thumbsup:
το ξεροκεφαλο του ειναι και........... ξεροκαμπανο...
:) .
Πολλους χαιρετισμους !!! :hibye
:
DUCTISTI
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τρί 28 Οκτ 2008, 01:01
Gender: Male
Bike: Multistrada 1000S
Other: monster 600

Re: SERVICE DUCATI ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από DUCTISTI »

δεν θημαμε το ονομα αλλα ειχε μουσακι περιεργο και ηταν με μια κοπελιστα και( οι 2 με κρανος )και η κοπελια στο μονοσελο ..... πρεπη να εχουν πολι τρελα... η δικια μοθ ειχε πιαστι στο σελακι που πληπωσα χρυσο και η αλλη στο μονοσελο ανετη ..... παντος θα κηταξω για της ενημεροσης σας :thumbsup:
Colin
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2615
Εγγραφή: Σάβ 05 Απρ 2008, 20:27

Re: SERVICE DUCATI ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Colin »

DUCTISTI έγραψε:δεν θημαμε το ονομα αλλα ειχε μουσακι περιεργο και ηταν με μια κοπελιστα και( οι 2 με κρανος )και η κοπελια στο μονοσελο ..... πρεπη να εχουν πολι τρελα... :thumbsup:
Αυτός είναι :)) :thumbsup: δώστου χαιρετίσματα :hibye:
''Στηρίζω το λόγο μου με τη ζωή μου και τη ζωή μου με το λόγο μου'' - Active Member
DUCTISTI
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τρί 28 Οκτ 2008, 01:01
Gender: Male
Bike: Multistrada 1000S
Other: monster 600

Re: SERVICE DUCATI ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από DUCTISTI »

και απο ποιον να του πω..... του τρελου :zep:
Άβαταρ μέλους
Rock-ass
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3577
Εγγραφή: Παρ 23 Μάιος 2008, 15:24
Other: 695 R

Re: SERVICE DUCATI ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Rock-ass »

DUCTISTI έγραψε:......και ηταν με μια κοπελιστα και( οι 2 με κρανος )και η κοπελια...
Κατα το ducatista!?!?!?!?! Just Kiddin!!!
DUCTISTI
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τρί 28 Οκτ 2008, 01:01
Gender: Male
Bike: Multistrada 1000S
Other: monster 600

Re: SERVICE DUCATI ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από DUCTISTI »

ειναι κολπο :glimpse:
D3§m02K
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 7838
Εγγραφή: Δευ 24 Μαρ 2008, 00:07

Re: SERVICE DUCATI ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από D3§m02K »

DUCTISTI έγραψε:και απο ποιον να του πω..... του τρελου :zep:
Από το Σπύρο που έχει το Zoo (DESMOMAN), τον ανώμαλο με το 695 (εμένα :)) ), το θείο με το χάλι 999 (Ντούκεντ :whistling: ), τον Νικολάκη με το 620 . . . γενικά ρε παιδί μου . . . απ' όλο το forum :thumbsup:

Καλοτάξιδος :)
Άβαταρ μέλους
vlassos
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: Τετ 02 Απρ 2008, 14:35
Gender: Male
Bike: Monster S4RS
Τοποθεσία: Χανιά

Re: SERVICE DUCATI ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από vlassos »

Για ποιόν Θεοδόση μιλάτε ? που δούλευε στον Θωμά?
Γιώργος
"In times of universal deceit telling the truth will be a revolutionary act"
Eric Arthur Blair
D3§m02K
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 7838
Εγγραφή: Δευ 24 Μαρ 2008, 00:07

Re: SERVICE DUCATI ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από D3§m02K »

Αυτόνανε το σάτυρο . . . :))
Άβαταρ μέλους
vlassos
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: Τετ 02 Απρ 2008, 14:35
Gender: Male
Bike: Monster S4RS
Τοποθεσία: Χανιά

Re: SERVICE DUCATI ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από vlassos »

D3§m02K έγραψε:Αυτόνανε το σάτυρο . . . :))
Aψογος, άψογος, δεν ήξερα λοτι πήγε Θεσσαλονίκη :)
Γιώργος
"In times of universal deceit telling the truth will be a revolutionary act"
Eric Arthur Blair
giabritsos
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Τρί 02 Φεβ 2010, 11:32
Gender: Male
Other: PIAGGIO LIBERTY
Τοποθεσία: ΣΕΡΡΕΣ

Re: SERVICE DUCATI ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από giabritsos »

πήγα τελικα με ραντεβού στον GMAMOTO και πρεπει να πω οτι εμεινα υπερευχαριστημενος.πρώτη άποψη απο πρώτη ματιά ενα καθαρό και τακτοποιημενο συνεργειο,σημαντικό για αρχή.όσο για τον Γιώργο,απο τις 8 το πρωί μεχρι τις 14.30 που την μαστορευε ήμουν εκει και έβλεπε ενώ ο Γιωργος με φώναζε κάθε τόσο και μου έδειχνε τι εκανε ,τι πρόβλημα ειχα και με συμβούλευε.οταν έφυγα νόμιζα οτι ειχα αλλη μηχανη.(για όσους δεν ξέρουν ειχε πλυμμηρισει η μηχανη πέρυσι).συστηνω ανεπιφύλακτα αν και το γνωρίζετε μάλλον εσείς οι σαλονικεις,εγω το έμαθα χτες.
Απάντηση