Και τωρα τι κανουμε

Εμπειριες απο την πιατσα...
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
nackgr
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: Κυρ 25 Σεπ 2011, 11:01
Gender: Male
Bike: Monster 600

Και τωρα τι κανουμε

Δημοσίευση από nackgr »

Πηγα το μοτορι σε γνωστό συνεργείο της ducati που διαβασα εδω (Πριν 1 μηνα του ειχα καθαρισει καρμπιρατερ σε γνωστο συνεργειο μου στα πατησια και ειχα δει μεγαλη διαφορα τα πρωινά που δυσκολευοταν να παρει μπρος ) Το πηγα που λετε την παρασκευη στο συνεργειο που διαβασα εδω δεν θελω να πω ονομα ακομα , να μου φτιαξουν ενα σκασιμο που εκανε οταν αλλαζα ταχυτητα και να ριξουν και μια ματια αν θελει τιποτα , πηγα χθες να το παρω (δεν το ειχαν τελειωση τελικα ) και το μαστορι που το ειχε κοιταξει μου λεει σου αλλαξα φιλτρο βενζινης - οκ λεω καλα εκανες - σου καθαρισα και καρμπιρατέρ(που ειχα καθαρισει πριν 1 μηνα) - και τον ρωταω αν ηθελε - μου κανει ναι ηταν γαμήσετα ... του λεω οκ αφου το λες και εφυγα θα παω να το παρω σημερα.

τι να πεις ... κλεφτες?δεν λεω ακομα το συνεργειο γιατι περιμενω να μου πει τι χρωσταω και αν θα πληρωσω και το καρμπυρατερ ... τι να κανω ?
Άβαταρ μέλους
Raf
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 5679
Εγγραφή: Τετ 18 Ιαν 2012, 08:50
Gender: Male
Bike: Monster 900
Other: Ss1000ds
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Και τωρα τι κανουμε

Δημοσίευση από Raf »

πολυ απλα του λες γιατι ΞΑΝΑΚΑΘΙΡΕΣΕΣ το καρμπυρατερ ΠΑΛΙ πριν ενα μηνα μου πες οτι το καθαρισες.
λασπη εβαζες μεσα :cool: εσυ ? δεν νομιζω.
απο την απαντηση που θα παρεις και το αποτελεσμα της δουλειας φυσικα εσυ θα κρινεις αν θα πρεπει να ξαναπας :wsmile:
Οι αντρες οδηγανε κατω απο την τιμονοπλακα !!!!!
Άβαταρ μέλους
nackgr
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: Κυρ 25 Σεπ 2011, 11:01
Gender: Male
Bike: Monster 600

Re: Και τωρα τι κανουμε

Δημοσίευση από nackgr »

Raf έγραψε:πολυ απλα του λες γιατι ΞΑΝΑΚΑΘΙΡΕΣΕΣ το καρμπυρατερ ΠΑΛΙ πριν ενα μηνα μου πες οτι το καθαρισες.
λασπη εβαζες μεσα :cool: εσυ ? δεν νομιζω.
απο την απαντηση που θα παρεις και το αποτελεσμα της δουλειας φυσικα εσυ θα κρινεις αν θα πρεπει να ξαναπας :wsmile:
το ειχα καθαρισει αλλου το καρμπιρατερ πριν 1 μηνα οχι σε αυτον
Άβαταρ μέλους
karaiskakion
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 512
Εγγραφή: Τρί 23 Αύγ 2011, 19:57

Re: Και τωρα τι κανουμε

Δημοσίευση από karaiskakion »

1ον. Τα συνεργεία δεν θα γίνουν κλέφτες :) χαχαχαχ
2ον.Κατεβάζεις το workshop manual απο το ιντερνετ.
3ον.Αγοράζεις μια κασετίνα με καστάνια που να έχει τα βασικά καρυδάκι (με το πολύ 100 ευρώ είσαι κομπλέ), στη πορεία θα πάρεις αλλα 2-3 εργαλεία ( αν μπορείς πάρε κ ενα δυναμόκλειδο απο τώρα - κανα60αρι ευρώ).
4ον.Συνήθισε στην ιδέα οτι θα έχεις βρώμικα - λαδωμένα χέρια.
5ον.Αν δε σαρέσουν τα παραπάνω καταλήγεις στην επιλογή νούμερο 1, αν δε συμβιβάζεσαι παίρνεις Γιαπωνέζικο, και εκεί τα συνεργεία είναι λαμόγια απλά τους επισκέπτεσαι πιο σπάνιο απο το ιταλικό !!!


:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Κουράγιο, πριν το καλοκαίρι είχα πάει το κλάσικ να μου κάνει σερβις, πάω να το πάρω κ βλέπω την εξάτμιση με 2 λακκούβες σαν απο δυναμίτη, όταν ρώτησα τι ήταν αυτά κανείς δεν ήξερε να μου πει και μάλλον θα ήταν εκεί απο όταν το πήγα.... Άκρη δε βγάζεις απλά ΔΕΝ τους επισκέπτεσαι, το 95% των εργασιών τις κάνεις μόνος σου, και ειδικά με το τέρας ακόμα και στο πεζοδρόμιο γίνονται όλα εύκολα.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Raf
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 5679
Εγγραφή: Τετ 18 Ιαν 2012, 08:50
Gender: Male
Bike: Monster 900
Other: Ss1000ds
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Και τωρα τι κανουμε

Δημοσίευση από Raf »

κατσε γιατι με μπερδεψες.
στο εξουσιοδοτημενο υποτιθεται οτι σου καθαρισαν το καρμπυρατερ και τωρα το πηγες σε μη εξουσιοδοτημενο?
Οι αντρες οδηγανε κατω απο την τιμονοπλακα !!!!!
Άβαταρ μέλους
nackgr
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: Κυρ 25 Σεπ 2011, 11:01
Gender: Male
Bike: Monster 600

Re: Και τωρα τι κανουμε

Δημοσίευση από nackgr »

Raf έγραψε:κατσε γιατι με μπερδεψες.
στο εξουσιοδοτημενο υποτιθεται οτι σου καθαρισαν το καρμπυρατερ και τωρα το πηγες σε μη εξουσιοδοτημενο?
το αντιθετο
Άβαταρ μέλους
Raf
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 5679
Εγγραφή: Τετ 18 Ιαν 2012, 08:50
Gender: Male
Bike: Monster 900
Other: Ss1000ds
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Και τωρα τι κανουμε

Δημοσίευση από Raf »

απλα δεν ξαναπατας εκει απο τετοια αλλο τιποτα.
τουλαχιστον ευχομαι ο τωρα μαστορας να εκανε τη δουλιτσα του καλα να βρεις την υγεια σου!
Οι αντρες οδηγανε κατω απο την τιμονοπλακα !!!!!
Άβαταρ μέλους
nackgr
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: Κυρ 25 Σεπ 2011, 11:01
Gender: Male
Bike: Monster 600

Re: Και τωρα τι κανουμε

Δημοσίευση από nackgr »

karaiskakion έγραψε:1ον. Τα συνεργεία δεν θα γίνουν κλέφτες :) χαχαχαχ
2ον.Κατεβάζεις το workshop manual απο το ιντερνετ.
3ον.Αγοράζεις μια κασετίνα με καστάνια που να έχει τα βασικά καρυδάκι (με το πολύ 100 ευρώ είσαι κομπλέ), στη πορεία θα πάρεις αλλα 2-3 εργαλεία ( αν μπορείς πάρε κ ενα δυναμόκλειδο απο τώρα - κανα60αρι ευρώ).
4ον.Συνήθισε στην ιδέα οτι θα έχεις βρώμικα - λαδωμένα χέρια.
5ον.Αν δε σαρέσουν τα παραπάνω καταλήγεις στην επιλογή νούμερο 1, αν δε συμβιβάζεσαι παίρνεις Γιαπωνέζικο, και εκεί τα συνεργεία είναι λαμόγια απλά τους επισκέπτεσαι πιο σπάνιο απο το ιταλικό !!!


:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Κουράγιο, πριν το καλοκαίρι είχα πάει το κλάσικ να μου κάνει σερβις, πάω να το πάρω κ βλέπω την εξάτμιση με 2 λακκούβες σαν απο δυναμίτη, όταν ρώτησα τι ήταν αυτά κανείς δεν ήξερε να μου πει και μάλλον θα ήταν εκεί απο όταν το πήγα.... Άκρη δε βγάζεις απλά ΔΕΝ τους επισκέπτεσαι, το 95% των εργασιών τις κάνεις μόνος σου, και ειδικά με το τέρας ακόμα και στο πεζοδρόμιο γίνονται όλα εύκολα.
αυτο θα γινει εχεις δικιο το σκεφτομαι καιρο
Άβαταρ μέλους
red lizard
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 4137
Εγγραφή: Κυρ 08 Φεβ 2009, 15:25
Gender: Male
Τοποθεσία: κερκυρα

Re: Και τωρα τι κανουμε

Δημοσίευση από red lizard »

εγώ πάντα προσπαθώ να κανονίζω τις δουλείες μου ετσι ώστε να είμαι εκει.
πίνω και 1 καφέ και τον κοιτάω.πάνω απο 1,30 ώρα δεν εχω κάτσει.
Άβαταρ μέλους
Zissis
Desmo Member
Desmo Member
Δημοσιεύσεις: 1049
Εγγραφή: Τρί 19 Μάιος 2009, 11:42
Gender: Male
Τοποθεσία: Θεσσαλονικιος οικονομικος μεταναστης στα ΓΛΥΚΑ ΝΕΡΑ

Re: Και τωρα τι κανουμε

Δημοσίευση από Zissis »

Βεβαια θα πρεπει να σκεφτεις και αντιστροφα...................Μηπως στο πρωτο συνεργειο το ΜΗ εξουσιοδοτημενο σου ειπαν οτι καθαρισαν το κερμπυλατερ και τελικα δεν εκαναν σωστη δουλεια.Παντα στις αλλαγες συνεργειων χαμενος βγαινεις εσυ.Για αυτο σε εναν μαστορα απο την αρχη για να ξερεις και να ξερει........... :cool:
ΑΝ ΔΕΝ ΠΑΘΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ...........................Εικόνα
Άβαταρ μέλους
SuperGeorge
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 956
Εγγραφή: Κυρ 13 Απρ 2008, 09:29
Gender: Male
Bike: SS750
Other: Honda Blackbird

Re: Και τωρα τι κανουμε

Δημοσίευση από SuperGeorge »

Zissis έγραψε:Βεβαια θα πρεπει να σκεφτεις και αντιστροφα...................Μηπως στο πρωτο συνεργειο το ΜΗ εξουσιοδοτημενο σου ειπαν οτι καθαρισαν το κερμπυλατερ και τελικα δεν εκαναν σωστη δουλεια.Παντα στις αλλαγες συνεργειων χαμενος βγαινεις εσυ.Για αυτο σε εναν μαστορα απο την αρχη για να ξερεις και να ξερει........... :cool:
Αυτό ήθελα να ρωτήσω και εγώ. Επίσης γιατί άλλαξες αυτόν που πριν ένα μήνα σου καθάρισε το καρμπυρατέρ(και είδες λες και διαφορά, άρα έκανε δουλειά) :whistling:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
JEKIS
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 872
Εγγραφή: Παρ 08 Ιούλ 2011, 17:50
Gender: Male
Bike: Monster 600
Τοποθεσία: ISLANDS BORA BORA

Re: Και τωρα τι κανουμε

Δημοσίευση από JEKIS »

Είναι να μην μπλέξεις με τον μαστρο-Μιχάλη ή με τον μαστρο-Νικόλα ή και εγώ δεν ξέρω σε τι ''περίπτωση'' θα πέσεις κάθε φορά!

Κι εγώ είμαι της άποψης......ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΤΟΥ ΚΙ ΑΣ ΦΑΩ ΜΙΑ ΜΕΡΑ.

Τουλάχιστον και θα ξέρω τι του έκανε ΑΛΛΑ και πως το έκανε και στην τελική.....εμπιστοσύνη δεν έχω σε ΚΑΝΕΝΑΝ. :whistling:
Εικόνα



Εικόνα
Απάντηση